Over Werk 'Onze spullen zijn in elk geval niet nat geworden Stichting opgericht voor aanleg van botenmuseum Oegstgeestenaar en Leidenaar terug van 'cruise-ramp' in Cadiz Kat beschoten Shag gestolen Auto gestolen £omst van •rafisch nuseum naar iet Pesthuys iiangt af :yan gemeente' 'Bewoners hoeven niet te vrezen voor overlast' de ware kennis van een kenner De historicus 'L1 'iNSDAG 31 JULI 1984 LEIDEN DricLEIDEN - De 81-jarige D. Dik e ii-uit Oegstgeest stapte gistermid- vasldag nog rond in dezelfde korte kabroek waarmee hij zo'n 35 uur van boord was gegaan in Al zijn kleren, paspoort en erijwat dies meer zij was achterge- t aubleven in de 'Columbus C.', het T dgcruise-schip dat zondagmorgen ten'tek sloeg in de Zuidspaanse ha- iste(venplaats. >eeldOOr idl&art Jungmann vai<was vorige week aan de ^vakantie op zee begonnen. "De •j d,eerste zes dagen was het zu|werkelijk perfect", wil Hins ninivooral vastgesteld hebben. Het de derde keer dat hij deel nam aan een cruise en zijn brid- gepartner op de Oegstgeester so- Jciëteit, Dik wilde dat ook wel eens mee maken. En zo vaarden ^^zij van Amsterdam, naar Lon- |&Lissabon en zouden zondagmor- afmeren in Cadiz voor een cursie naar Sevilla. "De nacht daarvoor was het zo genaamde captain's dinner, het gala-diner", legt Dik lachend ver band tussen het ongeluk en alco hol. "Maar er was een loods aan boord, hoor", wil Hins direct mo gelijke misverstanden uit de weg ruimen. Dat de zee onrustig was. ontkennen beiden heftig. "Wel een bries niet meer dan dat". Me vrouw Hins: "Maar het is wel een heel moeilijke entree, Cadiz". Enfin, Hins ging wel mee op excursie naar Sevilla, Dik niet. Maar om zijn reisgezel uit te zwaaien trok hij even snel korte broek en sandalen aan. Tijdens het ontbijt moet de Columbus toen aan bakboord, onder water een pier hebben geraakt. Hins: "Maar wij hebben daar aanvan kelijk niets van gemerkt". Alle passagiers werden naar het bovendek geleid. Dik: "Dat gebeurde in alle rust, niemand raakte in paniek". Pas toen het water in het zwembad een hoek van zo'n 45 graden ging maken, bekroop Hins een licht onaange naam gevoel. Niemand mocht meer naar beneden om spullen te halen, iedereen moest van boord. Opvang Over de verdere opvang niets Alle bagage en identiteitspapie ren van de gestrande cruise-rei zigers zullen zo snel mogelijk naar Nederland worden ge stuurd. Dat belooft het organi serende reisbureau Zeetours. Een aantal van de reizigers is wel van plan een schadevergoe ding in te dienen. Een woord voerder van het overkoepelend reisbureau heeft verklaard dat de "passagiers naar verwach ting hun geld terugkrijgen of anders een tegoed voor een nieuwe reis". Vermoedelijk wordt een schadeclaim inge diend bij de Griekse rederij. dan lof van beide heren. Ze wer den een havengebouw ingeleid, per bus naar Sevilla overge bracht en vandaar naar Frank furt gevlogen. Hins: "Echt hoor, als je bedenkt dat het zondag was en midden in het seizoen, was de verzorging heel erg goed". Gisteren rond half twee waren de twee dus weer thuis van een cruise die eigenlijk donderdag in Genua had moeten eindigen. Hins: "Die verloren dagen krij gen we wel vergoed. Dat zat in de verzekering". Wat hun bagage betreft: het is natuurlijk afwach ten, maar ze hebben er alle ver trouwen in. Hins: "Er is ons toe gezegd dat de hutten gesloten blijven en onder toezicht ver stuurd zouden worden". Dik: "We hadden een hut op 'main deck', bovenin dus. Onze spullen zijn dus in elk geval niet nat ge worden'^ De botsing met het vaste land van Cadiz heeft de twee in elk ge val niet huiverig gemaakt voor een volgende ervaring op het wa ter. Dik: "Het was mijn eerste, maar zeker niet mijn laatste keer". LEIDEN - Een 42-jarige man uit de Herenstraat heeft bij de politie aangifte gedaan van dierenmishan deling. Omstreeks kwart over ne gen gisterochtend viel hem op dat zijn kat was beschoten; het dier had onder één van de ogen een ko geltje. LEIDEN - De Lcidse politie heeft gisteravond omstreeks kwart voor twaalf twee jongens, veertien en zeventien jaar oud, aangehouden die ervan verdacht worden onge veer tien minuten daarvoor voor ongeveer honderd gulden aan shag en sigaretten te hebben gestolen uit een supermarkt aan de Kooi- laan. De jongens hadden een ruit vernield, waardoor het inbraaka- larm ging. LEIDEN De eigenaar van gara gebedrijf aan de Middelstegracht heeft bij de politie gemeld dat ver moedelijk één van zijn wagens is gestolen. Omstreeks vier uur maakte een klant een proefritje in een Volkswagen. Toen hij terug kwam, vroeg de man of hij ook even een stukje mocht rijden in een Amerikaanse wagen Dat mocht. Vijf uur later was de klant nog niet terug met de wagen. LEIDEN - Een 33-jange vrouw uit de Formosastraat moest vannacht omstreeks kwart voor vier met brandwonden naar het AZL wor den vervoerd. Zij liep de brand wonden op toen zij probeerde een brandje te blussen dat was ont staan toen de vlam in een pan met vet sloeg. m:y us^EIDEN - Het voormalige leger museum dat gehuisvest was in het .gjesthuys en belendende gebou- ren aan de Plesmanlaan krijgt fellicht voor een gedeelte weer museumfunctie. De stichting nbfluseum voor de Grafische Vak ken heeft haar oog laten vallen op voormalige vrouwengevange Het ligt in de bedoeling om in m at gebouw een grafisch museum IJl te richten. Of de plannen door-' is overigens nog maar de jraag. Een woordvoerder van de n ichting laat weten dat het wach- ^st n nu is op een oordeel van de ge Leiden. De Klerk laat reten dat er is onderhandeld met !ncoornoemde stichting. "Ik heb be nepen dat zij het plan nog in be- j0pad hebben. Ons is er natuurlijk aan gelegen dat het Pesthuys liet leeg blijft. Het verval zou dan gamelijk snel toeslaan". VMocht er een grafisch museum in iet gebouw komen, dan zijn wij Natuurlijk nog niet uit de proble men; dat museum zou immers een gedeelte van de ruimte leslaan. Vandaar dat wij sowieso lezig zijn met het bedenken van indere bestemmingen. Om leeg- Itand tegen te gaan zou ook de ge- ."ELEFOON - Alle telefoonnum- ners beginnend met een 1 waren |isteravond vanaf half elf een tijdje liet te bereiken door een storing in iet telefoonnet. Even later was het Tluvel verholpen. LEIDEN - De Stichting Historische Haven Leiden is opgericht. De stichting gaat het botenmuseum behe ren dat na de vakantie in het Galgenwater moet ko- De regio Leiden van de Landelijke Vereniging tot Behoud van het Zeilend Bedrijfsvaartuig en de ge meente Leiden hebben over de komst van de histori sche schepen vrijwel op alle punten overeenstemming bereikt. N. Klein van de vereniging verwacht dan ook dat de eerste schepen in september zullen afmeren. In het begin zullen het er niet veel zijn, zo'n zes of zeven zeilboten. "Het is de bedoeling dat we het langzaam uitbouwen", vertelt Klein. Het is overigens niet zeker dat de boten in septem ber al komen. Klein: "Het is ook goed mogelijk dat de schepen pas na drie oktober komen. Dat ze blijven na de vlootschouw, waar wij weer voor zijn uitgenodigd door de 3 October Vereeniging". Tijdens die vloot schouw worden zo'n vijftig historische bedrijfsvaar- tuigcn verwacht, die in verschillende stadia van res tauratie verkeren. De nu opgerichte stichting zal ook de schepen toet sen die naar Leiden willen komen. Voorwaarde is dat de schepen voor 1940 zijn gebouwd en dat er op één of andere manier een bedrijf mee is uitgeoefend. Het botenmuseum zal er voorlopig eerst op proef zijn. Het is de bedoeling dat de voorlopige ligplaats vergunningen later worden omgezet in vaste aanleg- vergunningen. Voorlopig een proef, omdat bewoners fel tegen het botenmuseum zijn. Volgens Klein zijn de bezwaren van de bewoners geen onoverkomelijk probleem. "Op een voorlich tingsavond die wij hebben gegeven, bleek het alle maal best mee te vallen. Er was en is nog steeds een aantal bewoners fel tegen, maar dat is meer gebaseerd op angst: ze weten niet wat er komt, ze verwachten een hoop herrie", aldus Klein. Maar dat zal niet het geval zijn: "Het is de bedoeling dat de schepen daar liggen en er ergens anders wordt gewerkt. Natuurlijk zal er ook wel eens bij het Galgewater worden ge werkt, maar dat zal dan binnen zijn of het schilderen van de buitenkant". "We beseffen heel goed", gaat Klein verder, "dat we liggen in een water waar mensen langs wonen. Maar wij zijn net zo gevoelig voor herrie als zij. Dus als er herrie moet worden gemaakt bij het restaureren van de schepen dan zullen we dat buiten de stad doen. We hebben daar een terrein voor langs de Rijn. Want het laatste wat we willen, is problemen met de bewoners". meente gebruik kunnen gaan ma ken van het complex". Als garage voor grote vrachtwa gens waar ooit sprake van is ge weest? "Dat is nog helemaal open. Ik denk niet dat ik zo gelukkig zou zijn met een parkeerfunctie, maar aan de andere kant: we moeten koste wat het kost tegengaan dat het gebouw blijft leegstaan". Contactpersoon van de stichting Museum voor de Grafische Vak ken is de Leidse drukker Groen. Hij wil niet veel loslaten over de plannen, zo zegt hij, omdat de ge meente eerst maar eens moet oor delen. Over de stichting verstrekt hij absoluut geen mededelingen, want: "We vinden het nog te vroeg om nu naar buiten te treden". Disco De eerste drie weken van au gustus draait jongerencentrum Breehuys een vakantieprogram ma. Elke dinsdag-, woensdag- en i4 vrijdagmiddag is het centrum l aan de Breestraat vanaf 14.00 ii uur open. Morgenavond is er vanaf 19.30 uur eenm disco. Spelavond De Lesbiese Vrouwen Leiden organiseren morgenavond in het 1 'Lesbies Kafee' een spelletjes- 1 avond. In de ruimte aan de Cae- 1 ciliastraat kan er tussen 20.30 en 24.00 uur worden geklaverjast en dergelijke. Wandelen De Wandelkring Leiden en Om streken organiseert morgen en donderdag parkenwandeltoch ten door Leiden. De afstanden zijn vijf en tien kilometer en de start is op het Stadhuisplein. Er kan worden gestart tussen 9.00 en 19.30 uur. Inlichtingen kun nen worden ingewonnen bij het VVV-kantoor aan het Stations plein (tel. 146846). Duivensport Mennecy. De uitslag: 1, 4.7,8 en 9. J. Kok; 2. H. v.d. Star; 3 J. v.d. Wal; 5. comb. Koak; 6. H. van Mil; 10. G.A. Brandt Met jonge duiven vlogen De Rijnklievers van Noyon. De uit slag: 1, 2 en 3, J. Kok; 4. comb. Koak; 5 en 10. A. de Vries; 6. W. Pielanen; 7. G.A. Brandt; 8. J. Ze- venhoven; 9. H. Sladek. Het Oosten vloog met jonge duiven eveneens van Noyon. De uitslag: 1 en 7. P. van Duyl; 2,5, 6 en 10. B. van Putten; 3, 4, 8 en 9. A. Pracht jr. Met oude duiven ging het van Corbeil. De uitslag: 1, 7 en 8. B. van Putten; 2,3 en 9. G. Hendrik- se; 4, 5 en 6. R. v.d. Nieuwendijk; 10. P. van Duyl. De Reisduif vloog met oude duiven van Corbeil-Mennecy. De uitslag: 1. W. Kop; 2. 5, 8 en 9. W. v.d. Hoogt; 3 en 4. N. de Groot en zn6. A. Noordermeer; 7 en 10. Fokker-Van Leyden. Met jonge duiven vloog De Reisduif van Noyon. De uitslag: 1. J. Hartevelt; 2. 3 en 8. W. Kop; 4. S. van Hoven; 5 en 10. A. Noor dermeer; 6, 7 en 9. N. de Groot en LPC hield een wedvlucht met oude duiven van Corbeil. De uit slag: 1 en 10. v.d. Meer-Halewijn; 2,78 en 9. J. Staffelen; 3. Schou ten-Verhagen; 4 en 6. J.H. Pen en zn.; 5. J. v.d. Horst Met jonge duiven vloog LPC van Noyon. De uitslag: 1.5,8 en 9. J. Staffelen; 2. L. Engel; 3 en 4. P. Koenen; 7. J.H. Pen en zn.; 10. Schouten-Verhagen. De Blauwkras vloog van Cor beil met oude duiven. De uitslag: 1 en 4. R. Verhoogt; 2, 3 en 6. A. v.d. Holst; 5. P. Latidensbergen; 7, 8, en 9. comb. Blom; 10. comb. De Mooy. Met jonge duiven ging het van Noyon. De uitslag: 1. R. Verhoogt, 2 en 4. comb. Blom; 3 en 6. B. Diersman; 5 en 8. comb. De Mooy; 7 en 9. H. Koomen; 10. P. Lan- densbergen. LEIDEN Jeremy Bangs, als historicus verbonden aan het gemeentearchief, bladert door één van de zo genaamde 'wedboeken', handgeschreven werken waarin verslagen staan van zaken die voor de Leidse rechtbank dienden. Vele meters heeft hij gelezen. Bezetenheid, gedrevenheid, hoe moeten we het noemen? Bangs kijkt ons niet begrijpend aan. "Ik denk niet in die termen, ik doe gewoon m'n werk. En dat werk impliceert dat ik deze boeken niet alleen lees, maar ook her lees; op zoek naar een paar fei ten". door Wim Brands Gedrevenheid is dus het ant woord op onze vraag. Jeremy Bangs studeerde kunstgeschiedenis in het land waar hij in 1947 werd geboren: Amerika. "Terzelfdertijd bezocht ik een kunstacademie, het was een gecombineerde opleiding. Als kunstenaar had ik vrij veel succes: er is regelmatig werk van me tentoongesteld. Dat kunste naarschap is nu wat op de achter grond gekomen, hoewel ik nog steeds teken". In '69 kwam hij naar Neder land. z'n vader was in die tijd gasthoogleraar aan de Leidse universiteit. "Ik kwam hier om bronnenonderzoek te doen in verband met Breughel en Lucas van Leyden. M'n studie kunstge schiedenis die ik in Amerika had afgebroken heb ik aan de Leidse universiteit weer opgevat. Aan gezien ik al een stevige onder grond had, was ik drie jaar later afgestudeerd en weer vier jaar la ter mocht ik doctor voor m'n naam zetten". Zijn proefschrift ging over de Leidse wandtapijtenindustrie in de periode van 1475 tot 1575. "In het begin interesseerde dat on derwerp me niet eens zo, maar naarmate het onderzoek vorder de, raakte ik steeds meer in de ban van die industrie. Want hoe gaat dat: je krijgt ook veel mate riaal onder ogen dat je kunt ge bruiken voor andere studies. Zo is mijn werk over de schilder Cornelis Engelbrechtsz voortge vloeid uit dat proefschrift". "Wat me altijd heeft geïnteres seerd is de vraag: hoe leefden de mensen in die tijd, wat deden ze, waar woonden ze? En bij de meeste onderzoeken komen de antwoorden op die vragen op den duur meestal vanzelf boven drijven". Sinds 1980 is hij als historicus werkzaam op het gemeentear chief. Hoofdwerk: een studie over de lijfrente. "Lijfrente, u weet niet wat dat is? Ik ben de staat, u bent een burger. De bur ger leent geld aan de staat en ont vangt daarvoor lijfrente. Stierf de burger na twee jaar, dan ver viel de rente, in dat geval had de staat dus voordeel. Bleef de bur ger heel lang leven - en ook dat kwam voor - dan was de staat in het nadeel. Door dit onderzoek krijg je een goed beeld van de fi nanciële beslommeringen van een stad als Leiden, maar het verschaft ook inzicht in de rijk dom en armoede van de inwo- Pilgrims Naast het lijfrente-onderzoek dat nog lang zal duren, houdt Bangs zich bezig met een aantal andere onderwerpen. Studies van kortere adem. "The Pilgrims bijvoorbeeld. Omdat ik uit Ame rika kom, heeft men indertijd ge zegd: van die stroming zul jij wel het een en ander weten. Nu was dat niet zo, maar toen ik me in de bronnen ging verdiepen, gebeur de wat vaker gebeurt: het onder werp greep me"! Wat Bangs doet is monniken werk: nauwgezet oude documen ten doorvlooien, op zoek naar dat ene feit. Hoe opwindend is het om iets belangrijks te vinden? "Ik reageer altijd tamelijk laco niek Als ik bijvoorbeeld niets vind. denk ik: niets vinden is ook een resultaat. Stuit ik op een feit van importantie, dan blijf ik ook laconiek. Ik moet tenslotte zeker weten dat niemand voor mij dit al heeft ontdekt. Je moetje sen sationele gevoel dus indammen. En ik moet zeggen: dat gaat mij altijd goed af'. Van het een komt vaak het an der: ben je bezig met een studie over bijvoorbeeld de Pilgrims, kom je opeens feiten tegen over de contacten die bestonden tus sen Leiden en Polen. "En dan denk ik dus: laat ik aan dit on derwerp maar eens een studie wijden. M'n baan biedt daartoe ook alle gelegenheid want ik ben immers aangenomen om te schrijven over aspecten van de Leidse cultuurgeschiedenis en de contacten tussen Leiden en Polen vallen ook onder die noe- Hij pakt een schrift waarin hij met een gele stift de namen van sommige mensen heeft aange kruist. "Dit zyn Polen die naar Leiden kwamen in verband met de lakenhandel. Er gingen trou wens ook inwoners van Leiden naar Dantzig. want over die stad hebben we het natuurlijk. Dat deze contacten bestonden is niets nieuws, maar daar gaat het niet om. Belangrijk is dat ik nieu we feiten kan aandragen. Het leuke is overigens dat ik ook fa milienamen tegenkom. U moet weten dat mijn moeder van Pools/Russische afkomst is; haar familie komt oorspronkelijk uit die regionen". Zand in inkt en artikelen lezen? Genoeg vol gens mij; er zijn voldoende men sen geïnteresseerd in dit cultuur historische werk". Bangs wijst naar de planken waarop de 'wedboeken' staan "Of ik wel 'ns in slaap ben geval len boven zo'n boek9 Soms. Als ik moe was". Hy slaat een boek open. "Een aantal was nog nooit door anderen gelezen; dat was een merkwaardige gewaarwor ding. Hoe ik dat weet? Nou. an deren hebben nog nooit uit deze boeken geciteerd, dat om te be ginnen en ten tweede: ik sloeg een boek open en merkte dat de pagina's nog aan elkaar zaten, het zand zat nog op de inkt. Dat is een mooie ervaring". Hij leest een stukje voor. "Ik kan deze taal makkelijk lezen. Met de letters heb ik meestal geen moeite. Ik trek ook profijt uit het feit dat ik teken, want als ik twijfel over een letter, dan te ken ik 'm na. Handig, ja. En zo heb je als wetenschapper natuur lijk ook gemak van het feit dat je kunstenaar bent".

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 3