Gemeente ziet weinig in plan van Stats voor tweetalige krant /afés malden bezwaar regen horeca-proef Ruimte LWH/LVL in Hartevelt-complex Eerste af gestudeerden aan Webster jMan gered 'door toupet ,tAANDAG 30 JULI 1984 LEIDEN 3ij provincie 'iEIDEN - Bij de provincie zijn vier ezwaarschriften ingediend tegen Ée proef met de ontheffing van iuitingstijden aan dertien horeca- jndernemingen. Bij één van de be waarschriften zitten bijvalsbetui gingen van een groot aantal andere ;oreca-ondernemers. Voor wat dit bezwaarschrift betreft is ?n schorsingsprocedure bij de aad van State aanhangig ge laakt. Burgemeester Goekoop meldt it naar aanleiding van schriftelij- e vragen van de PvdA-raadsleden an Meygaarden en Van der 'luijm. Dezen hadden vorige ïaand kritiek geuit op het over- aaast invoeren van de horeca- roef, waarbij dertien cafés deze omer op zaterdag een uur langer logen open blijven. Goekoop eeft toe dat abusievelijk in de ge- ïeentelijke adveretentie niet de datum van besluit en verzending zijn opgenomen. "Maar dat hoeft in de praktijk geen problemen op te leveren", al dus de burgemeester, "want of nu wordt uitgegaan van 14 of van 15 juni, de termijn om bezwaarschrif ten in te dienen liep ingevolge de wet op 16 juli af'. De PvdA'ers vroegen zich ook af of de bezwaarden persoonlijk van het besluit op de hoogte waren ge steld. Dat is niet gebeurd, omdat, aldus de burgemeester, via de ge meentelijke advertentie ook ande re belanghebbenden van de beslis sing op de hoogte konden worden gesteld. De burgemeester is het met Van Meygaarden en Van der Pluijm eens dat er op die manier geen tijd was om schorsing aan te vragen. Maar hij wijst er op dat bij dergelijke besluiten als proefne mingen dat ook niet gebruikelijk LEIDEN - Aan de Willem de Zwijgerlaan brandde dit weekeinde een fietsenstalling uit naast de Willem de Zwijgerschool, is vermoedelijk aangestoken door baldadige jeugd, zo die overigens zo'n twintig minuten bezig was met het blussen van de brand. De stalling, gelegen denkt de brandweer, (foto Holvast» LEIDEN - De Leidse Werkgroep Homoseksualitéit (LWH) en de Lesbische Vrouwen Leiden (LVL) hebben van de gemeente een nieuw pand aangeboden gekregen in het voormalige Hartevelt-com plex. De beide organisaties die nu zijn gehuisvest in de Caeciliastraat hebben laten weten het aanbod te accepteren, mits de subsidierege ling nog wat wordt bijgesteld. Het college van B en W is met het voorstel gekomen om het pand "De Kroon" in het voormalige Har- teveltcomplex op te knappen voor GESTOLEN - Twee jongens (ze ventien en achttien jaar) zijn gister morgen rond half vier aangehou den op de Lange Mare, nadat ze even eerder een portemonnee uit de hand van een man hadden ge rukt. De man kwam uit een gebouw in de Caeciliastraat met zijn porte monnee in de hand. De langslopen de jongens pakten die af en gingen er vandoor. De man waarschuwde de politie. De daders werden even later gesignaleerd op de Lange Ma re, waar ze werden aangehouden. 175.000 gulden en te verhuren te gen ruim 16.000 gulden per jaar. In eerdere gesprekken had de LWH al te kennen gegeven dit bedrag niet te kunnen opbrengen. B en W heeft daarop besloten een jaarlijks terug kerende huursubsidie te verlenen van 5.000 gulden. Echter, de LWH heeft nu al uit gerekend dat ook het resterende bedrag bijna 12.000 gulden ternau wernood is op te brengen is. In een brief aan B en W vraagt de vereni ging nu of het niet mogelijk is om te bezuinigen op de verbouwings- kosten. dan wel het subsidiebe drag nader te bezien. "Een aantal afwerkingen zouden wellicht ach terwege kunnen blijven om, al of niet later, door onzelf te worden uitgevoerd. De kale jaarhuur zou dan overeenkomstig kunnen wor den aangepast". Het nijpende ruimtegebrek, en de overlast voor de omwonenden, zeker wanneer de voorgenomen bouw van twintig woningen aan de Caeciliastraat/Kloosterstraat wordt gerealiseerd, zijn overwegingen voor LWH en LVL om te vertrek ken. Honden houden buurt uit slaap LEIDEN - Twee honden zijn za terdagavond door de Leidse politie m beslag genomen na klachten geluidsoverlast. De honden, bastaards, blaffen continu als ze al leen worden gelaten in de woning "aan de Zaanstraat. Het geblaf houdt vele bewoners van de Zaan straat uit hun slaap. In januari en april had de politie al een proces verbaal opgemaakt. De eigenaar was gewaarschuwd dat de honden in beslag zouden worden genomen als we weer overlast zou zijn. En dat was zaterdagavond het "geval. De politie heeft de honden "toen meegenomen en onderge in een asiel buiten Leiden. LEIDEN - Op de Webster-universi teit aan de Boommarkt zijn de eer ste studenten afgestudeerd. Giste ren mochten Janet Eileen Leight Kettler, links van directeur Mad den, en George E.N. Scoon, geheel links op de foto, hun bullen in ont vangst nemen. Nadat de oude Boommarkt- school in allerijl door de gemeente Leiden was opgeknapt, begonnen na de zomer van '83 de lessen aan deze Amerikaanse universiteit, die ook Europese vestigingen heeft in Wenen en Genève. De verwachting was dat zo'n honderdvijftig studenten zich zou- den aanmelden voor het eerste stu diejaar van de Nederlandse vesti ging; in mei van dit jaar vertelde decaan Van der Linde dat Webster honderdvijfentwintig studenten telde. Hij noemde dat een mooi be gin. (foto Holvast) LEIDEN - Komt er een tweetalige krant voor Marokkanen in Leiden, in navolging van de Turks/Neder landse krant Haber? Als het aan jongerencentrum Stats ligt wel. Die zijn al in een ver gevorderd stadium bezig met de voorbereidingen en opzet van zo'n krant. In september zou een nul nummer van de persen kunnen rol len. Maar de gemeente, die de subi- sidie moet verlenen, ziet zo'n tweetalige krant niet zo zitten. Wethouder Van Dongen (onder wijs, samenlevingsopbouw en emancipatie) wil liever dat de 84.000 gulden die het ministerie van wvc ter beschikking heeft ge steld wordt gebruikt om een offset- project op touw te zetten. Maar daar ziet Stats nu weer geen heil in. Want de offset-branche is veel be perkter en eenvoudiger dan de gra fische industrie. Wanneer jongeren daarin gaan werken, zijn hun voor uitzichten minder goed dan wan neer zij worden opgeleid in het ma ken van een krant. Stats heeft de gemeente nu laten weten geen me dewerking te verlenen aan een der gelijk project. "Het spijt ons dat de, voor het sociaal-culturele werk on gebruikelijke activiteiten van Stats, om volwaardige en structu rele werkgelegenheid voor Marok kaanse jongeren te scheppen, voor lopig mislukt lijken, nu u niet be reid bent om het drukkerij-project om te bouwen tot een krant-pro ject". Drukkerij Stats zelf had indertijd, nu ruim twee jaar geleden, bedacht dat een Marokkaans-Nederlandse drukke rij in eigen beheer wel iets zou zijn. Door het ministerie van sociale za ken was daarvoor geld ter beschik king gesteld in het kader van de experimentele arbeidsprojecten voor jongeren (de zogenaamde eaj- regeling). Bedoeling was dat 15 Marokkaanse jongeren zouden worden opgeleid en dat zij door hun werkzaamheden op den duur hun eigen salaris zouden verdie nen zodat de subsidie uiteindelijk niet meer nodig zou zijn. Maar uit een marktonderzoek naar de kan sen van een dergelijk project kwam een vernietigend rapport te voorschijn: de verhouding op brengst-investeringen kwam on gunstig uit en bovendien was de markt te klein: in Leiden wonen slechts 400 Marokkaanse gezinnen. Vandaar ook dat Stats het over een andere boeg gooide: uit een an dere pot. via die subsidie van wvc van 84.000 gulden, zouden Marok kaanse jongeren, met behoud van uitkering, een opleiding in de grafi sche industrie moeten krijgen. De vooruitzichten om later aan werk in die sector te komen waren gun stig, zodat over de bezwaren tegen het werken met behoud van uitke ring werd heengestapt. Maar werkgevers en werkne mers in de grafische industrie staan niet toe. dat bepaalde werk nemers met behoud van uitkering werken. Vandaar dat de basis voor het project wegviel en Stats be sloot het drukkerij-aspect te laten vervallen en de journalistieke kan ten ervan uit te breiden. De bedoe ling was en is nog steeds een tweetalige krant uit te geven, ge combineerd met een journalistieke opleiding. Inmiddels is van de kant van de (Leidse) media en de School voor de Journalistiek in Utrecht al medewerking aan het project toe gezegd. Journalistiek De tweetalige krant zou eens in de twee weken moeten verschijnen voor Marokkanen in Leiden en om geving. Werkloze Marokkaanse jongeren in de leeftijd van 18 tot 27 jaar en Nederlandse jongeren met een journalistieke opleiding zou den aan de krant moeten werken. Van de Marokkaanse jongeren wordt uitgegaan van geen of een gebrekkige middelbare opleiding. Het aanvangsaantal, aldus Stats, zou zes jongeren, van wie twee Ne derlandse, moeten zijn. Na maximaal twee jaar zou moe ten worden bekeken of het project zelfstandig, loonvormend en al dan niet gesubsidieerd kan worden voortgezet. Opzet van de krant is te berich ten aan Marokkanen in Leiden en omgeving over Nederland en in het bijzonder over Leiden en informa tie te verstrekken over beleids maatregelen) en regelingen die buitenlanders betreffen. Voorts zou de krant moeten worden ge vuld met berichten over Marokko en over plaatselijke gebeurtenis sen. De Stag-drukkerij zou de krant gaan drukken. Financiering ervan zou moeten geschieden uit subsi die, abonnementen en adverten ties. Stats is. nu de plannen al zover zijn gevorderd, zeer teleurgesteld in de houding van de gemeente. "We vinden dat we een conflict met de gemeente hebben. Er is niet serieus naar ons plan gekeken. Wethouder van Dongen heeft al eerder, in het staartje van een an der gesprek, laten doorschemeren dat zij met het oude plan wil door gaan. Nu hebben we dat voor de tweede keer te horen gekregen. Wij vinden dat Van Dongen met ons moet meegaan". Huiver Maar gemeente-ambtenaar Roos, die de afwijzing van het offset-pro ject door Stag op zijn bureau heeft gekregen, is huiverig dat wvc, dat al goedkeuring aan het drukkerij- project had verleend, terugkrab belt. Want een tweetalige krant lijkt een hachelijke zaak. aldus Roos en hij wijst op de moeilijke situatie waarin Haber, de Turks- Nederlandse krant, enkele maan den na het eerste verschijnen al verkeert. "Bovendien heeft de ge meente bezwaar tegen het feit dat maar zes jongeren volgens het nieuwe plan aan de bak komen. In hot drukkerij-project ging het om vijftien jongeren". De gemeente zal op zo kort mo gelijke termijn overleg plegen met Stats. Want helemaal afgeketst is het project nog niet. Roos: "We zien er niet veel brood in, maar het is niet uitgesloten dat we nader tot elkaar komen. Het is toch zonde om die subisidie van bijna 85.000 gulden zomaar te laten varen". - Een man die zaterdag rond kwart voor zeven op jhet Leidse station uit de trein werd gehaald, is gered door zijn tou- jpetje. De conducteur dacht dat de man met een vervalst identiteitsbe wijs van de Nederlandse Spoorweg in de trein zat. Zijn weelderige haardos kwam niet overeen met het kale hoofd van de man, die op de foto stond. Hij werd meegeno men naar het NS-kantoor, waar de politie werd gewaarschuwd. Eén van de agenten was zo slim om te vragen of hij een pruik droeg. Toen de man zijn toupetje afnam, leek hij weer sprekend op de foto. Schilderkeet in brand gestoken LEIDEN - Een schilderkeet op de Gooimeerlaan is vanmorgen rond half vier met veel lawaai uitge brand. Toevallig passerende agen ten zagen licht schijnen in de keet. Toen ze stopten, bleek de keet in de brand te staan. Verfwaren ex plodeerden tijdens het brandje dat snel werd geblust door de Leidse brandweer. De brand in de keet is vrijwel zeker aangestoken. RUITEN VERNIELD - Vijf ruiten zijn het afgelopen weekeinde inge slagen. Vrijdagnacht werd een ruit van een woning in de Kortenaer- straat ingeslagen, een winkelruit van Tandy op de Haarlemmer straat sneuvelde omdat er een steen doorging Ook op het Noord- einde sneuvelde een ruit van een woning. Gisteravond werd een ruit van een snackbar aan de Brandts Buys- kade ingegooid met ,een straatte gel. Vanmorgen vroeg werd de vijf de ruit van een woning in de Kod- desteeg ingeslagen. door Bart Jungmann Achterin in het café is een soort van interviewruimte inge richt. Halverwege het café zitten twee jongens aan een tafeltje en verdringen zich rond één micro foon. Eén van hen kondigt het eerste plaatje aan: 'Happy Birth day' van Stevie Wonder. Wel zo toepasselijk, zegt hij. In derdaad: Radio 88 viert haar driejarig bestaan als piraat. Dat gebeurt met een speciaal pro gramma, opgenomen in Scara- bee en de volgende dag, vrijdag, uitgezonden. "Onze vaste dag", zegt Ton Hoogenboom, 88-er van het eerste uur. Twaalf uur wordt er achter elkaar illegaal uitgezon den. "Nee, we zijn nog nooit ge pakt", zegt Hoogenboom. "Je weet het niet, maar ik heb het ge voel dat ze ons met rust laten. Omdat we niet commercieel zijn". Radio 88 werd opgericht bij het 88-jarig bestaan van jonge renvereniging Augustinus. Hoo genboom: "Dat was in een perio de datje veel piraten had, vooral op tv". Radio 88 overleefde het Augustinus-feest èn de tv-pira- ten. "We zijn nu met 25 mede werkers", schat Ton Hoogen boom. Er kwamen mensen, er gingen mensen, "maar de laatste twee jaar is het wel gestabili seerd". "Een informatief en relaxed programma", omschrijft hij de formule. Geen groetjes en ver zoekjes, niet louter muziek. Ra dio 88 wil min of meer het voor beeld van een lokale zender zijn. "We hebben er een jaar geleden ook een stichting voor in het le ven geroepen die daar voor ij vert". Later kwam daar toen het initiatief van de legale regionale omroep Rijnland overheen. Een paar medewerkers van Radio 88. vooral de technici, zijn al bij ra dio Rijnland betrokken. Radio 88 blijft in elk geval zolang Rijnland nog niet volledig draait. Hoogen boom: "Je zou kunnen zeggen dat wij in de tussentijd het gat opvullen". Het is half tien en nog niet erg druk in Scarabee. De disk-joc keys moeten meer plaatjes draai en dan hun lief is. Dichter Rik van Boekei laat nog even op zich wachten, maar gelukkig arri veert een vertegenwoordiger van Tour de Frats. Er kan informatie ve radio worden geboden. Marinus van der Meer is één van de medewerkers van het 'Wereldprogramma'. Een plaatjesprogramma voor in de ochtenduren. Hij kwam twee jaar geleden bij 88 na in contact te zijn gekomen met Ton Hoo- .genboom. "Ieder werkt gewoon afzonderlijk", zegt hij. Er wordt een cassette gevuld en afgele verd bij een jongen die er voor zorgt dat het de ether in komt. Van der Meer: "Hij geeft dan ook op de hele uren het nieuws". Met dank aan de ANP-telefoon- dienst. Marinus van der Meer is stu dent geschiedenis en zegt "Dit is voor mij echt puur een hobby. Ik Zendamateurs zijn het, maar ie dereen kent ze beter als piraten. Wie er nooit naar geluisterd heeft, leest er over in de krant; als de Radiocontroledienst weer een etherpiraat uit de lucht heeft gehaald. Veel lijkt het niet te helpen, de piraten zijn met te veel en komen veelal terug. "Als je er eenmaal in zit, kom je er niet meer uit", zoals één van hen zegt. Een kleine serie artikelen over een fenomeen dat ook in deze regio 24 uur per dag op de FM-band te vinden is. Vandaag Radio 88. 'Achter de schuiF, de titel van deze zomerrubriek, is een vak term: het geluid in de studio wordt weggedraaid. Terwijl de luisteraar muziek hoort, kan de piraat ongestoord praten. heb helemaal niet de ambitie om hierin door te gaan". Hoe dicht wordt Radio 88 be luisterd? Hoogenboom: "Dat is natuurlijk heel moeilijk te pei len". Telefonisch contact zoals de andere piraten met hun luiste raars onderhouden, heeft 88 niet. Wel had de piraat een program ma 'Draaibank', een verzoekpla- tenprogramma voor bedrijven, waar behoorlijk op werd gerea geerd. "En je zit natuurlijk op vrijdag tegenover de EO op Hil versum 3", zegt Hoogenboom veelbetekenend. Inmiddels is het café drukker bezet en de 'praathoek' kan nu ook vaker gebruikt worden. Esau du Plessis vertelt over Boy cot Outspan Actie, Amnesty is present en de vereniging Milieu defensie komt haar wekelijkse bijdrage leveren. Chris van der Bos (schuil naam) is mede verantwoordelijk voor het sportprogramma van Radio 88 en denkt zelf dat er re delijk veel naar geluisterd wordt. "Je krijgt er toch behoorlijk wat reacties op". In het programma wordt de sport op plaatselijk ni veau belicht. "Dat kost je toch nog vrij veel tijd. al die inter viewtjes". Zijn collega interviewt de tennissende broerijes Van der Capellen. Geen detail blijft onbe sproken. Op een gegeven mo ment gaat het Van der Bos iets te lang duren en gebaart hem te stoppen. "Ik vraag me toch af wie er nou Lokale omroep zoals Radio 88 zich dat voorstelt. Een interview met dichter Rik van Boeckel (rechts). Links Ton Hoogenboom. "Een informatief en een relaxed programma", zegt de laatste over de formule van Radio 88. In het midden een medewerker (foto Holvast» op zo'n lokale radio zit te wach ten". Een paar medewerkers van Radio 88 bespreken aan de bar de levenskansen van Rijnland. "Ach, er is toch ook behoefte aan een lokale krant", wordt geant woord. Maar als de lokale radio niet flink wat uren gaat draaien, zal het toch niet echt een groot luisterpubliek gaan trekken, luidt de eindconclusie. Jan van Arnhem, Eric van Lier en Frederik Hooyzolder ("We werken met schuilnamen") zijn gedrieën verantwoordelijk voor Dance Flash. Een alternatieve hitlijst, samengesteld met be hulp van lokale platenzaken en discotheken. "Programma voor een speciaal publiek", zegt Van Lier. Behalve het samenstellen en het uitzenden zorgen ze ook voor verspreiding van de lijsten in bepaalde gelegenheden. "Ja, er zit een hoop werk aan vast". "Wonderbaarlijk dat we elkaar over tientallen meters toch kun nen bereiken", overschat Ton Hoogenboom de afmetingen van Scarabee (daar hebben de luiste raars toch geen weet van). Jan Boer wordt van de bar en zijn vruchtensap weggeplukt om het filmprogramma van het Kijkhuis toe te lichten. "Altijd goed voor een vrolijke noot", wist zijn in terviewer van te voren al. Het is nu zo druk en zo luidruchtig dat niemand er een woord van verstaat. Het hoogtepunt in het pro gramma van de jarige piraat, een heus groepsgesprek, gaat even eens in cafégeruis verloren. Hoo genboom heeft vier gesprek spartners Omroep Rijnland en drie piraten, Freewave, Uniestad en Westcoast. Theo Roes zegt na mens Rijnland dat een lokale omroep er zo snel mogelijk moet komen. Volgens één van de pira ten wordt er te veel gepraat bij Rijnland. "Ja, er wordt heel veel gepraat", antwoordt Rijnlander Ed van der Veen en is daar alleen maar gelukkig mee. Theo Roes heeft het laatste woord: "Samenwerken kan wel, maar alleen als de piraten zich aan onze uitgangspunten hou den". Hoogenboom zegt daar later over: de aanpak van Rijnland is te voorzichtig "Juist in een ex perimentele fase moet je alle remmen los gooien". Hij vreest dat Rijnland met een paar uur tjes zendtijd in de week een cou veusekindje wordt, te weinig be kendheid krijgt Hij heeft toevallig net een ja loerse blik over de grenzen ge worpen en stelt Belgié als voor beeld hoe hef wel moet. "Ze heb ben daar een bepaalde frequen tie op de FM vrijgegeven voor pi raten. Ik was in Gent en daar heb je vijf piraten die elkaar op die golflengte afwisselen. Dat werkt uitstekend. Elk dorp heeft op die manier zijn eigen lokale om roep". Hoogenboom wil maar zeggen, zoiets zou in Nederland toch ook kunnen?

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 3