C Waarschijnlijk geen proef met verkeer op Stationsweg e.o. Aantal reizigers bij NZH is in 1983 iets gedaald Stakingenen mooi weer als oorzaak beschouwd Twee keer nachtelijk geweld op Breestraat Winkeliers boos op Kamer van Koophandel Info-magazine VVV opgeheven Rijdende auto zonder bestuurder MAANDAG 23 JULI 1984 LEIDEN Het aantal reizigers van de NZH is vorig jaar iets lager ge weest dan in 1982 (één procent). Het lokaal vervoer, ook in Leiden, nam zelfs met vier procent af. Dat blijkt uit het jaarverslag van de Noord- Zuidhollandse busmaat schappij. De eerste vijf maanden van het vorig jaar lag het vervoer nog bo ven dat van '82; daarna liep het sterk terug. De NZH geeft daar voor in haar verslag twee oorza ken: het mooie zomerweer en de ambtenarenacties in de laatste drie maanden van 1983. "Helaas heeft dit het betrouwbaarheidsimago van het bedrijf geen goed gedaan", aldus de busmaatschappij. "De ge volgen hiervan kunnen, direct of indirect, nog lang nawerken". Ook de voortgaande tariefsver hogingen, de economische toe stand en de toenemende autover koop zijn volgens de NZH debet aan het teruglopend aantal reizi gers. De stijgende prijs van de Leiden strippenkaart zou "gemakkelijk kunnen leiden tot een aanzienlijke reizigersafname", zo is in het jaarverslag te lezen. De NZH sloot het boekjaar af met twee miljoen gulden winst. Dat was vooral te danken aan het groepsvervoer. Op de lijndienst zit nog altijd een exploitatietekort dat sinds de jaren zestig door de over heid wordt gedekt. Dat tekort is in vergelijking met '82 gestegen (2,6 procent). "Voor 1984 mag geen ver dere stijging van het tekort plaats vinden", zegt de NZH. Het ministe rie van verkeer en waterstaat zet de busmaatschappij wat dat betreft ook het mes op de keel: voor groei van de tekorten is niet langer ruim te. Net als West Nederland is de NZH tevreden over een proef met de stempelautomaten. Eind vorig jaar werd besloten om de automa ten 's avonds en op zondag uit te schakelen. Ook kon de chauffeur de automaat overdag buiten ge bruik stellen als het aantal reizi gers niet te groot was. "Nu al kan worden gesteld dat deze aanpak geslaagd lijkt. Het publiek en de chauffeurs ervaren het als positief en de rijtijden zijn niet in gedrang gekomen", aldus het jaarverslag. Vorig jaar heeft de NZH vijftig controleurs opsporingsbevoegd heid gegeven om het 'zwart en grijs' rijden tegen te gaan. De con troleurs konden zodoende gelijk optreden en hoefden niet langer de politie in te schakelen. In 1983 wer den op die manier ruim 1800 reizi gers betrapt. Zo'n 62 procent be taalden de ritprijs plus boete, van 18 procent werd proces verbaal naar de officier van justitie doorge zonden. Maar liefst twintig procent ging uiteindelijk vrijuit, onder meer door het opgeven van onjuis te persoonsgegevens. Een proef met zogenaamde mini bussen (vijftien zitplaatsen) tijdens avonduren en in het weekeinde is de NZH goed bevallen. De proef wordt daarom omgezet in een defi nitieve situatie. LEIDEN - De Breestraat is in de nacht van vrijdag op zaterdag tweemaal het toneel geweest van openlijke geweldpleging. Tien - na middernacht werd een 25-jarige Leidenaar ter hoogte van het LVC door een nog onbekende man op zijn oog geslagen. Zonder enige aanleiding, aldus het slachtoffer. Hij werd overgebracht naar het Eli- sabeth-ziekenhuis waar een opera tie aan het oog noodzakelijk was. De Leidenaar was in het gezel schap van twee vrienden die zich zo opwonden over de klap dat de auto van de geweldpleger geheel werd vernield. Ongeveer veertig minuten later kreeg een fietsende Leidenaar ook al een klap met zijn oog. Hij reed LEIDEN - Het is zeer waarschijnlijk dat de gemeentelijke verkeersproef in de omgeving van de Stationsweg niet doorgaat. Wethouder Peters verklaart dat desgevraagd in een reactie op een advies van de Kamer van Koophandel dat afgelopen week verscheen. De Kamer conludeert in het advies dat de verkeerssituatie moet blijven zoals die nu is, zij het met een paar kleine wijzigingen. Voor Peters is dat advies aanlei ding om de gemeentelijke proef opnieuw te gaan bekijken. De wet houder van verkeer zal de zaak we derom aan B en W voorleggen. B en W hadden na acties van de win keliers in de omgeving besloten de rijrichting op de Morssingel, de Rijnsburgerbrug en de 2e Binnen vestgracht voor een jaar om te draaien. De acties waren gericht te gen de verkeerscirculatie in de om geving van de Stationsweg die vo rig jaar werd ingesteld, na de ver nieuwing van de Valkbrug. Tijdens de proef, die na de recon structie van de Stationsweg in het najaar zou worden doorgevoerd, wordt het mogelijk van de rotonde bij het belastingkantoor via de Morssingel en de 2e Binnenvest- gracht naar de Langegracht te rij den. Tot de proef is besloten tegen de zin van de toenmalige verkeers wethouder Waal, die bij de bewus te vergadering van B en W hierover afwezig was. De nieuwe verkeerswethouder Peters vertelt blij te zijn met het advies om alles bij het oude te la ten. Dat de winkeliers tegen hand having van de huidige situatie zijn, blijkt niet uit het advies. "Maar", zegt Peters, "je mag toch aanne men dat de Kamer van Koophan del opkomt voor de winkeliers en de bedrijvigheid in dat deel van de stad". Voorzitter Barning van het actie comité ondernemersvereniging Stationsweg/Steenstraat maakt desgevraagd snel duidelijk het niet eens te zijn met het advies van de Kamer van Koophandel. Hij is woedend: "Wij hebben het idee dat de Kamer van Koophandel niet meer voor de middenstand op komt. Dat vind ik een kwalijke zaak, zeker omdat ze de buurt hier zo goed kent (de Kamer van Koop handel is gevestigd aan de Sta tionsweg -red.). Wij zijn helemaal Man beroofd bij station van fototoestel LEIDEN - Een Hilversummer moest gisteren een bezoekje aan Leiden bekopen met een pijnlijk hoofd en verlies van zijn fototoe stel. Hij stond met zijn rug naar het station een foto te maken van de Stationsweg. Opeens werd er door een ongeveer 20-jarige man aan zin draagriem gerukt. De Hilversum mer wilde zijn toestel niet zomaar prijsgeven en werd op de grond ge trokken. Hij viel daarbij met zijn hoofd tegen één van de pilaren bij het station. Nog gaf hij zich echter niet gewonnen. Een handlanger schoot toen toe en stompte de Hil versummer in zijn maag. Het fo totoestel ging in andere handen over en het dievenduo ging er via de Rijnsburgerweg vandoor. Gijselaarsbank Eindelijk is de beslissing gevallen over de Gijselaarsbank en hebben de heren raadsleden hun gezond verstand laten spreken. Gelukkig, want op een andere plek waar dan ook was de bank misplaatst ge weest. Die toen ene goeie Leienaar heeft aan het Rapenburg gewoond, geleefd en gewerkt. Ik denk dat veel, vooral oudere Leidenaars blij zijn met dit ver standige besluit. Ons- nageslacht zal ons daar dankbaar voor zijn. W. Bodrij Langegracht 176 Leiden niet gekend in het onderzoek. Er is geen enkele vorm van overleg ge weest, terwijl ik bijvoorbeeld al ze ven jaar bezig ben met de verkeers situatie hier. Dat vinden wij teleur stellend. Wethouder Waal heeft dan toch nog op een punt gelijk: de Kamer van Koophandel kan beter opgedoekt worden", aldus Bar ning. Het advies van de Kamer is gebaseerd op een onderzoek van het bureau Parking and Traffic Consultants, dat in opdracht van de Kamer is uitgevoerd. Barning is "fel tegen" het voor stel van de Kamer, "want waar wij voor hebben gestreden en nog strijden, staat er niet in". De boos heid richt zich vooral op het ont breken van overleg. Alleen toen de onderzoeker al klaar was, is er een vergadering met de buurt geweest. "De onderzoeker werd bijna ge lyncht door de middenstanders", vertelt Barning. Toen de onderzoe ker op de hoogte werd gebracht van de wensen van de winkeliers bleek hij daar "veel begrip" voor te hebben, zegt Barning: "Bij die ver gadering was niemand van de Ka- Acties Waren de bedrijven op de Sta tionsweg/Steenstraat eerder nog sterk verdeeld, nu is iedereen - de Kamer van Koophandel uitgezon derd - het met elkaar eens. Bar ning: "Alle middenstanders, de banken incluis, zitten op één lijn. Met die voorwaarde dat de 2e Bin nenvestgracht tweerichtingsver keer moet worden". Winkelier Barning voorspelt dat er acties zullen komen in septem ber. "De maand september zal een bijzonder hete maand worden zo wel voor de Kamer van Koophan del als de gemeente". Ook acties te gen de Kamer van Koophandel? "Die kans sluit ik niet uit, want wij zijn zeer gepikeerd, omdat we in het advies helemaal niet zijn ge kend. Vanuit het Koninklijk Ne derlands Ondernemersverbond zal actie worden ondernomen tegen dit soort geintjes van de Kamer van Koophandel", zegt Barning. LEIDEN Nog juist voor de bouw vak zijn de werkzaamheden aan de Rijnzichtbrug, Morsweg en Mor- spoortbrug afgerond. Belijning en bestrating op de Rijnzichtbrug, verbinding tussen Morsweg en Haagweg, zijn veranderd (zie fo to). Meest opvallende verandering is de verdwijning van de stoep aan de stadskant op de brug. Daarvoor in de plaats is nu een vrijliggend fietspad gekomen. Voetgangers moeten nu aan de Morskant van de brug gaan lopen. Daarnaast is voor fietsers richting Haagweg een zogenaamde 'fietssuggestiestrook' gekomen. In verband met die wijzi- Rijnzichtbrug en Morsweg zijn vernieuwd gingen is ook een overgangsstrook voor voetgangers aangebracht op het wegdek. Tevens komt er een betere verlich ting op de Rijnzichtbrug. Er wor den soortgelijke lantaarns ge plaatst als op de Bostelbrug. Ten slotte is bij de brug de voorrangsre- geling gewijzigd. Overigens komt er een knipperlichtinstallatie op de beide kruispunten. Tegelijk met de Rijnzichtbrug is de Morsweg ook weer berijdbaar. Daar is in de afgelopen maanden een nieuwe riolering gelegd en een herbestrating uitgevoerd. Ver keersdrempels moeten het verkeer tot een iets gematigder tempo bren gen. Beide karweien zijn precies volgens schema afgerond. Iets eer der dan verwacht is de Morspoort- brug weer berijdbaar. De brug is verstevigd zodat het autoverkeer er weer voor enige tijd veilig overheen kan. (foto Holvast) LEIDEN - Het maandelijkse info-magazine van de VW bestaat niet meer. Het programma voor de maand augustus is in een nood-editie verschenen. "Vrij plotseling" (aldus de VW) heeft de uitgever be sloten het blauwe magazine niet langer uit te geven. Hij ziet er geen brood meer in. "De uitgever kan de exploitatie van het blad, wegens de te grote tekorten daarop, niet langer voortzetten", aldus een schrijven In datzelfde schrijven zegt de VW-directie dat te betreuren. Niet alleen omdat het blad als een volwaar dig info-magazine werd gezien, maar bovendien om dat het "een produkt was van de gehele streek en als zodanig een afspiegeling van de goede en plezierige samenwerking die er tussen de VW's in dit gebied bestaat". Met ingang van september zal de informatie van de VW onderdeel gaan uitmaken van een Uitkrant die de Sijthoff-pers uitgeeft. met zijn vriendin langs bioscoop Trianon toen hij opeens door een onbekende man geslagen werd. Hij hield er een pijnlijk oog aan over. maar hoefde niet naar het zieken huis te worden overgebracht. De politie wijst er naar aanlei ding van deze twee gevallen nog op dat zo snel mogelijk alarm moet worden geslagen. De politie sur veilleert in de weekeinden 's avonds nadrukkelijk en heeft bij tijdige aangifte meer kans de da ders aan te houden. LEIDEN - Een rijdende auto zon der bestuurder. Dat zagen verbaas de automobilisten in de nacht van zaterdag op zondag op de Lammer markt. De stuurloze auto kwam van het parkeerterrein, reed eigen handig over stoep, fietspad, rijweg en botste uiteindelijk tegen een ge parkeerde auto. Een 23-jarige vrouw, niet in het bezit van een rijbewijs, was hier voor verantwoordelijk. Zij kreeg opdracht van een vriend de auto van het parkeerterrein te rijden. In plaats van achteruit ging zij voor uit en botste tegen een geparkeer de auto. Na enkele meters kwam de eigenaar van de wagen langszij en plukte de vrouw achter het stuur vandaan. De auto, een auto maat, vervolgde zijn weg met bo vengenoemd vervolg. Tasjesroof LEIDEN - Een 75-jarige vrouw is gistermiddag rond vijf uur van haar schoudertas beroofd. Zij fiets te op de Kanaalweg met haar tas onder de snelbinder. Een achterop komende jongen kwam haar achterop, griste de tas weg en zette direct een demarrage in. In de tas zat tweehonderd gulden. Zomerweek van Youth for Christ LEIDEN Youth for Christ-Lei den houdt de Zuidwester Zomer week, met verschillende activitei ten in de open lucht voor jongeren in Zuid-West. Medewerking verle nen de popformatie Lightstream uit Fresno (California), de Engelse new-wavegroep New Beginnings, de Lelengboto Sisters en het Ne derlands klein-theaterteam Op Vrije Voeten. Deze week is er elke avond een programma in de zaal aan de Aerent Bruunstraat (aan vang acht uur), met aansluitend ge legenheid tot gesprek en discussie. Voor meer inlichtingen: Ben Fis- ser, Rijnsburgerweg 2, tel. 171853. Een slaapkamer in Leiden. Op het bed liggen singles en een en kele langspeelplaat te rusten. In een hoek van de kamer zit Wil lem achter een paneel, koptele foon om z'n nek, links en rechts draaitafels. Hij draait de muziek weg en zegt: "Ja, en dan kan er nu even kort de groeten worden gedaan". Nauwelijks uitgespro ken of de telefoon gaat al. Oma belt, Amelia belt, Corry uit Ze venhoven belt, Wim belt en Co belt. "Houd je het wel kort", zegt Willem, tegen de laatste "Als je die d'r gang laat gaan..", zegt René lachend. "Ze heeft een lijst van 150 namen om te groe ten. Vier van die grote multovel- len vol. Eerlijk waar". door Bart Jungmann Radio Enterprice is één van de talloze piraten die de Leidse ether rijk is. Hoeveel er zijn? Kees: "Dat kan ik je echt niet zeggen. Zelfs niet schatten". Kees en de anderen zijn vorig jaar juli begonnen. Daarvoor draaide hij al bij Radio Freebird en déél-voor was hij een trouw luisteraar van de piraat. "We had den toen nog geen telefoon", zegt zijn dochter. "Dan ging er ie mand hier beneden naar de tele fooncel en als er dan gebeld mocht worden dan zwaaiden we van hier dat het kon". Inmiddels is er al Radio Enter price 1 en 2. "Vroeger ging ik hier bij Kees zenden", zegt Ton. "Maar ja, we hebben twee kinde ren en dat is natuurlijk een vrese lijk gesleep elke keer. Dan werd het elf uur, dan half een. Dus hebben we nu een eigen installa tie thuis". "De piraat is er voor de luiste raar", roepen ze allemaal in koor. "Je bent een soort van maat schappelijk werker. Al zend je tot midden in de nacht uit, ze blijven bellen en wat je allemaal achter de schuif hoort, de ellen de". "De piraat heeft de mensen uit de sleur gehaald. Eerlijk hoor, dat is pertinent gebeurd. Ze bel len je ook vaak buiten de uitzen ding". Vervelend? "Het hoort er bij. Je raakt er aan gewend". Is de piraat er omdat Hilver sum faalt? Kees: "Je zal mij niet horen zeggen dat Hilversum slecht is". Annie: "Maar de luis teraars komen niet aan bod in Hilversum". Kees: "Je gaat wel merken dat ze naar de piraat toe kruipen. Met telefoon gesprekjes en zo, ze passen zich wel aan". Wijnand: "Het Nederlandse lied is verpauperd bij Hilversum 3". Het gesprek wordt even onder broken, de radio iets harder ge zet. René heeft een interview met zangeres Corry Konings. "Uit België", fluistert Kees. "Blijf even hangen, dan draaien we even je nieuwste plaatje", zegt Zendamateurs zijn het, maar ie dereen kent ze beter als piraten. Wie er nooit naar geluisterd heeft, leest er over in de krant; als de RCD weer een etherpiraat uit de lucht heeft gehaald. Veel lijkt het niet te helpen, de piraten zijn met te veel en komen veelal terug. "Als je er eenmaal in zit, kom je er niet meer uit", zoals één van hen zegt. De komende maandagen aan dacht voor een fenomeen dat ook in deze regio 24 uur per dag op de FM-band te vinden is. Vandaag radio Enterprice. 'Achter de schuif, de titel van deze zomerrubriek, is een vak term: het geluid in de studio wordt weggedraaid. Terwijl de luisteraar muziek hoort, kan de piraat ongestoord praten. Wijnand: "Radio Enterprice is een dynamische zender". De an deren: O jee, daar heb je hem weer". Wijnand: "Het is toch ze ker zo". Is er iets van een pro grammaformule? Kees: "Niet echt. Maar zoals op zondag, dan hebben we wel een heel pro gramma. Dat begint om kwart over een met disco van Willem, daarna verzoekjes met Kees, daarna Te Koop, dat is een ru briek die René doet, dan van half zes tot half zeven non stop en dan van zeven tot elf groet en verzoek" Is de piraat er voor de piraat? "Tuurlijk, het is je hobby", zeg gen ze allemaal. René: "Voor Kees is het geen hobby meer. Voor Kees is het een obsessie". Z'n dochter Sonja: "Als je hem vraagt: wat doe je liever, slapen of zenden. Dan doet-ie het laat ste. Zeker weten". De telefoon gaat. Een luiste raar waarschuwt: ze rijden rond met vier wagens. De opsporings dienst is aan het peilen. Trouwe luisteraars volgen op een scan ner de activiteiten van de RCD. de radiocontroledienst. Kees en Wijnand gaan even weg, een stukje met de auto rijden, kijken of er direct gevaar is. Annie: "Je zit hier vaak met de schrik om je hart". De RCD? Annie "Kijk, die mensen doen ook hun werk, zo moet je het zien. Als ze komen, moetje niet moeilijk doen. Als jij niet moeilijk doet, doen zij ook niet moeilijk. Je weet dat je fout zit". René. "Als jij honderd op de singels rijdt, weet je ook dat je gepakt kunt worden". Kees is al tweemaal uit de lucht gehaald. De laatste keer in januari. Zijn vrouw Annie: "We hebben hier samen aan tafel zit ten huilen. Je bent er kapot van, mag je gerust weten. Er belden luisteraars op. Heeft-ie nog door de telefoon de tune laten horen". Alles wordt in principe door de RCD meegenomen. Ton:"Alles wat elektrisch is kunt uitzenden, i Zeker een hele investering om veer opnieuw te beginnen? Ton: "Voor zover dat mogelijk is, pro beer je terug te komen". De prijs van een zendinstallatie varieert, van vierhonderd tot drieduizend gulden. Ton: "De meeste zitten op 2.500". Je hebt piraten en piraten, An nie schat dat er zo'n vier com merciële zenders in Leiden zit ten. Die zitten ruim in hun recla mes. Annie: "Als die gepakt wor den, dan zijn ze gelijk weer terug. Die hebben bij wijze van spreken bij de buren al weer een installa tie klaar staan". Ze zou het zelf niet zo willen. "Het moet leuk blijven, het is een hobby". Mocht Kees weer gepakt wor den, dan loopt hij volgens Ton de kans een maand achter slot en grendel te gaan. Kees zegt dat-ie niet anders kan, hij zal het zen den er niet om laten. "Het werkt verslavend", zegt Ton. "Als je er eenmaal in zit, kom je er niet meer uit", zeggen de anderen. 'Je loopt gewoon dat risico, dat weet je", zegt Kees. "Het maakt niet uit wat je uitzendt", zegt Re né. "Wie uitzendt, gaat voor gaas. Ja, zo is het toch". Het is half elf 's avonds. De ra dio wordt iets harder gezet. Kees is voor het eerst naar de slaapka mer en we horen hem zeggen dat radio Enterprice een paar week jes met vakantie gaat. De ande ren gaan ook naar boven en scha ren zich rond de microfoon. "Ja luisteraars, ook van mijn kant een prettige vakantie gewenst. Tot horens en tot ziens", zeggen ze om de beurt. Kees sluit de uit zending af: "Bye, bye. Zwaai,

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 3