Profstayers gaan af op WK 5 0T 'Dit parkoers ligt mij wel' Tk laat mij niet meer belazeren' Wereldrecord Boebka Éénling Van der Velden: Veldscholten voor WK: René Kos en Martin Venix zwaar vernederd Vainio wil zilveren medaille behouden L.F.C.— V.U.C. Van der Willigen manager E/Leiden ZATERDAG 1 SEPTEMBER 1984 SPORT PAGINA 11 BARCELONA (GPD) - Of de Ne derlandse beroepsrenners al dan niet een akkoord bereiken, Johan van der Velde zal er geen seconde wakker van liggen. Hij weet zich voor het wereldkampioenschap wielrennen al verzekerd van de steun van vijf man uit het Oranje kamp. De ploeg van Raas zal zeker achter hem staan. „En op dit par koers moet dat genoeg zyn. Je moet de eerste helft voldoende mensen om je heen hebben en daarna sta je er toch alleen voor", aldus Van der Velde. De naam van de Rijsbergenaar valt in de schoot van de Nederland se ploeg telkens als dè grootste kanshebber uit die ploeg voor de regenboogtrui. Hij is een eenling binnen de in twee kampen gesple ten formatie, hoewel hij momen teel alles in het werk stelt om vol gend jaar ingelijfd te kunnen wor den by de Kwantum-ploeg van Jan Raas. „Toch sta ik met iedereen op goede voet. Ik heb nooit ergens ru zie gehad", voegt hij eraan toe. „Dus als het erop aankomt denk ik wel dat ze allemaal voor mij zullen rijden". Het zal afhangen van het verloop van de koers en misschien ook wel van een akkoord, waarover de be roepsrenners vandaag zullen pra ten in hun omstreden onderkomen in Barcelona. Alle partijen hebben tot nu toe gezegd dat zo'n overeen komst tot samenwerking er moet komen. Begrijpelijk, want er zit 75.000 gulden in de sponsorpot en volgens goed gebruik verdubbelt de renner die wereldkampioen wordt dat bedrag en wordt het ver deeld onder de ploegmaats. Alleen moeten die er dan wel voor ge werkt hebben, en wie weigert een akkoord te tekenen is dus bij voor baat verdacht. Daarom zal het - op papier - waarschijnlijk wel voor elkaar ko men, ook al om tegenover de spon sors geen flater te slaan. „Wij wil len wel zo'n akkoord", zegt Jan Raas bijvoorbeeld en ook Henk Lubberding heeft al verklaard dat zo'n overeenkomst te maken moet zijn. Zelfvertrouwen Vraag is alleen of men er zich ook aan zal houden. Peter Post - en dank zij hem ook zijn renners - hebben de schijn zwaar tegen om dat de Amstelveense ploegleider per se in de auto van Australië wil zitten („Als het niet als ploegleider mag, ben ik gewoon chauffeur") om van daaruit zijn grote troef Phil Anderson te kunnen coachen. Het zal dan ook niemand verba- als hij zijn overige Raas vandaag graag zwart op wit zien dat de Panasonic-renners dat niet zullen doen. Hoe weinig dat misschien ook waard is. Van hun kant zeggen Raas c.s. toe niet pro Ludo Peeters, hun Belgische ploegmaat, te rijden. Vage belof ten, die morgen aan de praktijk ge toetst zullen worden. De meest voor de hand liggende constructie zal zijn dat Post enkele van zijn Nederlandse renners naar voren zal schuiven voor een „be schermde" positie en dat Raas het zelfde doet, terwijl de positie van Van der Velde niet omstreden is. De laatste blaakt in ieder geval van zelfvertrouwen. „Ik heb het par koers verkend en het ligt me wel. Veel draaien en keren. Goed zwaar. Je kunt op dat rondje nooit een zwak moment hebben, want dan ben je meteen gezien. Vorig jaar za ten er stukken in waarop je kon herstellen als je er even door zat. Hier is dat onmogelijk". „Je hebt een ploeg nodig om de koers in het begin te regelen en om, als de beslissing is gevallen, de zaak achter je te controleren", al dus Van der Velde. Hulp die voor hem zeker komt uit de hoek van zijn toekomstige ploegmaats. „Want", zegt hij, „ik ben er prak tisch zeker van dat het goed zal ko men. Degenen met wie ik een voor lopig contract heb is een tijdje te rug een brief gestuurd waarop ze binnen twee weken moesten reage ren en tot nu toe is dat niet ge beurd". Punt is dat op die verbinte nis geen sponsornamen staan en Van der Velde daaropi ontbinding wil van dat voorlopige contract. De in dienst van Francesco Mo- ser rijdende Martin Havik, wiens schoonvader voorzitter is van de Italiaanse wielerbond, vreest ech ter dat het niet zal lukken. ..De con- OLDENZAAL (GPD) - Aan de vooravond van het wereldkampioenschap wielrennen op de weg denkt Neerlands best geklasseerde renner in de laatste editie van de Ronde van Frankrijk, Gerard Veldscholten, nog wel eens terug aan het WK van 1982. De eerste keer dat hij werd geconfronteerd met het hiërarchische bestel van het profwielrennen en naar eigen zeggen "grotesk werd belazerd". De Veldscholten van 1984 weet nu zelf precies hoe het spel in elkaar steekt en kondigt aan dat hij zich dan ook nooit meer zo zal laten 'flikken' als twee jaar geleden is gebeurd. Gerard Veldscholten tijdens de Tour de France, waarin hij de best ge- klasseerde Nederlander werd, voelt zich niet voldoende in de rug gesteund door Peter Post. (foto ANP) tracten in Italië zitten anders in el kaar dan bij ons. Je tekent er bij tussenpersonen en die overeen komst wordt door de bond er kend". Favorieten Het zal voor Van der Velde niet gemakkelijker worden om er on deruit te komen als hij zondag op de Montjuich de regenboogtrui verovert, want dan verdringen in Italië de sponsors zich natuurlijk om zijn ploeg te ondersteunen. In zo'n geval keert de hulp van de Ne derlandse renners uit de ploeg van Raas zich dus tegen zichzelf. „Ik denk niet dat het zo zal gaan", be toogt Van der Velde, „maar ik zal zou er ook niet voor in de remmen knijpen als ik zondag winnend op de streep af ga". „De Spanjaarden zullen de wed strijd wel lastig maken", verwacht Van der Velde, „omdat ze allemaal voor eigen publiek willen schitte ren. Maar hun ploeg is zeker geen eenheid, al zijn het stuk voor stuk lastige tegenstanders. Dan heb je natuurlijk Laurent Fignon en Ber nard Hinault. Bij de Italianen ver wacht ik vooral Moreno Argentin en misschien Moser, want hoewel het volgens mij wat te zwaar voor hem is weet je met die kerel maar nooit". En dan zijn er nog de „kleinere" wielernaties met Sean Kelly en re gerend kampioen Greg Lemond. De groep favorieten, denkt Van der Velde, bestaat uit zo'n vijftien man. „Dat is", voorspelt Jan Raas, „pre cies het aantal dat volgens mij de eindstreep haalt. Meer zullen het er zeker niet zijn". Een opvatting die Eddy Merckx deelt. Hij werd in 1973 op de Montjuich vierde achter Gimondi, Maertens en Ocana. „Dit keer is het nog zwaarder dan toen. Een stuk zelfs, dus een minin aantal renners haalt het eind". Een sterke kopgroep van zo'n der tig renners ging die zondagmiddag in het Engelse Goodwood de laat ste ronde in. Bernard Hinault was al vroeg in de koers afgestapt. De Nederlanders waren met Zoete melk, Raas, Van der Velde, Kuiper en Veldscholten nog redelijk verte genwoordigd, maar de Italiaanse ploeg was bijna nog voltallig. Met nog iets minder dan twaalf kilome ter voor de wielen demarreerden vier renners. De Fransman Mare Madiot, de Italiaans Alfredo Chi- netti en de Nederlanders Joop Zoe temelk en Gerard Veldscholten. Madiot en Veldscholten maakten het tempo en binnen de kortste ke ren was er een aardig gat geslagen. Ineens - met nog minder dan tien kilometer te rijden - viel het tem po stil. De Nederlanders fietsten niet meer en de grote groep streek op de vluchters neer. Met een machtige eindsprint werd de Ita liaan Giuseppe Saronni wereld kampioen. Veldscholten herinnert zich: „Zoetemelk wilde wachten op de groep met Raas omdat die de kop man was. Wat moest ik doen? Ik kwam net kijken, en Zoetemelk liep al zoveel jaren mee. Zelf had ik door willen rijden, want dan had ik op het podium kunnen komen. Op last van Zoetemelk heb ik toen geen koDwerk gedaan. Komen we terug in de groep blijkt dat Raas helemaal kapot zit, en geen rol meer kan spelen. Later heb ik op de video gezien, dat Zoetemelk no ta bene op de klim naar de finish nog met de besten meeging, en dat terwijl hij niet wilde dat we met zijn vieren door zouden rijden". Een en ander combinerend zou je tot de conclusie kunnen komen dat Veldscholten geflikt is. De hiërarchie in het proffietsen zou verstoord zijn als een jongetje dat nauwelijks droog is achter zijn oren, wereldkampioen zou wor den. Veldscholten: „Laat ik het zo zeggen: het zou natuurlijk vreemd zijn als een snotblaag wereldkam pioen zou worden. Dat heeft Zoete melk geweten. Als we met zijn vie ren door waren gereden, had die kans er in gezeten". Commercie Het meeste respect en de meeste sympathie heeft Gerard Veldschol ten niet afgedwongen in Good wood, maar in de meest recente Tour de France. In de algemene Nederlandse malaise werd de pres tatie van Veldscholten wat overge waardeerd. Zelden zal een num mer zestien in het eindklassement van een Ronde van Frankrijk zo veel publiciteit hebben gekregen als Gerard Veldscholten. Op de BARCELONA (GPD) - Het rijden achter de grote motoren is door de jaren heen een Nederlandse specialiteit geweest geweest. Bij de profstayers speelden ze altijd een toon aangevende rol. Gisteravond echter beleefden de Oranje-profstayers op het wereldkam pioenschap in Barcelona een afschuwelijke afgang. Voor het eerst in zestien jaar stond er geen Nederlander op het podium. Een vernederende ervaring, vooral omdat de achter stand van de twee ex-wereldkampioenen René Kos (drie ronden) en Martin Venix (negen £C1I aio im V»V»»BV «VUUWU J uit de Nederlandse ploeg en één uit ronden) afschuwelijk was. de Belgische) opdracht geeft de Australiër te steunen. Daarom wil HELSINKI (DPA) - Martti Vainio, de Fin die tijdens de Olympische Spelen in Los Angeles de zilveren medaille op de 10.000 meter ver overde doch later op het gebruik van stimulerende middelen werd betrapt, zal zijn medaille niet te ruggeven. Nadat de Fin positief had gereageerd op de dopingcon trole werd hij uit de uitslag ge schrapt en moest hij zijn medaille teruggeven. Vainio verklaarde vrijdag in Hel sinki: ik ben in Los Angeles twee de geworden en ik heb die medail le verdiend. Ik zal er geen afstand van doen." Vooral Venix had zich zoveel meer van de finale voorgesteld, nadat hij had geschitterend in de serie. Met holle ogen van uitputting stapte hij van de fiets. „Ik begrijp er niks van. Volgens mij kwam het door mijn slechte startpositie. Ik begon als laatste en de eersten zaten ge lijk op mijn nek", treurde Venix. De ontketende Duitser Horst Schütz, die uiteindelijk de titel op zijn naam schreef, drong het veld een enorm tempo op dat later ook de twee Italianen (Bruno Vicino achter de geroutineerde gangma ker Domenico de Lillo en Domeni- co Perani) fataal werd. De Neder landers bleven wel in de baan om het echec niet nog groter te maken. De verbijstering was op hun ge zichten te lezen, terwijl ze machte loos rondcirkelden achter de zware motoren. Was het een gigantische combine van de gangmakers, die in dit we reldje vaak machtiger zijn dan de renners, of toch gewoon sport? Het is na elke finale een grote vraag. Venix riep uitsluitend dat niemand te porren was geweest voor een sa menzwering. René Kos zat, duide lijk aangeslagen, te treuren in een hoekje van de Nederlandse box op het middenterrein van de splinter- der is", aldus Venix) verhinderde nieuwe piste. dat hij opschoof in het veld. „Mis- Het tweetal, dat - zoals Venix het schien was mijn versnelling wel te noemde - „een vaag niet-aanvals- groot", bedacht Venix zich. Verder verdragje" had gemaakt" leek vast- kreeg zijn gangmaker Koch enkele genageld op de figurantenplaatsen, uren voor de start het bericht dat „We hebben zeker twintig ronden zijn bejaarde moeder was overle- in de vuile wind van Bruno Walra- den. „Je weet niet in hoeverre zul- ven en René Kos gereden", zei Ve- ke dingen meespelen. Het kan na- nix' gangmaker Noppie Koch. tuurlijk wel van invloed zijn", stel- Diens renner wilde overigens geen de Venix. kwaad woord horen over het optre den van de net voor hem gestarte combinatie. „Zij konden ook niet weg", zei hij. „Bovendien mag dat niks uitmaken als je goed bent". De smalle baan („In Leicester, waar ik wereldkampioen werd, startte ik ook als laatste en kwam ik er wel langs omdat de baan bre- ROME (SID) - Het puikje van de polsstokhoogspringers heeft el kaar vrijdagavond in Rome weer stuk verder opgejut in de rich- ring van dit jaar. Op 26 mei sprong hij in Bratislava 5.85 meter. Daarna volgden op 2 juni in St. Denis bij Parijs 5.88 meter en tenslotte op 13 ting van de zes meter. Eerst sprong juli in Londen de 5.90 meter. De 23-jarige wereldkampioen Helsinki overmeesterde de re cordhoogte van 5.94 meter bij zijn Thierry Vigneron voor 50.000 toe schouwers met 5.91 meter vijfde maal in zijn carrière reldrecord. Het weerwoord kwam eerste poging, van de de onttroonde recordhou der Serge Boebka. De menselijke Edwin MOSCS springveer van Sovjetrussische makelij reageerde vijf minuten la ter met een sprong over 5.94 meter. Het was zijn vierde recordverbete- ADVERTENTIE A.s. zondag bekerwedstrijd aanvang 14.30 uur diploma's niet geldig De eerste confrontatie op wat grotere schaal tussen oost en west sinds de Olympische Spelen van Los Angeles eindigde vrijdag avond in Rome duidelijk in het voordeel van het oostblok. Alleen al de Sovjet-Unie had 29 atleten en atletes naar de wedstrijden in het Olympisch stadion afgevaardigd. Voor een van de weinige Ameri kaanse overwinningen zorgde Ed win Moses. De tweevoudige Olym pische kampioen op de 400 meter horden liep vorig jaar ter gelegen heid van zijn 28ste verjaardag in Koblenz met 47.02 seconden een nieuw wereldrecord. Nu bleef hij er ter gelegenheid van zijn 29ste verjaardag in Rome bij zijn 109e overwinning bijna een seconde van verwijderd: 48.01 seconden. De Europese kampioen Harald Schmid (Wdl) werd met een achter stand van rond vijf meter in 48.66 seconden tweede. Al bij het begin van de wedstrij den behaalde wereldrecordhouder Joeri Sedich met 83.90 meter de op één na beste seizoenprestatie bij het kogelslingeren. Hij bleef daar mee nog wel 2.44 meter van zijn re cordworp verwijderd. Bij het hoogspringen van de da mes ontbraken weliswaar de Olympische kampioene Ulrike Meyfarth en de zilveren medaille winnares Sara Simeoni, maar Ljoedmilla Andanova (Bul) en Ta mara Bikova (Sov) zorgden toch voor een behoorlijk niveau. Anda nova haalde met 2.02 meter dezelf de hoogte als Meyfarth in Los An geles. Wereldkampioene Tamara Bikova moest zich met 1.98 meter tevreden stellen. De 800 meter dames werd ge wonnen door wereldrecordhoud ster Jarmila Kratochvilova (Tsj) in 1.59.05 voor drie Russinnen. De Roemeense Olympische kampioe ne Doina Melinte (2.01.65) eindigde als zevende. Zilveren medaillewin nares Kim Gallagher (Vst/2.02.04) werd negende. Hij was aanmerkelijk spraakza mer dan Kos, die nog wel kramp achtig had geprobeerd voor in het veld te blijven, maar verder dan een derde plaats kwam hij niet voordat hij volledig instortte. Hij kon zijn teleurstelling moeilijk ver werken. „Schütz heeft ons volko men in de vernieling gereden. Bo vendien herstel je op dit kortje baantje van 250 meter niet. Hoe wel... de hoofdoorzaak moetje toch in je eigen benen zoeken". Want hoewel gereputeerde stayers (de Italianen en de Neder landers) de afgang tegemoet reden, hielden de Zwitser Max Hürzeler (houder van het 100 kilometer- en het werelduurrecord) en de Belg Stan Tourne wel stand. Hürzeler probeerde in de laatste ronden de leiderspositie van Schütz nog aan te vallen, maar moest bijna zwaar bekopen. Hij kwam los van de rol en Tourne zette een aanval op het zilver in. Op de eindstreep had hij inderdaad iets voor op de Zwitser, maar omdat de afstand wordt op gemeten op het moment dat de ra ce wordt afgeschoten moest hij ge noegen nemen met het brons. De protesten van de Belgen leverden niets op. Miljonair In het achtervolgingstoernooi bleek de Deen Hans Hendrik Oer sted ongenaakbaar. In de eind strijd denderde hij als een sneltrein in het rond. Al na drie minuten en 58 seconden achterhaalde hij de Engelsman Anthony Doyle. De ra ce werd daardoor afgeschoten, waardoor Oersted geen nieuw re cord kon vestigen. Dat had hij al gedaan in de halve finale, waarin hij met een tijd van 5.44,36 de Belg Jean Luc Vandenbroucke ver sloeg. Die werd naar de troostron- de - om het brons - verwezen. Daar in trof hij zijn landgenoot Eric Van- deraerden uit de ploeg van Peter Post. Hij had geen schijn van kans tegen de Brit Anthony Doyle, die voor de derde maal (twee keer eer der vloerde hij Oosterbosch) een renner van Post de voet in een ach tervolgingstoernooi dwars zette. Vanderaerden miste trouwens ook het brons. Bij de sprinters zegevierde (na- Moeizaam draait de combinatie KochIVenix haar rondjes, op meer dan eerbiedige afstand van de uiteindelijke winnaar Schütz. (foto anp» tuurlijk) de Japanner Nakano. De fietsende miljonair doet dat al sinds 1977 in San Cristobal. In de rit tegen de Italiaan Dazzan was hij oppermachtig, zoals hij het hele WK-toemooi al op zijn slofjes als snelste over de piste schoot. De Fransman Cahard versloeg in de strijd om de derde en vierde plaats de Duitser Giebken. rustdag in Grenoble werd hij zelfs getipt als Tourwinnaar, iets waar Veldscholten in deze fase van zijn carrièreplanning nooit in heeft ge loofd. Wel had hij met de nodige steun van de ploeg hoger kunnen reiken dan de zestiende plaats, al thans dat is zijn stellige overtui ging. „In de etappe naar La Plagne verloor ik 23 minuten. Dat was nooit zoveel geweest als ik op het vlakke tussen de cols steun had ge had", stelt hij. „Post heeft te wei nig vertrouwen in my", heeft hy zich weieens laten ontvallen, en nu zo vlak voor het wereldkampioen schap, zal hij die woorden herha len, zy het iets voorzichtiger. Veldscholten weet immers ook dat commerciële belangen in de wielersport steeds meer het resul taat bepalen. De multinationals doen hun intrede en die tendens is niet meer te stoppen. Nederland is in het afzetgebied van Panasonic, de sponsor van Veldscholten, een minuscule stip. De belangen van de video-gigant liggen over de zee: in Amerika en in Australië, en het zou weieens om die reden kunnen zijn dat Post de positiè van Phil Anderson altyd meer heeft be schermd dan die van Veldscholten. „De markt is Amerika en Ander son is daar commercieel interes santer dan ik. Dat besef ik goed", zegt Veldscholten. „De commercie bepaalt de sport, en dat is niet al leen zo bij wielrennen, maar ook bij autosport en atletiek. Panaso nic heeft ook al belangen bij Sky Channel. Althans dat heb ik ge hoord. Weer een Engelstalig be drijf. Kortom: het wielrennen krijgt een heel ander karakter. Ik denk dat in Amerika de toekomst van de fietsen komt te liggen en wij als renners zullen steeds meer re clamezuilen worden". Gerard Veldscholten is er de man niet naar om zich daar tegen te verzetten. „Ik ben er misschien te nuchter voor. Ik laat me misschien wel te veel in de hoek drukken. En laten we eerlijk zijn: het is toch niet goed als de grote baas van Panasonic de einduitslag van de Tour op zijn bu reau krijgt, en hij ziet dat een van de goedkoopste renners als eerste van de ploeg eindigde. Dan zegt hij toch ook: laten we de salarissen maar verlagen". Slachtoffer Zo maakt Gerard Veldscholten steeds een afweging van wat eer lijk is tot wat oneerlijk is. Zelf is hij daar dan weieens het slachtoffer van. In juni gaf hij Peter Post te kennen dat hij zijn contract wilde verlengen, „omdat", zo zegt hij, „ik zeker wilde zijn van mijn Tour plaats. Als ik zou zijn opgestapt had Post mij misschien gepas seerd". Na zyn goede optreden op de Franse wegen komen andere aanbiedingen binnen. Van La Re doute bijvoorbeeld dat al weer af wil van Stephen Roche, Gregor Braun en Robert Alban. Eerder toonde Jan Raas al belangstelling, omdat die dringend verlegen zit om ronderenners. Gerard Veldscholten laat het al lemaal op zich af komen. Vijf jaar geleden maakte hij nog we's schoon op het .revalidatiecentrum Het Roesengh in Enschede. „En nu", zegt hij, „nu komt Annette van Trigt van Veronica vragen of ik even naar Steenwyk kan komen omdat ze daar een of ander live-ra dioprogramma hebben. Het wordt me langzamerhand allemaal wat te gek. Laatst had ik een koers in Zwitserland. Ik ging daar om ne gen uur 's avonds weg en om drie uur 's ochtends stond ik weer voor mijn huis in Oldenzaal. Soms weet ik niet of ik daar wel verstandig aan doe". De geheime favoriet voor het we reldkampioenschap op de weg, dat morgen in Barcelona wordt verre den. twijfelt nog wel eens. Eén ding weet hij echter zeker. „Als ik zondag in de koers weg ben, dan laat ik my niet meer zo belazeren als twee jaar geleden in Good wood". LEIDEN - Peter van der Willigen is de nieuwe teammanager van El- mex Leiden. Hij volgt in die func tie Henk Reekers op die binnen het bestuur van de basketbalclub een stapje terug doet. Belangrijkste taak voor Van der Willigen dit sei zoen is het zoeken naar een spon sor. Zoals bekend stopt Elmex er aan het eind van deze competitie Van der Willigen is zeker geen onbekende binnen het basketbal. De 37-jarige Hoofddorper, ex-ver keersleider en ex-directeur van de kanobond, gaf jarenlang de toon aan in het nationale- en internatio nale scheidsrechterswereldje. Hij floot diverse Europa Cup finales, leidde een Olympische finale (Mos kou) en maakte als arbiter verschil lende EK's en WK's mee. Twee jaar geleden kwam hij in aanmerking voor een hoge post bij de FIBA (in- 'Suizebollen' 'Suizebollen' heet de rubriek die vanaf volgende de week op deze pagina zal ver schijnen. Deze rubriek zal we kelijks worden gevuld met op merkelijke citaten uit sport en clubbladen. Daarom deze oproep, bestemd voor redac ties van (sport)clubbladen om voortaan een exemplaar te sturen aan de sportredactie van het Leidsch/Alphens Dag blad. postbus 54. 2300 AB Lei den. ternationale basketbalbond), maar op het laatste moment kreeg een vertegenwoordiger uit het Oost blok voorrang. Van der Willigen nam recentelijk afscheid van zijn hobby tijdens de Spelen in Los Angeles waar hy ze ven wedstrijden floot. Strubbelin gen binnen de scheidsrechters- commissie en de NBB, een gebrek aan motivatie en een slepende kuitbeenblessure waren de voor naamste redenen voor zijn besluit om te stoppen. Besluiteloosheid van de Topsportliga - hij zou in dat orgaan een functie gaan vervullen, maar hoorde na enige voorberei dende gesprekken lange tijd niets meer - deden hem er toe overgaan om een aanbod van Leiden te ac cepteren.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 11