Tk val in een groot gat' Het gouden tijdperk is voorbij Amerikaanse Martin wint de vrouwen-Tour 'Deze Tour maar snel vergeten' Jacques Hanegraaf: 'Het was een droomdebuut Fignon in Boxmeer Tourspel dagprijs Joop Zoetemelk is bang voor de toekomst 'Pas over een jaar ben ik weer de oude' PAGINA 10 MAANDAG 23 JULI 1984 f Hanegraaf (fotoANP) PARIJS (GPD) - In de Tour van de nieuwe dynamiek, zoals de suc cesvolle Franse ploegleider Cyrille Guimard de 71e editie van de Ron de van Frankrijk karakteriseert, zijn de noteringen van Nederland se wielrenners op de internationale markt flink gedaald. Het gouden tijdperk is definitief voorbij, met dank aan de heren Zoetemelk, Kui per, Knetemann en Raas. Uit deze Tour viste de vaderlandse inbreng slechts één ritzege (Raas in Bor deaux) en zo'n magere score is sinds 1970, toen Rini Wagtmans de afstand tussen Carpentras en Montpellier het snelst overbrugde, niet meer voorgekomen Het is gebleven bij wat kruimels en een troostprijs, waarover Jack Hanegraaf zich ontfermde. Hij fietste bijna de hele Ronde in een knalrood tricot, die de leider van het tussensprintklassement voor het publiek herkenbaar maakte. Tijdens het verloop van de Tour heeft Hanegraaf een straatlengte voorsprong op de nummer twee in dit klassement opgebouwd. En dat zegt meer over de apathie van de De sluikharige brunette uit Boul der (Colorado) wist zich overigens na de beklimming naar het ski oord La Plagne al zeker van de ze ge. Martin: „Met drie minuten voorsprong op Hage hoefde ik me slechts op haar wiel te richten". Moeiteloos pareerde zij alle aanval len, die de Nederlandse ploeg in de resterende etappes lanceerde. He- leen Hage: „We hebben van alles geprobeerd, maar we kregen geen enkele kans haar los te rijden". De bergritten waren beslissend in deze Ronde en daarin was de 26- jarige Amerikaanse met afstand de beste. Ze won er twee en moest al leen in Morzine haar rivale Hage voor laten gaan omdat ze in de af daling van de Joux Plane ander halve minuut langzamer was dan de vervaarlijk naar beneden sui zende Hage. Martin fietst sinds 1980, maar grote successen had ze tot gisteren niet kunnen realiseren. Ze won een keer de proloog van de Ronde van Texas, om meteen huiswaarts te De beste ronderenner die Neder land ooit gekend heeft moet er nu echter aan geloven. Het afscheid van wat hij als het 'lieve leventje' beschouwde nadert snel. „Wij ren ners hebben het toch goed", pleegt hij te zeggen. „Alles is voor ons verzorgd. Eten, drinken, slapen, masseren... Het enige wat we moe ten doen is fietsen. Dat is een mooi bestaan". Straks valt de deur ach ter hem in het slot en wordt hij ge confronteerd met de dagelijkse dingen die tot nu toe aan hem voor bij zijn gegaan. Wielrennen, beseft de 37-jarige Franse Nederlander uit Germigny l'Eveque, is eigenlijk een asociale sport. Het ontwricht het normale leven. „Voor menselijke aspecten is geen tijd. Nu zie ik ineens aan mijn kinderen Karl en Letricia hoe hard de tijd is gegaan. Met de op voeding heb ik me nooit bezigge houden. Dat kon eigenlijk niet. Ach, of ik daar achteraf spijt van heb? Ze wisten niet beter. Ik was nog niet thuis of ik pakte mijn va liezen al weer om naar een andere wedstrijd te gaan". Zuinigheid En Zoetemelk wilde vooral veel fietsen. Vroeg een ploegleider met de wedstrijdkalender in de hand wie welke koersen wilde rijden, dan kon je er donder op zeggen dat concurrentie in deze dan over Ha- negraafs sprintkwaliteiten. Verder heeft de Rijsbergenaar nog een gele trui mee naar huis kunnen nemen, evenals Adrie van der Poel, die in Soissons ook nog een niets betekenende „vliegende etappe" op zijn naam bracht. Ech ter, toen het secondenspel door Barteau, Le Guilloux en de Portu gees Ferreira in de vijfde etappe was beëindigd, viel ons land als wielernatie bij uitstek door de mand, de triomf van Raas ten spijt. Vooral in de bergen kregen Win nen c.s. harde klappen. „Het is een normaal verschijn sel", zegt Peter Post over die terug val. „Je hebt het met ons voetbal ook gezien: na goede jaren komen er onherroepelijk slechte. Ik had trouwens ook voorspeld dat het dit jaar wel eens wat minder zou kun nen gaan in de Tour. En dat heeft niets te maken met twee Neder landse ploegen die tegen elkaar rij den. Natuurlijk zou het beter zijn als je met elkaar samenwerkt, maar je moet er altijd voor oppassen dat je openlijk combines in elkaar gaan omdat ze moest werken. Ze heeft ook al kennisgemaakt met de schauwzijden van het métier. In haar eerste jaar brak ze een arm, het seizoen daarop een sleutel been. Het bedierf haar plezier in het wielrennen echter geenszins. De Tour de France ervoer Mar tin, dochter van een arts, als een fantastische ervaring. Aangezien ze slechts twaalfde werd in een se lectiewedstrijd, mocht ze niet naar de Olympische Spelen. „Maar dat spijt me nu niet meer", aldus de ge lukkige Martin, „ik denk dat dit toch mooier is". Dagsucces Het laatste dagsucces was op nieuw voor een pupil uit het team van Scheperkamp. De Nederland se kampioene zag een grote wens in vervalling gaan: winnen op de Champs Elysées. Meijer: „Toen ik een maand geleden Nederlands kampioen ben geworden kende niemand mij, nu heb toch laten Zoetemelk telkens als eerste zijn vinger opstak. Hij wilde overal aan de start komen. Altijd was hij am bitieus ook al dacht de buitenwe reld er anders over, omdat hij nooit de rol van aanvaller accepteerde. Hij verdedigde en daarin school zijn kracht. Ook in het tijdperk Merckx, toen hij de kwalificatie 'wieltjeszuiger' kreeg. „Maar", zegt Raymond Poulidor, die tot zijn veertigste jaar de Tour de France reed, „hij was wél de enige die dat wiel ook kon houden. Dat was een enorme prestatie". De in Frankrijk nog altijd zeer populaire Poulidor heeft bewonde ring voor Zoetemelk. „Waarschijn lijk omdat ik zijn beste voorjaar, dat van 1974, nog zo goed herinner. Hij won alles wat er te winnen was. De Catalaanse Week, Parijs-Nice de Ronde van Romandië...". Op het hoogtepunt van zijn vorm echter sloeg het noodlot toe. Op 22 mei knalde Zoetemelk in volle vaart op een verkeerd geparkeerde Engelse auto. Hij liep een scheur op in het rotsbeen en een dreigende hersen vliesontsteking was er de reden van dat de Nederlander in kritieke toestand kwam te verkeren. Zoetemelk kwam er bovenop, reed een jaar later de Tour de Fran ce weer en pakte in 1980 zelfs de overwinning, overigens na het uit vallen van Bernard Hinault die met steekt. Ik hou er niet van afspraken te maken en wedstrijden weg te ge ven. Ik heb alleen niet begrepen dat er bij Kwantum mensen fietsen die hun gram op ons hebben willen halen". Hoewel de ploeg van Post als tweede is geëindigd in het geldklassement, heeft die volledig gefaald. Over de hele linie. Het be gon al met het missen van de pro loog door Oosterbosch, die een paar dagen later geblesseerd, maar bovenal gedemoraliseerd, afhaak te. Vervolgens lieten ook de sprin ters Vanderaerden en Eddy Planc- kaert het lelijk zitten, al maakte Vanderaerden dan iets goed door zijn tweede etappezege. Maar de kopmannen Anderson en Winnen gaven in het geheel niet thuis. De enige meevallers bij Panasonic wa ren de Belg Nulens als knecht, maar vooral de Twent Gerard Veldscholten. De rouleur uit Oldenzaal is ook de beste Nederlander geworden in het eindklassement. Post, die maar moeilijk zijn verlies kon verwer ken, over hem: „Gerard leert ge weldig veel. Het kan in de toe zien dat ik best een stukkie kan fietsen". In totaal behaalde de Nederland se ploeg vijftien ritzeges in acht tien etappes. Voor de meeste daar van tekende Mieke Havik, door de speaker een formidabele ambassa drice van de vrouwentour ge noemd. Petra de Bruin, Connie Meijer en Heieen Hage ware ieder goed voor drie overwinningen en Hanneke Lieverse passeerde een maal als eerste de streep. Slechts Rita Timpers bleef op nul staan. ernstige knieproblemen kampte. „Het jaar waarin hij de Tour won was hij een kleine Zoetemelk ver geleken bij de renner die ik in 1974 had gezien. Alleen moet je je afvra gen of hij net zo'n lange carrière zou hebben gehad als nu, wanneer hij op dat topniveau was blijven fietsen", aldus Poulidor. Zuinigheid werd het kenmerk van de Nederlander. Naast zijn enorme bezetenheid. Zoetemelk leeft als een monnik voor zijn sport. Hij gaat niet op stap, kruipt 's avonds vroeg onder de wol en beschouwt het routeboek van wie lerwedstrijden als de plezierigste lectuur. Hij sprong niet kwistig om met zijn krachten en pleegde geen roofbouw op zijn lichaam door kunstmatig extra kracht te verza melen. Hoewel hij in de Tour de France drie maal is 'betrapt' op het gebruik van verboden stimuleren de middelen is hij beslist geen 'dro- geur', geen slikker. Hij had er zelfs een panische angst voor en wilde van elk medicijn dat hem werd voorgeschreven weten of het wel was toegestaan. Schandpaal Zoetemelk nam medicijnen om gezond te blijven, zijn lichaam op peil te houden. En dat mag niet in de wielersport. Meneer Levitan mag ongestraft sportmensen aan de zwaarste beproevingen bloot stellen, het is renners verboden zich er adequaat tegen te wapenen. In 1977 kreeg Zoetemelk een hor moonpreparaat omdat zijn li chaamsgewicht door de zware in spanningen sterk was afgenomen en hij werd prompt gepakt. In 1979 kreeg hij - zonder dat er straf werd opgelegd - een schriftelijke mede deling dat hij positief was bevon den in de laatste etappe en vorig jaar werd hij opnieuw aan de schandpaal genageld. Hij werd het slachtoffer van de willekeur in een land, waar vooral de laatste tijd een loopje wordt genomen met de con troles. Zoetemelk, of beter zijn strijd lustige echtgenote Francoise, pikte dat niet en achtervolgt via advoca- komst een goede man voor het klassement worden. Hij is erg sterk, maar nog geen winnaarsty pe. Je moet hem ook steeds met rust laten, ik bedoel ermee dat je hem op zijn manier moet laten rij den. Anders wil hij nogal eens gauw op hol slaan". Zelf was Veldscholten bijzonder tevreden met zijn Tour. „Jammer van die ene zwakke dag, toen ik di rect al bij de beklimming van de Lautaret in moeilijkheden kwam. Ik wil het niet als excuus aanvoe ren, maar ik moet er wel bij zeggen dat ik die dag wel hinder onder vond van een valpartij een dag eer der. Op Alpe d'Huez heb ik toen slecht geslapen, maar goed, al met al mag ik toch niet mopperen met mijn plaats bij de eerste twintig. Je moet niet vergeten dat er in deze Tour meer klimmers dan ooit wa ren". Daartoe behoorde dit keer zeker niet Peter Winnen, die genadeloos door het ijs zakte. Nog altijd weet de kleine Noordlimburger niet waarom. Winnen: „Echt, ik weet niet wat er fout gegaan is. Volgens mij ben ik nog nooit zo gezond aan ten de UCI nog altijd met proces sen. Het laatste rapport, waaruit moet blijken of hij al dan niet schuldig is, zou gereed zijn maar is nog niet vrijgegeven. Die schand vlek, voor zover daarvan trouwens sprake is, heeft hij dus niet kunnen uitwissen net zo min als zijn revan che voor vorig jaar slaagde. Want als 30e op 1 uur 6 minuten en 2 se conden in Parijs eindigen is een af scheid dat Zoetemelk eigenlijk on waardig is. „Hij is een jaar te lang doorge gaan", vindt Jacques Goddet de 79-jarige directeur van de Tour de France. Zoetemelk heeft die kreet tijdens deze Ronde maar al te vaak gehoord. „Ik heb 'ja' gezegd toen me werd gevraagd of ik de Tour nog een keer wilde doen en ik wist dat zoiets op mijn leeftijd een risi co inhoudt. Alleen was voor de Tour het moment om afscheid te nemen nog niet aangebroken. Ik werd tweede in de Tour de l'Au- de". Zelfs tijdens de Ronde van Frankrijk bleef er hoop bij Joop. „Ik ben al vaker momenten tegen gekomen dat het minder ging", zei hij na de Pyreneeën-rit, waarin hij geplaagd door maagkrampen 28 minuten verspeelde. Gaandeweg echter, in de Alpen erkende hij dat er sleet op is gekomen. De motiva tie nam af en Zoetemelk reed al leen nog over de bergen omdat hij voor de veertiende keer Parijs wil de halen. Hij accepteerde zijn mati ge optreden. „Het was geen Tour een Tour begonnen. Ik heb me er ook nooit zo goed op geprepareerd. Ik kwam alleen niet door een be paalde barrière. Ik hou het erop dat de sterren voor mij slecht ston den". Na het debacle in La Plagne liet Winnen zich ontvallen dat hij graag de Ronde van Spanje in zijn voor bereidingsprogramma ziet opgeno men. Winnen: „Daarmee wil ik niet zeggen dat mijn voorbereiding slecht was. In voorgaande jaren heb ik altijd hetzelfde programma gedaan en ging het steeds goed. Maar als ik in Spanje zou kunnen rijden, is dat nooit weg. Je doet er altijd weer enige hardheid op. Het is echter de vraag of we er met onze ploeg heen kunnen, want die ronde overlapt enkele klassiekers". Wie hebben dan de toekomst in Nederland? Post: „In de eerste plaats Veldscholten. En Hanegraaf misschien voor de eendagswed- strijden. Verder vind ik Theunisse en groot talent en hetzelfde geld voor Rooks. Maar die moet zich wel wat beter ontwikkelen in het hooggebergte". Al met al een ma gere opsomming. voor mij. Die ploegen van Hinault en Fignon probeerden elkaar ka pot te maken, waardoor er ver schrikkelijk veel tempowisselin gen waren. En ik hou niet van dat hollen en stilstaan". Zoetemelk haakte af, net als alle andere Ne derlanders en dat deed hem eigen lijk nog meer pijn. „Al ben ik er van overtuigd dat Veldscholten een goeie kan worden, als hij wat meer inzicht krijgt. Hij is veel ver beterd. Nu maken we ons druk om dit klassement en je vraagt je af wat er in de toekomst van terecht moet komen... Maar er komt wel Niet gecoacht door Zoetemelk, overigens want herhaaldelijk heeft hij laten weten geen functie in de wielersport te ambiëren. „Ik kan hard zijn voor mezelf, maar niet voor anderen. Ik kan niet comman deren". Trouwens, onderdanigheid is voor solist Zoetemelk ook al niets, zodat het baantje van ober- kelner in het hotel Richmond van zijn vrouw net zo min voor een zon nige blik in de toekomst kan zor gen. „Ik zie er als een berg tegen op", geeft hij toe, „ik zal in een groot zwart gat vallen". PARIJS (GPD) - Tour de France-winnaar Laurent Fig non rijdt vandaag in Boxmeer zijn eerste criterium. De Frans man start een dag later in het Belgische Ronse en laat daar mee een wedstrijd in eigen land (Callac) schieten. De reden daarvan is dat ploegleider Cyrille Guimard de hele Renault-formatie heeft te ruggetrokken voor die wed strijd. De Italiaan Francesco Moser krijgt er namelijk een groter startgeld dan de Tour winnaar. En dat verschil van 2000 gulden (13.300 voor Moser en 11.400 voor Fignon) is Gui mard in het verkeerde keelgat geschoten. Behalve in Boxmeer zal de Tour-winnaar nog vier wed strijden in Nederland rijden: 1 augustus start hij in Linne, 2 augustus in Tiel, 8 augustus in Valkenswaard en 11 augustus in Kamerik. PARIJS (GPD) - Goed be schouwd was hij de enige Neder lander die op de Champs Elysées kon zeggen dat hij nog wat gewon nen had in deze Tour. Jacques Ha negraaf werd gehuldigd als leider van de tussensprints en daarvoor kreeg hij de Rode Trui. Weliswaar een onbetekenend tussenklasse- ment, gemaakt om de sponsor te plezieren en in het begin van de Ronde nog voor wat spanning te zorgen, maar Hanegraaf was er ge lukkig mee. „Ik wil deze trui dra gen in de criteriums en het levert me zeker ook geld op. Als ik het vergelijk met een ritzege, waardoor het startgeld met 250 gulden wordt verhoogd, zeg ik: het zijn twee etappe-overwinningen". De 23-jarige Rijsbergenaar trad voor de eerste keer aan in de Ron de van Frankrijk. „En", meende hij, „het was een droomdebuut". Een opmerking die waarschijnlijk meer slaat op het feit dat hij een dag in de Gele Trui reed, dan op het veroveren van het rood. Het be% Henk Lubberding: PARIJS (GPD) - Zeven kilometer was zaterdag voor Henk Lubber ding de individuele tijdrit aan de gang toen hij op het uiterst lastige parkoers voorbij werd gestoven door de ontketende Fransman Ro bert Alban. Geschrokken ging Lubberding op de pedalen staan en verhoogde het tempo, dat hij tot dat moment bewust laag had ge houden. „Maar ik dacht: stel je voor dat ik straks buiten de tijdsli miet aankom. Dan haal ik Parijs niet eens", aldus Lubberding. Het zou het drama compleet heb ben gemaakt, want voor de man uit Voorst is de Tour de France een nachtmerrie geworden. Lubber ding, vorig jaar nog tiende in het eindklassement, was al weken te voren met zijn gedachten bij La Grande Bouclé. Wie hem in de Ronde van Zwitserland vroeg hoe hij over het nationaal kampioen schap dacht, kreeg steevast te ho ren dat zijn interesse vooral bij de Ronde van Frankrijk was. „Ik kijk verder vooruit", zei hij in die periode voortdurend, maar te rugblikkend op de afgelopen drie weken houdt hij de ogen het liefst stijf dicht. „Ik had er me zoveel van voorgesteld. Niet zozeer voor me- „Toch heb ik mezelf een hele grote schouderklop gegeven", zei 'de Kneet' nadat hij voor de negende maal de Ronde van Frankrijk had uitgereden. „Wat de mensen er van denken interesseert me niet. Ik vind het goed. Nu weet ik wat ren ners als Aad van den Hoek altijd hebben meegemaakt. Dat je onze lieve heertje zit te bidden datje als jeblieft boven mag komen op Alpe d'Huez. Dat is echt waar, hoor". Anderhalf jaar na zijn ernstige ongeluk in Dwars door België, werkte Knetemann zijn moeilijk ste Tour af uit zijn carrière. „Toch wist ik dat van tevoren. Het zal een vol jaar duren voordat ik weer de oude ben. Misschien dat ik in de volgende Tour weer op dat niveau ben, hoewel ik betwijfel of ik die nog zal rijden. Na die bergetappes heb ik gezegd dat ik nooit meer te rug zou komen, al hoor je dat van bijna alle renners. Een jaar later staan er toch weer 170 aan de start". De aversie van Knetemann tegen de Tour is de laatste weken wel sterk toegenomen. Niet vanwege de zware bergritten, maar vooral door de hondse behandeling van de deelnemers. „Die van de Tour denken alleen aan de centjes en daar erger ik me aan. Vrijdag lieten ze ons tien uur op de fiets zitten en de volgende morgen zou je dan om zes uur op moeten staan om het parkoers van de tijdrit te verken nen. Verder is de bevoorrading al tijd aan de voet van een berg, zodat je met je zakken vol naar boven moet rijden. Ze denken nergens langrijkste was echter dat de Bra bander veel karakter heeft ge toond. De winnaar van de laatste Amstel Gold Race, bleef ondanks een zware dijbeenblessure over eind en dat is een grote prestatie. „Ik heb het eigenlijk maar één dag moeilijk gehad", vertelde Ha negraaf, „en dat was die zware rit naar Grenoble. Dank zij de ploeg maats en vooral Wijnands en Man- ders heb ik de Tour uitgereden. Het is ongelooflijk wat die jongens voor mij hebben gedaan". Hanegraaf heeft duidelijk ge merkt dat hij sterker is geworden. „Normaal had ik in een meerdaag se wedstrijd altijd twee hele slech te dagen, maar nu was dat er maar één en dat kwam dan nog door die beenblessure. Alleen op tactisch gebied moet ik nog veel leren. Daar ben ik van overtuigd, ook al is het nu stukken beter dan in mijn eer ste profjaar, toen ik nog met vooral met verkeerde groepjes mee- sprong". „Voor mijn ontwikkeling als wielrenner is het uitstekend, zo'n Tour de France. Het elastiek wordt weer wat opgerekt. Dat is goed voor straks in de nzqaarsklassie- kers en in die eendagswedstrijden moet ik toch mijn grootste presta ties leveren", aldus Hanegraaf. zelf, wel voor de ploeg als geheel. Nu zeg ik: laten we het maar zo snel mogelijk vergeten". Lubberding heeft in de Panaso- nic-ploeg van Peter Post de rol van wegkapitein. De routinier (over twee weken wordt hij 31 jaar) moest de formatie leiden, net als vorig jaar trouwens na het uitval len van Jan Raas. „Toen rekende iedereen erop dat de zaak in elkaar zou zakken en toen begon het in eens te lopen. Nu zat alles tegen. Vanaf het allereerste moment", be toogt Lubberding. Niet alleen faalden de sprinters te vaak in de afwerking, ook de klassementsrenners zakten in de eerste Alpenrit gezamenlijk door het ijs. Lubberding kon ze daarbij mentaal nauwelijks steun geven. „Ook al weet ik zelf wat je door maakt op zo'n moment. Ik heb het zelf meegemaakt toen ik nog een beschermde positie had in de ploeg en de journalisten grote ver wachtingen van mij hadden. Als het dan niet lukt, heb je het daar vreselijk moeilijk mee. En nie mand kan je daarbij helpen. Watje ook zegt, ze moeten het zelf ver werken". aan en als je wat ouder bent, word je daar kribbig van", aldus Knete mann. Wat resultaten betreft beleefde hij dus niet zijn beste Ronde van Frankrijk, hoewel zijn formatie (Europ-Decor van Ronald de Witte) het uitstekend deed. Etappe-over winningen van Frank Hoste en Fons de Wolf. „Toch heeft het ons niet allemaal meegezeten. Ik heb me nog al met het randgebeuren, moeten bezighouden. Er is nog al wat gebeurd in onze ploeg. In de eerste bergetappe gaat onze berg geit, Harald Maier, naar huis en een week voor het eind van de Tour de France laat de sponsor weten dat hij stopt. Dat is allemaal niet zo goed voor de motivatie". Dat de equipe van Ronald de Witte na de Renault-ploeg het suc cesvolst was is opvallend, omdat de dure formatie in het voorjaar na genoeg niets presteerde. „Alleen omdat een paar man ziek zijn ge weest. Gewoon met koorts in bed, alleen mag dat kennelijk niet als je wielrenner bent. Ze spraken van een geheimzinnig virus, maar mijn buurvrouw die niks met wielren nen te maken heeft lag in die tijd ook met 39 graden koorts. Dat vindt iedereen wel normaal", aldus Knetemann. Belangrijke schakels uit de ploeg kwamen om gezondheidsredenen dus te kort, is de verklaring. „Ik heb in april dan ook tegen Hoste gezegd dat er straks niemand meer over zou praten als hij drie of vier ritten in de Tour zou winnen. Nou, dat is dus uitgekomen". De laatste etappe naar Parijs en de laatste vraag in ons tourspel. Gevraagd werd hoeveel kilometer de renners nu totaal hebben afgelegd. Dat is plm. 3900 kilometer, iets meer of iets min der werd ook goedgekeurd. De dagprijs, een Van Gils-kostuum aangeboden door Style Pen seel, werd gewonnen door H. Eikerbout, A. v. Burenstraat 4 uit Leiderdorp. Op vertoon van een legitimatiebewijs kan de prijs worden afge haald op het adres Haarlemmerstraat 175 In Lelden. Namens het Leidsch/Alphens Dagblad van har te gefeliciteerd. PARIJS (GPD) - Drie weken lang voerde Oranje de boventoon in de Tour de France Feminin, maar de Amerikaanse Marianne Martin verzekerde zich gisteren van een immer opvallende plaats in de rijke wielergeschiedenis door de eerste vrouwen-Tour op haar naam te brengen. „It's great, it's great", riep zij opgetogen op de warme Champs Elysées in Parijs toen ze zich opmaakte voor de huldiging. Havik, Meijer en Hage droegen ruim twee weken lang achtereen volgens het geel, terwijl het pun tenklassement voor Havik was. Ben Scheperkamp: „De prestaties zijn boven ons verwachtingspa troon uitgestegen. Nadat we direct zo veel wonnen, werden die mei den steeds brutaler. Ze hebben het hele peloton hun wil opgelegd, en hebben alleen niet kunnen voorko men dat een specifieke klimster de Tour heeft gewonnen". PARIJS (GPD) Voor de laatste keer draaide hij met zijn racefiets de Avenue des Champs-Elysées op. Vijftien jaar na zijn opvallende debuut in de Tour de France sloot Joop Zoetemelk een belangrijke episode van zijn wielercarrière af. Een grote stap op weg naar het einde van z'n loopbaan, waarschijnlijk aan het slot van dit seizoen. Jopie gaat eindelijk achter de horizon van het wielerleven kijken, hoewel de gedachte daaraan hem beklemd. Zo lang mogelijk heeft hij dat moment uitgesteld. De wielersport gaf hem geborgenheid. Hij kon er zich verschuilen voor de maatschappij. Daarom fietste Joop Zoetemelk door. „Het gaat misschien wat te ver om het egoisme te noemen", zegt hij, „maar het komt er wel op neer". Gerrie Knetemann: PARIJS (GPD) - Voor Gerrie Knetemann was de Tour de France altijd het publicitaire hoogtepunt van het jaar. Niet alleen vanwege zijn vlotte babbels voor de NOS-radio, maar zeker ook omdat hij bijna altijd wel een ritoverwin- ning meepakte of een knappe verrichting leverde in de tijdrit. Dit jaar was dat er niet bij. Marianne Martin gaat de wielergeschiedenis in als de eerste winnares van de Tour de Femme. Zij heeft dus alle reden om te lachen. (foto ap>

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 10