Churchillbrug wordt belangrijke verbinding Reconstructie van Haagweg nu voltooid Plannen uit 1929 nu eindelijk uitgevoerd Lezers schrijven OSL Kat beschoten Werkgroep onderzoekt veiligheid op straat ZATERDAG 4 AUGUSTUS 1984 LEIDEN - Sinds 1929 wordt er over gesproken. In 1978 nam de gemeenteraad het besluit dat zij er zou komen. Eind dit jaar is de bouw voltooid en zal de officiële ope ning worden verricht van wat de belangrijkste verbinding genoemd mag worden die de laatste kwart eeuw tussen twee grote Leidse woonwijken is aangelegd: de Churchill- brug. Een miljoenenproject dat, samen met de aanleg van de Dr. Lelylaan, van grote betekenis is voor met na me het westelijk deel van Leiden. De nieuwe verbinding slaat letter lijk en figuurlijk een brug tussen Zuid-West en het Morskwartier en wordt één van de belangrijkste routes door Leiden heen. door Jan Rijsdam "Vooral bewoners van het Mors kwartier zullen aan de nieuwe ver keerssituatie moeten wennen", meent het hoofd van de afdeling verkeer van de gemeente, G.H. Aletrino. "In hun wyk gaat name lijk ontzettend veel veranderen. Rond de ChurchiJlbrug zal een concentratie van nieuwe wegen ontstaan en bestaande rijrichtin gen worden aanzienlijk gewijzigd". Zo zal het traject Damlaan/Von- dellaan niet langer een doorgaande route zijn naar de Hoge Morsweg en het gedeelte Morsweg tussen de Rijnzichtbrug en het Morsviaduct is niet langer bedoeld voor (au toverkeer in de richting van de La ge Morsweg. "Er zullen straks wel klachten over komen", verwacht Aletrino. "Maar als de mensen een maal aan de nieuwe situatie ge wend zijn zullen ze merken dat het een enorme verbetering is". Doorgaand verkeer in de wijk moet voortaan gebruik maken van de volgende route: te beginnen bij de Churchilllaan of Haagweg, over de Churchillbrug, Dr. Lelylaan en Haagse Schouwweg naar de Ples- manlaan. De Diamantlaan en het gedeelte Morsweg tussen de Dr. Lelylaan en het Morsviaduct zijn bestemd voor het verkeer wijk in. Een gevolg van die nieuwe situatie is ook dat de Damlaan en het ge deelte Morsweg tussen het Mors- Een luchtfoto van de i binding tussen de Leidse i ken Morskwartier en Zuid-West. De Churchillbrug over de Rijn is duidelijk zichtbaar in het midden van de foto. Daaronder loopt de Haagweg waarvan de reconstruc tie, inclusief de aanleg van twee fiets- en voetgangerstunnels, thans is voltooid. Linksonder zien we de studentenflats aan de Churchill laan. Helemaal rechts is de houtza gerij van Noordman nog te zien. Aan de andere zijde van de Rijn ligt de Morsweg met rechts voorna melijk woonbebouwing en links on der meer de fabrieken en betoncen- trales van Wemink. Evenwijdig de Rijn loopt de spoorlijn Lei- den-Den Haag. Boven de Churchillbrug zijn de contouren van de Dr. Lelylaan zichtbaar. Wie straks komend van af de Haagweg de Churchillbrug neemt belandt via het Dr. Lelyvia- duct op de Dr. Lelylaan. De weg komt uiteindelijk uit (helemaal bo ven in de foto) op de Haagse Schouwweg, nabij Holiday Inn. Door de Dr. Lelylaan wordt het Morskwartier als het ware in twee ën gehakt. Twee tunnels zorgen er voor dat het langzame verkeer de Dr. Lelylaan ongehinderd kan kruisen. Links van de weg liggen onder meer het Diamantplein, de flats aan de Opaalstraat en Agaat laan en een aantal sportvelden. Links van de sportvelden is nog net de nieuwbouwwijk Koppelstein te ontwaren. Rechts van de weg zien we de flats aan de Cruquiuslaan, de wo ningen rond de Lage Morsweg en het park Kweeklust. Boven in de fo to zijn ook de nieuwe woonwijk Boekhorst en de kantoren aan de Plesmanlaan zichtbaar. viaduct en de spoorwegovergang rustige woonstraten worden waar in elk geval vrachtverkeer weldra tot het verleden zal behoren. De nieuwe Dr. Lelylaan wordt dus de belangrijkste doorgaande weg in het Morskwartier die de wijk als het ware in tweeën hakt. Het spreekt vanzelf dat de Dr. Le lylaan flink druk zal worden. Zo wel aan de Haagwegkant als aan de Morswegkant zijn daarom groot scheepse voorzieningen getroffen die de veiligheid van het langzaam verkeer moeten bevorderen. Onder de Haagweg zijn twee fiets- en voetgangerstunnels ge bouwd en onder de Dr. Lelylaan zijn twee tunnels in aanbouw (ter hoogte van de Damlaan en de Agaatlaan). Dankzij die tunnels zal het langzame verkeer de Dr. Lely laan en de Haagweg/Churchilllaan ongehinderd kunnen kruisen. Over de Dr. Lelylaan is ook nog een viaduct gebouwd ter hoogte van sportcomplexen van de voet balvereniging Leiden, Docos en ZLC. Fietspad De nieuwe weg loopt ook langs de nieuwbouwwijk Boekhorst die een fietsverbinding krijgt met een andere nieuwbouwwijk, Koppel stein. Langs de Vondellaan en de Dr. Lelylaan zullen vrijliggende fietspaden worden aangelegd. Om dat de verlengde Lage Morsweg, door hei park Kweeklust, voor au toverkeer wordt afgesloten zal ook hier een veilige fietsverbinding ontstaan vanuit Boekhorst richting stad. De Cruquiuslaan is straks be stemd voor autoverkeer. Langs de Plesmanlaan wordt een nieuw fietspad aangelegd. In de toekomst zal ook nog een fiets- en voetgan gerstunnel worden gemaakt onder de Plesmanlaan, ter hoogte van de flat Schouwenhove. Ook busverbindingen van het Morskwartier met andere delen van de stad zullen aanzienlijk ver beteren. Lijn 15 en 16 naar de Hoge Morsweg (met eindpunt Koppel stein) blijfven onveranderlijk met dien verstande dat er een aparte busroute wordt aangelegd op de Dr. Lelylaan. Lijn 13 en 14 zullen via de Churchillbrug een directe verbinding krijgen met Zuid-West, Tuinstadwijk en de Professoren- wijk, hetgeen een aanzienlijke ver betering betekent ten opzichte van de huidige situatie. Om geluidsoverlast van het drukke verkeer over de Dr. Lely laan te voorkomen zullen ter hoog te van de nieuwbouwwijk Boek horst en voor de bebouwing nabij de Churchillbrug geluidswerende voorzieningen worden getroffen, zoals de aanleg van een geluidswal. Met de bouw van de Churchill brug, de reconstructie van de Haagweg, de aanleg van de Dr. Le lylaan en de bouw van fiets- en voetgangerstunnels is een totaal bedrag gemoeid van rond de 26 miljoen gulden. Eind oktober zal de Churchillbrug officieel worden geopend. De minister van verkeer en waterstaat, Smit-Kroes, zal wor den gevraagd die feestelijke han deling te komen verrichten. De bouw van de Damtunnel, ter hoogte van de Damlaan/Diamantlaan. waardoor het langzame verkeer de drukke Dr. Lelylaan straks ongehinderd kan kruisen. Nabij de Leeghwaterstraat/Storm Buysingstraat en de Opaalstraat/Agaatlaan is een tweede tunnel in aanbouw. (foto Holvast) Vakantie De Leidse vrijwilligerscentrale is gesloten tot maandag 20 au gustus. Vanaf die datum is de centrale telefonisch weer te berei ken op werkdagen van 12.00 tot 17.00 uur. U kunt de vrijwilli gerscentrale vinden op de Lange- gracht 246A, tel. 149064. Praatgroep Stichting Interkruis in Leiden begint maandag 24 september met een praatgroep voor ouders van peuters in de leeftijd van an derhalf tot tweeënhalf jaar. Het ligt in de bedoeling dat zes weken achtereen, in het kruisgebouw aan het Bevrijdingsplein 60, de ouders bijeenkomen om met el kaar van gedachten te wisselen over de ervaringen met hun peu ters. De eerste avond wordt be paald hoe het programma pre cies wordt ingevuld. Aan de orde kan bijvoorbeeld komen: veilig heid, logeren, visite, speelgoed, ziekte, consequent zijn, belonen, driftbuien of verwennen. De avonden worden begeleid door een opvoedingsvoorlichtster en een wijkverpleegkundige en beginnen om 20.00 uur. Opgeven vóór 3 september bij het kruisge bouw aan de Bevrijdingsweg tel. 766232 of het centraal bureau van de Stichting Interkruis aan de Middelweg, tel. 121753. In de krant van zaterdag 21 juli j.l. gaat de heer Ego, voorzitter van het Oud Strijders Legioen (OSL) en de stichtingen voor Vrijheid en Vei ligheid, te keer tegen enkele Leid se groeperingen die protesteren te gen de aanwezigheid van het OSL op de El Cid-markt. Op deze markt presenteren tal van organisaties en instellingen zich aan de nieuwe lichting eerstejaars studenten aan de Rijksuniversiteit Leiden. Het is de vraag of de aanwezigheid van al deze groepen van belang is voor de aankomende student. De aanwe zigheid van andere dan studenten organisaties wordt aan geen enkele norm getoetst, zodat het niet vreemd is, dat ook omstreden orga nisaties als het OSL zich kunnen presenteren. Niet alleen de Leidse Student Bond, de Leidse Werk groep Homosexualiteit, de PSP en het comité Leiden tegen Fascisme betreuren de aanwezigheid van het OSL op de El-Cidmarkt. Een twin tigtal actiegroepen, organisaties en studentenverenigignen ondersteu nen dit protest. De heer Ego is van mening, dat de actie die hier gevoerd wordt identiek is aan commmunisme en dat de middelen die daarbij gehan teerd worden nauwe verwantschap vertonen met die van Nazi-Duits- land. Behalve de opmerkelijke toon van deze beschuldiging, (vele duizenden onder wie communis ten, links-radicalen en homosexue- len hebben in de jaren dertig deze methoden letterlijk aan den lijve ondervonden) heeft het protest van Leidse organisaties tegen het OSL niets met 'links' of 'rechts' te ma ken. Het gaat deze groepen er met name om de ideeën van het OSL aan de kaak te stellen. In het boek 'Oud en nieuw facis- me' van de Anne Frank Stichting worden in het hoofdstuk 'georgani seerd fascisme en rechts-extremis- me in Nederland' de ideeën van on der meer het OSL besproken. Een greep uit de opvattingen, zoals die in OSL-kringen geventileerd wor den: zwarten overtreffen ons in ge heugen.... maar doen voor ons on der in analytisch vermogen; onze nationale cultuur en het landschap lijden onder de hoeveelheid bui tenlanders; gescheiden raciale ont wikkeling in Zuid-Afrika moet ge steund worden. Los van deze ons inziens racisti sche opvatingen wordt in kringen van het OSL allerminst positief ge dacht over homosexualiteit. Het OSL-blad Sta-vast, dat onder ver antwoordelijkheid van Dhr. Ego verschijnt is in die zin onthullende lectuur. In het nummer van maart 1982 schrijft J.H. Mulder een opi niërend artikel over de Wet Gelijke Behandeling. In dat stuk maakt Mulder een opmerkelijke vergelij king; "als een ronduit voor zijn overtuiging en geaardheid uitko mende homofiel op een school niet mag worden geweerd, op welke grond kan of mag dan een alcoho list, een hoerenloper, een recidi vist, een pedofiel worden ge weerd? En waarom zou een exhibi tionist geen tekenleraar mogen worden op zo 'n school?" Even ver der.... "De eigen-aardigheid van de homofiel maakt hem in de ogen van sommigen onaanvaardbaar voor beroepsuitoefening bij een bepaald soort school. Zo achten ve le kleptomanen, epileptici, blin den, pedofielen, doven of imbecie len ook ongeschikt voor bepaalde werkzaam heden Geconfronteerd met deze citaten in een interview met het Lesbisch- en Homoblad SEK van juni 1983 stelt de heer Ego, "Homo's hebben toch ook een handicap? Die ge aardheid is toch afwijkend van de normale geaardheid?" En verder.... "U moet hier niet komen propage ren dat het de normaalste zaak van de wereld is. Dat vind ik niet en dat is mijn goed recht...." "als je een lesbische of homofiele samenle ving zou hebben, zou die ten dode opgeschreven zijn, dat levert geen kinderen op". Blijkbaar meent de heer Ego het nog niet zo kwaad als hij opmerkt: "Ik zal een homo heus niet vervolgen". Het zal duidelijk zijn dat de Leid se Werkgroep Homosexualiteit dergelijke opvattingen zal bestrij den. Opvattingen die haaks staan op het anti-discriminatiebeginsel in de Grondwet en die veel over eenkomst vertonen met de ideolo gie die in de jaren dertig in m.n. Duitsland de voorbode vormden voor massale vernietiging van ve len onder wie duizenden homose- xuelen. Namens de Leidse Werkgroep Homosexualiteit, Guus Wakelkamp Marcel Smits p/a Caeciliastraat 18 Leiden LEIDEN Een speciale werk groep gaat zich bezighouden met de veiligheid voor vrouwen op straat. Aan het eind van dit jaar moet die werkgroep met een ad vies komen voor burgemeester en wethouders. Dat advies zal onder meer behelzen: veel en goede openbare verlichting in de stad en het creëren van veilige verkeerssi tuaties voor vrouwen. De commis sie zal bestaan uit vertegenwoordi gers van verschillende gemeente lijke afdelingen, de politie en de ac tiegroep 'Vrouwen tegen seksueel geweld'. Een 42-jarige man deed aangifte van het beschieten van zijn kat in de Herenstraat. Vergeefse moeite meneer. Ik woon hoek Herenstraat en mijn kat is verscheidene malen door een oudere alleenstaande heer beschoten. Ik belde de politie. Het advies was 'Dan moet u uw kat maar binnenhouden'. Er heerst grote dierencriminali- teit in Leiden. In het Morskwartier verminkte dieren. Er wonen hier dierensadisten. Zou de politie bij criminaliteit bij mensen zeggen 'Dan had u maar binnen moeten blijven'? Moeten we het heft in ei gen hand nemen? Ik weet ver scheidene mensen aan de Heren straat op wier kat gechoten is. En het gaat maar door. Was een kat maar een foutgeparkeerde auto. Mevrouw Uljé Tulpenstraat 2 Leiden Een andere op vrouwen toege spitste werkgroep zal haar licht doen schijnen over nieuwbouw, re novatie, bestemmingsplannen en wat dies meer zij. Halverwege vol gend jaar zal een advies voor het College van B en W worden gepro duceerd. Daarin onder meer aan dacht voor goed bereikbare win kels, voldoende en gespreide kin deropvang en openbaar vervoer. Beide werkgroepen komen on der voorzitterschap van een mede werkster van het gemeentelijke Bureau Emancipatie. JEUGDDORP - Het door buurthuis De Tamboerijn georganiseerde jeugddorp beleefde gisteren de laatste dag. Op het terrein bij zwembad De Vliet werd een middeleeuwse dag georganiseerd. Ook trad een kindertheater op. Het jeugddorp is in totaal tien dagen gehouden. (foto Holvast)

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 3