Bij stand verhaald oj ex-echtgenoot Ofen haard méér dan (alleen) gezellig VNZ kraakt nieuw plan van regering Aarrtl schoorsteenbrandjes in tien jaar vertienvoudigd Bij weigering alimentatie Dood avonden kind 0 vol met ccaïne IKV wil brede discussie met juristen over raketplaatsing Autogordel kan 200 levens sparen Dood sergeant soldaat niet aangerekend ZATERDAt SEPTEMBER 1984 DEN HAA (GPD) Sociale diensten zullen in de toekomst verplicht zijn bijstandsuit keringen a gescheiden vrouwen te verhalen op hun gewezen echtgenoot, indien deze weigert alentatie te betalen. Het kabinet heeft vrijdag ingestemd met deze wijziging van de bijindswet. Tot nu toe Iden gemeentelijke sociale diem slechts het recht bijstandsuitingen te verhalen. Volgens latssecretaris De Graaf (sociaaken), die al eerder samen met rister Ruding (finan ciën) deze rstellen aangekon digd heeft, een gemeente in het vervolg slechts in bijzon dere gevalle* indien er dringen de redenen v zijn, afzien van het verhalen vanuitkering. In totaal moet deze hare aanpak de over heid f 100 men er jaar opleve ren. Het wetsorerp tot wijziging EINDHOVEIiNP) - De zesjarige Thea Puymbrk uit Amsterdam, die afgelopeniandag dood werd aangetroffen ien hotelkamer in Eindhoven inogelijk seksueel misbruikt. Daeeft een woord voerder van öindhovense poli tie vrijdag medeeld. De in ver band met dezaak eerder deze week aangelden verdachten, een 30 jarige ioner van Amster dam en zijn 2Qge ex-vrouw, zijn vrijdag voorgd aan de officier van justitie enbewaring gesteld. Hen wordt tente gelegd het hul peloos achterh van het kind, de dood ten geve hebbend, het in het bezit hebl van verdovende middelen en ocht met een min- deijarige. Uit de sectkinmiddels geble ken, dat het bl en de urine van het kind een te dosis cocaïne bevatten. Hoee stof in het li chaam is teregekomen, is on duidelijk. De dachten hebben tegenover de pie verklaard, dat het kind de cine in een onbe waakt ogenblillf heeft gegeten. Ze ontkennen meisje seksueel te hebben mislkt. van de bijstandswet is inmiddels voor advies toegezonden aan de Raad van State. Nog dit nsgaar zal de Kamer het ontvangen. Het is de bedoeling dat de maatregel op 1 ja nuari van kracht wordt. Ten einde tegemoet te komen aan bezwaren van de sociale dien sten is besloten de gemeenten een tegemoetkoming te geven in de ge stegen kosten van de diensten. Premier Lubbers kon niet meede len hoeveel deze extra uitkering zal bedragen. Het bedrag van f 100 miljoen is het netto resultaat, na af trek van de extra kosten. De bestaande regeling wordt ver der uitgebreid met een terugvorde ringsprocedure van de betrokkene zelf. Hierbij wordt een beroep op de Kroon mogelijkgemaakt. Bij de verhaalsplicht is een beroep op de burgerlijke rechter mogelijk. De verleende bijstand kan voorts ver haald worden op eventuele derden, op wie een onderhoudsplicht rust. Het ontwerp biedt verder de moge lijkheid tot het vaststellen van na dere regels, bijvoorbeeld over het betalen van verhaalsbij dragen in verband met onderhoudsplicht. Dit is de omvangrijke wapenver zameling, die de politie aantrof in het huis van een dinsdag overleden oud-officier van de landmacht. De aandacht van de Haagse politie getrokken, nadat ziekenhuis- gewapend pistool bij had ontdekt. Hij had een vergunning voor 'enkele' wapens. (foto ANP) DEN HAAG (ANP) - Het Inter kerkelijk Vredesberaad (IKV) wil in een brede discussie met ju risten antwoord op zijn vraag, of het geen misbruik is van het in ternationaal recht om via een verdrag iets af te dwingen wat een bevolking niet wil. Aan de orde is het verdrag over plaat sing van kruisraketten in Neder land. Dit is één van de plannen voor het komend half jaar die het IKV heeft aangekondigd. Ze werden vrijdag bekendgemaakt op een persconferentie naar aan leiding van de Vredesweek 1984. Voorzitter Ben ter Veer zei dat het internationaal recht wordt misbruikt „om een onwillig volk te disciplineren". Volgens Ter Veer is er geen duurzame politie ke basis die het eventuele plaat- singsbesluit rechtvaardigt. Het is namelijk mogelijk dat een paar maanden nadat het verdrag met de Verenigde Staten is goedge keurd, de parlementaire meer derheid vóór plaatsing bij de ver kiezingen in 1986 verdwijnt. Het IKV is van mening dat om die reden alvast een voorlopig plaatsingsverdrag is gesloten. Het IKV wil de Nederlandse par lementariërs op dit feit wijzen en aanhang zien te krijgen onder rechters, advocaten en andere ju risten. Het IKV is van plan de komen de maanden een „ronde te ma ken" langs de politieke partijen om te zien, hoe zij het kernwa- penvraagstuk in hun verkie zingsprogramma opnemen. Mient Jan Faber, de secretaris van het IKV, vindt dat daar reeds een belangrijke stap in de rich ting van ontwapening kan wor den gezet. De Vredesweek, die wordt ge houden van 23 tot 30 september, zal in het bijzonder zijn gecon centreerd op drie thema's de verbetering van de relatie tussen Oost en West, de kruisrakettenaf- faire en de verhouding Kerk - po litiek. Ziektekostenverzekering: LEEUWARDEN (ANP) - Als ie dere automobilist te allen tijde de autogordel zou omgespen zou daardoor het aantal verkeersdoden in Nederland jaarlijks met 200 te ruglopen, aldus Veilig Verkeer Ne derland (VVN) gisteren in Leeu warden bij de start van de landelij ke WN-autogordelactie „klik, al tijd". Volgens een onderzoek van de Stichting Wetenschappelijk On derzoek Verkeersveiligheid ADVERTENTIE Frans... et 'n vleugje romantiek In de Wassense duinen, richting strand. Doen! sfeervol a lale restaurant representati) zalen voor recepties, parties, verdringen, etc. haal of bel evtoor mapje Menu-Suggesties) Hotel -Restrant „DUINOORD" WASSENAARSESL6 2242 PJ WASSENAAR (SWOB) is het aantal automobilis ten dat de autogordel draagt de laatste drie jaar drastisch gedaald. Binnen de bebouwde kom wordt hij door nog slechts 46 procent ge bruikt, terwijl dit percentage in 1980 nog op 57 lag. Buiten de be bouwde kom werd hij in 1980 door 73 procent gedragen. Vorig jaar was dat slechts 64 procent. Vol gens de SWOB zijn de overlevings kansen 60 tot 70 procent groter bij het dragen van gordels. De campagne van WN begint volgende week met het plaatsen van 18.000 wegaffiches met daarop het omdoen van de gordel in beeld en de slogan „klik, altijd". Verder wordt de boodschap verspreid via stickers, folders, raambiljetten en radio- en tv-spots. De actie van WN zal vijf maanden duren. In Friesland wordt de actie on dersteund door de gezamenlijke korpsen van rijks- en gemeentepo litie. Politie-agenten zullen twee maanden dagelijks één uur aan de controle op autogordels besteden. In september zal dit politie-optre- den een waarschuwend karakter hebben, in oktober wordt er ook bekeurd. Per jaar vallen in ons land onge veer 1.800 verkeersdoden en tien duizenden gewonden. SEKSNONNEN - De kloosteror de van de zusters Walburgijnen in de Amsterdamse rosse buurt ver dient fors aan seksshows. Daarom is de orde geen zelfstandig onder deel van een kerkgenootschap en geen rechtspersoon. Om die reden verklaarde de Haagse rechtbank de zusters giste ren niet ontvankelijk in het door hen aangespannen kort geding te gen de staat. De orde had geëist dat de Amsterdamse politie zich zou onthouden van invallen tijdens "godsdienstoefeningen" in de ab dij aan de Oudezijdsachterburg- wal. Volgens de president kleven er echter te veel commerciële kanten aan deze godsdienstoefeningen. (vervolg van pagina 1) UTRECHT (ANP) - De Vereni ging van Nederlandse Ziekenfond sen juicht toe, dat het kabinet de bejaardenverzekering wil opheffen en de verzekerden, samen met groepen uit de vrijwillige zieken fondsverzekering, wil overhevelen naar de verplichte verzekering. Maar het opheffen van de vrijwilli ge verzekering noemt ze in een commentaar op de gisteren be kend geworden kabinetsplannen „ondoordacht, sociaal onverant woord en moreel verwerpelijk". Vooral gezinnen met kinderen zul len volgens de VNZ door de kabi netsplannen ernstig worden gedu peerd. De VNZ is van mening dat er een goed en goedkoop alternatief voor de commerciële particuliere verze kering -in afgeslankte vorm- moet blijven bestaan. Ze verwijt het ka binet, zonder steekhoudende argu menten af te wijken van de uitge brachte adviezen. Dat betekent, dat ruim 750.000 vrijwillig verze kerde kleine zelfstandigen, boeren en ambtenaren zich particulier moeten gaan verzekeren. De ex-vrijwillig verzekerden zul len te maken krijgen met kinder premies, het voorschieten van soms aanzienlijke bedragen en de verleiding om te kiezen voor een lage premie in combinatie met een in hun geval onverantwoord hoog eigen risico. De VNZ vreest zelfs, dat de plannen „voor de financieel zwakste groepen het grondrecht op onbelemmerde toegang tot noodzakelijke medische hulp kan gaan belemmeren". De kans bestaat volgens haar, dat er door het sterk vergrote marktaandeel van de particuliere verzekeraars medische beroeps beoefenaars zullen komen die al leen particuliere patiënten behan delen. Daardoor komen allerlei maatregelen om de kosten te be heersen (vestigingsbeleid, het fi nancieel onaantrekkelijk maken van extra veel verrichtingen) op de tocht te staan. De VNZ verwacht op korte termijn een aanzienlijke stijging van de totale kosten van de gezondheidszorg. Niet serieus Ze neemt het argument van het kabinet, dat de collectieve lasten door de opheffing van de vrijwilli ge verzekering met een miljard gulden dalen, dan ook niet serieus. "De meeste overgehevelde ex-vrij willig verzekerden zullen bij de particuliere maatschappijen even veel of veel meer premie moeten gaan betalen. Op de individuele huishoudens zullen ziektekosten blijven drukken, of nu gesproken wordt van collectieve lasten of niet", adus de VNZ. Een geheel andere reactie kwam van de kant der particuliere ziekte kostenverzekeraars. Directeur R. Scheerens van het Kontaktorgaan Landelijke Organisaties Ziektekis- tenverzekeraars (KLOZ) sprak van „een maatschappelijk nuttige ope ratie". Volgens hem worden met deze operatie nogal wat problemen opgelost en wordt ook de solidari teit in de verzekeringsmarkt her steld doordat de maatschappijen onderling leeftijds- en andere ver schillen financieel gaan „gladstrij ken". ARNHEM (ANP) - De krijgsraad in Arnhem heeft vrijdag de 21-jarige ex-Unifil-militair Max F. (Fritsch) uit Amsterdam zonder strafopleg ging schuldig verklaard aan de dood van een sergeant in Libanon. De krijgsraad achtte bewezen dat de soldaat bij het ontladen van zijn Uzi-pistoolmitrailleur onzorgvul dig heeft gehandeld, waardoor het wapen afging en de sergeant dode lijk werd getroffen. Auditeur-militair mr. J. de Ko ning had vrijspraak geëist. Volgens hem is de soldaat weliswaar on zorgvuldig geweest bij het ontla den van zijn pistoolmitrailleur, maar niet zo onvoorzichtig, dat hij daarvoor strafrechtelijk zou moe ten worden veroordeeld. Het ongeluk gebeurde in juni 1983 in As Siddiqin (Libanon) toen F. zijn wapen na een wachtdienst ontlaadde. Naar eigen zeggen heeft hij zich daarbij aan de veiligheids voorschriften gehouden. Het wa pen ging af omdat het volgens F. technisch niet in orde was. Er wer den enkele kogels afgevuurd, die de sergeant, de 18-jarige J. See- bregts uit Oisterwijk, in het hoofd troffen. Een sergeant-majoor, die het be wuste wapen onderzocht, verklaar de gisteren als getuige-deskundige voor de krijgsraad, dat de pistool- mitrailleur technische gebreken vertoonde en nooit aan de soldaat had mogen worden uitgereikt. Als F. alle bij het ontladen voorge schreven veiligheidsmaatregelen echter had uitgevoerd, waaronder het volledig uit het wapen nemen van het patroonmagazijn, waren er volgens de deskundige ondanks die technische gebreken van het wapen geen schoten gevallen. De krijgsraad heeft dat laatste volgens president mr. J. van Ries- sen, in het vonnis zwaar laten mee wegen. Wel werd daarbij tevens overwogen, dat de discipline in het betreffende Unifil-onderdeel ver te zoeken was en dat gebrek aan lei ding en controle door het kader de kans op kalamiteiten verhoogde. Dat was voor de krijgsraad rede om de soldaat te veroordelen zon der hem verder straf op te leggen. Leijnse in Kamer voor V. Kemenade DEN HAAG De 36-jarige Frans Leijnse uit Nijmegen zal volgende week als lid van de Tweede Kamer voor de PvdA worden geïnstal leerd. Leijnse, die als onderzoeker is verbonden aan het Instituut voor Toegepaste Sociologie in Nijme gen, zal Van Kemenade opvolgen die per 1 september voorzitter is geworden van het College van Be stuur van de Universiteit van Am sterdam. Leijnse studeerde in Leiden ar beidssociologie. Hij was enkele ja ren wetenschappelijk medewerker aan de Leidse universiteit, waarna hij op het secretariaat van de SER werkzaam was. In zijn 'Leidse' tijd zat Leijnse voor de PvdA in de ge meenteraad van Leiderdorp. Ver der is Leijnse actief geweest als voorzitter van de werkgroep 'werk gelegenheid en bedrijfsdemocrati- sering' van de PvdA. Het aantal loorsteenbrandjes in Nederland is de afgelopen tien jaar vertienvoudigd. In de jaren zeveg hoefde de brandweer slechts driehonderd keer per jaar uit te rukken om een schoorstfcrand te blussen. Nu wordt er drieduizend maal een beroep op de spuitgas ten gedaan. Het is allenl het gevolg van een toegenomen gebruik van hout- en kolenkachels. Op zichzelf is daniets tegen. Maar in de meeste gevallen wordt de schoorsteen niet aan de eisen van ditort kachels aangepast. Gevolg: schoorsteenbrandjes aan de lopende band. De Leidse brlweer - die een regionale functie vervult - constateert eenzelfde tendens. De open haard de allesbran- der zijn de booeners. Juist die kachels zorgroor een over matige roetaansin de schoor steen. Zoveel, de schoorsteen eigenlijk wel vieer in een jaar zou moeten wen geveegd. Maar omdat ditt - of slechts mondjesmaat - gurt, onstaan er steeds vak<schoorsteen- brandjes. Het lrt de brand weer - overal in) land - han denvol extra weip. door Jan Westerlai De Leidse brareer heeft ja ren gekend dat sorsteenbran- den een sporadisverschijnsel waren. Nu gebe het dat de blussers - zeg maom de week wel een keer men uitrukken om erger te voorken. Met acht man en een laddeigen. Kosten rond de achthond gulden. En dan te bedenkent men voor het vegen van eschoorsteen tussen de drie en j tientjes be taalt. "Het rookkan optimaal schoonhouden is eerste ver eiste om zulke br.jes te voor komen", legt pmtie-brand- meester F. Wageïis van het korps in Leiden i"Zeker ze ventig procent var schoorste nen is té vuil. Hoemt dat nu? Veel mensen die eopen haard hebben stoken hoival dat vet tig is. Dat vettige hivormt veel meer roet in het afvoerkanaal - soms zit er een centimeters dik ke laag - dan, bijvoorbeeld, ei kenhout. Als er nu in een open haard of in een allesbrander in tensief wordt gestookt, dan wordt die roetaanslag zo heet - de temperatuur kan tot duizend gra den oplopen - dat zij vlam vat. Dan heb je een schoorsteen brandje. Door die extreem hoge temperatuur bestaat zelfs het ge vaar dat de schoorsteen scheurt en er zich koolmonoxyde (kolen damp) vormt. In het ongunstig ste geval zouden mensen - bij inademing - kunnen sterven. Ge lukkig hebben wij dat hier nog nooit meegemaakt." Allesbrander Een ander verhaal is de alles brander. Wagemans: "Ik ken mensen die letterlijk alle afval in dat ding gooien om er op die ma nier gemakkelijk van af te ko men. Ze stoken er zelfs lege melkpakken in. Als je nu weet dat daarin paraffine is verwerkt, dan is het niet zo moeilijk om te begrijpen dat vooral dit soort af val een enorm vettige - roet - aan slag geeft in het rookkanaal. Op die manier vraag je om moeilijk heden." Een open haard schept een ge zellige sfeer in huis. Daar valt niets op af te dingen. Maar kijken we - als we zo'n haard metselen - ook naar de eisen die daaraan worden gesteld? De schoorsteen aanpassen, bijvoorbeeld. Ge beurt dat wel in alle gevallen? Preventiedeskundige Wage mans: "Ik schat dat minstens veertig procent van de rookkana len niet aan de gewenste voor schriften voldoet. Tja, hoe komt dat? De mensen willen de kosten van een open haard zo laag mo gelijk houden. Gaan dus zelf aan de slag. Over de gevaren die drei gen laten zij zich helemaal niet voorlichten. Daar wringt de schoen. En als brandweer kun je er zo weinig aan doen. Natuur lijk, er zijn regels. Zelfs voor een interne verbouwing heb je een bouwvergunning nodig. Ook die kost geld. Niet veel, maar toch zo'n gulden of zestig. Het gros van de mensen dat een open haard bouwt, laat die vergunning voor wat zij is. Wie komt er ach ter? Niemand toch? Als er niet naar behoren is gebouwd willen de buren wel eens klagen: ze hebben hoofdpijn sinds die openhaard brandt of plastic din getjes vallen ineens van de muur. Dat is voor ons een teken om op onderzoek uit te gaan." Stookverbod Als de brandweer vindt dat er onverantwoord wordt gestookt, welke maatregelen treft hij dan? Wagemans: 'Dan verbieden wij dat er nog langer in de open haard wordt gestookt. Met ande re woorden: we leggen een stookverbod op. Pas als alle mankementen zijn verholpen - de dienst bouw- en woningtoe zicht van de gemeente houdt dat goed in de gaten - krijgt de eige naar weer toestemming om te stoken. Eerder niet. Volgens mij is er maar één manier om te voor komen dat de mensen zelf aan het rommelen slaan: gratis een bouwvergunning verstrekken met een advies - zoals dat nu ook gebeurt - van de brandweer erbij. Ik ben er van overtuigd dat de mensen dan wel zullen komen. Maar ja, een bouwvergunning voor niets afgeven kan nu een maal niet." Welke eisen stelt de brandweer alvorens er in een open haard mag worden gestookt? Wagemans: "Die eisen zijn niet eens zo zwaar. Op één onderdeel 'zijn we streng: er moet veel isola tiemateriaal in de schoorsteen worden aangebracht als er op het rookkanaal een open haard wordt aangesloten. De warmte - die vele uren achtereen aanwezig is - moet in de schoorsteen blij ven en mag onder geen beding delen van het huis bereiken die zoudeh kunnen vlamvatten. Met name naar de woning van de bu ren moeten de nodige voorzorgs maatregelen worden getroffen." Proces-verbaal Wat doet de Leidse brandweer aan preventie om - vooral - schoorsteenbrandjes te voorko- Wagemans is eerlijk: "Weinig', geeft hij toe. "We kennen een verordening waarin wordt be paald dat iedere Leidenaar ver plicht is ten minste één keer per jaar zijn schoorsteen te - laten - vegen. Als men dat niet doet en er zou een brandje uitbreken, dan kan de brandweer een pro ces-verbaal opmaken. De toch al gedupeerde kan dan nog eens een boete krijgen die ligt tussen de dertig en driehonderd gul den." Eén keer schoorsteenvegen lijkt - wanneer men in een open haard stookt - niet voldoende. Dan moet er enkele keren per jaar een veger het dak op. Niet iedere schoor steenveger is vakbekwaam? "Dat is inderdaad wel eens een punt", geeft Wagemans toe. "Er lopen mensen in dit wereldje rond die er zeer professioneel uitzien. Vakkennis? Ho maar. Ze maken indruk doordat ze met een grote stofzuiger binnenstap pen en van onder af de boel schoonmaken. Ik heb daarover mijn twijfels. Volgens mij moet je te allen tijde het dak op om de schoorsteen naar behoren te kunnen vegen. Want juist op de plaats waar de rook de schoor steen verlaat, koekt de roetlaag aan. Bij de vuurhaard krijgt dat roet geen kans om zich vast te hechten. Bovenin wel. Je hoeft niet altijd een schoorsteenveger in te huren. Er zijn veeginstalla- ties in de handel waarmee je zelf het rookkanaal kunt onderhou den. Iemand die handig is kan zo'n karweitje best zelf opknap pen." Rekening Er zijn enkele gemeenten in ons land die bluswerkzaamheden in rekening brengen. Het zou de preventie ten goede kunnen ko men en mensen kunnen aanzet ten die schoorsteen toch vooral te vegen. Is er in Leiden wel eens aan een dergelijke maatregel ge dacht? Nu draait de gemeen schap voor die kosten - achthon derd gulden - op? Wagemans: "We hebben in Leiden inderdaad wel eens de gedachte geopperd om zaken als schoorsteenbrandjes in rekening te brengen. Maar zover zijn we op dit ogenblik nog niet. Het geen zeker niet wil zeggen dat dit plan van de baan is. helemaal niet. Voor de toekomst is het niet uitgesloten dat mensen bij wie een schoorsteenbrandje is ge blust achteraf de rekening gepre senteerd krijgen. Wat mij betreft: ik ben ervan overtuigd dat wan neer dit regel wordt de schoor steen meer zal worden geveegd dan nu het geval is." Een schoorsteenbrand levert al tijd schade op. Keren de verzeke ringsmaatschappijen altijd uit? Ook als de bewoner in gebreke is gebleven doordat hij - om het meest voor de hand liggende re den maar eens te noemen - het rookkanaal niet op tijd heeft la ten vegen? Een woordvoerder van het bu reau voorlichting verzekeringen - een overkoepelend orgaan van de verzekeringsmaatschappijen - zegt erover: "De brandverzeke ring dekt in praktisch alle geval len de schade. Ook als blijkt dat een doe-het-zelver bij het aan brengen van een openhaard fou ten heeft gemaakt. Ik kan me geen geval herinneren waarbij een verzekeringsmaatschappij een ingediende claim heeft ge weigerd uit te betalen. Maar dat wil niet zeggen dat zoiets niet zou kunnen gebeuren. Kijk, als er kan worden aangetoond dat een brand is aangestoken, dan wordt er niet uitgekeerd." Geen verhoging Het voorlichtingsbureau van de verzekeringsmaatschappijen heeft de laatste jaren duidelijk gemerkt dat er meer brandscha- 'declaims zijn ingediend. Schade die vooral door schoorsteen brandjes werd veroorzaakt. "Er is nog geen paniek uitge broken", aldus de woordvoerder van het bureau. "Zoals de zaken er nu voorstaan is die stijging van het aantal claims vooralsnog geen aanleiding om de premie van de brandverzekering te ver hogen. De kosten van zo'n verze kering moeten betaalbaar blij ven. Van enkele maatschappijen weet ik wel dat ze hun klanten nu meer dan voorheen voorzien van voorschriften die zij in acht moeten nemen om de veiligheid bij het aanbrengen en stoken van een open haard zo veel mogelijk te waarborgen. Op die manier proberen de verzekeringsbedrij ven hun steentje bij te dragen om het aantal schoorsteenbranden terug te dringen."

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 5