Akzo stelt teleur met dubbele winst Frans economie: groei weer voorbij 'Toezicht gewenst op handelsbanken' Meisjes niet blij in de Alpenwei Metaalstaking trof Sikkens Overleg bij Rotterdam Terminal vruchteloos Consument ziet zon doorbreken Zündapp zit diep in de rode cijfers VS: 200.000 technici te weinig UCN is uit de verliezen Een 'puike' horeca-opleiding in Zwitserland PAGINA 6 ECONOMIE DINSDAG 14 AUGUSTUS 1984 ARNHEM/SASSENHEIM - (GPD/ANP) - Het chemisch concern Akzo heeft de ruime winstverdubbeling van het eerste kwartaal in de afgelopen drie maanden net niet kunnen evenaren, ondanks voortgaand economisch herstel in de VS en Europa. De kassa bleef op 193 miljoen gulden staan, zes miljoen onder het bedrag dat eind april werd bereikt. Akzo wijt dat onder meer aan de Westduitse metaalstaking, die doorwerkte in de afzet van autolak- ken door de vanuit Sassenheim (Sikkens) geleide coatings-divisie. Bovendien profiteerde Akzo in het eerste kwartaal van de strenge win ter in de VS, waar veel wegenzout werd afgezet. Ten opzichte van 1983 is er nog wel sprake van een spectaculaire verbetering. De netto halfjaarwinst - 393 miljoen gulden; in 1983 'slechts' 172 miljoen - is meer dan verdubbeld. Op de toch al zeer lau we Amsterdamse effectenbeurs werd de winstverlaging ten opzich te van het eerste kwartaal van dit jaar niettemin als een tegenvaller beschouwd. Akzo beleefde althans een zeer slechte dag met een koers verlies van 5,50. De bedrijfsleiding, die de half jaarcijfers gisteren bekend maakte, toonde zich aanzienlijk minder pessimistisch en zei het tweede halfjaar op grond van de huidige economische ontwikkeling met Kort zakelijk Vissers De garnalenvisserij in Zeeland heeft een zeer goed eerste half jaar achter de rug. Dat is vooral te dan ken aan een verdriedubbeling van de prijs. Vorig jaar was die gemid deld 5,16 gulden per kilo; dit jaar 14,41 gulden per kilo. Voor de gro te Zeeuwse kotters die het van platvis moeten hebben is het een moeilijk eerste half jaar geworden. Er werd veel minder schol en tong aangevoerd dan in andere jaren. De exploitatiekosten drukken zwaar op deze vissers, die boven dien de vis steeds verder van huis moeten zoeken. Hoopgevend is een aanzienlijke verbetering van de kabeljauwstand, die voor de Ne derlandse kust is waargenomen. DAF Trucks Daf Trucks in Eindhoven gaat tachtig nieuwe mensen aannemen. Zij krijgen een tijdelijk arbeids contract maar er wordt naar ge streefd om dat na verloop van tijd om te zetten in een permanente overeenkomst. De uitbreiding is nodig omdat Daf Trucks in juni een achterstand in de produktie heeft opgelopen als gevolg van de staking in de Duitse metaalindus trie. Het bedrijf moest toen tijde lijk de fabricage stoppen omdat en kele vitale componenten ontbra ken. Om die achterstand weg te werken is het ook nodig dat in de motorenfabriek voorlopig drie uur per week zal worden overgewerkt. Daarbij zijn ongeveer 130 werkne mers betrokken. Daf heeft zo'n dienst. Wintersport vertrouwen tegemoet te zien. Dit betekent volgens dr. S. Bergsma, lid van de Groepsraad van het con cern, dat de winst per aandeel over geheel 1984, ook na uitbreiding van het aantal aandelen door omwisse ling van zogeheten 'warrants' in november, de over 1983 behaalde 12,91 ruimschoots zal overtref fen. Wel moet in het derde kwar taal rekening worden gehouden met een zekere terugval in de re sultaten als gevolg van de gebrui kelijke zomerflauwte. Verenigde Staten Ook in het tweede kwartaal kon, aldus dr. Bergsma in zijn toelich ting op de cijfers, worden geprofi teerd van de aanhoudend sterke groei van de Amerikaanse econo mie en de aantrekkende economie in Europa. De hoge dollarkoers blijft bovendien gunstig voor de in ternationale concurrentiepositie van Akzo. De omzet nam in het tweede kwartaal toe van 3,76 miljard gul den vorig jaar tot 4,10 miljard nu. In het eerste halfjaar steeg de om zet met twaalf procent van 7,37 mil jard tot 8,28 miljard, inclusief de in vloed van Brand Rex in Amerika, dat in het eerste kwartaal van dit jaar is gekocht. Brand Rex niet meegerekend steeg de omzet met 18 procent, waarvan 12 procent volumestijging is en 6 procent het effect van prijs- veranderingen en koerswisselin- gen. In de VS was de stijging van het bedrijfsresultaat groter dan het gemiddelde van het concern (in het halfjaar 106,4 procent) en ook in ons land was de ontwikkeling iets beter dan gemiddeld. Vooral bij de chemische produk- ten was de ontwikkeling over de gehele linie gunstig. De bezettings graad van de installaties was zeer hoog, vooral in het eerste kwartaal toen veel wegenzout aan de VS werd geleverd. Het bedrijfsresultaat van Akzo Coatings werd aan het einde van Nutsspaarbank De nettowinst van de Nutsspaar bank is vorig jaar gestegen tot 36 miljoen gulden. Dat is meer dan een verdubbeling van de winst over 1982, die 15,5 miljoen be droeg, zo blijkt uit het vandaag ver schenen jaarverslag. Het brutore- sultaat was 50 miljoen gulden te gen 21 miljoen in 1982. Aan de voorziening voor algemene be drijfsrisico's (stroppenpot) werd een miljoen meer toegevoegd dan vorig jaar, namelijk zes miljoen. Die verhoging heeft te maken met toegenomen debiteurenrisico's en de uitbreiding van het diensten pakket met kredietverlening aan het bedrijfsleven. Tot voor kort was dat spaarbanken niet toege staan. Overigens vallen de gelduit gifte-automaten, waarmee de bank proeven neemt, volgens de bank goed in de smaak bij de klanten. Arbowet Bedrijfsveiligheidszorg moet verplicht worden in bedrijven in de industrie, stuwadoorsbedrijven en werkverbanden in de bouwnij verheid, waarin 500 of meer werk nemers in dienst zijn. Dat staat in een zaterdag gepubliceerd ont- werp-advies van de Arboraad, het adviesorgaan van de minister van sociale zaken en werkgelegenheid voor het arbeidsomstandigheden beleid. De arbeidsomstandighe denwet, waarvan de eerste fase in 1983 is ingevoerd, dateert van 1980 en heeft als doel het bevorderen van menswaardige arbeid. De tweede fase wordt in 1986 ver wacht. PARIJS (RTR) - Na in het begin van het jaar sterk te zijn gegroeid is de economische groei in Frankrijk in het tweede kwartaal van dit jaar voor de eerste keer sinds 1982 ver minderd. Dit blijkt uit gisteren ge publiceerde cijfers van het Natio nale Bureau voor de Statistiek (In- see). Het bruto nationaal produkt (bnp), de beste graadmeter van de ontwikkelingen op economisch ge bied, nam in het tweede kwartaal af met 0,3 procent. In het eerste kwartaal groeide het bnp nog met 0,9 procent. De tendentie over bei de kwartalen is echter gunstig, al dus het Insee. De regering heeft er bij het be drijfsleven op aangedrongen meer te investeren in modernere be- drijfsapparatuur, een pleidooi dat ROTTERDAM (ANP) - De Ver- voersbond FNV en de onderne mingsraad van het stuwadoorsbe- drijf Rotterdam Terminal hebben samen met hun adviseur Tim La- keman nog geen succes kunnen boeken in hun strijd om 127 werk nemers van het bedrijf, die naar het oordeel van de directie moeten worden ontslagen, elders in de ha ven herplaatst te krijgen. Een woordvoerder van de bond ver klaarde gisteren nog eens dat men zeker naar de rechter zal stappen om de surséance van betaling op geheven te krijgen, als er geen be vredigende oplossing komt voor de met ontslag bedreigde perso neelsleden van Rotterdam Termi nal. Vandaag gaan de ondernemings raad, de bond en Lakeman verder praten met bewindvoerder Mr.E. de Liagre Bohl. De laatste is ook van oordeel dat, indien enigszins mogelijk, er een oplossing moet worden gevonden voor de met ge dwongen vertrek bedreigde perso neelsleden van Rotterdam Termi nal. Volgens de woordvoerder van de Vervoersbond FNV is voor her plaatsing van de 127 havenarbei ders ook de medewerking nodig van de directie van Rotterdam Ter minal en van het moederbedrijf In- cotrans. Vorige week mislukte een poging van de bedrijfsleiding om via steun van Incotrans en de bank uit de surséance te komen. De bond en de ondernemingsraad hebben die poging ondersteund, omdat zij vinden dat Rotterdam Terminal zich ten onrechte in sur séance van betaling bevindt. Inco trans is naar hun oordeel namelijk aansprakelijk voor de schuld van enkele miljoenen die het bedrijf onder andere bij de gemeente Rot terdam heeft. Deze week zal waarschijnlijk ook verder worden gepraat met de overkoepelende werkgeversorga nisatie SVZ over de problemen bij Rotterdam Terminal. Tot nu toe heeft de SVZ nog niet officieel ge reageerd op het verzoek van de on dernemingsraad en de de Ver voersbond FNV om de 127 elders in de haven (bij voorbeeld bij de arbeidsreserve SHB) onder te brengen. De werknemers staan op het standpunt dat herplaatsing best mogelijk is, nu uit recente be rekeningen van het havenbedrijf van de gemeente Rotterdam is ge bleken dat er in de stukgoedsector momenteel een tekort is van 250 ar beidskrachten. De ondernemingsraad van Rot terdam Terminal heeft voor vol gende week maandag onder werk tijd een personeelsbijeenkomst be legd. Op die vergadering zal de stand van zaken uit de doeken wor den gedaan. het tweede kwartaal ongunstig beinvloed door de stakingen in Duitsland. In ons land en in de VS ging het voor Coatings onvermin derd goed. In Frankrijk bleven de resultaten echter nog onder druk staan. Bij de farmaceutische produk- ten, consumentenprodukten en overige produkten is de ontwikke ling aanhoudend gunstig. In Span je werden de belangen van Akzo Pharma in het tweede kwartaal versterkt door het overnemen van de onderneming Hermes. Zwakke schakels in het concern vormen de sectoren systhetische textiel- en tapijtgarens en de afde ling vinylchloride, die overigens mindcer dan tien procent van de omzet vertegenwoordigen. Akzo wijt dat aan te lage prijzen voor de ze produkten, maar heeft geen plannen voor grote saneringen. De verbeterde resultaten bij Ak- zona (VS) en Enka AG (Duitsland) leidde tot hogere belastingen. In ons land komt het einde van de verliescompensatie in zicht. Daar om is hier voor het eerst sinds 1974 weer overgegaan tot een reserve ring voor belasting. De gemiddelde belastingdruk van het concern nam toe van 9 procent in het eerste halfjaar 1983, via 17 procent in het tweede halfjaar, tot 29 procent in het eerste halfjaar 1984. De rente lasten waren duidelijk lager.De in vesteringen bedroegen in het eer ste halfjaar 297 miljoen gulden, praktisch gelijk aan vorig jaar. In het tweede halfjaar zullen de inves teringen volgens Akzo toenemen. Ze zijn in het tweede halfjaar trou wens altijd belangrijk hoger dan in het eerste. Het aantal personeelsle den was op 30 juni, evenals op 31 december 1983, 66.300 man en vrouw. Er is volgens dr. Bergsma een lichte tendens tot dalen door stijging van de produktiviteit, maar arbeidstijdverkorting en de door de investeringen komende ar beidsplaatsen compenseren dit. Er zal dus geen grote terugloop van personeel meer zijn. AMSTERDAM - Het Begijnhof, het bekende hofje aan het Amsterdamse Spui, wordt gerestaureerd. De opknap beurt gaat rond de 10 miljoen gulden kosten en zal ongeveer 3 jaar in beslag nemen. Vijftien ambtachtslieden zijn er dagelijks aan het werk. Tijdens de werkzaamheden blijft het hofje voor het publiek geopend. (foto anp) enig effect lijkt te hebben gehad nu uit de Insee-cijfers blijkt dat het bedrijfsleven niet alleen meer heeft geïmporteerd maar vooral meer kapitaalgoederen heeft ge kocht. Het bedrijfsleven werd maandag wat opgevrolijkt door de aankondi ging dat dinsdag enkele Franse banken hun basisrente zullen ver lagen van 12,25 tot twaalf procent. De basisrente is de rente die de banken aan hun beste klanten be rekenen. Het Franse ministerie van finan ciën kondigde gisteren aan dat het de rentepercentages op spaarplan- nen en schatkistpromessen met één punt zal verlagen tot 6,5 pro cent. Deze verlaging gaat in op donderdag. Het is de eerste sinds augustus 1983. DEN HAAG (ANP) - In het tweede kwartaal van 1984 is het vertrouwen van consumenten in de algemene economische si tuatie en de financiën van het eigen huishouden verder toege nomen. Dit blijkt uit een enquête van het Centraal Bureau voor de Statistiek. De index waarin het vertrouwen van consumenten wordt vastgelegd, is tussen april en juli van dit jaar geste gen van 77,7 naar 81,0, zo werd gisteren bekendgemaakt door het ministerie van Economi sche Zaken. Dit cijfer is de som van de saldi van positieve en negatieve antwoorden op een vijftal vragen over deze proble matiek. De indexstijging in de enquê te, die in april voor de eerste keer werd afgenomen, werd voornamelijk veroorzaakt doordat consumenten positie ver oordeelden over de ontwik keling van de economische si tuatie gedurende de afgelopen 12 maanden. In de 1450 telefo nisch ondervraagde gezinnen werd bovendien gunstiger ge dacht over de markt voor duur zame consumptiegoederen. De verwachtingen over de economische situatie in het ko mende jaar zijn overigens iets pessimistischer geworden, zo blijkt uit de enquête. Van de ondervraagden verwacht 26 procent een verbetering (april: 32 procent), 28 procent een ver slechtering (april: eveneens 28 procent) en 35 procent ver wacht dat de economische si tuatie zich niet zal wijzigen (april: 30 procent). DNB over schuldencrisis NOORDWIJKERHOUT (ANP) - De centrale banken van de indus trielanden moeten criteria opstel len volgens welke de banken in hun land internationale kredieten kunnen verlenen. Iedereen accep teert dat de centrale banken een taak hebben bij de kredietverle ning in hun land, maar zij hebben ook hun verantwoordelijkheid bij de internationale kredietverlening. Dat zei drs A. Szész, directeur van De Nederlandsche Bank, gis teravond in Noordwijkerhout tij dens een lezing voor een interna tionale zomercursus over het bank wezen. Sprekend over de interna tionale schuldencrisis merkte Szósz op dat de banken een aantal conclusies zullen moeten trekken uit het gemak waarmee zij in het verleden kredieten hebben ver leend en risico's hebben genomen. Een van die conclusies zal moeten zijn dat ze nu niet kunnen stoppen kredieten te verstrekken aan lan den die hun economie aanpassen, terwijl zij een aantal jaren terug wel geld leenden aan landen die geen aanpassingsprogramma's wil den volgen. Ook zullen de banken passende voorzieningen moeten treffen te gen de landenrisico's die zij heb ben genomen. Dat zal hun winstcij fers drukken, maar de banken zul len op die manier wel beter schok ken kunnen opvangen en hun posi tie kunnen versterken. Tenslotte moet er niet excessief meer worden" geleend. Banken moeten als zij regeringen geld le nen zich zeer goed rekenschap ge ven van de schuldpositie van het desbetreffende land en bekijken of het de tekorten die het gefinan cierd wil hebben wel kan dragen. Volgens Szasz ligt hier een taak voor de centrale banken die, met inachtneming van de eigen verant woordelijkheid van de banken, de ze toch meer houvast zouden kun nen bieden dan in het verleden is gebeurd. De centrale banken moe ten proberen internationaal de kre dietverleners op een lijn te krijgen Er zouden richtlijnen opgesteld moeten worden voor internationa le kredietverlening in het alge meen en, indien nodig, voor inter nationale kredietverlening aan be paalde landen, aldus Szasz. MUNCHEN (DPA) - De bekende Westduitse fabrikant van brom- en motorfietsen Zuendapp-Werke heeft bij de rechter in Muenchen surséance van betaling aange vraagd. Het familiebedrijf heeft al jaren «te kampen met een vermin dering van de omzet en zit sinds 1982 in de rode cijfers. In 1982 was dat nog maar 133 mil joen mark en in het afgelopen jaar 101 miljoen mark. De achteruit gang is te wijten aan de verminde ring van de vraag en de sterke con currentie vanuit Japan. De pro duktie van grasmaaimachines moest geruime tijd geleden al wor den stopgezet en ook de slechte gang van zaken bij de produktie van lichte motorfietsen droeg bij tot de omzetvermindering. Vorig jaar was er alleen bij de afzet van lichte bromfietsen sprake van een verbetering. Het aantal werkne mers van Zuendapp is verminderd van 1.590 in 1981 tot 770 aan het eind van het afgelopen jaar. De onderneming is in 1917 opge richt in Neurenberg opgericht door Fritz Neumeyer onder de naam „Zuender- und Apparatebau-Ge- sellschaft". Aanvankelijk werden er met wisselende resultaten schroeven, dynamo's en schrijfma chines geproduceerd. De onderne ming kwam pas goed van de grond toen werd begonnen met de pro duktie van motorfietsen. In 1922 werden daarmee talrijke sportsuc- cessen geboekt en in 1935 beliep de produktie al 20.000 stuks. Na de tweede wereldoorlog werd de bedrijfsleiding overgenomen door Neumeyers zoon Hans-Frie- drich. In 1949 had de produktie zich al weer hersteld tot 15.000 mo torfietsen per jaar, maar in de jaren vijftig ging het bergafwaarts als ge volg van de opmars van de auto. In 1958 moest de fabriek in Neuren berg worden verkocht en bleef al leen nog de vestiging in Muenchen over. Zuendapp stond tot haar de finitieve ondergang onder leiding van een kleinzoon van de oprich ter, Dieter Neumeyer. i het werk achteruitgaan, zo meent de In een pas verschenen rapport meldt het weten schappelijk instituut dat het tekort aan ruimtevaart technici 15 tot 45 procent zal bedragen. Het gaat daar bij om 10.000 tot 35.000 werknemers. In de electroni- rsche industrie zal het tekort oplopen tot 10 procent, opleiding in genoemde sectoren voltooien dan de ofwel 30.000 technici. Het te verwachte tekort aan vraag zal zijn. De tekorten kunnen evenwel aangevuld computerspecialisten zal variëren van 15 tot 30 pro- worden met mensen uit andere sectoren, maar dan zal cent. WASHINGTON/DEN HAAG - ANP - Over drie jaar de kwaliteit zal in de Verenigde Staten een tekort aan 155.000 tot NSF. 205.000 goed opgeleide technici in de ruimtevaartin dustrie, electrotechnische ingenieurs en computer specialisten ontstaan, zo verwacht de Amerikaanse Akademie van Wetenschappen. In 1987 zal minstens 5 procent minder ALMELO (GPD) - Ultra-Centrifu ge Nederland denkt definitief uit de periode van aanloopverliezen te zijn. Vorig jaar werd een winst ge boekt van 2,1 miljoen gulden en voor dit jaar zal dat „niet onbelang rijk hoger zijn", zo schrijft de direc tie in het jaarverslag over 1983. Directievoorzitter drs. W. H. J. Tieleman noemde het gisteren in een toelichting „zeer gunstig" dat UCN twee jaar eerder uit de aan loopverliezen is dan aanvankelijk werd verwacht. De verliezen uit voorgaande jaren waren opgelopen tot zo'n 90 miljoen gulden, voorna melijk omdat het Almelose bedrijf eerst jaren moest investeren (in de bouw van centrifuges) voordat het uranium bij dochterbedrijf Urenco verrijkt en verkocht kon worden aan de diverse kerncentrales. Vorig jaar is UCN geholpen door aantrekkende marktprijzen en een gunstige kostenontwikkeling, waardoor een verlies van bijna acht miljoen over 1982 kon worden omgezet in een winst van ruim twee miljoen. Bij licht gestegen be drijfsopbrengsten gingen de kos ten flink omlaag. Belangrijkste oorzaak daarvan was een vermin dering van de kosten van materiaal en halffabrikaten en overige kos ten met bijna 9 miljoen gulden. Het positieve resultaat kon wor den geboekt ondanks een flinke te genvaller. Aan de Braziliaanse klant Nuclebras kon niet geleverd worden door het wegvallen van de financieringsverzekering. Al eer der maakte UCN zich zorgen over de vertragingen in het Braziliaanse kernenergieprogramma. De verze kering is inmiddels weer van kracht, zodat leverantie en betaling dit jaar zullen plaatsvinden. Tegenover dat verlies stonden nieuwe contracten met Borssele en vier Westduitse stroombedrijven. Zoals bekend werd UCN in Uren- co-verband samen met BNFL in Engeland en Uraniet in Duitsland, die altijd een derde deel van de af gesloten contracten krijgen. De or derportefeuille van de „Troika- partners" bedraagt nu ruim 7 mil jard gulden. De prijzen van reizen naar het belangrijkste wintersportland Oos tenrijk zijn bij Arke twee procent gestegen. Zwitserland en Duits land zijn goedkoper geworden, Frankrijk en Italië belangrijk duur der. Reizen naar Spanje, het be langrijkste land voor een winterse zonvakantie, stegen vier procent in prijs. Barbacan op Gran Canaria werd goedkoper, evenals Portugal en Malta. ROOSENDAAL (GPD) - „Wij hebben onze dochter thuis moe ten opvangen na haar eerste twee dagen stage in Zwitserland. Ze zou daar in de horeca de beste praktijkervaring, die er in de we reld te krijgen is, kunnen op doen. Maar het bleek dat ze als animeermeisje geplaatst was. Ook van het tweede adres waar ze terecht kwam deugde niet veel. Pas nu wij ons er van hier uit mee zijn gaan bemoeien, zit ze in een goed hotel in Zurich". Roosendaler Piet Schapen donk heeft zich wekenlang inge spannen voor zijn dochter Peggy en haar 39 collegaatjes. De meis jes lopen stage in Zwitserland in het kader van hun opleiding bij de Stichting Vakonderwijs Hore ca, maar de meesten hadden zich daar iets heel anders bij voorge steld. De meisjes hadden eerst bij de Hollandse vakopleiding cursus sen doorlopen in Assen en Zand- voort. Daarna mochten ze naar het „Mekka van de horeca", Zwitserland. Tegen een bruto-sa- laris van 3000 gulden per maand zouden ze daar praktijkervaring op kunnen doen. Maar Peggy Schapendonk was na twee dagen „praktijkervaring" alweer thuis in Roosendaal. Op schoot Het bleek dat ze maar bij de klanten op schoot moest gaan zitten en zich aan alle kanten moest laten betasten. „Ze had het daar dus zo bekeken", vertelt vader Piet Schapendonk. Nadat Peggy (19) in het ouder lijk huis in Roosendaal weer wat op adem gekomen was, trok ze er weer op uit, maar ook die her kansing werd geen onverdeeld succes. „Nu kwam ze in een keu rig Italiaans restaurant. Maar ze moest wel zorgen dat ze binnen vier dagen Italiaans sprak, dan was de proeftijd voorbij", aldus vader Schapendonk. Na de tweede misser ging de Roosendaler op nader onderzoek uit. Hij stuurde de 40 Hollandse „serviertöchter" enquêteformu lieren, waarvan hij er tien terug kreeg. Daaruit bleek hem dat de ervaringen van zijn dochter ze ker niet op zichzelf staan. Reac ties als „ik leer hier geen moer", „ik sta in een ordinair stamcafé", „een grote leugen", „een biertje tappen en koffie zetten", waren niet van de lucht. Ook bleken sommige meisjes te klagen over lange werktijden. Enkelen waren al totaal gedesillusioneerd naar Nederland teruggekeerd, onder wie een meisje dat in een regel rechte sextent was geplaatst. An deren waren er op eigen houtje in geslaagd in een beter restau rant aan de slag te komen. Inmiddels zit Peggy Schapen donk op een goed adres. Vorige week heeft haar vader een ge sprek gehad met de SVH-direc- tie. Daarin kreeg hij de toezeg ging dat de meisjes na hun Zwit serse stagejaar in ons land op kosten van de SVH tot hun eind examen verder zullen worden begeleid. En als in september een tweede lichting Hollandse jongedames naar Zwitserland gaat, zullen de zaken beter gere geld zijn, zo heeft de SVH toege zegd. Ordinaire kroeg „Onervarenheid van onze kant heeft tot de problemen geleid" zegt adjunct-directeur J. van der Grift van de Stichting Vakonder wijs Horecabedrijven. „De adres sen voor de meisjes hadden we doorgekregen van de Schweizer Wirteverband. We hebben aange nomen dat deze werkgeversorga nisatie in Zwitserland de voor onze stagiaires meest geschikte bedrijven had uitgezocht. Helaas was dat niet het geval. Zo kon het gebeuren dat twee van de veertig meisjes in een. ordinaire kroeg belandden". Inmiddels hebben vertegen woordigers van de SHV alle Zwitserse horecagelegenheden bezocht waar de Nederlandse meisjes werken. Met de Zwitser se Wirteverband zijn afspraken gemaakt om verdere mislukkin gen te voorkomen. Volgens Van der Grift sluiten de nu gevonden stageplaatsen uitstekend aan bij de opleiding. „Slechts gekwalifi ceerde restaurantbedrijven ko men nu nog voor op de adressen lijst van de stichtng".

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 6