t van een Het getob gevangenbewaarder 'Oostenrijk bewijst Nederlands falen' Joodse reactie op bezoek: de paus moet spreken Reportage Spanningen en frustraties teisteren personeel van Norgerhaven RIJDAG 31 AUGUSTUS 1984 De demonstratieve ziekmelding vorige week van meer dan de helft van de bewaarders van de gevangenis en rijkswerkinrichting Norger haven in Veenhuizen was meer dan een incident. De verplichte deta chering gedurende zes weken in de weinig geliefde Bijlmerbajes is voor de Drentse bewaarders slechts de bekende druppel geweest die de emmer vol frustraties, veroorzaakt door de bezuinigingsdrift van staatssecretaris van justitie mevrouw mr. V. Korte-Van Hemel, heeft doen overlopen. De knellende personeelsbezetting, verschillen in beloning, gebrek aan motivatie, spanningen, ziekteverzuim, privéproblemen, een vast gelopen verlofregeling en gemis aan werkoverleg (uit: Knelpunten nota Gevangeniswezen van de Centrales van Overheidspersoneel) zÜn de zaken waar de bewaarders eigenlijk nog veel meer over tob ben. De Groninger Elle Korringa (40) uit het Friese Oosterwolde is be waarder in de Drentse gevangenis Norgerhaven. Zijn afdeling G heeft 24 cellen, die voortdurend worden bevolkt door langgestrafte moordenaars, geweldplegers en heroïnehandelaren. „Denk niet te licht over ons werk", zegt Korringa. „Dat zijn echt geen mensen die daar zitten voor zweetvoeten". Liefst zeventig procent van de aan zijn zorgen toevertrouwde ge vangenen, zegt Korringa, is buitenlander. Chinezen, Turken, Marok kanen, Pakistani, Surinamers en een Duitser huizen op dit moment in afdeling G. Onder de resterende 30 procent Nederlanders bevin den zich bovendien enkele delinquenten van Surinaamse en Zuid- molukse origine. In die smeltkroes van zoveel verschillende talen en culturen, in die door tralies omgeven wereld van mannen in een vaak uitzichtloze situatie, wordt van de bewakers heel wat geëist. „De gevangenen kunnen hier niet doen en laten wat ze willen Ze zijn langdurig uit de maatschappij verwijderd. Sommigen zitten hier wel zeven of tien jaar. De langstgestrafte van mijn afdeling zit hier van 1982 tot 1991. Ook al maken ze de tralies van goud, ook al mogen de gedetineerden van zilveren borden eten, ze zijn en ze blijven ge vangenen. Ze kunnen er niet uit en ze vervelen zich. Dat geeft natuur lijk spanningen. Maar daarnaast zitten ze vaak nog met andere pro blemen. Hun kind is ziek. Of hun vrouw kan niet rondkomen van de uitkering. Of ze bedriegt hem met een andere man. Of ze kondigt een scheiding aan. Sommigen zitten te wachten op bericht over hun voor lopige invrijheidstelling dat maar niet komt. Vooral buitenlanders zonder verblijfsvergunning zijn bang om na hun detentie naar hun vaderland te worden uitgewezen. Daar krijgen ze meestal ook nog eens een flinke douw". „Zoals laatst bijvoorbeeld een Turk die heroïne had gesmok keld en die bij terugkomst in Turkije nog eens achttien jaar extra gevangenisstraf mocht gaan opknappen. Al die dingen kunnen voor grote spanningen zorgen onder de gedetineerden. En wie mag dat in eerste instan tie allemaal proberen op te van gen? De bewaarder!" „Die spanningen ontaarden soms in woordenwisselingen tussen gedetineerden onderling of tussen gedetineerden en be waarders. Een agressieve hou ding heb ja al gauw. Dan moet er gepraat worden door bewaarder en gevangene, voor zover dat dan gaat met al die taalproblemen. Dat praten proberen we zoveel mogelijk te doen, maar sinds de invoering van de bezuinigingen is daar veel minder gelegenheid voor. Als je niet voldoende de za ken uitpraat kan een gedetineer de wraakgevoelens krijgen. Het komt dan ook regelmatig voor dat bewaarders zich bedreigd voelen. Als ik vrij ben, dan weet ik je wel te vinden, wordt ons soms door een gedetineerde ge zegd, dan kom ik eens bij je langs. Reken maar dat dat niet is' om gezellig een kop koffie te ko men drinken. Soms wordt er ook wel eens gezegd dat ze je vrouw en kinderen wat zullen aandoen. Nou, als je daar altijd serieus op zou moeten ingaan heb je geen leven meer". door Henk Kuipers Elle Korringa: 'We staan nu al met onze rug tegen de muur", (foto gpd> Nachtdienst Elle Korringa is bestuurslid van de afdeling Veenhuizen van Abva-Kabo en lid van het lan- deljk groepsbestuur van diezelf de ambtenarenvakbond. Hij zit al weer achttien jaar in het vak. Eerst was hij gestichtswacht, be last met de buitenbewaking, sinds 1975 werkt hij als bewaar der in de binnendienst. Dat bete kent dat hij en zijn collega's in ploegen werken. De vroege dienst is van 7 tot 13 uur, de mid- dagdienst begint om 13 uur en eindigt om 22 uur, de nacht dienst loopt van 21.30 tot 7 uur. De meeste bewaarders hebben een hekel aan de nachtdienst. Ze komen thuis als een ander naar zijn werk gaat en ze moeten pro beren op klaarlichte dag en ook nog eens gestoord door allerlei rumoer een beetje slaap te pak ken. Dat lukt dus lang niet altijd even goed. Als Elle Korringa vroege dienst heeft is hij tegen kwart voor zeven in Norgerhaven. Bij de portier haalt hij de sleutels van zijn afdeling op, waarna zijn collega die nachtdienst heeft ge had hem de stand van zaken doorgeeft. Om 7 uur precies wordt er ontsloten. Dat is een vakterm voor het ooenen van de 24 celdeuren. De gevangenen worden gewekt. Tussen zeven en acht moeten ze zich aankleden, wassen, de po leeggooien en schoonmaken en ontbijten in de verblijfszaal. Om acht uur is het verzamelen geblazen en gaan de gedetineerden te voet naar het werkgesticht, dat in Norgerha ven 'de fabriek' wordt genoemd. De bewaarders begeleiden dit transport. Eén blijft er op de af deling om toezicht te houden op degenen die bijvoorbeeld voor een afspraak met de dokter, de maatschappelijk werker of de di rectie, niet naar de fabriek hoeft. In het werkgesticht worden ove rigens fietszadels gemaakt en dingen voor Justitie gedrukt en gebonden. In principe is iedere gevangene verplicht te werken. Drugs en wapens Als de werkploeg is afgeleverd gaat de bewaarder terug naar zijn afdeling. Hij of zijn collega be zoeken vervolgens de ochtend vergadering, waarin het wel en wee van de gedetineerden en de bewaarders wordt besproken. De bewaarder die niet naar de vergadering gaat, heeft de han den vol aan allerlei klussen. Cel- lencontrole bijvoorbeeld, waar bij onder meer naar drugs en (steek)wapens wordt gezocht. Verder moet hij over iedere ge detineerde een schriftelijk rap port maken. Maar het meest tijd rovend is wel het praten met de gevangenen, het regelen van af spraken, het zoeken naar iemand die iets kan vertalen. Volgens El le Korringa is het een soort 'ren- je-rot'. Om twaalf uur moet de be waarder de werkende gedeti neerden ophalen voor de warme hap, die op de afdeling wordt ge nuttigd. De bewaarder eet (en praat) in principe mee. Na het eten gaan de meeste gevangenen even naar hun cel. Korringa heeft het nadrukkelijk steeds over celkamer, omdat de cellen van Norgerhaven veelal gezellig zijn ingericht met vaste vloerbe dekking, stereotorens, kleuren televisie, bloemen en planten, een kanarie en veel foto's van blote dames aan de muur. Om 13 uur is de bewaarder van de och tendploeg klaar en wordt hij af gelost door iemand van de mid- dagploeg. Om 13.10 uur gaat opnieuw de bel en wordt er verzameld voor de tocht naar de fabriek. Maar 's middags blijven veel meer gede tineerden op de afdeling achter dan 's morgens. Dat komt, zegt Korringa, doordat er dan meer afspraken zijn met de al eerder genoemde functionarissen. De bewaarder rent zich opnieuw rot. Hij is net bezig een gevangene op te zoeken die naar de directeur moet, als een andere gedetineer de vraagt of hij mag telefoneren. Een derde wil weten hoe het met zijn voorlopige invrijheidstelling staat en weer een ander moet worden gezocht omdat hij even als tolk moet fungeren. „Er wordt constant aan je getrokken. En vergeet niet dat de gedeti neerde anno 1984 heel wat mon diger is dan pakweg achttien jaar geleden toen ik bij Gevangenis wezen kwam. Je probeert zoveel mogelijk de mensen te helpen, maar vaak sta je er helemaal al leen voor omdat je collega naar de fabriek of naar een vergade ring is. Wat we vóór de bezuini gingen met drie of vier man de den, moeten we nu met een of twee man doen. Dat begint zich te wreken", zegt Elle Korringa. Tennisbaan Tegen de avond komen de ge vangenen terug van de fabriek en wordt er brood gegeten. Als het mooi weer is gaan de meeste gedetineerden na het avondeten naar de binnenplaats waar ze zelf een zwembad en een tennisbaan met terrasje hebben aangelegd. „Dat ziet er allemaal heel leuk uit, maar het zijn wel voorzienin gen binnen de gevangenismu ren. Dan is zwemmen of tennis sen toch ineens een stuk minder leuk", relativeert Korringa. Omstreeks 21 uur gaan de ge vangenen terug naar hun afde ling. De bewaarder probeert dan de koppen te tellen, want een staand appel is er niet. „Dat is niet altijd even gemakkelijk. Je hebt je mensen nou eenmaal niet aan een touwtje. De meesten lo pen zo door naar hun celkamer en dan moeten wij maar probe ren om iedereen te tellen". Tegen kwart voor tien wordt iedere ge vangene opgesloten. Deur voor deur valt in het slot. De inmid dels opgekomen nachtploeg con troleert of iedereen in zijn cel zit, terwijl de bewaarders van de middagploeg aftaaien, zoals Kor ringa dat noemt. In de nachtdienst hebben de bewaarders niet zoveel te doen. Ze moeten de lichten van de cel- kamers uitdraaien, op verzoek slaappillen verstrekken en wachtlopen. Zo tegen midder nacht wordt het stil in de gevan genis Norgerhaven. Inleveren Voordat de bezuinigingen wer den doorgevoerd telde Norger haven 85 bewaarders, zegt Kor ringa. „Daarvan hebben we er al tien moeten inleveren. Die zijn overgeplaatst en daar is geen ver vanging voor gekomen. Volgens de cijfers van het almachtige Den Haag hebben we nu nog ne gen bewaarders te veel. Die moe ten dus ook nog weg. Vandaar dat ze onze mensen voor zes we ken naar de Bijlmerbajes sturen. Vorig jaar zaten we dus met drie of vier bewaarders op een afde ling, nu maar met een of twee. Want sommigen moeten insprin gen op de afdelng huisvlijt. Of ze moeten de mag-izijnmeester ver vangen die is weggegaan, maar waar geen nieuwe voor in de plaats is gekomen. Of ze moeten toezicht houden in de fabriek. Als je dus maar met twee man bent en een van die twee is naar een vergadering, dan sta je er mooi helemaal alleen voor. Dat is haast niet meer te doen. We staan nu al met onze rug tegen de muur. En dan te bedenken dat Den Haag ons nu dus nog negen man wil afpakken". Geen goed woord heeft Elle Korringa voor de beleidsmensen van de dienst Gevangeniswezen over. „Dat zijn geen mensen van de praktiik. Die hebben hele maal geen boodschap aan ons. Die maken bezuinigingsplannen, die goochelen wat met cijfers en die liggen vrijdagmiddags om half vier al aan de Vinkeveense Plassen. Ik weet nog goed dat staatssecretaris Korte-Van He mel in een tv-uitzending van Achter het Nieuws zei dat de be zuinigingen niet van de ene op de andere dag zouden worden doorgevoerd. De bewaarders zouden stap voor stap worden begeleid naar de nieuwe situatie. Nou, daar is nooit iets van geko men. We zijn gewoon de afgrond ingeduwd". Waslijst van klachten De massale ziekmelding van ongeveer 60 procent van de be waarders van de bij Veenhuizen gelegen gevangenis Norgerha ven heeft dus niet alleen te ma ken met de detachering in de Bijlmerbajes, er zit een waslijst van klachten achter. Waarom hebben niet alle bewaarders zich ziekgemeld? Waarom heeft het personeel van Norgerhaven de detachering niet ronduit gewei gerd? Elle Korringa heeft er twee duidelijke redenen voor. „In de allereerste plaats mag ons feite lijke werk er niet echt onder lij den. De gedetineerden mogen er geen last van ondervinden en dat zou zeker wel zijn gebeurd als er geen bewaarders meer zouden zijn. Door ons werk niet hele maal plat te leggen willen we Den Haag laten zien dat we onze verantwoordelijkheid kennen. Den Haag kent zijn verantwoor delijkheid in elk geval niet. Daar in schieten ze schromelijk te kort. Een personeelsbeleid is daar nog nooit gevoerd". „In de tweede plaats is het na tuurlijk ook eigenbelang dat we het protest niet overdrijven. De mensen die naar de Bijlmerbajes gaan, worden aangewezen. Het is een verplichting. We hebben het erover gehad en we hebben ten slotte ja tegen de detachering ge zegd. Want we willen niet het ri sico lopen dat we worden gepakt wegens werkweigering. Met zo veel werklozen hebben ze zo an der personeel. Maar door die de tachering zijn we wel op tilt ge slagen en hebben we tot die actie besloten. Den Haag moet nou eindelijk eens naar de argumen ten van de Nederlandse bewaar ders luisteren. Gevangeniswezen is tot nu toe stokdoof geweest voor onze argumenten. Zie deze actie maar als een schreeuw om eindelijk een beetje aandacht", zegt Elle Korringa geëmotio neerd. Schoolvakanties Niet alleen ervaren de Neder landse gevagenen bewaarders hun werksituatie als knellend. Ze hebben, zegt Korringa, ook nauwelijks gelegenheid om hun verlofdagen op te nemen. „We hebben hier relatief veel jong personeel met schoolgaande kin deren. Die zijn dus voor hun vakantie aangewezen op het hoogseizoen. Langer dan drie weken kan niemand weg. Dat be tekent dus dat je een heleboel verlofdagen overhoudt waar je niet veel aan hebt. Wie kan er nou buiten de schoolvakanties met zijn kinderen weg? En als je in het voor- of naseizoen een paar verlofdagen wilt opnemen is dat altijd zeer moeilijk omdat de per soneelsbezetting in gevaar komt. Er zijn, echt waar, collega's bij die nog 40 of 50 verlofdagen te goed hebben". „Vindt u het gek dat het echte ziekteverzuim onder de bewaar ders is opgelopen? Er zijn al ver schillende collega's overspan nen. En goed ook. Louter en al leen door de moeilijke werksi tuatie. Ik overdrijf niet, ik ken ze bij naam en toenaam. Verder zijn er mensen weggegaan, die heb ben zich laten overplaatsen naar een andere rijksdienst, omdat ze niet meer tegen de spanningen waren opgewassen". Kleine landen in crisistijd LEIDEN - Een klein land is ge voeliger voor de internationale conjunctuur, omdat het meestal niet over grondstoffen voor de ei gen industrie beschikt en boven dien veelal afhankelijk is van han del en dienstverlening - van het buitenland dus. Maar het is een misvatting dat kleine landen met een 'open' economie een speelbal zijn van de wereldhandel. Juist die kwetsbaarheid stelt ho ge eisen aan het eigen beleid, al hebben ze weinig te kiezen: zij moeten hun economische politiek afstemmen op de belangrijkste handelspartners. Dat zegt dr. A.H.E.M van Wellink, directeur van de Nederlandsche Bank, Hij sprak deze week tijdens het sym posium 'Nederland in internatio naal perspectief van de Veerstich- ting in Leiden. Wellink vergeleek daarbij Neder land met andere kleine landen in Europa en Oostenrijk in het bijzon der. Dat laatste land heeft het van de 'kleintjes' het beste gedaan. Met name op het gebied van de werk loosheid (vier procent tegen Ne derland 14 procent) en economi sche groei (toename sinds '73 van het bruto binnenlands produkt 26 procent, hier 15 procent). Zowel Oostenrijk als Nederland zijn in belangrijke mate afhanke lijk van de handel met West-Duits- land. Wil die vlotjes verlopen, dan is het in verband met de prijsbere keningen van groot belang te zor gen voor een stabiele wisselkoers. Zowel de gulden als de Oostenrijk se shilling volgen dan ook in begin sel mark bij de- of revaluaties. Wat dat betreft is Oostenrijk al iets beter bij de les gebleven. Sinds 1973 is de shilling ten opzichte van de mark 3V2 procent meer waard geworden, terwijl de gulden zeven procent 'inleverde'. Belangrijker echter volgens Wellink, is dat Ne derland voor het overige teveel een eigen (monetaire) koers is gaan vol gen. Wie zijn munt koppelt aan die van een ander land, moet ook gelij ke economische prestaties leveren. Het zijn immers mate de prestaties die de waarde bepalen van de ene munt ten opzichte van de andere. Daarbij gaat het niet alleen om eco nomische groei of voor die uitver koren handelspartners) interes sante produkten, maar ook om de loonkosten (kostprijzen voor dien sten en produkten) en de hoeveel heid geld. Zeker eèn klein land kan niet on gestraft de geldpersen laten draai en om het eigen gat in de begroting te dichten. Dan daalt de munt in waarde. Een groeiend gat in de staatsbegroting dichten zonder de geldkraan open te zetten heeft evenzeer zijn bezwaren. Zoals een hoge rente, die remmend werkt op industrie, handel en economische groei. En ook dat heeft dus weer gevolgen voor de wisselkoers. Con clusie: oppassen met dat begro tingstekort. Oostenrijk, met een te kort van maar 4 procent, heeft dat beter gedaan. Verdubbeld Volgens Wellink heeft de Neder landse overheid met name in de ja ren 1978, 1979 en 1980, veel te veel geld bij laten drukken om in de ei gen behoeften te kunnen voorzien, zonder dat dat tot uitdrukking kwam in een evenredige groei van handel en produktie. Toen daarna de conjunctuur daarna hard terug liep, de werkloosheid toenam en de inkomsten daalden, ging het dan ook mis: het financieringste kort is sindsdien verdubbeld, ook al doordat de rente op een hoog peil bleef staan. Met de ontwikkeling van de loonkosten liep Nederland volgens Wellink al eerder uit de pas met het wisselkoersbeleid. Tot en met 1978 zijn de lonen, premies en belastin gen zodanig gestegen, dat een dras tische verslechtering optrad van de concurrentiepositie. Pas daarna zijn kosten per eenheid produkt (zeer aanzienlijk, met 19 procent) gedaald. Maar toen kampte het be drijfsleven al met een groot tekort aan eigen vermogen, een overschot aan geleend, dus duur, kapitaal en een daling van de rendementen. De (weinig verrassende) bood schap van Wellink is duidelijk: de Nederlandse overheid had destijds niet de collectieve uitgaven moe- ACHTERGROND door Wim Fortuijn ten opvoeren, maar moeten werken aan loonkostenverlagin gen en andere lastenverlichtingen. Zowel de omvang van het toenma lige begrotingstekort als de 'plotsklaps rijkelijk stromende aardgasbaten' maakten dat moge lijk. Oostenrijk, zo leidt Wellink uit de cijfers af, voerde een beleid dat wel in overeenstemming is geble ven met het wisselkoersbeleid en reageerde dan ook minder drama tisch op de economische crisis. Op het moment dat ook daar de inves teringen daalden, zij het minder dan in Nederland, was er zelfs eni ge ruimte voor stimulerend beleid. In de afgelopen vier jaar nam de Oostenrijkse consumptie zowel bij overheid als particulieren met twee procent toe. Nederland zag de overheidscon sumptie nog een procent stijgen, maar de particuliere een procent dalen. De export van diensten en goederen steeg in die tijd 5,4 pro cent in Oostenrijk en 1,4 procent hier, terwijl de investeringen er slechts 1,3 procent terugliepen te gen 3,7 procentjn Nederland. Sociale partners Dat alles dankt Oostenrijk ook aan de 'uitermate goede contacten' tussen werkgevers, werknemers en overheid. Er is als het ware een stilzwijgende overeenkomst tus sen de (drie!) sociale partners over handhaving van de sociaal-econo mische structuur, met inbegrip van de verhouding tussen lonen en winsten, De arbeidsinkomensquo te (de loonkosten als percentage van de bedrijfsinkomsten) is in Ne derland de afgelopen tien jaar met 10 procent gestegen; in Oostenrijk was er vrijwel geen verandering. Er zijn tussen Nederland en oos tenrijk andere verschillen die nog niet zozeer met beleid, maar met de aard van de economie of sociale pa tronen te maken hebben. Zo is het inkomen per Oostenrijker gemid deld even hoog als de Nederlander, maar er werken wel meer mensen voor: 55 procent van de vrouwen tussen 15 en 65 behoort er tot de beroepsbevolking. Nederland scoort zoals bekend nog steeds laag met 40 procent. Dat is overi gens 12 procent meer dan in 1970, hetgeen meteen ten dele de hier zo sterk toegenomen werkloosheid verklaart. In Oostenrijk leven maar half zo veel mensen op twee keer zoveel land. De bevolkingsgroei is lager en het land is minder aangewezen op de handel met het buitenland. In- en uitvoer omvatten 40 procent van het bnp. Nederland, dat ook een conjunctuurgevoeliger export pakket heeft (landbouw, chemie, energie), is meer 'open' dan Oos tenrijk met van 55 (import) tot 60 (export) procent. Daar staat tegenover dat Neder land voor de energievoorziening weer minder op het buitenland is aangewezen dankzij het aardgas. Dat leidt naar een laatste factor die meeweegt, nu weer in het voordeel van Oostenrijk: de forse uitbouw van de wintersportindustrie, sa men met de uitbouw van de finan ciële en ook de publieke sector goed voor een groei van de werkge legenheid. die per saldo opwoog te gen het banenverlies in met name de landbouw. Nederland ziet 's winters alleen maar toeristen afrei- De drie joodse kerkgenoot schappen in Nederland zullen ui terlijk half oktober antwoord ge ven op de vraag of zij volgend jaar mei bij een ontvangst met de paus aanwezig zullen zijn. Uit het Nieuw Israëlitisch Weekblad van deze week blijkt, dat het bestuur van het Neder lands Israëlitisch Kerkgenoot schap advies heeft gevraagd aan de Israëlische ambassadeur in Den Haag. Maar die heeft gewei gerd hierover een uitspraak te doen, omdat hij zich niet wil mengen in Nederlands-joodse aangelegenheden In een commentaar zegt het joodse weekblad, dat de bezwa ren tegen een bezoek aan de paus hoofdzakeijk emotioneel zijn, omdat de joodse gemeenschap van Nederland samen met die van Polen, waar de paus vandaan komt, procentueel het zwaarst onder de vervolgingen heeft ge leden. Deze gevoelens zijn niet alleen door de holocaust zo gela den. maar ook door 2000 jaar miskenning en vervolging. "Zon der meer een bezoek brengen aan de paus zou betekenen, dat de joodse vertegenwoordigers de wonden van het vervolgingsleed laten bloeden juist in weken die toch al hevig pijn doen". Het weekblad verlangt een ver klaring van het Vaticaan. "De paus heeft bij zijn bezoek aan Nederland mogelijkheden en re denen om de wereld duidelijk te maken, hoe positief hij wel staat tegenover het joodse volk. Dat kan in woord en gebaar. Als de ontmoeting met de joodse verte genwoordigers gebeurt bij het monument op de binnenplaats van de Hollandse Schouwburg in Amsterdam of in het Herinne ringscentrum in Westerbork, en als daar pauselijke woorden over de joodse toekomst worden ge sproken, zal men werkelijk we ten, hoe in het Vaticaan over het joodse volk wordt gedacht. Dan is die ontmoeting een afrekening met het verleden. De paus moet spreken". Beroepen Hervormde Kerk: bedankt voor Sint Annaland J. Harteman Moerkapelle. Gereformeerde Kerken: aan genomen naar Hengelo (Ov.) kandidaat G. J. Karssenberg al daar. Katwijk aan Zee. De kerk voogdij van de hervormde ge meente van Katwijk aan Zee kondigt in het kerkblad van van daag de stichting aan van een ne gende en tiende predikants plaats. Deze uitbreiding van het kerkewerk richt zich geheel op de nieuwe wijk 'Rijnsoever'. Er is een commissie 'Kerke werk Rijnsoever' benoemd, die bestaat uit vier predikanten, vier kerkvoogden, drie notabelen en twee diakenen. Benoeming. De heer J. A. Bijsterveld (55) te Amsterdam is per 1 oktober benoemd tot direc teur van het Hervormd Persbu reau en perschef van de Neder landse Hervormde Kerk. Hij volgt mevrouw W. de Ru o.p, die eind dit jaar met pensioen gaat. Bijsterveld verzorgt sinds 1970 de publiciteit voor een compu terbedrijf in Amsterdam. Daar vóór werkte hij in verschillende commerciële functies bij de KLM. In zijn vrije tijd doet hij veel kerkewerk, vooral op diako- naal gebied. Hij is ook voorzitter van de kerkeraad van de Oude Kerk-gemeente in de Amster damse binnenstad. Zestig jaar. Volgende week donderdag zal het 60 jaar geleden zijn, dat de bekende professor dr. G. P. van Itterzon (De Bilt) predi kant werd in de Nederlandse Hervormde Kerk. Voordat dr. Van Itterzon hoog leraar werd in Utrecht (in de ge schiedenis van het christendom en van de leerstellingen van de christelijke godsdienst), was hij predikant achtereenvolgens in Gelselaar (Achterhoek), Alblas- serdam en Den Haag. Als hoogle raar ging hij in 1971 met pen- Een belangrijke rol heeft pro fessor Van Itterzon gespeeld in de Confessionele Vereniging in de Hervormde Kerk. In het 'Her vormd Weekblad', het orgaan van deze vereniging, verzorgt hij nog steeds een vragenrubriek. Alphen aan den Rijn. Mor gen, zaterdag 1 september, staat de gerestaureerde Oudshoornse kerk in Alphen aan den Rijn weer voor bezichtiging open. Van 2 tot 4 uur - Ds. H. Rijksen, voorheen hervormd predikant in Raams- donk-Raamsdonksveer. gaat voor de helft van zijn tijd als pas tor werken in het verpleeghuis te Oudshoorn-Alphen aan den Rijn. Op zaterdag 15 september om half 11 doet hij daar intrede. - Kandidaat P. Taselaar wordt zondagmiddag om 3 uur in 'De Bron' aan de Troubadour- weg bevestigd tot predikant van Oudshoorn-Ridderveld (Alphen aan den Rijn). De plaatselijke predikant F. Moll (hervormd) Veroordeling Het Vaticaan komt in een do cument van 10.000 woorden tot een scherpe veroordeling van de zogeheten 'bevrijdingstheolo gie'. "Het gebruik van een totali taire methode, namelijk de mar xistische maatschappij-analyse, brengt theologen tot standpun ten, die onverenigbaar zijn met het christelijke mensbeeld". Kardinaal Ratzinger, hoofd van de Vaticaanse congregatie voor de geloofsleer, heeft de tekst - die gisteren volledig werd afgedrukt in een Brazi liaanse krant - ondertekend. De paus keurde de tekst goed. Maandag zal het Vaticaan het stuk officieel vrijgeven. (De 'bevrijdingstheologie' wordt veel gebruikt in Latijnsa- merikaanse rooms-katholieke basisgroepen. Centraal daarin staat de bevrijding van de mens van sociale en geestelijke onder drukking). De kardinaal zegt, dat zijn waarschuwing tegen 'ernstige af wijkingen* van de rechte leer niet mag worden opgevat als steun aan machten die de behoeftige omstandigheden van miljoenen mensen in stand houden. Hij ver oordeelt alleen 'de toevlucht tot blind geweld' en de 'verheerlij king van de politiek' in de bevrij-' dingsthcologie. "De bron van al le onrecht ligt in het menselijk hart. Klassenstrijd als weg naar een klassenloze maatschappij is een mythe, die hervormingen te genhoudt en de ellende alleen maar versterkt".

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 15