Schoo wil Nicaragua niet langer apart behandelen Smit-Kroes: geen geld voor oeververbinding Eigen Huis: woningbezitter schade inpoldering vergoeden Rabobank Q Gekleurd kunsthaar moet markt veroveren Patiënten in het geweer tegen 'fouten' ziekenhuis Ondanks optimisme Zeeuwse kamerleden Agente gewond bij massale vechtpartij Schimmel slaat toe Mocht ik in Spanje m'n geld verhezen dan kan ik zelfs daar geld van mijn Rabo- rekening opnemen. r DINSDAG 14 AUGUSTUS 1984 BINNENLAND PAGINA 5 AMSTERDAM (GPD) - Vrou wen accepteren haarstukjes wel als aanvulling maar niet als hele bedekking van hun eigen kapsel. Dat is gebleken uit een onderzoek van het bureau Fer- ro naar de weerstand tegen het dragen van een pruik. In het begin van de jaren zeventig is aan de snelle groei van de prui- kenmarkt in Nederland een abrupt einde gekomen. Vrou wen vonden dat zij hun eigen identiteit verloren door het dra gen van een pruik. Ook werd de pruik als warm en zwaar erva ren. Daarmee verdween de pruik als mode-artikel uit het straatbeeld. Bij het marktonderzoek is vo rig jaar echter ook naar voren gekomen dat 70 procent van de Nederlandse vrouwen niet te vreden is met de kleur of de volheid van het eigen haar. Het Rotterdamse pruikenbedrijf Meric Fasson heeft twee jaar geleden patent aangevraagd voor een nieuw type haarstuk dat bestaat uit een haarnet met grote mazen waarop kunsthaar is bevestigd. Na een proefperiode is geko zen voor haarnetjes met een fle xibele honingraatstructuur. Het kunsthaar heeft een acryl- basis en is door het Japanse be drijf Kanegafuci in Osaka ont wikkeld. De nieuwe haarstuk jes worden volgens Nederlands ontwerp in China en Korea in elkaar gezet, waarbij de haar- trensjes niet plat maar recht standig worden vastgestikt. Volgens Meric-directeur Dick Guliker (38) kan op deze ma nier een natuurlijk effect wor den bereikt. De haarnetjes worden in ver schillende maten, kleuren en krulsterkten gemaakt. Het kleinste netje, Hairflash, is vooral bedoeld om een plaatse lijk effect te bereiken, bijvoor beeld op de kruin of boven het voorhoofd. Er zijn extreme kleuren als roze, hardblauw en rood bedacht voor een disco-ef fect zonder haarverf. De grote re netjes, Hairmatch, zijn ge richt op het aanbrengen van vo lume in het eigen kapsel maar ook voor het suggereren van bijvoorbeeld een „coupe so- leil". „Dit is haarverven zonder chemicaliën" aldus de heer Gu liker. Hij verwacht dat de kap persbranche, die in 1983 een omzet behaalde van 900 mil joen gulden, in 1985 met be hulp van zijn haarstukjes meer dan een miljard zal omzetten. Experimenten met de haar stukjes, waar men betrekkelijk eenvoudig het eigen haar door heen trekt, zou veel vrouwen kunnen overhalen om het haar toch eens te verven. Haarstylist Ad Peters meent dat het mode silhouet en de haarmode weer slanker en langer worden en dat een creatieve kapper met behulp van kleur en dit soort netjes veel kan bereiken. iSvee internationale giganten hebben inmiddels de licentie- rechten voor het haarnetje ge kocht. De firma Revlon zal de verkoop regelen in de Verenig de Staten en Carmen richt zich op Groot-Brittanniê. Er zijn in middels orders geplaatst voor 43 miljoen gulden. Het publiek in Nederland zal het produkt, dat vooral bij jongeren zal aan slaan, vanaf september in kap perszaken, drogisterijen en wa renhuizen kunnen kopen voor prijzen tussen de 59 en 179 gul den. „We werken nu hard aan een dergelijk produkt voor mannen en vrouwen met half lang steil haar. Ook dat moet mogelijk zijn", zegt een tevre den directeur Guliker. Gisteren werd het revolutio naire haarstukje gedemon streerd in het Amsterdamse Congresgebouw. Op de foto's het model voor en na de bewer king. Het nep-haar zit kunstig tussen het echte haar verwerkt. (foto ANP) MIDDELBURG (ANP) - Minister Smit-Kroes (verkeer en waterstaat) heeft het alternatie ve financieringsplan voor een vaste oeververbinding over de Westerschelde afgewezen. Zeeuwse Eerste en Tweede Kamerleden hadden voorgesteld de oeververbinding te fi nancieren uit gelden die het ministerie van sociale zaken ter beschikking stelt voor be paalde projecten. Volgens Smit-Kroes is deze zogenoemde terugploegregeling in dit ge val niet van toepassing. De Zeeuwse kamerleden hadden hun plan voorgesteld in een ge sprek met het provinciaal bestuur van Zeeland. De vaste-oeverver- binding over de Westerschelde, waarvoor de provincie een kant- én-klaar plan heeft ontwikkeld dat ongeveer één miljard gulden gaat kosten, is eerder dit jaar door Smit- Kroes en minister Ruding (finan ciën) in de ijskast gezet. Er zou ab soluut geen geld voor te vinden zijn, zo meenden de bewindslie- "den. Tijdens de bijeenkomst tussen het provinciaal bestuur van Zee land en de kamerleden gisteren bleek volgens de kamerleden dat het project heel goed in aanmer king zou kunnen komen voor de zogenaamde terugploeg-regeling. Daarbij wordt geld van het minis terie van sociale zaken en werkge legenheid beschikbaar gesteld voor de uitvoering van bepaalde projecten door werklozen. Als daarbij ook via het bedrijfsleven een aparte financiering zou kun nen worden geregeld moet de aan leg van de vaste-oeververbinding over en onder de Westerschelde ze ker uitvoerbaar zijn, zo meenden de kamerleden. Bovendien moet de regering er volgens de parlementariërs reke ning mee houden dat de Ooster- scheldewerken over twee jaar klaar zijn en dat duizenden ar beidsplaatsen verloren gaan in Zeeland, waardoor deze provincie één van de probleemgebieden Toerisme Ook moet het bedrijfsleven in belangrijke mate worden betrok ken bij de inrichting van het werkeiland Neeltje Jans in de monding van de Oosterschelde, tot een toeristisch-educatieve attrac tie, zoals in heel Europa niet te vin den is. De ambtelijke stuurgroep Oosterschelde heeft vijf plannen opgesteld. Als vooraf wordt vastge steld dat behoud van milieu voor op moet staan, moet het mogelijk zijn met het bedrijfsleven tot een zeer waardevolle inrichting van het werkeiland te komen, aldus de ka merleden. Minister Schoo en de moeder van Daniel Ortega verrichten samen de opening van het deels door Nederland gefinancierde ziekenhuis. Orte ga zelf kijkt op de achtergrond toe. (foto anp> HELDEN (ANP) - Tijdens een massale vechtpartij op de kermis in het Noordlimburgse Grashoek (gemeente Helden) is gisteren een 25-jarige politieagente ernstig ge wond geraakt. Zij werd naar een ziekenhuis in Venlo overgebracht. Het levensgevaar is inmiddels ge weken. Op een kruispunt hadden acht late kermisvierders met stoelen en tafels van een reeds gesloten café een terras ingericht. Twee politie agenten, onder wie de vrouw, som meerden de acht mannen dit terras van de openbare weg te verwijde ren. Aanvankelijk maakten zij daartoe aanstalten, maar later wei gerden zij. De mannen maakten opmerkingen tegen de agente en werden handtastelijk. Er ontstond een massale vecht partij waarmee zich ook nog twaalf mannen die buiten het café ston den bemoeiden. De politie maakte daarbij gebruik van de wapenstok. De agent loste op een gegeven mo ment een waarschuwingsschot uit zijn pistool. De vechtersbazen sto ven daarop uiteen. De agente bleef bewusteloos op straat liggen. Haar collega had slechts een lichte hoofdwond opgelopen. De rijkspolitie heeft twee ver dachten, een 20-jarige en een 24-ja- rige man uit het Heidense kerk dorp Panningen, aangehouden. De politie sluit meer arrestaties niet uit. ZWOLLE (ANP) - Het bomen- bestand in Nederland wordt volgens Staatsbosbeheer steeds meer aangetast door de schimmel „lotsnot". Deze schimmel, die tot voor kort geen kwaad deed, tiert op dit moment als gevolg van bo- demverzuring zo welig, dat haarwortels van bomen mas saal afsterven. Dit leidt er toe dat de bomen op den duur dood gaan, zo heeft ir. W. den Boer, inspecteur bosbouw van Staatsbosbeheer, gisteren ver klaard tijdens een excursie voor landbouworganisaties en de provincie Overijssel in enke le staatsbossen. Bij deze gelegenheid is geble ken dat vrijwel alle bomen lij den onder de verzuring van lucht en bodem. De hardste klappen krijgen de kerstbo men, die ernstige groeistoornis sen vertohen. door Rob Sprenkels MANAGUA „Wie niet springt is een contra, wie niet springt is een contra". Eegje Schoo blijft stokstijf staan. Alle Nicaragua- nen die haar op het podium om ringen hossen, springen en la chen. De tropische regen valt met bakken uit de hemel. Minis ter Schoo, uitgeput door het vele reizen en inmiddels moe van het wachten, weet niet goed wat voor houding ze moet aannemen. Ze is bijna droog dank zij de pa raplu van de jonge sandinisti- sche minister van gezondheid, Lea Guido, de enige vrouw in de sandinistische regering. Marimba-muziek, verzorgd door het plaatselijke xylofoon orkest bestaande uit opa, klein zoon en nog een kleinere klein zoon. Het is groot feest in Ma- saya, de tijdens de oorlog tegen dictator Somoza zo moedige stad op zo'n 50 kilometer van Mana gua. Minister Schoo (ontwikke lingssamenwerking) zal het nieu we ziekenhuis openen waar Ne derland volgens de officiële cij fers ruim 8 miljoen gulden in heeft gestoken. Het wachten is echter op Daniel Ortega, de 'ster ke man' van de sandinisten, jun taleider en presidentskandidaat bij de verkiezingen van 4 novem ber aanstaande. „De frente, de frente, Daniel para presidente", voorop, voor op, Daniel voor het presidents schap. Ortega, uiteindelijk aan gekomen, wordt met gejubel en verkiezingsleuzen binnenge haald. Eenmaal op het podium omhelst hij de eerste de beste van de voorste rij. Het gezicht van Schoo betrekt. Zij is pas de tiende in de rij. Maar goed. De operting kan be ginnen. Minister Schoo spreekt de wens uit dat het Nicaraguaan se volk in rust en vrede aan zijn toekomst kan bouwen. Ook toont zij zich verheugd over het feit dat de vrouwen een meerder heid vormen onder de samenge stroomde massa van pakweg 8000 mensen. De meeste artsen in het ziekenhuis zullen trou wens ook vrouwen zijn, zo weet Schoo te vertellen. Het publiek moet er om lachen. „Ik hoop dat u dit ziekenhuis nooit nodig zult hebben", zo besluit de Neder landse minister van ontwikke lingssamenwerking. Daarna de tengere Ortega voor de microfoon, zoals altijd gehuld in zijn olijfgroene commandant suniform dat alweer bijna is op gedroogd. De regen is vertrok ken. „Wij willen vrede, rust om te kunnen bouwen en werken", zo begint de sandinistische leider na te hebben medegedeeld dat Nederland wellicht het land is dat Nicaragua het meest heeft geholpen bij de bouw van zie kenhuizen. „Niemand wil oorlog. De enigen die oorlog willen zijn zij die denken dat ze met oorlog de problemen van de wereld kunnen oplossen. Maar vanaf het moment dat de volkeren zelf be ginnen te denken en zich van de kettingen bevrijden, zoals hier in Nicaragua is gebeurd, vanaf dat ogenblik kan er geen militaire oplossing meer worden opge legd". Ortega: „Als we moeten dood gaan dan gaan we dood. En daar om hoeven we niet verbaasd te zijn over dit gebaar van het Ne derlandse volk, van de Neder landse regering. Zij identificeren zich met de gevoelen van het Ni caraguaanse volk, van vrede en opbouw. Zij investeren niet mil joenen dollars om het Nicara guaanse volk uit te moorden. Het Nederlandse volk investeert mil joenen dollars om het Nicara guaanse volk te helpen. Integen- stelling tot wat er met het Noord- amerikaanse volk gebeurt. Dat wordt bedrogen door de regering van de Verenigde Staten. Zonder toestemming van het Noordame- rikaanse volk neemt de regering van de Verenigde Staten het geld van het Noordamerikaanse volk om het Nicaraguaanse volk te vermoorden". Minister Schoo is bijna de eni ge die er niet om kan klappen. Ze kijkt strak voor zich uit, starend naar de imponerende wolkenfor maties boven het groene, tropi sche heuvellandschap. Ontwik kelingscoördinator Ton Schutte fluistert haar de vertaling in het oor. Na een gesprek met Ortega dat minister Schoo achter gesloten deuren een uur lang voert, velt zij een positief oordeel over hem: „Het is een rustige, erg jonge man en hij weet wat hij wil. En hij hecht veel waarde aan een goede betrekking met Europa en andere landen van Centraal- Amerika. Dus we hebben erover gesproken wat het effect zou kunnen zijn van de bijeenkomst die volgende maand in Costa Ri ca plaatsvindt tussen de Europe se Gemeenschap en Spanje en Portugal enerzijds en de landen van Centraal-Amerika ander zijds. Dat is een hele belangrijke gebeurtenis". Ondanks het feit dat minister Schoo over het algemeen „tevre den" is over de wijze waarop de sandinisten de ruim 200 miljoen gulden uit Nederland hebben be steed, lijkt Nicaragua na volgend jaar niet meer in een uitzonde ringspositie te worden ingedeeld maar te worden „geherijkt" met de overige Middenamerikaanse landen. Minister Schoo was erg voorzichtig en probeerde elk waardeoordeel over het sandinis tische Nicaragua uit de weg te gaan. De 30 miljoen gulden beta lingsbalanshulp voor Costa Rica die minister Schoo vorige week uitdeelde is misschien een eerste indicatie van wat haar herijking voor Midden-Amerika zal gaan betekenen. Ondanks de enorme economische problemen is Costa Rica naar Middenamerikaanse begrippen een rijk land en in 1983 gaf Nederland nog geen mil joen gulden ontwikkelingshulp aan Costa Rica. En ook de dikke 600.000 gulden voor voorname lijk Nicaraguaanse vluchtelingen in Costa Rica moet wellicht wor den geinterpreteerd als een ge baar aan Washington. Nederland is de afgelopen ja ren verreweg de grootste Euro pese donateur van het sandinisti sche Nicaragua geweest. De hui dige regering lijkt die titel te wil len inleveren. Minister Schoo maakte in Nicaragua trouwens ook duidelijk dat zij de Neder landse projecten volgend jaar het liefst zover mogelijk verwijderd ziet van conflictieve zone's, dus minder havenontwikkeling want dat is volgens Schoo „strategisch kwetsbaar". Het door contra-revolutionai ren vernietigde pootaardappel- project in Esteli zou echter weer met Nederlands geld mogen worden hersteld. Dat zou de mi nister in ieder geval hebben be loofd aan de Nederlandse ont wikkelingswerkers. Tegenover de pers zweeg ze er echter over. De enige duidelijke politieke stellingname van Schoo in Niga- ragua was de mededeling dat Ne derland geen financiële hulp zal geven voor de verkiezingen. „Ik geloof dat de verkiezingen, die nu zo'n eerste stap zijn, eerst maar eens afgewacht moeten worden". De minister twijfelt dus aan de democratische gang van zaken en kijkt liever de kat uit de boom. Wat de ontwikkelingshulp na 1985 betreft geloven de in Nica ragua werkende Nederlanders echter niet dat Nederland Nica ragua als een baksteen zal laten vallen. Men verwacht een toena me van randorganisaties als de Stichting Nederlandse Vrijwilli gers. Ze hebben echter ook de in druk dat de Nederlandse rege ring liever haar eigen handen een behoorlijk eind wil terugtrek ken. AMSTERDAM De Radio Contro le Dienst heeft gisteren in samen werking met de Amsterdamse poli tie de zender van radiopiraat Ra dio Sjuul in beslag genomen. Een agent moest een flink eind klimmen in de antennemast om de 30 meter hoge antenne op het dak van de wo ning van 'Sjuul' te verwijderen. (foto ANP) AMERSFOORT (ANP) - De Ver eniging Eigen Huis, een belangen vereniging van woningbezitters, meent dat de overheid bij inpolde ring van de Markerwaard de ver wachte schade aan huizen en ge bouwen voor haar rekening dient te nemen. Die schade, als gevolg van een dalend grondwaterpeil, zou volgens Monumentenzorg en Rijkswaterstaat in de vele honder den miljoenen kunnen lopen. Daar moet de overheid geld voor opzij zetten, schrijft Eigen Huis in een vandaag verstuurde brief aan de ministers van verkeer en water staat en van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening. Volgens Eigen Huis zal bij inpol- ZUTPHEN (ANP) - Door operatie- fouten getroffen patiënten van het streekziekenhuis Het Nieuwe Spit taal in Zutphen gaan zich organise ren om het ziekenhuis zo nodig via het medisch tuchtcollege aan te pakken. Daartoe zal een speciale stichting in het leven worden ge roepen. Initiatiefneemster mevrouw E. Rouwenhorst uit Warnsveld wil daarmee bereiken dat een halt wordt toegeroepen aan het grote aantal fouten, dat naar haar me ning door specialisten van het Zut- phense streekziekenhuis wordt ge maakt. Via een oproep in een plaatselij ke krant is zij inmiddels in contact gekomen met verscheidene slacht offers van operatiefouten. De pa tiëntengroep, die zich heeft aange sloten bij een landelijke patiënten organisatie, wil in eerste instantie via overleg met de ziekenhuisdi rectie bereiken dat het volgens hen extreem hoge aantal operatiefou ten drastisch wordt teruggedron gen. „Lukt dat niet, dat slepen we ie dere specialist die nog een fout maakt voor het tuchtcollege", al dus mevrouw Rouwenhorst. Vol gens haar hebben steeds minder mensen vertrouwen in de medici van Het Nieuwe Spittaal. De verha len die over fouten in dat zieken huis de ronde doen zijn naar haar mening legio. dering van de Markerwaard het grondwaterpeil zover zakken, dat grote schade ontstaat in Enkhui zen, Hoorn, Edam, Monnickendam en Marken. Die schade kan wel eens rond de 800 miljoen gulden komen te liggen, aldus de vereni ging, die zich daarbij baseert op onderzoek van Rijkswaterstaat en Monumentenzorg. Over het effect en de kosten van eventuele tegen maatregelen zijn de deskundigen het niet eens. Rapporten daarover spreken elkaar tegen. Volgens Eigen Huis zijn er zeer weinig verhaalsmogelijkheden voor eigen-woningbezitters. De meeste opstalverzekeringen slui ten aansprakelijkheid voor dit soort schade uit, vastleggen van de ADVERTENTIE Mevrouw Rouwenhorst heeft in middels contact gehad met iemand uit Zutphen wiens gezicht ver minkt is nadat bij een operatie een zenuw werd geraakt. Ook staat ze in verbinding met een tweejarig kind, van wie de duim moest wor den geamputeerd na een fout bij het inbrengen van een infuus. Vier jaar geleden werd mevrouw Rouwenhorst zelf het slachtoffer van een operatiefout. toen bij een ingreep aan de schildklier per on geluk de zenuw van haar stemban den werd doorgesneden. Twee maanden geleden ontving zij daar voor een schadeloosstelling. De zaak loopt nog bij het medisch tuchtcollege in Zwolle. Directrice mevrouw J. Broekhui zen van het Zutphens ziekenhuis ontkent dat er in Het Nieuwe Spit taal sprake is van een extreem hoog aantal operatiefouten. „De si tuatie is hier normaal. Natuurlijk gaat er wel eens wat mis, maar dat gebeurt in elk ziekenhuis". AANRANDER - De Rijkspolitie in Didam heeft een 14-jarige jongen uit die plaats aangehouden, die wordt verdacht van ontuchtige handelingen met tenminste zeven kleine kinderen. Hij kon worden aangehouden na een tip van een buurtbewoner. Door de aanrandingen was in de afgelopen maanden grote onrust ontstaan in een woonwijk in Di- dam. situatie voor de inpoldering en van de opgetreden schade daarna is moeilijk, kostbaar en voor woning bezitters nauwelijks uitvoerbaar en de bewijslast voor de oorzaak ligt bij de woningeigenaar. De overheid moet dan ook water dichte garanties bieden waardoor schade wordt gedekt, waartoe aan zienlijke reserveringen moeten worden getroffen, meent de vereni ging. Bovendien zal de bewijslast moeten worden omgedraaid: laat de overheid maar aantonen dat de inpoldering niet de oorzaak van eventuele schade is. De individue le bewoners moet niet hoeven op te draaien voor de gevolgen van een overheidsbesluit. gi^L. M'n reis boekte ik al bij de Rabobank. En vlak voordat ik naar Spanje ging liep ik er nog even binnen. Om m'n reisverzekering te regelen. En om wat geld in peseta's om te wisselen. Kreeg ik er een foldertje bij. Voor als u uw peseta's mocht verliezen, zeiden ze. Staat precies in wat u dan moet doen. Heeft u binnen 24 uur weer geld. Kijk, dat noem ik nou service. Prima van de Rabobank! Altijd in de buurt, snel aan de beurt. Vakmensen inVakantiewensen.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 5