Diepe knieval honkbalnegental Lauda dicht achter Prost Maurizio Sala: aparte klasse Fikse rel dreigt in honkbalwereld Na zege op Brands Hatch Titel voor Thackwell Races op Zandvoort Wathley loopt in op Kinigardner In finale van 4-0 naar 4-17 Cijfers MAANDAG 23 JULI 1984 BRANDS HATCH (ANP/Rtr/AFP/SID/DPA) - De meest succesvolle formule 1 coureur, Niki Lauda uit Oostenrijk, heeft gisteren op het circuit van Brands Hatch voor het record aantal van 162.000 toeschouwers zijn 22e GP-zege behaald. In de tiende race voor het wereldkampioenschap, de Grote Prijs van Engeland, schreef hij in een McLaren zijn derde overwinning in dit seizoen op zijn naam en na derde hij zijn stalgenoot Alain Prost, de leider in het WK- klassement, tot op anderhalf punt. Met nog zes races te rijden lijkt het duel om de wereldtitel uit te draaien op een tweestrijd tussen Prost en Lauda. Op het circuit van Brands Hatch werd Lauda in de slotfase niet meer bedreigd. De Oostenrijker reed een perfecte race en zag in de laatste ronden zijn concurrenten een voor een gas terugnemen we gens benzinetekort. Daardoor schoof Derek Warwick in een Re nault op naar de tweede plaats en de jonge Braziliaan Ayrto Senna in een Toleman naar de derde. Nelson Piquet, die lange tijd Prost en daar na Lauda het leven zuur had ge maakt, zakte van de tweede plaats terug naar de zevende en werd vrij- MISANO (DPA) - De strijd om de Europese titel in de formule 2-wa- gens is voortijdig beslist. De Nieuwzeelander Mike Thackwell is reeds na acht van de elf races zeker van het kampioenschap. In zijn Ralt-Honda won de 23-jarige cou reur zaterdag in Misano de achtste wedstrijd. De uitslag van formule 1 race om de Grote Prijs van Engeland is: 1. Niki Lauda (Oos) McLaren, 71 ron den (298,626 km) in 1.29,28 2. Derek War wick (Gbr) Renault op 42,123 sec. 3. Ayr- ton Senna (Bra) Toleman op 1.03,328 4. Elio de Angelis (Ita) Lotus op 1 ronde 5. Michele Alboreto (Ita) Ferrari op 1 ron de 6. Rene Amoux (Fra) Ferrari op 1 ronde 7. Nelson Piquet (Bra) Brabham op 1 ronde 8. Patrick Tambay (Fra) Re nault op 2 ronden 9. Piercarlo Ghinzani (Ita) Osella op 2 ronden 10. Andrea de Cesaris (Ita) Ligier op 3 ronden 14. Huub Rothengatter (Ned) Spirit op 9 ronden Stand om het wereldkampioenschap na 10 van de 16 races: 1. Alain Prost (Fra) McLaren 34,5 punt 2. Lauda 33 3. De Angelis 26,5 4. Arnoux 23,5 5. Keke Rosberg (Fin) Wil liams 20 ZANDVOORT (ANP) - Uit Brazilië komen per traditie su persnelle autocoureurs. Dit seizoen toont Maurizio Sala zich in Europa de rijder, die probleemloos kan aansluiten in het rijtje Fittipaldi-Piquet-Senna. Sala won gisteren in Zandvoort de zesde race om het Europees kampioenschap formule Ford 2000, de klasse, waarin talenten hun ware kwaliteit dienen te bewijzen. wel kansloos in zijn streven de we reldtitel te prolongeren. Piquet benutte de pole-positie zoals het behoort en was bij de start het snelste weg. Prost en Lau da volgden de Braziliaan op de voet. In het achterveld raakten drie wagens elkaar. Zij vlogen alle rich tingen, behalve de.goede, uit en kwamen in het gras en tegen de banden voor de vangrails op ge vaarlijke punten in het circuit tot stilstand. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor en de ravage was beperkt, zodat de wedstrijdlei ding de race niet afvlagde. Dat ge beurde wel in de twaalfde ronde na een crash van Jonathan Palmer in de Clark-bocht, de laatste voor het rechte eind naar de tribunes. De 27-jarige Brit stuurde zijn Ram- Hart vol in de vangrails, kroop er ongedeerd uit en zag vervolgens zijn bolide in vlammen opgaan. Door de rookontwikkeling werd het zicht van de overige coureurs zodanig belemmerd, dat de jury uit veiligheidsoverwegingen besloot de race te onderbreken. Na 58 minuten volgde een her start over zestig ronden. Prost nam onmiddellijk de leiding, viel vrij vlot met mechanische probléfcnen uit, waardoor Piquet automatisch aan kop kwam. Lauda hield^mrh een tijdlang achter de Braziliaan schuil. Pas in de 42e ronde meldde Lauda zich aan het hoofd van het al sterk uitgedunde veld. Piquet poogde de Oostenrijker te volgen, bleef rondenlang op twee secon den achter de Mclaren hangen, maar verbruikte daarbij zoveel benzine, dat hij in de laatste tien ronden in toeristentempo over het circuit reed. De Angelis, Alboreto, Arnoux, Tambay, een voor een volgden zij het voorbeeld van de Braziliaan, waardoor Warwick en Senna plotseling opdoken op de tweede en derde plaats. Huub Rothengatter reed de race ook uit. Hij eindigde op de veer tiende en laatste plaats met negen ronden achterstand op Lauda. Dat forse verschil was ontstaan door een langdurige pitstop van Ro thengatter. Sala bezit, zo konden de 30.000 kij kers in Zandvoort vaststellen, een geweldige rijvaardigheid. De Brit Davies kon hem in de wedstrijd over vijftien ronden nog lange tijd voorblijven met zijn snellere Rey nard, maar moest met een leeglo pende voorband voortijdig de strijd staken. Toen, drie ronden voor het eind, was Sala zijn Britse concurrent al voorbij gestoken. De jeugdige Braziliaan vloog veel har der door de met olie besmeurde Tarzanbocht heen dan wie ook in het 34 rijders tellende deelnemers veld. Sala, die eerder op Brands Hatch, Zolder en Donington won. NIMES (Belga/Reuter) - De Britse motorcrosser Je remy Wathley heeft gisteren bij de Grote prijs van België geprofiteerd van de slechte dag van de Oos tenrijker Heinz Kinigardner, die eerste is in de stand van het wereldkampioenschap in de 250 cc- klasse. Wathley kwam in Nimes in beide manches als tweede over de eindstreep en voegde 34 punten toe aan zijn totaal. Hij liep daardoor flink in op Ki nigardner, die in de eerste heat achterop raakte door een valpartij en in de tweede de finish niet haalde door motorpech. De eerste manche leverde een overwinning op voor de Westduitser Arno Drechsel. In de tweede was de Fransman Jacky Vimond, die vorige week de minste moeite had met de Limburgse modder tijdens de Grand Prix van Nederland, ongenaak baar tot groot genoegen van de supporters uit zijn nabije woonplaats Maubeuge. In deze manche werd de Nederlander Gert Jan van Doorn vierde, waardoor hij de Berg Mare Vel- keneers in de algemene rangschikking voor de we reldtitel is genaderd tot op één punt. Van Doorn bezet de vijfde plaats. De Nederlandse coureurs spelen momenteel geen vooraanstaande rol in de strijd van de twee-literbo- lides. Nationaal kampioen Lammie van de Heuvel blijkt op Europees niveau niet in staat de voetsporen te drukken van zijn nationale voor gangers Krab (kampioen in 1979) en Euser. Van den Heuvel werd in Zandvoort vierde en klom in de tussenstand van de Europese titel strijd naar de tiende plaats, met 66 punten achterstand op leider Sala. De Eindhovenaar weet waar het verschil in de top van het klasse ment aan ligt. De inbouw van een hoog vermogende krachtbron moet Van de Heuvel binnenkort opstuwen in de vaart van het Euro pese race-circus. In de Formule Ford 1600 plaat sten zich gisteren vier Belgen en vier Nederlanders (Bottelier, Franssen, Kalff en Valkenburg) voor de finaleronde om het Euro pese kampioenschap half septem ber in Zandvoort. De Belg Huys- man won de beslissende kwalifica tierace. Spannend race-werk was vooral te bewonderen bij de zware toerwagens. Fred Frankenhout, in 1982 gestopt, was voor één keer HAARLEM (ANP) - Wat zo mooi had kunnen eindigen, werd een drama. In een ontgoo chelende finale ging Nederland in de dertiende Haarlemse Honkbalweek totaal onderuit tegen Canada: 4-17 in zeven innings! De altijd naar argumenten zoekenden - immers deze Honkbalweek was volgens de zwartkijkers zeer zwak bezet - zullen in hun handen wrij ven, want de Honkbalweek is gered. Nederland heeft niet gewonnen Canada dat in dit toernooi een zeer zwakke start kende en ternauwer nood de play-offs haalde (ook al weer via een triomf op Oranje), ont popte zich in het laatste weekeinde als de sterkste ploeg van het toer nooi. Nadat het moeiteloos zater dag in eveneens zeven innings over Washington State was heengewan- deld (13-1), kreeg Nederland giste ren de tweede confrontatie met de ze ontketende Canadezen. Niet al- leeen waren ze aanvallend bijzon der produktief, maar ook de wer persstaf bleek veel meer kracht in de bagage mee te torsen dan aan vankelijk was verwacht. Rod Heisier bedwong Washing ton met de cijfers 2-4-6-0, gisteren werd Alain Paternaude de winnaar met 2-0-2-0 in vijf innings. Daar voor had Barry Kuzminski als heu velman gefungeerd, maar hij kreeg slechts twee innings de kans zijn talenten te tonen. Talenten waar- Werpcijfers Nederland: Jan Hijzelen- doorn (3 1/3 inn.+ 1 man): 3-0-6-1; Ron Giroldi (2 2/3 inn.+ 2 man): 3-2-3-1; Bart Volkerijk (2/3 inn.): 1-0-4-0; Haitze de Vries (4 man): 0-0-4-0; Judsel Baranco (1/3 inn.): 0-1-2-0. Canada: Barry Kuzminksi (2 inn.+ 2 man): 0-2-2-0, Alain Paternoude (5 inn.) 2-0-2-1. Homeruns Nederland: Marcel Joost (le inn.) met 1 man aan boord Canada: Larry Downs (7e inn.) met 1 Persoonlijke prijzen: Grootste pechvogel: Bill Karwacki (Washington); Beste coach Eric Mac kenzie (Canada), Populairste speler: Bo bo Brayton (Washington); Beste slag man: Don Lovell (Washington); Beste werper Alain Paternoude (Washing ton); Waardevolste speler John Ivan (Canada). voor de Nederlandse aanval, want reeds in de eerste slagbeurt joeg Marcel Joost met Charles Urbanus voor zich de bal uit het stadion voor een homerun; 2-0 weinig ont zag toonde. Toen Kuzminski in de derde innings opnieuw moeilijkhe den kreeg - Blacquiere kreeg „ge raakt werpen" en Thijs Vervaat een vrije loop - was het afgelopen. Paternaude besteeg de heuvel, werd ontvangen door Frank Bos met een schitterende honkslag- stootslag waarna Charles Urbanus hem eveneens kansloos sloeg waardoor Nederland op dat mo ment een comfortabele voorsprong van 4-0 bezat. Alles leek rozegeur en maneschijn. De gezangen rol den van de kolkende tribunes, de pessimisten leken in het ongelijk te worden gesteld. Maar dat was naar later bleek het enige vuurwerk van Neder landse zijde. Paternaude herstelde zich op formidabele wijze, stond geen enkele honkslag meer toe en gaf ook geen enkele vrije loop meer weg. Slechts één maal nog bereikte een Oranje-man het derde honk door een fout in het binnen veld en nog één maal door „geraakt werpen". Maar voor het overige heerste Paternaude soeverein. op een ongelooflijk wrede wijze ka pot geslagen. Liefst zestien Cana dese aanvallers betraden het slag- perk, die een ware regen van honk- slagen (elf), waaronder twee home runs, over de hoofden van de Ne derlandse werpers lieten neerda len. Resultaat: dertien runs. Girol di werd na twee man vervangen door Bart Volkerijk. Flitsend De onverstoorbare Hagenaar maakte een flitsende start. Eerst verschalkte hij Doug McPhail met een briljante aangooi op het derde honk, vervolgens waren zijn wor pen voor Rob Thompson onbe speelbaar. Twee nullen in nauwe lijks zestig seconden. De lucht klaarde op, maar heel kort. Wat daarna gebeurde zal Volkerijk lang bijblijven. Vier honkslagen, waar onder twee tweepitters verdwenen in het veld en de achterstand be droeg plotseling vijf runs: 4-9 In een wolk van stof schuift de Canadees John Ivan i waarbij arbiter Pieters als getuige fungeert. r de thuisplaat. Vlak daarvoor evenwel tikt catcher Paul Smit. hem i Haitze de Vries werd opgeroe- Fafen pen, mocht vier man bestrijden, die hem alle kanten op sloegen, waarbij een homerun van Larry Downs en bij de stand van 4-13 was het ook voor dé Fries afgelopen. Judsel Baranko was de vierde werper in één slagbeurt maar ook hij kon de Canadese runhonger niet geheel afstoppen. Een twee- honkslag, een vrije loop en een tweede homerun joegen de score op naar de trieste eindcijfers van 4-17. Het was gebeurd.. Een verklaring voor het plotse linge falen van de werpers? Shapi ro, nog niet geheel bekomen van het enorme pak slaag: „Te weinig competitie breekt ons op. We kun nen geen zes of zeven wedstrijden in één week spelen. Dat is duide lijk geworden. Zelfs niet met het systeem zoals we het nu hebben geprobeerd. Daarvoor ontbreekt toch de kracht. Dan kom je op een gegeven moment een team tegen als Canada, met een veel langere honkbalgeschiedenis die veel meer strijd moet leveren in eigen land, en dan zie je plotseling weer eens de tekortkomingen. Maar we we ten nu wat er aan mankeert en dat is met het oog op het wereldkam pioenschap in Cuba in oktober erg belangrijk. We kunnen er veel mee doen, maar de vraag blijft natuur lijk of we er veel aan kunnen ver anderen. Je kunt het de ploeg niet kwalijk nemen. Wanneer we meer van dergelijk zware wedstrijden zouden kunnen spelen, zou spoe dig een wijziging ten gunste intre den, want talent is er in Nederland in overvloed". De Canadese coach Brian McRo- bie tenslotte: „Wij zijn klaar voor het Olympisch demonstratie-toer nooi. Dat is zeker, maar ik had eer lijk gezegd meer tegenstand van Nederland ingecalculeerd in deze eindstrijd. Want wat Nederland heeft laten zien in dit toernooi vond ik bijzonder goed en boeiend". Moeilijk Toen Canada wat was warm ge draaid, waarbij de driehonkslag in de eerste slagbeurt van John Ivan - terecht uitgeroepen tot de waarde volste speler van het toernooi - geen schade aanrichtte, kreeg star ter Jan Hijzelendoorn het moeilijk. In de vierde slagbeurt gaf Canada al een voorproefje van wat er later zou gebeuren. Vier honkslagen op rij gemixed met een fout in het ver- re-veld en nog eens een wilde worp betekenden het einde voor de lan ge Amsterdammer, die bij de stand van 4-3 verdween. Ron Giroldi werd zijn opvolger, maar hij kon niet verhinderen dat Canada langs zij kwam op een vijfde hit en een tweede kostbare fout. De zon bleef echter schijnen, de fans geloofden nog in een omme keer al werd de jubel al iets min der. In de zevende slagbeurt echter werden alle nog aanwezige illusies HAARLEM (GPD) Het Europese honk balkampioenschap van 1985 dreigt de inzet te worden van een fikse rel tussen het orga nisatiecomité en de Koninklijke Neder landse Baseball en Softball Bond (KNBSB). Bij het bondsbestuur zijn ver zoeken binnengekomen om het EK nu eens niet, zoals tot nu toe steeds het geval was, in Haarlem te laten plaatsvinden. Hoewel de zaak nog niet in het bondsbestuur is be sproken, wordt die mogelijkheid pertinent afgewezen door het organisatiecomité van de Haarlemse Honkbalweek, dat traditio neel ook altijd de zaken rond het EK regelt. Een meerderheid van dat uit negen per sonen bestaande comité wenst uitsluitend het Haarlemse Pim Mulier-stadion als de cor te zien. Vice-voorzitter Hans de Bie zal zelfs zijn functie ter beschikking stellen wanneer er ook maar één wedstrijd buiten de Spaarnestad wordt gespeeld. De Bie: „Een dergelijke spreiding zal het toernooi én de organisatie devalueren. Eén van de argumenten om bijvoorbeeld een deel van de wedstrijden elders te laten spelen, zou zijn om een stad als Eindhoven ervaring op te laten doen voor het wereldkampioen schap, dat in 1986 onder meer daar wordt georganiseerd. Ik ben van mening dat die mensen veel beter een heel toernooi in Haarlem stage kunnen lopen". Maar er zijn nog meer argumenten om Nederland, Italië en een handvol derde rangs landen uitsluitend in Haarlem te la ten spelen. Organisatievoorzitter Piet Tromp: „De verkoop van passe-partouts zal een stuk minder zijn wanneer er op ver schillende plaatsen wordt gespeeld. Boven dien zal er echt geen publiek afkomen op een wedstrijd tussen Spanje en Belgie in Eindhoven. Wordt die wedstrijd in Haarlem gespeeld, dan pikken de mensen dat potje mee als voorwedstrijd voor een Nederland- Italië later op de dag. Daarnaast speelt nog mee dat Haarlem is aangewezen als honk balcentrum van Nederland en dat de steun van de Nederlandse Sport Federatie daarop is afgestemd". Of het bestuur van de KNBSB andere ste den zal gaan aanwijzen, is nog maar hele maal de vraag. Penningmeester Dries de Zwaan: „Er zal wel een heel goede aanbie ding moeten komen, willen wij besluiten om Haarlem de rug toe te keren. Er zal bo vendien gekeken moeten worden naar de toekomst, want als het comité consequen ties verbindt aan het elders spelen van het EK voor toekomstige honkbalweken, dan zou dat voor de KNBSB financieel een flin ke klap betekenen. Tenslotte ontvangen wij uit de winst van elke Honkbalweek onge veer een ton, terwijl wij er als bond nauwe lijks iets voor hoeven te doen. Als de KNBSB dwars gaat liggen, zou de kans be staan dat de organisatie van de Honkbal week een volgende keer gewoon het Neder lands team vrijkoopt en de winst volledig zelf incasseert. En dat zou, mijns inziens, een veel te hard gelag zijn". Een begrijpelijke reactie van de financië le man in het bondsbestuur, want in de ja ren met een Honkbalweek kan hij vast re kenen op een forse bijdrage aan zijn begro ting. Dat zal ook dit jaar weer het geval zijn, want er kwamen in de afgelopen acht da gen ruim 90.000 toeschouwers, hetgeen dik voldoende is om de kosten te dekkken. Bij na 10.000 daarvan zagen zondag Nederland in de finale compleet afgaan tegen Canada. Na een aanvankelijke 4-0-voorsprong stort te de ploeg van Harvey Shapiro compleet in. De Canadezen kwamen in de vierde slagbeurt naast de Orar\je-ploeg en gaven Nederland vervolgens in de 7e inning een afstraffing die zijn weerga niet kent. Werper Bart Volkerijk kreeg twee man vrij snel aan de kant en er leek weinig aan de hand Maar toen begon het. De ene bal na de andere werd door de Canadezen goed geraakt en toen Marcel Joost. 36 minuten later via een vangbal eindelijk een einde maakte aan de inning, stonden er in totaal 17 punten voor Canada op het scorebord. Een pak slaag van jewelste, na een Honk balweek waarin Nederland goed speelde. Een laatste krachtsinspanning bleek echter te veel gevraagd van de Oranje-ploeg.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 11