Nieuwe Knesset rellerig bijeen 649.- 299.- Gematigde Neves (74) kansrijk P29'?24926 nenBSimdo Verwen uzelf nog deze maand meteen echteS-sferrenvakantie Kabinetsformatie Israël voortgezet Mondale: grap van Reagan niet leuk Estlandse politicus ontvlucht zijn land Iraanse kaper: IV2 jaar cel Brazilië wijst kandidaten aan voor het presidentschap Amnestie in Zuid-Korea Tamils gedood in Sri Lanka Speciale aanbieding 'Libië legde mijnen' DINSDAG 14 AUGUSTUS 1984 BUITENLAND PAGINA 7 JERUZALEM (Rtr/GPD) De omstreden volksvertegenwoordiger rabbi Meir Kahane heeft gisteren tijdens de eerste zitting van het nieuwe Israëlische parlement voor tumult gezorgd door eerst te weigeren de gebruikelijke eed af te leggen en vervolgens een vloed van scheldwoorden met vertegenwoordigers van de communistische partij te wisselen, waarbij hij een Arabische afgevaardigde toeriep „bek dicht PLO-nik". Bouw Berlijnse muur herdacht De herdenking van de bouw van de muur werd gisteren aangegrepen om anti-communistische leuzen op de muur te schilderen. Dat gebeurde onder meer in het Franse deel van West-Berlijn. Op de foto zijn ook her denking skruizen te zien, opgericht voor Oostduitsers die bij een vluchtpo ging werden neergeschoten (Foto api Toen hem werd verzocht de eed van trouw aan de Knesset weiger de de militante rabbi aanvankelijk. Hij stond erop uit het boek Psal men te citeren dat hij alleen aan God verantwoording schuldig was. Nadat de voorzitter hem had ge waarschuwd dat hij niet als volks vertegenwoordiger zou mogen fun geren als hij de eed niet aflegde gal Kahane toe. Buiten het gebouw had zich een duizendtal mensen verzameld om tegen de aanwezigheid van Kahane te protesteren. Deze kreeg bij de jongste verkiezingen een zetel op grond van zijn anti-Arabisch pro gram. Israël eeft nog steeds geen nieuw kabinet. De onderhandelingen over een regering van nationale eenheid werden gisteren voortge zet. De deelnemers spraken na af loop van een uiterst vriendelijke en hartelijke atmosfeer. Premier Jit- schak Shamir had het zelfs over vooruitgang in de besprekingen. Maar oud-minister Abba Eban van STOCKHOLM (Rtr./UPI/AFP) - Een onderminister uit de regering van de Sowjet-republiek Estland is samen met zijn vrouw naar Zwe den gevlucht en heeft daar politiek asiel gevraagd. Volgens een woord voerder van het Estlandse Nationa le Congres, een emigrantenbewe ging in Zweden, is het Jaak Viller, een onderminister van cultuur, die samen met zijn vrouw is uitgewe ken. Maar volgens de Zweedse ra dio gaat het om Valdo Randpere (26), onderminister van justitie, en zijn 22-jarige vrouw Leila Miller, die in Estland bekendheid geniet als jazz-zangeres. Een Zweedse politiewoordvoer der zei dat de man eind vorige week naar Zweden is gekomen en zich als vluchteling bij de autoritei ten heeft gemeld. Hij wilde niet zeggen hoe de man het land is bin nengekomen. Op het ogenblik wordt hij op een geheim gehouden verblijfplaats ondervraagd door de Zweedse veiligheidsdienst SAPO. De man zou de hoogste Russi sche regeringsfunctionaris zijn die tot nog toe naar het Westen is uit geweken. Zijn vlucht volgt op een scherpe aanval van het centrale co mité van de Russische communis tische partij op de Estlandse partij- afdeling omdat de communisti sche ideologie onvoldoende zou zijn bewaard. Volgens Estlandse emigranten in Stockholm bekleedde de vluchte ling een leidende functie binnen de Komsomol, de jeugdafdeling van de communistische partij. „Zijn overlopen was gezien het decreet van het Kremlin te verwachten", zo zei een zegsman. ROME (GPD/UPI) De 18-jarige Iraniër Hossein Eftekhari is in Rome veroordeeld tot een gevangenisstraf van zeven jaar en zes maanden voor het kapen van een Iraans vliegtuig. Een Airbus van de Jraanse luchtvaartmaatschappij Iranair met 303 passagiers en 11 bemanningsleden aan boord. Zijn medeverdachte, Mohsem Rahghozar (17), die zich uit vrije beweging als medeplichtige had gemeld, werd vrijgesproken. Hij had volgens de rechtbank niet aan de kaping deelgenomen. De kaping vond vorige week woensdag plaats tijdens een pel- grimsvlucht van Teheran naar Mekka. De piloot werd gedwongen koers te zetten naar Bahrein en Cairo en ten slotte naar Rome, waar zes uur onderhandelen leidde tot de vrijlating van passagiers en bemanning en de overgave van de jeugdige kaper. Zijn enige bewapening bleek een mes, de bommen waarmee hij voortdurend had gedreigd waren onschuldige namaak. Eftekhari verklaarde dat hij een tegenstander van hpt bewind- Chomeini is geworden, nadat revolutionaire wachters zijn vader hadden vermoord. Hij zei niet terug te willen naar Iran, dat om zijn uitlevering heeft gevraagd. Paulo Maluf (53) is de kandidaat van de regerende PSD. Hij lacht hier zijn aanhangers toe, die hem zaterdag aanwezen als hun kandi daat. Maar zijn rivaal Neves lijkt op meer steun te mogen rekenen. In januari 1985 worden in Bra zilië presidentsverkiezingen gehouden, die een eind zullen maken aan twintig jaar mili tair bewind. Het afgelopen weekeinde wezen de twee gro te politieke partijen van het land hun kandidaten aan. Het ANP, gebruikmakend van ge gevens van de persbureau's Reuter, DPA en AFP, schets een portret van de meest kans rijke van de twee rivalen, Tan- credo Neves. Neves (74), gouverneur van de deelstaat Minas Gerais, is zondag gekozen als kandidaat in de Braziliaanse presidents verkiezingen voor de belang rijkste oppositiepartij, de PMDB (Partij van de Demo cratische Braziliaanse Bewe ging). Kandidaat voor het vi- ce-presidentschap naast Ne ves werd Jose Sarney. Sarney was tot voor kort nog voorzit ter van de regerende PSD, maar trad uit de partij. Neves wordt gesteund door een „de mocratische alliantie" van de oppositie en dissidenten uit de PSD. Paulo Maluf, de 53-jarige in Brazilië impopulaire gedepu teerde en oud-gouverneur van de staat Sao Paulo, werd za terdagavond op de conventie van zijn partij officieel aange wezen als presidentieel kandi daat van de regeringspartij, de sociaal-democratische par tij PDS. In de ronde zaal van het Brazi liaanse huis van afgevaardig den viel zondag een belangrijk besluit voor de toekomst van het grootste land van Zuid- Amerika. De grootste opposi tiepartij wees de 74-jarige Tan credo de Almeida Neves aan als haar kandidaat voor het eerste burgerpresidentschap na een militaire regering van meer dan twintig jaar. De gouverneur van de staat Minas Gerais. die reëele kansen wordt toegedicht om de regeringskandidaat te verslaan, staat bekend als een bekwaam en voorzichtig politi- Als vertegenwoordiger van een gematigde oppositie en af kerig van ieder extremisme heeft Neves tijdens zijn politie ke carrière van 40 jaar alle cri ses in de turbulente geschiede nis van zijn land zonder kleer scheuren overleefd. De kleine kale man met een rond gezicht en een neus die een dankbaar object vormt voor tekenaars van spotprenten, werd zondag door zijn partijgenoten van de PMBD enthousiast ingehaald alsof de toekomstige president van de 130 miljoen Brazilianen binnenkwam. Nu gaan ook vrij wel alle commentaren, waarne mers en politieke astrologen er al van uit dat hij in januari 1985 zijn rivaal Paulo Maluf zal ver slaan. Op dit moment wordt het on waarschijnlijk geacht dat de in veel ogen omstreden Maluf, sinds zaterdag officieel kandi daat van de regeringspartij PDS, veel kans maakt voldoen de stemmen te krijgen in het kiescollege van 686 leden dat de nieuwe president gaat aan wijzen. Nu een aantal PDS-le- den zich heeft aangesloten bij de oppositie, heeft de rege ringspartij haar meerderheid in het college verloren. Neves heeft zodoende een gunstig vooruitzicht het nieu we Braziliaanse staatshoofd te worden. Omdat hij niet met de militairen heeft samengewerkt, maar het militaire regime ook niet openlijk heeft bestreden, is hij een algemeen gerespecteer de nationale figuur in zijn land. Ook de militairen vertrouwen hem. Op een opmerking over zijn hoge leeftijd reageerde hij: "Kanselier Adenauer bouwde Duitsland op meer dan 70-jari- ge leeftijd weer op en de jonge de Arbeiderspartij sprak dit tegen. „De standpunten liggen nog even ver uit elkaar als bij het begin van de besprekingen", aldus Eban. De Likoed houdt vast aan zijn standpunt dat de bouw van neder zettingen op de bezette gebieden moet doorgaan. De Arbeiderspartij daarentegen is voorstander van een beperkte bevriezing van de ne derzettingen. Over eventuele vre desbesprekingen met Jordanië was er geen toenadering tussen beide partijen. De Likoed is alleen bereid tot besprekingen in het ka der van de bestaande vredesak koorden die autonomie voor de be zette gebieden inhouden. De Ar beiderspartij meent dat Israël zon der voorwaarden vooraf de Jor daanse koning tot de onderhande lingstafel moet uitnodigen. Wel is besloten tot het oprichten van twee gezamenlijke werkgroe pen, die zich over de economische problemen en de defensievraag stukken gaan buigen. De beide partijleiders Jitschak Shamir en Shimon Peres zullen eind deze week onder vier ogen de personele vraagstukken bespreken en daar bij het grote twistpunt: wie van beiden meer recht heeft op het pre mierschap. Nero legde met zijn 27 jaren Rome in as". Neves zou wel het oudste staatshoofd worden van zijn land als hij president Joao Fi- gueiredo, de vijfde militaire president in successie, opvolgt. De president legt in maart vol gend jaar zijn functie neer. De oppositiekandidaat is op het ogenblik gouverneur van de staat Minas Gerais, traditio nele bakermat van veel politici, waar hij op 4 maart 1910 werd geboren. Neves werd jurist en promoveerde later in de econo mie. Ondanks zijn werk als ad vocaat, zakenman en bankier heeft de politiek altijd zijn voorkeur gehad sinds hij in de jaren veertig in de gemeente raad van zijn woonplaats kwam. Hij heeft ongeveer ie dere gekozen functie in Brazilië bekleed behalve het president schap. In 1946 werd hij af gevaardigde in zijn staat en vanaf 1951 was hij federaal af gevaardigde tijdens vijf rege ringen. Van 1978 tot 1982 was hij senator tot hij gouverneur werd. Ook bekleedde hij drie minis tersposten. financiën onder president Kubitschek, justitie onder Vargas en premier onder Goulart. Als verbeten verdedi ger van de grondwet is Neves een zeldzaamheid in de Brazi liaanse politiek, vrij van iedere smet van schandalen. Hij was het enige lid van Vargas' kabi OOST-BERLIJN (Rtr.) - Oost- Duitsland heeft gisteren de 23s- te verjaardag van de bouw van de Berlijnse muur aangegrepen om het streven van de Oost- duitse leider Erich Honecker naar betere betrekkingen met het Westen te verdedigen tegen de groeiende kritiek hierop van de zijde van de Sowjet-Unie. De krant van de communisti sche partij, Neus Deutschland, beschreef de bouw van de muur op 13 augustus 1961 als een belangrijke zet om te voor komen dat het Westen een plan zou uitvoeren dat beoogde zo veel onrust in Oost-Duitsland te veroorzaken dat West-Duits- land een aanleiding zou hebben om in te grijpen. Volgens Wes terse diplomaten zijn de Oost- duitse beschuldigingen dit maal veel gematigder en wordt directe kritiek op de huidige re gering in Bonn vermeden. In het artikel, een ingezon den stuk van een Oostberlijnse fabrieksarbeider, wordt de vre despolitiek van Honecker ge prezen en hem krachtige steun toegezegd voor alle pogingen de internationale dialoog te herstellen. Het artikel was ge plaatst op een pagina die nor maal voor commentaren is ge reserveerd, hetgeen erop wijst dat het stuk op hoog officieel niveau was goedgekeurd. net die de president aanspoor de aan te blijven en hij stond aan zijn bed toen Vargas in de nacht van 24 augustus 1954 zichzelf doodschoot, een bood schap achterlatend dat Brazi- lië's vijanden van plan waren hem af te zetten. In augustus 1961, na het af treden van president Quadros, de laatste president die door het volk is gekozen, werd hij een naaste medewerker van diens opvolger Goulart. Drie jaar later tijdens en na de mili taire staatsgreep ontsnapte Ne ves, leider van de parlementai re groepering van Goulart in het huis van afgevaardigden, aan de onderdrukking. In 1979 vormde Neves op aanraden van de regering een centrumpartij, de Volkspartij (PP), die voor de parlements- en gouverneursverkiezingen in november 1982 opging in de PMDB. Gekozen tot gouver neur van Minas Gerais werd hij leider van de gematigden bin nen de oppositiepartij, die tal van verschillende stromingen herbergt van liberalen tot com munisten. Zorgvuldig Neves' aantrekkingskracht als populistisch kandidaat ligt in zijn optreden tijdens zijn po litieke carrière. Hij heeft zijn woorden altijd zorgvuldig ge wogen en nooit aanstootgeven de opmerkingen gemaakt. In tegenstelling tot andere poten tiële kandidaten als PMDB- voorzitter Ulysses Guimaraes of de opvliegende linkse gou verneur van de staat Rio de Ja neiro Leonel Brizola, heeft Ne ves nooit de opeenvolgende mi litaire regeringen sinds 1964 fel aangepakt. De mislukking van de cam pagne voor herstel van de di recte presidentsverkiezingen al dit jaar maakte van Neves de aangewezen man Aanvaard baar voor de militairen, die door zoveel tegenwerking in de laatste fase van hun openings- politiek in het nauw kwamen, en gesteund door de belang rijkste exponent van de opposi tie Guimaraes, vertegenwoor digt Neves de laatste hoop van de oppositie om in 1988 directe presidentsverkiezingen te krij gen en in 1986 een nieuwe grondwet. Tancredó Neves tegen Paulo Maluf: het lijkt een conflict tus- MINNEAPOLIS (Rtr.) - De Demo cratische presidentskandidaat Walter Mondale heeft gisteren pre sident Reagan gekapitteld over diens grap dat de Verenigde Staten een bombardement van de Sowjet- Unie overwegen. „Een president dient heel, heel erg voorzichtig te zijn in zijn woordkeuze", aldus Mondale. De kandidaat namens de Demo craten voor de verkiezingen op 6 november gaf zijn commentaar tij dens een persconferentie. Men vroeg Mondale om een reactie op een grap die Reagan zaterdag maakte. Kort vóór zijn wekelijkse radiopraatje zei de president, om zijn stem los te maken, in een mi crofoon die onbedoeld openstond: „Landgenoten, het doet mij genoe gen u te kunnen meedelen dat ik zojuist een wet heb getekend die Rusland voor altijd in de ban doet. Het bombardement begint over vijf minuten". Mondale antwoordde: „Ik wil de uitleg aanvaarden dat hij het als een grap beschouwde. Maar ande ren zullen denken dat hij het ern stig meende. Zulke woorden gaan sen het democratische Brazilië van de grootvaders uit de tijd vóór '1964' en de generatie van de 'revolutie' die nauwelijks ge legenheid kreeg zich politiek af te tekenen. Het jonge Brazilië, evenals het Brazilië van de ar men, heeft het misschien moei lijk zich met één van beide kan didaten te identificeren. Maar het volk wordt bij de presi dentsverkiezing volgend jaar dan ook niets gevraagd. een eigen leven leiden en de we reld luistert er naar". Verder zei Mondale: „Ik denk dat het hele maal niet grappig is. Een president moet heel, heel erg voorzichtig zijn met zijn woorden, zodat zij over brengen wat hij wfl overbrengen. Je moet erg voorzichtig zijn met wat je zegt als je president bent". Hij herinnerde er aan dat de re- gering-Reagan in 1981 en 1982 flink in moeilijkheden raakte nadat ze de mogelijkheid had geopperd dat de Verenigde Staten een nucleair waarschuwingsschot konden afge ven en dat ze een beperkte kern oorlog zouden kunnen voeren. Hij wees er op dat hierdoor ernstige problemen met de bondgenoten ontstonden en „onze tegenstan ders een geweldig voordeel op het punt van de propaganda kregen. Een president moet zorgvuldig zijn". CAIRO/BEIRUT (AFP/DPA) - De Egyptische president, Hosni Moe barak, heeft gisteren Libië verant woordelijk gesteld voor het leggen van mijnen in de Rode Zee. Maar tegelijk liet de geheimzinnige ter reurorganisatie „Islamitische Ji had" weten dat een van haar com mandogroepen, en niet Iran of Li bië, 192 mijnen in de Rode Zee en het Suez-kanaal heeft gelegd. Op dezelfde dag werd een Sow- jet-vrachtschip licht beschadigd door een mijn. Het was het 18e schip in de afgelopen weken. Moebarak zei tegen verslagge vers: „Ik denk dat Libië het gedaan heeft, maar wij wachten tot wij een mijn hebben gevonden die onze vermoedens bevestigt". Hij zei dat de Egyptische marine in de betref fende vaarwegen sinds vorige maand op zoek is naar mijnen maar er tot nu toe geen enkele heeft gevonden. Gevraagd naar mogelijke betrokkenheid van Iran zei het Egyptische staatshoofd: „Ik hoop dat wij niets tegen hen vin den. Wij proberen de oorlog tussen Irak en Iran tot een einde te bren gen, dus ik hoop dat de Iraniërs zich niet hebben ingelaten met een dergelijke schadelijke en agressie ve daad". Zowel Iran als Libië ADVERTENTIE Schoolkinderen in Peru gedood LIMA (UPI) - Leden van de ge vreesde Peruaanse guerrillagroep „Sendero Luminoso" (Lichtend Pad) hebben 15 schoolkinderen doodgeschoten en daarna hun keel afgesneden toen zij in een afgele gen stad in het Andesgebergte aan het spelen waren. Dit heeft de mi nister van binnenlandse zaken gis teren verklaard. Op een persconferentie zei Luis Percovich, na een onderhoud met president Fernando Belaunde Ter ry, dat een commando van Sende ro Luminoso de stad Sanchabam- ba binnendrong en de kinderen doodde. De moordpartij had afge lopen vrijdag plaats. Volgens de minister waren de kinderen tussen 10 en 12 jaar oud. Sanchabamba ligt 480 km ten zuidoosten van Li ma in de Andesprovincie Ayacu- cho. SEOEL (Rtr) Ruim 1.700 politie ke gevangenen en misdadigers worden vandaag vrijgelaten of ko men weer in bezit van hun burger rechten door een in Seoel bekend gemaakt amnestiebesluit. Volgens de amnestie zullen 714 politieke dissidenten die al uit de gevange nis waren vrijgelaten, volledig in hun burgerrechten worden her steld. Voorts zullen 1.016 veroordeel den in vrijheid worden gesteld. President Chun Doo Hwan gaf op dracht hiertoe ter gelegenheid van de 39ste verjaardag van de onaf hankelijkheid van Japans bewind. Onder de betrokkenen zijn 12 die levenslange gevangenisstraffen uitzitten. COLOMBO (Rtr./AFP) Vijftien Tamil-seperatisten zijn gisteren ge dood bij twee vuurgevechten met veiligheidstroepen in de roerige noordelijke provincie. Tien guerrillastrijders vonden de dood in een vuurgevecht tussen een legerkonvooi en een groep Ta mil-seperatisten in het noordelijke Kaithady.Bij een andere schermut seling kwamen vijf guerrillastrij ders om het leven toen zij een vuurgevecht van 45 minuten lever den met de politie, zo heeft de mi nister voor nationale veiligheid. Lalith Athulathmudali, meege deeld. heeft elke betrokkenheid tegenge sproken. Beide landen hebben de mijnexplosies een „imperialisti sche samenzwering" genoemd die tot doel heeft een Amerikaans bruggehoofd in de Rode Zee te vestigen. Een anonieme vertegenwoordi ger van de pro-Iraanse „Islamiti sche Jihad" (Heilige Oorlog) zei in een telefoontje aan het kantoor van het Franse persbureau AFP in Bei roet opnieuw dat zijn organisatie de mijnen had gelegd. Moebarak zei daarover: „Zij kunnen beweren wat zij willen, wij moeten geloven waar wij van overtuigd zijn". Vandaag komen vier Britse mij nenvegers in de Egyptische haven stad Port Said, in het noorden van het Suez-kanaal, aan om - in mili tair jargon - „zoek en vernietig ac ties" uit te voeren tegen de drijven de explosieven. Gisteren vertrok ken drie Franse schepen naar de Rode Zee om zich te voegen bij de mijnenvegers en helikopters van de Verenigde Staten en Groot-Brit- tannië. Uit defensiebronnen in Ro me werd vernomen dat ook Italië zal deelnemen aan de-opruimings operatie ten behoeve van de inter nationale handelsvaart. Saoedi- Arabië heeft zijn havens openge steld voor de westerse vloot. 24 of 31 augustus 5- of 6-persoonsbunga^v Of u nu een paar weken komt of slechts een langweekend, zo'n Vendorado bungalowvakantie is een echte 5-sterrenvakantie. Als eind augustus de grootste drukte voorbij is, geniet u in alle rust van de /.omer. En nog extra voordelig ook! U bent welkom in Loohorst in de Limburgse Peel en Heilbachsee in de Duitse Eifel. Luxueuze bungalowparken met èlle komfort: gezellige bungalows met open keuken en kleuren-tv moderne zwembaden veel sportieve akkommodaties sfeervolle restaurants prachtige omgeving met veel natuurschoon. Reserveer nu bij ABN en Vroom Dreesmann. Of bel meteen Vendorado: 5-sterrenbungalowparken van Vroom Dreesmann Al 18 schepen beschadigd

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 7