Top Slavenburg wordt vervolgd vn 'Keurige' gazons tot volkstuin omgeploegd 3 Onderzoek zou zwart-geld-praktijk aantonen Toch geld onderzoek verkeersveiligheid 'Theoretisch rij-examen tijdig doen' Prijswinnaressen uit Hong Kong in Nederland Arnhem geschikt voor Floriade Hard optreden tegen ,balletje-balletje, Gemeente Zwolle schaft kunstmatige plantsoenen af DEN HAAG (GPD) - Den Haag is volgende week één dag een rege- ringsstad zonder regering. Op don derdag 2 augustus is geen enkele minister in de residentie aanwezig en ook de koningin is op vakantie (in Italië). Dat wil overigens niet zeggen dat Nederland op 2 augus tus stuurloos is. Vice-premier Van Aardenne is weliswaar op vakantie, maar als enige minister verblijft hij in de buurt, in zijn vakantiehuisje in Zeeland, waar hij altijd in noodge vallen oproepbaar is. Een dag later is dit probleem weer opgelost: dan is minister van sociale zaken Jan de Koning weer op zijn departe ment aanwezig. Aangezien elke minister altijd namens de hele regering optreedt, Volgende week één dag zonder kabinet is dat probleem dan weer opgelost. Dat betekent dat die ene minister als waarnemer alle officiële beslui ten van alle ministeries moet on dertekenen. Overigens is volgende week don derdag wel één minister in Den Haag en dat is de gevolmachtigd minister van de Nederlandse Antil len, De Castro. Die mag echter al leen besluiten nemen waar het Ko ninkrijkszaken aangaat. Omdat ook ministers recht heb- Vprc| Q Q J J ben op vakantie, werkt de regering V Cl oluCUU LIL113 in de laatste weken van juli en de eerste van augustus altijd volgens cfol TPVP11 toil een zomerrooster. De vergadering OLÖJ. £jCVCII van de ministerraad van donder dag werd bijvoorbeeld slechts bij gewoond door vier van de veertien ministers en een handvol staatsse cretarissen. De vier aany/ezigen waren vice- premier Van Aardenne, minister van verkeer Smit-Kroes, justitie minister Korthals-Altes en minis ter Brinkman van wvc. Drie WD'ers en één CDA'er bestieren deze weerk de regeringszaken. Ge zien de nog beperktere aanwezig heid zal het kabinet volgende week zelfs helemaal niet bijeenkomen. ROTTERDAM (ANP) - Drie leden van de raad van bestuur van Slavenburgs Bank (nu Credit Lyonnais) zullen worden vervolgd voor de bij de bank gepleegde zwartgeld-prak- tijken. Volgens de Rotterdamse officier van justitie mr J. Schoonaard biedt het gerechte lijk vooronderzoek voldoende aanknopingspunten voor vervolging. Het viertal wordt ervan verdacht feitelijk leiding te hebben gegeven aan valsheid in geschrifte, ge pleegd door employees van de bank. Het zijn de 68-jarige ex-voor zitter van de raad van bestuur, P. Slavenburg, de 61-jarige R. Slaven burg, ex-lid van de raad en de 55- jarige drs H. Gonggrijp, die binnen de raad van bestuur was belast met de buitenlandse vestigingen van de bank. De laatste is nog lid van de raad van bestuur van Credit Lyonnais Bank Nederland. Ook de 63-jarige M. Veltena, voormalig di recteur en hoofd van de afdeling binnenlandse kredieten wacht een strafvervolging. De strafzaken te gen twee andere leden van de Raad van bestuur, de 63-jarige G. Hint zen en J.W.C. Coerts zullen worden geseponeerd. Het bestuur van Crédit Lyonnais Bank Nederland ziet in de medede lingen van het Openbaar Ministe rie geen reden om bijzondere maat regelen te nemen, zo liet een woordvoeder van de bank gister avond weten. Het lid van de raad van bestuur zal niet uit zijn functie worden geschorst. Vijf directeuren van Slaven- DEN HAAG (GPD) - Staatssecre taris Scherpenhuizen (verkeer en waterstaat) trekt geld uit om het voortbestaan van de Stichting We tenschappelijk Onderzoek Ver keersveiligheid (SWOVj veilig te stellen. Wel zal de opzet van de SWOV de komende jaren moeten veranderen.Onlangs werd bekend dat het ministerie van welzijn, volksgezondheid en cultuur zij,n subsidie van 2,8 miljoen gulden voor 1985 intrekt, terwijl boven- heid werken.Het voortbestaan van de SWOV dreigde daardoor ernstig in gevaar te komen. Scherpenhui zen heeft de stichting gisteren la ten weten op zijn begroting geld te willen uittrekken om de overgang naar een SWOV nieuwe stijl moge lijk te maken.Het budget dat voor 1985 was begroot op 11,2 miljoen gulden zal met 1,8 miljoen moeten worden verlaagd. De totale bespa ring op personeel, salarissen en werkwijze moet tot 1989 drie mil- dien een „doelmatigheidskorting" joen gulden opleveren. Het perso- neelsbestand zal met tien mensen moeten verminderen, maar Scher penhuizen zegt toe dat gedwongen ontslagen zullen uitblijven. De SWOV had zelf begin dit jaar al een reorganisatieplan ingediend waar bij van 70 medewerkers werd uit- gegaan.Om die gedwongen ontsla gen te voorkomen is door de over heid de voorwaarde gesteld dat de arbeidsvoorwaarden bij de SWOV per 1 januari 1986 gelijkgetrokken (dat wil zeggen teruggebracht) moeten worden met die van rijks- ambtenaren.Scherpenhuizen wil wel een andere taakvervulling dan de SWOV zelf voor ogen stond. Zo zal de SWOV in de toekomst meer onderzoek moeten uitbesteden aan andere onderzoeksinstellingen. FNV tot CDA: accepteer homo UTRECHT (ANP) - Geen enkele confessionele instelling mag de vrijheid krijgen om homoseksue len als werknemer te weren. Gelij ke behandeling dient zowel in theorie als in de praktijk overal verplicht te worden gesteld. Dit schrijft de FNV in een brief aan het CDA, naar aanleiding van plannen die binnen deze partij leven om uit zonderingen mogelijk te maken voor gezondheids- en onderwijsin stellingen op confessionele grond slag. Ook dë christelijke vakcentrale CNV is tegenstander van een der gelijke ontheffingsmogelijkheid, omdat dit in feite discriminatie van een bepaalde bevolkingsgroep be tekent. Het CNV is voorstander van een algemene anti-discrimina tiebepaling in de cao's, en daarop mogen geen uitzonderingen wor den gemaakt, zo zei een CNV- woordvoerder desgevraagd. De FNV is verontrust over een ontwerp-resolutie van het CDA, waarin staat dat confessionele in stellingen de vrijheid moet hebben om homoseksuelen te weren. burgs bank, die werkzaam waren op kantoren in Rotterdam, Den Haag en Dordrecht krijgen van jus titie een schikking aangeboden. Door het betalen van een afkoop som kunnen zij een strafvervolging voorkomen. Inval Op 18 februari vorig jaar nam justitie bij een inval in het hoofd kantoor van Slavenburgs bank in Rotterdam de hele administratie in beslag. Justitie had sterke aanwij zingen, dat de bank zwart geld in onderpand nam en cliënten in staat stelde bankrekeningen te openen waarop zij zwart geld konden stor ten. Tijdens het onderzoek bleek ook dat zwart geld via de Zwitserse dochteronderneming van Slaven burg, Slavo Schweitz, werd „wit" gemaakt. De top van de bank was van deze constructies op de hoog te. In de loop van het onderzoek werden twintig medewerkers van de bank aangehouden. Begin dit jaar seponeerde de officier van jus titie de zaak tegen negen lagere employees die op kantoren in Rot terdam en Den Haag werkten. Het is nog niet bekend of mr. G. Hintzen, wiens zaak nu is gesepo neerd, een eis tot schadevergoe ding tegen de Staat zal indienen. Hintzen, thans adviseur van de Raad van Bestuur bij Credit Lyon nais, was gisteren niet voor com mentaar bereikbaar. Hij werd op 3 oktober vorig jaar gearresteerd en drie dagen vastgehouden. Hintzen werd op 5 oktober op last van de Rotterdamse rechtbankpresident vrijgelaten, nadat hij een kort ge ding tegen het openbaar ministerie had gewonnen. De president van de rechtbank oordeelde toen dat het openbaar ministerie geen enkel concreet bewijs kon aanvoeren dat de aanhouding van Hintzen zou rechtvaardigen. Volgens de recht bankpresident maakte de officier van justitie met de arrestatie van Hintzen misbruik van de hem in het wetboek van strafvordering ge geven bevoegdheid. J.W. Coerts, wiens zaak ook is ge seponeerd, is alleen door de politie verhoord. Hij heeft niet vastgeze ten. Alle verdachten in de Slaven burg-zaak zijn op vrije voeten. Offi cier van justitie mr. Schoonaard heeft nog geen idee op welke ter mijn de zaken voor de rechtbank worden gebracht. DEN HAAG (ANP) - Te lang wachten met het afleggen van het theoretische rij-examen kan veel extra rijlessen en dus onnodig veel geld kosten. De ANWB adviseert daarom ieder een die er aan denkt een rijop leiding te gaan volgen meteen al met de theorie te beginnen- Sinds 1 juli is een nieuwe rege ling van kracht, die erop neer komt dat men pas het praktijk- rijexamen mag aanvragen na dat men voor het theorie-exa men is geslaagd. Wie te lang wacht met de voorbereiding van het theoretische rij-exa- men kan dus ook het praktijk- examen niet tijdig aanvragen. Daarna duurt het nog ongeveer acht weken voor men kan afrij den. Dat kan in de papieren lo pen, want de rijlessen gaan on dertussen door, aldus de ANWB. De organisatie wijst er op dat het theoriecertificaat drie jaar geldig is, zodat er nau welijks gevaar bestaat dat het verloopt. Politie en rijkspolitie hielpen de op Schiphol gearriveerde gasten uit Hong Kong met hun bagage. (foto ANP) ARNHEM (ANP) - Vrijwel het hele gebied dat door de gemeenten Arn hem en Huissen vorig jaar kandi daat is gesteld voor de Floriade in 1992, is bodemkundig uitstekend geschikt voor deze tienjaarlijkse tuinbouwtentoonstelling. Bijna de helft van het 80 hectare grote, ter rein behoeft geen verbetering en biedt ruime mogelijkheden voor tal van teelten en teeltvormen. Een derde deel van de grond vertoont matige tekortkomingen, maar is zonder veel problemen alsnog ge schikt te maken. Slechts een vijfde deel van het gebied heeft intensie vere verbeteringen nodig. Dat blijkt uit een onderzoek van de landinrichtingsdienst van het Directoraat Generaal Landelijke Gebieden en Kwaliteitszorg Gel derland, verricht op verzoek van de initiatiefgroep Floriade Arn hem. Volgens de initiatiefgroep blijkt uit dat onderzoek dat Arn hem en Huissen als Floriade-kan- didaat uitstekende papieren heb ben. Dankzij de gunstige bode momstandigheden kunnen inten sieve verbeteringen grotendeels achterwege blijven, hetgeen de kosten van een Floriade aanzien lijk zal drukken. De Floriade werd in 1982 in Am sterdam gehouden en trok toen 4,5 miljoen bezoekers. Naar verwach ting zal de Nationale Tuinbouw- raad eind dit jaar zijn keus voor de plaats van de tentoonstelling in 1992 bepalen. Behalve Arnhem en Huissen zijn onder meer Amster dam, Rotterdam en Den Haag-Zoe- termeer in de race. SCHIPHOL (GPD) - Alsof het hoog bezoek uit een bevriend land betreft, hebben gisteravond, dood moe en met 14 uur vertraging, zes jonge meisjes uit Hong Kong een persconferentie gegeven in de VIP-room van Schiphol. Het zijn de winnaressen van een jaarlijkse wedstrijd in de Britse Kroonkolo nie, waarbij het de opdracht is om de politie te helpen bij de bestrij ding van de jeugdcriminaliteit. Het Oosterse zestal wordt gedurende een week in Nederland rondgeleid. Dan voert hun reis hen verder naar Groot-Brittannië en Thailand. De meisjes zullen onder meer worden ontvangen door Pieter van Vollenhoven, minister Korthals Al- tes van justitie en burgemeester Bram Peper van Rotterdam. Ver der zullen ze Madurodam en de Centrale Recherche Informatie dienst (CRI) bezoeken. In de loop van de week brengt men bezoekjes aan de gemeentepolitie in Den Haag, de rivierpolitie in Rotter dam, het politie- en brandweer- feest in Den Haag, de veiligheids dienst van de KLM en de strandpo- litie in Scheveningen. Natuurlijk wordt ook voor de no dige ontspanning gezorgd. In Am sterdam staat het Anne-Frankhuis en een rondvaart door de grachten op het programma. Verder worden de Zaanse Schans, de NOS-stu- dio's, het Vredespaleis en de Delta- Expo met een bezoek vereerd. De zes meisjes zijn de winnares sen van een wedstrijd die in Hong Kong ieder jaar wordt gehouden. Vorig jaar hebben er 92.000 jonge ren aan meegedaan. De competitie bestaat uit drie onderdelen. Ten eerste moet een lijst met meerkeu zevragen worden ingevuld. Ten tweede moet een poster getekend worden en ten derde moeten de deelnemers een essay schrijven waarin de rol wordt besproken die de jeugd kan spelen bij het bestrij den van de criminaliteit. Uit alle in zendingen worden 50 finalisten ge selecteerd. En daaruit komen na enkele gesprekken zes winnaars en zes runners-up naar voren. De wedstrijd maakt deel uit van Junior Police Call, een club met 370.000 jonge leden, die is opge richt in een poging om de jeugdcri minaliteit terug te dringen. Vol gens mr. Stewart Lai, hoofd voor lichting van de politie van Hong Kong, is het zeer opvallend dat de inzendingen van de meisjes stuk ken beter zijn dan die van de jon gens. Bij de twaalf beste inzenders zit slechts één jongen. De jeugdcriminaliteit is een groot probleem in Hong Kong. Vanaf 1980 probeert de politie met grootscheepse campagnes om de jeugd op het rechte pad te houden. Sindsdien is de criminaliteit van jongeren tussen 14 en 16 jaar met eenderde verminderd. Van de mensen die in Hong Kong wegens misdaad worden veroordeeld, is dertig procent jonger dan 20 jaar. VENLO (ANP) - Een recherche team van de politie in Venlo heeft een 24-jarige inwoner van die stad en zijn 21-jarige vriendin aange houden. Zij worden ervan ver dacht in een jaar tijd bij winkel diefstallen en inbraken in auto's voor ruim 700.000 gulden aan goe deren te hebben buitgemaakt. De twee zijn volgens de politie heroï ne- en cocaïnegebruikers die per dag 800 gulden nodig hadden om hun verslaving te bekostigen. De politie zegt dat het duo behal ve Sittard, Eindhoven en Nijme gen voornamelijk Venlo al werk terrein had. De gestolen goederen bestonden onder andere uit kle ding, foto-apparatuur, sigaretten, huishoudelijke artikelen en ra dio's. Van de buit is nog maar een klein gedeelte met een geschatte waarde van ongeveer 10.000 gul den teruggevonden. De meeste goederen zijn volgens de politie bij helers terecht geko men. In verband daarmee zijn acht personen aangehouden. 'Beveiliging van wapenopslag heel behoorlijk' DEN HAAG (ANP) - De beveili ging van de plaatsen waar wapens van de Nederlandse krijgsmacht liggen opgeslagen is behoorlijk. Er bestaat een voortdurende aan dacht voor het op peil houden en mogelijk verbeteren van de bevei liging. Op enkele plaatsen wordt al gewerkt met elektronische bewa kingsapparatuur, maar het gebruik daarvan is niet voor alle comple xen even doelmatig. Dit heeft mi nister De Ruiter van Defensie geantwoord op schriftelijke vragen van het WD-kamerlid Voorhoeve. Voorhoeve stelde zijn vragen naar aanleiding van de diefstal van wapens uit een kazerne in Assen in juni. Daarbij werden negentien FN-pistolen, vier seinpistolen en twee bajonetten gestolen. Op ver zoek van Voorhoeve geeft de be windsman tevens een overzicht van de wapens die sedert 1980 zijn ontvreemd. De totale buit van dief stallen in vier kazernes bestond uit: twee FAL-geweren, 71 UZI-pi- stoolmitrailieurs (25 daarvan wa ren ongeschikt gemaakt voor het gebruik van scherpe munitie), 46 FN-pistolen en een terugstootloze vuurmond van het type Carl Gus- tav. ADVERTENTIE ZATERDAG 28 JULI DOE 'N DAGJE WARMOND - Braderie - Terrassen - Gratis attracties voor de jeugd Korpschef vervolgd na ontucht DORDRECHT (ANP) - De korps chef van de gemeentepolitie in Zwijndrecht zal strafrechterlijk vervolgd worden voor het plegen van ontuchtelijke handelingen bij vrouwelijke sollicitanten. Officier van justitie mr A.C.M. Welschen heeft dit gisteren in Dordrecht be kendgemaakt. De 41-jarige korpschef is begin februari van dit jaar door de burge meester van Zwijndrecht ge schorst in afwachting van de resul taten van het juridisch vooronder zoek. Hij had zich toen al enige tijd ziek gemeld. De kwestie kwam aan het licht toen enkele sollicitanten geklaagd hadden bij de burge meester. Volgens Welschen gaat het in ieder geval „om meer dan twee sollicitanten, zowel minderja rige als meerderjarige". Een datum voor de rechtzaak is nog niet vastgesteld. AMSTERDAM (ANP) - Het Am sterdamse openbaar ministerie wil dat paal en perk wordt gesteld aan het spelen van „balletje balletje", een gokspel waarbij men - veelal op straat - kan raden onder welke van drie doosjes zich een balletje bevindt. Dit bleek gisteren tijdens een zitting van de Amsterdamse politierechter, waar ruim veertig man terechtstonden, die met dit in middels befaamde balletjesspel opereerden. Politierechter mr P.L. Michels veroordeelde de verdachten, meest Joegoslaven, tot geldboetes varieë- rend van driehonderd tot 2.100 gul den. Bovendien werd het geld dat de verdachten bij hun aanhouding op zak hadden verbeurd verklaard. Volgens de officier van justitie, mr W. van Nierop, zijn de straffen nu nog beperkt tot boetes, maar zullen in de toekomst ook gevangenis straffen geëist gaan worden. De officier zei dat „balletje bal letje", waarmee vooral toeristen in Amsterdam honderden guldens uit de zak wordt geklopt, een verbo den kansspel en bedrog is. „De mensen die hieraan meedoen zijn dom, maar verdienen wel rechtsbe scherming. Daarnaast is sprake van overlast en overtreding van de openbare orde", aldus de officier. Het spel „balletje balletje" is af komstig uit Joegoslavië, waar dit een normaal verschijnsel is op straat. Ook in Nederland, vooral in de hoofdstad, wordt het op straat gespeeld. Onder één van drie doos jes wordt een balletje gestopt en na snel heen en weer schuiven van de spelleider moet de speler raden on der welk doosje het balletje zit. Zijn inzet wordt bij goed gokken verdubbeld. Wie het mis heeft is zijn geld kwijt. Meestal wordt eerst een nepspel- letje gespeeld waarbij een van de medespelleiders zich voordoet als een toevallige voorbijganger, die geld inzet. Volgens een tevoren ge maakt plan wijst hij vervolgens het goede doosje aan in de hoop dat het toegestroomde publiek zich laat verleiden ook mee te doen. ADVERTENTIE m i Kamsteeg Auto Lease B.V. Kamsteeg heeft vestigingen in: Oegstgeest. Voorschoten, Leiderdorp, Katwijk, Lisse, Hillegom en Alphen a/d Rijn ZWOLLE (GPD) - 'We hebben gewoon een flink stuk grasveld tussen de flats omgeploegd en er volkstuinen van gemaakt. Al die kunstmatige plantsoenen uit de jaren zestig, met rozen- perkjes en enorme grasvlakten, daar moeten we van af. Nu kun nen de mensen zo uit hun flats hun eigen groente kweken. En in andere wijken kunnen de mensen zelf schapen en kippen en geiten houden op de ge meentelijke gazons. Dat gaat verschrikkelijk leuk. Dan zie je dat iedereen ineens betrokken is bij de natuur'. Directeur G. Mostert van de Zwolse plantsoenendienst is een man die niets liever ziet dan dat zijn stadgenoten lekker staan te schoffelen in het open bare groen. Van de nette ga zons en de perkjes vol afrikaan- tjes mogen ze van hem een tuin vol 'onkruid' maken. De resultaten van zijn zen ding zijn zo langzamerhand te zien in Zwolle, waar de ge meentelijke kwekerij geen keu rige perkplantjes, maar zaad van 'wilde planten' aflevert aan wie voor zijn deur eens wat an ders wil zien. Het liefst zou Mostert, zelf een late bekeerling die vroeger als directeur plantsoenen nog bordjes 'Verboden het gazon te betreden' langs de strak afge stoken borders liet zetten, zo veel mogelijk 'echte natuur' de stad binnen halen. Meidoorn en vlier en bossen schermbloe- men in plaats van het gekweek te standaardspul uit de geijkte stadsplantsoentjes. 'Dat is groen waar je naar mag kijken en niet mag aanko men en daar heb je niks aan als je de mensen weer zelf wat ver antwoording wil geven voor de natuur in de stad. Nu zie je nog vaak: 'Dit is van mij, en dat daar is van de gemeente, dat mag wel kapot'. Nou, het is te merken, daar waar de wijk zelf bomen en planten heeft gezet is de sociale controle ineens veel groter. Daar wordt veel minder vernield'. Zo verrijzen in Zwolle tussen de flats steeds meer volkstuin tjes en is er al weer een vierde dierenwei in voorbereiding. 'Eigenlijk niets nieuws, in de middeleeuwen kenden de dor pen ook al de schaarweiden waar je je vee kon inscharen. Nu hou je ze natuurlijk voor de lol en omdat het voor de kinde ren erg leerzaam is. Maar veel verschil is er verder niet. Als je eenmaal zo'n idee lanceert blijkt er ineens enorm veel ani mo voor te zijn'. 'Er is zelfs iemand die er spe ciaal een ezeltje voor heeft ge kocht. De dieren verzorgen ze zelf, de wei en de omgeving wordt door de gemeente ter be schikking gesteld'. Uitgangspunt van directeur Mostert is dat natuurbehoud begint bij de eigen voordeur. In Zwolle betekent dat in drukbe volkte oudbouwwijken het wegbreken van een stoeptegel om er plantjes in te zetten, of het zaaien van wilde planten rond de bomen, in de zoge naamde 'boomspiegels'. De ge meente kweekt er zaad voor, gratis af te halen, en geeft alle mogelijke voorlichting. Als de buurt het ook zelf onderhoudt is het meegenomen. 'Daar maak je gewoon afspra ken over. Het kan bijvoorbeeld zijn dat in de vakanties nie mand naar de perken omkijkt. Dan doen wij het weer. Grote gazons en andere stukken die de wijk niet kan doen vallen onder het beheer van de ge meente. Voortdurende controle en begeleiding is nodig'. Aan het houden van dieren worden overigens wel voor waarden gesteld. Mannetjes mogen er zelden bij en twee maal per jaar komt de dieren arts. 'Bovendien kan je niet alle soorten dieren houden in de zelfde wei. De konijnen zitten in hokken, anders worden ze gestolen. Verder gaat het pri ma, al is er af en toe toch wel eens een schaap zoek, maar dat is een risico dat je moet ne men', aldus de heer Mostert. Vooral voor kinderen bete kent de nieuwe manier van om gaan met het openbaar groen een waar avontuur. Niet alleen in de dierenwei, maar ook in de wilde boschages die overal ont staan, kunnen ze zich heerlijk uitleven. 'En de ouders zitten ondertusen tussen hun eigen groente vlakbij de flat. Ook daar is toezicht, dat regelt de biologische tuinbouwvereni- ging. Spuiten is in Zwolle al sinds een tijd vrijwel taboe, dus mag het ook in de volkstuintjes niet. Maar er wordt een goede voorlichting gegeven hoe je dan wel insecten en ander on gedierte buiten kan houden'. Ook in wijken waar geen tuintjes mogelijk z(jn maar al leen wat boompjes en planten geeft de plantsoenendienst voorlichting. Ook geeft men er fiets- en hondepoepbestendjge boompjes bij. In nieuwe wijken wordt niets geplant voor de be woners er zijn. 'Daar bespreken we samen wat er moet komen. We maken er wel eerst een plan voor, want zoiets verzinnen is niet ieders werk. De nieuwko mers kunnen er van alles aan veranderen. En ook daar heb ben wilde planten de voor keur'.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 5