pIredezSt fFietsturmelties ziin fs avonds doodeng' BJSCS Over Werk §£ememte inventariseert onveilige plekken Besluit B en W teruggedraaid Hagenaars mogen in pand aan Herensteeg Pand van evangelische gemeenschap opgeknapt Man bekent ontucht met vijf kinderen Anonieme tip over diefstal ISW stoot opleiding rechtenstudenten af Auto start zichzelf en botst de ware kennis van een kenner De Steenhouwer /RIJDAG 31 AUGUSTUS 1984 jerg im,LEIDEN - "Wanneer je een n swillekeurige vrouw vraagt: li, noem nou eens een onveili ge plek op in Leiden. Wed- ie' den, dat ze er zo'n stuk of detien zal weten te noemen?" Bi wadoor f^Annemiek Ruygrok ral. Aan het woord is Margreet Neder- KeiPel, beleidsmedewerkster emanci patiezaken van de gemeente. In het C emancipatie-actieplan dat de ge len meente in het voorjaar goedkeur de, staat onder meer dat voor vrou- ers wen gevaarlijke plekken in de stad moeten worden geïnventariseerd. 5f "We krijgen natuurlijk veel klach- trai ten binnen, maar een breed over- 11: zicht hadden we niet. Ik heb nu al lerlei organisaties, buurt- en club huizen aangeschreven met het ver- ÖJ zoek in hun wijk eens rond te neu- on zen en op te tekenen waar de knel- 2, punten liggen. Tot nu toe hadden we daar nooit echt zicht op". li. Taboe '8 Te veel mensen zijn nog van me ning, vindt Margreet Nederpel, dat lar vrouwen bang zijn en daardoor angst oproepen. "Als je daarover heen weet te komen, gebeurt er niets", is de gedachtengang van die mensen. "Maar veel plekken in de stad zijn niet alleen gevaarlijk voor 19 vrouwen, maar ook voor mannen". En die zijn van nature toch niet zo bang uitgevallen. Maar voor mannen is het een groter taboe om l0( daarover aan de bel te trekken. Want zij hebben het image stoer en sterk te zijn. Dus als ze in elkaar tgi worden geslagen hangen ze dat lie ver niet aan de grote klok. "Ik hoop dat zoveel mogelijk mensen op onze brief reageren. Dan kan niemand zeggen: er is niets* aan de hand, dat waait wel over". in Wanneer de inventarisatie een maal voltooid is, zal zij door ver schillende directies van de ge- 1 meente (verkeer, straatverlichting, ruimtelijke ordening en groen) 51 voor advies worden bestudeerd. Ook iemand van de zedenpolitie, de werkgroep vrouwen tegen sek sueel geweld en vrouwen in het e' vrouwenwerk zullen hun hoofd er over buigen. Uit het overleg moe ten richtlijnen komen, waarmee B en W hopelijk akkoord zullen gaan. Vervolgens zullen de gemeentelij ke afdelingen die richtlijnen moe ten nakomen. Niet alleen zullen richtlijnen worden opgesteld om veiliger si tuaties te scheppen, ook 'emanci patorische toetsingscriteria' voor nieuwbouw of renovatie moeten van de grond komen. Auto Margreet Nederpel: "Vooral nieuwbouwwijken worden nog vanuit het oude patroon gebouwd: een modaal gezin, man werkt, vrouw is thuis met twee kleine kin deren en er staat een auto voor de deur. Maar dan wordt eventjes ver geten dat manlief meestal die auto meeneemt naar het werk en dat de kinderen groter worden en het huis uitgaan. Dan zit zo'n vrouw opgesloten in een nieuwbouwwijk, moet voor elk wissewasje op de fiets naar de stad. Zo'n afstand is Margreet Nederpel (bureau emancipatiezaken): "Veel plekken ook gevaarlijk i K&O In het K&O-gebouw, Oude Vest 45 (ingang Hazewindsteeg) is zaterdag van tien tot één uur het jaarlijkse open huis. K&O geeft dan een overzicht van de ci- raca tachtig taalcursussen die op het win terprogramma staan en van de creatieve activiteiten voor het komend seizoen. Zo zijn er cursusssen dansexpressie, mi me, jazzdans, dramatische ex pressie, grimeren, maskers ma ken, yoga, tekenen, schilderen, aquarelleren, etsen en zeefdruk ken, calligrafie, boekbinden en lay-out. Op het gebied van textiel kan men kiezen uit weven op raam of getouwen, modeontwerpen, ba tikken, zijde beschilderen, stoe len matten, stoelen bekleden, naaien enz. Verder zijn er cursus sen boetseren, beeldhouwen, ke ramiek, fotagraferen en doka technieken, film en/of video, bin nenhuisarchitectuur, (edelste nen slypen, glasgraveren, tim meren/houtbewerking, bridgen em bloemschikken. Voor kindergroepen zijn er mogelijkheiden tot fotograferen, tekenen/schilderen en clownerie. Het open huis van zaterdag be vat tevens docuemnatie over de K&O-cursussen in Rijnsburg, Sassenheim en Wassenaar. Het zelfde geldt voor aanstaande dinsdagavond, wanneer er in het K&O-gebouw tussen zeven en negen uur nogmaals informatie wordt gegeven over de taalcur sussen. Belangstellenden kun nen zich dan laten inschrijven, voorzover de cursussen niet zijn volgeboekt. Geïnteresseerden kunnen bellen naar K&O voor informatie (071-141141) of langs komen. Tentoonstelling In het verenigingsgebouw aan de Vlietweg houdt volkstuinver eniging Roomburg zaterdag en zondag een zomertentoonstel- ling van de in eigen tuinen ge kweekte bloemen, groenten en fruit. Bovendien wordt er een wedstrijd bloemschikken gehou den. Openingstijden: zaterdag van half een tot zes uur; zondag van tien tot vijf uur. ADVERTENTIE Een greep uit onze menukaart: dagschotelva. 1 9,50 gebakken kalkoenfilet met een honing-kerriesaus en fruitf 13,50 gegrilde haasbiefstuk met knoflooksausf 19,50 varkenskarbonade gevuld met paprika, champignons en uif 11,75 gebakken zeewolf met witte wijn en citroenf 12,75 groot terras - vanaf 22.30 uur zullen wij U ook graag aan onze bar ontvangen - wekelijks live-muziek - borrels, recepties en partijen mogelijk Iedere dag vanaf 17.00 uur geopend, Doezastraat 43, Leiden - tel. 071-133672 vaak moeilijk te overbruggen. Trouwens, in steeds meer gezinnen wordt de auto de deur uitgedaan, omdat hij niet meer te bekostigen valt. Er zijn genoeg mensen die geen auto kunnen betalen". In Almere is een onderzoek ge daan naar klachten van vrouwen. Zolang het om traditionele huis vrouwen met kleine kinderen ging, waren er geen problemen. Maar zo dra de kinderen groter werden, de vrouwen wilden werken of door een scheiding de gezinssituatie veranderde, traden klachten van psychische en sociale aard op. "Wat we ons moeten afvragen in nieuwbouwwijken is of sociale controle nog wel mogelijk is. Dat wil zeggen: als een vrouw in moei lijkheden komt, kan ze dan nog om hulp roepen? Want er zijn hier in Leiden flats gebouwd, waar ze op de begane grond een garage onder hebben gegooid. Als je daar in je eentje loopt, zal niemand zien of horen dat je wordt aangerand". Volgens Margreet Nederpel moet men bij de gemeente ernstig over wegen of nieuwbouwwijken niet al te veel gevaren met zich meebren gen. "De Merenwijk en de Stevens hof zijn prima hoor. Je woont be trekkelijk buiten de stad, dat is goed voor de kinderen, want die hebben frisse lucht nodig, maar de vrouw raakt daar op de duur in een isolement. Zou het niet beter zijn, vraag je je dan af, om gaten in de stad op te vullen". Het gerenoveerde pand Middelste gracht 25. Opblazen Ze geeft zelf toe dat daarmee niet het huisvestingsprobleem kan worden opgelost. Maar wat pretti ger voorzieningen, zodat ook vrou wen 's avonds veilig op straat kun nen, zouden niet overbodig zijn. "Die fietstunneltjes bijvoorbeeld. Allemaal prachtig verkeersveilig. Maar het gros van de vrouwen zegt: Blaas die krengen op. Want overdag is het niet erg om er onder door te fietsen, maar 's avonds zijn die dingen doodeng". FILM - De LVL (Lesbiese Vrou wen Leiden) vertoont vanavond de film On Guard van Susan Lambert over vier vrouwen die een multina tional willen saboteren, maar met onderlinge spanningen te maken krijgen. Aanvang half negen in ge bouw Ceaciliastraat 18. LEIDEN- Het oude grachtenhuis Middelstegracht 25 is gerenoveerd. Boven is het een woning, beneden maakt de evangelische gemeen schap (evangelist Theo Dikkes) er gebruik van voor haar creche tij dens de samenkomsten van zon dagmorgen op Middelstegracht 3, de zondagsschool en het jeugd werk. Het pand is nu eigendom van de Stichting Evangelische Ge meenschap. Zaterdag van 10 tot 2 uur is er open huis. Leden van Dikkes' gemeente hebben zelf veel aan de verbou wing gedaan. Voor zeker de helft is het zelfwerkzaamheid geweest, van januari af. In de week wordt de benedenruimte gebruikt voor de oudere jeugd en voor bijbelstudies. Ook zijn recepties mogelijk, bij voorbeeld na een trouwerij, maar altijd niet-commercieel. De evangelische gemeenschap heeft nu ook de beschikking over een lokaal in de school Middelste gracht 5. Daar is plaats voor zo'n als de zaal Middelste gracht 3, waar ruim 120 mensen in kunnen, zondagsmorgens te klein is. Evangelist Dikkes heeft dan een soort monitor op zijn preekstoel, waardoor de mensen in het school lokaal hem op een scherm kunnen zien. Zo heeft de techniek een ver dubbeling van de accommodatie mogelijk gemaakt. Maar onder alles blijft het, zoals aan de voorgevel van het gereno veerde huis Middelstegracht 25 in fraai oud schrift te lezen valt: 'Godt alleen d' Eere'. DEN HAAG-LEIDEN - De afde ling rechtspraak van de Raad van State heeft vanochtend als voorlo pige voorziening uitgesproken dat het winkel/woonhuis Herensteeg 1 niet als afzonderlijke woning moet worden gezien. Dit betekent dat de adspirant-kopers ervan, B. Schre- vel en A. van Lonkhuijzen, het pand kunnen betrekken. De gemeente had eerder een woonvergunning geweigerd omdat naar haar mening het. historische pand als woning moet worden aan gemerkt waarvoor een woonver gunning noodzakelijk is. En omdat de bewoners naar het inzicht van het college van B en W bij de ver koop Leidenaars een te geringe kans hebben geboden het pand te kopen, was woonvergunning aan de Haagse kopers geweigerd. Zowel kopers als verkopers zijn hiertegen bij de Raad van State in beroep gegaan. Hun raadsman, mr. M. Roest, wees er gisteren tijdens de behandeling van hun verzoek om een voorlopige voorziening op dat het pand nooit anders dan een woon/winkelfunctie heeft gehad. Het was volgens hem onmogelijk het gebouw als zelfstandige wo ning aan te merken omdat slechts door de winkel de woonruimte was binnen te komen. Bovendien staat het pand ook als woon/winkelhuis in het bestemmingsplan opgeno- Hij bestreed bovendien de stel ling van het Leidse stadsbestuur dat het pand onvoldoende aan Lei denaars te koop was aangeboden. De gemeente vond namelijk het verschil tussen vraagprijs en uit eindelijk koopprijs te groot. Door die hoge vraagprijs, van 195.000 uiteindelijk naar 174.000 gulden gezakt, zijn volgens haar mogelijke Leidse gegadigden afgeschrikt. Dat de vraagprijs te hoog was, bleek volgens de gemeente uit de koopprijs die 152.500 gulden is ge worden. Maar volgens mr. Roest is met andere belangstellenden nooit over een prijs onderhandeld. De verkoop stokte steeds op de onge schiktheid van het pand voor ge- zinsbewoning. Overigens een van de redenen waarom de huidige ei genaren het te koop hebben gezet. De Haagse adspirant-kopers willen op de benedenverdieping een gale rie inrichten, dus voor hen is het pand uitstekend geschikt. LEIDEN - In zijn woning is gister ochtend vrij vroeg een 31-jarige Leidenaar aangehouden wegens het plegen van onzedelijke hande lingen met vier- tot tienjarige meis jes. Bij de politie waren klachten van ouders binnengekomen dat de man in het Plantsoen, het Room burgerpark en het park in de Me renwijk de kinderen lastig viel. De man, die wegens dergelijk gedrag al eerder met de politie in aanra king is geweest, bekende dat hij sinds begin augustus vyf meisjes onzedelijk had betast. Hij zal door een psychiater worden behandeld. LEIDEN - Een 25-jarige Leidenaar liet zondagmiddag zijn portemon nee met 2000 gulden erin op zijn auto liggen. Toen hij terugkwam was de geldbuidel weg. Een adver tentie in de plaatselijke kranten le verde hem een tip op van een onbe kende die zei te vermoeden wie de dader van de diefstal is. De politie trekt deze tip na. ADVERTENTIE LEIDEN - Een eigenzinnige auto zorgde gisteravond op de Kennedylaan voor wat consternatie. De eigenaar had hem voor de deur geparkeerd, maar even later startte de auto zichzelf, ging rijden en kwam op de Brahmslaan tegen een andere auto tot stilstand. De politie kon voorko men dat de auto nog meer schade aanrichtte door de accukabels los te trekken. Vermoedelijk is kortsluiting in het startermechanisme oorzaak van de spontane actie van de auto. Beide voertuigen werden flink bescha digd. LEIDEN - De 65 studenten van de academische opleiding rechten van het Instituut voor Sociale We tenschappen (ISW) van Wolters Samsom Opleidingen zullen voor taan voor hun colleges naar Rijs wijk moeten gaan. De opleiding rechten is namelijk overgedragen aan de Ring van Rotterdamse Re petitoren in Rijswijk. Reden daarvan is, aldus een woordvoerster van het ISW, de slechte verstandhouding met de Leidse Universiteit die het lesma teriaal moest aandragen. Dat kwam vaak veel te laat binnen, op het moment dat de cursus al enige tijd aan de gang was. Het ISW gaat verder als opleidingsinstituut voor sociale wetenschappen. Ook de rechtenopleiding van de Stichting Nationaal Onderwijs (SNO) in Den Haag, die door 140 studenten wordt gevolgd, is aan de Ring van Rotterdamse Repetitoren overgedragen. De Ring is onder deel van uitgeverij Kluwer in De venter en baseert zijn opleiding op de rechtenstudie aan de Erasmus Universiteit in Rotterdam. Overdekt sleutelen aan uw auto Iedere zaterdag van 09.00 tot 13.00 uur voor maar LEIDEN Jan Wagemaker, in natuursteen: "Een gevecht, ja, dat is het. Steenhouwen betekent vooral dat je naast vakmanschap ook een enorm doorzet tingsvermogen moet hebben. Je staat je de hele tijd maar rot te beuken. Wie denkt: dat doe ik wel even, dat steentje bewerken, kan beter meteen ophouden". Hij heeft een bedrijf aan de Hoge Morsweg. Maakt stenen bouw sels en grafmonumenten. "Mijn vader zat ook al in het vak. Hij heeft het geleerd van een Duitser die in Nederland werkte, een goede vakman. In de tijd van mijn vader werd er alleen nog maar met de hand gewerkt". door Wim Brands "Het was toen een zwaar be roep. Ook niet zo'n gezond vak. Ga maar na. Je zat de hele dag te tikken en met elke klop kwam er een pluimpje stof vrij. Die rot zooi kwam vervolgens in je lon gen terecht met alle gevolgen van dien. Toch vond mijn vader het mooi werk, grafstenen ma ken". "Ja, hij maakte alleen maar grafstenen. In zijn tijd was hij overigens niet de enige in Lei den. Er waren tamelijk veel steenhouwers en de concurren tie was dan ook groot. Toen hij begon, zeiden sommige anderen: die Wagemaker zullen we er wel eens uitwerken. Is ze niet gelukt, zoals u ziet". "Als kind kwam ik op de vrije woensdagmiddag vanzelfspre kend vaak in de werkplaats. Ik vond dat ook wel geinig, een beetje in een steen staan hakken. Het lag natuurlijk voor de hand dat ik in de zaak kwam. Vandaar dat ik een steenhouwersoplei ding in Utrecht heb gevolgd". "Op die school heb ik het echte handwerk geleerd. Je kreeg dan een groot stuk steen en dat moest je bewerken. Je begon met het spitsen. Het gladmaken van de steen. Daarna ging je aan het beuken met een Bouchard- hamer om de steen nog gladder te maken. Slijen heb ik ook ge leerd. Dan doe je dus zand en wa ter op de steen die je bewerkt en begint met een andere steen te schuren". Steengroeve "Monnikenwerk is het, een heidens karwei. Tijdens de oplei ding vielen er veel leerlingen af, dat waren jongens die het vak toch niet in de vingers hadden. Want vergeet dat niet: steenhou wen is een echt vak". Na zijn opleiding werkte Wage maker een tijdje in een Belgische steengroeve. "Hoewel stukken steen ik daar niet heb staan frij nen. Wat dat nou weer is, frijnen? Dat is dus een bewerkingsme thode, het slaan van ribbeltjes. En al die ribbeltjes moeten op één lijn staan. Precies werk. Tsjonge, als ze ook maar de kleinste afwijking zagen, begon nen ze te klagen". "Nee, na m'n Belgische perio de kwam ik nog niet in de zaak van m'n vader. Eerst heb ik nog een tijdje bij een restaurateur ge werkt Versieringen in kerken aangebracht enzo. Moeilijk werk, maar leuk. Want weet je wat zo mooi is: soms loop ik in Leiden rond en dan zie ik een topgevel, of iets dergelijks, waar ik de hand in heb gehad". Als we Wagemaker vragen of hij het vak van steenhouwer eens wil typeren, zwijgt hij even, zegt daarna. "Ik heb al iets over het gevecht met de steen gezegd, is het niet? Een oude steenhouwer heeft dat ooit mooier onder woorden gebracht. Die zei: je le vert een gevecht met de materie, het is de kunst om de steen aan je wil te onderwerpen. Ach, dat is natuurlijk een beetje hemelse praterij, maar het raakt de kern wel". Akkefietjes In '65 kwam Wagemaker in de zaak van zijn vader, in '74 nam hij het roer over. "Toen ik bij m'n vader ging werken, maakte hij al niet meer alleen grafmonumen ten. Hij produceerde ook dorpels en dat soort akkefietjes. Er was overigens meer veranderd. Mijn vader werkte al voor een groot gedeelte machinaal in '65". "Machinaal werken betekent natuurnjK dat je het oude hand werk niet zoveel meer uitoefent. Jammer? Ach, ik weet het niet. Je werkt nu veel snelleï hè. En dan: soms maak ik nog wel eens een profieletje met de hand, want dat kan de machine niet. Vind ik altijd leuk om te doen". Wagemaker nodigt ons uit om een paar grafstenen te bekijken. In de ruimte waarin de grafmo numenten worden geshowd, waan je je even op een kerkhof. Als we Wagemaker vragen of hij dit geen luguber gezicht vind, antwoordt hij: "Welnee, je moet het zo zien: dit zijn gewoon fraai bewerkte stenen en dood gaan we allemaal. Grafkisten maken, dat lijkt mij nou luguber werk, maar dit niet, nee hoor". Sommige mensen vragen een bijzondere versiering. "Een ste nen boek dat openligt bijvoor beeld. Mooi om te maken. Dit is trouwens ook een aardige versie ring. Een steen in de vorm van een grammofoonplaat. Is be stemd voor het graf van een ar tiest". monteurs Alle onderdelen en b v. olie die U nodig hebt voor grote of kleine beurten, leveren wij u tegen zeer scherpe prijzen uit eigen magazijn. Tevens kunt U profiteren van al onze aanbiedingen zoals uitlaten, banden enz U werkt met uw eigen gereedschap (voor het gebruik van speciaal gereedschap en testapparatuur vragen wij een kleine vergoeding) Natuurlijk wordt deskundig advies gratis door ons verstrekt. 'COUPOI Tegen inlevering kennismaking GRATIS I 1 uur, In onze garage aan Uw auto sleutelen. Alleen geldig op I

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 3