Bootvluchtelinge bakt nu loempia's Nulmeridiaan bracht orde in de tijdchaos <^het Greenwich Mean Time bestaat honderd jaar ZATERDAG 4 AUGUSTUS 1984 EXTRA i de Oostlondense wijk Greenwich. De witte streep op de voorgrond links i het voorstel deed de wereld in 24 tijdzones te verdelen. Uitgangs punt van die ook nu nog gelden de zones was dus de zonnetijd van Greenwich. Nederland was lang één van de uitzonderingen. De spoorwegen bij ons gebruikten de GMT, maar de rest van het land had de ..Am sterdamse tijd", een verschil van 20 minuten met Greenwich. De Duitse bezetters maakten in 1940 aan dat stukje folklore een eind. Woede********^** Voor de volledigheid: atoomklokken en nieuwe bere keningen maakten in 1976 for meel een eind aan de Greenwich tijd. De wereld kent nu de Ge coördineerde Universele Tijd (UCT), die wordt bepaald door het in Parijs gevestigde Bureau Internationale de VHeure. Het is een eenheidstijd die wordt sa mengesteld uit d^ resultaten van 80 atoomklokken in 24 landen. Het verschil tussen UCT en GMT bedraagt een luttele 0,9 secon den. Oude gewoonten slijten niet snel. Tot woede van de Fransen heeft vrijwel iedereen het nog steeds over GMT waar dat UCT zou moeten zijn. Maar de Greenwichmeridiaan is gebleven, behalve dan in Frankrijk dat om nationalisti sche redenen is blijven vasthou den aan de door Parijs lopende nullijn, zoals de detailkaarten van Michelin die nog steeds laten zien. Fransen en Britten, die heb ben elkaar nu eenmaal nooit ge legen. Wie heden ten dage Greenwich bezoekt, kan de nulmeridiaan zien lopen, als een messing streep over de grond. Hij komt uit een van de gebouwen van het Koninklijk Observatorium en loopt door een 'transit instru ment', een uit 1816 daterend soort telescoop die constant op hetzelfde punt aan de hemel staat gericht. Op die manier doorloopt een bepaalde ster op een bepaalde tyd het 'veld' van dit instrument. Zo kan men de 'siderische' of sterrentijd meten. Het observatorium is nu een museum, en tienduizenden toe risten laten zich elk jaar weer fo tograferen bij de meridiaan, bij voorkeur met één voet in het oos ten, en de andere in het westen. Het is een van de weinige plaat sen op de wereld waar Kiplings uitspraak („Oost is oost, en west is west, en nooit zullen de twee elkaar ontmoeten") wordt gelo genstraft. Jong "In Nederland probeert het Vietnamese gezin een nieuwe toekomst op te bouwen. "Want we zijn nog jong", zegt mevrouw Ngoc-Chi, die op het idee kwam de Nederlanders met een specifiek Vietnamees gerecht, Cha-Gio, kennis te laten maken. Het is een mini-loempia in de vorm van een kroket. Op een groot bord voor haar kraam staat beschreven wat er allemaal in zit: mager varkensvlees, worteltjes, mihoen, taugé, eiwitten en uien. "Lekker gezond en niet vet", prijst mevrouw Ngoc-Chi haar waar aan. Ze bereidt de loempia's zelf. Niet verwonderlijk als men weet dat ze in Vietnam ook al wat bijverdiende met het bereiden van maaltijden. In haar woonplaats Rijswijk staat ze al langere tijd op de markt. Ook is ze met haar lekkernij aanwezig op braderieën en dergelijke. Soms wordt ze geholpen door haar man die echter ook met allerlei andere baantjes de kost probeert te verdienen. "De laatste zes maanden heeft hij netten gemaakt voor de vissers in Scheveningen, maar hij is pas ontslagen", zegt mevrouw Ngoc-Chi. "Nu is hij thuis en past op dc kinderen". Ondertussen gaat haar handeltje met de Cha-Gio steeds beter lopen. Hoewel het aantal buitenlandse eethuisjes nog altijd groeit en Nederlanders een steeds ruimere keus in 'vreemde gerechten' hebben vult mevrouw Ngoc-Chi met haar nog vrij onbekende Vietnamese loempiaatjes een gat in de etensmarkt. Vooral in Rijswijk gaan de zaken goed. Niet alleen verkoopt ze warme Cha-Gio's om direct op te eten, het gerecht kan ook mee naar huis worden genomen waar het alleen nog hoeft te worden opgebakken. Geïnteresseerde klanten krijgen een speciaal kaartje mee met een telefoonnummer voor bestellingen. "In Rijswijk verkopen we veel meer dan in Leiden maar dat komt omdat een heleboel mensen in Rijswijk ons kennen. Komt ook wel in Leiden", zegt ze lachend. AFLEVERING 4 Wie meent ook het gat in de markt te hebben gevonden, kan contact opnemen met de redac tie van deze krant (telefoon 071- 144941 toestel 240). Ooit had elke plaats op aarde zijn eigen tijd, aangegeven door de klok op raadhuis of kerktoren. Met het op gang komen van internationaal handelsverkeer werd die situatie onhoudbaar. En toen was er Greenwich Time, ofwel de Britse nulmeridiaan, die lange tijd als basis van de tijdrekening op aarde werd aangehouden. Al acht jaar lang wordt de universele tijd in Parijs bepaald, maar nog altijd spreekt men van Greenwich tijd. Tot woede van de Fransen. door Henk Dam door Greenwich hadden lopen, hadden de Fransen hem door Pa rijs, en de Portugezen hem door Lissabon. Er waren zo niet min der dan elf nulmeridianen. Dat kon, omdat er zoals al gezegd geen dwingende redenen van geo grafische aard zijn om hem waar dan ook te laten lopen. Wat ook gevolgen had voor de tijd. De Fransen baseerden immers hun tijd op hun nulmeridiaan, de Portugezen weer op een andere etcetera. Zo was het slecht af spraken maken voor het zich steeds sneller voortbewegende handelsverkeer, en dus werd er iets aan gedaan. Formeel********^* Op 13 oktober 1884,100 jaar ge leden dus, werd in Washington de conferentie gehouden die het probleem voor eens en voor al tijd regelde. Er waren 25 landen vertegenwoordigd die uiteinde lijk met overgrote meerderheid voor Greenwich kozen. Dat wil zeggen: voor een nulmeridiaan die door Greenwich loopt. Ook Nederland, in de persoon van de buitengewoon afgezant en gevol machtigd minister G. de Wecker- lin, stemde voor. Waarom kozen zoveel landen voor Greenwich? Dat had alles te maken met de 'Nautische Alma nak' uit de 18e eeuw die, omdat hij de eerste in z'n soort was, aan het eind van de 19e eeuw door tweederde van de wereldscheep vaart werd gebruikt. Dat hield onder meer in, dat het merendeel van de kaarten al de nulmeri diaan van Greenwich aanhield. Het besluit betekende dat steeds meer landen ertoe over gingen de Greenwichmeridiaan ook als basis van hun tijdbereke- mng te gebruiken. In 1904 werd dat geformaliseerd door de Inter nationale Tijd Commissie, die Cha-Gio's, heten ze. Of in goed Nederlands: Vietnamese loempiaatjes. Mevrouw Ngoc-Chi kwam als bootvluchtelinge in Nederland en moest iets verzinnen om aan de kost te komen. Het gouden idee bleek een koekje van eigen deeg... Vier maanden staat mevrouw Ngoc-Chi nu op de Leidse markt met haar Vietnamese loempiaatjes, en de Leidenaars beginnen haar al aardig te kennen. In haar kraampje op de Nieuwe Rijn gaan er elke woensdag- en zaterdagmiddag een kléine driehonderd loempia's voor één gulden per stuk over de toonbank. "Is niet veel. maar was in het begin nog minder", zegt mevrouw Ngoc-Chi die de Nederlandse taal redelijk machtig is, zij het dat de meeste vragen een keer herhaald moeten worden voordat ze precies begrijpt waar het over gaat. Vier jaar woont ze inmiddels in Nederland, samen met haar man en vijf kinderen. Het gezin Ngoc-Chi behoorde destijds tot de eerste groep Vietnamese bootvluchtelingen die in Nederland arriveerde. "In Vietnam keihard werken en heel weinig verdienen", vertelt mevrouw Ngoc-Chi over de laatste periode die zij in haar geboorteland doorbracht. "Toen ze mijn man wilden dwingen om Het is te danken aan de ijver waarmee ruim 300 jaar gele den de hertogin van Ports mouth van bed naar bed hup pelde, dat de nulmeridiaan door de Oostlondense wijk Greenwich loopt, en dat er zoiets als een Greenwich Mean Time (GMT) bestaat. Zy vertelde in 1674 aan de Engelse koning Charles II (met wie ze een verhouding had) dat een vriend van haar, de Fransman Le Sieur de Pierre (met wie ze ook een verhouding had) de oplos sing had gevonden voor een probleem waarmee zeelieden al eeuwen kampten. Onhoudbaar Le Sieur de Pierre, aldus de hertogin, had een methode be dacht waarmee het mogelijk was te bepalen hoe ver oostelijk of westelijk men zich van elk gege ven punt bevindt. Dat kon je doen, zo had hij ontdekt, door de beweging van de maan ten op zichte van de sterren te bestude ren. Dat was inderdaad een be langwekkende ontdekking. Want hoewel zeelieden wel al lang konden bepalen op welk punt tussen evenaar en pool ze ergens zaten dat kon je doen door de hoek te meten tussen de Poolster en de horizon - was datzelfde in termen van oost en west niet mogelijk. In hedendaagse termen: je kon, midden op zee, uitrekenen op hoeveel graden noorder- of zuiderbreedte je schip lag te dob beren, maar niet op hoeveel gra den ooster- of westerlengte. Dat maakte een exacte plaatsbepa ling onmogelijk, en dat veroor zaakte veel ongemak voor het va rende deel der natie. Wat het be palen van de juiste positie nog moeilijker maakte, was dat de scheepschromometer nog moest worden uitgevonden. Observatorium***»* Charles behandelde de tip van zijn maitresse als puur goud, en riep meteen een Koninklijke Commissie in het leven die de opdracht kreeg de theorie van Le Sieur de Pierre te bestuderen. De conclusie van die commissie luidde: de Fransman heeft gelijk, maar we hebben er niets aan. Want, aldus het rapport, we we ten nog onvoldoende 'van de po sitie van de sterren en de loop van de maan, en er is bovendien nog geen instrument uitgevon den waarmee de beweging van de maan gemeten kan worden. Het pleit voor de koning dat hij Geliefd onderwerp van toeristenfoto's: op de grens van oost en west. Dat werd een onhoudbare si tuatie, vooral toen er geregelde diensten per postkoets werden ingevoerd en toen, wat later, de eerste treinen gingen rijden. Het waren de Britse Spoorwegen die voor hun netwerk met de tijd van Greenwich (Greenwich Mean Ti me) gingen werken. Die tijd werd in 1880 door het Lagerhuis in heel het koninkrijk verplicht gesteld. Zo verloor de wereld zijn on schuld. Men kan lang nadenken over de maatschappelijke gevol gen van het invoeren van stan daardtijden. Dat deed dan ook in 1894 de Franse anarchist Martial Bourdin, die in Engeland in bal lingschap leefde. Hij kwam tot de conclusie dat de maat schappij aan de tijd te gronde aan het gaan was, en besloot daarom het observatorium van Greenwich op te blazen. Met een grote hoeveelheid explosieven trok hij er naartoe. Uiteindelijk blies hij alleen zichzelf op, omdat zijn bom 40 seconden te vroeg af ging. Tempus fug it. zoals de Ro meinen al zeiden De tijd vliegt. Terzake. De zich steeds meer uitbreidende communicatiemo gelijkheden in de wereld maak ten het nodig dat er niet alleen op landelijk, maar ook op mondiaal niveau afspraken omtrent tijd en plaats werden gemaakt. Een reeks internationale conferenties boog zich over dat probleem. Daar was alle reden toe. Want zoals de Britten de nulmeridiaan De nulmeridiaan (voorgrond) met in zijn verlengde het instrument dat gebruikt werd om de plaats ervan te bepalen. zich hierdoor niet uit het veld liet slaan. Hij gaf onmiddellijke op dracht tot de bouw van een Ko ninklijk Observatorium, en be noemde een hofsterrenkijker, John Flamsteed, die tot taak kreeg de loop van de hemellicha men te bestuderen met het oog op het vinden een systeem waar mee de lengtegraad van plaatsen zou kunnen worden vastgesteld. Flamsteed koos voor zijn astro nomische werk een heuvel in het koninklijk park ten oosten van Londen, bij het dorpje Green wich, en liet er het observato rium bouwen dat in 1676 klaar Om het verhaal over de lengte graden af te maken: in 1730 vond John Hadley een apparaat uit waarmee het mogelijk was de po sitie van de maan ten opzichte van de sterren te bepalen. Dit ap paraat heette een octant, en werd later verfijnd tot de ook nu nog gebruikte sextant. Acht jaar later beschreef de op volger van Flamsteed, Edmund Halley (naar wie ook de bekende komeet genoemd is), de loop van de maan. En in 1767 - bijna een eeuw na het gesprekje tussen Charles II en zijn wilde vriendin - was het probleem van plaats bepaling in termen van lengte graad voorgoed gekraakt. Almanak***^*** Toen kwam de 'Nautische Almanak' uit, een reeks tabellen en tijden met behulp waarvan het mogelijk was te bepalen of men al in de buurt van Borneo zat, of waar dan ook. Die alma nak had de in principe wille keurig bepaalde - nulmeridiaan door Greenwich lopen. Voor een vruchtbaar gebruik van de almanak was het nodig vaste gegevens over de tijd te hebben, met name de tijd in Greenwich. En dus ging het dorp ook in het opzicht van tijdreke ning een steeds belangrijker rol spelen. De gevolgen daarvan zijn nog heden in Greenwich te zien. Op een toren van het complex gebouwen dat tot het Koninklijk Observatorium behoort, bevindt zich een grote rode bal met een staaf erdoor heen. Tot op de dag van vandaag wordt dagelijks en kele minuten voor één uur 's middags de bal naar het hoogste punt van de staaf gehesen, om om één uur precies weer naar be neden te vallen. Dit eerste openbare tijdsein ter wereld - destijds vooral met het oog op de Londense scheepvaart gemaakt - dateert van 1833. Rond diezelfde tijd werd de be hoefte in Engeland en andere landen steeds groter aan zoiets als een standaardtijd. Want het was tot dan toe maar een rom meltje met de tijdrekeningen. Men kende in die jaren name lijk de 'zonnetijd', die ervan uit ging dat het 12 uur is als de zon door het zuiden gaat. In de prak tijk betekende zulks dat elke plaats op aarde zijn eigen tijd had. aangegeven door de klok op raadhuis of kerktoren. Hoe oostelijker men kwam, hoe meer die klokken vóórliepen. r nmcs-GCRCD KfüSTUK BCVAT MCOK VMENVLEÜ& Hï SM Of tmu flEETE taü££ men ia 5/ Mevrouw Ngoc-Chi: "Lekker gezond en niet vet

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 21