'Als het voetbal wordt afgelast, weet ik niet wat ik moet doen' ESRBDEZk Herinneringen aan onneembare vesting Folk-muziek in 27 café's Jan Holvast 25 jaar persfotograaf bij Leidsch Dagblad Eerste sleutel Doelenterrein ZATERDAG 1 SEPTEMBER 1984 DO/ST LEIDEN LEIDEN - Leiden heeft nog alle kenmerken van een Hollandse ves tingstad, zoals blijkt uit de luchtfo to van vandaag: een fraai zicht van het gebied rond de Zijl singel waar de eeuwenoude Zijl poort en een aarden wal, op de hoek van de Zijlsingel met de Ha ven, herinneren aan onneembare vesting die Leiden ooit was. In vroeger eeuwen was de stad omgeven door wallen. Aarden en stenen wallen die dienden om de stad tegen vijandige elementen te beschermen. Een paar jaar geleden kwam de afdeling monumenten zorg van de gemeente op het idee om de stad weer zo'n aarden vest- ival terug te geven op het terrein aan de Zijlsingel waar vroeger de fabriekshallen van de Koninklijke Nederlandse Grofsmederij hebben gestaan. Het terrein is thans omge vormd tot Ankerpark waar, rond de opgeworpen wal, een aantrekke lijk speel- en wandelgebied is ont staan. Vanuit de lucht is de vestwal dui delijk zichtbaar, ongeveer in het midden van de foto, waar het wa ter van de Haven, Zijlsingel, He rensingel en Oude Rijn samen stro men. Middenin de foto zien we ook de fraai gerestaureerde Zijlpoort. Op het terrein daarnaast, vroeger een steenopslag was, staan sinds kort enkele eeuwenoude ka nonnen opgesteld om de herinne ring aan het historische bolwerk te vervolmaken. Rechts van de Zijlpoort, in de bocht van de Herensingel, ligt de oude rooms-katholieke begraaf plaats. Rechts daarvan zien we een klein stukje van de wijk De Kooi waar hamer en beitel driftig wer den, en ook nog worden, gehan teerd om de buurt er weer voor ja ren bovenop te helpen. Ten noorden van de Herensingel ligt de wijk Noorderkwartier dat de afgelopen jaren ook een ware metamorfose heeft ondergaan. Veel van de oude bebouwing heeft er plaats gemaakt voor nieuwe ge zinswoningen. Alleen de Joseph- kerk aan de Herensingel steekt een zaam uit boven de oude en nieuwe bebouwing. Tegenover de Josephkerk, aan de andere kant van de singel, staat nog de oude fabriek van Clos- en Leembruggen. En hieruit blijkt maar weer eens al is de fotograaf nog zo snel, de actualiteit die ach terhaalt hem wel. De fabriek is in middels onder de slopershamer ge vallen. Op het terrein (langs de Binnenvestgraclt, Ververstraat en Oude Herengradit) en op nog enke le andere plaatsen in de Ververs- buurt (allen lines van de begraaf- 11i|iT "UUTywii|Hin»mi' -V-" LEIDEN - Zevenentwintig cafés doen volgende week woensdag mee in de folk-kroegentocht die dan weer wordt gehouden. Bin nen- en buitenlandse artiesten zijn van de partij en in de laatste cate gorie kunnen de namen worden genoemd van de Hongaarse groep Téka, het Portugese Venhan Mais Cinco en het Surinaamse Alakon- dre. Aanvang is half tien en net als bij de jazz-kroegentocht rijdt er een opstapbus rond. Het programma: 't Keizertje (KaiserstraatJohnny Silvo; '1 Es- perance (Kaiserstraat): The Crooks; Aniba (Herenstraat): Ian Mackintosh; Scarabee (Pieters- kerkchoorsteeg): Amazing Stroop wafels; Vicolo-bar (Pieterskerk- choorteeg): Scarecrow; De Bier- bengel (Langebrug): Bart Ver- steegh Rob Gravelotte; Meneer Jansen (Nieuwe Rijn): Lazybones; Twee Spiegels (Nieuwstraat): Cali fornia Breezes; De Uyl van Hoog land (Nieuwstraat): BB. Blues band; Double Dutch Inn (Nieuw straat): Venhan Mais Cinco; Odes- sa (Hogewoerd): Drie Heren; Cha plin Bar (Hogewoerd) Borderline; Bonte Koe (Hooglandse Kerk- choorsteeg): Alakondre; Drie Ha ringen (Middelstegracht): Ouwejan Makkers; Oude Marepoort (Lan ge Mare): Téka; Pijpela (Vrouwen- steeg): Hotrocks; Koetshuis (Burg- steeg 13): Mioritza; Hut van Ome Henne (St. Aagtenstraat): Tilt Team; The Duke (Oude Singel): Rosa King; Van Meizen (Nieuwe BeestenmarktCadillac Walk; Na poleon (Steenstraat): Hans Thees- sink; The Jam (2e Binnenvest gracht): Circus Custers; Gouden Leeuw (Noordeinde): Track; Hus Pub (Beestenmarkt): Trefoil; Malle Babbe (Nieuwe Beestenmarkt): Zakdoek; Veronica-bar (Beesten markt): Jan-Kees Marijt; Oude Vest (Oude Vest): Time. ADVERTENTIE plaats gelegen) wordt weldra be gonnen met de bouw van in totaal 65 huurwoningen. Terug naar de Zijlsingel die. naast de aarden vestwal, vooral wordt gedomineerd door het enor me gebouw van de meelfabriek in de linker benedenhoek). Ten zuiden van de Zijlsingel ligt de Zeehelden buurt waar vooral het omvangrij ke complex van de houtgroothan del Jongeleen opvalt (in de rechter benedenhoek). Boven de Meelfabriek zien we een deel van de nieuwbouw langs de Waardgracht en Oranjegracht. Rechts daarvan, boven het Anker park, een braakliggend terrein in de Havenwijk-zuid waar een bouwplan voor gereed is. Linksbo ven het bouwterrein ligt de Haven waar de pleziervaartuigen van Slingerland zichtbaar zijn. In de linker bovenhoek lopen, evenwijdig aan elkaar de Oude Vest en de Langegracht. Op de hoek Oude Singel/Houtmarkt zien we het kaal geslagen terrein van de voormalige Zoutkeet. Er is een plan om, in de loop van 1985, op dit ter rein een kleine honderd premie koopwoningen neer te zetten. De Langegracht volgend, kunnen we nog net het stadsbouwhuis, de gebouwen van het Energiebedrijf Rijnland (EBR) en helemaal links, in het uiterste puntje van de foto, het inmiddels ter ziele gegane fa briekscomplex van Clos en Leem bruggen onderscheiden. LEIDEN Geei naam staat zo vaak in deze kranals de zijne. De argeloze lezer dent wellicht dat de voornaam van Hcvast Foto luidt, maar zo is het nietAls Jan Holvast staat hij bij de Kmer van Koop handel geregistreed. Een Gronin- ger die zich wel volt in het westen. En op de kop af andaag 25 jaar verbonden is aan en middelgroot bedrijf in Leider Het Leidsch Dagblad. door John Kroon "Daar hè-je Holvst". Een veel gehoorde kreet in ad en regio op die plaatsen waar iel te doen is dat het fotograferen werd is. Het on derwerp van de costatering be treft een heerschapïat onder kin dan op het hoofd, Holvast. Of diens rechterhand een glimla chende grijswitte «enaar die de firma al 24 jaar trov is, van zijn ouders de naam JaiHubers heeft gekregen, maar ver het Leidse publiek als 'Holvastloor het leven gaat. Overeenkomstissen beiden, zij zijn voorzien vanïn foto-came ra en dringen overevoor. Omdat het vak goed geptte ellebogen vereist. Zetten we nu de kk zo'n 35 jaar terug. We bevinden ns in de pro vincie Groningen. Itiet Winscho- terdiep wordt een rachtboot te water gelaten. Dat ïbeurt, zoals toen en daar gebruélijk, aan de zijkant. Maar nu ga; het mis. De boot loopt te hare van stapel, schept een grote hcveelheid wa ter en kantelt. Een an raakt on der de schuit beknelen overlijdt. Een jongeman, die c camera net zo vaak bij zich drajt als noem maar een willekeu? lichaams deel, is ter plekke en gistreert het gebeuren. De foto wdt afgedrukt in de Winschoter Coiant. De eer ste foto Holvast heefiet kranten papier gehaald. Korte broek "Als kind wist ik alat ik maar één ding wilde: fotognf worden", zegt de nu 52-jarige Ilvast, geze ten op het dakterras an zijn wo ning/winkel/bedrijf aéde Apothe- kersdijk. "Ik was zden, moest mijn huiswerk makemaar pakte LEIDEN - In verband met zijn 25-jarig jubileum als fotograaf voor het Leidsch Dagblad houdt Jan Holvast woensdagavond een receptie. Dat gebeurt in de Engelbertha-hoeve aan de Hoge Morsweg. Wie hem wil feliciteren kan daar tussen zeven en negen uur terecht. een deken van mijn bed. hing dat voor het raam en ontwikkelde mijn foto's. Nog met een rode lamp. Sinds ik een korte broek draag loop ik al te fotograferen. Ik heb eigenlijk niks anders gedaan dan foto's maken". Hij ging hand- en spandiensten verrichten bij foto Tahl in het noor den des lands, dat het Nieuwsblad van het Noorden van illustraties voorzag. Maar de eisen des tijds verplichtten hem een opleiding te gaan volgen aan de fotovakschool in Den Haag. De omstandigheid dat zijn broer in Leiden een sport school bezat (aan de Pieterskerk gracht), bij wie hij in de kost kon komen, vergemakkelijkte de stap in de beginjaren vijftig naar het westen. Hij keerde zijn geboorte plaats Oude Pekela de rug toe en trad in dienst - naast zijn oplei ding - bij de Leidsè fotozaak van Van der Horst aan de Doezastraat. Hij slaagde aan de school - en ook voor het examen dat de Nederland se Vereniging van Fotojournalis ten toen nog afnam en begon in 1955 voor zichzelf Hij nam de win kel aan de Apothekersdijk van me vrouw Bleuzee over. Hetzelfde pand, waar nu al meer dan hon derd jaar een fotozaak is gevestigd. Vaste LD-fotograaf was toen Van Vliet. Was deze met vakantie, dan verving Jan Holvast hem. En zo ontstond een band met deze krant, die op 1 september 1959 officieel werd: Jan Holvast sloot een con tract met het Leidsch Dagblad. En op deze basis is hij blijven werken, want aan zijn zelfstandigheid is Holvast zeer gehecht. Ook al betekent dat het runnen van een bedrijf dat zeven dagen per week en 24 uur per etmaal zijn diensten ter beschikking moet kunnen stellen. Vandaar dat het eenmanszaakje dat Holvast ooit was, al spoedig groeide. Minimaal twee fotografen heeft Holvast al ja ren in dienst. Momenteel zijn dat de al genoemde Jan Hubers en Holvast junior: Jan Henny. Dat laatste ter illustratie van het gege ven dat de firma een familiebedrijf je is. Holvasts echtgenote runt de winkel en een dochter springt zeer geregeld bij. "Zeven dagen werken, dat heb ik nooit erg gevonden. Ook nu help ik zaterdag en zondag altijd mee. Sterker nog: als het voetbal op zon dag afgelast is, weet ik niet wat ik moet doen. Een verloren dag. Dat vind ik zo rot". Terwijl de politieradio een onge luk op de Leidse Sweelincklaan meldt, waarbij een autobus en per sonenauto elkaar blikschade en een inzittende nekpijn hebben be zorgd - Holvast stuurt er voor alle zekerheid iemand heen - graaft hij tevergeefs in zijn geheugen naar het antwoord op de vraag wat de eerste foto Holvast in het Leidsch Dagblad is geweest. Het archief van dit bedrijf geeft de waarschijn lijke uitkomst: een foto van de ge volgen van een nachtelijke brand bij de Inernationale Kunststoffen Industrie in Voorschoten op 4 sep tember 1959. Herinneringen van een fotograaf. Holvast spreekt, de lezer denke er een licht Gronings accent bij. De mooiste foto. "Dat was er één van de koninklijke familie. Die wa ren in Leiden met zijn allen naar een uitvoering van Tijl Uilenspie gel geweest. Pieter van Vollenho ven liep toen in het gips. We wisten dat ze daarna met zijn allen door de Kloksteeg zouden lopen. Dus wa ren daar de fotografen. Maar ik niet. In de buurt werd een hofje op geknapt. Voor een tientje kreeg ik het bij stucadoors voor elkaar dat ik hun ladder mocht lenen. Had ik een mooi uitzicht op de steeg van bovenaf. Komt de familie aan, met Pieter van Vollenhoven er een stuk achter. Toen riep ik opeens: 'Pieter moet erbij, Pieter moet erbij'. Waarop de hele familie verbaasd naar boven keek, wachtte tot Pie ter van Vollenhoven er ook was en toen gaven ze elkaar allemaal een arm. De koningin (Juliana) heeft die foto-nog bij ons nabesteld". De gruwelijkste. "Het ergste was een verkeersongeluk ter hoogte van het marinekamp in Oegst- geest. Zeven doden. Je maakt ver schrikkelijke dingen mee. Dan kom je een beetje stil thuis. Bij de treinramp in Harmeien ben ik ook geweest. Dat was haastwerk. De fo to's werden razendsnel klaarge maakt. Pas toen de krant uit was, zagen we dat er een foto bij was met een dode vrouw bovenop een coupé. Als we dat hadden geweten, zou die foto de krant nooit hebben gehaald". De toevalstreffer. "Bij de TT in Assen stond ik een beetje in mijn lens te kijken. Wat zie ik: een jon gen die met motor en al in brand stond. Heeft in het Nieuwsblad van het Noorden gestaan". De 'brutale' foto. "Henry Ford wilde op het Kaageiland een jacht laten bouwen en kwam op bezoek. Dat bedrijf was huiverig voor pu bliciteit, het was bang dat het daar door de order zou verspelen. Ik ben toch naar binnengegaan. In een schildersoverall. Ik maakte een foto op een moment dat Ford zijn boot bekeek. Ik geloof niet dat hij het zelf merkte. Maar de be drijfsleider wel. Die pakte me beet en gooide me er meteen uit. Maar die foto heeft wel in de krant ge staan. En die order is ook ge plaatst". Herinneringen. Aan het EG-di- ner in de Stadsgehoorzaal in Lei den, met Pompidou, Brandt en an dere coryfeeën. "Ik heb mijn ogen uitgekeken. Allemaal linten en sterren". Aan een reportage in de Keukenhof, waar het zilveren ko ninklijk paar zijn gasten per bus liet arriveren, tot ongenoegen van de Engelse queen Aan een reis met de Leidse voetbalvereniging Lug- dunum naar de Verenigde Staten. Met in een hotel een kamermeisje dat bijzondere ideeën omtrent haar plichtsvervulling leek te hebben totdat het een prostituee bleek te* zijn. In 25 jaar persfotografie heeft Holvast de foto's harder zien wor den ("vroeger zette je iemand die neergeschoten was niet in de krant"), de krant beter ("vroeger was de krant veel te lief. De op maak is veel moderner geworden en de krant mooier") en de etiquet te onder zijn vakgenoten minder. "Ik vind dat fotografen minder cor rect optreden dan vroeger. Ik vind dat ze onbeleefder zijn tegenover degene die ze moeten fotograferen. Dat zijn soms heel belangrijke per sonen. Op bepaalde momenten moetje de gentleman spelen en het vak overbrengen als een goed vak. Niet datje opzij moet gaan, dat be doel ik niet, maar toch "Ik vind ook dat fotografen er vaak slordig bijlopen. Dat is erg jammer. Het hoeft geen streepjes pak te zijn, maar je moet je wel netjes kleden". LK(>tisserie~i Oucft CexjcQi L' en Lamh'l^ekenfiin/sjtr Met ingang van sep tember 1984 zij'n wij de gehele week ge opend, dus óók op maandag. Steenstraat 51 Leiden. Telefoon 071-133144 Anderzijds: "De sfeer onder foto grafen is heel apart. Als we mpf' veel fotografen bij elkaar zijn, heb ik het grootste plezier. Dan ga ik moppen tappen". Hoewel de fotograaf de illustra tor van een moment is, is tijd zijn grootste vijand. Als persfotograaf weet Holvast dat maar al te goed en, zo schudt hij ons wakker uit on ze overpeinzing: "Vergeet in Lei den de parkeerproblemen niet" De grootste uitdaging voor Jan Holvast is nog altijd de foto die ei genlijk niet gemaakt mag worden, die stuit op veel tegenwerking. Dan ontwaakt in hem de vechtjas en gaan zijn haren overeind staan, al kan deze laatste uitdrukking niet anders dan figuurlijk worden op gevat. Het lijkt een zenuwslopend bestaan. Altijd maar tijd tekort ko men, nooit klaar zijn. Zoon Jan .Henny is al in de zaak en volgt de fotovakschool. Het overdragen van de fakkel lijkt niet meer ver weg te zijn. Ho, ho, laat Holvast weten: "Ik spring nog over een hek heen. Het gevoel van: het wordt mijn tijd, heb ik nog helemaal niet. Dit werk zelf blijft je jong houden. Ik vind het zalig om bij die jonge kna pen, bijvoorbeeld bij het voetbal, te zitten". Het zijn woorden die elke schroom tot het verstrekken van de zoveelste opdracht namens deze krant wegnemen. Nog iets te wensen, Holvast? "Ik zou graag de koninklijke fa milie willen fotograferen in Lech, gewoon, om dat nog eens mee te maken, de Tour de France willen doen en op vakantie gaan in Mexi- Fotograaf Jan Holvast: "Op be paalde momenten moet je de gentleman spelen", (foto Holvast) LEIDEN - De voorzitter van de wo ningbouwvereniging De Goede Woning, J.G. Duivesteyn, heeft gis termiddag de sleutel uitgereikt van de eerste gereed gekomen woning op het Witte Singel/Doelenterrein. Temidden van de nieuwe univer siteitsgebouwen zijn 58 premie- huurwoningen neergezet op de plek waar vroeger de Doelenkazer ne en de militaire kokschool waren gelegen. Rond de jaarwisseling zul len alle 58 woningen door aanne mer Du Prie zijn opgeleverd. KRAAKPAND. De bewoners die het pand Lage Morsweg 10 hebben gekraakt, zullen dit moeten verla ten. Dit heeft de Raad van State be paald door een verzoek af te wijzen van de bewoners om het ontrui mingsbevel van B en W te schor sen. Volgens de gemeente moeten geregistreerde woningzoekenden voorrang krijgen, ook al verkeert het pand in slechte staat. Een greep uit onze menukaart: dagschotelv a. I 9.50 gebakken kalkoenfilet met een honing-kerriesaus en fruitf 13,50 gegrilde haasbiefstuk met knoflooksausf 19,50 varkenskarbonade gevuld met paprika, champignons en uif 11,75 gebakken zeewolf met witte wijn en citroenf 12,75 groot terras - vanaf 22.30 uur zullen wij U ook graag aan onze bar ontvangen - wekelijks live-muziek - borrels, recepties en partijen mogelijk Iedere dag vanaf 17.00 uur geopend. Doezastraat 43, Leiden - tel. 071-133672

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 3