KNVB-crisis voor bulldozer Verrassing van Den Hollander Spelen bejubeld en bekritiseerd Nog vier dopinggevallen in LA Oefenduels in de regio New York Cosmos ldopt Juventus Toernooi Leidse Hout Van de Louw schuift problematiek door naar volgende vergadering Budd met dood bedreigd Nieuw systeem gele kaarten Voetbal de populairste sport in LA Suvee stopt De Rooy rap in Stiphout Transfer John Rep niet zeker DINSDAG 14 AUGUSTUS 1984 SPORT PAGINA 9 LEIDEN - Door de beperkte banencapaciteit wordt op het tennistoernooi van de Leidse Hout alleen in de B-, C- en veteranencategorie gestreden om de hoogste eer. Echter, dat is voor menig lager geklasseerde tennisser geen reden om van deelneming af te zien. Zo had D-speler Har Walen kamp ingeschreven met Arie van der Niet voor het heren dubbelspel. Geen abnormale gang van zaken, dacht de wedstrijdlei ding terecht, totdat Walenkamp voor het treffen tegen het duo Van Leeuwen/Van Iterson zijn wapenuitrusting ten gravel voerde. 'Wat nou te groot, het moet toch uit de lengte of uit de breedte komen', aldus Har Walenkamp. Een verklaring waar zijn tegenstander op De Leidse Hout geen genoegen mee nam. Wedstriidleider Ekkert al evenmin en dus moest Walenkamp met een iets kleiner speeltuig c u~* Wedstrijdleider Ekkert al evenmin c i het toernooi beginnen. Om te verliezen, vanzelfsprekend. Getuige het réuzenformaat Ergo- nom, een door de Italiaan Carlo Gi- bello volgens de wetten der ergo nomie ontworpen tennisraket, had de forse Leidse Houtspeler weinig LEIDEN - In de Leidse regio wor den vanavond de volgende twee oefenwedstrijden gespeeld: Rijns- burgse Boys-RVC en GWS-Unitas Leiden. Voor morgenavond staan de volgende duels op het program- Wilhelmus-Quick Boys, Noord- wijk-Kennemerland, SJC-RCL, WSB-Roodenburg, Hoofddorp- FC Lisse (zat.), Ter Leede-Teylin- gen, Valken'68-Leidse Boys, Blauw Zwart-HW, Sizo-Amstel- veen, Koudekerk-Katwijk, UDO- Foreholte, Docos-Leiden, Meer- burg-LFC, UVS-RCH, Randstad Sport-VTL en RAC-SV Voorscho ten. vertrouwen in eigen kunnen: de Italiaan ontwierp het racket met af wijkende stand van het blad "om fouten te voorkomen die door onze lichaamshouding ontstaan". Maar nadat wedstrijdleider Mark Ekker zijn afkeuring had uitge sproken over het buitenformaat wapentuig en Van der Niet zijn partner de nodige moed had inge sproken, besloot Walenkamp uit eindelijk toch een conservatief slaghout ter hand te nemen. En zo kon het, dat beide heren na de no dige sensatie toch op reglementai re wijze tenonder gingen: 3-6, 6-7. Buiten dit incident was er een verrassing bij de dames te noteren. De als derde geplaatste TEAN- speelster Margo van den Oudenrijn stuitte op de sterk spelende Wil den Hollander: 6-1, 6-4. Veronique Pardoel, eerste klasse speelster bij Leimonias, is in deze klasse favo riete voor de eerste prijs. Brigitte van der Maarel is als tweede ge plaatst. Freek van der Capellen voert het plaatsingsschema van de heren aan, gevolgd door Bob van Over- beeke. Herman van der Capellen en Berry Janse. In C wordt een overwinning van districtskam pioen Jan Siemerink tegemoet ge zien. De Rijnsburger kan rekenen op zware tegenstand, want het toernooi in de Leidse Hout is juist in deze klasse zeer sterk bezet. Marco Visser, Thomas Koemans en Mare Nagelkerken zijn de voor naamste concurrenten van de jeugdspeler, die in zijn klasse de nummer twee van Nederland is. Bij de dames is er een finale tus sen Eveline Krul en Madeion Ver- degaal geprogrammeerd. Heieen van der Berg en Wil den Hollander kunnen deze plaatsing wellicht omver gooien. Joost Rodenburg heeft deze week niet Ronald Blommendaal, die de voorkeur gaf aan een optre den in C, maar Adrie van Leeuwen als concurrent. De plaatsingscom missie verwacht een overwinning van Leiderdorper Van Leeuwen, getuige zijn positie bovenaan de deelnemerslijst. NEW YORK (Rtr.) - De Amerikaanse voetbalclub New York Cosmos, waar oud-international Johan Neeskens onder contract staat, heeft in East Ru therford met 2-1 gewonnen van de Italiaanse lands kampioen en Europees bekerwinnaaar Juventus. Het beslissende doelpunt kwam op naam van de Amerikaan Rick Davis, die zes minuten voor tijd een strafschop benutte, nadat de Joegoslavische aanvaller Vladislav Boyogicevic door Massimo Bo- nini tegen de grond was gewerkt. Cosmos opende de score in de beginfase door Steve Moyers, die het voorbereidende werk van on der anderen Neeskens afrondde. Na de pauze kwam Juventus op gelijke hoogte na een geslaagde combinatie tussen de buitenlandse sterren Boniek en Platini, waarvan Prandelli kon profiteren. De Italiaanse doelpuntenmaker werd met Borgia van Cosmos een minuut voor tijd nog uit het veld ge stuurd. ZEIST (ANP) - De bestuurscrisis van het betaalde voetbal lag gisteravond voor de bulldozer van André van der Louw. Alsof het het vuil van de Rijnmond betrof, schoof de ex-minister de problematiek van de Zeister bossen door naar de algemene najaarsvergadering. Nota bene in een speciaal voor de crisis belegde buitengewone vergade ring. De voorzitter schakelde in de hoogste versnelling en kon reeds na een klein half uur en een kwartiertje schor sing een nieuwe pijp stoppen. De bestuurscrisis in de betaalde sectie van de voetbalbond ont stond eind vorig jaar met het aftre den van de bestuursleden Jansen en Van den Berg. De afgevaardig- LONDEN (DPA) - De teleurstel ling van de Amerikanen na de val van hun idool Mary Decker en de woede omtrent de vermeende schuld van de Engelse Zola Budd, blijft de jonge atlete volgen tot in Engeland. Bij terugkomst op het vliegveld van Heathrow werd de zeventien-jarige Budd onder poli tiebegeleiding via de trappen van het vliegtuig en een achterdeur naar een niet bekend gemaakte plaats gebracht. Volgens de Lon- dense politie was Budd vanuit de Verenigde Staten met moord be dreigd. den namens de spelers vakbond vonden dat er met de rest van het bestuur niet te praten viel. Hetgeen zacht uitgedrukt is. Vanaf dat mo ment was de democratie ver te zoe ken. Een oplossing leek niet voor handen, omdat de rest van het be stuur (Harmsen, Hogewoning, De Vries) bleef zitten. Voorzitter Van der Louw, net weg uit politiek Den Haag, was be reid als puinruimer op te treden. In de stijl van de politieke residentie riep hij twee commissies in het le ven. Twee groepen, één uit het be taalde voetbal, één van buitenaf, moesten met wijze raad op de proppen komen. De rapporten wa ren in mei al klaar. Voor de voor jaarsvergadering kwamen ze ech ter te laat. Ze werden vrijwel onge zien doorgeschoven naar de bui tengewone vergadering van gister avond. Vooraf was er uitvoering overleg met de belangenverenigingen, de FBO, de club der clubs, de WCS, de spelersvakbond en de WON, de trainersvakbond. Het bestuur Betaald Voetbal kon zich vinden in het rapport van de externe com missie. „Het is de bedoeling", zei Van der Louw, „dat we zoeken naar een bedding voor collegiaal optreden en niet naar een platform voor polarisatie". Om het aanscherpen van tegen stellingen te bestrijden komen de spelers en trainers niet terug in het bestuur Betaald Voetbal. In het na streven van zeggenschapsverhou- In de vergadering wenste het be stuur alleen een grove uitspraak van de afgevaardigden welke kant het betaalde voetbal bestuurlijk uit moet. Om dat te bereiken hanteer de Van der Louw de meest strikte vergadertechniek. Ruts, de voorzit ter van PSV, werd bruusk de mond gesnoerd. „U bent geen afgevaar digde", stelde de nauwgezette se cretaris Huijbregts bladerend in zijn papieren vast. Iedere club heeft er één en iedere club wijst er per seizoen één aan en voor PSV was dit de niet aanwezige manager Ploegsma. Ruts keek of hij water zag branden. Ruts moest de voor zitter van PS V's satellietclub Eind hoven te hulp roepen om zijn standpunt kenbaar te laten maken. Pas op de najaarsvergadering komt vast te staan wat de bestuur lijke revolutie in Zeist zal brengen. De bestuursvoorstellen blijven tot de najaarsvergadering bespreek baar. Het ging er voor de bulldozer van Van der Louw naar uitzien, dat er aan het eind van het jaar een „collegiaal" bestuur zit, werkend zonder last of ruggespraak. De be manning zal naar alle waarschijn lijkheid geen verandering onder gaan. LOS ANGELES (ANP) - Naast de acht reeds bekende doping-zon- daars, hebben vrij waarschijnlijk nog vier atleten in Los Angeles ver boden stimulerende middelen ge bruikt. Dat maakte gisteren Ale xander Prins de Merode, voorzitter van de medische commissie van het IOC, bekend. De Belg wilde de namen niet prijsgeven, omdat er nog geen honderd procent zeker heid bestond. Pas op de eerstvol gende zitting van het bestuur op 6 november, gaat het IOC verder op deze kwestie in. Prins de Merode zei voorts, dat er in Los Angeles 1500 doping-on- derzoeken zijn verricht. Twaalf daarvan, waarvan acht bekend, hadden een positieve uitslag. De voorzitter van de medische com missie gaf voor dat lage aantal als verklaring, dat de strenge controle tijdens de voorafgaande Panameri- kaanse Spelen in Venezuela, waar de Westduitse professor Donike negentien atleten betrapte, af schrikwekkend heeft gewerkt. Bo vendien is de methode om het mannelijke hormoon testosteron, dat slechts drie weken aantoon baar is, op te sporen, nog niet wa terdicht. In dit verband maakte Robert Kerr bekend, dat hij twaalf medail lewinnaars verboden stimulerende middelen heeft voorgeschreven, die niet door de dopingcontrole zijn ontdekt. De sportarts uit Los Angeles, die atleten uit negentien landen behandelt, zei dat hij het dozijn tot drie weken voor de Spe len de hormoonpreparaten heeft toegediend. De Merode: „De con trole achteraf is nooit een oplos sing voor deze problemen. We moeten als IOC een actieve, op voedkundige voorlichting starten om de doping uit te bannen. Dat is de enige De medische commissie heeft het bestuur van het IOC geadvi seerd de op doping betrapte me daillewinnaars Vainio en Johans son hun zilveren medailles te ont nemen. Het bestuur nam over dit voorstel nog geen definitieve be slissing, omdat er teweinig be stuursleden op de vergadering wa ren. Naast de Finse atleet en de Zweedse gewichtheffer, werden nog vier gewichtheffers en de mas seur van de Japanse volleybal- ploeg, die een speler drogeerde, be trapt. DEN HAAG (IPA) - De Hollywood- stijl van de Olympische Spelen is door de pers in de verschillende werelddelen met gemengde gevoe lens ontvangen. In de afsluitende commentaren van gisteren klonk zowel jubel als scherpe kritiek door. In de Sowjet-Unie liet het dagblad de Pravda weinig heel van het evenement in Los Angeles, dat als de meest chauvinistische, een zijdige en voor politieke doelein den misbruikte Spelen aller tijden werd afgeschilderd. Echter ook de Westerse media kwamen veelvul dig terug op de uitbarsting van Amerikaans patriottisme en de on evenwichtige weergave door de te levisie. Algemeen was de mening, dat de kwaliteit van de competitie te lij den heeft gehad van het wegblij ven van de meeste Oostblok-lan- den. Een cartoonist van een Zwit serse krant verbeeldde het door president Reagan in zijn slottoe spraak te laten zeggen: „En dus be dank ik de Sowjet-Unie voor ten minste veertig gouden medailles". De Californische Olympiade kende echter ook tevreden klan ten. Het Chinese persbureau Xin hua roemde de Spelen en toonde zich verrukt over de nationale me daille-oogst van 32 stuks, waaron der vijftien gouden. In Portugal bleek zondagnacht de bittere smaak over de te Amerikaanse be nadering onmiddellijk vergeten, toen marathonloper Carlos Lopes eerste was geworden op het meest tot de verbeelding sprekende on derdeel van de atletiek. De artike len in de kranten puilden uit van de superlatieven en over het eerder ervaren ongemak werd niet meer gerept. In Italië, dat toch ook de nodige successen kende, werd ta melijk kritisch gereageerd. De cor respondent van de Stampa Sera schreef: „Er moet een vergissing in het spel zijn geweest. Waar we naar hebben zitten kijken, waren de Hogewoning rechtstrekt zijn neus op tijdens de bestudering van de agenda, die gisteravond als spoorboekje diende voor de buitengewone vergadering. Links Van Dalen, in het midden Brons. (foto anpi ZEIST (ANP) - Het nieuwe gele- kaartensysteem voor het betaalde voetbal wordt vanaf komend weekeinde met de start van de competitie in de eerste divisie van kracht. Dit systeem houdt in, dat schorsingen automatisch ingaan. De derde gele kaart betekent auto matisch een wedstrijd schorsing. De vijfde eveneens. Elke volgende gele kaart is vervolgens eveneens goed voor één wedstrijd schorsing. Twee gele kaarten in één wed strijd, dus rood, staat eveneens voor één wedstrijd schorsing. De geldboetes zijn afgeschaft bij gele kaarten, omdat de meeste spelers in het betaalde voetbal niet meer dan het minimumloon verdienen. Rode kaarten voor grove overtre dingen worden, zoals vroeger, apart door de tuchtcommissie be handeld. De spelers beginnen elk seizoen met een schone lei. Alleen de kaarten uit het vorige seizoen na 15 april blijven staan en tellen mee in de nieuwe competitie. Spelers die op het ogenblik een schorsing hebben lopen, blijven geschorst. LOS ANGELES (ANP) - De Olym pische Spelen in Los Angeles heb ben een record aantal toeschou wers getrokken. In totaal bekeken 5.797.923 toeschouwers de sport evenementen. Ten opzichte van Moskou een winst van ruim 300.000. In de Russische hoofdstad bezochten 5.466.321 mensen de wedstrijden. De Spelen in Mon treal in 1976 werden door 3.195.170 kijkers bijgewoond. De winst van Los Angeles is gro tendeels terug te voeren op het honkballen en wielrennen. In de laatste discipline berekenden de Amerikaanse organisatoren het aantal toeschouwers ruwweg op 317.000 inclusief de wegwedstrij den. In Moskou werden de toe schouwers bij de wegwedstrijden niet in de aantallen opgenomen en werd uitsluitend de belangstelling voor de baanwedstrijden (22.703) genoteerd. Ook honkbal, in Los Angeles als demonstratie-sport op het programma en door 385.290 toeschouwers gevolgd, levert een fiks aandeel in de record-score op. De meest bekeken sport in Los Angeles was voetbal met 1.421.627 toeschouwers, gevolgd door atle tiek (1.129.465). De Russen verdeel den hun aandacht op identieke wij ze, zij het dat het voetbal nog meer mensen aantrok (1.821.624) en het atletiek iets minder (1.102.706). In Montreal was het precies ander som. Daar trok atletiek de meeste toeschouwers (843.881) en was voetbal tweede (597.574). Opvallend was verder de belangstelling van de Amerikanen voor het volley- en basketbal, de paardesport en schoonspringen in vergelijking met Moskou. Daar tegenover lag bij de Moskovieten de populariteit van het roeien, ka no, judo en boksen aanzienlijk ho ger. WAGENINGEN (ANP) - Keeper Harry Suvee van Wageningen stopt definitief met voetballen. De 32-jarige sluitpost van de Gelderse eerste-divisieclub moest tijdens het afgelopen seizoen afhaken in verband met een rugblessure. De plaats van Suvee in het doel van Wageningen wordt nu ingeno men door Peter Heemskerk. Amerikaanse kampioenschappen, niet de Olympische". Een verslag gever van Tutto Sport zei Los An geles vaarwel met de woorden: „We kunnen eindelijk naar huis. Moe, in de war en hard toe aan een kop echte koffie en een bord spag hetti. De Amerikanen hebben ons een coctail gerserveerd met scheu ten Hollywood, valse mythen en Disneyland". Het Romeinse dagblad Repub- blica haakte in op de loftuitingen aan het adres van organisator Peter Ueberroth, die erin slaagde de Spe len winstgevend te maken. „Ue berroth heeft een enorm resultaat geboekt. Dat kan een goede uit gangspositie voor een politieke loopbaan. Hij heeft nu dezelfde kans als Reagan, die uit de film- branche kwam". In de berichtgeving van het Ja panse persagentschap Kyodo werd ook aandacht besteed aan de com merciële aanpak van de organisa toren. Volgens Kyodo was het ex periment Olympische Spelen te or ganiseren zonder financiële steun van de overheid wel geslaagd te noemen, maar bleef het sterk de vraag of zoiets ook in andere lan den mogelijk zou zijn of aanbeve ling verdient. Het dagblad Yomiuri Shimbun oordeelde evenwel: „Het waren de beste Spelen sinds Tokio 1964. Problematisch was alleen de grote afstanden tussen de plaatsen van handeling. De opening en het sluitstuk waren televisieshows, geen Olympisch feest". In het in Tel-Aviv uitgegeven Chadashot-Hasport kon de slui tingsceremonie evenmin genade vinden aan het einde van dergelij ke goede en veilige Spelen. Goede Spelen, met een aantekening, wa ren het ook volgens het populaire Britse dagblad The Sun: „Ondanks de Amerikaanse toestanden, de ge kleurde televisieverslaggeving, de schetterende uitingen van vader landsliefde en de bevreemding wekkende jurering bij het boksen, was het een groots evenement". Andere Bntse kranten stemden er mee in, dat de Spelen van Los Angeles beter waren verlopen dan iemand had durven hopen. „De maatschappij ABC was nationalis tisch (de BBC trouwens ook), maar de mensen in de stadions reageer den cosmopolitisch", schreef een krant. De Australische Sun keek nieteen al vooruit. „Na één boycot elk, moeten de twee sportieve su permachten (de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie) zich maar eens neerleggen bij een gelijkspel en sa men naar Seoel komen in 1988". STIPHOUT (ANP) - Theo de Rooy heeft maandagavond de Ronde van Stiphout, een criterium voor beroepsrenners, gewonnen. Hij versloeg in de sprint Gerrie van Gerwen en Henry Manders. De uitslag is: 1. De Rooy, 100 km in 2.19.13; 2. Van Gerwen; 3. Man ders; 4. Hanegraaf, op 20 sec.; 5. Pe- venage (Bel); 6. Vanderaerden (Bel), op 35 sec.; 7. Langerfjs; 8. Raas; 9. Smit; 10. Snijders. JISP (GPD) - De overgang van John Rep van PEC-Zwolle naar Feyenoord is allerminst zeker. De Zaanse voetballer mag dan rond zijn over een tweejarige verbinte nis, de Zwolse ere-divisieclub heeft nog geen overeenstemming kunnen bereiken met de Rotter damse landskampioen. De over gang van Rep stuit vooralsnog af op het transferbedrag. Vandaag zetten de clubs de onderhandelin gen weer voort. Volgens PEC-manager Henk van Ginkel zijn beide partijen gister avond wel wat dichter tot elkaar gekomen. Er moeten vandaag spij kers met koppen geslagen worden, want als de 42-voudige ex-interna- tional pas na woensdag wordt ge contracteerd, mag hij niet meespe len in de eerste twee EC-rondes. ADVERTENTIE VV Valken VV Leidse Boys in Sportpark Duifrak te Valkenburg Aangeboden door: I. s. LIPS ASSURANTIËN B.V. "Ons advies kost u niefs"

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 9