De eenzame levensopgave van een vrouw van stand 'Berucht' punt in Warmond aangepakt Parijse jurken wijken voor Klein-Versailles Auto te water in Leiderdorp Laan van Oostergeest wordt nog landelijker Fietspad Lommerlust ook aangelegd PAGINA 2 REGIO LEIDEN ZATERDAG 4 AUGUSTUS 1984 posterformaat die zij her en der in het bos had opgehangen gaven een goed beeld van het landgoed in zo mertijd. Maar het was niet écht. En op een goede dag in april besloot zij de oranjerie nieuw leven in te blazen. Het was geen geringe opgave. Van de oude tuin waren geen goe de tekeningen, dus ze moest alles uitrekenen. Dagenlang liep ze met een landmeterslint door de tuin. Ze was nog nooit zo blij geweest dat ze haar gymnasium bèta had afge maakt. Wat een klus! Niet alleen moest alles symmetrisch zijn, het moest ook tónen: "In feite heeft de tuin een rotvorm". biecht ze op. "Hij is breder dan hij lang is. Het Oranje-huisje ligt a-symmetrisch ten opzichte van de tuin en bij het huisje loopt de tuin nog schuin toe ook". 4000 rozen Toch stond 17 mei 1969 de laatste (vierduizendste) roos erin. Dezelf de zomer bloeiden ze. Ze wordt even stil als ze aan dat roerige jaar denkt. Ze beseft dat de tuin er toen beter bij lag dan nu. Een derde van de bedden is leeg. Ze heeft eenvou digweg geen geld om nieuwe strui ken te kopen, zo om de twaalf jaar. Immers, voor een uit de kluiten ge wassen bed heeft men wel 200 struiken nodig. Dat komt haar al gauw op zo'n dikke duizend gul den te staan. En zoveel geld heeft de zus van de ex-directeur van de Zilverfabriek nu ook weer niet. Ze vindt dat jammer, maar niet onoverkomelijk. De tuin heeft nog immer een rustige, ja zelfs zwoele sfeer, vindt ze. Trots zou ze zich echter niet willen noemen. Eerder is ze dankbaar. Dankbaar dat zij mag zorgen voor het cultuurgoed, samen met een part-time tuinman en een enkele scholier. Ze is blij dat bezoekers dit nogal eens in zien. Meermalen wordt mevrouw Begeer tegen de borst gedrukt en krijgt zij te horen: "goh, wat fijn dat U dit hier doet". Wantrouwend Want tja, zij houdt er nu eenmaal van een tuin te hebben zoals het hóórt. "Als je van een monument houdt wil je het' niet half-half doen", legt ze uit. Als ze dan ook door Leiden loopt en een mooi oud, maar verveloos pand ziet, gaan haar handen jeuken: "Ik zou dan zo een verfkwast willen pak ken", zegt de vrouw. Ze beseft dat dat op problemen zou stuiten. Haar macht is niet on eindig. Eigenlijk vindt zij dat jam mer, want vertrouwen doet zij de mensheid allerminst. Daarom zit zij ook maandelijks op de publieke tribune bij de vergaderingen van de raadscommissie voor openbare werken. "Je moet toch weten wat ze gaan doen met het dorp", zegt de zus van WD-raadslid S. Be geer. Toen de rijksweg-perikelen aan de orde van de dag waren ken de haar wantrouwen helemaal geen grenzen. Tijdens vakanties en korte tripjes belde ze dagelijks naar huis. Haar vraag luidde im mer: zijn er nog ambtenaren langs- geweest? VOORSCHOTEN - Alles offert ze op voor haar rozentuin: Parijse jurken raakt ze niet meer aan en al twaalf jaar rijdt ze in hetzelfde Renaultje, de Voorschotense mevrouw Be geer. Maar ze doet het zonder mokken: de volgende gene raties moeten ook kunnen genieten van haar tuin, gelegen aan de rand van landgoed Berbice, naast de Zilverfabriek. "Dit stukje Oudhollandse cultuur mag niet verloren gaan. Er gaat in dit land toch al zoveel kapot", zegt ze krachtig, terwijl ze vol liefde strijkt over de roosjes bij haar zeven tiende eeuwse 'oranjerie', de oudste van ons land. Natuurlijk, ze vindt het heerlijk om tussen de rozen te leven, die tot in november bloeien. Ze houdt van de vele soorten geurverspreiders. Ook de vorm van de stijltuin maakt haar blij: zij houdt van de rechte paden, in stervorm aangelegd. De vele scherpgesneden rozenbedden, aanwezig in driehoekige en vier kante vormen, doen haar deugd. Maar de vrouw tuiniert niet voor haar plezier: het is veeleer een le vensopgave. Een eenzame. Jaren lang is zij verschrikkelijk tegenge werkt. Rijkswaterstaat vormde de grootste bedreiging voor 'haar rozi ge Versailles'. Lode wijk XIV Toch heeft ze, gek genoeg, de tuin te danken aan deze 'boosdoe ner'. Immers, twintig jaar geleden was er bijna niets meer over van de tuin, die in de zeventiende eeuw was aangelegd door Pieter de la door Paul van der Kooij Court - Van der Voort. Deze schrij ver van een tuin-handboek woon de in die tijd op het landgoed, dat toen nog Allemansgeest heette en tot aan de Vliet liep. Van de tropische gewassen die Pieter eens verbouwde was zo'n twintig jaar geleden geen spoor meer te bekennen. De tuintjes, die de arbeiders van de Zilverfabriek hier tot in de welvarende jaren zes tig hadden gehad, hadden afgere kend met de geest van koning Lo- dewijk de veertiende, de grote man achter Versailles. Alleen de oranjerie stond er nog: het 'oranje-huisje' dat goed geïso leerd is met boekweitdoppen, zo dat tussen november en mei de ci troen-, laurier- en sinaasappelbo men naar binnen gereden kunnen worden en lekker kunnen schuilen voor de kou. Maar het geheel zag er triest uit. Onverwacht zou hier grote ver andering in komen. Mevrouw Be geer las in 1966 het streekplan van de provincie Zuid-Holland en er trok een waas voor haar ogen. Dwars door haar landgoed zou rijksweg elf gaan lopen. Het bete kende: vele meters asfalt, mét een zes meter hoge dijk. Haar monu mentale woning aan de Leidseweg, stammend uit 1674, zou volkomen worden overschaduwd. Van de tuin zou weinig overblijven. Rood witte paaltjes, door ambtenaren van rijkswaterstaat geplaatst, toon den dit meedogenloos aan. Uniek Bezwaarschriften waren gauw geschreven; medestanders snel ge vonden. Zo steunden de rijks dienst voor de Monumentenzorg, de vereniging van Natuurmonu menten en de stichting Natuur en Milieu haar met hart en ziel. Haar bezwaarschriften waren dan ook doorspekt met opmerkingen over natuurschoon en "de historische waarde van deze laatste buiten plaats van Voorschoten". Ook fo to's van het huis en het "unieke bos" ontbraken niet. En immer werden de epistels af gesloten met de zure constatering dat er miljoenen worden uitgege ven voor nieuwe recreatiegebieden terwijl hier, in Voorschoten, zo maar korte metten dreigt te wor den gemaakt met een prachtig bos, vol eeuwenoude eiken en linden, in rechte rijen en diagonalen ge plaatst. Maar slapen deed mevrouw Be geer nog niet. Het landgoed moest nóg mooier, nog waardevoller wor den. Een bezoekje van een com missie van rijkswaterstaat sterkte haar in deze overtuiging. De dele gatie kwam in februari en werd ge- tracteerd op een tamelijk kaal bos. Dat kon beter, bedacht de Voor schotense. Natuurlijk, de foto's op De vriendelijkheid verbaast haar niet. Ze schrijft het toe aan de sfeer: "Het is een heerlijk rustpun- tje in de drukke Randstad. Het lijkt wel alsof de spanning van de be zoekers afvalt waneer zij de tuin betreden". Rustig loopt men rond en gaat men zitten op een van de bankjes langs de kant, zo valt haar op. De jonge moeders wiegen dan hun kind, de ouderen pakken vaak een breiwerkje. Het zijn veelal dezelfde bezoe kers. Immers, men moet een wan- delkaart hebben om Berbice te mo gen betreden. Voor ouderen is deze gratis, jongeren moeten enkele tientjes storten op het gironummer van de stichting Zuid-Hollands landschap om een kaart te be machtigen. Verwaarloosd Mevrouw Begeer in haar rozentuin, die tot haar onuitsprekelijke opluchting nog) niet hoefde te wijken voor een snelweg. 'Dit stukje Oudhollandse cultuur mag niet verloren gaanmeent ze. <foto Ho'vast) Over het algemeen gedragen de Berbice-bezoekers zich netjes, het zijn vooral de kaartlozen die de zaak bruuskeren. Zo reden onlangs tot verbijstering van de Voorscho tense enige toeristen rond in de tuin. Zonder mankeren plaatsten ze hun rijwiel tegen een treurwilg. En vervolgens sloegen zij aan het picknicken. Toen mevrouw Begeer "de lui" wilde berispen, werden ze grof. Wat is dit eigenlijk voor ver waarloosde tuin?, vroegen ze zich schaamteloos af. De Voorschotense stond paf. Ze had het niet meer. Al dat werk, dat ze er al die jaren in had gestoken. Iédere dag is ze in de weer. Als ze de rozen niet snoeit of bijplant, is ze wel bezig met het begieten van de vijftig laurierboompjes, die 's zomers een keurige ring vormen langs de kanten en 's winters in het oranje-huisje staan. "Ik kan hier niet eens zitten", verkondigt ze. "Want als ik hier ben, ga ik subiet aan het werk? Er is hier ook zoveel te doen". Zó ziet Warmonds meest bekende (beruchte) kruispunt e VOORSCHOTEN - Gedeputeerde Borgman geeft morgen bij recrea tiepias Vlietland het startschot voor een 3-uurs surfwedstrijd, die de afdeling 'Windsurfers' van wa tersportvereniging Leidschendam organiseert. Aan deze recreatieve wedstrijd voor alle typen planken (maximaal zeiloppervlak 6,8 vier kante meter) kan iedereen mee doen. Registratie en clublidmaat schap zijn niet verplicht. Het ge bruik van een trapeze is toege staan. De wedstrijd begint morgen om 12 uur. Na drie uur wordt er afge schoten. Daarna kan iedere deelne mer zijn ronde afmaken. Inschrijven voor de surfwed strijd kan morgen tussen half tien en elf uur bij Vlietland. LEIDERDORP - Een auto is gis teravond te water geraakt aan de Zijldijk ter hoogte van de jachtha ven in Leiderdorp. Hoe de wagen in het water terecht is gekomen, is volgens de politie nog niet bekend. De vier inzittenden wisten zeil de auto te verlaten By het ongeval is niemand gewond geraakt. De be stuurder, een 21-jarige Leidenaar heeft een proces-verbaal gekregen omdat bleek dat hij met teveel al cohol op achter het stuur had geze ten. WARMOND - De Warmondse Laan van Oostergeest zal in de toekomst alleen maar landelijker worden. Deze weg, die tegenover het ge meentehuis ligt, zal in de nabije toekomst maar van één kant toe gankelijk zijn voor auto's. De ge meente wil de laan, al jarenlang een gevoelig punt, niet helemaal tot verboden gebied voor het 'blik' verklaren. Veel ouders brengen hun kinderen namelijk met de auto naar de school, die aan de Laan van Oostergeest staat. Men heeft er lang over gewikt en gewogen, maar afsluiten zou alleen mogelijk zijn als er een voetpad van de kerk naar de parkeerplaatsen bij het Tref punt zou komen. Dat pad kan ech ter niet worden aangelegd omdat Warmond het niet eens kon wor den met de grondeigenaar, de her vormde kerk. De Warmondse bestuurders én het schoolbestuur zijn het nu eens geworden. Eenrichtingverkeer is een goede oplossing, vinden beide partijen, ook omdat de laan dan smaller kan worden. Er wordt ex tra veel groen aangebracht. Vracht verkeer zal helemaal worden ge- weerd en de maximumsnelheid gaat slechts 15 kilometer bedragen. Overigens zullen fietsers wel in beide richtingen mogen blijven rij den. De fietsstrook die op de He renweg uitmondt zal worden ver lengd. Dit om paniek bij fietsers, die de drukke weg op moeten rij den, te voorkomen. Het parkeren wordt uiterst be perkt. Wethouder Slingerland denkt aan een maximum van vijf minuten, die autorijdende ouders voor de school mogen blijven staan. En het voetpad vanaf de He renweg naar de school zal worden gescheiden van de rijbaan. Voor de voetgangers worden ook speciale voorzieningen aangebracht, zoals paaltjes. Bestrating komt er in geen geval. Het landelijke karakter wordt on derstreept door een grintlaag. Wel ke soort is nog niet helemaal dui delijk. Dat mag de raadscommissie openbare werken volgende maand gaan bepalen. In het verleden heeft de raad al wel een ton gereserveerd voor de laan. De veranderingen zullen in de eerste helft van het vol gend jaar worden doorgevoerd. WARMOND - Het gevaar lijkste verkeersknooppunt van Warmond, het kruis punt bij de Schipholtunnel, zal flink worden aangepakt. Daarmee worden twee vliegen in één klap gesla-* gen. Allereerst wil War mond de ergernis bij de wachtende automobilisten en fietsers trachten weg te nemen. En in de tweede plaats worden de bewoners van de nieuwbouwwijk Lommerlust in de nabije toekomst via een fietspad verbonden met Endepoel 1 en 2. Dat fietspad is een jarenlang ge koesterde wens. Er is bij de Schip holtunnel ook altijd al ruimte voor gereserveerd. Die 'uitsparing' wordt straks doorgetrokken, zodat de kinderen uit Lommerlust in de toekomst veiüg (en zonder overste ken) de scholen in Endepoel kun nen bereiken. Noodgedwongen rij den veel fietsers nu nog op allerlei omslachtige - en verboden - ma nieren onder de spoorlijn door. Met de aanleg van het fietspad wordt meteen het kruispunt 'mee genomen'. Volgens waarnemend wethouder G. Slingerland, die de plannen gistermiddag ontvouwde, is deze kruising bij de Padoxlaan S weilandstraat/Van Wassenaar straat/Herenweg/ heel wat mensen een doorn in het oog. Vooral name de wachttijden vanaf de Padoxlaan en van het fietspad vanaf Oegst- geest en Leiden zouden irritatie opwekken. Het is, kortweg, de bedoeling dat het kruispunt wordt ingekort. De stoplichten vanuit diverse richtin gen gaan een stukje naar voren, zo dat het verkeer minder tijd nodig heeft om het kruispunt over te ste ken. In technische termen heet het dat 'het kruisingsvlak wordt ver kleind'. In de toekomst zullen de fietsers uit Endepoel, die rechtsaf richting Leiden slaan, via het nieuwe fiets pad kunnen doorrijden. Ze worden dan niet langer gehinderd door stoplichten. Omgekeerd kunnen zij het verkeer dan niet, zoals nu vaak gebeurt, lamleggen door het rode licht te negeren. De reconstructie van de zo be langrijke verkeersader zorgt er ook voor dat fietsers en voetgangers aan de Padoxlaan één centraal oversteekpunt krijgen. Voordeel daarvan is dat de stoplichten daar met één in plaats van met twee groepen te maken hebben en de wachttijden korter worden. Er ko men ook speciale fietsopstelstro- ken vóór de auto's. Dat is vooral voor fietsers die linksaf willen slaan een stuk veiliger. Sweilandstraat Door dit gisteren gepresenteerde plan kunnen de bewoners van de Sweilandstraat voorlopig weer op gelucht ademhalen: het blijft in hun straat verboden voor automo bilisten om in twee richtingen te rijden. Er was begin dit jaar sprake van, na een advies in die richting van de ANWB. Burgemeester en wethouders hadden de ANWB ge vraagd oplossingen aan te dragen voor 'het' kruispunt. De bond stel de toen voor om de Sweilandstraat voor verkeer uit beide richtingen open te stellen, omdat op de Schip- hol-kruising teveel wegen samen komen. Voorlopig wordt dat advies in de ijskast gelegd. Tenminste, wat wet houder Slingerland betreft. Het in stellen van tweerichtingverkeer stuitte al direct op veel weerstand onder de bewoners. Een andere aanleiding om het kruispunt onder de loep te nemen is het gegeven dat fietsers driftig gebruik maken van het pas aange legde fietspad naar Leiden (Meren- wijk en station). Er zijn tellingen gehouden. De uitslag daarvan is nog niet bekend, maar voor War mond staat vast dat die extra hoe veelheid fietsers, van wie sommi gen het rode licht negeren, voor oponthoud en ergernis zorgen. Het hele plan, dat begin septem ber in de raadscommissie openba re werkeij worden behandeld, zal ongeveer 80.000 gulden gaan kos ten. Het geld komt uit verschillen de potjes (onderhoud, gereser veerd). Slingerland verwacht dat in de eerste helft van 1985 daadwer kelijk een begin mee kan worden gemaakt. Overigens is hij er zich van be wust dat ook na de opknapbeurt het kruispunt nog lang niet 'onfeil baar' is. Liever had hij een en an der grootschaliger aangepakt, maar daarvoor ontbrak het geld. "Het is en blijft gewoon een heel ingewikkeld kruispunt. Er moeten maar liefst zes wegen bij elkaar ko men. Maar ik dacht dat het meeste leed wel geleden is als dit plan is uitgevoerd. Kritiek zal er altijd blij ven, maar we moesten nu eenmaal concessies doen". Ag en d a1 tiek- en curiosamarkt, 9.30-17 i Vanaf VW-kantoor - Stationsplein, toe ristische wandeltocht door centrum Leiden, 10.30 uur. Vanaf VW-kantoor - Stationsplein, cor so-wandeltocht, start tussen 9-14 uur. Hartebrugkerk - Haarlemmerstraat, wandelorgelconcert, 15-15.30 uur. Groenoordhallen - mobielmarkt rom melmarkt, 10-16.30 uur. Vrouwenhuis - Hooigracht 79, cafe- avond, 21-1 uur. Leidse Werkgroep Homoseksualiteit - Caeciliastraat 18, disco, 22-2 uur. NVSH trefcentrum - Rapenburg 48, tel. 149987. open soos, vanaf 22 uur. ZONDAG Caeciliastraat 18, 'De Roze Salon', 14-18 de Kasekoband 'Fun-Masters' en de salsa-band 'Exmo-Stars'. Rijksmuseum voor Vojkenkunde - Steenstraat, film 'Nairn en Jabar', 15 Voorschoten Recreatiegebied Vlietland - 3 uurs-surf- wedstrijd, i'2 uur; inschrijven tussen 9.30-11 uur. Leiderdorp Voetbalveld - Hoogmadeseweg, toer nooi t.g.v. Antilliaanse carnavalsdag. WARMOND - Een jarenlange wens van veel Warmonders gaat binnen kort in vervulling: er komt een brug tussen Endepoel 1 en 2. De brug zal de sloot tussen de Ganzen- wei en de Van der Woudestraat gaan overbruggen. Bewoners van Endepoel hoeven dan niet meer, zoals nu het geval is, bijna een kilo meter om hoeven lopen. De gemeente Warmond heeft al geld gereserveerd voor dit voet gangersbruggetje. Voor 1 januari moet het er staan. LEI DSC H DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Post uitsluitend aan Postbus 54. 2300 AB LEIDEN Geen krant ontvangen: tel 071-123143 tussen 18 00-19 30 uur (nabezorgmg na 19 30 u erdag var incassokosten Abonnementen kunnen dagelijks ingaan verstri|ken van de abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen, volgt automatische verlenging 16 30-18 00 u Abonnementsgelden b Restitutie is met toegestaan per pQS, 330 Kwartaalabonnement 63,10 Commentaren Per post 85,50 W F J Wirtz en Maandabonnement 21,21 A A van Brussel (Aulom betaling) RuDriekchels Losse nummers 1,- J Kroon (stad) Directie G KooDman B W T Jun9ma" (P'ri Directie vj Koopman H I. J. Veldhuizen Adj di' N Quakernaat (regio) Hoofdredacteur Drs J W E Metselaar H v d Post (plv) Ad| Hooldredacteur W F J Wirtz R Paauw (bm buit ec Alg redactiechef P J de Tombe (sport A van Leeuwen A van Kaam (plv) Plv Alg redactiechef W C H Schrema M Hoenson-de Graaft (randgem.) P C Rosier (radio, televisie, kunst) S. J de Groot (geestelijk leven) Redactie stad en randgemeenten tel 071-144941tst 219 Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o a in: Bonn. Brussel. Londen. Pari|S. Washington. Cairo, Rome. Madrid. Mexico I Post (feature)

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 2