'Je moet hier zelf weerstanden oproepen' suisse-prijs Dick Cohen smond Dekker op'Werfpop' Burtons vrouwen bij herdenkingsdienst Beatles-souvenirs grif van de hand Dichter en performer Tom Lanoye VLAANDEREN BOVEN ïUSTlöAG 31 AUGUSTUS 19B4 RADIO-TV-KUNST PAGINA 21 HAAG (GPD) - De Pisuisse-prijs 1984 is toegekend aan de 23-jarige jiCohen. Deze prijs, destijds ingesteld door de actrice Fie Carelsen, T jaarlijks op de Akademie voor Kleinkunst uitgereikt aan de leer- Jlie in het afgelopen seizoen volgens de docenten de beste theater- ptie heeft geleverd. i krijgt de prijs voor zijn aandeel in het programma 'Het is niet van de groep Boemerang. Dit programma is het afgelopen jaar Jverse plaatsen in het land opgevoerd. De werkzaamheden bij Boe- ^ig behoorden tot de stage-activiteiten van Cohen. In juni is hij afge- erd aan de Akademie voor Kleinkunst met de specialisatie musical stichting Vrienden van de Akademie voor Kleinkunst en de docen- ebben de Kreativiteitsprijs toegekend aan Fred Meijer vanwege zijn uerhame tekstueel creatieve prestaties zoals die in zijn soloprogramma zak" tot uiting kwamen. Meijer volgt sinds driejaar de opleiding aan stonöcademie. gscom prijzen worden uitgereikt tijdens een feestelijke bijeenkomst in de ht omlemie op 6 september. jui ng is xder hi ee krijtj rdt gen ledsTTiEN Het programma van het Werfpop-festival, dat morgen in het itroduer Werfpark wordt gehouden, is gewijzigd. 'Amazulu' laat het afwe- n dat i wordt als slotact vervangen door de Jamaicaan Desmond Dekker. voer was samen met Jimmy Cliff de eerste artiest, die met reggae- (ik bij het Westerse publiek aansloeg. In Nederland had hij in 1969 qrote hit met 'Israelites'. Ook 'It Mek' en 'Come and get it' werden de vcoed verkocht. lange periode van stilte, die daarop volgde, werd enkele jaren gele- deerbroken door samen met Madness, de Specials en Robert Palmer ;t fcetakte platen. Op Werfpop wordt de inmiddels 48-jarige Desmond te Gener begeleid door zeven jonge, blanke muzikanten. Zijn optreden t dat it om negen uur. et he&Leidse groep 'La Peste' bijt om twee uur 's middags het spits af in en te ;'an der Werfpark. In de teksten flarden van alle op de middelbare >1 onderwezen talen. Ze maken dan ook muziek onder het motto: facade, it's only chocolade'. van Murder' is om half vier aan de beurt. Een Amsterdamse band, voortgekomen uit Soviet Sex, maar met een naar verluid veel vrien- cer klank. mmie America's MAM' komt uit Eindhoven en ging vroeger langs jdia onder de naam 'Sammie America's Ghaspetti'. Een groep met n de podium-ervaring, die een lange weg naar het succes bewandelt. t, dot(5' begint om vijf uur. den mba' vertegenwoordigt op Werfpop de opmars van de Afrikaanse dat cek. De leden ervan zijn afkomstig uit Zimbabwe, maar leven en zou ceren al sinds 1974 in ons land. Ze spelen vanaf zeven uur. urcoi afloop van het optreden van Desmond Dekker wordt in het park de een <;s-Bondfilm 'Goldfinger' vertoond. n aant een draai aan volumeknop zal de Leidse burgemeester Goekoop *9e 2jenmiddag de officiële opening verrichten. Een eenmalig gebaar, om kan eüjk te maken dat de gemeente Leiden het Van der Werfpark niet VOor besloten optredens bestemt. toegang tot Werfpop is gratis. te hc kr<_ SCHIPHOL Frida van de Zweedse popgroep Abba is in ons land. De zangeres kwam gisteren met een privè-vliegtuig op Schiphol aan waar ze onmiddellijk door fans werd bestormd. Poseren en handtekeningen uitdelen dus. Frida is hier voor een televisieoptreden en om reclame te maken voor haar nieuwste solo-single. (foto ANP) vc Sueali bij brand arzj;ht gewond iard O ^'a^BOL (AP) - De 80-jarige aanse surrealistische schilder vador Dali heeft brandwon- aan zijn rechterbeen opgelo- toen gisterochtend brand in de slaapkamer van deze1 kasteel in Pubol. De toe- (tygnd van de bejaarde kunste- jftgir is niet ernstig. eersf>e brand brak 's-morgens uren»eg uit, waarschijnlijk als ge- •chikZ van kortsluiting. Het kostte e ^brandweerlieden 25 minuten p ua het vuur onder controle te indejeen- Stephanie breekt met Belmondo jr. PARIJS (DPA) Prinses Sté- phanie van Monaco en Paul Bel mondo, zoon van de Franse film acteur Jean-Paul Belmondo, zijn na een romance van drie jaar de finitief uit elkaar gegaan. Naar de Franse pers gisteren meedeelde hebben Stéphanie en Belmondo woensdag officieel hun 'met wederzijdse instem ming' genomen besluit bekend gemaakt. De prinses verkeert de laatste tijd veelvuldig in het gezelschap van Anthony Delon, een zooi van de filmacteur Alain Delon. LONDEN (AP) - Beatles-fans hebben gisteren meer dan 800.000 gulden neergeteld om in het bezit te ko men van herinneringen aan de populaire popgroep uit Liverpool. Het Londense veilinghuis Sotheby, die de souvenirs verkocht, heeft dit bekendgemaakt. Het hoogste bod werd gedaan op zestien pagina's niet eerder gepubliceerde gedichten en proza van de hand van John Lennon, geschreven in 1960. Een juwe liersfirma bood ruim 70.000 gulden voor het manus cript namens een anonieme koper. De verkoper. Rod Murray, deelde een appartement met John Lennon in Liverpool voor de Beatles be roemd werden. Murray zei dat de Beatles hem ge vraagd hadden bij de groep te komen, maar hij had destijds niet genoeg geld om een basgitaar te kopen. Een gitaar van Lennon werd voor 68.000 gulden ver kocht aan een onbekende Amerikaanse liefhebber. Een anonieme Engelse fan betaalde 30.000 gulden voor een serie erotische lithografieën van Lennon. Een kleine trom van Ringo Star leverde bijna 5000 gulden op. De foto laat John Lennon gitaar zien tij dens de veiling bij Sotheby. (foto anp» LONDEN (GPD/AFP/DPA) - Drie van de vier vrouwen met wie de onlangs overleden Britse acteur Richard Burton getrouwd is ge weest, waren gisteren aanwezig bij een herdenkingsdienst voor Bur ton in de Londense kerk St. Mar- tin-in-the-Fields. Burton's weduwe Sally, zijn der de vrouw Suzie Hunt en Elizabeth Taylor droegen, als eerbetoon aan hun ex-echtgenoot, alle drie een kledingstuk waarin iets roods zat. De acteur zorgde er zelf ook altijd voor, de kleur rood bij zich te heb ben, omdat dat de nationale kleur van zijn geboorteland Wales is. Even ging het gerucht door de in en buiten de kerk verzamelde me nigten, dat ook Burton's eerste vrouw Sybil aanwezig was. Dat bleek al gauw te mooi om waar te zijn, en dat was maar goed ook, want het was al ingewikkeld ge noeg met de drie vrouwen die el kaar nadrukkelijk trachtten te ne geren. Dat viel niet altijd mee, want het drietal zat maar enkele meters van elkaar. Burton's laatste vrouw, Sal ly, was zichtbaar het meest-onder de indruk van de dienst. Elizabeth Taylor was even zichtbaar het meest ontspannen, en moest zelfs zo nu en dan hartelijk lachen. Dat speelde zich met name af tij dens de toespraak van Burton's ou de vriend, de toneelschrijver Em- lyn Williams, die herinneringen op haalde aan de tijd toen Burton's liefdesaffaire met Elizabeth Taylor voor het eerst de kolommen van de roddelbladen vulde. De blik omhoog werpend, zei Williams: „Wees eerlijk, Richard, je hebt ze ook wel van kopij voor zien." Na afloop van Williams' rede klonk de stem van Burton door de kerk, in een opname die hij ooit maakte van een gedicht over de dood dat enkele eeuwen geleden geschreven werd door de Engelse dichter John Donne. Elizabeth Taylor had het bij dit stuk van de dienst duidelijk te kwaad. Na afloop van de herden kingsdienst liep zij arm in arm met een zus van Burton de kerk uit. Zij was daarna aanwezig bij een lunch die gegeven werd door Burton's weduwe Sally en zijn familie. Ook Suzie Hunt werd bij deze lunch ge signaleerd. Liz Taylor zal overigens, althans voorlopig, niet voor de achtste maal trouwen. Zij heeft haar verlo ving met de Mexicaanse advocaat Victor Luna verbroken en hem de met saffieren en diamanten bezette ring teruggegeven die hij haar vo rig jaar augustus gaf. Haar belan genbehartiger zei gisteren dat dit einde van de affaire geen enkel ver band houdt met het overlijden van Richard Burton, met wie de thans 52-jarige Liz Taylor tweemaal ge trouwd is geweest, en dat zij en Lu- Richard Burtons weduwe Sally betreedt de Londense kerk St. Martin-in-the-Fields. <fotoAP> na in goede verstandhouding uit een zijn gegaan met de belofte dat zij 'goede vrienden' zullen blijven. Grafzerk schilder Scorel gevonden UTRECHT (GPD) - Bewoners van een woning aan de Mariahoek in Utrecht hebben in hun tuin bij toe val delen van de grafzerk van de schilder en kanunnik Jan van Sco rel gevonden. Zij troffen twee maanden geleden op 20 centimeter diepte drie grote brokken steen aan met daarop enig beeldhouw werk en Latijnse teksten. Een on derzoek van het Rijksmuseum Het Catharijne Convent, dat deze week is afgerond, heeft nu uitgewezen dat het hier om fragmenten van het graf van de beroemde schilder Van Scorel gaat, die in 1562 is overle den. Vlak bij de plaats van ontdek king stond tot 1712 de kapittelkerk van Sint Marie, ook bekend onder de naam Mariakerk. Het graf van Van Scorel bevond zich in de zuidelijke vleugel van deze kerk. Bij de gedeeltelijke afbraak is het graf verloren gegaan. Conservator P. Dirkse van Het Catharijne Convent heeft aan de hand van tekeningen en teksten van de 16e-eeuwse historicus Bu- chelius kunnen vaststellen dat het hier om een zeer belangrijke vondst gaat. Buchelius heeft de graven in de Mariakerk getekend en beschreven. De steen is door de Oud Rooms Katholieke Aalmoezenierskamer, in wiens grond de fragmenten wer den aangetroffen, in bruikleen af gestaan aan het Oud Katholiek Mu seum. Dat is in Het Catharijne Con vent ondergebracht. Bezoekers van het museum kunnen vanaf vandaag de delen van de grafzerk van Jan van Scorel en de bijbeho rende documentatie bezichtigen. C'/T.NIKLAAS - De Brakke die rond, het Vlaams cultureel cen- vergum te Amsterdam, enkele ilaaiaanden geleden. Op het pro- .OOOramma staat het verzencabaret n /t/amboree' van de jonge Vlaam- de te dichter/performer Tom La- 'tersoye (25). Als om half negen 's tnovonds de show begint, zitten er een paar mensen in de ron<öal. Dit soort avonden moet jon- e, beginnende kunstenaars achtmerries bezorgen, be Maar dat schijnt in het geval Tom Lanoye niet zo te zijn: ls we hem enkele maanden later dragen of hij gedesillusioneerd aaveer afreisde naar Vlaanderen «"Va dat optrëden in Amsterdam, ffecntwoordt hij ontkennend. Zijn ditelfverzekerdheid lijkt in elk ge- niet te zijn aangetast. In te gendeel: tijdens het interview Ontpopt hij zich als de persoon noals hij door anderen wordt om- ^0€chreven: een jongeman 'die zijn blagen carrière regisseert. Een Zelfverzekerd mannetje. !erl< Ielij aJÓOf zitA/im Brands Ariejan Korteweg uoiiuye ucvci ui een diiucic gc- "plaante op deze aardkloot had "Als een grote ne- -teer, die prachtig kan dansen en ^^axofoon spelen; als iemand ook J^die niet in St. Niklaas was gebo ren en in een ander lijf'. Mocht zijn literaire carrière niet slagen, geen nood. "Dan ga ?ftk gewoon wat anders doen. Een café beginnen bijvoorbeeld. Vooralsnog ga ik er natuurlijk Vanuit dat ik als dichter en per- 3 «Jformer niet zal mislukken". lbo'Beenhouwerij op Aanvankelijk hadden we La- Jmoye in Gent willen bezoeken, r riwant in die stad woont hij. Maar aangezien hij op deze zaterdag zijn vader moet helpen in diens £0 beenhouwerij, ontmoeten we ,aThem in St. Niklaas, een stadje dat e f tussen Antwerpen en Gent ligt en waarover niet meer valt te ver- tellen dan dat het plein voor het stadhuis het grootste van Europa La 1s- De inwoners zijn in elk geval trots op dit plein, want op een ,p, bord wordt de bezoekers en ste- 'u delingen verzocht de duiven mi toch vooral in de parken te voe- y deren: de gebouwen worden im- mers al voortdurend onder vuur r genomen door de vogels, in Het interview vindt plaats in n een parkje buiten de bebouwde kom. Terwijl de wind pogingen Ir doet om al het geschrevene de Over Vlaanderen en het Vlaam se culturele leven wordt vooral in cliché's gedacht. Vlaanderen is het land van de 'domme-klo- ten' en patat-eters. Een land dat niet echt bestaat en eigenlijk maar één cultuur heeft: die van het eten en drinken. Met die ingesleten vooroorde len wilden we afrekenen. Want jonge Vlaamse kunstenaars als Anne Teresa de Keersemaeker (dans), Jan Fabre (theater) en T.C. Matic (popmuziek) lijken minstens zo vernieuwend en on dernemend als hun even oude Nederlandse collega's. We gin gen op zoek naar de vruchtbare akkers, waaraan al dit goede kan ontspruiten en kregen daar bij ook onkruid voor de voeten geworpen. Vandaar ook de titel van de serie. Raymond van het Groene- woud laat zich in zijn lied 'Vlaanderen boven' zowel posi tief als negatief uit over zijn ge boorteland ("Vlaanderen boven, waar de mensen belangrijk zijn, en de buiken omvangrijk zijn"). Vandaag deel 7, de laatste af levering, met Tom Lanoye, dichter en artiest. Over koning eenoog in het land der blinden. Tom Lanoye: "Ik kom er wel. Gun vergetelheid in te blazen, vertelt Lanoye waarom hij zijn eerste dichtbundels in eigen beheer uit gaf, een wijze van uitgeven die in Nederland en ook elders meestal direct wordt geassocieerd met het ontbreken van talent. Venten "Als je iets in eigen beheer uit geeft, dan denken de meeste mensen direct: hij kan zeker niet bij een uitgeverij terecht. In mijn geval is dat toch niet zo. Ik schreef gedichten waarvan ik wist dat ze in zeker opzicht nog te onrijp waren. Toch wil je je presenteren". "Dan kun je naar een uitgeverij stappen, maar dat kun je beter niet doen: zijn je gedichten nog niet goed genoeg, dan kun je niet gelijkwaardig onderhandelen over een bundel. Daarom heb ik voor eigen beheer gekozen. Ben ik aan een officiële bundel toe, zo dacht ik, dan bezoek ik wel een uitgeverij en kan er op gelijke voet worden gepraat". "En ik heb gelijk gekregen, met dat verschil dat ik geen uit geverijen warm hoefde te ma ken: ze zijn naar mij toegeko men. Bovendien heb ik veel ge leerd van het zelf uitgeven. Ven ten, om maar eens iets te noe men, proberen je poëzie te slij ten". Lanoye is ook een zogenaamde performing poet, een dichter die grote waarde hecht aan het be klimmen van een podium. Hij vindt dat zelfs zo belangrijk dat hij met een solo-cabaret door het land heeft getrokken. "Ik weet wel dat ook aan de performing poetry een slechte naam kleeft. Het zouden allemaal schreeu- werds zijn die niet kunnen schrijven. Soms is dat zo, soms niet. Mijn poëzie is het waard om gelezen te worden, maar mag ook gehoord worden". "De grondvraag luidt: is poëzie alleen in geschreven vorm van waarde? Iemand die daar ja op zegt, is totaal krankzinnig. Zo ie mand loochent de orale traditie. Vroeger werd poezie gezongen en gedanst. Toch merk je dat veel mensen huiverig zijn als er iemand op het podium staat die grote waarde hecht aan het op treden". "Tijdens Poetry International in Rotterdam merkte ik dat goed Ik werd bijvoorbeeld voorzichtig geïtroduceerd: ik was dan wel een performer, maar ik schreef ook mooie dingen, op die ma nier. Idioot, want Poetry is toch min of meer een ode aan de orale herkomst van de poezie?" Koning De ster van Lanoye ts snel ge rezen. Na zijn officiële debuut als dichter bij de Nederlandse uitge verij Bert Bakker, verschenen er al vrij snel recensies van zijn werk. Bovendien geniet hij niet alleen bekendheid als dichter en performer, maar ook als satiri cus. Zijn teksten, waarin hij veel al Belgische collega's met eer. modderspuit of een in vitriool gedoopte pen te lijf gaat, werden gebundeld door uitgeverij Kri- tak, een Vlaamse onderneming Herman de Coninck, die in een vorige aflevering van deze serie aan het woord kwam, sprak be wonderende woorden over La noye - "een verstandige jongen" - maar hy zei ook: "Lanoye is het levende bewijs van de uitdruk king dat in het land der blinden eenoog koning is". Lanoye: "En dat zegt iemand die vanaf z'n geboorte al Koning is, en dat ook nog zonder blin den. Maar misschien heeft hij wel gelijk...of laat ik het zo zee gen: Vlaanderen stelt op literair gebied niet zoveel voor. Alleen Johan Joos, die ongeveer even oud is als ik, kan meekomen, voor de rest heb je hier geen jon ge dichters. Ja natuurlijk, er wor den karrevrachten vol rotzooi ge publiceerd met omslagen, ge maakt door een blinde pater uit Averboode, maar dat telt niet "Toch is het potentieel aan ta lent hier zeker zo groot als in Ne derland. Het probleem is alleen datje in Vlaanderen niet de kans krijgt om te groeien. Je moet worden aangemoedigd en tege lijkertijd worden gekritiseerd. Dan krijg je weerstanden waar door je gaat groeien. Maar res pons krijg je niet. Weten jullie wat ze schreven toen mijn satiri sche teksten - "Rozegeur en Ma neschijn" - in boekvorm in de handel kwamen? Lanoye schrijft bijna te goed Nederlands. Dat. mijne heren, is de Vlaamse kri tiek". Show Nadat Lanoye een paar kennis sen van zijn ouders heeft be groet, vertelt hij dat hij samen met een paar anderen werkt aan een nieuwe show: 'Café Paniek'. De show zal in september in Ant werpen in première gaan. "Het wordt een vluchtig wegwerpca- baret dat scherpte heeft. Ik denk dat het een goed programma word. Ik heb veel geleerd van mijn eerste show, Jamboree. In zeker opzicht was dat cabaret technisch onvolmaakt" In de nieuwe show, zo zegt La noye, zit ook een gastoptreden van de cultuurminister Poma. "Hij komt zijn ware naam ver klappen, want Poma blijkt zijn artiestennaam te zijn. Ja, die man...dat is een ramp voor dit land. Hij heeft een brochure ge schreven over kunstbeleid in cri sistijd. Het werkje heeft een rui me layout en dus weinig tekst. En in de tien regels die aan de letteren zijn gewijd, presteert meneer Poma het ook nog om de staatsprijs toe te kenner, aan Wil lem Roggeman in plaats van Wil ly Roggeman. Bravo!" "In dat slechte cultuurbeleid ligt waarschijnlijk ook de oor zaak waarom sommige Vlaamse kunstenaars zo fanatiek overko men. Je moet wel. In Nederland wordt alles plat gesubsidieerd, hier niet". "Je moet jezelf dus wel verko pen, want anders kun je het wel vergeten: dan mag je stempelen. Ik heb het in het begin ook wel kwaad gehad. Ik heb bijvoor beeld gekelnerd om genoeg te verdienen. Dat hoeft niet meer. Mijn shows worden goed be zocht, mijn bundels gretig gele- Wind De laatste zin typeert Lanoye ten voeten uit: ogenschijnlijk zonder ironie presenteert hij zichzelf arrogant als het nieuwe talent. Maar dat neemt toch weer niet weg dat hij realistisch ge noeg is om ook met tegenvallers rekening te houden: "Binnen kort krijg ik de wind wel tegen. Het kan niet uitblijven: ik moet toch een keer op m'n bek gaan. Maar ach, erg is dat niet, het is zelfs goed. Ik kom er wel, dat weet ik zeker. Geef me de tijd en ik zal het bewijzen". Tijdens het interview had hij met gevoel voor humor gezegd: "Ik ben geboren in de tijd van de Wereldtentoonstelling, vergeet dat niet. Er was naderhand een baby-boom, dus heb je percentu eel meer kans op talent".

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 21