DAGBLAD Gekaapt toestel bestormd Brokx: registratie alle leidingnetten HEB Verstappen Weer brons voor Annemarie Alle 82 passagiers op Curasao bevrijd - kapers gedood Vestduits kabinet sluit ompromis over centrale Baby weg gegooid met het wasgoed Sjamir en Peres: nationaal kabinet Doorbraak in Hongkong-zaak Drie mannen overvallen Leidse bank IJSDAG 31 JULI 1984 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 37461 deur: G. Koopman Idredadeur: drs. J. W. E. Metselaar hoofdredacteur: R. D. Paauw 16 PAGINA'S HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Roderick Bouwman breekt pink Ondanks de ruime 4-1 overwinning stonden de gezichten van de Ne derlandse hockeyers na afloop van het eer ste Olympische duel te gen Canada op onweer. Een wilde uithaal van doelman Ken Goodwin was er namelijk de oor zaak van dat de 106- voudige international Roderick Bouwman met een gespleten vin ger vroegtijdig het veld moest verlaten. In het ziekenhuis werd geconstateerd dat de Nederlandse spits zijn pink had ge broken. Gevreesd wordt dat Bouwman de rest van het toer nooi geblesseerd aan de kant zal moeten blij ven. Zonde Goudwinnares Mary Wayte omhelst Annemarie. Annemarie Verstappen viste na de 200 meter vrije slag weliswaar haar twee de bronzen plak uit het Olympisch bassin, maar toonde zich net als een et maal eerder licht teleur gesteld. Regelrecht ontgoocheld was Conny van Bentum die opnieuw genoegen moest nemen met een Olympisch diploma. Deze keer werd zij vijfde en verklaarde "daar beslist niet voor naar LA te zijn gekomen". Van Bentum heeft nu al haar hoop op de 4x100 meter estafette gevestigd. De Westduitser Michael Gross noteerde op de 100 meter vlinderslag zijn tweede wereldrecord ter wijl de Amerikaanse man nen-ploeg er op één dag twee keer in slaagde het wereldrecord op de 4x200 meter vrije slag te verbe teren. De Canadees Alex Baumann ten slotte liet zich kronen als de snelste zwemmer aller tijden op de 400 meter wisselslag. De Amerikaanse 'ama teur' Rory O'Reilly liet speciaal voor de Olym pische achtervolging een op een fiets gelij kend vehikel ontwik kelen. Kosten: 200.000 gulden. Resultaat: achtste plaats. Conclu sie: zonde... pNDEN (GPD) - Een tien dagen id meisje heeft gisteren in een *:enhuis in Londen een hart- splantatie ondergaan, en is rmee de jongste patiënt op wie it een dergelijke operatie is uit- voerd. Het ruilhart was afkom- 'g van een Nederlandse baby en :rd dit weekeinde na bemidde- g van Eurotransplant in Leiden h98 or hartchirurg Magdi Yacoub ar Londen vervoerd. De identi fy t van de Nederlandse baby, die ï,98ie dag oud is geworden, wordt ït bekend gemaakt. !,98De operatie werd uitgevoerd in t National Heart Hospital door n team medici onder leiding van icoub. Het Britse meisje, Hollie ïffey, werd anderhalve week ge en den geboren met een ernstige irtafwijking - de gehele linker- ide van haar hart ontbrak. Zij zou inder de harttransplantatie zeker iel zijn overleden. Het ziekenhuis nschreef haar toestand vanoch- nd als „stabiel". Het is echter nog lang niet zeker it Hollie de ingrijpende operatie ^1 overleven. Het zal nog enkele ®™igen duren voor daarover iets in worden gezegd, aldus 'een Dordvoerder van het ziekenhuis, ndat dan de omvang van even- ele afstotingsverschijnselen be- ind zal zijn. Dr. Yacoub heeft al vele volwas- nen van een ruilhart voorzien, en left op baby's verscheidene ma il met succes open-hartoperaties tgevoerd. Hij beschouwt zijn ngste transplantatie, waarbij een trtje ter grootte van een perzik erd ingebracht, als „een uitda- ng", aldus de woordvoerder van ït National Heart Hospital in imden. (Van onze correspondent Elly Wempe) CURACAO - Anti-terreurcommando's uit Venezuela, de Verenigde Staten en Nederlandse mariniers hebben afge lopen nacht op het vliegveld van Willemstad het gekaap te Venezolaanse vliegtuig bestormd en alle 82 passa giers, onder wie 54 met een Nederlands paspoort, be vrijd. De twee kapers werden doodgeschoten. Voorzover bekend zijn geen gewonden gevallen De bestorming van de DC-9 kwam nadat de vrouw van een van de ka pers die door de Venezolaanse re gering speciaal naar Willemstad werd overgevlogen, een drama tisch beroep deed op haar man om zich over te geven. „Domenique, wat heb je gedaan, wat heb je ge daan?", zo nep de vrouw van Do menique Liertant door de telefoon. Tijdens het emotionele gesprek waren anti-terreurgroepen uit Ve nezuela geassisteerd door Ameri kaanse en Nederlandse mariniers, naar het vliegtuig geslopen. Nadat het luik achter het vliegtuig was geopend, stormden vijf comman do's vrijwel tegelijk het toestel bin nen en riepen de passagiers toe op de grond te gaan liggen. Zij open den vrijwel direct het vuur op de twee voorin zittende kapers, die op dat moment nog werden afgeleid door het gesprek met de verkeers toren met de vrouw van Domeni que, die werd bijgestaan door een Venezolaanse psychiater. Deze Minister van Aardenne (economische zaken) heeft vannacht in zijn kwaliteit van vice-minister president het groene licht gegeven voor het inschakelen van Amerikaanse en Venezolaanse anti- terreurcommando's bij de bestorming van het gekaapte Venezolaanse toestel in Willemstad, zo wordt uit goedinge- lichte kringen vernomen. Het toelaten van buitenlandse mili tairen op koninkrijksgebied mag al leen met toestemming van de konink rijksregering, zoals is vastgelegd in het Statuut voor het Koninkrijk. In dat verband belde de Antilliaanse minis ter Don Martina gisteren minister Van Aardenne op, die akkoord ging met het toelaten van buitenlandse militiaren op koninkrijksgebied. Achter de wielen van het toestel werden spijkers gestrooid om te voorkomen dat het kon opstijgen. Toen de piloot het vliegtuig naar vcuctuiaouac a uuaici ju»cr.c lancHngsbaan wilde taxiën raak- verklaardeTater^dar'de'kapei^op 'en de banden lek Ook plaatsten nf rnmmnnnrVQ obstakels Op de MEERKERK (ANP) - Bij een aan rijding tussen een autobus en een vrachtwagen op de weg Leerdam- Noordeloos zijn vanmorgen twee doden gevallen. Vijftien mensen raakten gewond, van wie een zeer ernstig. Het ongeluk gebeurde doordat de bestuurder van de touringcar geen voorrang verleende aan de vrachtwagen. De bus reed na de botsing van de weg af, kwam in een greppel terecht en kantelde. Hulpverleners konden de bus met moeite bereiken. Voorlopig is de weg voor het verkeer afgeslo ten. QNN (DPA) - De Westduitse liristen-democraten en liberalen jn het eens geworden over de in- ebruikname van de niet bruin- ooi gestookte elektriciteitscentra- in Buschhaus (Nedersaksen). Het kabinet besloot gisteren dat e centrale onmiddellijk in bedrijf esteld mag worden. De installatie an filters, die de uitstoot van zwa- feldioxyde, geschat op jaarlijks Perioden met zon Perloden met zon. In de avond van- a It het zuiden toenemende bewolking u mogelijk regen. Minimumtcmpera- I lur omstreeks 14 graden, middagtem- eratuur ongeveerr 21 graden. Matige g 'ind, draaiend van zuidwest naar j Bid. 1 AUGUSTUS op 6.00, onder 21.30 I 104, onder 23.40 uur. I Hoogwater in Katwijk 9.20 uur. Laag water Maan op 2.57 en 14.58 40.000 tot 50.000 ton, moet beper ken, zal een half jaar worden ver vroegd. Volgens het oorspronkelij ke plan zou de centrale pas begin 1988 zulke filters krijgen. Verder zal de centrale worden verplicht een minder zwavel bevat tende soort bruinkool te gebruiken en wordt een oudere met steenkool gestookte elektriciteitscentrale in Nedersaksen gesloten. Bondskanselier Helmut Kohl on derbrak het afgelopen weekeinde zijn vakantie in Oostenrijk. Hij keerde naar Bonn terug voor spoedoverleg met zijn kabinet. De liberale regeringspartner FDP had zich tegen de ingebruikstelling van de centrale uitgesproken, terwijl de christen-democraten er voor standers van waren, zodat een ern stig conflict in de coalitie dreigde. Eind juni sprak de Bondsdag zich vrijwel unaniem tegen een centrale zonder ontzwavelingsin stallatie uit. Op verzoek van de so ciaal-democraten en de Groenen komt het parlement vandaag in spoedzitting bijeen. DEN HAAG (GPD/ANP) - Alle leidingen in de Neder landse bodem moeten cen traal worden geregisteerd. Dat is nodig om het leiding net beter te kunnen be schermen, bijvoorbeeld te gen beschadigingen bij grondwerk. Het kadaster en in een enkel geval de ge meenten zullen de registra tie gaan uitvoeren. Beheer ders zullen worden ver plicht opgave te doen van hun leidingnet. Dat voornemen is neergelegd in een wetsontwerp dat staatssecreta ris Brokx (volkshuisvesting, ruim telijke ordening) mede nister Smit-Kroes (verkeer breid. Het gaat om kabels, buizen en straalverbindingen, bijvoor beeld voor gas, water, chemische produkten, kabels voor televisie en radio. Al in 1971 concludeerde een stu diecommissie dat een centrale re gistratie ervan nodig is, om de nu veel voorkomende schade door be schadiging tijdens bouw of ver bouw en storingen of ongelukken te kunnen vermijden. Wie wil we ten hoe kabels en buizen liggen moet alle mogelijke beheerders op sporen. De kans er een over het hoofd te zien en plotseling te stui ten op een onbekende leiding is dan groot. Door centrale registratie kunnen architecten, aannemers en anderen die grondwerkzaamheden uitvoe ren bij het maken van hun plannen beter rekening houden met de lig ging van bestaande leidingen. De terstaat) gisteren naar de Tweede overheid wil een uitzondering r Kamer heeft gestuurd. ken v r particuliere leidingen die Nederland heeft een zeer dicht binnen een afgesloten terrein lig- leidingnet dat jaarlijks met enkele gen, voor drainagebuizen en tijde- duizenden kilometers wordt uitge- lijke leidingen. slag werden gedood. Door de verrassingsaanval kre gen de kapers niet de kans om hun wapens te gebruiken. Tegen half drie plaatselijke tijd waren de meeste passagiers bijeengebracht in het noodziekenhuis dat was in gericht in een van de hangars. Er onstond na de schietpartij grote paniek onder de passagiers, die luid gillend uit het vliegtuig ren den. Tientallen liepen de verkeer de kant op, in de richting van de De DC-9 werd zondag gekaapt kort nadat het uit de Venezolaanse hoofdstad Caracas was opgestegen voor een vlucht naar Curasao. De kapers dwongen de piloot in Trini dad en later op Aruba te landen Volgens de Venezolaanse autori teiten was een van de kapers een voormalig kapitein van het Hai- tiaanse leger die een tegenstander zou zijn van president Duvalier; de andere kaper is een man met een paspoort uit de Dominicaanse Re publiek. Over de motieven van de kapers bestaat nog onduidelijkheid. Er werd gezegd dat ze naar het Mid den-Oosten wilden of naar Cuba, maar zeker was dat niet. De twee mannen eisten vijf miljoen dollar, een grote hoeveelheid wapens waaronder UZI-pistoolmitrail- leurs, revolvers en granaten en een helikopter. Zij dreigden het vlieg tuig te zullen opblazen. De Amerikaanse commando's waren tijdens de onderhandelingen in een speciaal vliegtuig uit Bo naire overgevlogen. Zonder lichten was het vliegtuig op het vliegveld geland, waarna de Amerikanen naar het crisiscentrum werden ge bracht waar intussen ook de anti terreureenheid uit Venezuela was gearriveerd. Daar werd toen de tac tiek besproken. In Christchurch CHRISTCHURCH (RTR) - Een pasgeboren baby is in een zie kenhuis in Christchurch in Nieuw-Zeeland weggegooid met de vuile was. Verpleegsters die ijlings naar het kind op zoek gingen, vonden het levend en wel in een linnen waszak. „Het was een vreselijk onge lukkig incident een bizar voorval", zei woordvoerder Ron Parker. Hij zei dat een onderzoek had uitgewezen dat het kind na de geboorte in een deken was ge wikkeld en op een tafel gelegd. Een andere verpleegster legde er vuile lakens bovenop, waar door de baby aan het gezicht was onttrokken. Wasgoed en baby werden vervolgens in een linnen zak gestopt. Een paar minuten later beseften de verpleegsters wat er was gebeurd en zij vonden het kind ongedeerd terug in het wasgoed. Haarlemmerstraat 157, Leiden. Tel.: 071 -14 64 59. JERUZALEM (AFP/UPI) - De Is raëlische demissionaire premier, Yitzhak Sjamir, en de leider van de oppositionele Arbeiderspartij, Shi mon Peres, hebben vandaag de Is raëlische president, Chaim Herzog, in afzonderlijke gesprekken ge zegd voorstander te zijn van een re- nationale eenheid. de sociaaldemocratische Arbei- Shamir waren bij de derspartij beiden geen meerder- president geroepen voor officieus overleg om te trachten een oplos sing te vinden voor de patstelling die ontstond na de verkiezingen van 23 juli j.l. Daarbij wisten het regerende rechtse Likoed-blok en heid te behalen in de Knesset. Bo vendien kregen ze in besprekingen niet voldoende steun van enkele van de 13 kleine partijen om een regeringscoalitie te vormen. (Zie ook pagina 7] PEKING (Rtr.) - De Chinese minis ter van buitenlandse zaken, Wu Xuieqian, heeft dinsdag gezegd dat er een doorbraak in de Chinees- Britse besprekingen over de toe komst van Hongkong is bereikt tij dens het bezoek van vier dagen dat de Britse minister van buitenland se zaken, Sir Geoffrey Howe, aan Peking heeft gebracht. China heeft gezegd dat de Britse Kroonkolonie belangrijke autono mie zal behouden en haar eigen so ciale, juridische en economische systemen zal behouden als de pacht over een groot deel van de kolonie in 1997 afloopt. LEIDEN - Drie nog onbekende mannen hebben vanmiddag rond kwart voor twee een roofoverval gepleegd op de Rabo-bank aan het Stationsplein. Ze zijn er met een nog onbekend geldbedrag in een auto vandoor gegaan. De politie heeft direct groot alarm geslagen. Bij het ter perse gaan van deze krant waren nog geen verdere bij zonderheden bekend. dat ik die geweldige aanbieding miste. Had ik die krant nou maar gehad. Neem zelf een abonnement voor een aan trekkelijk koopje. Ja. ik wil uw krant een kwartaal 63.10) Ik krig de krant eerst Plaats "telefoon II kunl deze bon opsturen naar hei Leid Dagblad. Anlwoordnr 10050. 2300 VB Leid Bellen kan ook, teL 071-144941

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 1