EIDSCH DAGBLAD ationaal kabinet in Israël Brazilië bewapent Surinaams leger Politie ontmantelt grote drugsbende apenarsenaal in Haags huis Stroom doodt vrouw (23) oord kan leiden tot scheuring in Arbeiderspartij """•IVO BRISTOL Werknemers van Shell aanvaarden loonaanbod □I Bewaking in burger B ZMTEGELD Leidse astronomen maken uniek beeld van Melkweg IJDAG 31 AUGUSTUS 1984 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 37488 euf: G. Koopman drs. J. W. E. Metselaar R. 0. Paauw HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PostbusM 2300 AB Leiden Voor tel nes zie colofon rfenis' van oud-conservator Legermuseiun Leiden EIDEN/DEN HAAG (ANP) - en 72-jarige oud-conservator an het Legermuseum in Lei en blijkt in zijn woning Den Taag een compleet wapenarse- aal te hebben verzameld. De overleed in een Haags zie- enhuis, dat de politie waar- chuwde omdat hij een geladen istool bij zich droeg. Tijdens het daaropvolgende nderzoek in de driekamerwo- ng van de gepensioneerde of- ïcier van de landmacht trof de politie zoveel wapens, munitie en oud papier aan, dat zij voor het uitruimen en inventarise ren meer dan twee dagen nodig had. De 'nalatenschap' bestaat uit 91 pistolen en revolvers, 35 ge weren en tien machinegewe ren, 123 incomplete geweren, 13 schietbalpennen, tien spuit bussen traangas, ongeveer hon derd granaten van verschillend kaliber, circa 200.000 scherpe patronen, 65.000 hulzen en on geveer 25 kilo kruit en spring stof. De gemeentereiniging haalde met drie vrachtwagens 14.000 kilo oude kranten en tijdschriften weg. De gevaarlijkste spullen zijn inmiddels door de Explosieven Opruimingsdienst op het strand opgeblazen. Over de herkomst van de wapens zegt de politie wel vermoedens te hebben. De man had als sport- schutter vergunningen voor en kele vuurwapens. (Van e r verslaggevers) LEIDEN - Een 23-jarige Leidse vrouw is door elektrische stroom ge dood. De schoonvader die de vrouw gistermiddag in haar flat aan de Valeriusstraat opzocht, ontdekte dat zijn schoondochter dood in de keuken lag. Haar drie kinderen van twee, drie en vijf jaar oud, waren thuis. Direct gewaarschuwde politie en EHD kwamen te laat. Uit onder zoek is gebleken dat de vrouw met een snoer van drie meter, dat aan beide zijden was voorzien van stekkers, de elektriciteit heeft willen doorverbinden naar een stekkerdoos. Een van de stekkers, die in het stopcontact zat, was voorzien van een schakelaar, die was ingescha keld. Dat laatste is de vrouw noodlottig geworden. De zekering in de stoppenkast was niet doorgeslagen. In de woning ontbrak een aardlekschakelaar. De kinderen hebben hun moeder ver moedelijk niet aangeraakt, anders hadden zo ook het gevaar gelopen te worden geêlektrocuteerd. 22 PAGINA'S JERUZALEM (GPD) - Premier Jitschak Sjamir van de Likoed en Shimon Peres van de Arbeiderspartij hebben gisteren met elkaar in principe een akkoord bereikt over een kabinet van nationale eenheid, waarbij het premier schap zal rouleren. Gevangenbewaarder Elle Korringa: (foto GPD) 'Cipier staat met rug tegen de muur PAGINA 15 §LPHEN AAN DEN RIJN - Feyenoord-speler en hitparadezanger Ruud Gullit trad gisteren in Alphen aan den i het huwelijk met Yvonne de Vries. De belangstelling voor het huwelijk was overweldigend. Slechts met 1 te moeite kon het bruidspaar zich een weg banen door de supporters om het raadhuis binnen te gaan. (foto anp> Jit vrees voor Russen' !N HAAG (GPD) - Brazilië ;ft een scheeplading wapens en litaire voertuigen naar Surina- gezonden. De grootscheepse penleverantie van Brazilië aan riname, is gebaseerd op de vrees i de Braziliaanse regering dat de issen vaste voet krijgen in haar urland, zo verklaarde een fordvoerder van de Surinaamse vrijdingsraad vanochtend. Dp het ministerie van buiten- idse zaken in Den Haag toonde zich niet bezorgd over deze ipenleveranties. Suriname is een afhankelijk land en wij zijn niet n plan om ons te bemoeien met binnenlandse aangelegenheden n Suriname, aldus de woord erder van dit ministerie. Volgens de Bevrijdingsraad is de doed van de Sowjet-Unie in Su- ame de laatste tijd sterk toege- men. Zij wijst op een onlangs ge- ten visserij-overeenkomst tus- Moskou en Paramaribo waar- sr Russische schepen het recht jgen om in de Surinaamse wate- i te vissen. Andere factoren die bezorgdheid van de Braziliaan- regering hebben vergroot zijn de 'eranties van wapens door de wjet-Unie via Cuba, door Noord- •rea, Libië en Nicaragua, com- inistische landen waarmee het wind Bouterse nauwe betrek- igen heeft aangeknoopt. Er >rdt verder herinnerd aan de be sken van Surinaamse militaire erioden met zon ;n perioden met zon. Minimumtemperatuur omstreeks iftien graden, middagtemperatuur igeveer drieëntwintig graden. Matige zuidwestenwind. 1 september 1984 o op: 06.51 uur, zon onder: 20.28 uur. an op: 14.07 uur, maan onder: 23.00 missies aan Nicaragua en Noord- Korea. Volgens de Raad bestond er al sinds vorig jaar een militaire sa menwerking tussen Brazilië en Su riname. De chef van de Braziliaan se veiligheidsraad, Ventourini, is daarvoor speciaal naar Suriname gevlogen. Op dat bezoek volgde een tegenbezoek in mei vorig jaar van de toenmalige premier Alibux. Kennelijk is de Braziliaanse rege ring geschrokken van de toene mende Russische invloed in het buurland en heeft daarom in het kader van deze overeenkomst be sloten om wapens te leveren aan het bewind-Bouterse, zo verluidt in kringen van de raad. Men ver wacht ook dat de Brazilianen mili taire instructeurs naar Suriname zullen sturen. kinderjoggingpak met opdruk in div. kleuren. 65/35 kwaliteit. Mt. 92-164 Winkelpr. 39.95 Bristolpr. 25.- week K ^jj 0 Lange Gracht 5 - Leiden (naast de Digros) Ook akkoord bij Philips ROTTERDAM (ANP) - De leden van de Industriebond FNV die werkzaam zijn bij Shell-Pernis en Shell-Moerdijk aanvaarden de aan geboden loonsverhoging van 1,5 procent. Daarbij laten zij de eis tot vijf procent arbeidstijdverkorting vallen. Het aantal extra vrije dagen wordt wel verhoogd met twee tot vier, maar daarvan kan Shell er maximaal twee omzetten in geld. Ook bij Philips hebben de FNV- leden vandaag ingestemd met een akkoord, maar dit voorziet wel in een 'flexibele' arbeidstijdverkor ting. De Philipswerknemers gaat per 1 januari gemiddeld 38 uur per week werken. De directie mag het personeel langer laten werken als hei uruK is en korter in tijden van slapte. Voor 4000 betrokken Shellwerk- nemers is het thema korter werken nu een jaar opgerschoven. Shell heeft toegezegd een studie te zul len verrichten naar de mogelijkhe den van arbeidsduurverkorting. De Industriebond FNV zal volgens Scheele volgend jaar van Shell op nieuw een arbeidsduurverkorting eisen van vijf procent plus de ver korting die op basis van het nieu we arbeidsvoorwaardenbeleid van de bond zal worden geformuleerd. Volgens de bond moeten sterke be drijven als Shell voortaan arbeids tijdverkorting financieren uit de winststijging, dus zonder dat de werknemers loon inleveren. Binnen tien dagen kan de formatie worden afgerond. De kans is ech ter groot dat het in de Arbeiders partij tot een scheuring komt, waardoor deze partij niet langer de grootste is en de Likoed herope ning van de onderhandelingen zal eisen. Zoals het er vanochtend naar uit zag zal de nieuw te vormen rege ring bestaan uit 24 ministers, twaalf uit elk kamp. De twee grote partijen zullen elk een deel van hun portefeuilles onder de kleinere partners moeten verdelen. Het ka binet moet 50 maanden regeren. Daarvan zal Peres de eerste 25 maanden als premier fungeren, met Sjamir als vice-premier en mi nister van buitenlandse zaken. Na twee jaar en een maand zullen Pe res en Sjamir met elkaar van stoel ruilen en wordt Sjamir premier Oud-premier Jitschak Rabin van de Arbeiderspartij wordt minister van defensie voor de volle termijn van vier jaar, terwijl de Likoed het belangrijke ministerie van finan ciën krijgt toebedeeld. Geheim De details van het principe-ak koord werden gisteren door Shi mon Peres onthuld tijdens een ge heim partij beraad. In de Likoed benadrukte men vanochtend ech ter dat er nog geen enkele sprake van een akkoord is, dat het forma tie-overleg nog steeds voortduurt en dat elke overeenkomst eerst door de partijraad moet worden goedgekeurd. Volgens Peres had Sjamir hem toegezegd dat hij als eerste als premier zou fungeren, ook als zou blijken dat de linker vleugel van de Arbeiderspartij be sluit niet mee te doen en Peres niet kamsteeg Kamsteeg biedt gewoon meer. langer de grootste partij vertegen woordigt. Inderdaad heeft de linkervleu gel, de Mapampartij vannacht be sloten tot een splitsing. De leiders van de Mapam verklaarden dat zij onmogelijk voor een nationale een heidsregering konden stemmen en op korte termijn zullen zij de partij voorstellen het 16 jaar oude samen werkingsverband in het kader van de Verenigde Arbeidsparty op te heffen. Tegelijkertijd zal de driemans fractie van Ezer Weizman van de Jahadpartij en de eenmansfractie van oud-minister Jigael Hurevitz nu officieel tot het blok van de Ar beiderspartij toetreden opdat die partij alsnog de grootste blijft. Ontstemming Desondanks eist men nu in de Cheroetpartij van Sjamir dat hij als eerste premier wordt. Er bestaat ook grote ontstemming over het feit dat Sjamir aan de Arbeiders partij het ministerie van defensie neeft beloofd voor de volle periode van vier jaar. Bovendien kan wor den verwacht dat er nog flink strijd zal worden geleverd om de andere ministerszetels. Inhoudelijk is er overeenstem ming bereikt over de belangrijkste punten: De terugtocht van het leger uit Libanon op zo kort mogelijke ter mijn. (Rabin schat dat de terug trekking zes tot negen maanden zal duren). Jordanië zal worden uitgeno digd aan de onderhandelingstafel met Israël plaats te nemen, zonder voorwaarden vooraf. Voor elke beslissing ten aan zien van eventueel nieuwe neder zettingen op de Westelijke Jor- daanoever is een absolute meer derheid Vein 13 van de 24 ministers vereist. Acht vergunningen voor abonnee-tv PAGINA 5 Mitterrand plots naar Marokko Goud voor amateur stayer Jan de Nijs DEN HAAG (GPD) - Particuliere bewakingsdiensten mogen onder bepaalde omstandigheden hun werk in burger doen. Daarvoor moet een ontheffing worden aan gevraagd bij het ministerie van jus titie. Twee grootwinkelbedrijven hebben dit jaar gebruik gemaakt van deze ontheffing. Bewakingsdiensten vallen onder de Wet op de Weerkorpsen. Vol gens deze wet moeten werknemers van bewakingsdiensten een her kenbaar uniform dragen. Maar mi nister Korthals Altes (justitie) heeft de mogelijkheid geopend om ont heffing te verlenen. De controle in burger geldt voor al voor beveiliging van winkels. Voor uw inruilauto Schade reparatie met Bovaggarantie Unieke auto-uitleen-service Leasing VW en Audi Occasionkeuze 150 stuks alle merken en Audi Aanvoerlijnen afgesneden il9-22 uur, in 10-17 uur AMSTERDAM ral Trein-Toegang-bDjetten bij NS-stations UTRECHT (ANP) - De be langrijke drugsmokkellij- nen van Colombia en Pakis tan naar ons land zijn nu af gesneden. Dat deelde hoofdinspecteur H. Heijer- man van de Utrechtse poli tie vanochtend mee nadat hij de arrestatie van een elf man sterke bende had be kend gemaakt. "We hebben hier met grote jongens te maken", aldus de politie man. De basis voor deze grote slag werd twee weken geleden gelegd toen bij een motel in de buurt van Schiphol een deel van de bende werd gearresteerd en in een auto 20 kilo cocaïne werd gevonden. Lagere belastingvrije voet DEN HAAG (GPD) - De belas- tingsvrije som in de loon- en in komstenbelasting voor werkenden wordt 425 gulden. Dit staat in het wetsontwerp tweeverdieners, dat vandaag door de ministerraad wordt behandeld. Aanvankelijk werd gedacht aan een bedrag van 600 gulden maar dat zou te veel geld vergen. Met het nieuwe bedrag komen de kosten van de wet 200 miljoen gulden la ger uit dan volgens het eerdere ont werp. De bende bleek ook verantwoor delijk voor nog eens 10 kilo cocaï ne die door een speurhond in een loods op de luchthaven werd ont dekt. Bovendien zat de bende te wachten op een partij van 45 kilo heroïne uit Pakistan ter waarde van 9 miljoen gulden. Die smok kelwaar werd echter in Karatsji on derschept. Volgens de politie waren de ver dovende middelen waarschijnlijk uitsluitend bestemd voor de Ne derlandse markt. Een belangrijke rol vervulde een KLM'er die de drugs op Schiphol om de douane heen loodste. Het kabinet riskeert een 'bikkelharde' confrontatie met de vakbeweging als het zijn plannen voor een ingreep in de ziektegelduitkering doorzet. Met die boodschap namen de vakcentrales FNV en CNV gisteren afstand van een gedachte die in 1982 de toenma lige minister van sociale zaken en werkgelegenheid Den Uyl in grote moeilijkheden bracht. Den Uyl kwam met zijn plannen voor een vermindering van het ziekte- geld in botsing met een deel van de vakbeweging en de werkgevers, en moest een nederlaag incasseren toen ook de Tweede Kamer (CDA en WD) niet bereid bleek hem te steu nen. Inmiddels zit er een kabinet van een andere signatuur dat de plannen van weleer opnieuw uit de mottebal- len heeft gehaald. Het ziektegeld moet volgend jaar en in 1986 worden verlaagd van 80 naar respectievelijk 75 en 70 procent van het laatst ver diende loon. En ook nu weer moet de zieke werknemer over zijn ziektegeld de gebruikelijke sociale premies gaan betalen. Op zichzelf lijken deze maatrege len niet onrechtvaardig. Het kabinet kiest voor een gelijktrekking van de ziektegelduitkering met de overige uitkeringen, waarop de komende ja ren eveneens moet worden bezui nigd, en voert aldus een consequent beleid. Maar de angel zit ergens anders. In de meeste cao's is afgesproken dat de 'bovenwettelijke' aanvulling op het wettelijke percentage ziektegeld (tot 100 procent van het laatst verdiende loon) wordt betaald door de werkge ver. De bewindslieden van sociale zaken vinden dat werkgevers en werknemers over deze aanvulling ook straks in principe vrij moeten kun nen onderhandelen Het probleem is alleen dat deze aanvullende uitkering groter wordt als het percentage ziek tegeld per 1 januari wordt verlaagd. Volgens minister De Koning en staatssecretaris De Graaf zouden de werkgevers hierdoor op te hoge kos ten worden gejaagd. Daarom willen ze de werkgevers tegemoet komen via een ingreep in de cao's. Begin volgend jaar lopen de meeste cao's af en zijn de werkgevers ook daarna verplicht de bovenwettelijke aanvul ling voor hun rekening te nemen. De bewindslieden willen die verplichting nu schrappen. Gedurende de onder handelingen over een nieuwe cao hoeven de werkgevers geen premie te betalen voor de werknemers en het lagere uitkeringspercentage slechts voor de helft. Het lijkt een onnavolgbare gedach te. Aan de ene kant willen de be windslieden het beginsel van de con tractvrijheid van de sociale partners intact laten. Maar als de nood aan de man (lees: werkgever) komt, grijpen ze in. Het is niet geheel duidelijk waarom De Koning en De Graaf voor deze tweeslachtige koers hebben geko zen. Maar het lijkt voor de hand te liggen dat ze wat druk op de ketel wil len zetten om straks de vakbeweging te dwingen akkoord te gaan met een lagere aanvullende uitkering op het ziektegeld. De voorgestelde ingreep in de cao's verschaft de werkgevers een ijzersterke positie aan de onder handelingstafel en maakt het de vak beweging extra lastig om het verwor ven recht van de bovenwettelijke uit kering te prolongeren. Een kabinet dat de vrijheid van on derhandeling zo hoog in het vaandel heeft staan, maakt zich met een der gelijke maatregel niet erg geloofwaar dig. Bovendien zijn de arbeidsver houdingen er niet mee gediend. Daarom valt het te hopen dat de voor genomen cao-ingreep sneuvelt nog voordat zij het parlement bereikt. UTRECHT (ANP) - De 19-jarige Utrechter A.B. keek gisteren lelijk op zijn neus toen twee heren aan wie hij 90 methadontabletten wilde slijten politiemannen in burger bleken te zijn. B., die thuis ook nog een voorraadje van dit heroïnever- vangende spul had, dacht z'n slag te slaan op het Utrechtse Centraal Station. LEIDEN (ANP) - Leidse sterrenkundigen zijn er als eersten in geslaagd een direct beeld te maken van de verdeling van de sterren in ons melk wegstelsel. Het laat een dunne platte schijf zien met een knobbel in het midden. Dr. H. Habing en dr. F. Olnon, verbonden aan het Huygens Labaroto- rium van de Leidse universtiteit, maakten gebruik van de gegevens die zijn verzameld door de kunstmaan Iras. Met behulp van deze kunstmaan werd de infraroodstraling van hemellichamen geme ten en kon men sterren lokaliseren die op andere wijze niet zijn waar te nemen. Uit het onderzoek is gebleken dat vele sterren in de 'centrale knob bel' van ons melkwegstelsel veel jonger zijn dan de vier miljard jaar oude zon. Tot nu toe hadden sterrenkundigen aangenomen dat zich in het centrum al kort na de vorming van het melkwegstelsel, ongeveer 12 miljard jaar geleden, geen nieuwe sterren wren ontstaan. Maar dat vormingsproces blijkt nog vrij lang te zijn doorgegaan, aldus de Leidse astronomen.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 1