d b Scherpe winstdaling EHC Galand na fusie Verwarring na vliegramp in Kameroen Lezers schrijven Melk OSL Lekker Dier Cosmo-center 'BOLLENSTREEK EN OMGEVING' Kom naar Aalsmeer 37-STE BLOEMENCORSO AALSMEER 1-STE BLOEMENFESTIVAL Een dag zonder krant is een muis zonder steart.^|?% MEAB: het bolwerk voor uw bolwerk! PAGINA 8 VRIJDAG 31 AUGUSTUS 38VF JAOENDE (Rtr/AFP) - Het ziet er naar uit dat het vliegtuigongeluk op de luchthaven van Douala in Kameroen gisteren aan 24 mensen het leven heeft gekost, zo is in di plomatieke kringen in de hoofd stad Jaoende vernomen. Volgens de jongste officiële in formatie, van de staatsradio, zijn er twee doden en 72 gewonden. Twin tig inzittenden overleefden het on geluk. Maar omdat er 116 mensen aan boord waren en dus van 22 mensen het lot niet bekend is, wordt aangenomen dat ook zij zyn omgekomen. Een functionaris van het vlieg veld van Douala zei dat het toestel, een Boeing 737 van Cameroon Air lines, in brand vloog toen het naar de startbaan taxiede voor een vlucht naar Jaoende. Vervolgens hoorde men enkele explosies. ROTTERDAM (ANP) - IHC Ca- land (offshore) de op 9 juli tot stand gebrachte combinatie van IHC Inter en Caland Holdings - heeft in de eerste helft van dit jaar een nettowinst geboekt van f 16,0 miljoen. Uit de pro forma samen gevoegde rekeningen over de eer ste zes maanden van 1983 blijkt dat de winst over dezelfde periode van verleden jaar f 27,2 miljoen be- Blad Z.-Afrika boos op Holland JOHANNESBURG (ANP) - Het positieve werk dat nog wordt ver richt door de Nederlandse ambas sade in Pretoria is nog niet de prijs van een Outspan-citroen waard, schrijft het Zuidafrikaanse blad „Die Vaderland" gisteren in een boos commentaar. Volgens het blad onderhouden de Nederlandse diplomaten contacten met onder mijnende groepen die niet alleen de regering, maar het hele politie ke bestel omver willen werpen. Den Haag zou in grote verontwaar diging ontsteken als de Zuidafri kaanse ambassade aldaar zich met soortgelijke activiteiten zou bezig houden, zo meent het blad. droeg. Gezien het gewijzigde ka rakter van de vennootschap wordt het aandeel van de Noordwinning Groep en van GNR (Gemini Natu ral Resources) niet langer verant- woord onder de minderheidsdeel nemingen maar onder het exploita tieresultaat. Dat heeft de directie van IHC Caland gisteren bekend gemaakt. De winst ontwikkelde zich in de eerste helft van dit jaar volgens plan en voor geheel 1984 wordt een nettowinst van ongeveer f 33 mil joen verwacht. (De pro forma bere kende nettowinst van de combina tie over 1983 bedroeg f 37,6 mil joen). De daling van de winst in het eerste halljaar is voornamelijk ver oorzaakt door de vermindering van de afleveringen in de IHC/SBM Groep en door de daling van de re sultaten van de minderheidsdeeln- beming Forasol. Tevens dient er rekening mee te worden gehouden dat het resultaat over 1983 sterk positief werd beïnvloed door het vrijvallen van een deel van de be lastingvoorzieningen. Het exploitatieresultaat in het halfjaar daalde van f 29,2 miljoen tot f 27,3 miljoen. De afschrijvin gen vergden f 19,8 (19,4) miljoen. De winst vóór belastingen zakte van f 25,5 miljoen tot f 17,5 miljoen. Het groepsvermogen verminderde van f 293,4 miljoen tot f 287,2 mil joen. Van Ommeren Scheepvaartbedrijf Van Omme ren heeft in de eerste zes maanden van 1984 een nettowinst behaald van f 10,8 miljoen tegen f 10,5 mil joen in hetzelfde tijdvak van 1983. Per aandeel van f 10 steeg de netto winst vein f 0,97 tot f 0,99. Het inte rimdividend wordt onveranderd vastgesteld op twee kwartjes, zo heeft het bedrijf bekendgemaakt. Hoewel het tariefniveau voor tra ditionele buikladingen aanhou dend onder druk staat zijn de re sultaten van de droge-ladingvloot vergeleken met het eerste halfjaar van 1983 licht verbeterd. De resul taten van de tankervloot toonden eveneens een verbetering. Een deel van de zware-ladingvloot kon nog profiteren van de inmiddels af gelopen lange termijncontracten. De resultaten van de gehele sector bleven evenwel achter bij die over het eerste halfjaar 1983. De resultaten van de binnen- tankvaart verbeterden. Het rende ment ligt hier echter nog niet op het gewenste niveau. Het resultaat van de tankopslag heeft onder druk gestaan. Brand in Korte Hansestraat LEIDEN - De brandweer moest gisteren een brandje blussen in de Korte Hanse straat waar in een garage een hoeveelheid benzine had vlam gevat. Twee boven de garage gelegen studentenkamers lie pen eveneens schade op. De ei genaar van de garage, een 36- jarige Leidenaar, is tegen brand verzekerd. (foto Holvast) 'Geen acties bij Soesterberg?' SOESTERBERG (GPD) - Er be staat bij de Koninklijke Mare chaussee en de Koninklijke Lucht macht geen enkele aanwijzing dat er morgen tijdens de grote vlieg- show in Soesterberg door anti-mi- litairistische organisaties actie zal worden gevoerd. Dat heeft luite nant-kolonel N. Stuiver, lid van de organisatie van de jaarlijkse vlieg- show, meegedeeld. „We hebben daar natuurlijk onze voelsprieten naar uitgezet. Maar het is opmerke lijk dat het dit jaar veel rustiger is dan anders. Eerlijk gezegd hadden wij dit niet verwacht, zeker gezien de actuele discussie rond de kruis raketten", aldus Stuiver. Overigens zijn er morgen vele tientallen mensen van de mare chaussee en de politie op de basis aanwezig. „Mocht het, door welke reden ook uit de hand lopen, dan zullen we zeker ingrijpen", aldus Stuiver. Verder is er een groot aan tal voorzorgsmaatregelen getroffen bij eventuele ongevallen met vlieg tuigen. Blijkens een onderzoek van de Na tionale Raad voor Landbouwkun dig Onderzoek zou er volgens be richtgeving in deze krant geen ver schil bestaan tussen 'alternatieve melk' en gewone. Dit onderzoek, de wijze waarop het is gehouden en of dit dan rele vant zou zijn voor de gemiddelde situatie in ons land is mij niet be kend, zodat ik geen commentaar op het rapport als zodanig kan ge ven. Maar gezien de tendentieuze aanhef en de summiere berichtge ving wordt hier meer gesuggereerd dan volgens mij rechtvaardig is. Dit baseer ik mede op het feit dat ik als verkoper van melk, afkom stig van dier- en milieuvriendelijke bedrijven, ervaringen heb die haaks staan op de uitslag van ge noemd rapport. Ten eerste schijnt men onder zoek te hebben gedaan naar resi duen (reststoffen) van chemische produkten in het eindprodukt, de melk. Bij melkprodukten uit de biologisch-dynamische veeteelt wordt hiervan niets aangetroffen omdat deze stoffen niet worden ge bruikt (of het zou van een gangbaar werkende buurman moeten zijn). Bij de "chemisch begeleide" melkveehouderijen worden deze genoemde onnatuurlijke ingrepen op weide en koe wel toegepast, wat dan enerzijds wellicht niet meer aantoonbaar in de melk is terug te vinden, maar dan toch wel in het milieu terecht is gekomen; zomaar verdwijnen doen ze echt niet. Ver gelijk bijvoorbeeld een weide van een gangbare veehouder eens met die van een biologisch werkende; een kale eentonige grasvlakte of een kruidige met weidebloemen begroeide grond. Denk ook eens aan de invloeden hiervan op de weidefauna. Een onderzoek als dit is daarom nauwelijks interessant gezien zijn beperkingen; er wordt een heel klein stukje gelicht uit een grote samenhang, waardoor een geheel vertekend beeld wordt verkregen, zeker voor een consument die leek is op dit gebied. Als mij als verkoper van biolo gisch dynamische melkprodukten werd gevraagd aan een dergelijk onderzoek mee te werken zou ik op het gebied van de smaak snel een antwoord hebben. Dat antwoord is dan een verzameling van reacties die wij in 'de Helianth' al jarenlang soms dagelijks krijgen; hoe lekker die melk toch wel is in vergelijking tot het smaakarme produkt uit de gangbare veeteelt. Is men eenmaal de smaak gewend van deze "gezon de" melk, dan proeft men onver mijdelijk verschil met een ander produkt. Ook de glasverpakking helpt daaraan mee. Vandaar mijn verbazing bij een rapport als genoemd; het klopt ge woon niet met de werkelijkheid. Om een ieder de 'proef op de som te laten nemen zijn wij graag be reid geïnteresseerden een glas melk aan te bieden uit een gezonde landbouw en het rapport daarmee naar de prullemand te verwijzen. Namens 'de Helianth' Ed Scholte Herenstraat 5c Leiden Vorige week schreef H.J. Peeters een stukje over het O.S.L. naar aanleiding van de actie tijdens de El-Cidweek tegen deze organisatie. Hierin zegt hij o.a. dat de lezers ook recht hebben op éérlijke infor matie. Dat zijn we van hèrte met hem eens en daarom geven wij u verdere zeer belangrijke achter grondinformatie over het O.S.L. In 'Stavast' (het blad van het O.S.L.) wordt gepleit voor een ac tief remigratiebeleid t.a.v. 'vreem delingen' en Surinamers, om zo o.a. "onze eigen identiteit en cul tuur" (wèt dat dan ook moge zijn) te bewaren (febr. 1981). Een regelmatig schrijver in Stavast is M.A. Cageling. Hij werd in 1940 chef-redacteur van het Ne- derlandsch Dagblad, het orgaan van het fascistische Zwarte Front. Het O.S.L. is pro Zuid-Afrika en ondersteunt het apartheidsregi me. Dit blijkt bv. uit opvattingen als zouden de Bantoes nog niet rijp zijn voor zelfbestuur. In Arnhem deed Joop Zwart samen met een aantal O.S.L.-ers mee aan de gemeenteraadsverkie zingen in 1982. Zwart verspreidde daar pamfletten waarop stond dat "homoseksuelen en buitenlanders de oorzaak zijn van economische achteruitgang en moreel verval". Zwart wordt o.a. geadviseerd door K.F. Grau, ex-Hitler-Jugend, die - o.a. schreef voor de neo-nazistische krant 'Deutsche National Zeitung'. Zwart gaf in juni 1981 een le zing voor Constructief Jong Neder land (onderdeel van het O.S.L. met als thema 'wat kunnen we leren in de jaren '80 van de jaren '30'.... Officieel moet het O.S.L. niets hebben van racistische ideeën en fascistische partijen. De wèrkelijk- heid, zo blijkt uit bovenstaande punten, blijkt echter anders te zijn! 'Links' wordt door voorzitter Ego van het O.S.L. gelijkgesteld aan "moord, drugs en verkrach ting" (Vrij Nederland, 1-3-1980). En...volgens H.J. Peeters is er neo-fascisme in Nederland en wel van linkse signatuur. Hieronder vallen, bij hem, zonder meer groe pen die zich juist verzetten tegen het O.S.L. vanwege zijn o.i. naar ra cisme neigende denkbeelden. Volgens H.J. Peeters moet er op de El-Cidmarkt ook nog ruimte worden geboden voor een ander geluid naast "het linkse stand punt". Prima, H.J. Peeters, maar wees dan ook zó eerlijk te vermel den dat de inhoud van sommige geluiden racistisch van aard is. Daarmee wordt juist de vrijheid en veiligheid (waarvoor het O.S.L. zich zegt in te zetten) van een aan tal groepen in Nederland wezenLk r bedrelgd!. m- Tanja den Blijker en Marco Luk namens het Komite Leiden tegen Fascisne p.a. Jan Lievenstraat 1 I Leidei I Fijn dat de actiegroep Lekker Dir in het geweer komt tegen de m- nier waarop zieke varkens aan hui einde worden geholpen (verga- sen). Jammer dat er nog zo vel mensen zijn die totaal geen gevoi hebben en tot dit soort dingen it J staat zijn. Mijns inziens is er wel een ther* pie voorhanden voor dit soort mer r> sen. Gewoon er zelf minstens ééi kwartier tussenin gaan zitten, ei M dan zien 'hoe dat voelt'. Ze behoc 3( ven dan toch nog maar de helft vai J] de tijd door te maken die ze dez besmette dieren aandoen alvoren ze gestikt zijn. Veel succes. M.C.J. Boscl Merelstraat 16 Leiderdor) Met verontwaardiging en afschur heb ik, en met mij vele Noordwi- kers, kennis genomen van het wa- 7 gelijke plan hier in Noordwijk cd een van de mooiste stukjes duiv grond waar het fijn is om te verton ven een zogenoemd Cosmo-centr r. te realiseren. Is het niet zo dat wij zoetjes aai onze buik vol hebben van al dat zt- genaamde vermaak en vertic P waarmee je hier overdondert wordt? Als je met toeristen, dé F hier bij tijd en wijle vertoevei praat hoor je uit die hoek ook i c regelmatig de opmerking: wat be zielen ze eigenlijk bij jullie, het he le karakter van deze plaats gaat oi t zo'n manier naar de bliksem! I De Noordwijkse ondernemers met als zegsman Leen Korbee, ge- boren en getogen Noordwijker, I hebben ook geen bezwaren, want geld stinkt immers niet? r Mensen, zijn jullie dan steke- 1 blind: denk ook eens aan andere aspecten in dit leven! Een ander aspect aan deze zaak E is het feit dat wij daar ook nog een 1 bejaardentehuis hebben waar onze bejaarden recht hebben op een rus- tige levensavond in een rustige omgeving. Iets waar zij de volle f honderd procent recht op hebben, wat zij ten volle hebben verdiend f en wat onder geen beding mag worden verstoord. 1 Nogmaals: het is een krankzinni- ge gang van zaken waarvan ik dit y wil zeggen: als de gemeenteraad dit goedkeurt, dan dienen diege- nen die hier hun medewerking aan 1 hebben verleend de laan te worden 1 uitgestuurd, want om zulke be- 1 stuurders zitten wij niet verlegen. Zij dienen er rekening mee te hou- 1 den dat zij de plaatsen bezetten die j hun door ons zijn toevertrouwd. J J. Bedijn J H. Roland Holsstraat 6 Noordwijk aan Zee WET GELUIDHINDER In het gemeentelijk informatiecentrum (ge meentehuis, Statendaalder 1) ligt met ingang van maandag 3 september gedurende één maand voor iedereen ter inzage: - een ontwerp-verzoek aan Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland om hogere grens waarden vast te stellen, zoals bedoeld in de Wet Geluidhinder (artikelen 82 tot en met 86). Dit ontwerp-verzoek houdt verband met de voorgenomen bouw van woningen die in het ontwerp-bestemmingsplan "Wilgenpark" zijn geprojecteerd op een terrein langs de Hoogmadeseweg, dat verder wordt begrensd door het Munnikkenpark, het Essenpark en het Samsonterrein. Deze terinzagelegging vloeit voort uit een wijziging van het ontwerp-bestemmingsplan "Wilgenpark" waarbij het maximaal toege stane aantal woningen is vergroot, ledereen kan binnen bovengenoemde termijn schriftelijk opmerkingen over het ontwerp- verzoek indienen bij burgemeester en wet houders van Leiderdorp, Postbus 35, 2350 AA Leiderdorp. Daarnaast krijgt iedereen de gelegenheid mondeling opmerkingen over het ontwerp- verzoek te maken. Hiervoor wordt op dinsdag 18 september 1984 tussen 14.00 en 14.30 uur in het gemeentehuis een openbare hoor zitting gehouden. Tegen betaling is een exemplaar van de stuk ken verkrijgbaar. Toelichting: Deze bekendmaking vloeit voort uit het "Besluit grenswaarden binnen zones langs wegen" (artikel 13). Leiderdorp, 31 augustus 1984. De burgemeester van Leiderdorp, M.A. van der Have. Turks Grill House Sultan Een begrip in het Oosten, vooral in Turkije, maar ook reeds in Nederland. Grill House Sultan wil nu de Leidenaars vertrouwd doen raken met de Turkse gewoonte om in gastvrijheid te eten. Al onze Turkse vleesspecialiteiten zijn gegrild op houtskool. Wij zullen u gaarne ontvangen om u te laten genieten van keuken en omgang, met op de achtergrond typi sche Oosterse muziek, waarbij u zich met vakantie in Turkije waant, zonder de lange heen-en terugreis. Die besparen wij voor u. Dus rekenen wij op u, zoals u op ons kunt rekenen en u zult van onze prijzen zeker niet schrikken. Wij zullen u bewijzen dat goed eten ook jetaaibaar is!wilt u even reserveren Turks Grill House Sultan Noordeinde 44, Leiden voor reserveringen Jgl 071-144575 Openingstijden dagelijks van 17.00-23.00 u zaterdags en zondags van 17.00-24.00 ut •fs maandags gesloten) School voor avondonderwijs Oranjelaan 76, Lisse, tel.: 02521-13901 Endegeesterstraatweg 3, Oegstgeest. Begin september 1984 vangen de nieuwe en herhalingscursussen aan in Lisse en in de dependance te Oegstgeest. voor: Praktijkdiploma boekhouden (PD) NiCUW: nu met vrijstellingsregeling. Moderne bedrijfsadministratie (MBA) Introductie automatisering (IA)* Basiskennis informatica (B1)* (AMBI-module 11) Inlichtingen en Inschrijvingsavond Oegstgeest 21 en 23 augustus en 4 sept. Lisse 28 en 30 augustus en 6 sept. Tel. inlichtingen 071-140381 en 02523-5307. - goede lesaccommodatie - makkelijk bereikbaar met openbaar vervoer - ruime parkeergelegenheid - ervaren leerkrachten Op 31 augustus en 1 en 2 september i voor het 'VREEMDE VOGELS' Een unieke combinatie van evenementen in de Aalsmeerse bloemenveiling Tentoonstelling van alle praalwagens, luxe wagens en koetsen. Op 3000 mz het eerste Bloemenfestival! op 1 2 sep tember. Volop bloemsierkunst in een festival van meer dan 60 arrangeurs. Arrangeren in bijzijn van publiek op zaterdag 1 sep tember vanaf 19.00 uur. Corso-speeltuin "Spelenderwijs" voor de kinderen. Bloemen en planten info-stands en plantendokter. Restaurants - muziek - verkoop-kramen. Beoefenaars van oude ambachten. - -Zaterdagavond 1 september toegang slechts 3,50. - Sterk gereduceérde prijzen voor kinderen en 65+. - Parkeren gratis. - Frequente busdiensten. - Openingstijden: 31 augustus - 15.00 tot 23.00 uur. 1 september -19.00 tot 23.00 uur. 2september- 9.00tot 18.00uur. Corso van Aalsmeer naar Amsterdam zaterdag 1 sep tember, vertrek om 09.15 uur vanuit Aalsmeer, défilé op de Dam om 16.00 uur. Gevraagd MEDEWERKER(ster) op potplantenkwekerij leeftijd 17 18 jaar. A. van der Hoorn Geestweg 61, Roelofarendsveen, telefoon 01713-2892. KOM MORGEN, ZATERDAG 1 SEPTEMBER, TUSSEN 10.00 EN 16.00 UUR (mits Pluvius ons genadig is!!) naar de MEAB-STAND op de ONDERWIJSMARKT OP HET STADHUISPLEIN IN LEIDEN!!!! STUDIEPLANNEN?? MEAB's studiewijzer ligt voor u klaar Vraag 'm vrijblijvend aan: Herengracht 4 Leiden. Tel. 071-130660. MF.AB: OFFICIËLE DOQR HET IMO ERKENDE MIDDENSTANDSOPLEIDING Mondelinge cursussen voor: (heus, daar gaat echt nog niets boven!) Getuigschrift Bedrijfseconomische Basiskennis Ondernemersdiploma's Detailhandel Ijzerwaren en Sportartikelen Informatica-cursus 'U en de computer' Computerboekhouden Talencursussen 'op maat' voor bedrijven Middenstandsexamen Marketing Bedrijfseconomie Algemene ontwikkeling Beroepsgoederenvervoer Steno Praktijkdiploma boekhouden Moderne bedrijfsadministratie Staatspraktykdiploma Examen Accountant-Administratieconsulent Talencursussen (ook overdag!): Engels, Frans, Duits, Spaans Bedrijfscorrespondentie: Nederlands, Engels, Frans, Duits "MIS NIKS!" De volgende week beginnen er al cursussen!!

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 8