Cocaïnevangst douane Schiphol Lezers kunnen hun krant niet missen Hoge kamerhuren niet te vermijden Grootste hoeveelheid in één zending Misstanden geconstateerd,maar Hoogleraar AZU mag niet meer opereren Kolfschoten (81) overleden Agent die drugsdealer doodschoot niet vervolgd Conclusie uitgebreid internationaal onderzoek iBtïó Milieuorganisatie laakt rapport kerncentrales COC teleurgesteld over brief Kappeijne ZATERDAG 4 AUGUSTUS 1984 BINNENLAND PAGINA 5 SCHIPHOL (ANP) De douane op Schiphol heeft 33 kilogram cocaine onderschept. Het is voor zover bekend de grootste hoeveelheid die in één zending in Europa is aangetrof fen. In verband hiermee is de 40-jarige Duitser L.R., al jarenlang wonend in Ecuador, aangehouden. DEN HAAG (GPD) Kamerver- huur door commerciële bedrijven kenmerkt zich door te hoge prij zen, te slechte kwaliteit en slecht onderhoud. Het overgrote deel van de kamerverhuurpanden voldoet niet aan de plaatselijke verordenin gen. Niet meer dan tien procent van de verhuurders blijkt een for mele vergunning te hebben. Die slechte situatie trof de Stich ting Woonkonsumenten Onder zoek uit Amsterdam aan tijdens een landelijk onderzoek. Een rap port daarover is inmiddels naar de Tweede Kamer gestuurd. De gemeentelijke overheden blijken in de praktijk kamerver huurders nauwelijks te controle ren. Ook worden geen maatregelen getroffen als een overtreding wordt geconstateerd. De huurders zelf komen evenmin in actie, on danks het feit dat er formele wette lijke mogelijkheden zijn voor huurders om te protesteren tegen een te hoge huur. Overigens is het eigenlijk maar goed dat er weinig tegen de mis standen wordt ondernomen, want Hat zou het einde betekenen van de commerciële kamerverhuur. Zon der overheidssubsidie is het nau welijks mogelijk redelijke, goed onderhouden kamers aan te bie den tegen betaalbare prijzen, blijkt uit het onderzoek. De onderzoekers berekenen bij voorbeeld dat kamers die door de Stichtingen Studenten Huisves ting (SSH's) worden verhuurd wel betaalbaar zijn en bovendien goed onderhouden. Maar de SSH's krij gen dan ook op elke gulden huur een aanvullende rijkssubsidie va riërend van 60 cent tot 1,20 gulden. Zonder die omvangrijke subsi die kunnen commerciële kamer verhuurders niet dezelfde redelijke prijzen hanteren en dan ook nog eens aan alle technische en veilig heidseisen voldoen, menen de on derzoekers. Een scherpe over heidscontrole op prijs of kwaliteit zou derhalve leiden tot financiële verliezen bij de kamerverhuurbe drijven. Die verliezen zouden uiteindelijk leiden tot het stopzetten van de ka merverhuur. Als dat op grote •schaal gebeurt zijn de gevolgen fu nest voor jonge woningzoekenden die meestal zijn aangewezen op ka mers. Volgens het rapport blijkt namelijk de markt voor kamers voor net iets meer dan de helft in handen van commerciële verhuur bedrijven. Hospita's nemen ruim 30 procent in op de markt, maar hun aandeel loopt gestaag terug. Overigens: het onderzoek heeft uitsluitend be trekking op verhuurbedrijven die panden beheren met minstens vijf verhuurde kamers. Kleine bedrij ven, hospita's en de gesubsidieer de verhuurstichtingen (twaalf pro cent van de markt) vallen erbuiten. Het onderzoek is gebaseerd op een inventarisatie van kamerver- huurpanden in Amsterdam, Den Haag, Utrecht, Groningen, Maas tricht, Hoorn en Weert. Die ge meenten kunnen als geheel repre sentatief zijn voor heel Nederland. Het is voor de eerste maal dat is getracht een beeld te schetsen van de commerciële kamerverhuur markt. De opdracht is verstrekt door het ministerie van volkshuis vesting. De Duitser arriveerde donderdag avond rond negen uur met een lijn- vlucht vanuit Londen op Schiphol. Op zijn bagagewagentje stonden drie koffers en duidelijk zichtbaar zes flessen sterke drank. Met de mededeling dat hij de flessen wilde aangeven meldde de man zich bij de douane in de aankomsthal. Nadat de verschuldigde invoer rechten waren betaald en L.R. in de mening verkeerde dat hij de luchthaven mocht verlaten, vroeg UTRECHT (ANP) - Het deze week verschenen rapport van de Ge zondheidsraad over de veiligheid van kerncentrales onderschat de gevolgen van ongelukken met kernenergie. Het is realistischer om aan te nemen dat een ramp met een kerncentrale vijf tot tien maal ernstiger uitpakt dan de Gezond heidsraad veronderstelt. Dit stelt de stichting Natuur en Milieu, een samenwerkingsver band van natuurbeschermingsor ganisaties, in een reactie op het rapport van de Gezondheidsraad over ernstige ongelukken in kern centrales en de gevolgen daarvan voor de volksgezondheid. In het rapport van de raad wor den eerdere schattingen over de omvang van een kernramp afge zwakt. Volgens Natuur en Milieu is dit gebaseerd op achterhaalde ver- DEN HAAG (GPD) - In zijn woon plaats Den Haag is donderdag avond de oud-burgemeester van Eindhoven en Den Haag, mr. H. A. M. Kolfschoten, overleden. Kolf schoten, in het eerste na-oologse kabinet gedurende een jaar minis ter van justitie, is 81 jaar oud ge worden. Afgelopen zondag werd hij na een beroerte in een Haags ziekenhuis opgenomen. Zijn laatste politieke functie be kleedde Kolfschoten als burge meester van Den Haag in de perio de van 1957 tot 1968. Direct na zijn studietijd kwam hij in de politiek terecht. De bekende politicus jhr. mr. Ruys de Beerenbrouck heeft grote invloed op hem gehad. Vele jaren was Kolfschoten zijn particu lier secretaris. Van 1927 tot 1938 was Kolfscho ten secretaris van de R.K. Staats partij. In de oorlogstijd zat hij in het zogenoemd Politiek Convent, waar gesproken werd over de Ne derlandse partijpolitiek van na de oorlog. In het eerste na-oorlogse kabinet (Drees-Schermerhorn) trad Kolfschoten op als minister van justitie. Elf jaar lang was Kolfschoten de douanebeambte zijn koffers te mogen inspecteren. De Duitser opende één koffer, die kleding bleek te bevatten. De douanebeambte bleef echter aan dringen en wilde ook de inhoud van de andere twee koffers zien. De man zei deze koffers niet te kunnen openen omdat zijn vrouw, die niet in zijn gezelschap reisde, de sleutels van deze koffers bij zich had. Daarop opende de douane de koffers zelf en trof de 33 kilogram onderstellingen en berekeningen van het EPRI, het onderzoeksbu reau van de Amerikaanse elektrici teitsbedrijven. De voor kernenergie verant woordelijke overheidsinstantie in de Verenigde Staten, NRC, heeft de studie van het EPRI niet aan vaard als basis voor haar beleid. De NRC vindt de conclusies van het EPRI nog onvoldoende gefun deerd. Nadere studies, die niet voor 1985 zullen zijn afgerond, moeten eerst meer zekerheid ge ven, aldus de milieu-organisatie. De Gezondheidsraad wijst de kritiek van Natuur en Milieu van de hand. Volgens dr. P. C. van Er- kelens, secretaris van de commis sie die het rapport heeft geschre ven, zijn de conclusies niet alleen op de studie van het EPRI geba seerd. Kolfschoten tijdens zijn burge meesterschap van Den Haag (Foto ANP) eerste burger van Eindhoven alvo rens hij in 1957 burgemeester van Den Haag werd. In de tussenlig gende jaren was hij een aantal ja ren lid van de Eerste Kamer. Zijn benoeming als burgemeester van de residentie lag politiek nog al ge voelig. Kolfschoten was KVP'er en Den Haag had niet eerder een ka tholiek als eerste burger gekend. In 1967 voltrok Kolfschoten het huwelijk van prinses Margriet en de heer Van Vollenhoven. In 1968 nam hij afscheid als burgemeester van Den Haag. cocaine aan. Volgens de voorlich ters van douane en rijkspolitie heeft de cocaine in Amsterdam een waarde van ongeveer 3,5 miljoen gulden. De verdachte heeft verklaard in Londen door een zakenrelatie te zijn benaderd met het verzoek de twee koffers mee naar Nederland te nemen. Hij dacht dat de koffers goud bevatten. De koffers zouden op Schiphol door hem onbekende personen in ontvangst worden ge nomen. De man had geen tickets bij zich voor andere bestemmingen dan Schiphol. Ook de Britse politie is inmid dels in Londen met een onderzoek naar de herkomst van de partij co caine begonnen. Inclusief de 33 kilo hebben doua ne, rijkspolitie en de Koninklijke Marechaussee dit jaar tezamen bij na 60 kilogram cocaine op Schip hol onderschept. In 1983 was dat 32,2 kilo en alleen de afgelopen maand juli al 13 kilo. Ook Narco, de nieuwe hond van de douane, getraind in het opspo ren van verdovende middelen, heeft zijn eerste grote vangst ge daan. In het vrachtgebouw vond de hond onlangs een kist, die tien kilo cocaine bleek te bevatten, ver stopt in de dubbele bodem. Rijkspolitie en douane zijn be zorgd over de sterke stijging van de cocainesmokkel naar en via Schiphol. Niet alleen het aantal za ken neemt toe, maar ook de hoe veelheden die per keer worden ver zonden. T orbecke-penning voor prof. De Jong LEIDEN (ANP) - Het curatorium van de Thorbeckestichting heeft de zilveren Thorbecke-penning toegekend aan prof. dr Lou de Jong. Hij krijgt de penning 14 sep tember aan de universiteit van Lei den uitgereikt. De Jong krijgt de pennir.'* van wege zijn 'unieke prestatie, v*elke spreekt uit het tiental delen waarin hij de geschiedenis van Het Ko ninkrijk der Nederlanden voor wat het rijk in Europa betreft heeft be schreven. Meer in het bijzonder de delen 9 en 10 waarin onder meer de bevrijding en de strijd om de terug keer van democratische instellin gen is verhaald', aldus de toelich ting van de stichting. In het ruim honderdjarig bestaan van de stichting is het tiende keer dat de penning wordt toegekend. UTRECHT- Beeldhouwer Jan Ploeg uit Utrecht legt de laatste hand aan zijn houten beeld van een prehistorisch dier, de Trilobiet. Het kunstwerk is twee en een half meter lang en weegt drie en een half ton. Het is gemaakt van Afrikaans ij zerhout en zal later in het jaar een plaatsje krijgen in een kunstgale rie. (foto ANP) Ijzersmelterij SIEGERSWOUDE (ANP) - Bij op gravingen nabij het Friese plaatsje Siegerswoude zijn sporen aange troffen van een ijzersmelterij uit de veertiende eeuw. Dat wordt afge leid uit de vondst van ijzerslakken. De opgravingen werden verricht door leden van de Archeologische Werkgemeenschap Nederland, omdat men aanwijzingen had dat op de plaats van het weiland waar de resten werden gevonden eeu wen geleden sprake van bewoning zou zijn geweest. De nu aangetoon de ijzersmelterij moet hebben be hoord bij een Benedictines- senklooster vlakbij Drachten. UTRECHT (GPD) De directie van het Academisch Ziekenhuis Utrecht heeft besloten de aan het ziekenhuis verbonden hoogleraar dr. B. Coolsaet voor onbepaalde tijd geen zogenoemde 'incontinen- tie-operaties' uit te laten voeren. Bij dit soort operaties krijgen pa tiënten een kunstmatige sluitspier of wordt er een nieuwe blaas aan gelegd zodat de urinewegen weer kunnen werken. De AZU-directie nam deze belis- sing nadat patiënten in brieven kri tiek hadden geuit op de hoogle raar. De klachten-, fouten- en onge vallencommissie van het AZU heeft de klachten momenteel in onderzoek. Medisch-directrice, mevrouw dr. E. Borst-Eilers zei dat de beslissing om de uroloog voorlopig niet meer te laten opereren in overleg met hem is genomen. Volgens de direc trice kon de veel te kleine staf van Coolsaet niet voor een goede bege leiding van de patiënten zorgen. De minimale voorbereiding en slechte nazorg zijn dan ook de be langrijkste grieven van de patiën ten. De directie heeft Coolsaet nu ge vraagd een reorganisatie-plan te maken voor de afdeling urologie van het Academisch Ziekenhuis. Als de nieuwe opzet van deze afde ling door ziekenhuisdirectie en universiteit wordt geaccepteerd, is het de bedoeling dat Coolsaet weer de leiding krijgt. Mevrouw Borst kon niet zeggen wanneer de incontinentie-opera- ties weer zullen worden hervat. Voorlopig moeten patiënten uit wijken naar een ander ziekenhuis. UTRECHT (ANP) - De agent die twee weken geleden bij een schiet partij de Utrechtse drugshandelaar Holly Hasenbos dood schoot wordt niet vervolgd. Een onderzoek van de rijksrecherche heeft uitgewezen dat de agent niets te verwijten is en dat hij handelde uit noodweer. Het dodelijke schot viel toen Ha senbos bij een routinecontrole in de buurt van zijn woning in Utrecht plotseling een pistool trok en enkele malen schoot in de rich ting van de agent die hem om zijn autopapieren vroeg. Een tweede agent schoot vijf keer gericht terug om zijn collega te beschermen. Ha senbos werd twee maal in het hoofd geraakt. Het is volgens officier van justi tie mr P. Behling een raadsel waar om het slachtoffer begon te schie ten. Hij had niets bij zich wat op de een of andere manier belastend zou kunnen zijn. Hasenbos was bekend doordat hij openlijk uitkwam voor zijn acti viteiten als hasjhandelaar. In het begin van de jaren zeventig begon hij als één der eersten met de gere gelde verkoop van soft drugs in een Utrechtse grachtenkelder. INBRAKEN - De politie in Rot terdam heeft met de aanhouding van drie jongens van 15, 18 en 21 jaar uit die plaats totaal 36 inbra ken opgelost. Ook de heler van de door het drietal buitgemaakte goe deren werd gepakt. De politie kwam het groepje in brekers op het spoor, toen ze twee jongens gisterochtend op een fiets met een videorecorder op schoot zagen rijden. Omdat het transport de politiemannen wat verdacht voorkwam, werden de jongens aangehouden. In de jaren vijftig introduceerde het Centraal Bureau voor Cou rantenpubliciteit (Cebuco) de ge vleugeld geworden slagzin: 'De krant kunt U niet missen, geen g'. Natuurlijk was dat bedoeld als reclame voor de dagbladen. Uit onderzoek blijkt echter dat lezers inderdaad heel slecht bui ten hun krant kunnen. In een on langs verschenen boek schrijft de Westduitse Petra Dorsch zelfs dat lezers perioden waarin kran ten niet verschijnen, ondergaan als crisistijden. U kunt de krant kennelijk dus inderdaad niet missen. Geen dag. door Ronald Frisart Dorsch baseert zich in haar boek op tien onderzoeken die zijn uitgevoerd tussen 1945 en 1978. Drie stammen uit New York, vijf uit West-Duitsland (on der meer Munchen en Hamburg) en twee uit Nederland. Van die Nederlandse onderzoeken is het ene in 1977 door de NOS gedaan, het andere werd dat zelfde jaar in Nijmegen door het regionale dagblad De Gelderlander uitge voerd. Alle onderzoeken zijn gedaan in tijden dat kranten door stakin gen niet konden verschijnen. In de meeste gevallen waren dat ac ties van grafici, in twee gevallen hadden de bezorgers in New York het werk neergelegd. De vraag was steeds of de lezers hun dagblad misten, en zo ja, hoe erg en waarom. Verreweg de meeste onder vraagden bleken hun krant in derdaad te missen en heel erg bo vendien. Dat gevoel nam meestal toe naarmate de krant langer niet verscheen. De eerste (en meest logische) reactie op het uitblij ven van de krant, is het vaker raadplegen van radio en televi sie. Veel mensen gaan meer tijd schriften lezen, sommigen wen den zich tot buitenlandse dagbla den. En er is een groep die naar boeken en zelfs uit wanhoop naar allerhande reclamefolder tjes grijpt om toch in vredes naam maar wat te lezen te heb ben. Het dagelijkse levenspatroon van mensen raakt danig in de war als er geen krant in de bus glijdt. Voor abonnees op een ochtendblad begint die ellende al bij het ontbijt en in tram, trein of bus op weg naar het werk. Daar zitten ze, met lege handen en nogal ontredderd. Op het eer ste gezicht lijkt het een overdre ven uitspraak, maar Dorsch toont overtuigend aan dat steden en dorpen min of meer ontwricht raken als er geen dagbladen ver schijnen. Wanneer mensen zich bij ge brek aan een krant voor hun in formatie en verstrooiing wenden tot radio en televisie blijkt dat die media te kort schieten. Ze kunnen het gat dat door dagbla den is achtergelaten doodge woon niet vullen. Datzelfde geldt voor telefonische nieuwsdien sten (zoals die van het ANP) en voor allerhande noodkranten die door de dagbladbedrijven, door vakorganisaties of politieke par tijen worden verzorgd. Blijkbaar vinden mensen hun dagblad zó rijk geschakeerd, zó actueel en zó handzaam in het gebruik dat niets die krant afdoende kan ver vangen. Lezers worden daarom ook ontzettend boos als de krant wegvalt. Ze schrijven verbolgen brieven of bellen woedend op, ze zeggen (meestal tijdelijk) hun abonnement op of ze vragen een deel van hun abonnementsgeld terug. Maar dat alles kan de bitte re pil blijkbaar alleen maar ver gulden. Het verlies wordt er niet écht mee goedgemaakt. Petra Dorsch. wetenschappe lijk medewerkster bij het Institut für Kommunikationswissen- De televisie zal de krant nooit helemaal kunnen verdringen. Il lustratie van Len Munnik uit het jaarverslag van de Nederlandse Dagblad Pers. schaften van de universiteit van München, heeft het in haar boek trouwens met alleen over de ruimte die door de redacties wordt gevuld. Heel nadrukkelijk betrekt ze er ook de advertenties bij. Zelfs de kleinste advertentie bevat voor de lezer nieuws, zo is haar stelling. De gevolgen van het uitblijven van kranteadvertenties blijken zeer groot. Mensen weten niet meer waar koopjes te halen zijn, ze worden niet meer op bepaalde artikelen attent gemaakt en ze veranderen daardoor hun koop patroon. Voor de middenstand heeft dat soms rampzalige gevol gen. Bij een krantenstaking kort na de Tweede Wereldoorlog wa ren de omzetten van de midden stand van New York per week 17 miljoen dollar lager dan normaal. Maar ook theaters en biosco pen ondervinden de nadelige ge volgen van het uitblijven van dagbladen. Mensen krijgen de uitgaansagenda niet meer onder ogen en trekken er daardoor 's avonds minder op uit. Gebleken is dat slechts heel weinigen spe ciaal de stad in gaan om bij bio scopen en theaters te kijken wat er te doen is. Hoewel hierboven werd aange duid dat lezers bij het ontbreken van de krant voor hun informatie te rade gaan bij radio en televisie, blijkt na verloop van tijd dat in het algemeen ook minder van die - twee media gebruik wordt ge maakt. De simpele reden daar van is dat men niet meer dage lijks (tenzij door middel van om- roepgidsen) beschikt over de ra dio- en tv-programmagegevens. In het algemeen geldt dat van an dere media minder gebruik wordt gemaakt wanneer het me dium dagblad uitvalt. 'De krant', zo schrijft Dorsch, 'is niet alleen gangmaker in het dagelijkse leven van de lezers, maar ook een belangrijke levens ader die het stedelijke organisme aandrijft en in beweging houdt'. Het stadsleven komt op een laag pitje te staan, zo concludeert Dorsch, wanneer er geen kranten zijn. Mensen praten minder met elkaar omdat er minder ge spreksonderwerpen zijn, de au tohandel die zo afhankelijk is van dagbladadvertenties loopt vast, de politie ondervindt moei lijkheden bij opsporingen omdat van misdaden niet meer dage lijks melding wordt gemaakt. Dat betekent dat veel tips ook uitblijven. Gezien die onderzoeksresulta ten is het niet verwonderlijk dat lezers de plaatselijke en regiona le pagina's het meest missen, juist omdat het lokale nieuws niet of nauwelijks via andere me dia dan de eigen plaatselijke of regionale krant te krijgen is. Alles te zamen ziet Dorsch vol doende aanleiding om te waar schuwen tegen overhaaste voor spellingen dat de traditionele dagbladen zouden worden ach terhaald door de moderne com municatietechnieken. De krant heeft eigenschappen die andere media 'Zou het dagblad verdwijnen, of zouden de plaatselijke en re gionale pagina's worden vervan gen door elektronische media, dan zal een toenemend aantal mensen niet meer kunnen deel nemen aan de maatschappelijke communicatie, omdat ze de in formatievloed via het beeld scherm niet kunnen bijbenen', zo besluit Dorsch haar boek. Er is dus maar één conclusie mogelijk: De krant kunt U inder daad niet missen, geen dag. En dat is nu eens meer dan louter reclame. (Dr. Petra E. Dorsch: Die Zei- tung, Medium des Alltags, Mono- graphie zum Zeitungsstreik. Ver lag Oelschlager, Munchen 1984, 146 p., DM 28,80 (In Nederland f 39,15). AMSTERDAM (GPD) - Een brief van slechts drie velletjes met vrijblij vende opmerkingen en complimentjes maar waarin echt beleid ont breekt. Dat is de mening van de COC, de belangenvereniging van homo seksuelen, over de brief van staatssecretaris Kappeijne van de Coppello, waarin zij het nieuwe regeringsbeleid betreffende de gelijkberechtiging van homoseksualiteit uiteenzet. Hoofdbestuurslid Sylvia Borren: 'De opmerking in de brief van de staatssecretaris waar zij zegt dat er een proces van gewenning nodig is binnen het overheidsapparaat vinden wij een enorme telerustelling. Als of het COC niet al veertig jaar bestaat. Een miljoen mensen in Nederland is homoseksueel. De regering wil eindelijk nu pas en dan nog langzaam, nadenken over hun positie'. De brief van de staatssecretaris, 27 juli verstuurd, is een reactie op een ruim een jaar geleden door het COC opgestelde nota, waarin staat be schreven hoe de overheid de positie van homoseksuelen zou moeten ver beteren. In de nota werden 75 concrete voorstellen gedaan. Per departement uitgesplitst werden maatregelen voorgesteld/die va rieren van mentaliteitsverandering bij politieagenten en ambtenaren tot het opsporen en verbieden van discriminatie. Minister-president Lubbers en staatssecretaris Kappeijne van de Cop pello hebben de nota direct onderwerp van interdepartementale overleg gemaakt. Het resultaat daarvan is nu neergelegd in de brief van de staats secretaris aan het COC. Bestuurslid Jos van Rooij: 'De reactie blijkt nu zeer summier te zijn. Men heeft langer dan een jaar geleden onze zeer uitgebreide en concrete nota ontvangen en nu komt er dan een brief van drie kantjes met zeer vrijblijvende voorstellen. De staatssecretaris schrijft bijvoorbeeld: 'het nodige zal worden gedaan om discriminatie van homoseksuele bejaarden tegen te gaan'. Er staat niet bij hoe dat moet, op welke manier, wanneer'. Op enkele andere voorstellen die het COC al lang bepleit is door de bewindsvrouw helemaal niet gereageerd. Sylvia Borren: 'Onze voorstel len op het gebied van onderwijs en gezondheidszorg, daar wordt niét eens over gerept. Wij weten niet of daar eigenlijk wel over is gesproken. Wij vrezen dat men bewust niets over deze punten heeft willen zeggen, omdat maatregelen in onderwijswereld en gezondsheidszorg politiek ge voelig liggen. Het CDA heeft immers onlangs een standpunt naar buiten gebracht waarin de mogelijkheuid wordt bepleit om discriminatie van homo's in het onderwijs niet te verbieden'. 'Ook de gezondsheidszorg is politiek gevoelig, als het bijvoorbeeld gaat om de weigering van kunst matige inseminatie van lesbische vrouwen en het weigeren van zaad van homoseksuele donoren', vervolgt Borren. 'Wij vinden juist die terreinen heel belangrijk omdat de discriminatie in onderwijs en gezondsheidszorg zeer groot is'.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 5