n M IM 99 De laatste strohalm ZATERDAG 4 AUGUSTUS 1984 Elke regenbui is goed voor een run op de reisbureaus. Onweer veroorzaakt zelfs een stormloop. Zonminnend Nederland is de 'zomer' van 1984 meer dan beu. Maar nog even snel een reisje boeken blijkt lang niet altijd meer mogelijk. Menigeen wordt teleurgesteld, omdat bijna alle populaire bestemmingen volgeboekt zijn. Stuntaanbiedingen en voordelige zonpakkers zijn er dit jaar al bijna helemaal niet meer bij. De touroperators maken beste tijden door en dat is te merken aan de prijzen. Wie laat komt, is duurder uit. Of vangt bot, zelfs in september en oktober. Wat weer aanleiding geeft tot hectische toestanden aan de balies. Reportage uit een bedrijfstak die kennelijk niet kapot is te krijgen. Bijlage van het Leidsch/Alphens Dagblad Gehoord aan de balie van een Leids reisbureau: "Meneer, we hebben dit jaar een huis gekocht, dus het kan eigen lijk niet. Maar mijn vrouw raakt meer en meer in de ver nieling. Ze moet en zal naar de zon. Wat zegt u? In Spanje alles uitverkocht? In Grie kenland ook? Boekt u dan maar wat anders. Het kan ons niet schelen waarheen, als er maar zon is". Reisbureaus zijn dezer dagen meer dan gewoon winkels die vakanties verkopen. Naarmate de regenbuien aanhouden en het wolkendek boven de lage landen zich steeds spaarzamer opent, fungeren ze als een vangnet voor frustraties. De laatste strohalm om een zo goed als verloren zoj mer op de valreep nog ten goede te keren. Een miezerig ochtendje is al goed voor een topdag. Laat staan een onweersbui; die ver oorzaakt een ware stormloop op de allerlaatste zonpakkertjes. Is het daarvoor al te laat, dan wor den moeiteloos de minder cou rante en dus duurdere reizen van stal gehaald. Een verkoopster: "Crisis? Niks crisis. Je mag het eigenlijk niet zeggen want het is tenslotte je handel. Maar je staat er soms versteld van hoe mensen van de ene dag op de andere vier duizend gulden tevoorschijn to veren voor een reis. Als men maar de garantie heeft van een plekje onder de zon. Koste wat het kost, lijkt het wel". Geweigerd Een ronde langs een aantal reisbureaus in Leiden en omge ving geeft nogal wat uitwassen van een slechte zomer te ziep. De banketbakker die zoveel taarten heeft verkocht ("dat krijg van dit weer, de mensen gaan vreten"), dat hij er nog gauw twee weekjes tussenuit piept, is slechts een be scheiden voorbeeld. Het echt paar dat vanwege het slechte weer halverwege een reis door Noorwegen op eigen gelegen heid terugkeerde teneinde on middellijk weer voor een Zuideuropese bestemming te boeken, zegt al iets meer. Weer een ander echtpaar had al zijn zinnen gezet op drie weken Por tugal in mei van dit jaar. Drie we ken slecht weer. Nooit meer Por tugal. Bijna grienend van de laat ste centjes nog een weekje Span je geboekt, omdat de weekein den hier ook al geen soelaas bo den. Maar het meest opmerkelijke geval was toch wel de weigering van een reisbureau om een vakantie op Mallorca te boeken. Reden: een matig restantje in het toeristenpakhuis El Arenal, voor een veel te dure prijs. In een ho tel drie klassen minder dan de klant gewend was. Nijdig de deur dichtgegooid. Twee uur la ter opgebeld: "Heel veel dank dat u mij voor een debacle hebt behoed". Genoemd tafereeltje speelde zich deze week af in het reisbu reau Cebuto Pullman aan de Doezastraat in Leiden. Temid den van een niet aflatende stroom zonzoekers is directeur Thijs Wolters druk bezig om nog een paar "gaatjes te zoeken" in een vrijwel uitverkocht reizen- pakket. En dat betreft niet alleen het hoogseizoen. Ook voor de maanden september en oktober zijn de populaire bestemmingen al zo goed als volgeboekt. Wat rest zijn de zogenaamde 'winkel dochters': aanbiedingen met een 'maar' en een 'als'. Doorgaans on gunstig gelegen hotels, soms zelfs pal naast een vliegveld. Wolters zegt blij te zijn met de tendens dat touroperators weer voorzichtiger gaan inkopen. Min der stunten betekent een stabie lere verkoop vroeg in het jaar. "Dan ben je voor een klant een half uur aan het bellen en is de zaak rond. Nu zit je soms twee uur te bellen en soms is dat ook nog voor niets. Dat werkt uitein delijk toch omzetverlagend. En iemand teleurstellen is natuur lijk ook allesbehalve leuk". Geen stunts^^i^M Woordvoerder Duyvestijn van de reisorganisatie Gulliver Fly- tours aan de Leidse Breestraat is het daar roerend mee eens. "Go- de zij dank", zegt hij, "dat het met die stuntreizen een aflopen de zaak is. Onder de prijs je arti kel dumpen is natuurlijk voor geen enkele branche goed. De mensen zijn daar de afgelopen ja ren terecht op ingesprongen, maar nu is het toevallig anders om. Wie vroeg boekte, blijkt het goedkoopst op reis te zijn ge gaan. Zo'n stormloop van de af gelopen weken mag dan mooi lij ken, maar ik heb veel meer men sen moeten teleurstellen dan me lief was". Eén ding is dit jaar duidelijk geworden. De notoire afwachters van stuntreizen hebben hun neus gestoten. Zogenaamde last minute boekingen met hoge kor tingen waren er niet of nauwe lijks, en vermoedelijk zullen ze ook in de komende jaren steeds schaarser worden. Enerzijds is dat het gevolg van de weersom standigheden hier in Nederland, een zaak die de touroperators ui teraard niet ontgaat. Zolang het aan de counters van de weder verkopers dringen is geblazen, geldt de wet van vraag en aan bod. Die bepaalt zelfs dat gean nuleerde reizen anno 1984 dezelf de dag nog tegen hogere aan koopbedragen worden verkocht. Dus wie meende goedkoper uit te zijn, betaalt dit jaar meer. Maar anderzijds hebben de el kaar doorgaans sterk beconcur rerende touroperators de afgelo pen winter een poging gedaan om tot afspraken te komen. Af spraken die ertoe moeten leiden dat de consument weer zal terug keren naar het oude patroon: na melijk het boeken van zomer vakanties in de maanden januari en februari. Dat maakt de plan ning een stuk minder riskant. En dat is nodig, wil men niet ten prooi vallen aan de problemen waaraan andere collega's in de afgelopen jaren te gronde zijn ge gaan. De liquidatie van Christof- fel Reizen (inmiddels onder nieuw beheer weer voorzichtig op de markt terug) met in zijn kielzog nog een aantal andere, staat menigeen als een spook beeld voor ogen. TegenvallerSH^MHM Gedwongen door de betrekke lijk lage winstmarges van tour operators (ongeveer 1 a 1,5 pro cent) meende Christoffel met tal van stunts zijn omzet te moeten vergroten, maar vergat daarbij de niet geringe overheadkosten bij de reizen in te calculeren. Een reissom is immers niet alleen op gebouwd uit de kosten van het vliegtuig en de accommodatie, s ook nog zoiets als kan- door Willem Schrama toorpersoneel, duur drukwerk, hostesses op de plaats van be stemming, klachtengeld en niet te vergeten het risico van onver kochte vliegtuigstoelen. Boven dien kent de reiswereld ook nog een begrip als het empty leg. Een vliegtuig dat aan het begin van het seizoen de eerste toeristen af levert, vliegt nagenoeg leeg te rug. Dat herhaalt zich uiteraard omgekeerd aan het eind van het seizoen, en dat is een niet geringe kostenfactor. Met uitsluitend aanbiedingen is dat soort tegen vallers nooit op te brengen, zo is overduidelijk gebleken. Henk Metaal van reisbureau Middelhoek in Leiden meent dat er in het geval van Christoffel ook nog een andere oorzaak was. "Die ingewikkelde prijsbereke- De reisgidsen: voortaan vroeger boeken? ningen waren voor veel klanten een bezwaar. Christoffel werkte veel met een variabele reisduur. Je kon bijvoorbeeld ook tien, elf of zeventien dagen weg. Dat was mogelijk, omdat men op bepaal de bestemmingen wel vier of vijf keer per week vloog, dus kon je de mensen van het ene toestel in het andere overhevelen. Maar de reissom was in zo'n geval door een leek bijna niet te bepalen, omdat de mensen allerlei inge wikkelde percentages moesten doorberekenen. En als er dan in een gids van Arke gewoon een reis werd aangeboden voor een rond bedrag, dan koos men toch voor Arke". GedaanHMM Ook Metaal gelooft dat het met de stuntaanbiedingen zo goed als gedaan is, al verwacht hij wel dat met name Bel Air. dat zo'n acht jaar geleden het begrip last mi nute reis min of meer introdu ceerde, er de komende jaren mee zal doorgaan. "Bel Air moet er van draaien. Die directeur, me neer De Boer, heeft echt een knobbel voor het improviseren met allerlei chartermaatschap pijen. Bijna dagelijks worden er extra vluchten ingelast of andere weer geannuleerd. Het is echt abacadabra. Bij elke reisorgani sator heb je de tickets een week van tevoren binnen, maar bij Bel Air nooit. Op z'n vroegst één of twee dagen voor vertrek. Maar ik moet zeggen: het blijkt toch bij na altijd weer te kloppen, al zul len die grietjes op de reserve ringsafdeling er wel gek van wor den. Hoe ze het allemaal onthou den is voor mij een vraag, maar het geeft toch betrekkelijk wei nig problemen". Wat de drukte van de afgelo pen maand in zijn eigen winkel betreft, spreekt Metaal net als an dere collega's van een gekken huis. "Toen het weer na die slechte junimaand niet beter werd, begon de stormloop. Rei zen van zo'n 1200 gulden die men in januari te duur vond, daar be taalde men nu grif 1400 gulden voor. Als men maar weg kon. Je kunt het de mensen natuurlijk niet kwalijk nemen. Het is ze de afgelopen jaren door de tourope rators immers zo geleerd. Als er eind december in de nieuwe zo- mergidsen een reis naar Spanje voor 1200 gulden werd aangebo den, kwam het vaak genoeg voor dat je er in mei of juni nog maar 900 gulden voor betaalde. Maar dat is nu echt niet meer het ge val". "Daarvoor in de plaats is iets anders gekomen. Drie weken weg, twee weken betalen. Dat is echt een groot succes, en voor de touroperators minder riskant. Maar die aanbiedingen moet je als klant wel in januari boeken, anders zijn ze weg. En dan zie ik toch een probleem rijzen. Want veel mensen zijn niet zeker meer van hun baan en weten niet wat ze een half jaar later boven hét hoofd hangt Ik geloof dat dat een van de redenen is waarom er de laatste jaren bij voorkeur zo gespreid wordt geboekt, maar het resultaat is wel dat men duurder uit is. En dan trekt men een ongelovig gezicht. Zo van: dat kan niet, dan ga ik wel naar een ander. Maar het is overal pre cies hetzelfde. We vertegenwoor digen immers allemaal dezelfde reisorganisaties". Zijn die reisorganisaties dan niet in staat om nieuwe bestem mingen aan te boren, teneinde in de grote vraag te voorzien? Het antwoord luidt: nee Wolters van Cebuto Pullman: "Verzadiging na acht jaar een vakantie in Spanje te hebben doorgebracht? Nee, want het overgrote deel zoekt nu eenmaal zon, zee en strand. En als het kan zo weinig mogelijk zakgeld. En dat is nog steeds Spanje. Als je beseft dat er op dit moment alleen al in Beni- dorm 35.000 Nederlanders zitten, dan zegt dat toch wel iets. Op de tweede plaats volgt Griekenland. Na Rhodos is daar nu Kreta erg in zwang. Ook Joegoslavië be gint na de produktenschaarste van enkele jaren geleden nu ook weer een beetje te komen, ook al weer omdat het er goedkoop is. En dan natuurlijk Portugal, een stuk duurder dan Spanje, maar met een veel betere service". Portemonnee "De keuze van de Nederlandse vakantieganger wordt voor ze ventig procent bepaald door zijn portemonnee, en voor dertig pro cent door andere factoren als ex cursies en dergelijke. En dan zit je al gauw vast aan genoemde po pulaire bestemmingen. Kijk maar naar de aardverschuiving op het gebied van de busreizen naar Spanje. Vier jaar geleden waren die nog nagenoeg onver koopbaar; nu is de vraag ernaar gigantisch. Het scheelt immers al gauw zo'n driehonderd gulden op een vakantie van veertien da gen. Hetzelfde zie je overigens bij de pendelreizen naar de win tersportbestemmingen. Ook daar is sprake van een veelvoud ten opzichte van vorige jaren, ge woon omdat de trein en het vliegtuig in verhouding duur zijn". "Maar echt nieuwe vakantie- markten. dat wil niet vlotten. Holland International en Bel Air zijn al jaren bezig om Cyprus te annexeren, maar dat komt nau welijks van de grond. Turkije idem dito. Mateloos interessant, maar dat spreekt het grote pu bliek niet aan. Malta, ook een in teressante bestemming, maar niet in trek. Zo'n tweeduizend Nederlandse toeristen per jaar is al veel. Als je bedenkt dat op de bekende charterbestemmingen 700.000 mensen 'worden ver voerd, dan is dat slechts een frac tie. Nog een voorbeeld is Sardi nië. Heel mooi, maar wegens ge brek aan interesse uit de verkoop gehaald. Sicilië is vrij constant, maar toch ook niet echt een top per. Wel qua bezienswaardighe den natuurlijk". Israël De enige reisorganisatie die wel in staat blijkt nieuwe be stemmingen te introduceren is de NBBS, die dit jaar bijvoor beeld met veel succes een char ter naar Israel introduceerde te gen de stuntprijs van 744 gulden (Tel Aviv v.v Woordvoerder Al- lard de Rooi van het kantoor in Leiden: "Het heeft hier storm en nog eens storm gelopen. Natuur lijk is het weer altijd een belang rijke factor, maar ik geloof ook dat ons publiek wat meer kijk op zijn budget heeft gekregen, nu we een aantal bezuinigingsron den achter de rug hebben. Wie aanvankelijk van plan was in Zandvoort te blijven, heeft ken nelijk op de een of andere wyze toch nog een gaatje gevonden voor de een of andere camping- vlucht. Het is tenminste gigan tisch geweest. Pas deze week konden we even uitblazen". Bij de Leidse vestiging van Trans (het reisbureau van de Ne derlandse Spoorwegen) zijn de geluiden al niet anders. Of schoon Trans zich voornamelijk richt op treinreizen met accom modatie, is het ook hier een drukte van belang. Mevrouw Garritsen: "Normaal loopt het met de bouwvak af, maar er komt maar geen eind aan. Lissa bon, Griekenland, Zuid-Frank rijk of gewoon een retour Parijs, en vaak allemaal op het laatste moment. De zon achterna, dat kun je wel zeggen ja".

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 17