LEIDSCH DAGBLAD Nederland centrum handel in drugs Helft 'starters' haakt weer af ®ven'«liroJtetje halen bijjebo Nog deze week minder chloor in drinkwater Controverses vertragen bevolkingsc Felle brand in Alphens bedrijfspand naar oud Grote vraag papier jaagt prijs op Petrosjan overleden FIRATO SPECIAL DINSDAG 14 AUGUSTUS 1984 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 37473 Directeur: G. Koopman Hoofdredacteur: drs. J. W, E. Metselaar Adj. hoofdredacteur: R. D. Paauw HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Postbus 54 2300 AB Leiden Voor tel.nrs. zie colofon (Van één onzer verslaggevers) LEIDEN - Het toevoegen van extra chloor aan het Leidse drinkwater zal deze week aan zienlijk worden verminderd of zelfs worden stopgezet. Uit onderzoek is gebleken dat het drinkwater weer bijna bacterievrij is. Alleen in de uiteinden van het leidingnet, zoals in Leiderdorp en de Me- renwijk, zijn nog kleine hoe veelheden van de bacterie aangetroffen. Deze kleine hoe veelheden kunnen door mid del van lokale behandeling worden bestreden. Over één en ander zal, moge lijk vandaag al, overleg wor den gepleegd tussen de Leid- sche Duinwater Maatschappij (LDM) en de inspectie voor de volksgezondheid. (zie verder pagina Leiden) MEXICO-STAD (UPI/Rtr.) - De VN-bevolkingsconferentie die de afgelopen week in Mexico-Stad is gehouden, is met een dag verlengd omdat gisteren geen overeenstem ming kon worden bereikt over de tekst van de slotverklaring. In de loop van vandaag wordt over alle resoluties gestemd. De conferentie, waaraan 148 lan den deelnemen, raakte aanzienlijk achter op haar schema doordat over aanbevelingen over het aan vaarden van abortus als middel van gezinsplanning en over het af keuren van de politiek van Israël in de bezette gebieden langdurig werd gediscussieerd. De tekst van de nederzettingen- resolutie werd gehandhaafd toen tijdens commissievergaderingen bleek dat de VS en Israël een com promis van VN-secretaris-generaal Perez de Cuellar afwezen. Alleen Liberia steunde de twee landen in hun poging kritische zinsneden uit het voorstel te halen. In de tekst, waarin indirect wordt verwezen naar door Israël bezet gebied staat nu: „Het met geweld vestigen van nederzettingen in gebieden is on wettig en wordt veroordeeld door de internationale gemeenschap". De Amerikaanse delegatieleider noemde de zinsnede irrelevant en een politiek verwerpelijke verwij zing naar het Midden-Oosten. Een lid van de Amerikaanse de legatie, Alan Keyes, verklaarde dat het nog prematuur is te zeggen of de VS hun steun aan de slotverkla ring van Mexico zullen onthouden. „We zullen dezelfde kwesties in de plenaire vergadering om dezelfde redenen opnieuw aan de orde stel len", aldus Keyes. De VN-secretaris-generaal, Perez de Cuellar, merkte over een andere kwestie nog op dat eerbiediging van het recht van echtparen het aantal kinderen dat zij wensen te bepalen, een primair mensenrecht is dat door landen moet worden er kend. Vandaag wordt verder gewerkt aan een slotdocument, waarin naar verwachting de andere controver siële onderwerpen op voor elke de legatie aanvaardbare wijze zullen worden verwoord. In de ontwerp- slottekst worden de negatieve as pecten van de afgelopen tien jaar geschetst en wordt de economi sche vooruitgang als gevolg van de bevolkingsgroei een moeilijke toe komst voorspeld. Gezinsplanning moet als metho de om overbevolking te voorko men worden gestimuleerd, vooral omdat er in het jaar 2000 ongeveer 1,6 miljard vrouwen zullen zijn die kinderen kunnen baren, zo staat in de ontwerp-tekst. Verder wordt ge zegd dat moderne voorbehoeds middelen een aanzienlijk succes zijn gebleken bij gezinsplanning.' Het is daarom van belang dat on derzoek naar nieuwe vormen van anti-conceptie worden gefinan cierd. De Verenigde Staten verzetten zich onverzoenlijk tegen beide aan bevelingen en dreigden zelfs hun, nog niet gestorte, bijdrage van 19 miljoen dollar aan de UNFPA te blokkeren, mocht de VN-organisa- tie besluiten abortus als middel gezinsplanning te aanvaarden. Jaarverslag Recherche Informatiedienst DEN HAAG (ANP) - De meeste verdovende middelen worden in Nederland verhandeld. Alle organisaties die zich met drugshandel bezig houden zijn in ons land ac tief. In andere landen van West-Europa opereert slechts een deel van de georganiseerde handel. Machine defect Grafdelver wil graf niet dichten HOLLANDSCHEVELD (GPD) - Op een begraafplaats in het Drentse Hollandsche- veld weigerde gistermiddag de grafdelver het graf te dichten van een 54-jarige man. De graafmachine was defect en de grafdelver had geen zin de schop ter hand te nemen. Toen gisteravond tegen acht uur de familie naar het graf kwam kijken, bleek de kist nog niet te zijn afgedekt. De bloem stukken lagen enkele meters vanaf het graf op een hoop. De zeer ontstemde familie schakelde daarop de politie in. Deze charterde mensen van ge meentewerken, die onder toe zicht van de politie met schop pen de grafkuil hebben ge dicht AMSTERDAM Deze vreemde vo gel streek gisteren neer op de Dam in Amsterdam. Niet met panne, maar met de aan kondiging van de theaterproduktie 'Boulevard of broken dreams'. Vanaf 18 augustus te bezoeken in de hoofdstad. (foto anp> Voor tonnen schade aangericht ALPHEN AAN DEN RIJN - Een felle uitslaande brand in een be drijfspand aan de Eikenlaan in Al phen heeft vannacht voor tonnen schade aangericht. Het vuur ont stond omstreeks kwart voor twaalf in De Vries Keukens, dat geheel uitbrandde. Een bewakingsbe ambte ontdekte de brand, kort na dat zich een explosie had voorge daan. Vijf aangrenzende bedrijven liepen brand- of waterschade op. De Alphense brandweer rukte met groot materieel uit om de vuurzee te bestrijden. Het blussen werd bemoeilijkt door de aanwe zigheid van grote hoeveelheden hout en kunststof in het keukenbe drijf. De hitte van het vuur was derhalve enorm. Omstreeks zeven uur vanochtend keerden de laatste brandweerlieden huiswaarts. De oorzaak van de brand is nog niet bekend. Enkele wolkenvelden Wolkenvelden, maar ook perioden met zon en vrijwel overal droog. Minimum temperatuur omstreeks 12, middag- temperatuur ongeveer 22 graden. Zwakke tot matige wind, in hoofdzaak uit noord tol noordwest. 15 augustus Zon op: 6.23, onder: 21.04 uur. Maan op: 22.44, onder: 10.09 uur. Hoogwater in Katwijk om 6.22 en 18.47 uur, laagwater om 2.29 en 14.39 DEN HAAG (ANP) - Van de werk nemers of werklozen die op eigen benen gaan staan en een bedrijfje oprichten blijkt slechts de helft het te redden. De hulpverlening aan starters is omvangrijk en moeilijk toegankelijk. Potentiële starters noemen financiering, marketing en het verkrijgen van vergunnin gen als de grootste knelpunten. Dat zegt de commissie 'starters' van Sociaal-Economische Raad naar aanleidingen een vandaag door SER en Commissie voor Ont wikkelingsproblematiek van Be drijven (COC) gepubliceerd onder zoek, 'Nieuwe Ondernemers in Ne derland'. Daaruit blijkt, dat het succes van nieuwe innovatieve be drijven sterk afhangt van de kwali teit van de oprichter. Hij of zij moet een markt veroveren, financiering Leden motorclub cel in wegens mishandeling DEN HAAG (ANP) - Twee leden van de Haagse motorclub Scaven gers zijn vandaag door de recht bank in hun woonplaats veroor deeld tot vijftien maanden gevan genisstraf wegens zware mishan deling en vrijheidsberoving. De of ficier had twee weken geleden achttien maanden geëist. De rechtbank oordeelde dat dit tweetal op 12 mei het hardst te keer is gegaan tegen twee clubgenoten die zij ervan verdachten spullen van de club te hebben gestolen. Zij hebben hun verdachten urenlang gevangen gehouden en gemarteld in het clubhuis. Eén slachtoffer was zo toegetakeld dat hij bijna een week buiten bewustzijn heeft gelegen. De rechtbank veroordeelde acht andere clubleden tot straffen van twaalf, tien en acht maanden, waarvan gedeelten voorwaardelijk. verwerven en het bedrijf organise- Bekendheid in de markt is de ba sis voor succes, maar persoonlijke eigenschappen als doorzettings vermogen en optimisme zijn van groter gewicht dan externe om standigheden als de vraag in de markt of de financieringsmogelijk heden. COB en SER pleiten er voor vooral de stoppers te helpen bij een volgende start omdat deze veel ervaring hebben opgedaan en graag opnieuw willen beginnen. Het rapport waarschuwt starters ervoor om hun helpers (boekhou der, accountant en bank) zorgvul dig te kiezen, omdat financiering en behandeling van commerciële punten essentieel zijn voor de slaagkans van starters.De overheid (beleidsmakers) kan de starters het beste helpen door vergunningen en regelingen duidelijker en han teerbaarder te maken en waar mo gelijk gedurende de eerste jaren aan te passen of te vereenvoudi gen. Er moet volgens de onderzoe kers een vast, herkenbaar baken voor de beginnende ondernemer komen. Fiscale faciliteiten in de eerste jaren na de start zouden voor meer financiële middelen (ei gen vermogen) kunnen zorgen om de groei te financieren. Voor het onderzoek werden veertig ondernemingen onder zocht die in 1977 van start gingen en die een innovatief (vernieu wend) karakter hadden. Die ver nieuwing was of een nieuw pro- dukt, maar ook een nieuwe mark- taanpak of een nieuwe produktie- methode worden als innovatief ge- Dit staat in het jaarverslag over 1983 van de Centrale Recherche In formatiedienst (CRI) dat vandaag is verschenen. Het vorig jaar was er in ons land sprake van een groot aanbod van diverse soorten verdovende mid delen, in het algemeen beschik baar tegen een relatief lage prijs en van goede kwaliteit, aldus de CRI. „Ondanks alle inspanningen in Nederland en daarbuiten zijn wij niet in staat geweest het aanbod van illegale verdovende middelen terug te dringen. Integendeel, want nog steeds kan worden geconsta teerd dat de produktie en handel over de hele wereld toenemen", vermeldt het jaarverslag. De meest voorkomende verdo vende middelen waren volgens de CRI heroïne, cocaïne, amfetamine en cannabisprodukten (hasj en ma rihuana). Op basis van de in beslag genomen middelen concludeert de CRI dat de grote heroïnehandel voornamelijk lag in handen van Chinese, Turkse en Pakistaanse or ganisaties. Veel van de in beslag genomen drugs waren bestemd voor de Ne- Veertien jaar voor moord op echtgenoot ARNHEM (ANP) - De rechtbank in Arnhem heeft vandaag een 27-jari- ge vrouw uit Venray wegens mede plichtigheid aan moord, poging tot moord en verscheidene roofover vallen veroordeeld tot een gevan genisstraf van 14 jaar. De recht bank achtte bewezen dat zij in ok tober vorig jaar betrokken is ge weest bij de moord op haar man, de 29-jarige taxichauffeur Mattie van den Beuken uit Venray. In 1981 had zij volgens de rechtbank bovendien te maken met een po ging tot moord op haar man. Een 26-jarige man uit Rotterdam werd veroordeeld tot 9 jaar cel, om dat volgens de rechter is bewezen dat hij de Venrayse taxichauffeur in Arnhem door messteken om het leven heeft gebracht. Een zus van de vrouw van de om gebrachte taxichauffeur werd ver oordeeld tot 6 jaar cel. Zij is mede plichtig geweest aan de moord en de poging daartoe in 1981. Anneke bracht haar zus onder meer in con tact met de Rotterdamse huur moordenaar. derlandse markt. Vangsten in an dere landen maakten bovendien duidelijk, dat vele drugstranspor ten via Nederland plaatsvonden, aldus de CRI. Vorig jaar werd volgens de CRI een studie gemaakt van de moge lijkheden om de handelaren in drugs effectiever aan te pakken. Essentieel in de aanpak van de handel is volgens de CRI ook de beschikbaarheid van goede infor matie. Gepleit wordt voor een geautomatiseerd systeem om er de bestanden in te verwerken. Die in formatie is echter volgens de CRI van weinig waarde als er niet kan worden opgetreden. In dat ver band constateert de dienst een af name van mankracht en middelen tegenover een toeneming van de problematiek. Bom in bus met bagage van Turkse olympiërs LOS ANGELES (AP) - In een bus met bagage van het Turkse Olym pisch team is gisteren een bom ont dekt die een paar minuten later had moeten afgaan. Zesduizend mensen werden op de internatio nale luchthaven van Los Angeles geëvacueerd, toen de cilinderbom die bij toeval door een agent werd gesignaleerd, onschadelijk werd gemaakt. Turkse sportmensen mochten tijdens de Spelen het Olympisch Dorp niet verlaten en stonden on der zware bewaking uit vrees voor aanslagen van Armeense terroris ten. HAARLEM (ANP) - Door een toegenomen vraag is in Nederland de prijs van oud papier sterk gestegen. Op het ogenblik wordt er tien twaalf cent per kilo voor neergeteld, terwijl één kilo een jaar geleden niet meer dan vier cent opbracht. Volgens W.A. Wuijster, directeur van de Vereniging van Papier- en Kartonfabrikanten, is dat sinds de oliecrisis niet meer voorgekomen. Hij verklaart de hausse uit een toegenomen de omzet van de Nederlandse papier- en kartonindustrie, waardoor de behoefte aan grondstoffen groter is. In het afgelopen halfjaar is de produktie voor de binnenlandse markt toegenomen met negen procent ten opzichte van 1983 en de export met twintig procent. Bovendien wint oud papier terrein als grondstof voor de papier- en kartonindustrie. Vijfjaar geleden werd 45 procent van de produktie nog vervaardigd op basis van oud papier, dit jaar is dat 61 procent. Dat komt mede doordatde andere grondstof, cellulose, duurder is geworden door de stijging van de dollarkoers. De industrie zal dit najaar extra aandacht besteden aan campagnes om de inzameling van oud papier te bevorderen. Op de basisscholen zal on der andere een lesbrief worden verspreid. De industrie is voor de helft van de aanvoer van oud papier afhankelijk van scholen en verenigingen. Ex-wereldkampioen schaken Haarlemmerstraat 157, Leiden Tel071 -14 64 59 MOSKOU (DPA) - Op 55-jarige leeftijd is de vroegere wereldkam pioen schaken Tigran Petrosjan overleden. Dit maakte het Russi sche persbureau Tass vandaag be kend. Petrosjan, die van 1963 tot 1969 wereldkampioen was, over leed na een langdurige ziekte. Tass omschreef Petrosjan als een van de „schitterende vertegen woordigers van de schaakschool van de Sowjet-Unie". Petrosjan werd op 17 juni 1929 in Tiflis, de hoofdstad van de Sowjct-republiek Georgie geboren. In 1952 werd hij internationaal grootmeester. Vier keer, in 1959, 1961. 1969 en 1976. veroverde hij het schaakkam- ANP» pioenschap van zyn land. 'Geen geld voor oeververbinding' PAGINA 5 Akzo stelt teleur met dubbele winst PAGINA 6 Neves (74) nieuwe president Brazilië? Meer beunhazen onder 'genezers' PAGINA 11 Met nieuws over de belangrijkste tentoonstelling in Nederland op het gebied van beeld en geluid. Met achtergronden over o.o. de 8-mm. video, digitale oudiotechniek, de groei van huiscomputers, het loatste videonieuws Öe Firato vindt u vanaf 31 augustus in de Rai, maar 28 augustus al uitgebreid in het Leidsch Dagblad. Inlichtingen over adverteren in deze 071-144941, toestel 128. 1U dal ik die geweldige aanbieding miste. Had ik die krant nou maar gehad. Neem zélf een abonnement voor een aan trekkelijk koopje. U kunt deze bon opsturen naar hel Leidsch Dagblad. Anlwoordnr 10050, 2300 VB Leiden Bellen kan ook, tel. 071-144941

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 1