"Havenwerkgevers sgeven geen krimp Credit Lyonnais uit dal Protectionisme overschaduwt verkiezingen VS Bemiddeling Rotterdam mislukt IMF ziet economische Nu staking groei van drie procent ;bij Seaport Havens van Felixtowe en Dover blijven open FNV: verleg belasting op arbeid naar kapitaal Israël na run op banken op zwart zaad Felle aanval op sociaal stelsel G.B. lm- en export stijgen 16 pet 'KK solt met bacteriën in garnalen' 38VRIJDAG 31 AUGUSTUS 1984 ECONOMIE PAGINA 9 lite hu, 1 ROTTERDAM (ANP) - De werkgeversorganisatie SVZ heeft een voorstel van het ge- ei neentelijk havenbedrijf in Rotterdam afgewezen om op korte termijn met de vervoers- ïoe jond FNV te gaan onderhandelen over de dreigende 150 ontslagen bij het stukgoedbe- drijf Rotterdam Terminal. lez 6n De Vervoersbond FNV noemt de sc] afwijzing van de SVZ om gezamen- !g lijk aan tafel te gaan zitten een dra- or) matische zaak. Woordvoerder Bert Duijm: „Iedereen die mee heeft ivillen werken om dit conflict op te lossen, niet alleen de gemeente, maar ook het ministerie van socia- UT le zaken, wordt op een verschrik- kelijke manier in de kou gezet". Volgens SVZ-directeur drs. G. a Zeebregts staan de werkgevers met name afwijzend tegenover het 0(_ voorstel van de havenbedrijf direc- teur ir. H. Molenaar de 150 met ont slag bedreigde werknemers van Rotterdam Terminal tot 1 juli 1985 Ztr een tijdelijk dienstverband aan te bieden via de gezamenlijke ar- beidspool, de SHB. Dit 'uitzendbu- reau' heeft in het afgelopen half- jaar al een leegloop van tien pro- cent gehad. Bij uitbreiding zou dat percentage hoger worden. Volgens Zeebregts, die Molenaar van het afwijzend standpunt op de hoogte heeft gesteld, kunnen indi viduele bedrijven principieel niet verplicht worden overtollige werk nemers van een ander bedrijf over te nemen. Sociale Zaken, dat wel genegen was een uitbreiding van de SHB toe te staan, neemt overi gens de helft van die leegloopkos- ten met weerkloosheidsgeld voor zijn rekening. De SVZ zal zelf geen voorstel ontwikkelen om de dreigende ont slagen bij Rotterdam Terminal te voorkomen, aldus Zeebregts. Eventuele juridische stappen te gen de acties in het stukgoed die volgens Zeebregts „iets ernstiger worden" zullen door de werkge vers pas volgende week worden bezien. De Vervoersbond FNV toonde zich gisteravond wel bereid tot on derhandelingen op basis van het voorstel van het havenbedrijf. Hef voorstel van Molenaar was voor de bond dan ook minder pijnlijk dan voor de werkgevers, omdat op kor te termijn gedwongen ontslagen vermeden zouden worden. Niette min zou het dienstverband slechts gelden tot medio 1985, wanneer op basis van een sociaal akkoord tus sen werkgevers en werknemers uit 1983 definitief bepaald zou worden of bij het stukgoed (4200 werkne mers) alsnog ontslagen zouden moeten vallen. ROTTERDAM (ANP) - Bij het stukgoedbedrijf Seaport in de Rot terdamse haven is vandaag de hele ochtendploeg in staking gegaan. Dit heeft de Vervoersbond FNV meegedeeld. Volgens de bond gaat het om ongeveer tachtig man. Voor hoe lang de werknemers het werk neerleggen is nog niet bekend. Ook bij andere stukgoedbedrijven in de Rotterdamse haven wordt beke ken of vrijdag verdere acties ge voerd kunnen worden. De bond richt zich daarbij op bedrijven in Waal- en in de Merwehaven. Werknemers van Rotterdam Ter minal hebben vanmorgen een aan tal leden van de actiegroep Wereld revolutie voor de poort van het be drijf verwijderd. De actievoerders riepen de werknemers in de Rot terdamse haven door middel van pamfletten op tot massale acties. De leden van de Wereldrevolutie verwerpen het „havenvriendelijke stakingsbeleid" van de Vervoers bond FNV. Omdat door de werk nemers gevreesd werd dat het ver spreiden van dit soort oproepen een scheuring onder de havenwer kers in de stukgoedsector zou ver oorzaken, zijn de werknemers van Rotterdam Terminal tegen de ac tiegroep opgetreden, aldus een woordvoerder van de Vervoers bond. WASHINGTON (Reuter) - Het In ternationale Monetaire Fonds (IMF) verwacht voor het komende jaar een groei van ongeveer drie procent voor de wereldeconomie. Volgens een hoge monetaire func tionaris in Washington die zijn naam niet genoemd wil hebben staat deze prognose in het jaarver slag van het IMF dat eind volgende maand verschijnt, voorafgaande aan de jaarvergadering van het IMF en de Wereldbank in Washing ton. Het IMF gaat ervan uit, aldus de zegsman, dat de economische be drijvigheid in de wereld ook vol gend jaar zal worden gestimuleerd door het herstel in de Verenigde Staten, die op een economische groei van vier procent mogen reke nen. Ook het Amerikaanse minis terie van financiën voorspelt voor 1985 een economische groei van vier procent in de VS. Sommige Amerikaanse economen vinden dat nogal optimistisch. Vólgens de monetaire functiona ris ziet het IMF de economische ontwikkeling in de VS tamelijk rooskleurig in. De raming lijkt steun te moeten geven aan de stel ling van het IMF dat de schulden crisis van de Derde Wereld haar ergste fase achter de rug heeft en dat de arme landen volgend jaar kunnen profiteren van een ople ving van de vraag naar hun goede ren uit de VS. De zegsman verwacht dat het IMF zal proberen aan te tonen dat er niets te winnen valt bij het zoe ken naar nieuwe oplossingen voor het schuldenvraagstuk en dat de aanpak van geval voor geval waar voor het heeft gekozen de juiste is. Vanuit de Derde Wereld is er veel kritiek op deze opvatting en wordt gepleit voor uitbreiding van de ontwikkelingshulp en een confe rentie van debiteuren- en crediteu- renlanden. Volgens de functionaris gaat het Amerikaanse ministerie van finan ciën ervan uit dat de economische groei van de VS dit jaar op 6,5 pro cent zal uitkomen en dat de VS in toenemende mate als motor voor de wereldeconomie zullen funge ren. Hij wees erop dat er geen tem po zit in de Europese economische groei, die voor het komende jaar op hooguit 2,5 procent wordt ge raamd. Skol/Oranjeboom Allied Breweries Nederland (Skol, Oranjeboombier) niet niet te spreken over de bierverkopen sinds maart dit jaar. De directie wijt dat aan het bijzonder slechte weer in het voorjaar en aan de afge nomen koopkracht. Zij verwacht minder winst dan vorig jaar, toen een nettowinst werd behaald van 9,5 miljoen gulden. Het merk Oran jeboom zette vorig jaar zijn opmars voort. In totaal produceerde Allied Breweries Nederland in '83 2 mil joen hectoliter bier. Het perso neelsbestand van de onderneming daalde met 46 tot 1782. Shellorder Stork De plannen van Shell Nederland om in Pernis 2,5 miljard te investe ren hebben geleid tot een serie or ders aan Stork Ketels met een tota le waarde van f7,5 miljoen, zo heeft Stork Ketels meegedeeld. Shell heeft in Hengelo onder meer zes speciale branderinstallaties be steld waarmee milieuvriendelijk kan worden gestookt. De order omvat tevens rookgaskoelers en roetblazers plus de daarbij beho rende instrumentatie en leidingen. Ook moet Stork voor Shell de be staande oliestookinstallaties van vier ketels verbouwen en geschikt maken voor het stoken op gas. LONDEN (GPD) - De havenwerkers in twee van de belangrijkste Britse havens, Dover en Felixstowe, hebben vanochtend met een zeer ruime meerderheid besloten niet mee te doen aan de havenstaking, maar ge woon door te werken. Dat is een grote tegenvaller voor de bond van de havenwerkers, de TGWU, die een week geleden de landelijke staking uitriep. Het is zeer de vraag of dokwerkers in andere havens, die zich al wel bij de stakingso- proep hadden neergelegd, het nu nog de moeite vinden door te staken. De staking is niet populair onder de Britse havenwerkers, die aan de ene kant hun bond niet in de kou willen laten staan, maar aan de andere kant er niets voor voelen om mee te doen met een staking die is bedoeld ter ondersteuning van de mijnwerkers. Gisteren eindigde een vergadering van de Londense havenwerkers in grote verwarring. Een aanzienlijk deel van de dokwerkers verliet de ver gadering in de stellige overtuiging dat zij in meerderheid tegen de staking hadden gestemd. Maar de vakbond verklaarde later, dat er vóór een sta king was gestemd. Vanochtend verschenen maar weinig Londense havenwerkers op hun werk. Velen lieten zich tegenhouden door postende stakers. In Felixsto we bleken vanochtend bij een stemming letterlijk alle havenwerkers te willen doorwerken. In Dover stemde slechts een handjevol dokwerkers ten gunste van een staking. In minder dan de helft van de Britse havens wordt nu nog gestaakt. DEN HAAG (GPD) - Wijziging in de financieringsgrondslag van de sociale zekerheid kan een gunstig effect hebben op de werkgelegen heid. Bovendien wordt de druk van de sociale premies eerlijker en logischer verdeeld dan nu. Er zou een mengvorm moeten worden ge kozen. Dit is een belangrijke con clusie uit een nota van de FNV over dit onderwerp. De nota houdt zich uitvoerig be zig met het probleem dat de finan cieringsgrondslag voor de werkne mersverzekeringen nu de meest beperkte vorm kent. Dat is de loon som van de werknemers en die dan nog maar voor een deel vanwege de bestaande premiegrenzen (zo dat nooit meer dan een zeker maxi mum aan premies kan worden be taald). De FNV beveelt aan een meng vorm te kiezen: de werkgeverspre mie zou dan geheven moeten wor den op basis van de toegevoegde waarde; voor het werknemersdeel zou het bruto-loon de grondslag moeten blijven, zodat de verzeke ringsgedachte in stand wordt ge houden. De financieringsgrondslag staat al enige tijd ter dicussie. In de eer ste plaats vanwege de twijfels over de financierbaarheid van de socia le zekerheid. Een tweede overwe ging is de negatieve invloed die de huidige grondslag heeft op de eco nomische ontwikkeling. In het hui dige systeem werkt de premiehef fing ongunstig uit voor de factor arbeid gezien de relatie tussen die heffing en de beloning. Hiermee hangt de gedachte sa men dat automatiserende onderne mingen door een beperkter ge bruik van arbeid het financiële draagvlak voor de sociale zeker heid kunnen verkleinen en een on evenwichtige lastenverdeling over alle ondernemingen bewerkstelli gen. Volgens de FNV kan een wijzi ging in de financieringsgrondslag de kans op een aanvaardbaarder inkomensontwikkeling vergroten. Verandering wordt ook bepleit op grond van wijzigingen in het ka rakter van de sociale zekerheid. De grondslag is nog altijd gebaseerd op uitdrukkelijk aan de arbeid ver bonden risico's. Maar de sociale ze kerheid op zich heeft zich ontwik keld in de richting van bescher ming voor algemeen maatschappe lijke risico's. Daarom moeten de werkelijke AMSTERDAM - Minister Van Aardenne (rechts) samen met Chriet Titulaer, presentator van het tv-program- ma 'wondere wereld' in een verplicht nummer. De minister reikte gisteren op de Firato de eerste 'Wondere-wereld trofee'uit aan ir. P. Vervoort (midden). Hij heeft een zwarte doos ontwikkeld, waarmee een huiscomputer opeens allerlei zaken kan regelen: van gordijnen sluiten tot sherry schenken. (toto anp> arbeidskosten zich in beginsel ont wikkelen in overeenstemming met de arbeidsproduktiviteit, aldus de nota. Als aan die voorwaarde wordt voldaan, hoeft automatise ring niet gepaard te gaan met een afbrokkeling van het financiële draagvlak. Uitstoot van arbeid doet wel de premiedruk snel oplo pen; dat zal weerstanden oproe pen. Herverdeling van arbeid is dan een instrument dat remmend werkt op de stijging van de premie druk. Een premieheffing op basis van toegevoegde waarde heeft een po sitief effect op de werkgelegen heid, omdat arbeid in een relatief gunstiger concurrentiepositie komt te verkeren ten opzuchte van kapitaal. Hoe groot dat effect is, valt moeilijk te schatten, maar op langere termijn is het zeker van be tekenis. Het automatiseringspro ces moet uiteraard niet zo worden tegengegaan, dat een verouderd produktie-apparaat het gevolg is, aldus de FNV. JERUZALEM (DPA) - Israel is vrijwel door zijn deviezenreserve heen. Alleen de Verenigde Staten kunnen het land van een faillisse ment redden door hun hulp voor het begrotingsjaar 1984/85, die zij per kwartaal verstrekken, in een keer te geven, zo schrijft het onaf hankelijk dagblad Jerusalem Post in zijn uitgave van gisteren. Het gaat om een bedrag van 2,6 miljard dollar. Het blad spreekt van de ernstig ste crisis sinds meer dan dertig jaar. Voor de parlementsverkiezin gen van eind juli bevatte de reserve nog drie miljard dollar, maar uit angst voor een grote devaluatie haalde de bevolking zijn spaargeld van de bankrekeningen. Boven dien liet de regering op ruime schaal import toe om de bevolking te paaien. Volgens de Jerusalem Post ver wacht de regering dat de VS bereid zijn het geld op korte termijn over te maken. Ze houdt er ook reke ning mee dat Washington erop aan zal dringen dat er een programma voor het herstel van de economie wordt opgesteld en dat de inflatie, op het ogenblik rond de 400 pro cent, wordt verminderd. LONDEN (AFP) - De Britse consumentenorganisatie NCC heeft een vernietigend rapport over het stelsel van sociale ze kerheid in Groot-Brittannië ge publiceerd. Het is .totaal verouderd, duur en ingewikkeld', .schiet tekort en werkt onrechtvaardig en vernederend'. Een .puinhoop', zo zei de voorzitter van een onderzoeks commissie van de semi-officië- le NCC (National Consumer Council), John Hughes dopn- derdag bij de presentatie van het rapport in Londen. Toen het in de jaren veertig als een van de eerste alomvat tende systemen in de wereld werd opgezet was het gericht op een beperkte groep, maar nu wordt het overspoeld door het beroep dat er van overal op wordt gedaan, zoals vooral door werklozen, gepensioneer den en gescheiden levende ech telieden, aldus het rapport. Het stelsel behoeft ingrijpen de hervorming en er dient een einde te komen aan het onder zoek van de inkomens- en ver mogenspositie van een aanvra ger vooraleer tot uitkering wordt overgegaan, terwijl de werkloosheids- en pensioenuit keringen moeten worden ver hoogd, aldus het rapport, dat zal worden aangeboden aan de regering. ROTTERDAM (ANP) - Crédit Lyonnais Bank Nederland (vroe ger Slavenburg's Bank) heeft in de eerste helft van dit jaar een bruto- resultaat na afschrijvingen ge boekt van 29,2 miljoen gulden, bij na 58 procent meer dan de 18,5 mil joen een jaar geleden. De gemaakte winst verdwijnt volledig naar de stroppenpot, die door dubieus be leid in vroegere jaren was uitgeput. Aan rente ontving de bank 105,2 miljoen, acht miljoen meer dan een jaar geledent. Daar staat tegenover dat de inkomsten uit provisies iets DEN HAAG (ANP) - De waarde van zowel de Nederlandse invoer als uitvoer is in de eerste zes maan den van dit jaar met zestien pro cent gestegen in vergelijking met de eerste zes maanden van 1983. Er werd voor 106,8 miljard gulden uit gevoerd (vorig jaar 91,7 miljard) en voor 97,5 miljard gulden ingevoerd (84,1 miljard). Dat betekent dat er de eerste zes maanden van dit jaar sprake was van een positief uitvoersaldo van 9,3 miljard gulden (vorig jaar 7,6 miljard). De trendmatige groei van de in- en uitvoer die het tweede halfjaar van 1983 plaatsvond heeft zich in de eerste zes maanden van dit jaar voortgezet. afnamen van 47,8 miljoen tot 44,5 miljoen gulden. Dat lag voorname lijk aan een vermindering van de activiteiten op de effectenbeurs. De overige baten stegen van 4 tot 12,6 miljoen. De lasten, vóór af schrijving, vertoonden een stijging met 1,9 procent van 124,2 miljoen tot 126,5 miljoen. Het balanstotaal van Crédit Lyonnais Nederland is met 10,4 procent toegenomen van 11 mil jard aan het eind van 1983 tot 12,2 miljard op 30 juni van dit jaar. De spaargelden groeiden in dezelfde periode met 12,9 procent en de de posito's met 10,5 procent. Het volu me van de kredietverlening heeft zich gehandhaafd op een tot tevre denheid stemmend niveau, aldus de bank. Aegon Het verzekeringsconcern Aegon heeft de nettowinst in het eerste halfjaar van 1984 met 12 procent kunnen opvoeren van ruim 117 miljoen naar bijna 132 miljoen gul den. De omzet steeg met eveneens 12 procent naar 4.870 miljoen. Van de omzet werd 53 procent in Ne derland behaald en 47 procent in het buitenland.Aegon leed in dit eerste halfjaar verlies in het scha deverzekeringsbedrijf. In Neder land stond het resultaat wat onder druk door de ontwikkelingen bij de autoverzekeringen, maar bleef positief. In het buitenland lever den ziekte- en ongevallenverzeke ringen aanmerkelijk hogere win sten op, die echter ruim teniet wer den gedaan door de verliezen in de Zelfs kweker wil bescherming Reagan of Mondale Veestapel Het aantal varkens en rundvee op landbouwbedrijven in Neder land is tussen mei 1983 en mei 1984 licht gegroeid. Ook liepen er meer paarden, pony's en geiten. Kippen en kalkoenen namen in aantal af, maar er waren meer eenden. Dit blijkt uit de Landbouwtelling van mei 1984, waarvan de cijfers door het Centraal Bureau voor de Statis tiek bekend zijn gemaakt. Op 36.500 bedrijven (vorig jaar 37.600) werden 10.990.000 varkens (10.656.000) gehouden, waarvan iets meer dan de helft mestvar- kens. Er waren 3.886.000 biggen en 1.455.000 fok varkens. In totaal lie pen er 5.483.000 stuks rundvee (5.411.000) en werden 64.000 paar den en pony's geteld, ren- en springpaarden meegeteld. Kippen waren er bijna één procent minder, 82,2 miljoen. NEW YORK (DPA) - Een onge kend aantal van ruim 200 verzoe ken van de Amerikaanse industrie om bescherming tegen de gevol gen van import uit het buitenland werpt zijn schaduw over de Ameri kaanse verkiezingen die in novem ber worden gehouden. Producen ten van massastaai, koper, textiel, computers en fietsen, verwerkers van tonijn en zelfs rozenkwekers willen dat de Amerikaanse rege ring maatregelen neemt om de in voer te beperken. Hoe belangrijk het handelsbe leid voor de verkiezingen is blijkt hieruit dat in de negen grootste staalproducerende staten van de VS negentig procent van de stem men te halen valt voor een verkie zingsoverwinning van Reagan of Mondale. In die staten is ook de Amerikaanse auto-industrie ge concentreerd. In het verleden is het al een populaire manier van stemmen winnen gebleken om ge hoor te geven aan verzoeken om protectionistische maatregelen. De Demokratische presidents kandidaat Mondale heeft zich voorstander getoond van import- beperkende maatregelen. Reagan, op papier verdediger van het vrije ondernemerschap, is in tijdnood geraakt. Voor 24 september moet hij beslissen of hij de aanbevelin gen van de Internationale Commis sie voor Handel (ITC) om import contingenten of extra invoerrech ten voor staal in te stellen zal over nemen. De laatste jaren is er met diverse landen een reeks van „vrijwillige" overeenkomsten voor de beper king van de export naar de VS ge sloten. Harley Davidson, de enige fabrikant van zware motorfietsen in de VS, werd geholpen met een vertienvoudiging van de invoer rechten op zware motoren uit het buitenland. Japanse autofabrikanten beper ken hun export van personenwa gens tot een deel van de Ameri kaanse markt. De overeenkomst hiervoor loopt nog tot en met april 1985. In ieder geval boeken de Amerikaanse autoproducenten nu weer recordwinsten na een heel slechte periode. Toen het aantal geïmporteerde kleine bestelwa gens uit Japan de half miljoen na derde besloot de regering de in voerrechten op die wagens te ver viervoudigen. In 1982 beperkten de staalprodu centen in de EG hun leveringen aan de VS vrijwillig. Met Japan werden enkele niet-officiële over eenkomsten gesloten en zowel Eu ropese als Japanse exporteurs be perken nu hun leveringen tot 5,7 procent van de Amerikaanse staal- markt. Via zijn bijzondere handelsverte genwoordiger, William Brock, pro beert Reagan met landen als Brazi lië, Zuid-Korea, Argentinië en Zuid-Afrika soortgelijke overeen komsten te sluiten, maar vooral de landen in Latijns-Amerika hebben de inkomsten uit hun export nodig om hun grote schulden aan de Amerikaanse banken te kunnen betalen. Wetgeving In de textielhandel bestaan op het ogenblik met 24 landen over eenkomsten voor de vrijwillige be perking van de leveringen. De ITC is verder tot de slotsom gekomen dat buitenlandse producenten de koperindustrie in de VS ernstige schade toebrengen. Volgens de wetgeving is alleen dat al voldoen de om met voorstellen ter bescher ming van de eigen industrie te ko men en die voorstellen naar het Witte Huis te sturen. Er lopen verder nog duizenden verzoeken om bescherming tegen de gevolgen van dumping en ex portsubsidies. Ook wordt er her haaldelijk een beroep op de oc trooi- en merkenwetgeving ge daan, alleen maar met de bedoe ling de import te bemoeilijken. In het verkiezingsjaar 1984 lukt dat aan veel Amerikaanse bedrijven. Vakbonden en andere organisa ties zijn druk doende het Congres te beïnvloeden, waar duizenden protectionistische wetsvoorstellen moeten worden behandeld. Het verst gaat een voorstel voor een wet die de buitenlandse leveringen van staal moet beperken tot vijf tien procent van de Amerikaanse markt. Ook ligt er het zogenoemde „lo cal content"- voorstel, dat beoogt buitenlandse autofabrikanten die per jaar meer dan 100.000 auto's in de VS verkopen te verplichten in de auto's die zij boven dat aantal verkopen Amerikaanse onderde len te monteren. Het percentage van die onderdelen hangt af van de hoeveelheid verkochte auto's. In het uiterste geval kan dat beteke nen dat een niet-Amerikaanse au toproducent een eigen fabriek moet gaan bouwen in de VS. Tegenstanders van protectionis tische maatregelen zijn de Ameri kaanse boeren en de lucht- en ruimtevaartindustrie, die sterk op de uitvoer zijn gericht. Ze zijn bang dat hun afnemers tegenmaatrege len gaan nemen en dat hun export gaat verminderen. Handelsbalans De Amerikaanse handelsbalans zal dit jaar een recordtekort laten zien van 120 miljard dollar zeventig miljard in 1983 en 42 miljard in 1982. De hoge koers van de dollar benadeelt niet alleen de Ameri kaanse exporteurs, maar zorgt ook voor een enorme toeneming van de invoer in de VS, hetgeen de roep om protectionisme alleen maar lui der maakt. Daarentegen profiteert de consument van een ruimer aan bod van buitenlandse produkten. Op het ogenblik wordt ongeveer een derde van alle bedrijfstakken in de VS beschermd met maatrege len die de import bemoeilijken. Als de neiging tot protectionisme blijft groeien, dan zijn de VS niet langer „de meest vrije markt van de we reld", zoals Reagan het zo graag uitdrukt, maar kunnen zij tot een bolwerk van protectionisme wor den. overige schadebranches. Het le vensverzekeringsbedrijf draaide draaide daarentegen flink beter. De winst voor belastingen steeg van f 131 miljoen naar f 182 miljoen op een met 12 procent gegroeide omzet. Amev Het verzekeringsconcern Amev heeft in het eerste halfjaar van 1984 netto 112,7 miljoen gulden ver diend. Dat is 23,5 procent meer dan de winst over de eerste helft van 1983, die 91,2 miljoen bedroeg. Het winstcijfer is enigszins geflatteerd door valuta-invloeden. Zonder de ze zou de winststijging 19,8 pro cent hebben bedragen. De totale omzet is met 14 pro cent gestegen van 2,45 miljard tot 2,8 miljard. Zonder wijzigingen in valutakoersen zou de omzetstij ging 11 procent hebben bedragen. ,DEN HAAG (ANP) - „Er wordt door Konsumenten Kontakt ge sold met bacteriën en voor de gar- nalenhandel wordt de markt be dorven." Zo luidde het verwijt van het produktschap voor vis en vis- produkten en zeventien garnalen- handelaren, voor de vice-president van de rechtbank te Den Haag gis teren vertolkt door hun advocaat, mr J.A. van Arkel, in een kort ge ding tegen de consumentenorgani satie. Volgens mr Van Arkel heeft Konsumenten Kontakt geen objec tieve en waarheidsgetrouwe con sumentenvoorlichting gegeven toen de bond uit een onderzoek van zeventien porties Nederlandse garnalen afleidde dat men maar be ter geen garnalen kan eten. De „garnalenbranche" wil dat Konsu menten Kontakt die suggestie in slikt. Mr Van Arkel betoogde dat Kon sumenten Kontakt de onderzoeks resultaten ondeskundig en onjuist heeft geïnterpreteerd. „De haren rijzen je te berge als je ziet hoe ze ageren tegen het thuispellen en daarbij omspringen met de cij fers". Zijn tegenpleiter, mr S.V. Lange- veld, stelde dat de zaak „vol nuan ces zit, ook al zijn de heren erg boos". Het Produktschap negeert volgens hem de letterlijke tekst in het maandblad van de vereniging en gaat alleen af op de verhalen die via de televisie zijn uitgezonden. „Nogal wat nuances zijn daaruit weggeknipt. Nu knipt de dagvaar ding ook nog eens in die teksten. Dan ontstaat er een heel verknipt beeld". Volgens de advocaat van Konsu menten Kontakt rammelt de dag vaarding aan vele kanten. Gevor derd wordt onder meer dat de or ganisatie alle achttien eisers een ton betaalt voor iedere keer dat zij opnieuw beweert dat de Hollandse garnaal schadelijk is voor de ge zondheid. „Dat zou 1,8 miljoen gul den per keer worden". De rechter zal zijn oordeel donderdag 6 sep tember om 9.30 uur uitspreken.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 9