Een Traction als bron van ruzie en van kameraadschap Zwemvierdaagse duikt weer op Gestolen apparatuur schietbaan vervangen Geheimzinnigheid rond vondst 'schat' Zelfverdiende 'Lei Ise Bluf gedoopt PAGINA 2 Stad en rand ZATERDAG 23 JUNI 1984 Voorschotenaren missen 'het' avontuur ZATERDAG NVSH - Rapenburg 48, midzomer feest, 21 uur. Vrouwenhuis - Hooigracht 79, styl- dansfeest, stijldansfeest, 22 uur. LVC - Breestraat, optreden de Am sterdams groep Claw Boys Claw, 21 uur. Leidse Werkgroep Homoseksualiteit - Caeciliastraat 18, disco, 22-2 uur. Groenoordhallen - concert Golden Earring, 20 uur. Filmhuis LVC - Breestraat, film 'La Mort de Mario Ricci', 21.15 uur. Kijkhuis - Vrouwenkerkkoorstraat, film 'Nostalgia, 20 en 22.15 uur. Voorschoten De Lindehoeve - Burg. v.d. Harplein, swing-wave avond, 2,1 uur. Zoeterwoude Industrieterrein - knakenrace KPJ, 18.45 uur. ZONDAG Leidse Werkgroep Homoseksualiteit - Caeciliastraat 18, 'De Roze Salon', 14-18 Openluchttheater in de Leidse Hout - optredens Roemeens orkest Mioritza, poppentheater Wellus-Nietus en een groep doedelzakspelers, vanaf 14.30 Oegstgeester Kanaal - viswedstrijd voor 16 jaar en ouder, inschrijven bij Double Dutch Inn. Nieuwstraat 31 of het Aquariumhuis Parva, Herenstraat 21, inl. 124755. Pijpenkabinet - Oude Vest, demon stratie pijpen persen, 13-17 uur. Wijkvereniging Aktiek houdt recrea tieve fiets-puzzeltocht, inschrijven tus sen 11-12 uur bij de rolschaatsbaan aan de 's Gravensandestraat. Antonius Clubhuis - Lange Mare, Spaanse folkloristische avond, 20 uur. Voorschoten Recreatiegebied Vlietland - Vlietweg, nattonale windsurfdag, 12-17 uur. Lindehoeve - Burg. v.d. Haarplein, disco, 14 uur. Clubhuis Avanti - Raadhuislaan 45, fietstochten, vertrek tussen 10-11 uur. Zoeterwoude De Weipoort - ludieke sportdag, 12 Wassenaar Dorpskerk - orgelconcert, 19 uur. MAANDAG Zoeterwoude Zwembad Haasbroek - zwem vier daagse, starten tussen 17-19 uur. Leiderdorp Zwembad De Does, zwemvierdaagse v.a. 18 uur. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst, van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van: vr 22 tot 29 ju ni door: Apotheek Leiden Zuid-West, Brahmslaan 20, Leiden, tel. 763134. Apotheek Boehmer, Florijn 19, Lei derdorp. tel. 894400. ZOETERWOUDE/LEIDERDORP/ OEGSTGEEST - Zwemlustige in woners van Leiderdorp, Oegst- geest en Zoeterwoude komen vol gende week volop aan hun trek ken. In de drie genoemde plaatsen zal de Nationale Zwemvierdaagse alle eer worden aangedaan. Het gaat er om vier avonden lang tel kens 500 meter te zwemmen. Dege nen die dat volhouden staat een medaille te wachten. Jong en oud kan meedoen. Ook^ degenen die een avond .niet 'kunnen' hoeven geen verstek te laten gaan, want er zijn vijf avonden beschikbaar. In Leiderdorp begint de zwem vierdaagse maandag in zwembad De Does (Hoogmadeseweg). Lei derdorpers kunnen er vanaf zes uur 's avonds terecht. Aan de zwemvierdaagse zijn in dit dorp di verse wedstrijden gekoppeld, zoals de strijd wie het snelst 25 meter met zwemvinnen zwemt (dinsdag) en wie het langst onder water kan zwemmen (woensdag). Donderdag wordt bekeken welke Leiderdor per het snelst achteruit kan zwem men en vrijdag gaat het erom wie het snelst 25 meter over het water kan lopen. Degenen die aan de re- cordjacht willen meedoen kunnen zich bij de kassa van het zwembad opgeven. Ook in Zoeterwoude wordt maandag een begin gemaakt met de zwemvierdaagse. Van vijf uur 's middags tot zeven uur 's avonds kan men zijn rondjes maken in zwembad Haasbroek (Nieuwe- weg). Kinderen tot twaalf jaar kun nen met 250 meter volstaan. Het Zoeterwoudse zwembad verwacht een slordige 400 deelnemers. Oegstgeest ten slotte heeft een zwemvierdaagse in zwembad Poel-, meer. Hier begint het evenement een dag later, op dinsdag 26 juni. Oegstgeestenaren kunnen dus tot en met zaterdag in Poelmeer te recht. Men kan vanaf half zeven 's avonds te water gaan. Woensdag, de tweede dag van de zwemvierdaagse, is er een speciale attractie in Poelmeer: een demon stratie electric boogie en break dancing door de groep Shock Wa ve. Donderdag en zaterdag staat een rad van avontuur centraal. WASSENAAR - Bij de schietbaan van de Wassenaarse politie is on langs voor 5.690 gulden gestolen. De dieven hebben voorwerpen ge stolen die worden gebruikt voor het onderhoud van de baan en de bediening van de apparatuur. Deze diefstal is aan het licht ge komen doordat B en W in een voor stel aan de gemeenteraad geld vra gen voor de vervanging van de ge stolen apparatuur. Ze willen de kleine 6.000 gulden halen uit hèt potje onvoorzien. De politie heeft nooit melding gemaakt van de diefstal in de schietbaan die "ergens in de dui nen is". Een woordvoerder vindt dat logisch. "Ik ga me daar een beetje ruchtbaarheid aan geven", zegt de man, die niet wil verklap pen waar de schietbaan nu eigen lijk precies ligt. "Dan komt daar de hele jeugd op af', zo weet hij. In het verleden heeft hij meermalen meegemaakt dat jeugdigen het terrein hebben afgestroopt, op zoek naar hulzen en niet ontplofte kogels. Is de baan dan zo makkelijk te vinden? De woordvoerder knikt. "Ik denk dat men op het geluid van de kogels afkomt. We oefenen daar nu een maal één keer per week". Hij vindt echter niet dat de poli tie onzorgvuldig omspringt met schiettuig, zo rilidden in de duinen. "Als we daar weg gaan, laten we daar niets achter", weet hij. Wa pens en explosieven waren dan ook niet aanwezig in het houten keetje op het moment dat de die ven arriveerde. "Dat zou ook te gek zijn", aldus de voorlichter. Wél la gen zaken als grasmaaimachines, waterpompjes en zagen voor het oprapen. Groene Kerkje blijft in het groen staan OEGSTGEEST - Bij het Oegst geester Groene Kerkje komen geen benzinestations en 'verzor gingsplaatsen voor auto's'. De ge meenteraad gaat akkoord met het voorstel van B en W pompstations te weren uit de Elstgeesterpolder. De gemeente staat hiermee lijn recht tegenover de direcite Zuid- Holland van Rijkswaterstaat. Deze instelling ziet, samen met de VVD, mogelijkheden voor een benzine station dicht bij het MEOB. De li beralen vinden dat in deze kwestie "het algemeen belang belangrijker is dan het gemeentelijk belang". De overige partijen hebben echter geen hoge pet op van het WD- voorstel. Zo veegt G. Wuisman (D'66) er de vloer mee aan. "Op dit punt is geen benzinestation nodig", vindt hij. "Dit laatste stukje landschappelijk groen moet behouden blijven". Inbraak school OEGSTGEEST - De Oegstgeester scholengemeenschap Duinzigt aan de Wijttenbachweg is gisteren doelwit geweest van inbrekers. Uit een kast werd een bedrag van on geveer 1200 gulden meegenomen. De dader(s) kwamen binnen door een ruit te forceren. VOORSCHOTEN - Nog nooit in hun leven hadden ze zoiets afschuwelijks gedaan. In een kil briefje moesten ze afstand doen van hun lieve- lingswens: met de stokoude Citroên Traction-Avant van Parijs naar Moskou en terug. "Nog liever had ik mijn testa ment geschreven", zegt de Voorschotenaar Kees Grooss. Zijn vriendin Marja Luijkx heeft het over een gemiste kans om de vriendschappelijke ban den aan te halen met Russen en zo "een einde te maken aan de verkeerde verhalen". "We mis sen een fantastisch avontuur", weet ze. Ze hebben het duidelijk nog steeds moeilijk met de beslis sing. Een beslissing die een half jaar lang als het zwaard van Da mocles boven het stel hing. Ze wisten dat ze weinig geld had den, maar moesten ze de reis op geven? Maandenlang durfden ze ja noch nee te zeggen. Toen gin gen ze bij elkaar zitten en bleek dat ze onafhankelijk van elkaar dezelfde conclusie hadden ge trokken. De honderd Traction-Avant-fa- naten uit Nederland, Belgiè, Frankrijk en Engeland moeten het volgende maand zonder hen doen op de 7.200 kilometer lange tocht langs steden als Helsinki, Leningrad, Minsk, Warschau en Karl Marxstadt. Het vijftigjarig bestaan van de Tractions wordt in Voorschoten gevierd en niet in de bush-bush van Oost-Europa, met heerlijke gaten in het weg dek "waar een vrachtwagen in past". Het was een hard gelag, want: "Troentje moet dat andere tuf- volk laten zien wat ze kan. Want ze kón het, ook al is ze dertig. Het is een perfect karretje", aldus Grooss. Hij zegt het met een ver heven blik in zijn ogen. Want: "Na kinderen krijgen is de Trac tion het belangrijkste in je leven. door Paul van der Kooij Eigenlijk fs het je kind", weet Luijkx. "Als het autootje weer prima gestart heeft - en Troentje start altijd, in één keer - dan slaat zij op het dashboard en zegt: "Goed zo oude Troentje". "Je be dankt haar, echt waar. Je moet ook echt lief voor haar zijn", weet zij. "Je houdt van haar", vult Grooss aan. Dat deze liefde ook schaduw kanten heeft, merkte Luijkx toen zij vorig jaar met Troentje tegen een paaltje reed. De woede van manlief kende geen grenzen. Hij overwoog haar te vermoorden en het incident leidde bijna tot een echtscheiding. "Het ging wel heel raar", herin nert de Voorschotense zich haar scherp. "Eerst was er niks aan de hand. We waren ook zo onder de indruk. Maar de volgende dag barstte de bom. En hij schreeuw de: je blijft voortaan uit de buurt van Troentje". Dit was wel heel hard. Vrouw lief rijdt namelijk nogal vaak in het 30-jarige Troentje, ook voor de dagelijkse boodschappen. En het beestje doet wat zij wil. Na twee jaar moet Grooss dan ook toegeven dat zij beter rijdt dan hijzelf. Grooss: "Vrouwen zijn liever, gevoeliger. Ik wil Troentje nog wel eens afmaken. Ik scha kel gewoon wat harder en ik wil snelheid maken. Ik wil nu een maal 120 rijden". Pesten Het gezicht van zijn vriendin betrekt bij deze woorden. "Ze kan maar 100", zegt ze. En als je doorgaat begint 'ie te kraken. Dan protesteert 'ie". "Ik pest haar", verdedigt de huisgenoot. "Ik moét haar wol pesten". Deze verschillen van instelling zijn altijd een dankbare bron voor ruzie. Tijdens de reis naar Moskou zouden ze ook minstens vijftig maal ruzie hebben gekre gen, weten zij. Ze hadden het er voor over gehad. Immers: de ka meraadschap tijdens zo'n reis is ontzettend, weet Grooss. Er hoeft maar een iemand pech te hebben ën de hele bubs stopt di rect en wil om het hardst een hel pende hand uitsteken. De mee rijdende Citroën-ploeg niet in de laatste plaats. Dat was hem wel duidelijk geworden tijdens de vele besprekingen die de deelne mers hebben gevoerd vanaf be gin 1983, toen in het blad van de Traction-Avantclub het idee werd geopperd van Parijs naar Moskou te rijden. Een reis die in Voorschotenaar Kees Grooss en zijn vriendin Marja LiLijkx bij hun gezamenlijke grote liefde: de stokou de Citroën Traction-Avant. Helaas zit de grote reis naar Moskou er voor hen niet in. (foto Holvast) het verleden eens is gemaakt door "een of andere knakker", zo weet de oude-autogek. Hij is buitengewoon blij met de enorme behulpzaamheid on der de Traction-Avant mensen. In tegenstelling tot de meeste le den van de club Traction-Avant Nederland zijn Grooss en Luijkx namelijk niet al te technisch aan gelegd. Zij zijn altijd nogal afge schrikt door wilde Traction-ver- halen. Om maar wat te noemen: wanneer je een eenvoudig boutje wil losdraaien, heb je een moer- sleutel nodig van drie meter. Daar moet je dan "als een halve zool aan draaien" om de boel los te krijgen. Daarom beperken ze zich tot het basisonderhoud zo als het puntjes bijzetten, zo om de duizend kilometer. Beunhaas "Trouwens, ik acht mij niet in staat als een echte Traction-fa- naat onder de auto te gaan lig gen", vervolgt de Voorschote naar eerlijk. "We hebben het wel eens gedaan, zo met een boekje erbij. Maar toch, het gebeurde vaak dat we dan zeiden: effe stoppen. Ik haal er een vent bij die het dagelijks doet. Je doet de auto anders onrecht. Je wordt een beunhaas". Hij voegt eraan toe dat ze Troentje niet zomaar uit handen geven: "We staan er altijd bij als ze onder handen genomen wordt. Ze moeten wel lief voor haar zijn". Bij de Voorschotense stamgarage is die liefde in over vloed aanwezig: "Ze zijn daar zó verliefd op Troentje, ze zouden haar zó weer terug willen heb ben. Toen we haar twee jaar gele den wilden kopen, wilden ze hem ook niet zomaar afgeven. Ze vroegen zich echt af of we de au to wel waard waren". Nou, dat was wel duidelijk: de twee waren smoorverliefd op de auto, die ook in de sprookjes van Kuifje zo'n belangrijke rol is toebe deeld. De liefde is nog immer in volle bloei, ondanks jaloerse opmer kingen van voorbijgangers en verschrikkelijke manoeuvres van automobilisten die Troentje willen snijden, omdat ze denken dat het een 'poenwagen' is. Gestapo Een nogal domme gedachte, omdat Troentje in werkelijkheid spotgoedkoop is. Zij kostte het stel niet meer dan 6.000 gulden en rijdt slechts één op negen. Ook hoeven ze niet veel te beta len aan onderhoud. "We hebben nog nooit pech gehad", zegt Luijkx tevreden. Wél veel geluk. Als ze achter het heerlijke grote stuur kruipt, kent haar genot geen grenzen: "Je hebt de ruimte", weet ze. "In andere auto's zit je vaak zo opge kropt, daar moet je echt inkrui pen. Hier kan je niet eens bank verschuiven en moet je maar zien dat je je benen zó neer zet dat je bij het gaspedaal kunt. Je hebt echt het idee datje in een vrachtauto rijdt". Even betrekt haar gezicht wan neer ze zegt: "Soms denk ik wel eens dat ik van de Gestapo ben. Ook misdaadfiguren reden erin. Nee, dat is geen leuk gevoel. Nou ja". cS LEIDERDORP In of uil liet water, het bleef een natte aangelegenheid bij dederde Leiderdorpse nachtzu.. marathon Maar dat weerhield het publiek niet om. at dan met samengepakt onder een zeil, het spektakel te volgen De marathon zou dan ook ondanks de regen een groot succes worden. Toen de stand vanmorgen werd opgemaakt hadden de 48 deelnemende ploegen er twaalf uur in het wateropz'tten Bij de cfeg^'f^str^e groepen eindigde TKB 1 (de kleine Does) uit Leiderdorp als eerste met 45 kilometer en 700 meter. I weeaeweraae Leidse ploeg De Zijl/LGB die precies 42.6 kilometer had gezwommen. Bij de recreanten eindigde de Leiderdorpse 'Blub-Mub' op de eerste plaats (35,7 kilometer) en de rijkspolitie uit het dorp op een eervolle tweede plaats met 34,7 kilometer. Concert Het laatste concert van dit seizoen in de Wassenaarse Dorpskerk zal zondagavond worden verzorgd door Willem van Twillert (orgel) en Tjamke Roelofs (barokviool). Het pro gramma volgt in grote lijn de ontwikkeling van de Neder landse orgelliteratuur. Het ver meldt de namen van o.a.Swee- linck, Boutmy, Vierling en Derxs. Aanvang zeven uur. Windsurfdag Ook het recreatiegebied Vliet- landen (bij Voorschoten) zal zondag in het teken staan van de Nationale Windsurfdag. Er zijn ringsteken per surfplank georganiseerd, er komt een surf- wedstrijd voor iedereen die wil I meedoen en er worden record- pogingen gewaaagd. Het surfTestijn vindt zondag 1 plaats aan de noordkant van Vlietland, bij het nieuwe strandpaviljoen. Per auto be reikbaar via de Kniplaan/Mee- slouwerweg in Voorschoten. Vanaf Leiden per auto of fiets langs de Vliet. Concours De Warmondse muziekvereni ging St. Matthias heeft alle plaatsgenoten opgeroepen om morgen naar Noordwijkerhout te komen. Daar wordt een mu ziekconcours gehouden. St. Matthias hoopt er -met steun van de supporters- hoge ogen te gooien. Het concours vindt plaats in de Noordwijkerhoutse sporthal De Schelft aan de Maandagsewetering. Het optre den van de Warmonders staat rond de klok van vier uur op het programma. LEIDERDORP - De vondst van de gouden munt in Leider- dorp wordt met een waas van geheimzinnigheid omgeven. Noch de vindplaats, noch de vinder wordt bekendgemaakt door de gemeente. Men is bang dat andere Leiderdorpers, bela den met schop, op die plaats voor goudzoeker gaan spelen. Dat zou wellicht de moeite waard kunnen zijn, want de munt, onlangs gevonden door een jeugdige inwoner van Lei derdorp, blijkt 6000 gulden waard te zijn. Het gaat om een 'triens' of 'tremissis' te zijn die omstreeks het jaar 630 in Dore- stad (Wijk bij Duurstede) is ge slagen. Omdat volgens het burgerlijk wetboek een gevonden schat voor de helft aan de vinder en voor de andere helft aan de grondeigenaar toekomt moeten gemeente en vinder die zesdui zend gulden samen delen. De jongen is met de helft van de taxatiewaarde, 3000 gulden dus, akkoord gegaan. De gemeente zoekt nu naar een passende bestemming voor de schat. LEIDSCH £L DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 2311BG LEIDEN A A van Brussel Rubnekchels. J Kroon (slad) B W T Jungman(plv) HIJ Veldhuizen (regio) M Hoenson-de GraaH (randgem P C Rosier (radio, televisie, kunst) S J de Groot (geesteli)k leven) Redactie stad en randgemeenten tel 071-144941. tst 219 Aangesloten bij de Gemeenschappeli|ke Persdienst met eigen correspondenten o a in. LEIDEN - Met champagne werd gisteren in de Zijl de "Leidse Bluf' gedoopt. Deze zeilboot werd het afgelo pen schoolseizoen vervaardigd door leerlingen van de Prof. Vliegenthartschool voor voortgezet individueel onderwijs. Het scheepje heeft een lengte van 4,50 me ter. Het benodigde geld is zelf verdiend door in de school soep en broodjes te verkopen. De "Leidse Bluf' is, behalve de zijkanten, helemaal uit afvalhout dat voor een habbekrats bij timmerfabrieken werd ge kocht, vervaardigd. Het zeil is afkomstig van de Zee verkenners. Het is trouwens de tweede boot die leerlingen van deze school vervaardigen. Onder leiding van leraar Jan Hylkema werd vorig jaar de "Lady Curzon" ge bouwd, ook uit "soepgeld". (foto Jan Holvast)

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 2