Elly v.d. Hulst in halve finale 'Op tv zie je alleen maar Amerikanen Achtkamp turnen voor Retton Schutter Swinkels 'schiet' omhoog Carl Lewis nog niet voluit IOC-president Samaranch uit harde kritiek op uitzendingen van ABC Terroristen bellen Banks in de schaduw Schrale troost roeiduo Amazone grijpt net mis W Noordwijk Ajax Eredivisie ZATERDAG 4 AUGUSTUS 1984 SPORT PAGINA 15 LOS ANGELES (SID) - Met een droomsprong, die terecht van de wedstrijdjury met een tien werd gehonoreerd, is de Amerikaanse Mary-Lou Retton op het allerlaatste moment Olympisch turnkampioene op de achtkamp geworden. Tot het laatste toestel leek de gouden medaille voor de Roe meense Ecaterina Szabo. Een misgreepje op de brug met on gelijke leggers, in een vroeg stadium van de achtkamp, kostte haar uiteindelijk het Olympisch kampioenschap. Bijna 10.000 toeschouwers in de uitverkochte hal bejubelden de triomf van de zestienjarige Mary-Lou Retton, die op een eindtotaal van 79.175 punten kwam. Ecaterina Szabo haalde 79.125 punten. Het brons was voor haar landgenote Simona Pauca met 78.675. Reeds op het eerste toestel spitste het Olympisch turn- kampioenschap bij de dames zich toe tot een duel Retton- Szabo. De andere kansheb- sters, de Amerikaansen Julian- ne McNamara en Kathy John son en de Roemeense Laura Cutina verspeelden hun kan sen op de evenwichtsbalk en kwamen zelfs niet meer voor brons in aanmerking. Szabo deed goede zaken met êen tien in de vrije oefening, maar moest op het paard, waar Retton een tien scoorde, de eer ste plaats afstaan. Op de triomf van de lieveling van het pu bliek viel niets af te dingen. De puntenwaarderingen waren correct, de wedstrijdjury liet zich niet misleiden door het pu bliek. Mary-Lou Retton, getraind door de uit Roemenië gevluch te trainer Bela Karoly die met Nadia Comaneci wereldver maardheid verwierf, is de eer ste Amerikaanse met een gou den turnplak. De achtkamp voor dames werd overschaduwd door een ernstig ongeluk. De Westduitse Elke Heine raakte zwaar ge blesseerd bij het inturnen op de evenwichtsbalk. Bij een mis lukte dubbele salto bij de af sprong kwam Elke Heine op haar rug terecht. In het zieken huis bleek ze een rugwervel te hebben gebroken. Ze verkeer de niet in levensgevaar. LOS ANGELES (ANP) - Eric Swinkels heeft zich hersteld van de matige start bij het kleiduiven- schieten skeet. Na zes van de acht ronden neemt de Brabander nu de achtste positie in, nadat hij na de eerste dag een gedeelde 24e plaats bezette. Ook Pierik verbeterde zijn positie en steeg naar een gedeelde 15e plaats. De Amerikaan Dryke heeft de leiding met 148 treffers, voor de Deen Rasmussen met 147 en de Westduitser Hofmann met 146 Swinkels schoot 145 keer raak en Pierik kwam tot nu toe tot een to taal van 144 treffers. Memelink Herbert Memelink heeft zijn eer ste echte grote wedstrijd „gewoon" geschoten. Op de hete schietbaan van Prado betekende dat bij de Olympische wedstrijd luchtgeweer 570 punten met een gedeelde 33ste plaats met de Zwitser Pierre Alain Dufeaux, negentien punten achter de Franse Olympische kampioen Philip Heberlé die een nieuw re cord schoot. Memelink was met zijn 24 jaar een van de jongeren uit het veld van 55 deelnemers. Hij werd ge confronteerd met de beperkte er varing die hem vergezelt in zijn derde jaar als seniorschutter. „Ons wapen, het luchtgeweer, afstand tien meter, zes series van tien scho ten, vraagt concentratie en niets anders. Die concentratie gaat van jezelf uit, de spanning komt bij be- LOS ANGELES (ANP) Drie Nederlandse atletes zijn het at- letiektoernooi in Los Angeles goed begonnen. Elly van der Hulst plaatste zich voor de hal ve finales 800m en op karakter nestelde het Nederlandse ze venkampduo Tineke Hidding en Marjon Wijnsma zich giste ren hoog op de ranglijst van de zevenkamp. Met resp. een ze vende en tiende plaats zijn de vooruitzichten op knappe eind klasseringen zeer reëel, maar dan mogen er vandaag beslist geen nieuwe tegenslagen vol gen. Dat laatste geldt vooral voor nationaal record houdster Tine ke Hidding, bij wie zich vrij dagmorgen bij het hoogsprin gen al een voetblessure aan diende, die intensieve medi sche hulp vereiste. Ondanks die hulp, die het haar overigens mogelijk maakte de eerste dag ""W via een sterke score van 3613 punten met een zevende plaats te besluiten, bestaat de kans dat de 25-jarige Bergense atlete vandaag niet start. „Ik moet eerst afwachten hoe ik de nacht doorkom, hoe de voetblessure zich houdt. Na tuurlijk kun je in een wedstrijd pijn verbijten, maar er zijn grenzen. Bovendien wil ik niet het risico nemen dat ik straks een paar maanden met een ern stige blessure buitenspel sta", oordeelde Tineke Hidding. De blessure van de atlete, die vorig jaar bij de WK van Helsin ki achtste werd, kwam wel heel erg ongelegen. In de aanloop naar Los Aiigeles was er al die voorhoofdholteontsteking, die een antibioticakuur noodzake lijk maakte. Bovendien bleek ook dat een zorgvuldig opge bouwde medicinale begelei ding om de menstruatie te ver- Tineke Hidding (links) en Marjon Wijnsma op het onderdeel 110 meter horden van de vijfkamp zij aan zij. Hidding bleek iets sneller. Na drie ondedelen neemt zij de zevende plaats in. (foto anp> Pech Ondanks al die handicaps opende Tineke Hidding met een sterke hordenrace (13,70 sec.). Daarna kwam die tegen valler bij het hoogspringen, waarbij ze twee keer door de voet ging. Meer dan 1.74 m. zat er dan ook niet in. Het herstel was echter krach tig en onderstreepte de uitste kende wedstrijdmentaliteit van Nederlands beste meerkamp- ster. Met de kogel verpulverde ze haar persoonlijk record ko gelstoten (13.48 m.) en op de 200 meter kwam ze heel dicht bij de 24 seconden-grens, die een fitte Tineke Hidding had kunnen nemen: 24,12 sec. Met haar totaal van 3613 pun ten ligt ze liefst zeventig pun ten voor op haar recordscore van de WK van Helsinki. Nor maal gesproken zou Tineke Hidding zelfs een kandidate voor het brons zijn geweest als ze niet zo achtervolgd zou wor den door tegenslag. Tegenslagen, die de net 19-ja- rige Friese Marjon Wijnsma in de laatste weken ook regelma tig treffen. Een maand geleden een kuitblessure en sinds vori ge week een voetblessure. Des ondanks veroverde ze in het veld van 22 deelneemsters een tiende plaats, die bovendien met succes te verdedigen lijkt. Marjon Wijnsma dankt haar 3542 punten, waarmee ze op het schema ligt van Tineke Hid- dings nationale record, aan een persoonlijk record op de 100 m. horden (13,93 sec.) en vooral aan de prestatie bij het kogel stoten. Met een afstand van 12.57 meter verbeterde ze haar beste prestatie tot nu toe met maar liefst 78 centimeter. Bo vendien bleef ze met een hoog- tesprong van 1.83 m. maar één centimeter verwijderd van haar persoonlijk record, waarna ze op de 200 meter met een redelij ke tijd van 24,91 sec. de eerste dag afsloot. „Of ik er tevreden mee ben. Ik heb vreselijk in de zenuwen Carl Lewis wuift naar het publiek vlak voor zijn serie op de 100 meter. De Amerikaan ging nog niet voluit, maar bleek toch al buitengewoon snel. «foto ANP> gezeten na die twee blessures in zo korte tijd. Gelukkig blijkt het met de voet steeds beter te gaan. Neen, een pijnstillende injectie was gelukkig niet no dig. Alleen is er een zooltje in de schoen gelegd, waarvan ik veel profijt heb. De grootste winst van deze eerste dag was natuurlijk dat kogelstoten. Ik denk dat het er nu uitkwam wat er al eerder uit had moeten komen", aldus de jonge Leeu wardense, die met genoegen zag dat stadgenote Elly van Hulst zich moeiteloos plaatste voor de halve finale van de 800 meter. Perikelen Elly van Hulst toonde in de series aan geen hinderlijke ge volgen te hebben ondervonden van de perikelen rond de coa ching. Tegen haar zin in bleef haar trainer Theo Kersten bui tenspel staan en werd ze bege leid door bondstrainer Bram Wassenaar. Dankzij het tempowerk van de Amerikaanse Kim Cailagher kwam het veld al gauw flink uiteen te liggen en hield Elly van Hulst zonder ook maar een moment in de problemen te ko men de op plaatsing recht ge vende derde plaats vast. Met haar tijd van 2.03,38 ging ze als achtste de halve finale in. De 800 meter is voor Elly van Hulst overigens weinig meer dan een warming up voor de volgende week af te werken 1500 meter. Door het wegvallen van Rob Druppers bleef de Nederlandse inbreng op de eerste atletiek- dag tot drie dames beperkt. Internationaal gezien verliep de openingsdag rustig. Slechts twee finales stonden er op het programma, het kogelstoten dames en de 20 kilometer snel wandelen, twee van de weinige atletiekonderdelen, waarop het thuisland zelf geen troeven heeft. Daarom mochten Mexi co, via snelwandelaar Canto, en West-Duitsland via kogelstoot- ster Claudia Losch het eerste atletiekgoud oogsten. Beide prestaties werden ech ter volkomen naar de achter grond verdrongen door tal van Amerikaanse coryfeeën, die zich even lieten zien in series en-of kwartfinales. Enkelen ga ven een voorproefje van wat het atletiekpubliek de komen de dagen te wachten staat. Carl Lewis trok direct al vrijwel alle registers open door in de kwartfinale van de 100 meter een schitterende tijd van 10,04 sec. te scoren, waarbij hij in de slotfase bepaald niet voluit ging... Op vrijwel alle onderdelen, waarop series werden ver werkt, gingen drie Amerikanen naar de volgende ronde. Toch zal in het Amerikaanse kamp met enige bezorgdheid het bij zonder overtuigende optreden zijn gesignaleerd van de Britse 800 meter-troef Seb Coe en de jonge Braziliaan Cruz, die in Helsinki nog door Rob Drup pers van het zilver werd afge houden. Het gemak waarmee ze resp. 1.45.71 en 1.45,66 liepen doet vermoeden dat het olym pische atletiekfestijn niet hele maal een Amerikaans onder onsje zal worden. LOS ANGELES (DPA) - IOC-voor- zitter Juan Antonio Samaranch heeft in een brief aan de chef van het Olympisch organisatiecomité Peter Uebrroth harde kritiek geuit over de eenzijdige berichtgeving van ABC, de Amerikaanse televi sie-maatschappij die de Spelen exklusief op het scherm brengt. „Alleen Amerikaanse atleten ko men op de buis, medaillewinnaars uit andere landen worden niet eens vermeld", aldus een boze Sama ranch, die Ueberroth opdracht heeft gegeven de zaak aan te kaar ten bij de TV-gigant. Ueberroth verklaarde naar aan leiding van de brief van Sama ranch en een bericht in de Los An geles Times, dat hij al eerder met ABC over deze kwestie gesproken heeft. „Naar mijn mening heeft ABC de zaak goed begrepen Ik denk dat zij hun reportages enigs zins zullen aanpassen". Ueberroth distancieërde zich evenwel van de bij het IOC levende bezwaren. „Persoonlijk heb ik geen moeite met de huidige weer gave door ABC. Echt neutraal kan ik er niet oordelen, omdat ik te wei nig naar de televisie kijk in deze dagen". Hij gaf echter toe talrijke protestbrieven ontvangen te heb ben over de manier waarop ABC de Spelen op het scherm brengt. Bovendien worden door velen ook de radio-reportages in de Verenig de Staten als te nationalistisch be kritiseerd. Ueberroth ziet het alle maal niet zo ernstig in. „De massa media doen naar mijn mening hun Een groep Armeense terroristen, die al vaker bekend hebben ge maakt een aanslag te beramen op iemand van de Turkse Olympi sche selectie, heeft het persbureau UPI opgebeld met de medeling geen boodschap te hebben aan de aanwezigheid van onschuldige mensen in Los Angeles. De woordvoerder, die zich voorstelde als Vahram Vahramaim, zei: „Voor de laatste keer waarschuwen we het Turkse fascistische regime en zijn sponsors, de Amerikaanse imperialisten, de autoriteiten van Frankrijk en West-Duitsland zich niet te verschuilen achter onschuldige toeschouwers. We heb ben het recht de fascistische aanval op ons volk te beantwoorden. We zullen daarom geen rekening houden met bezoekers van de Spelen". Het bevrijdingsfront van Armenië zint op wraak voor een bloedbad in 1915, dat aan anderhalf miljoen Armeense Turken het leven kostte, en de deportatie van een miljoen anderen werk goed, berichten goed over de Spelen en geven de Amerikanen wat ze willen". ABC-poducent Jeff Ruhe heeft de kritiek intussen van de hand ge wezen. "Wij zijn journalisten en werken als zodanig. Als er bij de Spelen meer atleten waren als Mi chael Gross, de Chinese turners of de Roemeense turnsters, zouden we graag over hen berichten. He laas zijn die er niet. Daarom con centreren we ons op de Ameri kaanse toppers". Ook onder de deelnemers verza melde de Los Angeles Times talrij ke protesten. De Canadese basket balster Sylvia Sweeney: „Op de tv is het een zuiver Amerikaans sport evenement, geen Olympiade." De Joegoslavische schutter Raymond Debevec:,, het is net als vier jaar geleden in Moskou. Toen zag je op de televisie alleen maar Russen, nu alleen Amerikanen". De Australi sche snelwandelaar David Smith: „het wordt overdreven, dat het Amerikaanse Spelen zijn en dat de rest van de wereld uitgenodigd is. John McGouran, perschef van het Ierse team, .gaf een leuk voor beeld over de wijze van berichtge ving van ABC. ..De commentator van ABC meldde dat de Ameri kaanse damesploeg bij het turnen helaas niet de gouden medaille ge- had, maar zei verder niet, wel". LOS ANGELES (GPD) In Europa is hij razend populair. Hij bespeelt er het publiek dat dankbaar ingaat op zijn uitnodiging om met handgeklap zijn aanloop te begeleiden. In eigen land staat hinkstapspringer Willie Banks echter in de schaduw van de im mens populaire Carl Lewis en Edwin Moses De onbekendheid van zijn nummer, maar vooral zijn geringe populariteit bij het Amerikaanse atletiekpubliek zit Banks goed dwars. "Even heb ik de hoop gehad dat men mij begon te kennen. Ik moest nogal wat handtekeningen zetten, maar al gauw bleek dat ze me voor Edwin Moses aanzagen. Dat misverstand is inmid dels uit de wereld geholpen want ik heb m'n baard laten afsche ren. Ik heb nog liever dat ik helemaal niet herkend word dan voortdurend voor Moses aangezien te worden" langrijke wedstrijden erbij". Memelink was na goed vyf kwar tier al klaar. Hij gebruikte een uur minder dan de hem toegestane tijd. ,,0p zichzelf is dat niet zo bijzon der, in Nederland kom ik ongeveer op dezelfde tijd uit". In eigen land is de situatie echter niet vergelijkbaar met Prado. Daar kan de assurantiemedewerker uit Hengelo (Gld) niet verliezen. Hij werd nationaal kampioen met zes punten voorsprong op zijn naaste concurrent. In Prado kon hij niet meer doen dan wat hijzelf noemde „gewoon" schieten in de strijd met voornamelijk zichzelf en de hitte. „Als ik meer grote wedstrijden had meegemaakt, was ik waarschijnlijk wat hoger geëindigd. Had ik boven normaal geschoten". Dat zat er gisteren niet in en ei genlijk is het geen wonder voor een vertegenwoordiger van een bond die zozeer op de penningen moet letten dat grote internationa le kampioenschappen vaak voor bijgaan zonder Nederlandse deel- LAKE CASITAS (ANP) - De over winning van de Nederlandse twee zonder stuurman in de kleine fina le van het Olympisch roeitoernooi was niet meer dan een schrale troost. Sjoerd Hoekstra en Joost Adema, die met brons tijdens de wereldtitelstrijd toch een reputatie hadden opgebouwd, namen giste ren in de pittoreske omgeving van Lake Casitas revanche voor de te genvallende verrichting in de hal ve finale. Het Aegir-duo verwees de Braziliaanse twee en het Nieuw- zeelandse koppel naar de tweede en derde plaats in de eindstrijd voor de verliezers. Jos Compaan en de dubbel vier bij de heren kwamen niet zo ver. De skiffeuze van Willem 3 moest in de B-finale voorrang verlenen aan de Nieuwzeelandse Stephanie Fos ter. Op de streep was het verschil zestig-honderdste seconde. Het viertal Mark Emke, Nico Rienks, Steven van Groningen en Frans Goebel liet zich in de strijd om de tweede plaats verrassen door Noorwegen. De troostfinale lever de een zege voor de ploeg van de Verenigde Staten. LOS ANGELES (SID) - Karin Sti ves had in Los Angeles de eerste vrouw moeten worden die het goud op de Olympische military greep. Op de eerste twee onderde len ging het allemaal naar wens voor de Amerikaanse amazone. Drie hindernissen voor het einde ging de 34-jarige Stives op haar reusachtige schimmel Ben Arthur in de fout. Een drievoudige hindernis was de combinatie te machtig. Daar door kon de Nieuwzeelander Mark Todd met Charisma Olympisch kampioen worden. Brons was er voor de Britse amazone Virginia Holgate met Priceless. De titel in de landenwedstrijd ging naar de ploeg van de Verenigdé Staten met Plumo, Stives. Fleischmann en Da vidson. Het Amerikaanse viertal verwees een kwartet Britten naar de tweede en vier Westduitsers maar de derde plaats. De overwinning van Todd was zonder meer sensationeel. Na dres suur en cross-coutry was de Nieuwzeelander op ruime achter stand van Stives gezet. „Dit is fan tastisch", constateerde Todd. „De hindernissen tijdens het slotonder- deel, het springen, waren niet al te moeilijk." Volgens Stives, die haar Olym pisch debuut maakte, gaf de ver moeidheid van haar paard de door slag. „Eerst die cross en dan nog de hitte, dat is Ben Arthur te veel ge worden. Niettemin is het resultaat boven verwachting. Voor de Spe len had ik mij geen kans op een medaille gegeven. Wij waren goed voorbereid, maar ik ben wat pessi- mistisch van aard". met alle kontraktspelers in sportpark Duinwetering te Noordwijk Aangeboden aoor: I. s. LIPS ASSURANTIËN B.V. "Ons advies kost u niets"

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 15