Martin Venix toont macht 'Maar de vraag is: waar vind je hem?9 EW3 Vakmanschap herken je zo. Serieus )reigende staking in Spaanse competitie Ook KNWU op zoek naar 'sterke man' Samen met René Kos in finale prof stayers Dill-Bundi en Freuler: samen sterk CENAY: geen vergunning voor bouw van loopbrug )ENSDAG 29 AUGUSTUS 1984 \DRID (Reuter) - In Spanje eigt een voetbalstaking. Er zijn oblemen ontstaan nadat de voet- lverenigingen de onderhande lgen met de spelersvakbond FE) over nieuwe contracten heb- n afgebroken. Een woordvoeder n de bond, die meer dan 70 pro nt van alle in Sparye voetballen spelers vertegenwoordigt, ver aarde gisteren na een vergade- ïg met vertegenwoordigers van rtien van de achttien Spaanse taalde clubs in Madrid, dat een aking tot de mogelijkheden be- iort maar nog kan worden afge- ïnd. Een meerderheid van de aandag in Madrid aanwezige spe- rs verklaarde zich evenwel voor- ander van een staking. De bond ;eft alle aangesloten leden ge- aagd begin volgende week by- n te komen en zich uit te spreken rer de te nemen maatregelen. Een woordvoerder van de paanse voetbalfederatie reageer- lakoniek op de dreiging van een aking. „Als er niet gespeeld ordt komen er geen toeschou- ers, hebben de verenigingen Ben inkomsten en eld de spelers te betalen. Zij heb- en van een staking dus het mees te vrezen". De Spaanse voetballiefhebbers aat nog meer te wachten. Het is ozeker of er dit seizoen wedstrij- »n zullen worden uitgezonden na- it de onderhandelingen tussen de levisie en de vertegenwoordigers m de verenigingen in de eerste ivisie zijn afgebroken. 'eyenoord Feyenoord heeft gisteravond in et Bernabeustadion zijn wed- rijd uit het internationale toer- Doi van Madrid met 1-3 verloren an Real. Bij rust was de stand 1-1. de eerste helft opende Maldano b score, Rep maakte gelijk. Na ïst volgden er nog doelpunten an Butragueno en Gallego. FC löln had zich eerder reeds ge- Hongarije De Hongaarse voetbalbond heeft langdurige schorsingen uitgedeeld aan de betrokken bij het omko pingsschandaal. Doelman Atilla Kovacz van Csepel en het nationa le elftal kreeg de zwaarste straf. Hij is voor tien jaar van de velden ver- bannen. Twee clubgenoten van Kovacz werden voor vier jaar uitgesloten. Twee internationals van Honved, Jozsef Varga en Antal Nagy, kre gen schorsingen opgelegd van elf en tien maanden. Csepel, uitko mend in de hoogste divisie, had in de afgelopen competitie drie wed strijden, tegen Volan, Honved en Nyiregyhaza, voor in totaal onge veer 23.000 gulden verkocht. Hongarije is in de voorronden van de strijd om het wereldkam pioenschap in 1986 in dezelfde groep ingedeeld als Nederland. Bundesliga De Westduitse voetbalkampioen Sn Wif„h Vfb Stuttgart heeft gisteren iets rechtgezet. Op eigen terrein won de ploeg van trainer Benthaus met 6-1 van Eintracht Braunschweig. De Stuttgarters revancheerden zich daarmee voor de bij 1. FC Kai- serlautern geleden nederlaag (1-2) op de openingsdag van de Bundes liga. BARCELONA (GPD) De recente opschudding rond de selectie van de nationale prof- ploeg voor het wereldkampioenschap wielrennen op de weg is voor de KNWU geen aanleiding om het keuze-systeem ingrijpend te wijzigen. Wel wil Hein Verbruggen, voor zitter van de commissie beroepswielrennen, de zaak in handen geven van e-e-n man. „Al zou ik nu niet weten wie. Maar geef me in godsnaam een goede bondscoach of trainer", luidt de hartekreet van de bestuurlijke topfunctionaris van de wielerunie. Op toeg naar MW. Viermaal per week pakt Barry Hughes het vliegtuig naar Maastricht. De zingende Haarlemse voetbaltrainer doet er op die manier een uurtje over om bij zijn nieuwe werkgever te komen. Gisteren had hij pech. Wegens mist had zijn vlucht een een vertraging van twee UUr.... (foto ANP) De overige uitslagen van gister avond: Eintracht Frankfurt-Bayer Leverkusen 2-0, Bayer Uerdingen- Borussia Dortmund 2-1. Ardiles De Argentijnse voetbalinterna tional Osvaldo Ardiles, spelend voor Tottenham Hotspur, is geope reerd aan een meniscus. De uit schakeling is een nieuwe tegenval ler voor Ardiles, die vorig seizoen door talrijke blessures slechts en kele wedstrijden voor zijn Londen- se ploeg kon spelen. De uitslagen van de wedstrijden, die gisteravond in de eerste divisie van de Engelse league werden ge speeld, zijn: Coventry City-Nor wich 0-0, Ipswich Town - Luton Town 1-1, Southampton - Man chester United 0-0, Watford - Queens Park Rangers 1-1. Frankrijk Bordeaux bleef gisteravond zon der puntverlies leider in de eerste divisie van de Franse voetbalcom petitie door de uitwedstrijd tegen Toulon met 2-1 te i Verbruggen zegt daarmee niet na te trappen naar de coach (Piet Lie- bregts), die te kennen heeft gege ven volgend jaar in elk geval niet meer bij het profgebeuren betrok ken te willen zijn. „Want daarvoor heeft hij te veel kwaliteiten", is zijn opvatting. Voor een opvolger ech ter gaan de gedachten van Ver bruggen wel uit naar een geheel ander type coach. Liebregts im mers is een zachtmoedig mens, die vooral de lieve vrede wil bewaren en makkelijk beinvloedbaar is. De voorzitter van de KNWU-commis- sie beroepsrennen denkt meer aan een voor alle partijen aanvaardbare persoonlijkheid, die wel de moed heeft om met plompe berevoeten door de belangen van individuele sponsorploegen te lopen, als de eenheid in de landenploeg daar mee gediend is. „De vraag is alleen waar je zo'n man vindt. Een heel jaar iemand in dienst nemen is onmogelijk. Al leen om een WK-ploeg samen te stellen. De Italianen kunnen dat wel maar die hebben geld genoeg. Wij moeten dan uitzien naar ie mand die goed is ingevoerd in het beroepsrennen en naar de belang rijkste wedstrijden gaat kijken om zelf zijn indrukken op te doen. Ger- rie Knetemann zou na zijn carrière zo'n functie kunnen bekleden", denkt Verbruggen. Maar of die ook acceptabel is voor Nederlands belangrijkste ploegleider Peter Post is een grote vraag. Het duo ging voor het sei zoen immers uit elkaar. „Wij moe ten niet alleen rekening houden met Post. Vorig jaar heeft hy ons ook in de kou laten staan, door twee weken voor het wereldkam- BARCELONA - Met satanisch genoegen wees Martin Venix er de Spanjaard Guillermo Timo- ner op, dat 58 jaar zelfs voor stayers een te hoge leeftijd is. Venix, die de veteraan op zeven ronden achterstand reed: "We moeten er voor zorgen dat onze tak van de wielersport serieus te nemen blijft". Het Spaanse publiek in het stadion Vall de Hebron en een Spaanse sponsor namen de zes voudige oud-wereldkampioen wel serieus. Timoner kreeg een contract van ongeveer 40.000 gulden. Hij kon er een conflict met de belastingen mee oplos sen. Timoner waande zich zelf ook nog wel in staat tot een be hoorlijke prestatie. "Sinds mijn afscheid in 1968 heb ik dage lijks op de Fiets gezeten. Elk jaar reed ik zo'n 20.000 kilome ter. Zonder de fiets ga ik dood". Voor een 58-jarige grijsaard had Timoner best een goede conditie. Hij kon ook nog wel een stukje stayeren, maar het leeftijdsverschilviel niet te overbruggen met trainen en en thousiasme vanaf de tribunes. Timoner finishte ver achter se rie-winnaar Venix met zeven ronden achterstand. Toch kon hy prat gaan op een record. Ti moner bleek bij zijn rentree in de topwielrennerij ouder dan de Britse sprinter Reginald Harris, die het in 1974 op 54-ja- rige leeftijd nog eens probeer de. BARCELONA Maagklachten hebben de Nederlandse - baan wielrenners op de eerste wedstrijddag van de wereld kampioenschappen in Barcelona ernstig parten gespeeld. Vier renners uit het oranjekamp werden maandag plotse ling vaste bezoekers van het toilet en waren daardoor gis teren nog slap als een vaatdoek. Het sterkst manifesteerde zich dat bij nationaal kampioen van de amateurstayers Jan de Nijs, die een uitstekende serie reed maar plotseling vol ledig in elkaar klapte. „Een duidelijk voorbeeld van ie mand bij wie fle brandstof op is", vond stayerscoach Cees Stam. En dokter Hein van Opstal voegde er aan toe: „Hij was volkomen op, als een motor die geen benzine meer heeft". De Nijs moest ondersteund worden toen hij de catacomben van het Vall de Hebron-stadion binnenwandelde en in de massage- ruimte zakte hij in elkaar. „We ho pen dat we hem binnen een dag kunnen opknappen, zodat hij fit is om de herkansing goed te rijden", aldus Van Opstal. „Meestal lukt dat wel, al zal het duidelijk zijn dat hij de reserves van zijn lichaam toch aan heeft moeten spreken". Vreemd Wat de oorzaak van de maagklachten is kon de begleiding van de Nederlandse delegatie niet zeggen. Van Opstal: „Het zal na tuurlijk wel in het voedsel hebben gezeten al is het vreemd dat vooral de stayers er veel last van hebben ADVERTENTIE gehad. Behalve De Nijs lag ook Re né Kos gisteren op bed en verder kwam Martin Venix bij me met klachten. De enige niet-stayer die moeilijkheden had was Theo Smit. Hoe je zulke problemen moet voor komen is me een raadsel. We heb ben er alles aan gedaan. Er zijn me nu's opgestuurd naar het hotel en die hebben we getekend en wel te ruggekregen. Maar nu horen we in eens van de eigenaar dat de kok niet wil meewerken. Wat moet je daar nou aan doen?", vraagt de Bredase sportarts zich af. Voor De Nijs hadden de maagklachten dus vervelende ge volgen, maar hij was niet de enige Nederlandse amateurstayer, die via een herkansing de eindstrijd moet zien te bereiken. Ook Peter van der Knoop zal het op die ma nier moeten proberen. De enige die zonder omwegen de finale haalde was tweevoudig wereldkampioen Matthé Pronk, die als een heerser over de houten piste ging achter de brede rug van de geroutineerde Nop Koch. Toekomst René Kos bleek gisteravond toch voldoende fit. Na evenzeer aan bed en toilet gekluisterd te zijn ge weest, kon hij uiteindelijk redelijk optimistisch in de toekomst blik ken. De profstayer hoeft het einde van zijn wielerloopbaan in elk ge val nog niet te «verwegen. De Post- renner deed een stap naar herover ing van van de wereldtitel door zich rechtstreeks voor de finale te plaatsen. Hij eindigde in zijn serie als tweede achter de Belg Stan Tourné. Ook Martin Venix plaatste zich met machtsvertoon recht streeks voor de finale. Hij vertrok in de laatste serie uit derde positie, nam direct de kop en stond die niet meer af. Cees Priem was in de eer ste serie net buiten de finale geble ven. De knecht van Jan Raas moest bij zijn debuut op wereldni veau de Italiaanse titelverdediger Bruno Vicino en de Zwitser Max Hürzeler, de kersverse werelduur recordhouder achter de motoren, voor laten gaan en krijgt een her kansing. Uitgeschakeld werd op de eerste Lotto 34 Eerste prijs: 1 winnaar, die bruto 349.900,10 ontvangt, tweede prijs: 1 winnaar, die bruto 150.000,00 ont vangt, derde prijs: 265 winnaars, die elk ƒ498,10 ontvangen, vierde prijs: 6.578 winnaars, die elk 20,00 ontvangen, vijfde prijs: 73.701 winnaars, die elk 5,00 ontvangen. Toto Eerste prijs: 1 winnaar, die bruto 17.076,30 ontvangt, tweede prijs: 84 winnaars, die elk 135,50 ontvangen, derde prijs: 708 winnaars, die elk 40,10 ontvangen. Toto-gelijk Eerste prijs: 1 winnaar, die bruto ƒ2.147,00 ontvangt, tweede prijs: geen winnaar, derde prijs: 70 winnaars, die elk 25,80 ontvangen, vierde prijs: 844 winnaars, die elk 3,30 ontvangen. Cijfers pel Het winnend nummer was: 942146 Zes cijfers goed: 1 winnaar, vijf cijfers goed: 1 winnaar, vier cijfers goed: 17 drie cijfers goed: 149 win- twee cijfers goed: 1.526 Bruno Walraven kon er de gang niet inhouden bij Jan de Nijs. Geplaagd door buikgriep zakte de Nederlandse amateurstayer 10 km voor het einde van zijn serie van een tweede naar de zevende (en laatste) plaats, (foto anp> dag Mieke Havik, nationaal kam pioene op de sprint die weliswaar de eerste ronde overleefde maar vervolgens toch tot ontdekking kwam dat sprinten op pure kracht waarmee zij in de eerste dames Tour de France meervoudig etap pewinnares werd en de groene trui veroverde - iets heel anders is dat het gespecialiseerde werk waar mee de finalistes Connie Paraske- vin uit de Verenigde Staten en de Russin Erika Saloumiae voor de dag kwamen. Ze zorgden niet al leen voor een inmiddels bijna unie ke, maar vooral dramatische eind strijd Rusland-Amerika. De Russin, die bij de Vriend- schapsspelen al indruk maakte met een wereldrecord op de kilo meter in 1.14.249, versloeg de Ame rikaanse titelhoudster gedecideerd in twee ritten, waarbij zij op de laatste 200 meter gemiddelde snel heden van tegen de 60 km per uur. Titelverdedigster Paraskevin kreeg het echter met een protest voor elkaar dat de tweede rit moest worden overgereden. Saloumiae zou iets van de rechte lijn hebben afgeweken. Het beroep van de Sowjets vond geen gehoor. De Russin was zo aangeslagen dat zy in de overgereden tweede manche kansloos was. De 'belle' tussen de twee schoonheden werd in stro mende regen begonnen. Na één ronde was de baan te nat om de fi nale uit te rijden. Die is uitgesteld tot vanmiddag. BARCELONA - De eerste we reldtitel was in Barcelona voor de Zwitser Robert Dill-Bundi. De Olympische achtervolging- kampioen van 1980 was de snelste in de keirin. Zoals René Kos een wereldtitel stayeren broodnodig heeft, was ook Dill- Bundi hard toe aan een succes om zijn loopbaan te kunnen continueren. In de finale van de Keirin kon hij rekenen op zijn landgenoot Urs Freuler, de titelverdediger. De bonkige Freuler deed de ge vaarlijke schermutselingen te gen de Amerikaan Hatton en de Italiaan Dazzan. Dill-Bundi wachtte achterin voorzichtig af. Hij kon er een lange sprint van maken, omdat hij in staat was een zwaardere versnelling dan iedere andere finalist rond te draaien. Het tactisch plan slaagde volledig. Freuler was zo blij, dat hij het zilver nog verspeelde aan Dazzan. Dill-Bundi kan met de regen boogtrui van de keirin in elk geval een winter lang werk vin den in de zesdaagsen. Freuler wordt misschien zijn vaste kop- pelgenoot. De titelverdediger deed niet alleen sociaal werk. Hij betaalde ook terug, wat Dill-Bundi vorig jaar voor hem had gedaan. Pieters De voor de Spaanse ZOR- ploeg rijdende Peter Pieters en de tweede Nederlandse af gevaardigde Theo Smit kwa men er op dit onderdeel niet aan te pas. Smit en Pieters, die voor de eerste keer in zijn spon sorshirt op Spaanse bodem reed, maakten er geen pro bleem van. Pieters, die na zijn misgelopen reis naar de Olym pische Spelen onder het motto 'pakken wat je pakken kan' (over-)haastig voor het Spaanse avontuur koos: "Het belang rijkste omderdeel voor mij is morgen de achtervolging, hoe wel ik waarschijnlijk de enige ben die op een gewone fiets zal rijden. Echt voorbereid ben ik dus niet". ZANDVOORT (ANP) - Burge meester J. Machielsen van Zandvoort heeft gisteravond in de gemeenteraad nadrukkelijk gesteld, dat geen bouwvergun ning is verstrekt voor de stalen loopbrug op het circuit van Zandvoort, die zondag instort te, waardoor 29 mensen ver wondingen opliepen. De ex ploitant van het circuit, de CE- NAV, heeft nooit een vergun ning hiervoor aangevraagd. Volgens een van de raadsle den zou al zes of zeven keer op het circuit gebouwd zijn zonder vergunning. De dienst publie ke werken gaat dit na. Een raadslid deelde mede verno men te hebben dat autoriteiten reeds drie dagen tevoren waren gewaarschuwd over het aan brengen van ondeugdelijk ma- teriaal. Ook dit gerucht, zo be loofde de burgemeester, zal worden nagetrokken. Naast het politie-onderzoek wordt nu dus een bestuurlijk onderzoek in gesteld. Circuit-directeur Jim Ver meulen noemt het verkeerd dat de vergunnig niet van tevoren is aangevraagd en deelt mee dat dit onder druk van de tijd is nagelaten. „Het aanvragen van een vergunning kost veel tijd en vormt een drempel omdat het de boel vertraagt. Er wordt aan het circuit veel verbeterd en gebouwd en over het alge meen vragen we die vergunnin gen wel aan. Maar in dit geval is het niet gebeurd. Nogmaals: Dat is verkeerd, zeker met zo'n constructie. Ik vind het een he le zure zaak". Volgens Jim Vermeulen komt de schadevergoeding aan de gewonden door het nalaten van het aanvragen van de ver gunning niet in gevaaar. „Of onze verzekering, of die van het constructiebedrijf zal betalen maar de schade wordt vergoed: dat staat vast". pioenschap te zeggen dat hij niet meeging en ook zyn staf thuis moest blijven. Tegenover de bui tenwereld verklaart hij dan wel dat de KNWU dat al twee maanden wist, maar dat is niet waar. Wy wer den er door overvallen en kregen vervolgens de kritiek op onze nek dat de organisatie niet deugde". Dit jaar verrastte Post de Wielren Unie opnieuw door - ondanks het feit dat hij niet betrokken is bij de Nederlandse ploeg - te melden dat hij toch in een ploegleiderswagen zal zitten op de Montjuich. Austra lië zou hem hebben ingehuurd als coach. „Van mij mag hij. Alleen als je dan leest dat Post de KNWU weer eens te slim af is geweest, dan denk ik: het kan helemaal niet. De reglementen verbieden het en Post zal dan ook zeker niet als coach van de Australiërs optreden. De commissarissen zullen hem uit de auto halen. Vorig jaar is het ge beurd dat Cyrille Guimard in de Amerikaanse wagen zat om Le- mond te coachen en Frankrijk heeft daar tegen geprotesteerd: omdat het niet in het belang van het land was dat Guimard een bui tenlander begeleidde. Vanaf dat moment mogen alleen mensen in de wagen zitten die het hele jaar als coach optreden", aldus Verbrug gen. Truc De Nederlandse bonds-bons be schouwt de „truc van Post" overi gens niet als een onelegante actie. „Hij moet de belangen van zijn sponsor verdedigen en zijn kop man is Phil Anderson. Dus moet hij proberen daar zo dicht mogelijk by te komen". Als het om wereld kampioenschappen gaat staan de belangen van bond en sponsor- ploegen dus dikwijls haaks op el kaar. „In het verleden hadden we die moeilijkheid niet met één grote ploeg in Nederland, maar in de hui dige situatie is dat anders. De Ita lianen kopen in zo'n geval een een heid, alleen hebben die drie ton in kas. Bij ons lukt dat met 75.000 gul den niet gemakkelijk", legt Ver bruggen uit. Dus moet men laveren tussen al le belangen door. „Ook als je ver moedt dat niet alle renners even loyaal zullen zijn, kun je het niet maken om de besten thuis te la ten", zegt hy. Wat een commissie beroepsrennen wel kan doen is een zodanige samenstelling maken dat er in de equipe een meerderheid het „landsbelang" dient. In dat ge val had de Nederlandse wegploeg dus voor het grootste deel uit ren ners van de ploeg Gisbers moeten bestaan. Mogelijk is dat wel de diepere achtergrond van de aan vankelijke toezeggingen aan Hen- nie Kuiper. Met hem had Anderson er geen extra ploegmaat gekregen, hoewel aan de andere kant de Belg Ludo Peeters (uit de ploeg van Kuiper) er weer wel beter van zou zijn geworden. Laaiend Als dat het plannetje van de com missie is geweest ging het mis om dat bondscoach Piet Liebregts op de eerste dag van de Ronde van Nederland de vier namen bekend maakte van de renners die nog om twee plaatsen moesten vechten. Voor Peter Post betekende dat het sein om Johan Lammerts naar vo ren te schuiven in het klassement van de Ronde. Door zijn eindzege konden de keuzemeesters met goed fatsoen niet om hem heen. Verbruggen wil die theorie niet be vestigen, maar is wel laaiend dat Liebregts veel te vroeg de namen heeft vrijgegeven. „Er waren af spraken dat die tot op de laatste dag geheim zouden worden gehou den en dat hij zich daar niet aan houdt neem ik hem hoogst kwa lijk". 'Gedonder' Het zou trouwens aan de uitein delijke selectie weinig veranderd hebben. Kuiper viel gewoonweg uit de boot, omdat hy in de Ronde van Nederland niet tot de sterksten bleek te behoren. Wat er wel veran dert is de traditie dat de laatste twee renners voor de WK-ploeg („En over die laatste twee plaatsen is altijd gedonder en zal ook altijd gedonder zijn") niet meer in. de Ronde van Nederland zullen wor den aangeduid. Het is trouwens nooit meer ge weest dan een morele steun aan een nationale wedstrijd, die krampachtig belangrijk probeert te zijn. Van een serieus gevecht om de laatste plaatsen was dit jaar geen sprake omdat de lijst met veertien namen de deur al uit was voordat de nationale ronde startte. Nog maar vier renners konden dus een kaartje naar het WK winnen en niet het hele peloton, zoals de orga nisatie van die meerdaagse koers 'het publiek wilde doen geloven. Piet Liebregts is nota bene bij die Ronde van Nederland betrokken en heeft dus eigenlijk zijn eigen glazen ingegooid. „Ik zal de com missie beroepsrennen nu voorstel len om kort na de Tour de France de hele ploeg maar bekend te ma ken", besluit Verbruggen.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 13