Brinkman: 8 toewijzingen abonnee-tv Verbod racistische organisaties bepleit 'Strafmaat moet zwaarder' Kamer wil controle op projecten verbeteren Bukman weinig hoopvol terug uit Sowjet-Unie Provincies en steden laken monumentenplan RIJDAG 31 AUGUSTUS 1984 Toch boete voor trekken aan noodrem HAARLEM (ANP) - De recht bank in Haarlem heeft gister middag de 38-jarige M.L. uit Zaandam veroordeeld tot 75 gulden boete of twee dagen hechtenis wegens het trekken aan de noodrem. Hiermee be krachtigt de rechtbank het von nis dat de man vorig jaar door het kantongerecht was opge legd en waartegen hij in hoger beroep was gegaan. Op 26 maart 1983 had de man in de trein van Amsterdam naar Zaandam aan de noodrem ge trokken om zich „te bescher men tegen de rookoverlast van eén medepassagier die in de coupé voor niet-rokers weiger de zijn sigaret te doven". De Zaandammer beweerde dat er voor hem niets anders op zat omdat hij allergisch is voor si- gare tterook. De rechtbank toonde in zijn uitspraak echter weinig mede lijden met de gekwelde niet-ro- ker. „U had ook naar een ande re coupé kunnen gaan. Door aan de noodrem te trekken ver hinderde u een vlotte doorreis voor al uw medepassagiers. U heeft niet aannemelijk kunnen maken, dat sigaretterook bij u allergie opwekt. Wij hebben daarvan van u ook geen medi sche verklaring ontvangen." Voor kabelkrant 5 kandidaten AMSTERDAM (ANP) - De acht kandidaten die aan minis ter Brinkman (welzijn, volksgezondheid en cultuur) ver gunning hebben gevraagd voor abonnee-tv, hebben giste ren bericht gekregen dat ze die vergunning inderdaad zul len krijgen. Dit heeft de bewindsman gistermiddag be kendgemaakt bij de opening van de tentoonstelling van elektronische beeld - en geluidsapparatuur Firato in het RAI-complex in Amsterdam. BB versneld opgeheven DEN HAAG (ANP) - De voorgeno- nen opheffing van de BB-organi- ;atie zal worden versneld. Staats- lecretaris Van Amelsvoort (bin nenlandse zaken) heeft dit meege- Kritisch leeld tijdens een gisteren gehou- len mondeling overleg met leden /an de commissie voor binnen- .andse zaken uit de Tweede Ka- De acht vergunningen gaan naai Esselte CIC Video in Woerden, Ne tem in Amsterdam, Abonnee Tele visie Rotterdam, Esq International Trade in Amsterdam, Euro-tv ir Breukelen, FilmNet in Amster dam, ATN eveneens in Amster dam, Thorn EMI Screen Entertain ment in Nieuw Vennep. Verder heeft de bewindsman hel groene licht gegeven aan alle vijl vergunningaanvragers die een ka belkrant willen gaan maken. Deze vijf zijn Sijthoffpers in Rijswijk, de Typhoon in Zaanstad, de Stichting Infokab in Rotterdam, Media In vestments te Woerden en Electro nic Newspaper Company te Am sterdam. Alle vergunningen zullen in de loop van september worden afge geven. De minister liet verder we ten dat hij over het derde net de komende weken nog zal nadenken. De versnelde opheffing van de BB is een gevolg van de bezuini gingen op de rampenbestrijdings organisatie. De verlaging van oor spronkelijk een bedrag van 137 miljoen tot een bedrag van 105 mil joen is - volgens de staatssecretaris aanvaardbaar, mits er van de BB- organisatie versneld wordt opge heven. Tijdens het overleg over de nieuwe rampenbestrijdingsorgani satie bleek dat de Kamer vrijwel unaniem daarmee zal instemmen. Ook bleek, dat de Kamer haast wil maken met de definitieve be sluitvorming over de nieuwe brandweer- en rampenwet. Het is de bedoeling beide wetsvoorstel len nog in de loop van september in de Kamer te behandelen. 'Ouderwetse lagere school het beste voor arbeiderskind' GRONINGEN (ANP) - Arbeiders kinderen boeken de beste leerpres taties op het ouderwetse type lage re school met een strakke lesorga- nisatie, waar echter ruime aan dacht wordt geschonken aan de ar beiderscultuur. Op de zogenoemde leerlinggerichte scholen, waar het kind een grote vrijheid geniet in de keuze van de leerstof, zijn de pres taties van arbeiderskinderen veel minder. Dat komt omdat ze thuis niet worden gestimuleerd zelfstan dig of creatief te zijn. Tot die conclusie komt de Gro ninger socioloog dr. G.W. Meynen, verbonden aan de rijksuniversiteit, in zijn gisteren gepubliceerde boek 'Van zes tot twaalf. Daarin staan de conclusies van een onderzoek dat werd gesubsidieerd door de Stichting voor Onderzoek van het Onderwijs. Meynen verrichtte sinds 1972 on derzoek naar de milieu- en school- effecten van loopbanen in het lager onderwijs. Daartoe volgde hij ruim 700 leerlingen van 24 scholen uit de stad Groningen van de eerste tot en met de zesde klas. Volgens de onderzoeker worden de prestaties van arbeiderskinde ren beter als onderwijzers ruime aandacht besteden aan hun leefwe reld. De onderwijzers kunnen op drachten voor opstellen of voor beelden voor rekensommen geven waarin de arbeiderskinderen hun eigen situatie herkennen. Ook wanneer het gebruik van dialect wordt geaccepteerd, worden arbei derskinderen tot goede prestaties gestimuleerd. Volgens dr. Meynen zijn de schoolloopbanen van kinderen van ouders uit een hoge beroepsgroep gunstiger dan die van arbeiders kinderen. Van de eerste groep kwam zes procent op mavo of havo terecht en 42 procent op het vwo. Van de kinderen van ongeschoolde arbeiders kwam 43 procent terecht bij het lager beroepsonderwijs en twee procent op het vwo. In Amsterdam werd gisteren kri tisch gereageerd op de toewijzing van de vergunningen. De Amster damse wethouder Wolffensperger zei dat de minister de vergunnin gen voor abonnee-tv klakkeloos heeft verleend. Alle acht aanvra gers hebben de vergunning gekre gen zonder dat daarbij enige crite ria zijn aangelegd, zei hij. Een en ander betekent dat de keuze wie ■wel en wie niet tot het kabelnet toegang krijgt bij de lokale over heid komt te liggen. De minister heeft de aanvragers namelijk laten weten dat zij met de kabelexploi tanten - in Amsterdam is dat de ge meente - moeten onderhandelen over een redelijke prijs. Dit terwijl in de medianota en bij de behande ling ervan in de Tweede Kamer al door de indruk is gewekt dat alles centraal zou worden geregeld. Overigens heeft de wethouder er geen bezwaar tegen dat de ge meente in feite over toelating tot de kabel moet beslissen. Maar dan zal dat ook duidelijk in de Media nota tot uitdrukking moeten ko men, meent de wethouder, en dat is niet het geval. Wolffensperger staat in grote lij nen achter de nota die de Amster damse raadsfractie van de WD met steun van de PvdA en D'66 heeft ingediend. In die nota wordt voorgesteld het Amsterdamse ka belnet uit te breiden van 12 tot 18 kanalen. Volgens Wolffensperger kan die wens zonder veel proble men worden verwezenlijkt, zonder dat daarvoor automatisch de abon neetarieven behoeven te worden verhoogd. De nieuwe capaciteit die bij uitbreiding wordt verkregen, wordt zou kunnen worden ge bruikt voor activiteiten die geld opleveren, zoals abonnee-tv. Ook is een deel van het oude kapitaal dat wordt geïnvesteerd in het kabelnet intussen weer afgelost, zodat er nu weer geld is vrijgekomen voor nieuwe investeringen, aldus wet houder Wolffensperger. Kater na Oosterschelde ZEVENHUIZEN (ANP) - Prins Claus heeft gisteren het vijfhonderdste diploma 'Vrijwillig Molenaar' van de Vereniging tot behoud van Molens in Nederland uitgereikt aan de heer J.A. Keijzer. De gebeurtenis voltrok zich tegen een zeer geschikt decor. Links het zoontje van de gediplomeerde, rechts de heer J.A. Spoel, voorzitter van de examencommissie van 'De Hollandse Molen'. (foto anp> DEN HAAG (GPD) - De Tweede Kamer is wanneer het om zeer gro te projecten gaat zoals de Ooster- scheldewerken niet altijd in staat om haar controlerende taak vol doende uit te oefenen. Om dit te verbeteren zal binnenkort overleg worden gevoerd tussen de Algeme ne Rekenkamer en de kamercom missie voor de rijksuitgaven, waar bij een bepaalde werkwijze moet worden uitgestippeld. Een motie van deze strekking van de kamerleden Eversdijk (CDA) en Te Veldhuis (WD) kon gisteren rekenen op de steun van een kamermeerderheid tijdens het debat over het Rekenkamer-rap port over de financiële besluitvor ming rond het Oosterscheldepro- ject. Ook de PvdA zal de motie steunen. De motie sluit aan op een van de conclusies in het rapport van de Rekenkamer, dat over het Ooster- scheldeproject en met name de fi nanciële kant daarvan de Kamer niet voldoende informatie heeft ge kregen. Zij heeft daardoor haar controlerende taak niet afdoende kunnen uitoefenen. Met de motie is een suggestie overgenomen van de voorzitter van de Algemene Re kenkamer, dr. Peschar. Peschar stelde enige tijd geleden tijdens een hoorzitting in de Ka mer voor om in overleg met de Re kenkamer een procedure te ont- Auditeur-militair bij afscheid krijgsraad: Minister Brinkman werd gisteren op zijn rondgang over de Firato even gepoederd alvorens hij zou verschijnen voor de camera van een van de gegadigden voor abonnee-tv. (foto ANP) SCHIPHOL (ANP) - Het opval lend grote gebrek aan vertrouwen bij de Sowjet Unie in de bedoelin gen van de Verenigde Staten geeft op dit moment weinig hoop op een oplossing voor de bewapenings- problematiek. Dat was de bevin ding van CDA-voorzitter Bukman, gisterenavond op Schiphol, bij de terugkeer van een bezoek van een partijdelegatie aan Moskou. Tijdens het bezoek van een week op uitnodiging van de Opperste Sowjet is het de vertegenwoordi gers van het CDA-partijbestuur duidelijk geworden, dat wat de Russen betreft hervatting van de onderhandelingen in Genève er op korte termijn alleen inzit als de Amerikanen de inmiddels in Euro pa opgestelde middellange af standswapens verwijderen. Opvallend is volgens Bukman, dat de Sowjet Unie ervan over tuigd is, dat Amerika streeft naar een overwicht in plaats van een evenwicht inzake het bewape ningsvraagstuk. Een voorbeeld daarvan is de „grap" die president Reagan onlangs in een stemtest maakte over een aanval op de Sow jet Unie. In laatstgenoemd land is deze „grap" hard aangekomen. „Daarin zien wij ook een bewys van het streven naar overwicht op het gebied van bewapening. In de gesprekken met hoge Rus sische vertegenwoordigers, onder wie de Sowjet-onderhandelaars in Genève, is van die kant bij herha ling ontkend dat de Verenigde Sta ten bereid zouden zijn zonder voor waarden vooraf de onderhandelin gen over middellange-afstandsra- ketten te hervatten. De delegatie sprak onder meer met START-on- derhandelaar Karpov (Start on derhandelingen over vermindering van strategische wapens). ARNHEM (GPD) - De scheidend auditeur-militair bij de Arnhemse krijgsraad mr. H. J. Beaumont (64) heeft gisteren een vurig pleidooi gehouden voor een algemene ver zwaring van de strafmaat in ons land. In zijn afscheidsrede noemde Beaumont Nederland een land met een 'riant strafklimaat, dat grote aantallen buitenlandse criminelen aantrekt'. Volgens Beaumont moeten 'technische handgrepen' uit bui tenlandse strafwetten niet worden geschuwd om de groeiende crimi naliteit een halt toe te roepen. Hij betoogde, dat juridisch Nederland daarvoor best af en toe eens een blik over de grenzen mag werpen. Beaumont noemde als voorbeel den Engeland en West-Duitsland: „De Duitse wetgeving verzwaart de strafbedreiging met 5 naar 10 jaar gevangenisstraf Vaccin tegen Aids pas over 5 tot 10 jaar AMSTERDAM (ANP) - Het duurt nog vijf tot tien jaar voordat een vaccin tegen de nieuwe ziekte Aids is gevonden en verkrijgbaar is. In Nederland zijn er op dit moment alleen nog homoseksuele Aids-pa- tiënten, maar gezien de situatie in de Verenigde Staten en Centraal Afrika zal de ziekte zich over enke lejaren ook onder heteroseksuelen verspreiden. Dat verwacht dr. R. Coutinho, hoofd van de afdeling volksgezondheid van de GG en GD in Amsterdam. Coutinho zegt dit volgende week woensdag in een thema-uitzending over Aids van Stad Radio Amster dam. Hij schreef onlangs een proefschrift over onder meer Aids. De GG en GD in de hoofdstad be gint in oktober in samenwerking met een aantal andere instellingen een landelijk Aids-onderzoek on der 3.000 homoseksuele mannen. „Hierdoor hopen we definitief de oorzaak van Aids vast te stellen, de risicofactoren te bepalen en de juiste preventie te kunnen aanbe velen," aldus Coutinho. dader een schietwapen bij zich had. In de Engelse rechtspraak doet vuurwapenbezit bij diefstal aannemen, dat de dader het vuur wapen bij zich had om het des- noods te gebruiken. Op grond daarvan wordt veroordeling we gens poging tot moord mogelijk". Als ander voorbeeld noemde Beaumont het bieden van de mo gelijkheid vrijheid of verminde ring van vrijheidsstraf in te ruilen tegen de buit van de diefstal. „Een rijke buit bij inbraak of overval en in het algemeen bij vermogensde licten zou zich tegen de daders kunnen keren als een maatregel kon worden toegepast waarbij voor de niet teruggevonden en de niet terugbetaalde buit volgens vast tarief vrijheid bij wijze van een soort gijzeling dienen te wor den ingeleverd", zo opperde de scheidende auditair-militair. Beaumont, die na 27 jaar militai re rechtspraak afscheid nam in het Arnhemse paleis van justitie, noemde de groeiende privatisering op het gebied van publieke veilig heid zeer ongewenst. „De burger leert zichzelf te bewaken met hon den, alarminstallaties, bewakings diensten, buurtwachten, wapens en vuurwapens, want_dej;olitie kan haar lijfspreuk 'De politie waakt zodat de burger gerust kan zijn' nauwelijks nog waarmaken, zo zei Beaumont. De scheidende auditeur-militair wond er bovendien geen doekjes om dat hij geen vertrouwen heeft in maatschappelijke en psychische hulpverlening, als het gaat om pre ventief optreden tegen criminali teit. „Over onze verzorgingsstaat ligt al vele jaren de wollige deken van de zogenaamde zachte sector uit gespreid, nochtans is de criminali teit niet verminderd, zelfs niet tot stilstand gekomen, maar onrustba rend gegroeid. Ook politici hebben op dit terrein geen enkel resultaat geboekt", zo stelde mr. Beaumont vast. Volgens Beaumont zijn mensen niet meer bereid zichzelf te corrige- i en als ze het idee hebben 'dat mis daad toch niet wordt gestraft'. Ie der in de justitie, aldus Beaumont, kent de ontevreden verdachte, die weigert een parkeerboete te beta len als hij hoort dat winkeldiefstal tot 150 gulden bij politiesepot wordt afgedaan en steunfraudes tot 5000 gulden niet worden gever baliseerd. Beaumont zei zich niet neer te leggen bij het groeiende oppertu- nisme in de wereld van de recht spraak, zoals hij het noemde. „Doel van het strafrecht is thans 'de cri minaliteit op aanvaardbaar peil te houden', terwijl anderzijds meer aandacht moet worden besteed aan slachtofferhulp". UTRECHT (ANP) - In een brief aan de Tweede-Kamercommissie voor welzijn en cultuur heeft het Interprovinciaal Overleg (IPO) voor cultuur gepleit voor behoud en zelfs uitbreiding van de provinciale taken op het gebied van de monumentenzorg. De provincies zijn teleurgesteld over de plannen van minister Brink man (WVC) voor de monumentenzorg. Uit een recente nota blijkt dat de bewindsman voor de provincies op dit terrein geen rol meer weggelegd ziet. Zij zijn vooral kwaad over het plan om taken die gemeenten niet aan kunnen te laten uitvoeren door het rijk en niet door de provincies. De provincies noemen dat in strijd met de plannen voor decentralisatie en zij verwijten de minister dat hij voor die taakverdeling geen argumenten aandraagt. Ook de vier grote steden willen veel meer zeggenschap over de monu mentenzorg. Zij hebben „fundamentele kritiek" op de opvattingen hier over van Brinkman. Dat blijkt uit een brief van Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en Utrecht aan de Tweede Kamer. De Kamer wordt gevraagd de bezwaren mondeling te mogen toelichten. wikkelen waarbij de Tweede Ka mer met behulp van de Reken kamer - daadwerkelijke controle kan uitoefenen in de vorm van uit gebreide toetsing van vooral finan ciële informatie van de regering voordat een project wordt aange vat Ook zou de financiële voort gang van het project moeten wor den getoetst. Eversdijk zei gisteren dat de toetsing-vooraf bij de Oos terscheldewerken achterwege is gebleven „en dat is een teken aan de wand nu we de gevolgen ken nen". Verschillende kamerleden gin gen gisteren uitvoerig in op de ge schiedenis van het Oosterschelde- project sinds 1974, een project waarvan de kwalificaties variëren van „een schandaal" tot „het acht ste wereldwonder". De besluitvor ming in 1976, waarbij werd geko zen voor het bouwen van de huidi ge pijlerdam omwille van het be houd van het toenmalige kabinet Den Uyl - een zuiver politieke be slissing, vonden de meeste spre kers -, de ontbindende voorwaar den in de motie Schakel, waarvan minister Smit-Kroes zei dat het een „historisch document" is gewor den en de gigantische overschrij dingen van het project - de kosten belopen volgens de minister in to taal 8 miljard gulden - het kwam allemaal aan de orde. Een aantal kamerleden bracht naar voren dat het project welis waar enorme financiële offers heeft gevergd, maar dat daaruit voor de toekomst lering moet wor den getrokken bij de aanpak van nieuwe grote projecten. De reali teit nu is dat de Oosterscheldewer- ken spoedig gereed zullen zijn. Minister Smit-Kroes (verkeer en waterstaat) verklaarde dat als het project volledig is voltooid de on- derhouds- en beheerskosten onge veer tien a vijftien miljoen gulden per jaar zullen bedragen. Zij zal hierop terugkomen bij het ver schijnen van de zestiende voort gangsrapportage. Te Veldhuis en Schutte (GPV) vroegen zich af wat er in de toekomst met de kennis en ervaring zal worden gedaan die tij dens het project zijn opgedaan. Te Veldhuis wees erop dat, om zoveel mogelijk exportvoordeel uit de Oosterscheldewerken te halen, de zaak zo nuchter mogelijk moest worden bekeken. „We mogen de Oosterscheldewerken niet de ver nieling in debatteren; niet van daag, en ook morgen niet. We moe ten van dit 'miniatuur-wereldwon der' geen 'wereldmonster' maken, aldus Te Veldhuis. VNO eens met ziektegeldplan DEN HAAG (ANP) - Het Verbond van Nederlandse Ondernemingen beoordeelt de overgangsregeling die staatssecretaris De Graaf (so ciale zaken) heeft voorgesteld om werkgevers te behoeden voor ho gere bovenwettelijke aanvullingen op verlaagde en belaste zieken gelduitkeringen positief, maar vindt ze te beperkt. Dit heeft de grootste werkgeversorganisatie in ons land gisteren meegedeeld. De staatsecretaris wil de ziekte wetuitkeringen per januari tot 75 procent verlagen en ook sociale premies heffen over de ziektewet uitkeringen. Door de lagere uitke ring moeten de werkgevers voor hogere, in veel cao's vastgelegde bovenwettelijke uitkeringen op draaien. De sociale partners moe ten zelf uitzoeken hoe ze dat oplos sen, maar gedurende de cao-onder handelingen mogen de lasten niet eenzijdig bij de werkgevers komen te liggen. Deze hoeven gedurende de onderhandelingen het werkne mersdeel in de premieheffing dan ook niet aan te vullen en het lagere uitkeringspercentage slechts voor de helft. Het VNO meent echter in een on gelijkwaardige positie terecht te komen ten opzichte van de vak bonden en wil dat de bovenwette lijke uitkeringen in guldens gelijk blijven. ADVERTENTIE DEN HAAG (GPD) - Er moet op zo kort mogelijke termijn een wet komen waardoor organisaties die stelselmatig aanzetten tot rassen haat, kunnen worden verboden en ontbonden. Op het ogenblik is er bijna geen juridische bestrijding van 'zelfs openlijke nazistische or ganisaties, als de Nederlandse Volks Unie' mogelijk. Een delega tie van de Anne Frank-stichting heeft dit gisteren voorgehouden aan de leden van de Tweede-Ka mercommissie voor justitie. De kamercommissie hield de ge hele dag een hoorzitting over racis tische geweldpleging. Een groot aantal organisaties liet over dit on derwerp zijn licht schijnen. Vol gens deze organisaties kan racis tisch geweld niet worden los ge zien van discriminatie. Van het een komt het ander, zo redeneren zij. Volgens de Anne Frank-stich ting moet er een onderzoek komen naar het verband tussen het optre den van racistische organisaties en de activiteiten van de daders van racistisch geweld. Volgens de stichting zijn de Centrumpartij en de Nederlandse Volksunie voor beelden van racistische organisa ties. Deze twee partijen vormen „een directe bedreiging voor het bestaan van leden van etnische Joke Kniesmeyer en Hans VJestra van de Anne Frank-stichting geven een toelichting op hun advies voor de aanpak van racistisch geweld dat gisteren ter sprake kwam in de vaste kamercommissie voor justitie, (foto anp» minderheidsgroepen". De stich- gentere aanpak door politie en jus ting beveelt de regering aan de „te- titie. Volgens het Anti Discrimina- rughoudende opstelling tegenover tie Overleg (ADO) moeten een „daadwerkelijke vervolging" en een „actief vervolgings- en veroor- delingsbeleid" regel worden. Bo vendien moet volgens de ADO zorgvuldiger worden opgetreden het optreden en de propaganda van racistische organisaties te wei geren". Zonder uitzondering pleitten ook andere sprekers voor een strin- door de politie tegenover mensen die een aanklacht komen indienen. „Te vaak worden zij door die in stanties die hun klachten aanne men, negatief benaderd", aldus mevrouw Ineke Ketelaar, voorzit ter van de ADO. Volgens Het CIDI. Centrum voor Informatie en Documentatie Is raël, moeten er gespecialiseerde of ficieren van justitie komen die zich bezighouden met discriminatiebe- stryding. Verder moeten er vol gens het CIDI meer mensen bij de politie komen die gespecialiseerd zijn in discriminatiegevallen. De organisaties zeiden dat de vervolging vooral afhankelijk zal zijn van de bereidheid bij gediscri- mineerden om aangifte te doen. Volgens de Anne Frank-stichting zouden er meldpunten moeten ko men waar al deze zaken centraal worden opgeslagen. Ook de andere organisaties pleiten voor een bete re administratie, zodat de omvang van het probleem duidelijk aan het licht kan komen. Ook het departement van justitie zelf geeft toe dat er bij de behande ling van discriminatieaangiften be lemmeringen bestaan. In een voor lopige instructie aan hoofdofficie ren van justitie sommen de procu reurs-generaal deze belemmerin gen op. „De procedure duurt te lang, bewijsmoeilijkheden, twijfel aan de effectiviteit van strafrechte lijke afdoening en het niet serieus nemen van discriminatieklachten. Het is wenselijk dat wordt getracht deze belemmeringen weg te ne men", aldus de vertrouwelijke brief.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 5