^Geen anarchie meer in Polen' Identiteitscrisis vredesbeweging C Chirac eist verkiezingen Waarschuwing bij amnestieverlening Verkiezingen 'Frans kabinet heeft onvoldoende steun' Durate snel uit Portugal na 'blunder' Oppositie in Nicaragua wil stembus boycotten Havenwerkers aan de slag Gewonden bij gevechten in heuvels bij Beiroet Conflict rond truck Sowjet-Unie opgelost MAANDAG 23 JULI 1984 WARSCHAU (AFP/DPA/Rtr.) - "De anarchie kan en zal niet terugkeren" zo heeft de Poolse leider Wojciech Jaruzelski zaterdag verklaard in het parlement in Warschau ter gelegenheid van de 40ste veijaardag van de Poolse Volksrepubliek en de afkondiging van een algemene amnestie voor politieke gevangenen. Het parlement ging akkoord met de amnestiewet die voorziet in de vrijlating van alle officieel geregistreerde politieke gevan- genen. Buitenland PAGINA 7 Jaruzelski waarschuwde dat nog steeds hard zal worden opgetreden tegen degenen die "tweedracht willen zaaien of de wetten van de socialistische staat willen overtre den". Hij wees er in een zaterdag verschenen gesprek met het Russi sche partijblad Prawda op dat Po len nog steeds te lijden heeft van politieke hetzes, economische sancties en psychologische agres sie vanuit het Westen.De vice-voor zitter van Solidariteit, Andrzej Gwiazda, is al uit de gevangenis ontslagen. De autoriteiten lieten Gwiazda (49) zaterdag vrij om hem in de gelegenheid te stellen zijn vrouw in het ziekenhuis van Gdansk te bezoeken. Gwiazda, die gevangen zat sinds de staat van be leg in december 1981 werd afge kondigd, is de eerste van de leiders van Solidariteit die na de manestie is vrijgelaten. Solidariteit De onvoorwaardelijke amnestie, die ook geldt voor de leden van de verboden vakbond Solidariteit, is aangenomen als een gebaar van na tionale verzoening op de 40-ste ver jaardag van de Poolse Volksrepu bliek. In het parlement stemden 365 afgevaardigden voor, vier te gen en er waren acht onthoudin gen. De maatregel houdt de vrijlating in van circa 360 politieke gevange nen die na de afkondiging van de staat van beleg werden gearres teerd en de intrekking van de aan klacht tegen prominente critici van het bewind van premier Wojciech Jaruzelski. Ook zouden nu „bin nen dertig dagen" de vier voorma lige KOR-leiders, Adam Michnik, Jacek Kuron, Henryk Wujek en Zbigniew Romaszevski, vrijgela ten moeten worden. Tijdens een plechtige zitting van het parlement na de afkondiging van de amnestie en in aanwezig heid van de Sowjet-premier Niko lai Tichonov en andere afgezanten van Poolse bondgenoten plaatste Jaruzelski de amnestie in de con text van de "stabilisering" van zijn land. "De situatie heeft een derge lijke maatregel mogelijk gemaakt, een bewijs van goede wil die al die genen die zich hebben laten mee slepen door slechte activiteit van ondermijnende centra, een moge lijkheid geeft tot het normale leven terug te keren". Vooruitgang e- In de voorbeschouwing die afgelo- te pen zaterdag in 'Extra' verscheen n is ten onrechte gemeld dat de ver- kiezingen in Israël zondag (giste- r- ren) zouden worden gehouden. Dat is onjuist. De stembussen gaan pas i- vandaag open. Onze excuses. De Poolse leider kondigde aan dat de vooruitgang met de econo mische en politieke stabilisatie het mogelijk heeft gemaakt "in 1985" parlementsverkiezingen te hou den. Deze verkiezingen, de eerste sinds 1980, zouden het afgelopen voorjaar plaats hebben, maar wer den in 1983 door het parlement voor onbepaalde tijd uitgesteld. Alle politieke gevangenen wor- Parijs (Rtr/DPA/AFP/UPI) - De lei- der van de rechtse oppositie in Frankrijk, Jacques Chirac, heeft gisteren gevraagd om nieuwe par lementsverkiezingen. Chirac sprak voor een spoedzitting van het cen trale comité van zijn gaullistische partij RPR na een week, waarin de socialistische president Mitterrand zijn kabinet wijzigde en de com munisten weigerden toe te treden tot het nieuwe kabinet. Tegenover de pers sprak Chirac zich ook uit tegen het door presi dent Mitterrand voorgestelde refe rendum over een grondwetswijzi ging, die het uitschrijven van een referendum in meer gevallen, waaronder bedreiging van burger lijke vrijheden, mogelijk moet ma ken. Met de uitlatingen van Chirac reageert de gaullistische oppositie voor het eerst op de gebeurtenis sen van afgelopen week. Chirac zei dat nieuwe verkiezin gen nodig zijn, omdat de socialis ten nu nog maar op een kwart van de Franse kiesgerechtigden zou den kunnen rekenen. De regering beschikt volgens Chirac daarom niet over een politieke basis voor de oplossing van moeilijke politie ke problemen. Een referendum is daarvoor een vals middel, aldus Chirac. „Het land moet zich duide lijk uitspreken over belangrijke Chirac: tegen referendum (foto: api politieke zaken en over het team dat deze moet uitvoeren", aldus de oppositieleider. Met de afwijzing van „het refe rendum over het referendum" door de partij van Chirac lijkt aan vaarding van het voorstel van Mit terrand twijfelachtig. Waarnemers gaan ervan uit dat de door de oppo sitie beheerste Senaat het voorstel van Mitterrand zal afwijzen. Een referendum kan volgens de Franse grondwet slechts plaatshebben na toestemming van beide kamers. Voor de vergadering van het cen traal comité van de RPR pleegde Chirac overleg met ex-president Giscard dÉstaing. De eerstvolgende Franse parle mentsverkiezingen worden pas in 1986 gehouden. Zij kunnen door de president worden vervroegd. Ook zonder de communisten beschik ken de socialisten in de Nationale Assemblee (Tweede Kamer) over een comfortabele meerderheid, terwijl de oppositie de meerder heid heeft in de minder machtige Senaat. Chirac heeft met zijn optre den kennelijk het initiatief willen herwinnen, dat de oppositie door de gebeurtenissen van de laatste week juist had verloren. De Senaat kan wijzigingen aanbrengen in het voorstel over het referendum. Daarmee is aanvaarding onmoge lijk geworden, omdat de twee Franse kamers volgens de grond wet het voorstel in „gelijke ter men" moeten aanvaarden. WASHINGTON (AFP/DPA) - De strijdkrachten van de Verenigde Staten zouden een gewapend con flict van langere duur niet kunnen winnen als hierbij alleen conven tionale wapens gebruikt zouden worden. Dit is de conclusie van een bijna 400 bladzijden omvattend rapport van een commissie van het Amerikaanse Huis van Afgevaar digden. De commissie heeft een 18 maanden durend onderzoek inge steld naar de conventionele ge vechtskracht van de strijdkrach ten. De commissie trekt in haar rap port met name de gevechtskracht van de marine in twijfel. Ze gelooft niet dat deze „langer dan een week weerstand zou kunnen bieden". 'VS kunnen geen conventionele oorlog winnen' Ook de luchtmacht is volgens de commissie niet in staat in een con ventionele oorlog tegen de Sowjet- Unie overeind te blijven. De voorzitter van de commissie, de democratische afgevaardigde Joseph Addabbo, verwijt het mi nisterie van defensie dat deze zich uitsluitend op modernisering van strategische kernwapens heeft ge concentreerd en dat het niet ge noeg heeft gedaan om de conven tionele defensie te versterken. De commissie heeft vastgesteld dat te krap is omgesprongen met het voorzien van de strijdkrachten met vliegtuigen, reserve-onderdelen, personeel, munitie, medische voor zieningen en verbindingsfacilitei ten. Het ministerie heeft een plaats in het rapport gekregen om zich te gen de beschuldigingen te verwe ren. Het acht de conclusies van de commissie gedeeltelijk juist, maar zegt dat deze reeds lang bekende feiten naar voren brengt, die de re- gering-Reagan van haar voorgan gers heeft geërfd. den binnen 30 dagen vrijgelaten. Leden van de clandestiene bewe ging krijgen krachtens de nieuwe wet tot het einde van het jaar de mogelijkheid om zich over te ge ven. Ook politieke vluchtelingen in het buitenland hebben toestem ming om zich te melden bij Poolse ambassades. De verlening van amnestie is voorts uitgebreid tot mensen die van niet-politieke misdrijven wor den beschuldigd. Uitzondering wordt echter gemaakt voor gevan genen die schuldig zijn bevonden aan hoogverraad, sabotage en het plegen van grof geweld, alsmede voor „profiteurs" en gewone crimi nelen. Volgens de amnestiewet kunnen degenen die zijn vrijgelaten in de periode tot 31 december 1986 ech ter weer worden opgepakt als zij hun politieke activiteit voortzet ten. Het exacte cijfer van gevange nen die onder de amnestiewet val len is niet bekendgemaakt. Vol gens de regering gaat het om 660 politieke gevangenen maar kerke lijke bronnen schatten het aantal begunstigden op 950 als ook niet- poltitieke gevangenen amnestie krijgen. De voormalige leider van Solida riteit Lech Walesa zei in een tele foongesprek uit Gdansk dat de am nestie een „grote stap in de rich ting van verzoening" betekent maar waarschuwde dat degenen die vrij worden gelaten de vrijheid moeten hebben voor politieke acti viteit. „Anders zijn onze gevange nissen binnen een maand weer vol". Hij zei meer tijd nodig te heb ben om de details van de amnestie te bestuderen. De Russische premier Tichonov hield zatedag in het Poolse parlement een rede ter gelegenheid van de viering van de veertigste verjaardag van de republiek. Generaal Jaruzelski (eerste van links op de voorste rijmaakte tijdens deze zitting de amnestiewet bekend. (foto: api LISSABON (UPI) - De Salva doraanse president, José Napo leon Duarte, is gisterochtend vroeg aan het eind van een reis door 5 Europese landen ver trokken naar de Verenigde Sta ten na een bezoek aan Portugal dat werd overschaduwd door een blunder. Duarte vertrok uit Lissabon zonder officiële aankondiging dat hij zijn schema voor zon dag, waarop een ontmoeting en lunch met de Portugese presi dent Antonio Eanes stond, was gewijzigd. Bij aankomst maak te Duarte zaterdag een blunder die het korte bezoek aan Portu gal overschaduwde. De Salva doraanse president, die op het vliegveld werd ontvangen door premier Soares en president Eanes, roemde Soares en sprak over hem als „president". Ea nes noemde hij in het geheel niet. Eanes liep kwaad weg van de gast en ging achteraf staan, ter wijl een in de war gebrachte Duarte met verslaggevers sprak. Eanes en Soares zijn bit tere politieke rivalen. Het kan toor van het Portugese staats hoofd gaf zondag een verkla ring uit waarin stond dat Duar- te's onverwachte vertrek en af zegging van de lunch waren on dernomen op initiatief van de Centraalamerikaanse leider. Duarte vertrok naar de Ver enigde Staten, zijn tweede be zoek sinds hij in mei werd ge kozen. MEXICO-STAD - De belangrijk ste oppositiepartijen in Nicaragua, verenigd in het Democratisch Coör-dinatiebureau van Nicara gua, lijken af te stevenen op een boycot van de presidentsverkiezin gen die de sandinisten hebben uit geschreven voor 4 november. Dinsdag sluit de inschrijvingster mijn voor kandidaten. De opposi tie eist echter, voordat men tot in schrijving wil overgaan, de tot standkoming van een „nationale dialoog". door Rob Sprenkels Ondanks de bijna zekere boycot wezen de leden van het Democrati sche cöordinatiebureau dit week einde toch een gezamenlijke presi dentskandidaat aan: Arturo Cruz, een bankdirecteur die in het begin van de jaren '80 deel uitmaakte van de sandinistiche junta. Cruz keer de de sandinisten in 1982 de rug toe, nadat hij enkele maanden had gefungeerd als hun ambassadeur in Washington. Momenteel woont Cruz nog al tijd in de Verenigde Staten, maar dinsdag zal hij naar Nicaragua te rugkeren. Naar de oppositie zegt niet om zijn kandidatuur nog net op tijd voor de autoriteiten te for maliseren, maar juist ter onder steuning van de roep om een natio nale dialoog. „Ik zal niet deelne men aan een verkiezingsfraude die slechts is bedoeld om de sandinis ten te legitimeren", aldus de uitleg die Cruz dit weekeinde zelf gaf. Be halve over een nationale dialoog had hij het ook over een noodzake lijk uitstel van de verkiezingen. Over het algemeen wordt niet verwacht dat de sandinisten in zul len gaan op dergelijke eisen. Naar het heet wil de oppositie bij de zo genoemde 'nationale dialoog' ook de door de Amerikaanse CLA ge coördineerde en gefinancierde so- mozistische contrarevolutionairen betrekken. En zoiets is voor de san dinisten zonder meer onaanvaard baar. Het lijkt er trouwens op dat de sandinisten de deelname van de oppositie niet meer zo belangrijk vinden. Oorspronkelijk hadden de verkiezingen een wapen moeten zijn tegen een eventuele Ameri kaanse invasie, die werd gevreesd in het geval dat Ronald Reagan in november zou worden herkozen. Nu vrezen de sandinisten echter al een invasie in het kader van Rea- gans verkiezingscampagne. Het is waarschijnlijk die angst die voor hen het aanzien van de eigen ver kiezingen minder belangrijk heeft gemaakt. Wat dat betreft is het in ieder ge val opvallend dat het handjevol met de sandinisten sympathiseren de partijen dit weekeinde heeft be sloten om elk met eigen presi dentskandidaten te komen en dus niet, zoals oorspronkelijk wel de bedoeling was, de sandinistische kandidatuur te steunen. Genscher terug uit Iran, beide partijen blij BONN/TEHERAN - (DPA/AFP) - De Westduitse minister van bui tenlandse zaken, Hans-Dietrich Genscher, is gisteren na een drie daags bezoek aan Iran naar Bonn teruggekeerd. Genscher was de eerste minister van buitenlandse zaken van een EG-land die Iran een officieel bezoek bracht sinds de islamitische revolutie van 1979. Naast de politieke en economische betrekkingen waren ook de Golf oorlog en de mensenrechten on derwerp van gesprek. Van Iraanse zijde heeft men zich tevreden getoond ten aanzien van de toekomstige betrekkingen met de Bondsrepubliek. „De bespre kingen kunnen het vertrekpunt vormen voor een versterking van de bilaterale betrekkingen", aldus de voorzitter van het Iraanse parle ment, Hodjatoleslam Hachemi Rafsanjani. In Westduitse diploma tieke kringen toonde men zich „zeer tevreden" over de gelegen heid de „dialoog weer op te vat ten". Genscher heeft zijn ambtge noot Velayati uitgenodigd voor een bezoek aan Bonn en deze heeft de uitnodiging aanvaard. Schuldenregeling Nigeria los van ontvoeringszaak LONDEN (Rtr) - Engeland heeft vandaag het krantebericht tegen gesproken dat Nigeria weigert een regeling te treffen voor zijn inter nationale schulden totdat de voor malige Nigeriaanse minister van transport, Umaru Dikko, aan Nige ria is overgedragen om terecht te staan. De „Daily Mail" had op de voor pagina gemeld dat de militaire lei ders in Nigeria Dikko persoonlijk verantwoordelijk stellen voor het oplopen van de Nigeriaanse schuld en dat zij geen schuldenregeling wilden treffen voor hij terugge bracht is naar Nigeria. Een woord voerder van het Britse ministerie van buitenlandse zaken verklaarde naar aanleiding hiervan dat het al gemeen bekend is dat Nigeria Dik- ko's terugkeer wenst, maar dat zijn naam niet is gevallen in de bespre kingen over de terugbetaling van de schuld. Eerder deze maand werd Dikko in Londen ontvoerd. Hij werd ver doofd teruggevonden in een kist met het opschrift „diplomatieke bagage" die klaar stond om ingela den te worden in een vliegtuig met bestemming Lagos. De oud-minis ter heeft nu politiebescherming en vier mannen zitten in arrest op be schuldiging van ontvoering. LONDEN (DPA/AFP) - De Britse havenstaking die de afgelopen twaalf dagen het verkeer in alle ha vens van land stillegde, is officieel beëindigd. Tijdens een conferentie van vakbondsafgevaardigden van de havenarbeiders zaterdag in Londen werd besloten om midder nacht het werk te hervatten. Het akkoord dat vrijdag was be reikt tussen de transportbond TGWU en de havenwerkgevers, werd met een zeer grote meerder heid aangenomen. In verschillende Britse havens als Dover en Felix stowe was men al aan het werk ge gaan zonder de uitkomst van de langdurige onderhandelingen af te wachten. BEIROET (UPI) - Christelijke en ten minste vier mensen gewond, islamitische milities zijn gisteren In het centrum van Beiroet was slaags geraakt in de heuvels nabij het rustig. De gevechten onderstre- het vliegvel van Beiroet. Daarmee pen de problemen van de Libanese is de uitvoering van het veilig- regering van 'nationale eenheid' heidsplan onder spanning komen om een einde te maken aan negen te staan. Bij de gevechten raakten jaar chaos en geweld. PERUGIA (Rtr) - De Westeurope- se vredesbeweging kampt met een identiteitscrisis, omdat zij er niet in is geslaagd de plaatsing tegen te houden van de eerste nieuwe Ame rikaanse kernraketten. Dat is ge bleken tijdens een vierdaagse bij eenkomst van Westeuropese vre desbewegingen in het Italiaanse Perugia. Verscheidene afgevaardigden op dit Europese Congres voor Nu cleaire Ontwapening geloven ech ter dat de vredesbeweging sterker is geworden en een grotere steun van de publieke opinie heeft. De topbijeenkomst is de eerste bezinningsconferentie sinds Groot-Brittannië, West-Duitsland en Italië Pershing II- en kruisraket ten hebben geplaatst in december en maart als uitvloeisel van het NAVO-dubbelbesluit. Onder de 1200 aanwezigen op het congres, dat zaterdag is beëindigd, waren ook officieel door regeringen goe- gekeurde afvaardigingen uit de Sowjet-Unie en enkele van haar Warschau-pact bondgenoten 'Tot op zekere hoogte is er spra ke van een identiteitscrisis in de Europese vredesbeweging', zo zei Mient-Jan Faber, secretaris van het Inter Kerkelijk Vredesberaad (IKVj en coördinator buitenland van de Europese Ontwapeningsbe weging. 'Is het alleen een verzets beweging, of moeten we wat meer doen?', zo voegde hij er aan toe. Het IKV werd op het congres ge zien als de beslissende kracht in de campagne van de Nederlandse vre desbeweging die er in is geslaagd het definitieve besluit van de Ne derlandse regering over de plaat sing van alle 48 kruisraketten uit te stellen tot november 1985. Dit uit stel werd door de vredesactivisten gezien als een van de drie tegensla gen voor de eenheid van de NAVO. Denemarken, ofschoon niet een van de NAVO-lidstaten die kernra ketten zou moeten plaatsen, heeft zijn bijdrage voor de kosten voor het plaatsen en onderhouden van de raketten bevroren. En Andreas Papandreou, de socialistische pre mier van NAVO-bondgenoot Grie kenland, heeft zich uitgesproken voor een kernwapenvrije zone in het gebied van de Balkan. Het plaatsen van raketten in Mient Jan Faber foto GPD) West-Europa is niet zo verlopen als de NAVO had gehoopt, zo zei bis schop Bruce Kent, secretaris-gene raal van de Britse vredesbeweging CND. Maar voor veel afgevaardig den naar het congres worden deze successen toch overschaduwd door het feit dat zij de komst van de raketten niet hebben kunnen verhinderen en door de beslissing van het Warschau-pact om ook nieuwe kernraketten te stationeren in Tsjechoslowakije en Oost-Duits- land. 'Wij hebben niet alleen gefaald in het verhinderen van plaatsing in het Westen. Sommigen beschuldi gen ons er tevens van te hebben bijgedragen aan het bevorderen van de 'koude oorlog', zo zei Mient- Jan Faber.Maar dat is niet het he le verhaal. Veel mensen binnen en buiten de vredesbeweging zeggen dat de beweging op haar retour is'. Mary Kaldor, hoofdredacteur van het orgaan van de Europese beweging voor Kernontwapening (END), voegde er aan toe: 'Onze be zorgdheid van de laatste paar jaar over de gevaren van een kernoor log is misschien contra-produktief geweest. Het kan de Sowjet-Unie een excuus hebben gegeven voor het uitbreiden van haar eigen wa penarsenaal'. Zowel Faber als Kaldor waren van mening dat de Europese vre desbeweging zich nu moet bezin nen op een nieuwe strategie die aansluit bij de nationale defensie- strategieën, niet alleen de bewape ningswedloop, en die presenteren in de publieke discussie. De Italiaanse organisatoren van het congres zeiden dat 59 Oosteu ropeanen die geen lid zijn van offi ciële vredescomit's een uitnodi ging hadden ontvangen om naar de Italiaanse universiteitsstad Peru gia te komen. Geen van hen had echter van de autoriteiten een vi sum gekregen. Gregori Lokshin, secretaris van de sectie internationale betrekkin gen van het Sowjet-vredescomité. verwierp de lezing van de organisa toren over de afwezigheid van de Oosteuropese delegaties. 'Ik ken niemand die was uitgenodigd en hier niet is', zo zei hij. Peter Jarman, lid van de Quaker- vredesgroep uit Londen, opperde dat contacten tussen westerse vre desgroepen en de niet-officiële Oosteuropese pacifisten discreet en zonder publiciteit moesten wor den gelegd om de officiële vredes- comité's niet voor het hoofd te sto ten. BONN - Het diplomatieke conflict rond de Russische vrachtwagen die sinds donderdag bij de grensovergang Helmstedt door de Duitse douane werd vastgehouden, is opgelost. De auto mag de Bondsrepubliek Duits land verlaten nadat de Russen op het terrein van de ambassade in Bonn de deuren van de auto hadden geopend en verteld hadden wat de inhoud van de kisten was. Het zou gaan om delen van een radiostation en deco ders voor de missie van de Sowjet-Unie bij de Verenigde Naties in Genè- ve. De vrachtauto was eerder Zwitserland uitgewezen, omdat werd ver moed dat het om een illegaal transport van technologie ging. De Sowjet- Unie had echter beweerd dat de vrachtauto diplomatieke bagage bevatte. Dit geloofde men niet en daarom werd de wagen ook in Helmstedt vast gehouden. Overigens hebben de autoriteiten van de Bondsrepubliek niet zelf naar de inhoud van de kisten gekeken. Zij hebben genoegen genomen met de opgaven van de Russen. Op die manier hebben beide partijen hun gezicht in het conflict niet verloren. Immers, de deuren van de vrachtauto zijn wel geopend, dat was de Duitse eis, aan de andere kant hebben de Russen de Duitsers niet in de kisten hoeven te laten kijken. Niettemin noemde een vertegenwoordiger van de Russische ambassade in Bonn het gedrag van de Bondsrepubliek Duitsland „ongehoord".

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 7