Polen wil geen enkele sanctie Groei wereldbevolking blijft groot probleem Zoekacties naar mijnen Reactie op aanbod VS Peres bijna zeker leider van kabinet in Israël 'Kapers werden niet direct gefusilleerd' Duitsland rekent op bezoek van Honecker Bejaarde van 103 beroofd en verwond Nederlands schip voor anker na explosies in Rode Zee ZATERDAG 4 AUGUSTUS 1984 BUITENLAND PAGINA 7 WARSCHAU (UPI-DPA) - Polen heeft het Amerikaanse aanbod tot intrekking van enkele sancties niets nieuws genoemd en heeft geëist dat alle Amerikaanse beperkin gen onvoorwaardelijk worden ingetrokken. De Poolse regering reageerde hiermee op een Amerikaans aanbod tot het opgeven van bijvoorbeeld het verzet tegen het Poolse lidmaatschap van het Internationaal Monetair Fonds IMF in antwoord op een rege ringsamnestie voor politieke gevangenen. Gisteren hebben de Verenigde Sta- ten de opheffing van enkele econo mische sancties officieel bekend gemaakt. Meegedeeld werd dat een verbod voor vluchten van de Pool se luchtvaartmaatschappij Lot naar de VS is ingetrokken en dat de wetenschappelijke uitwisselin gen tussen beide landen worden hervat. President Ronald Reagan zei dat hij zal overwegen andere strafmaatregelen later op te heffen. De bedoelde sancties werden in gesteld na de afkondiging van de staat van beleg in Polen in decem ber 1981. De leider van het verbo den poolse vakverbond Solidari teit, Lech Walesa, heeft de beslis sing van de Amerikanen gisteren wel toegejuigd. "Als Pool ben ik blij", zei Welesa tegen verslagge vers toen hij gisterochtend naar JERUZALEM (AFP/DPA) - De Is raëlische Arbeiderspartij heeft gis teren de steun verkregen van de af gevaardigde van de „Ometz"-partij voor de kandidatuur van Shimon Peres voor het premierschap. Met de steun van de rechts-liberale par tij, die met één zetel in de Knesset is vertegenwoordigd, lijkt Peres er praktisch van verzekerd de leider van het komende Israëlische kabi net te worden. Aan het eind van drie dagen van besprekingen tussen president Herzog en vertegenwoordigers van de diverse partijen ziet het er naar uit dat 60 van de 120 Israëlische parlementariërs de kandidatuur van Peres steunen en 54 de demis sionaire premier, Yitzhak Shamir. Uit de stap van de Ometz-partij concluderen politieke commenta toren in Israël dat president Her zog volgende week aan de leider van de Arbeiderspartij de opdracht zal geven een nieuwe regering te vormen. Die komende regering kan er nog altijd een van nationale een heid worden, een mogelijkheid die Peres en Shamir eerder deze week bespraken omdat de Arbeiderspar tij noch Shamirs Likoed-blok tot dusver een coalitie met een werk bare meerderheid van tenminste 61 zetels konden vormen. Peres' Arbeiderspartij behaalde bij de verkiezingen van 23 juli 44 zetels in de Knesset en zij kan verder reke nen op de steun van van de cen trum-linkse „Shinui"-partij (3 ze tels), van de 3 afgevaardigden van de „beweging voor de burgerrech ten" en van de 3 man sterke fractie van de „Jahad "-partij van Ezer Weizman. zijn werk ging. Hij weigerde echter verder commentaar. De Poolse regeringswoordvoer der Jerzy Urban zei dat „het Ame rikaanse standpunt niet wordt ge kenmerkt door een bedoeling zich af te wenden van het beleid inzake het opleggen van beperkingen of Premier Don Martina DEN HAAG (GPD) - De Antil liaanse minister-president Don Martina heeft gisteren pertinent ontkend dat de door hem ingescha kelde Venezolaanse commando's begin deze week de twee kapers van een DC-9 met nekschoten om het leven hebben gebracht. „Er is geen enkele indicatie dat de twee kapers terstond zijn gefusilleerd", zo verklaarde Don Martina in een telefonisch gesprek met de GPD. Vanuit St. Maarten, waar hij een conferentie bijwoont, verklaarde de Antilliaanse premier dat de ver klaringen die in de afgelopen da gen door de passagiers van het ge kaapte toestel waren gedaan „vol strekt tegenstrijdig zijn". „Er is-geen enkel bewijs dat de commando's op last van de leiding van de actie beide kapers meedo genloos uit de weg hebben ge ruimd", zo verklaarde Martina, die de actie persoonlijk had geleid. Hij zei dat hij de procureur-generaal tevens minister van justitie, Louis Nahr, opdracht heeft gegeven om een rapport op te stellen over de gang van zaken bij de actie. Maar hij is niet van plan om een onder zoek te laten instellen naar de be weringen van de passagiers. De Antilliaanse minister-presi dent ontkende dat hij voor de be storming van de gekaapte DC 9, de toestemming had gevraagd van de regering in Den Haag. „Het was een binnenlandse aangelegenheid, waarvoor geen fiat van Den Haag nodig was", zo zei hij. Volgens Martina heeft minister Van Aardenne hem gebeld om in formatie. Maar het kabinet voor Antilliaanse zaken in Den Haag had tevoren meegedeeld dat Van Aardenne, die premier Lubbers alsook minister De Koning voor Antilliaanse zaken verving, in een telefonisch gesprek het groene licht had gegeven voor het toelaten van de buitenlandse troepen en de bestorming van de DC9. Martina ontkende ook dat de Venezolanen en Amerikanen, die de actie heb ben uitgevoerd, militairen zijn. Volgens de Antilliaanse premier betrof het hier „politieagenten". Volgens het in Willemstad ver schijnende blad Beurs en Nieuws- BONN/OOST-BERLIJN (DPA- REUTER-UPI) - De regering in Bonn gaat er nog steeds van uit dat de Oostduitse leider Erich Honec- ker eind september de Bondsrepu bliek bezoekt. Regeringsfunctiona rissen hebben gisteren bijzonder heden van het programma ont huld, maar een officiële aankondi ging van het bezoek is pas te ver wachten kort vóór het feitelijk be gint. Al enkele weken geleden is uitgelekt dat Bonn en Oost-Berlijn hebben afgesproken dat Honecker, die in het tegenwoordig Westduit- se Saarland is geboren, van 26 tot 29 september als eerste Oostduitse leider naar de Bondsrepubliek komt. De Sovjetunie is onderwijl druk bezig kritiek te leveren op de op zienbarende verbetering in de be trekkingen tussen Oost- en West- Duitsland. Nadat het partijblad „Pravda" twee keer binnen één week had gewaarschuwd voor het oprukken van „revanchisten" bin nen de regering in Bonn, drukte de legerkrant „Krasnzüa Zvezda" gis teren een commentaar af, waarin de jongste lening van Westduitse banken aan de DDR tot een bedrag van 950 miljoen mark (ruim 1 mil jard gulden) wordt geïnterpreteerd als een kennelijke poging, het be wind in de communistische Duitse staat te ondermijnen. Het viel waarnemers op, dat de media in de DDR gisteren geen woord besteed den aan de aanval van de Pravda van donderdag, die dezelfde strek king had als het artikel in de leger krant. Een Westduitse deskundige inza ke de Sovjetunie heeft gisteren het vermoeden uitgesproken dat er binnen de leiding van de Sovjetu nie een machtsstrijd aan de gang is, die er toe zou kunnen leiden dat Honecker het veld moet ruimen. „Moskou wil het bezoek van Ho necker verhinderen. Er zijn aanwij zingen dat de Sovjets Politburolid Egon Krenz op zijn plaats willen installeren", aldus professor en schrijver Wolfgang Leonhard in een artikel in de krant „Bild Zei- tung". Leonhard, die hoogleraar in de geschiedenis is, heeft verschei dene boeken geschreven over de communistische ideologie en het Sovjetsysteem. Ook heeft hij gast colleges gegeven op de universitei- en van Yale en Oxford. De Westduitse Kremlinoloog zei dat er bepaalde aanwijzingen zijn dat president Konstantin Tsjernen- ko het politieke apparaat van de Sovjetunie niet volledig in de hand heeft. „Honecker vertrouwt op de macht van premier Nikolai Ticho- nov en Politburolid Michael Gor- batsjov, die het conflict tussen Oost en West willen afzwakken. Maar de haviken onder aanvoering van de ministers van buitenlandse zaken en defensie, Andrei Gromy- ko en Dmitri Oestinov, zijn bang voor een toenadering tussen Oost en West-Duitsland", aldus Leon hard. van inmenging in onze binnen landse aangelegenheden". „Het be tekent niet dat wij halleluja zullen beginnen te zingen. Wij eisen dat alle onwettige sancties onvoor waardelijk worden opgeheven. De Verenigde Staten proberen Polen als hun 51ste staat te behandelen". berichten waren er tenminste drie passagiers die de executie van de kapers hadden gezien. Een van hen, Boy Winklaar, die na de be storming als laatste uit het vlieg tuig was gestapt, verklaarde giste ren voor de Curacaose radio dat de commando's via hun walkie-talkie hun superieuren hadden gevraagd wat zij met de kapers moesten doen. „Het antwoord was: „Volg uw orders". Daarop hebben vol gens Winklaar de commando's de kapers, een Haitiaan en een man met een paspoort van de Domini caanse republiek, ter plaatse dood geschoten. Winklaar zat voor in het vliegtuig dichtbij de cockpit, en kon de ge sprekken tussen de commando's en het crisiscentrum in de ver keerstoren duidelijk volgen, sa men met twee andere passagiers. Volgens hen konden de kapers niet tijdens de bestorming zijn doodge schoten omdat zij voor in het vlieg tuig bij de piloot zaten. Als zij het toestel schietend waren binnenge vallen zou dat het leven van de pas sagiers in gevaar hebben gebracht. De bewering van de Antilliaanse regering dat de twee kapers bij de inval waren neergeschoten, klopt volgens de getuigen niet met de feiten. In juridische kringen in Willem stad zijn grote vraagtekens gezet achter de commando-actie. Oud- gedeputeerde voor financiën, mr. Farol Metry, pleitte krachtig voor een diepgaand onderzoek door jus titie. Vooralsnog twijfelt hij niet aan de verklaringen van de oogge tuigen. Hij wil dat de zaak tot op de bodem wordt uitgezocht. „De com mando's kunnen geen rechter en beul tegelijk zijn", zo verklaarde mr. Metry door de telefoon. Uit de verklaringen van de pas sagiers bleek later ook dat de situa tie in het toestel niet zo ernstig was. Het was binnen wel heet, maar onder de passagiers heerste toch wel een ontspannen sfeer. Er werd veel gelachen en iedereen maakte grapjes, zo vertelden pas sagiers aan een verslaggever van het blad Beurs en Nieuwsberich ten. MADRAS Het dodental van de bomaanslag op het vliegveld van Madras in India is gestegen tot 29. Er zijn tientallen gewonden. Tot dusver heeft niemand zich verantwoordelijk gsteld voor de explosie. Waarnemers brengen de aanslag in verband met het etnisch geweld op Sri Lanka (Foto ap» Bomaanslag op ESA werk Action Directe PARIJS (Rtr) - De verboden anara- chistische groepering Action Di recte heeft gisteren in een telefoon tje de verantwoordelijkheid op geëist voor de bomaanslag op het Parijse kantoor van de Europese ruimtevaartbureau ESA. Bij die aanslag liepen zeven mensen lichte verwondingen op. In de anonieme boodschap werd verder gezegd dat er met rode verf een boodschap op de muren van het ESA-kantoor was geschreven: 'Oorlog aan de oorlog, A.D.'. Na lange tijd niets van zich te hebben laten horen eiste Action Directe op 12 juli de verantwoorde lijkheid op voor een aanslag op het Atlantische Instituut in Parijs, een 'denktank' op het gebied van inter nationale zaken. In de daarop vol gende dagen waren de ministeries van defensie en buitenlandse za ken doelwit van aanslagen. Behal ve de materiële schade vielen daar bij drie gewonden. Action Directe is verder verant woordelijk voor een reeks anti- joodse aanslagen in Parijs. De poli tie neemt aan dat de in 1982 verbo den groepering niet meer dan 100 actieve leden telt. De groep, die in 1979 is opgericht door activisten uit de gegoede middenklasse, on derhoudt banden met buitenland se extremistische bewegingen en heeft als doelstelling het plegen van terreuracties. BIRMINGHAM (AP) - De po litie van Birmingham is op zoek naar een inbreker die woensdagavond binnendrong in de woning van een 103-jarige vrouw, haar verwondingen toe bracht en er vandoor ging met 160 pond (bijna 700 gulden), die de vrouw opzij gelegd had om haar gas- en electriciteitsreke- ning en haar weekeindinkopen te kunnen betalen. De hoogbejaarde vrouw, die gedeeltelijk doof is en zich al leen kan voortbewegen met be hulp van een looprek, werd donderdagochtend aangetrof fen in haar woning door maat schappelijk werkers. Zij lag op de grond met blauwe plekken in haar hals en op haar armen en schouders en een kleine snijwond aan haar keel, ver moedelijk veroorzaakt door de ring van de inbreker. Volgens mevrouw Titmus, het slachtoffer, was de dader ongeveer 2 meter lang. Zijzelf is anderhalve meter groot. Ze zei dat ze zich verzet had tegen de indringer, maar zonder succes. Na explosies in Rode Zee CAIRO (RTR-DPA) - Een dag na dat in de Rode Zee weer drie vrachtschepen door geheimzinni ge explosies werden beschadigd, is de Egyptische marine in de Golf van Suez een omvangrijke actie voor het zoeken naar mijnen be gonnen. Naar gisteren in Caïro werd meegedeeld nemen op Egyp tisch verzoek ook 15 Amerikaanse springstofdeskundigen aan de ac tie deel. Het Egyptische persbureau voor het Midden-Oosten MENA meldde uit de Noordjemenitische hoofd stad San'a dat ca 500 km ten noor den van Bab el-Mandeb, de zuidelijke toegang tot de Rode zee, een Turks en een Grieks schip door explosies van drijvende mij nen licht werden beschadigd. Ver der noordelijk in de Rode Zee was een Oostduits schip op een mijn gevaren. Ook dit schip liep lichte schade op. In totaal zijn nu in een week tijd acht vrachtschepen door explosies beschadigd. De Democratische Republiek (Zuid) Jemen heeft gisteren de mijnexplosies voor de kust van Noord-Jemen veroordeeld. Zij waarschuwde tegen elke poging de spanning in het gebied te doen toe In een officiel in de hoofd stad Aden gepubliceerd communi que deelden de Zuidjemenitische autoriteiten mee dat de twee partij en van Jemen gezamenlijk het hoofd zullen bieden aan elk gevaar dat hun soevereiniteit en de vrij-* heid van de scheepvaart in de wa teren van de Rode Zee bedreigt. De Egyptische regering heeft herhaaldelijk verklaard dat de scheepvaart in het Suezkanaal en in de Golf van Suez geen gevaar liep. De minister van buitenlandse zaken. Esmat Abdel Meguid, noemde beweringen van de islami tische organisatie „Jihad" (heilige oorlog) dat zij 190 mijnen in de Ro de Zee had gelegd, onzin. Volgens een opgave van de Brit se verzekeringsmaatschappij Lloyds zijn er sedert 27 juli negen schepen getrofffen en beschadigd. Het zijn een Japans, een Libe- 'riaans, een Grieks, een Turks, een Oostduits, een op de Bahama's ge registreerd en een in China geregi streerd vrachtschip, een Panamees hulpschip voor booreilanden en een Spaans tankschip. GRONINGEN - Het Nederlandse kapitein heeft besloten af te wach- koelschip Joint Frost (1580 brt) is ten tot er meer duidelijkheid is op vijf mijl van de Noordjemeniti- over de situatie in het gebied, sche havenplaats Hodeida voor an ker gegaan nadat onder meer bij de De Joint Frost is met een lading zuidelijke toegang tot de Rode Zee bevroren kippen op weg naar Du- een aantal koopvaardijschepen bai. In Hodeida had het schip, dat door explosies is beschadigd. De achttien bemanningsleden aan eigenaresse van het schip, de Gro- boord heeft, een gedeelte van zijn ningse rederij Seatrade, zegt dat de lading gelost. In Mexico begint maandag'onder auspiciën van de Verenigde Naties de tweede wereldbevolkingsconfe rentie, nadat tien jaar geleden het actieplan inzake de groei van de wereldbevolking in Boekarest werd aangenomen. Tijdens de een week durende conferentie zal het actieplan uit 1974 worden bijge steld aan de hand van vier hoofd thema's, te weten gezin en vrucht baarheid, migratie en bevolkings spreiding, milieu en gezondheid, alsmede sterfte en gezondheidsbe leid. door Rob Hirdes Het Nederlandse standpunt om trent het bevolkingsvraagstuk gaat ervan uit dat de bevolkingsgroei nog steeds een urgent probleem is. Ook al neemt de wereldbevolking momenteel minder snel toe dan in de jaren vijftig en zestig. Steeds meer mensen op aarde betekent, aldus de Nederlandse opstelling, te veel monden om te voeden en een fatale aanslag op natuurlijke hulp bronnen en milieu. Daarin wordt een directe relatie gelegd tussen enerzijds de proble men van honger, uitputting van hulpbronnen, aantasting van het milieu en anderzijds de bevol kingsgroei. Dat leidt dan weer au tomatisch tot de veronderstelling dat geboortenbeperking de oplos sing bij uitstek van al deze vraag stukken zal brengen. Die Neder landse stellingname wordt echter onder andere door de Werkgroep Medische Ontwikkelingssamen werking (Wemos) als een te simpe le oplossing beschouwd. Langer leven Op dit moment leven er zo'n 4,58 miljard mensen op de aarde, van wie vijfenzeventig procent in de Derde Wereld. Verwacht wordt dat in het jaar 2000 de wereld ongeveer 6,1 miljard mensen zal tellen. Meer dan negentig procent van die ver wachte groei zal in de armste lan den plaatshebben. Deze toename is echter niet zozeer het resultaat van een explosieve groei van het aantal kinderen, dat vrouwen baren, maar veel meer van een positieve veran dering; namelijk het feit dat meer mensen langer leven. Daling van de kindersterfte en stijging van de levensverwachting in de landen van de Derde Wereld zijn de oorzaken van deze verande ring. Het geboortencijfer zelf is da lende in alle regio's van de wereld met uitzondering van de sub-Saha ra in Afrika. Op dit moment heeft bijna een kwart van de wereldbevolking te weinig te eten. Als honger een oor zaak van overbevolking zou zijn, dan zou men een direct verband tussen honger en bevolkingsdicht heid verwachten. De dichtsbevolk- te landen op de wereld zijn echter het rijkst en kampen niet met hon- gerproblemen; althans niet op gro te schaal. Op dit moment wordt er vol doende voedsel geproduceerd op de aarde om iedereen van eten te voorzien. Zo wordt er op wereld schaal alleen al aan graan voldoen de geproduceerd om zes miljard mensen bijna anderhalf keer de huidige wereldbevolking - te voorzien in hun calorische en ei witbehoeften. De meeste landen beschikken dan ook over voldoen de voedsel voor hun bevolking, als het maar gelijk verdeeld zou wor den. Maar India bijvoorbeeld expor teerde meer dan een miljoen ton aan graan na de oogst van 1978, ter wijl zo'n twintig tot veertig procent van de bevolking er honger leed. In Latijns-Amerika nam de voedsel- produktie sneller toe dan de bevol king. Er zou in principe voldoende voedsel zijn voor iedereen. Maar desondanks lijdt een vijfde deel van de bevolking er aan chroni sche ondervoeding. Verdeling Probleem is dus niet zozeer de voedselproduktie dan wel de ver deling ervan onder invloed van het marktmechanisme. Grote delen van de Derde Wereld worden be nut voor de produktie van export gewassen, die slechts door een klein deel van de wereld worden geconsumeerd. Zo voeren 36 van de veertig armste landen ter we reld voedsel uit naar Noord-Ameri- ka, terwijl Afrika een belangrijke exporteur naar Europa is van pro- teine. In de praktijk komt het erop neer, dat de zogenaamde ontwik kelde landen, waar twintig procent van de wereldbevolking leeft, 68 procent van alle voedselimporten voor hun rekening nemen. De geindustrialiseerde landen bepa len tevens welk voedsel wordt ver bouwd en waar dat voor wordt ge bruikt. Daarbij wordt een derde van de wereldgraanproduktie ge bruikt als veevoer. Gedeeltelijk ge beurt dat in het kader van de pro duktie van vlees. Met andere woor den: niet zozeer de bevolkingsaan was in de Derde Wereld dan wel de consumptieve vraag in de rijke lan den is debet aan de voedseltekor ten. Desondanks is een wereldwijd bevolkingsbeleid in het scala van de mondiale problematiek ge wenst. Negen op de tien vrouwen, op een groep van 21.000 door de World Health Organisation geinter- viewde vrouwen, zeggen dan ook zich bewust te zijn van het feit dat geboortenspreiding zowel hun ei- t'fh W 1/ i Ondervoeding en kindersterfte zijn belangrijke agendapunten op de Wereldbevolkingsconferentie. (foto GPD) gen gezondheid als de gezondheid van hun kinderen ten goede komt. Toch blijkt de kloof tussen het beleid van nationale regeringen en internationale organisaties tot re ductie van de geboortencijfers groot. In het ene land wordt met een beschuldigende vinger naar vrouwen gewezen als ze wel kinde ren baren (China, Bangladesh); in het andere land (Frankrijk, Duits land) als ze geen of te weinig kinde ren baren. Het wereldwijde netwerk van in stanties op het gebied van 'gezins planning' kan in zijn taakstelling dan ook niet of nauwelijks om een diversiteit van factoren heen, die bepalend is voor de gezinsgrootte. Zoals de economische noodzaak, sociale en culturele normen, als mede religieuze waarden. Sterilisatie De medisch-technische evolutie is zover voortgeschreden, dat het in principe voor vrouwen mogelijk is te voorkomen dat zij ongewenst zwanger worden of ongewenst een kind ter wereld brengen. De ver spreiding van die in het Westen ontwikkelde kennis en middelen over de gehele .wereld, met name via de gezinsplanningsprogram ma's, heeft geleid tot de volgende situatie: Op dit moment worden per jaar tachtig miljoen mensen ge steriliseerd, de 'pil' wordt geslikt door 55 miljoen vrouwen en naar schatting laten per jaar 55 miljoen vrouwen zich aborteren, van wie de helft illegaal. Die - veelal illegale - abortus sen als uiterste vorm van geboor- tencontrole, die vrouwen zelf han teren, moeten ze vaak bekopen met onvruchtbaarheid, vermin king of de dood. In Latijns-Ameri ka vormt illegale, onveilige abortus de tweede doodsoorzaak van vrou wen in de vruchtbare leeftijd. In Turkije en Venezuela is zestig pro cent van de bedden van vrouwen afdelingen van stedelijke zieken huizen en is veertig tot vijftig pro cent van de beschikbare bloed- voorraad nodig ten behoeve van vrouwen die lijden aan de gevol gen van illegale abortus. Geschat wordt dat - voor de hele wereld vijf tot vijftien op de duizend vrou wen. die in ziekenhuizen worden opgenomen vanwege complicaties door een illegale abortus, sterven. Aan de door de westerse wereld in de Derde-Wereldlanden geïntro duceerde geboortenregelingsme- thoden, die medische voor- en na zorg vereisen, kleeft in een aantal gevallen het bezwaar, dat medi sche hulpposten en medisch perso neel onvoldoende aanwezig zijn. Vrouwen, die door de zorg voor kinderen, huishouden en land in hun bewegingsvrijheid zijn be perkt, kunnen minder makkelijk naar een medische hulppost rei zen. Maar voor de problemen zijn op diverse plaatsen in de wereld 'oplossingen' bedacht. Zo wordt er niet-medisch peso- neel ingezet in de verstrekking van voorbehoedmiddelen. In Kenia komt het voor dat dit personeel wordt voorzien van een verpleeg stersuniform om de geloofwaardig heid te vergroten. In tal van Derde- Wereldlanden is de pil gewoon ver krijgbaar bij de kruidenier. Of ko men medische hulpposten naar de vrouwen toe. Vrachtwagens rijden de dorpen langs. Er moet veelal snel worden beslist. Van een 'gein- formeerde' keuze komt in een der gelijke situatie weinig terecht. Veel landen koppelen een eigen 'waarderings- of beloningssys teem' aan bepaalde vormen van ge boortenbeperking. Zo krijgen zwarte vrouwen in Zuid-Afrika, volgens het Zuidelijk Afrika Nieuws, slechts een arbeidscon tract als zij de prikpil of een ander voorbehoedmiddel gebruiken, ter wijl grote sterilisatie- en abortus- campagnes onder de zwarte bevol king op touw worden gezet. Ander zijds worden blanke vrouwen op geroepen meer kinderen te baren. Tegen beloning, zoals in India, Thailand, Kenia, of met het geweer op de borst (Bangladesh), of onder grote druk van de ambtenaar, die een premie ontvangt voor het aan tal sterilisaties dat hij op zijn naam heeft staan, worden over de gehele wereld vrouwen gesteriliseerd. In El Salvador zijn ziekenhuizen en gezondheidwerkers bijna verplicht te voldoen aan maandelijkse streefcijfers van sterilisaties. In de afgelopen negen jaar wer den bijna 150.000 sterilisaties uit gevoerd, waarvan zeventig op mannen, op een totale bevolking van vijf miljoen. In Colombia, waar vanaf de zestiger jaren veel family- planningsfondsen zijn geïnves teerd in sterilisatie-klinieken, is een sterilisatie bijna gratis en bo vendien gemakkelijk verkrijgbaar in tegenstelling tot andere voorbe hoedmiddelen, die duur zijn en een abortus, die verboden is. De Werkgroep Medische Ont wikkelingssamenwerking acht het een eerste vereiste, dat de vrou wen, waar ook ter wereld, de moge lijkheid wordt geboden zelfstandig te beslissen over geboortenrege- ling en de wijze waarop. Dat kan alleen als zij geinformeerd worden over mogelijke risico's, die zij lo pen bij het gebruik van een speci fiek voorbehoedmiddel, als zy voorgelicht worden over andere middelen en als zij weten dat steri lisatie onomkeerbare effecten heeft. Als zij dan een keuze maken, moet die in vrijheid gebeuren. Dus zonder beloning of strafmaatregel.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 7