Brengt een nieuwe generatie Compact Discs de doorbraak? Huiscomputer is opmars begonnen Wie was nu de eerste...? ■VOENSDAG 29 AUGUSTUS 1984 PAGINA 17 AMSTERDAM, deze P ioneer-CD-speler. Tenminste drie fabrikanten roepen aan de vooravond van de Firato om het hardst dat zij de eersten zijn die een Compact Disc-speler voor in de auto op de markt brengen. Wie werkelijk de eerste is laten we maar in het midden: feit is dat in de RAI verschillende types te zien zijn. Sony brengt twee typen. Een voor automobilisten die al een autoradio bezitten en dus alleen een CD-speler nodig hebben (CDX-5) en een duurde re waarbij in de autoradio een CD-speler is ingebouwd (CDX-7). Beide uitvoeringen komen volgende maand in de handel. Voor de eerste auto CD-speler van Pioneer zullen we nog tot het volgen de voorjaar moeten wachten. Het apparaat dat op de Firato wordt ge toond bestaat uit twee delen: een afspeelgedeelte dat past in het dash board of de console en een tweede kastje waarin onder meer de servostu- ring en de voedingseenheid zijn verpakt. Dat laatste kastje kan achter het dashbord of onder een van de voorstoelen worden gemonteerd. Alles is beschermd tegen te grote temperatuurschommelingen en vocht. Panasonic komt met de CX-X auto-C D-speler op de proppen. De speler is met één hand te bedienen en volgens de producent ongevoelig voor schokken en trillingen tijdens het rijden. Het afspelen begint automatisch als de compact-disc is ingelegd. Het chassis van het apparaatje is vijf centimeter hoog en past in ieder dashboard. Levering via de handel even als die van Pioneer voorjaar 1985. r automobilisten die al een autoradio Dat de Compact-Discspeler op dit ogenblik nog geen gemeengoed is ligt voor de hand. Toen het appa raat twee jaar geleden werd geïn troduceerd, kostte de speler af hankelijk van de uitvoering f 2000,- tot f 3000,-. Prijzen die al leen kapitaalkrachtige geluidsfa naten deden besluiten om zo'n ap paraat aan te schaffen. Inmiddels is die prijs flink ge zakt. En ziet het er naar uit dat de optimistische voorspellingen van Philips toch uitkomen. Twee jaar geleden - bij de vorige Firato - zei men immers, dat een Compact- Discspeler in prijs niet veel zou verschillen van een erg goede pla tenspeler. In die tussentijd zijn de topklas se-platenspelers nog iets in prijs gezakt. Eentje die kan wedijveren met een studiopickup kost rond de 750 gulden. En voor de goedkoop ste Compact-Discspelers betaal je nu zo'n 900 gulden. Nog niet echt goedkoop, maar voor een 'huzarenstukje' techniek toch een wat aantrekkelijker prijs je. Kleinste tv-tje De kleinste draagbare kleuren televisie is te zien in de stand van Panasonic. Het heeft een beeldschermpje van slechts 2 bij 3 centimeter, zodat de bezit ter wel over een stel uitsteken de ogen moet beschikken om alle details te kunnen onder" scheiden. Ondanks de vergro tingslens die er wordt bijgele verd. Het mini-tv-tje kan zowel op accu, batterijen als lichtnet worden aangesloten en weegt zes ons. Hij wordt vooral aan bevolen als 'hulpstuk' bij een portable videoset. Het appa raatje komt volgend jaar in de handel. De prijs is nog niet be kend. De reden dat de Compact Disc ondanks die forse prijsverlaging toch nog niet in grote kring geac cepteerd is zit hem voornamelijk in de prijs van de plaatjes. Sommige merken houden die schreeuwend hoog. Een frappant voorbeeld: de be kende LP 'Thriller' van Michael Jackson kostte in de winkel vlak na de introductie f 21,50 of f22,50. De Compact Disc, vrijwel gelijk verschenen, f 68,50 tot f72,50! Voor die prijs kan men dus drie gewone langspeelplaten aanschaffen, er twee apart leggen voor als er tik ken in het eerste exemplaar ko- Een regelrechte hinderpaal die een popularisering van de Com pact-Discspeler in de weg staat. Het merkwaardige is, dat beeldpla ten die vele malen moeilijker te persen zijn tussen de f70,- en f 110,- kosten. Deze platen zijn dubbelzij dig en bevatten in feite (ook beeld) veel meer informatie. Optimisme Toch zijn de toekomstverwach ting als het om CD gaat nog steeds zeer optimistisch. Firato-voorzitter A. J. K. Peiger verwacht dat er eind van dit jaar 2000 titels uitgebracht zullen zijn. Op de Firato zullen tweede generatie Disc-spelers wor den geintroduceerd. Het zijn appa raten met een Search-schakeling. de drie nieuwe CD-spelers waarmee Philips op de markt komt. Daarmee kan men op drie snelhe den fragmenten opsnorren in de muziek op het plaatje. Vanuit de pauzestand kan elk muziekdeel worden gestart, wat belangrijk kan zijn voor bijvoorbeeld discothe ken. Er is inmiddels ook voorzien in een hoofdtelefoonaansluiting, voor het zogenaamde voor-afluisteren. In het display van de nieuwe gene ratie CD-spelers kan men nu het aantal tracks (muziekstukken) op een plaatje aflezen, de totaal speel- duur, de verstreken tijd per track en het nummer van de track die men afspeelt. Binnen de tracks kunnen door de platenfabrikant ook indexnummers aangegeven worden: een verdere onderverde ling. Bijvoorveeld bepaalde the ma's binnen een klassieke symfo nie, of de verschillende delen er- Helemaal bont maakt Technics het met zijn Compact-Discspelers. Een van de vele typen die men brengt, de SL-P15, is in staat om maar liefst 51 plaatjes achter elkaar af te spelen. Het apparaat kan nog worden uitgebouwd en kan dan 251 plaatjes bergen, die in wille keurige volgorde kunnen worden afgespeeld wat zo'n 250 uur mu ziek oplevert! Eindeloos Het apparaat geeft dan eindeloos achtergrondmuziek in winkels, restaurants en hotels. Het wisselen van een plaat duurt 10 seconden. De Disc-magazijnen zijn stofdicht afgesloten en dus heel geschikt voor continu-gebruik. Verder wordt aangegeven welke plaat speelt en hoeveel tijd er nog zal verstrijken voordat het gekozen programma eindigt. Ook welk nummer speelt, welk volgt en wel ke zojuist is afgespeeld. Natuurlijk is er ook een afstandbediening be schikbaar (infrarood) en tal van an dere snufjes voor het programme ren van de muziek en het opzoeken van muziekgedeelten. En dan zijn er de mogelijkheden om behalve geluid ook beeld (waarom niet) uit de CD-speler te halen. Van het begin af aan is reke ning gehouden met het feit dat de Compact Disc zo'n 10 tot 15 pro cent andere informatie zou kunnen bevatten. Dat kan tekst zijn, bij voorbeeld die van een opera of ora torium dat op de plaat staat, of een tekening, al of niet in kleur, van de componist. Sommige fabrikanten hebben al kleurige beelden op hun schijfjes verwerkt. Soms onder steunen ze de muziek, soms zorgen ze alleen maar voor afleiding. Op dit moment zou daarvoor een speciale decoder nodig zijn en na tuurlijk een (kleuren)tv. Het is heel goed denkbaar dat een CD-speler op den duur standaard met zo'n ex tra tv-aansluiting zou worden uit gerust. Tekst Een aantal ingenieurs - met na me bij Philips en Sony, waar veel ontwikkeling aan de Compact Disc gedaan is wil overigens de zaken helemaal op hun kop zetten. Zij zien liever alleen maar tekst (de ge bruikte computertaal is daar heel geschikt voor) op de CD opgete kend. Dan is er sprake van een CD- ROM. ROM staat voor Read Only Me mory, zeg maar een stukje onuit wisbaar geheugen. Maar wat voor stukje: op de Compact Disc kun nen circa 150.000 tekstpagina's (een encyclopedie bijvoorbeeld) worden opgeslagen. De disc is makkelijk te versturen ondanks zijn enorme inhoud. Daarmee wordt het verspreiden van ontzet tend veel kennis op een heel goed kope manier mogelijk. Heel handig zou het zijn als de PTT alle telefoonaansluitingen van Nederland per CD zou kunnen ver sturen. Een forse besparing voor het staatsbedrijf en handig voor de abonnee die op het beeldscherm snel de gewenste abonnee kan op zoeken en daarvoor niet langer een stapel dikke boeken nodig heeft. De CD-ROM is verder heel ge schikt als computergeheugen. En denkbaar is dat de 'CD' van de PTT, met al die telefoonaansluitin gen, afspeelbaar gemaakt zou wor den op de huiscomputer die bin nenkort toch alle huiskamers bin nendringt. Een feit is dat op CD veel waar devolle informatie goed kan wor den bewaard. Het plastic 'biervil tje' (12 cm) is flink krasbestendig. in tegenstelling tot bijvoorbeeld de opslag van gegevens op magneti sche computerschijven en -ban den. die kapot kunnen gaan door kreuken of door scherpe voorwer pen en erg gevoelig zijn voor mag netische velden. Bovendien is de capaciteit groter. Praten met radio Praat u in uw auto wel eens te gen uw radio? Dat kan binnen kort want het Japanse concern Matsushita heeft een zoge naamd 'stemherkenningsys- teem' ontworpen waarop een speciale radio of cassetterecor der in de auto reageert. De automobiüst hoeft wan neer hij wil overschakelen op Hilversum 1,2 of 3 zijn stuur niet meer los te laten om een of andere knopje in te drukken maar kan simpel via het stem geluid de wensen kenbaar ma ken. Bedieningsgemak: dat is het tref woord dat de bezoeker van de Fi rato in vele stands zal horen. Want nu er na de beeldplaat en de compact disc geen volledig nieu we produkten meer op de audio- en videomarkt verschijnen heb ben de fabrikanten hun heil ge zocht in een nog simpeler bedie ning. In de audiosfeer was dat eigen lijk een beetje achtergbleven ge bied. De meeste merken stopten hun vindingrijkheid op dit punt in de videosector. Uitzonderingen waren Tand berg en het Deense B O. Bang en Olufsen maakte de afgelopen jaren naam door fraai gestyleerde en ex clusieve apparatuur, waarvan de prijs echter een belemmering bleef voor het grote publiek. In de combinatieapparatuur Beolab 8000 en de opvolger 9000 werden bijvoorbeeld noviteiten verwerkt als afstandsbediening en interactie. Dat laatste houdt in dat als de bezitter zijn platenspeler aanzet, het radiogedeelte direct wordt uitgeschakeld. Ook grappen als het automatisch inregelen op elk soort cassette bandje waar ontzettend veel ty pen van zijn) en het opzoeken en onthouden van zenders in een ge heugen zaten daar al in. B O heeft die lijn de laatste tijd nog verfijnd met afstandsbediening door het hele huis. De laatste tijd is merkbaar dat vooral de Japanse merken be zig zijn om op dit punt de achter stand in te halen. Het toverwoord daarbij is digitalisering. Draai - knoppen zijn voortaan uit den bo ze. Alles is met microprocessoren aan elkaar geknoopt, waarbij het 'mechaniek' geen roet meer in het eten kan gooien. De tuner-versterker van JVC, de R-X500B is daar een voorbeeld van. Het apparaat kost zo'n f 2000,- en heeft een geheugen om 30 sta tions op middengolf en FM op te slaan, dus zeker voldoende voor het meest uitgebreide kabelnet. Al le functies zoals de toonregeling (hier zeer uitgebreid uitgevoerd in een octaven filter, een zogenaamd graphic equalizer) volume, geko zen station en dergelijke zijn door middel van gekleurde balkjes of nummers op het toestel af te lezen. Natuurlijk onthoudt de tuner- versterker, als men hem uitzet, het laatst gebruikte station, volume en toonregeling. Er kunnen twee ta pe- of cassetterecorders worden aangesloten, twee (soorten) pic kups, een Compact Disc-speler en dan is er nog een ingang over voor bijvoorbeeld stereo-tv-geluid. Het geheel is op afstand bedienbaar. De versterkers produceren elk ruim 100 Watt per kanaal. Oorlogs sterkte dus. Een ander voorbeeld van vernuft en bedieningsgemak is de Mitsu bishi L-70. Een tuner-versterker, pickup en cassette-automaat. Het geheel gaat de (winkel)deur uit voor zo'n f 1600 (zonder luidspre kers). De versterker schakelt ook Boxen zo groot als platenhoezen en bijna zo plat aan de automatisch om naar de geluids bron die wordt ingeschakeld. De platenspeler die erbij hoort is van het tangentiale type (rechte arm die meeloopt met de plaat) en het cassette-deel kan automatisch ze ven cassettes afspelen. Bij gebruik van C-90 cassettes levert dat 10,5 uur muziek op. De gewenste volg orde van nummers kan ook wor den 'geprogrammeerd', in een wil lekeurige volgorde op alle bandjes, beide zijden. Pioneer brengt op de Firato een audio-visueel aanbouwsysteem. Het hart daarvan is een kleurenmo- nitor met een beeldbuis van 63 cen timeter. Daaraan kan van alles worden vastgekoppeld. Een tv-tu- ner en een spelcomputer, maar ook een heel audio-systeem, een video recorder of een beeldplatenspeler. Begin volgend jaar komt men ook met een huiscomputer met toetsenbord die kan worden aange sloten. Deze kan niet alleen reke nen en spelen, maar ook beelden over elkaar projecteren, bijvoor beeld ondertitels of de tijdmelding. Verder is het mogelijk het hele sys teem voor te programmeren. Zoals bij elke Firato blijkt, kan het kennelijk altijd nog kleiner en compacter. Technics komt bijvoor beeld met een nieuw luidspreker systeem, waarvan de boxen zeer plat zijn. Ze kunnen als het ware als schilderijtjes aan de muur wor den gehangen omdat ze niet groter zijn dan een platenhoes en 6,5 of 8.5 centimeter dun ziin. De goedkoopste kost ruim 500 gulden per stuk, de duurste het dubbele. Trouwens men heeft te gelijkertijd een versterker, tuner, cassettedeck ontworpen die even dik is en aan de muur kan worden bevestigd. Alle functies zijn op af stand te bedienen. Prijs ruim drie mille. En nu we het toch over plat heb ben: Sony claimt de platste video recorder ter wereld te hebben. Het apparaat is maar acht centimeter hoog. En Panasonic komt met een stereoradio die zo plat als een dub beltje is en de afmeting heeft van een creditcard. Het apparaatje past in de borstzak van een overhemd en kan met hoofdtelefoon op wor den beluisterd. Voor het 38 gram wegende technische wondertje be taalt u wel ruim 600 gulden. Hetzelfde merk brengt ook een 58 gram wegende hoofdtelefoon waarin een fm-stereoradiootje is Elektronisch orgel waarin veel meer instrumenten verborgen zitten. Bo xen zo groot als platenhoezen en bijna zo plat aan de muur. De nieuwe JVC-tuner-versterker R-X500B. verstopt. Prijs circa 420 gulden. Voor ongeveer diezelfde prijs brengt Toshiba een 'stereo walky' geschikt voor metaltape en met au- toreverse die kleiner is dan een normale audio-cassette. Een aardig 'grapje' is ook de tv- printer van Mitsubishi. Het appa raat maakt het mogelijk om recht streeks zwart-witafbeeldingen te maken van de televisie op een for maat van 10 bij 8,5 centimeter. Het afdrukken duurt 15 seconden en kan eindeloos worden herhaald. Bij de muziekinstrumenten zul len het vooral de elektronische or gels zijn die de aandacht trekken. Technics komt met twee nieuwe typen die eigenlijk geen orgel meer genoemd kunnen worden. Om de simpele reden dat diegene die thuis is op het omvangrijke bedie ningpaneel met de dubbele rij toet sen de klanken van vrijwel alle in strumenten tevoorschijn kan tove ren. Of dat nu een banjo, een jazzgi- taar, een viool, een tuba of een steeldrum is. Dat alles is voorzien van een assortiment van 23 ritmes. Maar daarvoor moet u wel een klei ne 25 mille neertellen. Of zelfs 37 mille voor een nog luxere uitgave. De komst van de satellieten is overigens ook duidelijk merkbaar. Philips demonstreert twee schotel atennes die zogenaamde Direct Broadcast-satellieten kunnen ont vangen. Frankrijk en Duitsland willen volgend jaar dergelijke sa tellieten in omloop brengen en als het goed gaat volgen Engeland, Zwitserland, Zweden en Noorwe gen in 1986. De schotels hebben een diameter van 90 en 160 centi meter. Voor de ontvangst van satelliet- programma's als bijvoorbeeld Sky Channel zijn schotelantennes no dig met een diameter van drie me ter of meer. Bovendien moeten de beelden dan ook nog via dure ap paratuur worden vertaald. Telefunken speelt in op de komst van de Duitse satelliet met een speciale satelliet PCM-tuner die in staat is de 16 stereokanalen weer te geven met een kwaliteit die vergelijkbaar moet zijn met een di gitale grammofoonplaat. Ten slotte nog iets voor de sport- fanaten. Sinds maart van dit jaar is in Engeland Screen Sport actief. In meer dan 20 steden wordt via de kabel elke avond 6 uur lang sport uitgezonden. De eigenaar, waaron der dc Amerikaanse televisiegi gant ABC, wil het programmapak ket volgend jaar ook aanbieden in landen op het vaste land van Euro pa. De Firato zal dit jaar in het teken staan van de 'huiscomputer'. Dit toestel heeft in recordtijd een vooraanstaande plaats veroverd tussen de beeld- en geluidsappa ratuur op de Amsterdamse ten toonstelling. De tijd dat alleen spelcomputers iets betekenden vooral voor jongeren is voor bij. De spelcomputer, waarvan enkele importeurs de invoer al hebben stilgezet, is verdrongen door de huiscomputer met veel grotere mogelijkheden. Met een beetje kennis van pro grammeren kunnen met de huis computer namelijk zelf spelletjes worden gemaakt. Volgens een schatting van de verschillende computerclubs die als paddestoelen uit de grond rij zen zijn er op het ogenbük al zo'n 100.000 computers onder de mensen. De PTT, die met de Vi- ditel-dienst die clubs wil aanbo ren, denkt dat het er meer zijn: 150.000 tot 200.000, maar dat ge geven lijkt te optimistisch. Feit is dat het aantal de laatste jaren sterk is toegenomen. Alle grote fabrikanten komen op de Firato met zo'n huiscomputer. Panasonic bijvoorbeeld, maar ook Sony en Philips. De meeste geven een kleurenbeeld op het scherm van de tv thuis. Uiter aard staan in de RAI ook de be kende leveranciers van compu ters, zoals bijvoorbeed Atari, Commodore en Sharp. Boven dien heeft de NOS een compu terstand, met verschillende mer ken machines. Daar wordt de hobbyscoop-standaard voor thuiscomputers gedemon streerd. Nu de markt zo gewillig is voor de huiscomputer, blijken de gro te elektronica-fabrikanten uit het Verre-Oosten en Europa in een handomdraai computers op de markt te kunnen brengen voor een billijke prijs. In Japan waar die ontwikkelingen sneller dan hier gaan - heeft elke grote radio- en televisiezaak al een ei gen verdieping of afdeling voor computers. Dat zal ook hier niet lang meer uitblijven. Standaard Zowel Sony als Panasonic (maar misschien Philips ook wel) komen met een zogenaamde MSX-computer. 'MSX' is een standaard bij Japanse compu ters, die de uitwisselbaarheid tot op zekere hoogte waarborgt. Een harde noodzaak in een wereld waarbij - net als bij video - erg weinig gestandaardiseerd is. PTT-Viditel denkt dat het aan tal huiscomputers zich in het ko mend jaar zal verdubbelen. De kans dat hun voorspelling uit komt is groot. Er zijn in korte tijd zeker zo'n tien Nederlandse bla den verschenen op het gebied van hobby-computers. De Hob by Computer Club (HCC) bij voorbeeld heeft zijn ledental van een tiental mensen enkele jaren terug zien groeien tot ruim 20.000. Dr. D. Kroon van het Philips Natuurkundig Laboratorium in Eindhoven, tevens bestuurslid van de Philips-computerclub, heeft enige tijd geleden onder zoek gedaan naar de 'huiscomp- teraar'. Hij-kwam tot de conclu sie dat de kleine computer vooral populair is bij wat beter opgelei de mannen tussen de 30 en 40 jaar. Daarnaast bij jongens tussen de 10 en 20 jaar, die geen enkele vorm van drempelvrees ten op zichte van het nieuwe medium blijken te kennen. En ten slotte nog bij een groep gepensioneer den. die de tijd neemt om ook eens kennis te maken met de nieuwe verschijning in de tech niek. De belangstelling bij vrou wen is over het algemeen gering. Dr. Kroon informeerde ook naar de toepassingen van de computer. Afgezien van de vele spelletjes die men op de compu ter pleegt te spelen lag de hoog ste score rond het bijhouden van bestanden en verzamelingen en tekstverwerking. Dan hulp bij sporten voor het berekenen van uitslagen van bijv. bowlen, ten nis. zwemmen en bridge. Vervol gens voor de administratie van verenigingen en educatieve doel einden (leren en overhoren). Ver der voor algemene administratie, wiskundige berekeningen, hulp bij het invullen van het belas tingbiljet, het berekenen van hy potheken en tenslotte eenvoudig planning. Het zelf schrijven van programma's werd wel ge noemd, maar bleek minder po pulair dan dr. Kroon verwacht had.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 17