5 D T Gouden greep Jan de Nijs linzet van conflicten Akkoord lijkt uitgesloten wegrenners irthur Mostert stapt [ijdelijk uit speedboat Wereldkampioen bij amateurstayers Voetbal gaat vóór huwelijk Gramov: 'Boete voor veroorzakers van boycot' LIJ DAG 31 AUGUSTUS 1984 SPORT PAGINA 11 9rsp an. j >e- EIDEN - Uiterlijk onbewogen doet Arthur Mostert de nthutsende mededeling. "In juni kwamen in Como nog in en twintig speedboat-piloten in de formule 1-klasse in de start. Nu zijn er nog maar zes over. De rest is ge- opt, naar een andere klasse gegaan, of dood". Dood. Als- r het de gewoonste zaak van de wereld betreft, discus- ndeert de 34-jarige Leidenaar over de ongelukken in de ie.x>r hem beoefende snelheidssport, met dodelijke afloop tet s gevolg. Arthur Mostert in actie in zijn formule 1-boot. Tot volgend jaar komt de Leidenaar niet meer op het water. door Rob Onderwater minimum gewicht en lengte, maar daar til ik niet zo zwaar aan. Die cockpit is wèl van wezenlijk be lang. Als je nu uit je boot vliegt is de kans op overleving dertig pro cent. Dan kan je dus van geluk spe ken als je blijft leven. Die verhou ding ligt natuurlijk scheef'. Ervaring Arthur Mostert praat uit erva ring. In 1981 duikelde hij met dui- zingwekkende snelheid uit zijn boot. Een actie die niet in het strijdplan was opgenomen. "Ik lag er uit voordat ik het wist", verhaalt hij, "m'n boot ging omhoog en daar ging ik. Het deed een beetje pijn, dat wel. Ik heb een maand of zes last gehad van m'n nek. Maar dat is nu eenmaal het risico van het vak". De dood van z'n medepiloten heeft hem geenszins geimponeerd. "Het is vervelend, natuurlijk. Maar als je je er aan gaat storen, moet je stoppen. Het klinkt hard, maar het is niet anders. In deze sport moetje risico's durven nemen. Als je die niet neemt, kun je net zo goed thuis bij de tv blijven zitten. Ik ben me wel degelijk bewust van het ge vaar wat in de racerij schuilt. Maar deze sport heeft me in een wurg greep. Ik zoek het risico. En als je daarmee uiteindelijk nog resulta ten boekt ook, dan is de voldoe ning uitermate groot. Het gaat ten slotte om het winnen". Sponsor Evenals in de autoracerij geldt in het speedboatcircus het recht van de rijkste. Wie over de meeste cen ten beschikt, kan de beste en (duurste) materialen aanschaffen. Een voorwaarde om op het eerste plan te strijden. Mostert heeft wat dat betreft geen klagen, want hij beschikt over een zeer goedgevige sponsor. De sigarettenfirma kan zich de luxe van drie boten permit teren. Om één vaartuig een seizoen lang in het water te houden, moet toch al snel 100.000 dollar worden neergeteld. "Ach, het is nog maar een schijntje vergeleken bij de au toracerij", weet Mostert, "een con current van mijn sponsor steekt daar rond de 35 miljoen dollar in. Zo'n jongen als Niki Lauda ver dient zo'n twee miljoen dollar". Hijzelf moet van heel wat minder rondkomen. Niettemin kan hij als 'prof worden gekwalificeerd. "An ders kapte ik er resoluut mee. Het moet mij geen geld kosten. Zo kan er er goed van rondkomen. Ik ben van plan er nog een tijdje mee door te gaan. De wereldtitel is voor mij een grote uitdaging". In 1977 begon Arthur Mostert met de gemotoriseerde watersport. Na in diverse type boten te hebben gevaren, maakte hij vier jaar later zijn opwachting in de zwaarstse discipline, de formule 1. In die klasse kwam hij onder supervisie van Cees van der Velden, de veel voudig wereldkampioen, te staan. "Ik had het voordeel van mijn er varing", weet Mostert, "die ik in de kleinere boten had opgedaan. Er zijn wel eens jongens die van de lichte ineens naar de zwaardere klasse overstappen. Daar zijn on gelukken van gekomen. Daarbij had ik de steun van Cees. Van hem heb ik heel veel geleerd". Arthur Mostert verwacht zijn leermeerster niet meer in de speed- boatracerij zal terugkeren. "Cees wordt oud, is nu al over de veertig. Hij gaat in deze snelheidssport be paalde dingen missen. Het zou be ter zijn als-ie zou stoppen, althans, zo denk ik er over. Hij heeft toch een mooie carrière achter de rug". Op weg naar de wereldtitel heeft Mostert dan met een concurrent minder te maken. BARCELONA (GPD) - De Neder landse selectie voor het wereld kampioenschap wielrennen op de weg voor professionals heeft ook zijn eerste zieke. Gisteren, op de dag van aankomst, meldde Lim burger Ad Wijnands zich bij dokter Hein van Opstal met dezelfde klachten als die de baanploeg deze week ernstig parten heeft ge speeld. Volgens Van Opstal is de ziekte van Wijnands geen gevolg van het voedsel of drinken in het inmiddels fel bekritiseerde hotel. „Gebleken is dat hij ziek uit Neder land is gekomen. Zoals vorige week begeleider Gé Peters al met problemen aankwam. Ik heb ge hoord dat het in Nederland bijna epidemische vormen heeft aange nomen", aldus Van Opstal. De Nederlandse ploeg, die zon dag op de Montjuich zal aantreden voor de wedstrijd over bijna 256 ki lometer, arriveerde gistermiddag in de Catalaanse hoofdstad en nam meteen zijn intrek in hotel Bona Nova Park. Alleen Peter Winnen, Theo de Rooy en Gerard Veld- scholten zullen daar vandaag pas arriveren. Zij hebben een hoogtes- Arthur Mostert: risico (foto pr) linnen een tijdsbestek van vier taanden vonden vier 'collega's' an Mostert de dood. Dat werd het rircus' toch eventjes tè gortig en esloot een daad te stellen. Door ich met onmiddelijke ingang uit e racerij terug te trekken, wilde jthur Mostert, evenals zijn team enoten Cees van der Velden en tancois Salabert, benadrukken at het met de veiligheid in het peedboatgebeuren bepaald niet oed zit. In feite is Mostert afgehaakt on er druk van de sponsor, die de ne- atief getinte publiciteit rondom H e ongelukken slecht kon gebrui- 1 en. "Want liever was ik gewoon li oorgegaan", ontvouwt hij, "ik had 1 og kans op een derde plaats in het wereldkampioenschap formule 1. —laar na aandringen van Cees van er Velden besloot ons team zich 9rug te trekken. Aanvankelijk ond ik het vervelend, maar chteraf kan ik het best begrijpen. Iet is in de speedboatracerij be- roevend gesteld met de veilig- eid. Dat nu moet veranderen". ietalen Wie de door de piloten geèiste oorzieningen zal gaan betalen, is nzeker. "Als alle bepalingen ver licht worden gesteld, blijven er weinig boten over. Dat wordt alle- laal veel te duur voor de sponsors. >e belangrijkste eis is een zoge- aamde overlevingscockpit, een oorziening van speciaal en daar- oor duur materiaal. Indien er on- elukken plaatsvinden, boven of nder water, moet de cockpit de pi lot volledig beschermen. Er moet ok een zuurstofvoorziening in die uimte komen, zodat je ook onder water gewoon kunt ademhalen. >ok zijn er eisen gesteld over een tage in het zuiden van Frankrijk achter de rug en reizen per auto naar Spanje. Een tocht met hinder nissen, omdat de auto van Winnen werd gestolen. Hoewel er gisteren sprake van was dat de renners van Peter Post uit zouden zien naar een ander hotel, was iedereen 's avonds toch in het door de KNWU geregel de onderkomen. Er werd lichtjes getraind, maar over een akkoord werd niet ge sproken, omdat nog niet iedereen aanwezig was. De gesprekken over zo'n overeenkomst zullen nu van daag plaatsvinden, maar hoge ver wachtingen heeft niemand er van. De verhoudingen zijn de laatste weken zo aangescherpt dat het uit gesloten moet worden geacht dat men - zoals Raas heeft voorgesteld - 'de controverse voor één dag maar moet vergeten'. Moeilijkheden dreigen dus voor de oranjeploeg van bondcoach Piet Liebregts. Ook andere landen kampen overigens met problemen. De Belgen bijvoorbeeld, die pas vandaag in Sparye zullen arrive ren, weten nog steeds niet wie er opgesteld zal worden in een forma tie die toch al een lachsucces van de eerste orde is: zonder Belgisch kampioen Eric Vanderaerden (zelf afgezegd), winnaar van de Ronde van België Eddy Planckaert en de altijd onberekenbare Fons de Wolf (beiden gepasseerd). Verder vergat men een renner van de oudste na tionale sponsorploeg (Safir) in de selectie op te nemen en werd de eerst aangewezen Nico Emonds la ter weer bedankt en nu weer opge roepen. Duidelijkheid is er wel over de Franse ploeg. Bondscoach Lucien Bailly kan op de Montjuich ook be schikken over Bernard Hinault, hoewel zijn problemen daarmee natuurlijk eerder groter zijn dan kleiner. „Het is duidelijk dat hij niet heeft besloten in het wereld kampioenschap te starten om met een figurantenrol genoegen te ne men", aldus Bailly. een gouden greep te zijn geweest. De 26-jarige De Nijs zette de traditie van Gaby Minne- boo en Matthé Pronk voort door wereldkampioen te worden bij de amateurstayers. „Ik heb er nog geen idee van wat ik vanavond eigenlijk heb bereikt", stamelde hij. „Mis schien dat het morgen tot me doordringt". BARCELONA (GPD) Als beroepsrenner zou hij een volslagen mislukking worden, stelde Jan de Nijs al vrij vroeg voor zichzelf vast. Gebrek aan karakter om hele dagen op m de fiets te zitten. Dus koos hij voor de baansport en dat bleek gisteravond in Barcelona Micklë-'over"sïuitgeenTuwêujken meer op de zaterdagmiddag. Op dat tijdstip is hij voortaan te vin den in het voetbalstadion. „Voet bal vormt mijn enige afleiding in de week; een vrije dag heb ik niet", is de reden voor het koene besluit van de 70-jarige Ben Crockett. Tot voor kort kwam Crockett al tijd tot geschikte regelingen met paartjes, die aanvankelijk de zater dagmiddag voor hun huwelijkse plechtigheid hadden gekozen. Een aanstaand paar protesteerde on langs echter tegen de handelwijze van de dominee. Na een brief aan de bisschop van Derby gaf Croc kett te kennen zijn zaterdagmidda gen definitief vrij te houden voor voetbal. Begin deze week had De Nijs, dit jaar verrassend nationaal kam pioen geworden, alle hoop op een acceptabele klassering opgegeven. Maag- en darmstoornissen waren er de oorzaak van dat hij in de serie volledig in elkaar klapte en wanke lend de kleedkamer bereikte. „Ik had me al verzoend met het idee dat ik het volgend jaar nog maar eens moest proberen, maar coach Cees Stam heeft me er bovenop ge holpen", vertelde De Nijs nadat hij met gangmaker Bruno Walrave naar het goud was gereden. De race verliep uitstekend voor Jan de Nijs. Als een heerser nam hij vrij snel de leiding in de finale, waarin op de vierde startplaats was begonnen. Achter Bruno Walrave kreeg hij alleen een aanval te ver duren van de Italiaan Roberto Dot- ti, maar verder zorgde hij doodge woon voor een enorm hoog tempo, dat zijn concurrenten de moed ont nam om ook maar één poging te wagen. Bovendien werd hij in de rug gedekt door Matthé Pror.k, die elke aanval opving en de tegen standers murw kreeg. „Wat hij voor mij heeft gedaan is ongeloof lijk", zei De Nijs en uit dankbaar heid viel hij zijn landgenoot om de hals. Het goud van De Nijs maakte het avondje goed voor de Nederlan ders, want voor Bert Oosterbosch werd het achtervolgingstoernooi een drama. Langdurig verborg hij zijn gezicht in een handdoek nadat de Brit Antony Doyle hem in de kwartfinales had uitgeschakeld. Het was een herhaling van vier jaar geleden in het Franse Besancon, toen de op dat moment nog vol strekt onbekende Doyle de rege rend wereldkampioen Ooster bosch eveneens in de kwartfinale aftroefde. De Brit pakte in dat jaar de titel, waardoor de schande voor de roodharige renner uit de stal van Peter Post minder groot was ADVERTENTIE Onroerend goed te koop aangeboden Loowoude KERKLAAN15 Eengezinswoning metaparte garage, met als bijz. een uitgebouwde keuken massief eiken keukenblok met. GRACHTENPAND Edam b.d. Dam, 20x eigen grond, Part. bedr. te. 1e en 2e etage 2 rr woningen, beide m. zeer gr. cam., vrije opl. n. overl., kapd^Grote fietsenberging tuin (Z). Aparte garage (6x3). VRAAGPRIJS: f 145.000 k (Excl. garage). Driehuizen Halfvrijstaand HERENHUIS, afzonderlijke tuinkamer, 1 onderhouden, prima ng, ruime woonkamer, al 4 sl.k. Ttstekende verbindingen, A'dam en omg. T.k. royaal HUIS met o. keuk., o. haard. 4 sl.k., badk., dak terras, carport, tuina.d. zonk. pr. n.o.t.k. NIJKERK (10 km v.a. Amersfoort). Woonhuizen, bungalowse in alle prijsklassen. Vraag onze woninggids. dan het aanvankelijk leek te zijn. Ook gisteren zei hij, aan de rand van de houten baan Valle de He- bron in Barcelona, het geen schan de te vinden al zo snel uit het toer nooi te liggen. „Als het me nu in de eerste ronde was gebeurd wel, maar nu ben ik verslagen door een sterkere tegenstander". Een tegenvaller voor Ooster bosch („Maar het is ook weer niet zo dat mijn wereld nu instort, hoor") en voor Nederland, dat zijn laatste vertegenwoordiger in het profachtervolgingstoernooi ver loor. Peter Pieters en Gerrie Knete- mann sneuvelden al in de eerste ronde. Het is nu al het toernooi van de supertijden. Hans Hendrik Oer sted, een achtervolger van Deense makelij, die de laatste vier jaar tel kens met zilver en brons genoegen heeft moeten nemen, lijkt in een blakende vorm af te stevenen op goud. In de kwalificaties kwam hy uit op een tijd van 5.47,21 en dat was maar vijf honderdste van een seconde langzamer dan de tijd die de Italiaan Francesco Moser over de vijf kilometer het noteren tij dens zijn geslaagde aanval op het werelduurrecord in Mexicostad in januari van dit jaar. 's Avonds overtrof Oersted dat nog eens door de Brits Sean Yates (langzaamste in de kwalificatie) al na drie minuten in te lopen en ver volgens af te gaan op een magnifie ke eindtijd van 5.45.44. Hij gaat als grote favoriet de halve eindstrijd in, waarvoor zich verder Jean Luc Vandenbroucke (ten koste van zijn ploegmaat Alain Bondue, die hij inliep maar niet passeerde), Doyle en Eric Vanderaerden plaatsten. Peter Post houdt dus, ondanks het verhes van Oosterbosch een me daillekandidaat. Althans zo be schouwt de Amstelveense ploeg leider het - terecht - wel. Overigens tot ontevredenheid van de Belgen die gisteren woest waren dat ze niet op de baan naast Vanderaer den mochten staan. „Dikke nek ken", riepen ze naar de Nederland se begeleiders, die Vanderaerden omringden, maar daar bleef men er onbewogen onder. Blik Geen Nederlandse medaille bij de profs, ook niet bij de dames. „Ik heb aan een medaille mogen rui ken en het rook heerlijk. Ik reed voor brons, maar het werd blik", zei Mieke Havik nadat ze „slechts" vierde was geworden op de achter volging voor dames. Op dit onderdeel won de Ameri kaanse Rebecca Twigg, die de snel ste tijd ooit door een vrouw gere den op de achtervolging noteerde 3.45.02. De Francaise Longo werd tweede, de Italiaanse Galbiati der de. MOSKOU (AP) - De socialisti sche atleten die hebben deel genomen aan de Vriend- schapsspelen 1984 die in Mos kou zijn gehouden om de Olympische Spelen te vervan gen "hebben betere resultaten opgeleverd dan de Spelen in Los Angeles". Dit heeft het hoofd van de nationale sport- commissie van de Sowjet- Unie, Marat Gramov, gisteren gezegd. Tijdens een persconferentie op de laatste dag van de alter natieve sportmanifestatie ver dedigde Gramov de Russische boycot van de Spelen in Los Angeles. Hoewel hij verklaar de dat het geenszins de bedoe ling was geweest zich tegen Los Angeles af te zetten, bena drukte hij dat in Moskou 18 wereldrecords en 47 Olympi sche records waren gebroken tegenover respectievelijk 11 en 45 in Los Angeles. Gramov wilde niet zeggen of de Sowjet-Unie zal meedoen aan de Olympische Spelen van 1988 in de Zuidkoreaanse hoofdstad Seoel. "Ik denk dat geen enkel land zich daar nog over heeft uitgesproken", zei Gramov. "Volgens het Olym pisch handvest hebben we tot zes weken voor het begin van de Spelen de tijd om daarover te beslissen". Gramov verweet de VS een situatie te hebben gecreëerd waarin de Sowjet-Unie wel moest overgaan tot een boy cot. Suggesties om boetes op te leggen aan landen die niet op de Spelen verschijnen zou den ook, zo zei hij, van toepas sing moeten zijn op gastlan den die de oorzaak zijn van een boycot.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 11