Geluids- en beeldcircus vult de RAI Nieuw: 8imn-video In ons land al bijna 1 miljoen videorecorders Volgend jaar ook stereogeluid bij televisiebeelden Iedereen kan 'hits' zingen met karaoke Primeur op de Firato *84 i Woensdag 29 augustus 1384 PAGINA 15 Internationale tentoonstelling v geluid, beeld en muziek Ooit gehoord van 'karaoke'?. Het is een Japans woord wat zoveel betekent als 'leeg or kest'. Het is ook een nieuw fe nomeen in de audiowereld. Met de nieuwe karaoke-sets en dito cassettebandjes is het voor ie dereen mogelijk de favoriete hits zelf te zingen. De sets zijn uitgerust met aansluitingen voor microfoons, muziekinstrumenten en hoofd telefoons en hebben twee inge bouwde cassetterecorders. In de een kan een voorbespeeld begeleidingsbandje worden ge stopt, waarop de hit instrumen taal is opgenomen compleet met achtergrondkoortje. De amateur kan de hit meezingen en desgewenst samen met de muziek vastleggen op het bandje in de tweede recorder. Zowel Sony, Philips, Panaso nic als Technics brengen karao- ke-sets in de handel en inmid dels zijn er al zestien bandjes met nummers van ondere an dere André Hazes, Abba, Elvis Presley en The Beatles. Eind van deze week barst in het Amsterdamse RAI-com- plex weer het tweejaarlijkse beeld en geluidsfestival los. Vanaf vrijdag 31 augustus tot en met zondag 9 september zijn op de Firato 84 de laatste vindingen, snufjes en uit voeringen op audio, video-, en computergebied samenge bracht. Meer dan 160 exposanten afkomstig uit 20 landen die met elkaar meer dan 400 merken vertegenwoordigen bezetten ruim 24.000 m2 expositieruimte. Dagelijks van 10 tot 17 en 19 tot 22 uur (alleen in het weekeinde is de Firato 's avonds gesloten) krijgt de bezoeker voor zijn tientje entree geld alles voorgeschoteld wat de fabrikanten van radio's, tv's, video- tape- en cassetterecorders, huis-, hobby- en spelcomputers, mu ziekinstrumenten en allerhande randapparatuur op elektronisch gebied aan nieuws hebben bedacht en geproduceerd. Philips bijvoorbeeld neemt de complete Westhal met een opper vlakte van 5000 m2 in beslag om het hele scala van produkten onder de aandacht te brengen. Als omlijs ting is er voor deze gelegenheid een theater gebouwd waarin Pim Jacobs een show-spelprogramma presenteert tegen de achtergrond van een zogenaamde Vidiwall, een electronische muur bestaande uit 108 beeldschermen die tesamen één beeld kunnen projecteren, maar ook kan worden onderver deeld in een reeks kleinere beel den. Twee andere grote jongens, Pa nasonic en Technics, brengen op 2200 m2 in Oosthal in een futuristi sche stand hun nieuwe apparatuur onder de aandacht. Dagelijks tre den daar ook artiesten op als de Guys and Dolls, Trammps, Albert West, Mai-Tai en de Star Sisters. Omroepen De omroepen /.uilen zich tijdens de Firato presenteren in het Om roep Wonderland. Wie zelf wil mee werken een een programma kan hier terecht. Dagelijks zijn er wed strijden voor playbackers, aanko mende tv-presentatoren en disc- jockeys. Op een grote videowand worden dagelijks de videoclips ge toond van platen die in de Top Tien staan. Het heeft er trouwens veel van weg dat de Hilversumse studio's tijdens de Firato naar de RAI zijn verplaatst. Dagelijks zal een live-tv programma van een half uur wor den uitgezonden vanaf drie uur 's middags. De uitzendingen via Hil versum 3 komen vrijwel geheel uit Amsterdam en dat geldt ook voor een deel van de uitzendingen via Hilversum 1 en 2 en de Wereldom roep. Teletekst demonstreert hoe live- programma's voor gehoorgestoor den worden ondertiteld, de NOS- afdeling Kap en Grime 'maakt mensen geschikt voor de camera' en geïnteresseerden kunnen kij ken hoe een weersatelliet werkt.. En terwijl de STER toont hoe de bekende Loekie-filmpjes tot stand komen, mogen bezoekers samen met reclamejongens proberen zelf een tv-spot te maken. Zenders Sinds de vorige editie staan er ook zenders op de Firato. Het gaat om PTT-goedgekeurde 27 MC-zen- ders (MARC). Uiteraard horen daar antennes bij en gebruikers daarvan zoals Nederlands grootste kabel net, dat van Amsterdam, dat zorgt voor de doorgifte van diverse satel lietkanalen. Vaktijdschriften op elektronisch- en consumenten-ge bied zijn in ruime sortering aanwe zig. Een aparte plaats heeft altijd de voorlichtingsmanifestatie 'Het Elektron'. Hier kan de jeugd zich oriënteren op de opleiding en het werk in de elektronica. Het centra le thema is ditmaal 'digitalisering', waarmee wordt ingehaakt op het Informatica Stimuleringsplan, dat in januari van dit jaar is gelanceerd door een drietal ministeries. Doel van dit plan is de technolo gische kennis in Nederland in rap tempo op hetzelfde niveau te bren gen als in de Verenigde Staten, Ja pan, Frankrijk en Engeland. Symposium Het Elektron wordt geopend met een symposium voor het technisch onderwijs op 30 augustus onder de titel: 'Onderwijs en Automatise ring de komende 5 jaar'. Minister Deetman (onderwijs) zal het congres bijwonen. Zijn ambtgenoot voor cultuur, Brink- Een overzicht van de Firato in het RAI-complex. In tien dagen trek ken meer dan 300.000 bezoekers lanas de stands. man, opent de Firato 84, terwijl mi nister van Aardenne van economi sche zaken nog even langs komt om een prijs uit te reiken. Twee jaar geleden trok de Firato meer dan 320.000 bezoekers. Op de 23ste editie verwachten de organi satoren er minstens evenveel. Ge zien die grote toeloop wordt bezoe kers geadvisserd om met trein, tram of bus te komen, omdat voor de automobilist grote parkeerpro blemen dreigen. In 98 procent van de gezinnen is op het ogenblik een televisietoe stel aanwezig en bij het meren deel is dat een kleuren-tv. Dat blijkt uit een recent verschenen peiling van de dienst Kijk- en Luisteronderzoek van de nos. Vanaf 1977 tot en met 1983 liep het bezit van kleuren-tv's respectie velijk op van 55 tot 65, 70, 76, 79, 83 en ten slotte 86 procent. Vier procent heeft er inmiddels al twee. In dezelfde periode nam het per centage zwart-wittoestellen met 25 procent af. Toch is 28 procent van de gezinnen nog in hét bezit van een of meer zwart-wit tv's. Waar schijnlijk worden die meestal ge bruikt op de slaapkamer of in vakantiehuisjes en caravans. Interessant is ook te zien dat nieuwe technieken als bijvoor beeld de ontvangst van Teletekst ingang hebben gevonden. In 1981 kwam Teletekst slechts voor op 1 procent van de toestellen, in '82 op 3 procent en bij het afsluiten van de NOS-peiling in '83 was dat al ge stegen tot 5 procent van de appara ten. Een andere extra voor tv's is af standbediening. In '79 had 13 pro cent van de toestellen zo'n infra- rood-toetsenbordje, in '81 18 pro cent en in de twee volgende jaren werd dat respectievelijk 23 en 27 procent. Bijna een derde van de toestellen is nu met zo'n instru ment uitgerust. In een aantal gezin nen is de verwarring al groot, om dat er drie afstandsbedieningen zijn: voor de tv, de radio en de vi deorecorder. Opmars De opmars van de videorecorder wordt ook aardig geillustreerd door het onderzoek. Vorig jaar be schikte 12 procent van de gezinnen over een videorecorder. De meest recente peiling van de NOS geeft rond februari maart een aanwezig heid in rond 17 procent van de ge zinnen aan. Cijfers uit de elektroni- cabranche wijzen erop dat eind van dit jaar waarschijnlijk de magi sche grens van 1 miljoen video recorders bereikt wordt. Optimisti sche schattingen (van de handel) rekenen voor eind 1985 op de aan wezigheid van een videorecorder in zo'n 30 procent van de Neder landse gezinnen. Wat door de NOS niet is bekeken is een onderverdeling in de ver schillende systemen. Dat heeft de elektronicabranche wel gedaan. Het grootste aandeel voor video recorders is voor het Zogenaamde Japanse VHS-systeem weggelegd (waar ook de meeste voorbespeel- de banden voor beschikbaar zijn), namelijk 50 procent. Dan volgt het Europese V-2000 systeem, dat in Duitsland en Nederland sterk ver tegenwoordigd is door de krachti ge marktpositie van onder andere Philips en Grundig. Het aandeel bedraagt 27 procent/Minder dan een kwart (namelijk 23 pet) is weg gelegd voor Betamax, het systeem van Sony en een aantal andere Ja panse bedrijven. Het radiobezit ligt al sinds 1979 constant op 99 pet. Opmerkelijk is dat slechts een kwart van de door de NOS ondervraagden maar één radio bezit. Dertig procent be schikt over twee radio's en 45 pro cent van de ondervraagden zegt 3 of meer geluidsknoppendozen in huis te hebben. Een flink gedeelte van die radio's is draagbaar. De portable scoort 41 procent, terwijl 17 procent van de mensen 2 of meer portables heeft. Wat binnen het bezit van radio toestellen wel toenam als gevolg van vervanging van apparatuur was het aantal radio-cassette-com- binaties. Sinds 1979 was de stijging 25 procent. De dekking per gezin lag vorig jaar op 41 procent. Zes tien procent had twee combinaties, 8 procent zelfs 3 of meer. Walkman Het verschijnsel 'Walkman' (met of zonder extra ingebouwde radio), voor het eerst waargenomen in 1982, scoorde 5 procent. Andere af speelapparatuur (met name het cassetterecorderbezit) nam ook nog toe: met circa 5 procent; 61 procent van de gezinnen had er een thuis. Bij 16 procent waren er twee aanwezig; bij 10 procent zelfs drie of meer. Het bezit en gebruik van platen spelers is nog verder toegenomen; in de afgelopen jaar met nog onge veer 5 procent. Opmerkelijk is ech ter dat dit stijgingspercentage ge heel voor rekening van de derde af- speler komt. Het bezit van een spe ler is vrijwel constant gebleven: in rond de 60 procent van de gezin nen komt dat voor. Bij 16 pet (ook vrijwel constant) komt een tweede speler voor. Maar in de afgelopen jaren zijn kennenlijk steeds meer derde of zelfs vierde spelers aange schaft, want dat aantal groeide nog tot circa 10 procent. Het bezit van Compact Discspelers heeft de NOS (nog) niet onderzocht. Wie naar het bezit en gebruik van autoradio's kijkt moet allereerst weten hoeveel mensen eigenlijk een auto hebben. Dat blijkt 76 pro cent te zijn: driekwart van de-ge zinnen dus. Bij 11 procent komen twee personenauto's voor, bij 2 procent 3 of meer auto's. In het overgrote deel van de gevallen (90 pet) is er een radio in een van die auto's aanwezig. Zeker in de eerste of belangrijkste auto van het gezin; in veel mindere mate bij de twee de. Autoradio's die ook zijn van een cassetterecorder men ongeveer een derde van groep. handig opgeboren m de tuner De 8mm-video-apparatuur waarmee Kodak op de markt komt. De maakt er een complete videorecorden van. Een van de nieuwtjes die de bezoe kers van de Firato 84 krijgen voor geschoteld is een nieuw videocas sette-systeem, namelijk 8 mm vi deo. Belangrijkste voordeel van dit nieuwe systeem is dat het opname gedeelte weliswaar onderdeel uit maakt van de camera maar dat het totaal gewicht toch niet ver boven de twee kilo komt. En dat laatste is een aanzienlijke verbetering ten opzichte van de huidige kleurenca- mera's waarmee bij het maken van opnamen altijd de flink wat zwaar dere draagbare videobandopne mer moet worden meegezeuld. De bedrijven die zich met de ont wikkeling hebben bezig gehouden, en dat zijn tot duver voornamelijk Philips en Matsushita, het moeder bedrijf van Panasonic en Technics, verwachten dat door het lichte ge wicht en het bedieningsgemak van de camera het zogenaamde elek tronische filmen even simpel wordt als het chemische filmen. Standaard Het grote voordeel van het nieu we systeem is ook dat internatio naal afspraken zijn gemaakt over standaardisering. In tegenstelling tot de bestaande videorecorders die in drie verschillende systemen (VHS, V2000 en Betamax) verkrijg baar zijn zitten hier alle fabrikan ten op één lijn. In maart vorig jaar besloten 122 firma's afspraken op het punt van afmetingen van cassette (92 bij 62,5 bij 15 millimeter), de breedte van de band (8mm, andaar de naam). de bandsnelheid (20.051mm per sec.) en nog een aantal andere za ken te maken. De speelduur van de videocas settes bedraagt op het ogenblik 60 minuten. Dat zal in de nabije toe komst waarschijnlijk wel iets meer worden, maar een maximale speel duur van 4 of 8 uur zoals tegen woordig gebruikelijk is bij huiska merrecorders is niet te verwach ten. Want zelfs als dat technisch mo gelijk zou zijn is de capaciteit van de ingebouwde accu niet toerei kend. Om toch een redelijk lange speelduur te krijgen zijn twee ge heel nieuwe bandsoorten ontwik keld: metaalpoederband en opge- dampte metaalband. Bij de huidige videobanden wordt nog steeds ge bruik gemaakt van diverse metaal- oxydes, zoals chroomdioxyde. Kodak komt op de Firato met de ze videoprimeur. Men presenteert er twee zogenaamde Kodavision camcorders. De duurste heeft een aantal extra's zoals automatisch scherpstellen en fade-in/fade-out. De apparatuur is ontwikkeld bij Matsushita. Beeldsensor Philips showt op de Firato een prototype waarvan het waarschijn lijk nog wel even zal duren voor het op de markt komt. De 8 mm- videocamera is uitgerust met een newviconbuis die het volgens de producent mogelijk maakt bij nor male huiskamerverlichting goede opnamen te maken. Verder heeft het apparaat een motorzoomlens, automatische wit- en niveaurege laar., kunstlichtfilter, terwijl als ex tra voorzieningen de mogelijkheid tot monteren, automatisch faden, het inbrengen van datum en terug spoelen op basis van geheugen zijn opgenomen. Inmiddels is Philips al ver gevor derd met een nieuwe ontwikkeling op videogebied. Dat is de zoge naamde beeldsensor, een chip met een oppervlakte van 66 mm2 die de complete functie van een camera- opneembuis kan vervullen. De chip is een soort elektronisch net vlies en heeft als voordelen een ge ringere omvang en gewicht, een la ger stroomverbruik, terwijl ook het risico van het zogenaamde 'inbran den' tot het verleden behoort. Verder heeft de beeldsensor geen traagheid of nalicht-effect. Het zal echter nog zeker tot eind volgend jaar duren voordat deze sensors worden toegepast in con sumentencamera's in plaats van de nu gebruikte opneembuizen. Een nieuwe ontwikkeling is te vens de ingebouwde titelgenerator die men nu al bij verschillende merken aantreft. Daarmee kan men tijdens het maken van de op namen begin-, tussen- en eindtitels maken. Er zijn ook kleine titelge nerators die op de camera worden gemonteerd en waarmee letters nog vergroot, verkleind, gekleurd of gepositioneerd kunnen worden. De fabrikanten van tv-apparaten zaten al geruime tijd met smart te wachten op die hopenlijk nieuwe verkoopimpuls. Maar binnen afzienbare tijd gaat het gebeuren: ook het televisiege luid zal in stereo worden uitge zonden. De primeur krijgt nog dit jaar de zender Smilde die het geluid van Nederland 2 in stereo gaat uitzenden. De zender Lopik, waarvan het centrum van ons land en vrijwel de hele Randstad het signaal betrekken, volgt in 1985 met zowel Nederland 1 als 2. De totale kosten van de aan passing van de zenders bedragen 1,6 miljoen gulden, een investe ring waarvoor minister Brink man van wvc onlangs het licht op groen heeft gezet. Er is geko zen voor eenzelfde systeem als ook wordt toegepast door het Duitse tweede net ZDF. Op korte termijn was er geen alternatief systeem voorhanden, ook al om dat er voorkeur bestond voor een systeem waarmee al ervaring is opgedaan. Overigens zal het nog tot 1990 duren alvorens het hele land het televisiegeluid in stereo kan ontvangen. Met deze aanpassing loopt de PTT achterop bij de ontwikke ling die de tv-toestellen inmid dels hebben doorgemaakt. Tv's die geschikt zijn voor stereo-ont vangst zijn al enkele jaren in de handel. De ontwikkeling staat trou wens niet stil. Sinds het eerste beeldscherm de Nederlandse huiskamer binnendrong is het gemiddelde stroomverbruik van een toestel teruggebracht van 300 tot ongeveer 100 watt of zelfs minder. Omdat de apparaten veel minder warm worden dan vroeger toen ze nog vrijwel ge heel met elektronenbuizen wa ren uitgerust is ook de levens duur een flink stuk langer ge worden. In de loop der jaren zijn de beeldbuizen steeds smaller ge worden waardoor de kast minder diep werd en een kleinere plaats innam. Op het punt van de kleu renbeeldbuizen staan we nu aan het begin van een nieuwe gene ratie, namelijk de echt rechthoe kige beeldbuizen. De buizen zijn vrijwel vlak waardoor het beeld scherper kan worden en de kijker minder last van weerkaatsing in de beeld buis heeft. Verwacht wordt dat de nieuwe beeldbuis niet alleen tot nieuwe beeldafmetingen zal leiden maar ontwerpers ook zal inspireren tot een nieuwe vorm geving. Voor de wat verdere toekomst zit er een nog grotere verbetering van de beeldkwaliteit in het vat, dankzij digitalisering. Door in bouw van een zogenaamd beeld geheugen is het mogelijk om di verse soorten storing te onder vangen. Bijvoorbeeld de soms hinderlijke 'kriebeltjes' die we nu nog vaak in grote vlakken zien. Tot dusver beperkt de digitali sering in tv's zich voornamelijk tot de stabilisatie van beeld- breedte, -hoogte en de kleur. Die worden nu eenmaal ingesteld en blijven intact tot het toestel wordt afgedankt. Philips komt ook nog met een nieuwtje voor de Teletekst-ont- vangst. Er is een apparaatje ont wikkeld waarbij het wachten tot een minimum wordt beperkt. Al le tekstpagina's worden namelijk in het geheugen van deze vin ding opgeslagen en zijn direct beschikbaar. De capaciteit is voldoende om alle pagina's die op een dag wor den uitgezonden te herbergen. Bij een verdere uitbreiding ver dringt nieuwe informatie de ou de en blijft het geheugen auto matisch 'bij de tijd'.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 15