NOC moet fors in buidel tasten Bewaking sporters plaag voor media Druppers vestigt nationaal record Tocht met fakkel doorslaand succes Sowjet-pers steekt draak met Spelen Sterven in het harnas 'Duurste Spelen aller tijden' Fraude met Olympische loterij in Engeland Toppers in eigen bed Zieke zus probleem voor renner MAANDAG 23 JULI 1984 Sportsterren vrijwel onbereikbaar LOS ANGELES (GPD) De vrijheid leeft in het UCLA genaamde olympische dorp innig samen met gebondenheid. Sportlieden lopen er vogelvrij rond, maar wel streng bewaakt. Hermetisch wordt het uitgestrekte complex door overijverige hostesses en tot op de tanden bewapende veiligheidsagenten afgesloten van de overgemotoriseerde bui tenwereld van LA. Pottekijkers laten ze bij voorkeur niet toe tot het 166 hectare meten de terrein, waarop in 1929 hier en daar wat huizen en flats zijn neer- geplant ten behoeve van de plaat selijke studenten. Tijdelijk hebben de bewoners hun stulpje moeten afstaan aan sportlieden van „all over the world", die in de door freeways tot „groot Los Angeles" verenigde gemeentes zijn neerge streken om deel te nemen aan de Olympische Spelen. Ook de Nederlandse ploeg heeft hier onderdak gevonden, maar zo de man in de straat er al behoefte aan zou hebben enige sporter in het wild te zien, dan is de kans daarop nagenoeg uitgesloten. Zelfs de met een perskaart behangen journalist heeft al de grootste moeite hier binnen te komen. De veiligheidsvoorschriften luisteren nauw, zo blijkt, alleen bij wijze van uitzondering wordt er geen nee verkocht. Het moet gezegd dat ze uiterst charmant de boot weten af te hou den, die door het LAOOC aange stelde hostesses. Daagt er iemand op die te kennen geeft een kijkje in het olympische dorp te willen ne men, dan wordt er uitgebreid naar diens gezondheid geinformeerd. Ook zal de vraag of California in het algemeen en LA in het bijzon der hem of haar wel bevalt nooit ongesteld blijven. Maar wie niet kan wijzen op een etmaal van tevo ren gemaakte afspraak met een sporter of official, krijgt geen enkel zicht op UCLA. Persoonlijke contacten met bui tenlandse sport-VIP's, anders dan op persconferenties, zijn al hele maal taboe op deze meest beveilig de Spelen in de historie. „Tot hier en niet verder" is hèt devies, dat onvermoeibaar op het gehoor wordt losgelaten, vergezeld van een imponerend pak vol excuses en versierd met het onvermijdelij ke „have a nice day". Vrijwilligsters als ze zijn, voeren de van sympathie overlopende da mes hun in principe onsympathie ke taak gratis, dus zonder enig ho norarium uit. Opmerkelijk in deze nooit slapende metropool, waar al leen de dikwijls brandende zon gratis en voor niets zijn diensten aanbiedt. 'Check' De journalist die wel zijn komst van tevoren heeft aangekondigd, wordt uitgebreid „gescreend". Op „check" volgt „doublecheck", met behulp van elektronische appara tuur wordt de inhoud van tassen uitgebreid doorgelicht. Metalen voorwerpen worden verraden door een „piep", zodra dat geluid op klinkt duikt er uit het niets een vei ligheidsagent op om te zien of de veroorzaker van de „piep" een ge bruiksartikel van verdacht allooi is. Heeft men deze controle met goed gevolg doorstaan, dan is de Terwijl veel persvertegenwoordigers al in Los Angeles zijn gearriveerd, wacht de gereserveerde kamer voor de Russen nog op de eerste bezoeker. Het is nog onzeker of er überhaupt iemand van TASS in de VS zal arriveren. (foto AP) talkie. Over een afstand van pak weg 500 meter loodst hij zijn gas ten nog door zes controlepoorten, waarna zowaar een vertrouwd ge zicht op het netvlies verschijnt. Van NOC-directeur Von Bose, die na een verblijf van een week in het olympische dorp de mogelijkheid op een terroristische actie als on werkelijk beschouwt. „Elke nacht staat er onder mijn slaapkamer raam zo'n kerel met een walkie-tal kie. Zelf houdt hij mij niet uit mijn slaap, wel dat ding, van waaruit zijn collega loeihard doorkomt. Ach, een ideale manier om je En gels op te halen". En dat is natuurlijk nooit weg, mocht de nood toch nog eens aan de man komen... GERARD VAN PUTTEN weg naar het doel van het bezoek nog lang niet vrij. De perskaart wordt geruild voor een bezoeker- spas, waarna de betrokkene een bord om de nek krijgt gehangen, zoals een crimineel die op de ge voelige plaat wordt vastgelegd ten einde voorgoed in het politiear chief te worden opgeborgen. Anders dan de gemiddelde mis dadiger ben je hier geen nummer, althans het bord vermeldt geen cij fers, maar draagt het opschrift „Press, Radio, Television and the Óffical Film". Gelukkig heeft deze wat gênant aandoende uitmonste ring een tijdelijk karakter. Na de visite dient het bord weer te wor den ingeleverd. En wordt de pers kaart, voorzien van een pasfoto, waarop de eigenaar na enkele da- Bezoeker De bezoeker aan één van de twee olympische dorpen is dan onder worpen geweest aan een strak georganiseerd ritueel. Geschikt be vonden voor een toegang aan de lo- katie, werd onmiddellijk een Ne derlands sprekende gids gechar terd. In dit geval een Mormoon, die twee jaar lang zijn zendingsdrang had gericht op België. Perfect en weer uiterst vriende lijk voert hij zijn opdracht om het hem toegewezen gezelschap naar het doel van de komst te begelei den uit. Zich steeds in de nabijheid wetend van een veiligheidsagent, gewapend met karabijn en walkie- MOSKOU (ANP) - De Sowjet-Unie heeft zijn perscampagne tegen de Olympische Spelen in Los Angeles uitgebreid met het plaatsen van spotprenten. In het weekblad Ogo- nyok (Het Licht) is een serie teke ningen van de hand van Joeri Tsje- repanov verschenen, waarin de Olympische symbolen in verband worden gebracht met het gebruik van Amerikaanse kernwapens. Zo is Uncle Sam getekend, ter wijl hij bezig is met het tellen van kernraketten, met de Olympische ringen als voetstuk. Op andere prenten staat de Amerikaanse kari katuur afgebeeld als kogelstoter, die kernraketten de ruimte in stuurt, en is een schoonspringer te zien op de duikplank met een raket richting West-Europa om de nek. NEW YORK (DPA) - James f. Fixx, die met zijn in 1978 verschenen bestseller „the complete book of running" de in de Verenigde Sta ten tot een mode verheven en later ook naar andere landen overgesla gen sport van het .joggen" veroor zaakte. is zaterdag op 52-jarige overleden. Hij kreeg een hartaan val toen hij aan een lange loop be zig was. Volgens zijn zoon liep hij elke week zo'n 120 kilometer om zijn zieke hart sterker te maken. Sportvrienden zeiden dat Fixx wellicht al vijfjaar geleden aan een hartinfarct zou zijn bezweken als hij dat niet had gedaan. LOS ANGELES (GPD) Het is bedoeld als een grap, maar de kwinkslag is wel illustra tief voor de enorme kosten die met de Spelen van Los Angeles gemoeid zijn. „Ter dek king van de kosten", zegt delegatieleider Tjeerd van Wimersma Greidanus met een kni poog naar de Stichting Nationale Sporttotalisator (SNS), de financier van het olympische project, gaan we straks de gouden medailles verkopen. Maar", zo voegt hij er haastig aan toe, „bij de aanwijzing van atleten hebben die financiën nooit een rol gespeeld, zijn louter prestatieve argumenten gehanteerd". LONDEN (Rtr) - De Britse politie is een onderzoek begonnen naar een omvangrijke fraude, die is ontdekt bij de Olympische loterij, die enkele jaren geleden al is begonnen om geld voor de Britse afvaardiging naar Los Angeles bijeen te brengen. Men vermoedt dat er met de fraude een bedrag van ruim een miljoen pond (4,2 miljoen gulden) gemoeid is. Een jaar geleden rezen al ver denkingen tegen twee personen. Volgens een woordvoerder van de politie werden er destijds acht miljoen loterijbriefjes van 25 pence elk gedrukt. Voor vijf miljoen loten is geen financiële verantwoording afgelegd. De Britse Olympische As sociatie ontving een bedrag uit de opbrengsten van 75.000 pond (415.000 gulden). LOS ANGELES (DPA) - De „super stars" van de Amerikaanse Olym pische afvaardiging mogen de nacht desgwewenst buiten het Olympisch Dorp doorbrengen. Dit heeft Don Miller, de directeur van het Amerikaans Olympisch Comité zaterdag tijdens een persconferen tie verklaard. Waar de Amerikaanse ploeg is gehuisvest, zal geen beddencontrole worden gehouden", aldus Miller. „Indien er gerechtvaardigde rede nen zijn, zal de nacht buiten het dorp mogen worden doorgebracht. Zonder toestemming van het Olym pisch Comité zal er echter geen toe stemming worden gegeven de nacht buiten het dorp door te bren gen", zei Miller echter met nadruk. Carl Lewis en Mary Decker had den reeds aangekondigd, dat zij tijdens de Olympische Spelen niet met hun ploeggenoten willen sa menwonen. Als reactie hierop had het Amerikaanse Olympisch Comi té strafmaatregelen aangekon digd. In Los Angeles is Nederland bij de duurste Spelen aller tijden met de grootste ploeg vertegenwoordigd sinds de „thuiswedstrijd" van 1928 in Amsterdam. De totale vader landse delegatie bestaat uit 207 personen, van wie bijna een kwart de status van official heeft. Ener zijds is de grootte van de ploeg een gevolg van het toegenomen presta tieniveau (atletiek), de hoofdreden is echter dat bij deze Spelen voor het eerst de vrouwen zijn toegela ten bij het hockey en het wielren- „Daarom", aldus NOC-directeur Rob van Bose, „hebben we eind 1980 bij de SNS ook een begroting ingediend voor een supergrote ploeg". Desondanks zal de begro ting royaal worden overschreden „en zullen we na afloop van de Spelen", vult Greidanus aan, „maar eens met de SNS om de tafel moeten gaan zitten hoe we dat op lossen". Ruwweg geschat is met de uit zending van de Nederlandse ploeg een bedrag gemoeid van om en na bij de anderhalf miljoen gulden. Alleen aan vliegkosten is het NOC al een bedrag kwijt van vier ton, en voor de onderbrenging van de ploeg in het olympisch dorp moest zo'n kleine 600.000 gulden worden overgemaakt op de bankrekening van het organisatiecomité. In ver gelijking met de Spelen van vier jaar geleden in Moskou berekenen de organisatoren in Los Angeles voor de onderbrenging in het olympisch dorp het tweevoudige (35 tegen 18 dollar) per atleet. Voor het NOC was het daarom ook een „financiële meevaller maar een sportieve tegenvaller" (citaat Greidanus) dat de ruiters en basketballers niet konden voldoen aan de strenge selectienormen voor deelneming aan deze Spelen „Vooral met het transport van de paarden", zo heeft Van Bose op de bankafschriften kunnen aflezen, „zyn gigantische bedragen ge moeid. Alleen de huur van een box in het vliegtuig kostte al 10.000 gul den per paard. Voor de boten van de roeiers geldt in feite hetzelfde". Begrip ders, dat zij de criteria niet hebben verlegd toen eenmaal bekend werd dat de Oostbloklanden niet in Los Angeles zouden verschijnen. „Ik heb er alle begrip van de we reld voor dat daarover verschillend wordt gedacht. Op de ledenverga dering heeft dat onderwerp ook zwaar ter discussie gestaan, maar ik heb er nog steeds vrede mee dat het NOC de uitzendingscriteria niet heeft willen veranderen". Dus wielrenner Nico Verhoeven, die als reserve meereist naar Los Angeles, is gedwongen tot toekijken, terwijl ieder land vier renners mag in schrijven voor de individuele weg wedstrijd? Volgens Greidanus is dat een misverstand. „Verhoeven is niet aangewezen, maar wel inge schreven", is de ietwat cryptische verklaring van de delegatieleider. Met andere woorden: Verhoeven komt dus gewoon aan de start, maar is door het NOC niet aange wezen. „Ik zal het anders zeggen", precisieert Greidanus het merk waardige NOC-beleid. „Erik de Bruin is door het NOC aangewezen voor het onderdeel kogelstoten, omdat hij daarop de limiet heeft gehaald. Maar als de situatie het toelaat, mag De Bruin ook uitko men bij het discuswerpen, waar voor hij niet is aangewezen maar r hij wel is ingeschreven". Halsstarrig Het kwam het NOC dus eigenlijk niet eens zo slecht uit dat er geen ruiterploeg behoefde te worden af- gevaardigd? „Het scheelt finan cieel weliswaar een slok op een borrel", bevestigt Greidanus, „maar het zou een geweldig mis verstand zijn als daaruit zou wor den afgeleid dat de ruiters daarom niet zijn aangewezen. Dat is perti nent onjuist". De chef de mission toont evenzeer begrip voor het standpunt van de NOC-bestuur- Eén van de allergrootsten uit de geschiedenis van het American Foot ball, O.J. Simpson, draagt de Olympische vlam door de straten van Santa Monica. Vlakbij Los Angeles. (foto ap Het NOC is de laatste weken meermalen, en vaak niet ten on rechte, een halstarrige houding verweten, die wel erg schril af steekt tegen de manier waarop veelal in het buitenland wordt ge selecteerd. Maar aan dat zelfde NOC danken de 207 vaderlandse olympiërs het ook dat de huisves ting op het gigantische complex van de UCLA bijna perfect gere geld is. De atleten die inmiddels in het olympisch dorp zijn gearri veerd, spreken met niets anders dan lof over hun onderkomen. En dat is weer de verdienste van de werkgroep die driejaar geleden als een der eerste 28 appartementen vastlegde. „Een blind paard", zo prijst Greidanus de werkgroep, „kon meteen zien dat dit een van de mooiste plekken in het dorp is". Toch reisde de NOC-delcgatie een week geleden met de nodige scepsis naar Los Angeles af. „Maar achteraf', zo weet het duo Greida- nus-Van Bose nu, „is alle argwaan ten onrechte. Alles is hier bijna perfect geregeld, het enige min punt zijn de afstanden die je moet overbruggen. In vergelijking met Serajevo en Moskou heerst hier ook een ongelooflijk plezierige at mosfeer, en zijn de mensen ook se rieus bereid problemen op te los sen. Dat lag in Moskou wel an ders". LOS ANGELES (SID) - Na een tocht van 75 dagen en 13.000 kilometer door de Verenigde Staten kwam het Olympische vuur in de vroege zater dagochtend, een week voor de opening van de Spelen, tijdelijk in Los Angeles aan. Van het strand van Santa Monica over Hollywoods Sunset Boulevard werd de fakkel naar Olvera Street in het centrum van de stad gedragen. Gisteren ging het verder richting het 180 kilometer zuidelijker gelegen San Diego, aan de grens met Mexico, om vervolgens tijdig voor het openingsfeest op 28 juli op de eindbestemming te arriveren. De fakkelloop is een doorslaand succes geworden. „Half Amerika staat aan de weg", jubelde Peter Ueberroth, de voorzitter van het organisatie comité en bedenker van de lucratieve voetreis, die aanvankelijk nog gro ter was van opzet. Het oorspronkelijk beoogde aantal van 19.000 kilome ter werd teruggebracht tot 14.000, terwijl slechts 33 van de vijftig staten werden aangedaan. Vierduizend mensen - in plaats van de verwachte tienduizend - stortten ongeveer 9600 gulden per persoon ten bate van jeugd- en gehandicaptensport om de toorts als brandend symbool van volksverbroedering een stukje op de lange weg te mogen Het weerhield de sensatiegevoelige Amerikanen er geenszins van in grote getale naar de doorkomst van de vlam te komen kijken. In de grote steden stonden de nieuwsgierigen rijen dik langs het parkoers. In San Francisco alleen al waren naar schatting 100.000 mensen verzameld om te zien hoe een vrouw van 88 jaar, gezeten in een rolstoel, de fakkel over droeg aan een vijfjarig kind. Boeren onderbraken de werkzaamheden op het land, houthakkers staakten hun activiteiten in de Rocky Mountains, ziekenhuispatiënten werden met bed en al naar buiten gedragen, scholen kregen vrijaf en kerkkoren droegen hun trouw aan het vaderland uit in een lied „God bless Amerika". Door het opdringerige publiek waren veel lopers, onder wie beroemdheden als Mohammed Ali en de zoon van pre sident Ronald Reagan, verplicht te wandelen. Het tijdschema leed er overigens niet onder, zodat ook de bewoners van San Diego nog in staat worden gesteld het Olympische vuur te bewonderen. LOS ANGELES (ANP) - Rob Druppers heeft aan zijn Olympi sche verblijf in de Verenigde Sta ten in elk geval al een Nederlands record overgehouden. De Utrech ter verbeterde zaterdag bij interna tionale atletiekwedstrijden in Eu gene zijn nationale record op de 1000 meter tot 2 minuten en 17,07 seconden. Het oude record stond sedert 17 augustus van het vorig jaar op 2.17,20. Druppers leverde die prestatie destijds bij wedstrij den op het nationale sportcentrum Papendal. Bij de ontmoeting in Eu gene was de Braziliaan Joaquim Cruz de snelste in 2.14,54 vóór de* Amerikaan Jim Spivey, die precies twee seconden later over de eind streep kwam. Rob Druppers ein digde als derde vóór de Braziliaan Alberto Guimaraes voor wie een tijd van 2.17,57 werd afgedrukt. Beurskens Marathonloopster Carla Beurskens zegevierde gistermorgen vroeg bij een stratenloop over ruim 8000 me ter in Santa Cruz, vlakbij San José waar de atletiekploeg in een trai ningskamp verblijft. De Limburg se was de snelste van ruim 5000 deelnemers op een zeer geacciden teerd parkoers. Carla Beurskens verbeterde met haar tijd van 31 mi nuten en 16 seconden het wed strijdrecord met ruim zes secon den. Elly van Hulst zegevierde zater dag in een wedstrijd in Sacramen to op de 800 meter. De drievoudige nationale kampioene won van kop af in 2.06,27. In Sacramento waren de omstandigheden bepaald niet ideaal. Het was slechts vijftien gra den en er stond een forse wind. Dat was ook de oorzaak dat het meren deel van de 20.000 toeschouwers halverwege de wedstrijd de tribu nes al had verlaten. Achter Elly van Hulst werden de Canadesen Christine Slyth (2.06,53) en Ransa Clarke (2.06,54) respectievelijk tweede en derde. De zevenkamp- sters Tineke Hidding en Marjon Wijnsma en 400 meter hordenloop ster Olga Commandeur reisden vergeefs naar Los Gatos. Coach Wil Duitse zege L.UDWIGSBURG (DPA) - Het Westduitse herenhockeyteam is klaar voor het Olympisch toernooi. In Ludwigsburg werd Polen bin nen een etmaal twee keer versla gen. Zaterdag werd het 3-0 door drie schitterende doelpunten van middenvelder Stefan Blocher. De blonde technicus scoorde in zijn 116e landen wedstrijd in de 16e, 25e en 44e minuut. In dit laatste treffen voor de Spe len in Los Angeles toonde de 253- voudige international Michael Pe ter, dat hij geheel genezen is van zijn achillespeesblessure en angi na. Het was na de op 1 mei geleden nederlaag tegen India (1-2) de tien de achtereenvolgende overwin ning van de Westduitsers. Cram mogelijk afwezig in LA LONDEN (SID) - Steve Cram zal niet aan de Olympische Spelen van Los Angeles deelnemen tenzij hij binnen vijf dagen weer kan trai nen.' Dit heeft Cram, wereldkam pioen op de 1500 meter, verklaard in vraaggesprek met een krant. De Britse atleet sukkelt sinds een week met een enkelblessure. Cram raakte tijdens een 1000-meterloop in Edinburgh licht gewond. Westphal besloot, nadat hij de aan lopen voor het verspringen had geïnspecteerd geen risico's te ne men. „Het was verschrikkelijk. De aanlopen waren zeer ongelijk en bovendien stond er erg veel wind. Ik heb toen maar besloten te gaan trainen." Erik de Bruin kwam in Los Gatos in actie met de kogel en de discus. De Nederlandse record houder stootte de kogel over de ne gentien meter en wierp de discus ruim 62 meter. De Bruin had niet eens de moeite genomen de juiste afstanden te vragen, omdat hij dat niet van belang vond. „Het was ge woon een training en het ging lek ker." Voordat het deel van de atletiek ploeg, dat in San Jose verblijft, het Olympisch Dorp betrekt, zal het deze week nog deelnemen aan wedstrijden in Walnut en San Die- Rob Druppers: record, (foto ANP SPANKEREN (ANP) - De voor bereiding van Erik Breukink op de Olympische Spelen is danig in de war gestuurd nu zijn zusje waterpokken heeft gekregen. De 20-jarige wiel renner uit Spankeren, lid van de ploeg voor de 100 km tijdrit op de weg, moet voorlopig we gens gevaar voor besmetting in Nederland achterblijven en kon vandaag niet met de rest van de wielerselectie op het vliegtuig naar Los Angeles stappen. Het bloed van de renner is inmiddels op anti-stofTen ge controleerd. Blijkt Breukink niet te zijn besmet, dan reist hij een week later (29 juli) zijn ploeggenoten achterna. De ou derlijke woning, waar zijn zie ke zus verblijft, is voor Erik gedurende enige tijd tot ver boden terrein verklaard. Breukink heeft tijdelijk on derkomen gevonden bij een bevriende plaatsgenoot. De directeurszoon geeft geen blijk van ongerustheid over een mogelijk mislopen van de Spelen. „Die gedachte probeer ik uit te bannen. Het gevaar is ook niet zo groot, want ik ben de laatste tijd nauwelijks thuis geweest". Als voorberei ding blijft Breukink gewoon wedstrijden rijden".

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 13