c Steeds Gemeente bezuinigt in '84 niet Apothekers strijden ing Vijf Meiplein om ves CDA wil werkloze jongeren praktijkervaring laten opdoen Werkloosheid hoger door schoolverlaters Verdere kortingen rijk wel voor komende jaren gevreesd Sen met hofentj btadbteefd WOENSDAG 20 JUNI 1984 Leiden LEIDEN - Door het grote aantal schoolverlaters (de Gewestelijk ar beidsbureaus verwachten onge veer 2500) is de werkloosheid in de regio's Leiden en Lisse in de maand mei gestegen. In Leiden meldden zich die maand ruim dui zend nieuwe werkzoekenden bij het GAB, 581 mannen en 444 vrou wen. Het aantal uitschrijvingen be droeg belangrijk minder, zodat de werkloosheid met 265 personen toenam. De werkzoekende man nen stegen in aantal met 76 naar 7247, het aantal vrouwen nam met 189 toe tot 3310. De totale werk loosheid in de regio Leiden omvat te aan het eind van de maand mei 10.584 personen. Jongeren tot 23 jaar hadden in die toename een belangrijk aan deel: 53 jeugdige mannen en 111 jeugdige vrouwen. In de regio Lisse is de stijging van het aantal werkzoekenden vooral onder vrouwen groot: van de 766 nieuwe inschrijvingen wa ren 414 vrouwen en 352 mannen. Vooral onder de ongeschoolden vielen klappen: 81 ongeschoolde mannen en 133 ongeschoolde vrou wen. Niet verontrustend Directeur Tibbe van het GAB in Leiden noemt de stijging van het aantal werkzoekenden overigens niet verontrustend: "Als je de schoolverlaters eraf laat is er geen grote stijging waar te nemen De arbeidsbureaus zullen zich, gezien het grote aantal schoolverla ters, de komende maanden vooral op hen concentreren. Tot half au gustus wordt zoveel mogelijk aan hen zélf overgelaten om werk te zoeken. Wanneer zij zich als werk zoekende komen laten inschrijven, krijgen zij de Werk-voor-Werk-Map uitgereikt met daarin de Werkwij zer voor Jongeren, een informatie- boekje van het ministerie van so ciale zaken en werkgelegenheid. Het is de bedoeling dat iedere schoolverlater deze map naar eigen behoefte vult met informatie uit de arbeids-informatie-winkel. Ieder een kan dagelijks voor vragen bij de arbeidsbureaus terecht en via een intekenformulier kunnen af spraken worden gemaakt voor een uitvoeriger gesprek over arbeids- en/of studiemogelijkheden. Cursussen Eind augustus maken de GAB's de balans op. Wie dan nog geen uit zicht op een baan heeft, kan zich eventueel aanmelden voor de één jarige beroepsgerichte dagcursus sen, die in september i king met de Streekschool en het Regionaal Orgaan Leerlingenwe zen beginnen. De programma's zijn gericht op administratieve, technische, verzorgende beroepen en op een opleiding tot winkelper soneel. Wie nog geen keuze kan maken, heeft de mogelijkheid een oriëntatiecursus te volgen. Voor waarden om aan zo'n cursus mee te doen zijn: geen hogere opleiding dan havo te hebben, minder mag wel en einddiploma's zijn niet no dig. De kandidaten moeten tussen de 16 en 22 jaar oud zijn en in sep tember minstens drie maanden zonder werk zijn. Op de cursus kunnen 130 school verlaters terecht. Dat lijkt niet veel op een aantal van 2500, maar de GAB's hopen eind augustus zeker 1200 schoolverlaters aan werk te hebben geholpen. Dan blijven er waarschijnlijk nog zo'n 800 over die weliswaar niet direct aan het werk kunnen, maar binnen afzien bare tijd een baan zullen hebben. En vermoedelijk zal tijdens het cursusjaar ook een aantal cursisten afvallen omdat ze, bijvoorbeeld tij dens de stageperiode die aan de cursus verbonden is, in een baan terecht komen. Optimistisch april'84 mei'84 april'84 mei'84 Alkemade 218 219 87 114 Katwijk 788 767 290 312 Leiden 4725 4821 2042 2128 Leiderdorp 418 418 194 194 Oegstgeest 251 246 152 174 Rijnsburg 139 144 54 65 Valkenburg 39 40 19 21 Voorschoten 400 399 177 192 Warmond 100 97 43 46 Zoeterwoude 108 106 52 51 Overige 12 17 11 13 Totaal 7198. 7274 3121 3310 april'84 mei'84 april'84 Hillegom 404 437 195 Lisse 367 368 195 Noord wijk 483 476 221 N oordwijkerhout 265 270 131 Sassemheim 197 210 145 Voorhout 98 99 60 Overige 2 2 3 Totaal 1816 1862 950 LEIDEN De gemeente Leiden moet proberen zogenaamde prak tijkervaringsplaatsen te creeren voor jonge werklozen bij bedrijven en de (gemeentelijke) overheid. De Leidse CDA-fractie heeft daarvoor een initiatief-raadsvoorstel inge diend. Het CDA denkt dat door de praktijkervaringsplaatsen jonge ren onder de 23 jaar meer kans ma ken op een baan als de economie weer aantrekt. Het initiatief-voorstel is een uit vloeisel van de nota 'Het CDA-Lei- den maakt er werk van', die in no vember 1983 verscheen. In die nota heeft het CDA een overzicht gege ven van de oorzaken en de ontwik kelingen in de werkgelegenheid en werkloosheid in Leiden. Boven dien werden er suggesties gedaan voor een economisch beleid, ge richt op de bestrijding van die werkloosheid. Het initiatief-voor stel is een uitwerking van die sug gesties. Het CDA heeft voor de jeugd werkloosheid gekozen, omdat "wij ons daarover het meest zorg ma ken". En omdat er te weinig ge beurt op dit terrein: "Over de be strijding van de jeugdwerkloos heid wordt reeds geruime tijd veel •gesproken en er zijn tal van plan nen in discussie gebracht. Concre te resultaten zijn er echter nog nau welijks. Het is onze stellige over tuiging dat het onverantwoordelijk is nog langer passief te blijven ten Initiatief-voorstel aan gemeenteraad n de jeugdwerkloos heid". Het probleem is namelijk heel groot. Zo'n 2.500 jongeren zitten in de groep werklozen onder de 23 jaar in de regio Leiden. "En zij vor men de meest kwetsbare groep in onze samenleving. Terwijl zij zich in een levensfase bevinden waarin zij zich zouden moeten ontplooien, teneinde hun leven op de door hen gewenste wijze in te richten en een passende plaats in onze samenle ving te verwerven, zijn zij gedwon gen tot niets doen", aldus het CDA, dat vreest dat deze jongeren als de economie weer aantrekt geen kans zullen maken op een baan, omdat ze niet beschikken over beroepser varing. De jongeren blijven dus in de toekomst werkloos, omdat ze dat nu ook al zijn: een vicieuze cir kel, meent het CDA. Om die kans beter te maken wil het CDA praktijkervaringsplaat sen, zodat de jongeren in ieder ge val over enige ervaring beschik ken. Het CDA denkt aan periodes van zes maanden voor de praktijk ervaringsplaatsen. De plaatsen moeten bij bedrijven en overheids instellingen worden gecreëerd. Actieve rol Volgens de CDA-raadsleden Wa lenkamp en Van Duijn, die het voorstel hebben ingediend, moet de gemeente hierin een "actieve rol" spelen. Overleg met het minis terie van sociale zaken, het ar beidsbureau en de vakbonden "Bij de ondernemers zal naar de belangstelling voor praktijkerva ringsplaatsen moeten worden geïnformeerd", vinden zij. Omdat er al ervaringen zijn opgedaan in andere gemeenten met dit soort tij delijke arbeidsplaatsen verwach ten de CDA'ers dat er veel bedrij ven geïnteresseerd zijn. Eigenlijk zou de gemeente ook "enige facili teiten in de sfeer van begeleiding moeten bieden", maar omdat dat geld kost, hebben de CDA-raadsle den dat voorlopig uit het voorstel gehaald. De taak van de gemeente beperkt zich voorlopig tot informa tieverzameling, de coördinatie en de organisatie van het geheel. De werklozen zullen met behoud van uitkering werken. Onduidelijk is nog of ze boven hun uitkering een extra vergoeding krijgen. De bedrijven hoeven de jongeren geen loon te betalen, maar moeten ze wel verzekeren en dergelijke. Bo vendien moeten de werkgevers, volgens het voorstel, voor iedere maand dat zij een werkloze in dienst hebben een bepaald bedrag in een speciaal fonds storten. "De opbrengsten van dit fonds zullen op een nader te bepalen wijze ten behoeve van de bestrijding van de werkloosheid worden aange wend". Over de hoogte van dat maandelijkse bedrag doet het CDA nog geen uitspraak. Om concurrentievervalsing te gen te gaan, moeten alle bedrijven in de gelegenheid worden gesteld jongere werklozen tijdelijk in dienst te nemen. Er mag geen be staande werkgelegenheid verloren gaan en bovendien mag er geen vervanging plaatshebben van werknemers die via allerlei rijks subsidieregelingen of via stage plaatsen van het onderwijs werken bij bedrijven. Het initiatief-raadsvoorstel van het CDA zal de weg gaan die alle raadsvoorstellen volgen. Dat bete kent dat het eerst voor advies naar de diverse raadscommissies gaat, voordat de gemeenteraad er een uitspraak over doet en het eventu eel overneemt. De GAB's zijn daarover optimis tisch gestemd. De ervaring leert dat via de vroegere Schakelcursus sen eveneens een belangrijke groep aan werk is gekomen. Doel van de cursus is ook de schoolver later duidelijkheid te verschaffen over wat hij of zij nu wil. "Vaak is met het eindexamen de schooltas aan de vlaggestok gehangen, maar hoe het nu verder zal gaan, daar over hebben ze nog geen zin om na te denken. Vooral tijdens die oriën tatiecursus komt de schoolverlater er achter welk beroep hem of haar nu ligt". De GAB's zijn inmiddels terug gekomen van de groepsgewijze 'aanpak' van schoolverlaters. Dat bleek in de praktijk niet zo goed uit te pakken. Individuele gesprekken moeten meer vruchten afwerpen, zo hoopt men. Overigens is (extra) scholing niet alleen voor schoolverlaters van be lang, zo benadrukt directeur Tib be. "Vooral in de metaal- en ook in de bouwsector komen we tot de conclusie dat we veel mensen niet kunnen plaatsen, omdat ze kwali tatief niet zijn aangepast. Vaak kan iemand maar op één soort draai bank werken en komt niet meer aan werk. Handvaardigheid en ma chinevaardigheid zijn belangrijke eisen. Het ziet er naar uit dat vooral in de metaalsector binnenkort veel mensen nodig zijn die zich die vaardigheden hebben eigen ge maakt". Werkloosheidsontwikkeling in de verschillende gemeenten, die tot het gebied van het gewestelijk arbeidsbureau Leiden behoren. (Vervolg van pagina 1) LEIDEN De financiële situatie van de gemeente Leiden is wat beter dan de laatste jaren het geval was. Dat heeft tot gevolg dat er althans dit jaar geen bezuiningen hoeven te worden doorgevoerd. Het meerjarenbeeld laat voor 1985 protest ontkracht wordt door de een tekort van ongeveer anderhal- extra gelden die de gemeente nu ve ton zien. Voor de jaren 1986, '87 zelf beschikbaar stelt. Bordewijk en '88 wordt een tekort van ruim erkent dat: "Dat is altijd een dilem- een miljoen gulden verwacht. Maar ma. Aan de ene kant wil je altijd dat is voor B en W geen aanleiding zoveel mogelijk geld binnenkrij- nu al te gaan bezuinigen. "Het gen en dan maakt het je niet uit via heeft weinig zin om voor een be- welke regeling dat is. Maar aan de drag van één twee miljoen gulden andere kant wil je zoveel mogelijk bezuinigingsoperatie te hou- je eigen beleid bepalen. En dat den als later blijkt dat je nog veel meer moet bezuinigen", zegt de wethouder van financiën, Borde wijk, verwijzend naar het kabinet ging dat officieel nog geen verdere kor- pleit tingen heeft aangekondigd, maar die worden wel verwacht. Borde wijk wijst op "krantenberichten", waarin minister Ruding (financiën) uitspraken doet over de noodzaak tot verdere kortingen. De gemeen ten zouden niet worden uitgeslo ten van die kortingen. "Het zou dan kunnen gaan om miljoenen", weet de wethouder. moet niet gebeuren door een kor ting van een of ander ministerie. Het is niet voor niets dat de Vereni- Nederlandse Gemeenten het verdwijnen van aller lei regelingen en één uitkering uit het gemeentefonds van het rijk wil. De gemeente kunnen dan zelf ver antwoordelijk zijn voor de beste ding van dat geld". Het herstel van deze in slechte staat verkerende Kraaierburg is één van de stadsvernieuwingswerken die i dit jaar is gesneuveld. Omdat het rijk Leiden veel minder geld geeft dan vroeger, gaat de gemeente nu zelf ii bui del tasten om de stadsvernieuwing op gang te houden. (foto Hoi Het meeijarenbeeld heeft dan ook weinig waarde, het is mee een indicatie voor de gemeentefinan- ciën de komende jaren. Duidelijk is wel dat, zelfs al komen er geen kortingen van het rijk, er in 1985 een bezuinigingsoperatie nodig zal zijn om de tekorten voor de jaren na 1985 te dekken. Nu is er echter geen bezuinigingsoperatie nodig. "Het is de eerste zomer sinds 1981 dat het ambtelijk apparaat niet op z'n kop staat vanwege bezuinigin gen", glimlacht Bordewijk. Dilemma Bij die bezuinigingsoperatie be gin 1985 zal de stadsvernieuwing zoveel mogelijk buiten schot wor den gehouden als het aan B en W ligt. Daarom is nu al besloten daar acht miljoen gulden voor te reser veren. Het is niet absoluut zeker dat het bedrag acht miljoen blijft, omdat altijd de mogelijkheid aan wezig is dat er meer moet worden bezuinigd. "Maar de uitgangsposi tie is nu veel gunstiger. We begin nen in ieder geval niet bij nul", be nadrukt wethouder Bordewijk het belang van het besluit. De gemeente Leiden heeft overi gens krachtig geprotesteerd tegen de verandering van de subsidiere geling. Het gevaar bestaat dat het Kort geding moet uitsluitsel brengen LEIDENAJTRECHT - Moet apo theker Cornelissen uit Maarsen, die inmiddels enkele tienduizen den guldens heeft geïnvesteerd in een te openen zaak aan het Leidse Vijf Meiplein zijn apotheek weer opdoeken of mag de farmacie bin nenkort feestelijk worden ge opend? Die vraag werd voorgelegd aan de president van de Utrechtse rechtbank, mr. C L. baron Van Ha- rinxma thoe Slooten, tijdens een kort geding dat gisteren diende. Het kort geding was aangespannen door de Leiderdorpse apotheker Huizer, die vond dat hij er eigenlijk recht op had om zich op het Vijf Meiplein te mogen vestigen. De advocaat van Huizer, mr. R. Stokman, verweet de tegenpartij dat die niet had gehandeld volgens de regels van de Koninklijke Ne derlandse Maatschappij ter bevor dering der Pharmacie (KNMP). De KNMP zou binnenkort een claim- lijst opstellen en Huizer zou vrijwel zeker bovenaan komen te staan. Hij zou zich namelijk als eerste hebben aangemeld. Ook de advocaat van Cornelis sen, mr. E. van der Heijden, sprak over de claimlijst. Cornelissen zou na het lezen van een advertentie de KNMP hebben gebeld met de vraag of er een claimlijst bestond. Het antwoord was ontkennend, waarna Cornelissen dacht dat hij zijn gang kon gaan. Maar volgens advocaat Stokman had zijn cliënt de enige juiste weg bewandeld. Huizer had bij de KNMP een verzoek tot het opstel len van een claimlijst ingediend. Daarna was hij gaan afwachten, totdat hij plotseling bemerkte dat Cornelissen druk bezig was met de voorbereidingen om een apotheek te beginnen. Van der Heijden wierp Huizer echter voor de voeten dat hij alleen maar bezig was om het afzetgebied van de apotheek van zijn vrouw ze ker te stellen. Huizer had immers al een optie op het winkelpand op het Vijf Meiplein gehad. Dat was in december 1983. En Huizer had die optie laten verlopen, aldus Van der Heijden. Huizer werd ook verwe ten dat hij pas in januari 1984 lid was geworden van de KNMP. "Hij conformeert zich aan de regels van de KNMP, omdat het hem nu goed uitkomt", zei Van der Heijden. De advocaat van Huizer stelde daarentegen dat Huizer de optie op de winkel met opzet had laten ver lopen. Het wachten was op de claimlijst van de KNMP en het zou zonde zijn geweest om de optie maar nodeloos te laten doorlopen. Hij vroeg de president om bij het vonnis te bepalen dat Cornelissen, als hij doorgaat met zijn praktijk, een dwangsom van 5.000 gulden per dag moet betalen. De uitspraak is volgende week dinsdag Redactie: Bart Jungmann Jaap Visser Morsmuur (3) De Duitsers moeten tijdens de bezetting aan een goede verbin ding hebben gehecht. De tele foonbunker aan de Morsweg blijkt namelijk niet stuk te krij gen. De sloopwerkzaamheden zijn stil gelegd; voor de meest gangbare methoden van de Haagse sloper Van Eek blijkt het gewapend beton niet gevoelig. De bunker moet verdwijnen om plaats te maken voor een nieuwe vleugel aan een gebouw dat het ministerie van defensie daar in gebruik heeft. Nieuwe 'burgerambtenaren' van de Zuid hollandse afdeling gebouwen en terreinen worden daar gelegerd. De bewoners kwamen in maart, toen ze lucht kregen w de nieuwbouwplannen, tegen de Itaat. De rest laat plannen in het geweer. De zich niet zo nieuwbouw zou namelijk tot een eenvoudig slopen hoogte van zowat tien meter rei- overleg over ken. "Nu hebben we eindelijk definitieve zicht op een tuinfje (er komt vijf vernietiging is meter ruimte vrij, red.) en dan zal gaande. alles worden verpest door zo'n hoog gebouw". In het buurtblad vertelt één van de gedupeerden, mevrouw Bergers Goudeau over pogingen om het onheil te voorkomen. Volgens haar en de anderen is er aan de voorkant van het gebouw van de genie genoeg ruimte om daar nieuwbouw te plegen. Ver zoekschriften gingen naar defen sie, gemeente en kolonel Van den Beemst van de genie. Voor alsnog geen reactie, aldus me vrouw Bergers Goudeau en de afbraak van de bunker begon. Eindigde ook al weer snel, want een bunker krijg je niet zomaaar klein. Genoemde kolonel Van den Beemst had de bewoners toege zegd, aldus het buurtblad, dat voor de afbraak 'zwelcement' of 'hydrostatisch persen' zou wor den toegepast. Klinkt mooi. maar daar blijkt deze bunker niet gevoelig voor. De vraag is: wat nu? De buurt bewoners zijn fel tegen het ge bruik van springstoffen, vrezen dat hun huizen dan meesprin gen. Sloper Van Eek, gemeente en defensie zijn nu in overleg over voortzetting van dc sloop Een woordvoerder van Van Eek verwacht dat één dezer dagen een besluit wordt genomen. Op de vraag of het dan toch springstof wordt, antwoordt hij: "Ik zou niets liever willen". Vol gens hem is dat de beste moge lijkheid. "Kijk, de bunker wordt De bunker an de Morsweg i gedeeltelijk gedemonteerde dan niet helemaal volgestopt met dynamiet. Zo werkt dat niet. Hij wordt dan in verschillende on derdelen opgeblazen en dat is heel goed mogelijk. De bewoners hoeven daar weinig van te vre zen. Bovendien is het minder langdurig en lawaaiig dan ge woon slopen". Een voorlichter van het minis terie noemt die uitspraak en de vrees van de bewoners 'wishfull thinking'. Hij zegt: "Ik heb be grepen dat in die buurt nogal wat geruchten de ronde doen, maar er is geen sprake van explosie ven". De bunker is volgens hem ook stukje bij beetje te vellen.. "Dat is altijd een technische kwestie met die dingen. Je hebt zwakke en stevige exemplaren, het vergt gewoon wat onderzoek. Maar neem van mij aan: het kan ook echt zonder explosieven". Het woord is aan de telefoon- Galgemuseum (10) Ver buiten de stad ligt het Gal gemuseum stevig voor anker Hoewel de gemeente dolgraag tussen de Blauwpoortsbrug en de Morspoortbrug een botenmu- seum wil inrichten, groeit het verzet tegen de komst van zo'n twintig historische vaartuigen. Op het stadhuis schrokken ze een beetje toen een paar maan den geleden enkele bewoners van het Kort Galgewater kwa men melden dat zij helemaal niet zo blij zijn met de plannen voor een historische haven. De ge meente stelde vertegenwoordi gers van de Landelijke vereni ging tot behoud van het zeilend bedrijfsvaartuig vervolgens een proefperiode voor. Verenigingsbestuurders, die- de museumstukken moeten re- cruteren, lieten weten daar wei nig voor te voelen. "Schippers komen onder die voorwaarde niet naar Leiden toe, want nie mand geeft natuurlijk een vaste ligplaats elders op als hy hier de kans loopt om na een jaar weer te moeten verdwijnen", merkten afdelingsbestuurders Nico Kleijn en Ron Marchand vorige week in deze rubriek op Daarmee werd duidelijk dat de onderhandelingen over het in richten van het Galgemuseum in een impasse waren geraakt. Tot groot ongenoegen van alle museumfans heeft de buurtver eniging d' Oude Morsch inmid dels een peiling gehouden naar de mening van de bewoners van het Kort Galgewater en het nieu we Morspoortcomplex. De uit slag van die peiling is vernieti gend: van de 54 geënqueteerden zijn er 44 tegen de museumplan nen en slechts zeven voor. Drie bewoners hebben geen mening. De buurtvereniging heeft in middels een brief aan de ge meenteraad gestuurd waarin voorzitter Vriginia Guillén "met klem protesteert tegen het feit dat de bewoners niet in een vroeg stadium bij het maken van de plannen zijn betrokken" Guillén stelt dat wanneer de plannen worden uitgevoerd er nogal wat verandert in het leefklimaat van dc Kort Galge water-bewoners die opeens en voor het eerst overburen krijgen en dus hun vrije uitzicht kwijt ra ken. Guillén vreest geluids- en milieu-overlast voor de bewo- Zij wijst in haar brief het ge meentebestuur op het bestem mingsplan d' Oude Morsch dat het aanleggen van (woon)boten aan de Morskant van het Galge- watcr zelfs uitsluit. Wethouder Fase zei maandag avond tegen de gemeenteraad dat het museum er allleen komt wanneer er overeenstemming met de omwonenden is bereikt. Maar aangezien zo'n tachtig pro cent van de bewoners tegen is. lijkt het maar zeer de vraag of de museumvloot Leiden ooit zal be reiken. J.V.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 3