De wil van ABC is wet in Los Angeles De 'open' Amerikaanse kampioenschappen ZATERDAG 4 AUGUSTUS 1984 EXTRA De kip met de gouden eieren blijkt na een week Olympische Spelen zo kaal als een biljartbal. Alom geweeklaag van neringdoenden rondom de sportarena's. En dat terwijl het allemaal om de centen was begonnen. De Amerikaanse media doen hun uiterste best om het te doen voorkomen dat de Russen en Oostduitsers evenmin bestand zouden zijn geweest tegen het machtsgeweld van hun landgenoten. De sponsors mochten eens boos worden. De tussenstand in een circus waar niets te gek is. door Albert Geesing Een Amerikaanse familie 'doet' de Olympische Spelen in deze uitmonstering. De tophit van de 23e Olympische Spelen vertoont halverwege al duidelijke sLijtageverschijnselen. De diepe groeven in het grammofoonplaatje met aan beide kanten de Star Spangled Banner - het Amerikaanse volkslied dus - toont de grote overmacht van de Verenigde Staten bij hun 'eigen' Spelen. Maar met het kwik stijgt ook de massahysterie in Los Angeles met de dag. Want alsof er geen sprake is van 'bedorven' Spelen en alsof de crème de la crème van de internationale sportwereld zich in de Amerikaanse metropool heeft verzameld, doen de Amerikanen of hun neus bloedt en kent de euphorie nauwelijks grenzen. Op de tjokvolle tribunes klappen zij zich de handen stuk en vallen bijna in katzwijm als wéér een van hun landgenoten een nieuw hoofdstuk heeft toegevoegd aan de imposante zegereeks bij deze 'open' Amerikaanse kampioenschappen. „Maar op deze manier", zegt een restaurateur met gevoel voor realiteit, om zich vervolgens in één adem te beklagen over de geringe clientèle, „is er toch geen lol meer aan". Wat hem betreft hoeft het niet meer. Want financieel wordt hij ook al geen cent wijzer van deze Spelen. De kip met de gouden eieren die hem vooraf was beloofd, blijkt achteraf niet meer dan een kale kip waarvan geen veer te plukken is. „En ik ben heus niet de enige die klaagt", zegt hij op mistroostige toon. „Veel van mijn collega's, hotelhouders, taxichauffeurs en autoverhuurders worden van de Olympische Spelen geen cent wijzer. Sterker nog, sommigen kost het eerder geld doordat zij investeringen hebben gedaan die er nooit uitkomen". Media Maar de 'show must go on'. En vindingrijk als de Amerikanen nu eenmaal zijn, hebben zij razendsnel het gevaar onderkend van de averechtse uitwerking die het machtsvertoon op de Amerikaan in de huiskamer zou kunnen hebben. Met ABC voorop, het televisiestation dat miljoenen heeft gepompt in deze onderneming, wringen televisie en kranten zich in allerlei bochten om de belangstelling voor de Spelen hoe dan ook op peil te houden. Want anders zouden de adverteerders wel eens in opstand kunnen komen. En daarmee staat of valt het hele circus. De media leggen zich in dat opzicht ook geen enkele beperking op en voeren het bijna walgelijk aandoende chauvinisme elke dag verder op om de interesse vast te houden. Met gillende koppen, uitgevoerd in chocoladeletters, bejubelt de Los Angeles Times dagelijks in een 40 tot 48 pagina's omvattend kleurkatern hoe groot, oppermachtig en fantastisch de Amerikaanse sporthelden wel niet zijn. Maar uit vrijwel niets blijkt dat de twee andere sportgiganten in de wereld - de Sowjet-Unie en de DDR - uit wraak voor de Souvenirverkopers bij het Coliseum: geringe klandizit het de beurt aan de schrijvende pers. U bent niet van ABC, dan mag u de auto hier niet parkeren. U wilt iets eten, sorry, maar dit restaurant is alleen voor verslaggevers van ABC. Na een paar dagen hangt ABC en alles wat daarmee te maken heeft je de keel uit. Ook daaraan wen je na verloop van tijd, maar je gaatje wel bezorgd afvragen waar het einde is. Dag in dag uit krijg je als schrijvende pers steeds vaker het gevoel datje in dit commerciële circus niet meer meetelt en lachje uiteindelijk om de werkelijk gemeende opmerking van IOC-voorzitter Juan Antonio Samaranch als zou de totale pers tot de Olympische familie behoren. Een lachertje, maar kan Samaranch het helpen dat de commercie in de loop der jaren alle sportevenementen van enige allure in haar wurgende greep heeft gekregen en er nu de dienst uitmaakt? Of toch soms? Fiasco Ondertussen klagen de neringdoenden rond het Olympisch stadion, het perscentrum en de andere sportarena's steen en been over de geringe klandizie. Want de big business die de plaatselijke middenstand was beloofd, dreigt op een volledig fiasco uit te lopen. Auto's die een week geleden nog voor veertig dollar per dag werden verhuurd, gaan nu al vaak weg voor de helft van de prijs. De hotelbedden die aan al die Europeanen konden worden gesleten voor 100 dollar of meer per dag, bleven grotendeels onbeslapen. „Vorig jaar omstreeks deze tijd", klaagt een hotelier in het centrum van Los Angeles, „had ik meer klanten dan nu". Maar in datzelfde hotel slaapt wel een aantal Nederlandse journalisten voor 90 dollar per nacht, terwijl een toevallige binnenkomer er voor 58 dollar terecht kan. Maar niet alleen de hotel- en restauranthouders, vrijwel iedereen die maandenlang in de waan heeft verkeerd dat de Spelen van Los Angeles van hem een gefortuneerd man zouden maken, komt nu al bedrogen uit. De duurte van de dollar heeft de Europeaan schrik aangejaagd, de onheilspellende berichten over totaal verstopte freeways heeft tal van inwoners doen besluiten uit te wijken naar Mexico City of Montreal. „Ik gebruik elke dag de freeway", zegt Ben Gering, een Nederlander, die in 1965 met z'n ouders naar de Verenigde Staten emigreerde en bij deze Spelen als een van de duizenden veiligheidsofficieren fungeert, „maar zo rustig als nu heb ik het nog nooit meegemaakt". Want vanwege de alarmerende berichten en de oproep van de organisatie om gebruik te maken van het openbaar vervoer, is het op de autowegen stiller dan ooit. „Ze hebben ons een koe met gouden hoorns beloofd", mokt Robert Roth, de publiciteitsmanager van Disneyland, het grootste pretpark ter wereld. „Maar ik heb het extra personeel dat wij hadden aangetrokken naar huis moeten sturen omdat de bezoekcijfers zwaar tegenvallen". „Je ziet zelf hoe weinig mensen er zitten", klaagt een barhouder in Westwood, op enkele honderden meters van het Olympisch dorp waar de Nederlandse ploeg vertoeft. „En zo was het tot dusver elke dag. De Olympische Spelen kunnen me gestolen worden, want ik word er geen cent wijzer van". Duur water In een paar dagen vlogen de prijzen links en rechts omlaag. Een parkeerplaats op enkele honderden meters van het Olympisch dorp kostte bij de opening van de Spelen nog 100 dollar, nu kan de bezoeker zijn auto al kwijt voor de helft van dat bedrag. En als je bereid bent een paar honderd meter verder te lopen kostje dat tien dollar en krijg je nog een consumptie op de koop toe. „Het is een schande", beklaagt een souvenirverkoper rond het Coliseum zich, „hoe wij door de organisatie worden behandeld. Ze hebben ons zo diep weggestopt dat de bezoekers ons niet eens weten te vinden. Wat dacht u hoeveel geld het me kost wanneer ik met deze kraam blijf zitten?". Uit puur medelijden met een van die vele souvenirverkopers koopje dan maar een T-shirt, maar plotseling blijkt de prijs nog dezelfde te zijn als bij de massaal bezochte opening. Ongelijk kun je hem niet eens geven, want tenslotte ziet hij je nooit meer terug. Want onder het motto dat voor niks de zon opgaat, variëren de prijzen van minuut tot minuut en zijn woekerprijzen aan de orde van de dag. Met de temperatuur stijgt ook de prijs voor het water. „It's good water, sir", en voor je het beseft heb je voor een beker ordinair leidingwater de prijs betaald die gelijk staat aan een glas goede Franse cognac. Zoals je er ook al voor moet waken om gebruik te maken van de unieke servicemogelijkheden die Los Angelesje biedt. Het kostje een vermogen om een paar hemden te laten wassen, in plaats daarvan kun je beter een stel nieuwe kopen. Veiligheid Net zo goed als de eigenaars van videotheken in deze weken gouden zaken doen. „Maar dat zijn dan ook de enigen", verzekert ons Steve Romick van de Los Angeles County in Santa Monica. Behalve de zon, de zee en het strand in Long Beach. Want dat kost niets. Maar over die mensen bekommert zich in Los Angeles geen sterveling, wel over die duizenden die rechtstreeks betrokken zyn bij de Olympische Spelen. Want voor alles gaat het de Amerikanen in deze weken om de veiligheid van de Olympische deelnemers, officials en journalisten. Want dat argument voerden de Russen tenslotte aan als argument om niet naar L.A. af te reizen. Om die reden is de organisatie op alles voorbereid. „Laat ons hopen dat er niets gebeurt", zei Ben Gering een paar dagen geleden, „anders slaat Amerika een modderfiguur tegenover de hele wereld". Op de openingsdag van de Spelen zag het er nog klagen. al gauw begonnen de kleine neringdoenaen te (foto's GPD-AP» Amerikaanse boycot van vier jaar geleden in Moskou zijn thuis gebleven. Slechts in de marge wordt de lezer er zo nu en dan aan herinnerd. Maar dan nog vaak in louter negatieve zin en om aan te geven dat ook de Russen en Oostduitsers evenmin overeind zouden zyn gebleven in het machtsgeweld dat de Amerikanen hebben ontketend. Toch hangt er in de diverse stadions wel degelijk een grauwsluier over de waarde van de medailles, al zullen v.eel Amerikanen dat nooit toegeven. Het zit de meest fervente aanhangers van de net te vroeg gestorven 'Sam de Eagle' ook wel degelijk dwars dat Cuba en de Oostbloklanden de uitnodiging hebben geweigerd voor de grootste party die Los Angeles ooit heeft gegeven. Daarom was het de organisatie en het IOC ook een lieve cent waard, om precies te zijn 120.000 dollar, om Roemenië uit de pas te laten lopen. Daarom kreeg Nadia Comaneci deze week in de turnhal ook een minutenlange ovatie als bhjk van waardering dat de Roemenen het protocol uit Moskou naast zich neer hadden gelegd. Arbitrair Maar het oorverdovende en aanvankelijk nog imponerende lawaai dat de Amerikanen op de tribunes produceren is scheidsrechters en juryleden kennelijk al evenmin in de kouwe kleren gaan zitten. Want hoe is het anders te verklaren dat een aantal moeilijke beslissingen vrijwel nooit in het nadeel van het gastland uitviel. Op z'n zachtst gezegd was het ook uiterst verdacht dat Tracy Gaulkins, een zwemster, alsnog de finale mocht binnenstappen. Want daarvoor moest wel eerst een Italiaanse op dubieuze gronden worden gediskwalificeerd. Zoals de Nederlandse achtervolgingsploeg op de baan ook terecht schimpscheuten uitdeelde naar het Amerikaanse viertal dat tot drie keer toe een poging mocht wagen om een ronde verder te komen. Maar wie stoort zich daaraan in een land waarin voor geld letterlijk alles te koop is? En wie daarover niet kan beschikken, moet zichzelf maar zien te redden. Zoals Jim Hines, de Olympische sprintkampioen van 1968 in Mexico City, die bij de verdeling van de kaarten voor het atletiektoernooi een voorkeursbehandeling in het vooruitzicht was gesteld, maar die 'zijn' sport vanaf het scherm zal moeten volgen omdat de organisatie zich niets aan hem gelegen liet liggen. De wereldrecordhouder, die zijn uit 1968 daterende toptijd pas vorig jaar kwijtraakte aan Calvin Smith, zit financieel volledig aan de grond, maar niemand in de Amerikaanse atletiek die een hand naar hem uitsteekt. Uit puur lijfsbehoud liep Hines deze week in Oakland een race over honderd meter tegen een vierjarige merrie. „Omdat ik de 2500 dollar die ik daarmee kon verdienen hardnodig heb". Irritant Zo werkt dat in een land waar het woord geld met kapitale letters wordt geschreven en waar geld ook het sleutelwoord is bij deze Spelen. Tot vervelens toe worden de urenlange sportuitzendingen ABC verziekt door reclamespots van de dertig sponsors, die op de voor iedere sportliefhebber meest ongelegen momenten hun waar mogen aanprijzen. Om die reden ook ging de organisatie niet in zee met een fabrikant die een 'zweetvrije' vloer voor volleybal kon leveren. Want die dweilpauzes waren al 'ingehuurd' voor commercials, het toverwoord bij ABC. Dat de kijker daardoor op vaak cruciale momenten uit de wedstrijd wordt gehaald, daaraan stoort zich niemand, gewend als de Amerikaan is geraakt aan die voor Europeanen hoogst irritante en gaandeweg moedeloze interrupties. De Spelen van Los Angeles zijn ook op de eerste plaats de Spelen van ABC, naar de pijpen waarvan iedereen moet dansen. Of het nu de organisatie, het IOC of de sportlieden zijn. De wil van ABC is wet in Los Angeles. Wie zich daaraan wil onttrekken kan beter maar meteen naar huis gaan. Want of je nu wilt of niet, een gouden medaille betekent automatisch dat je je per omgaande moet melden bij een van die vele flitsende ABC-reporters, pas ver daarna is Unexpectedly mild AURfCt r PMRPih

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 19