'Weer werk voor 250.000 mensen' Amerikaan Stacy draaide RSV rad voor ogen -c De Koning: 10 procent werkt korter in '86 Duitse staal sluit weer 44 bedrijven Avebe dit jaar uit grootste verliezen 'Noodplan ligt klaar DINSDAG 19 JUNI 1984 HOOGEVEEN (ANP) - Het is mogelijk dat eind 1986 tien procent van de voorgenomen arbeids tijdverkorting is gerealiseerd. Zelfs al zou de daardoor vrijkomende arbeidstijd maar voor vijftig procent bezet worden, dan zouden er toch 225.000 k 250.000 mensen extra weer aan het werk zijn. Dat heeft minister De Koning (sociale zaken en werkgelegenheid) gisteravond ge zegd op een forumbijeenkomst in Hoogeveen. Economie 3- STUTTGART/FRANKFURT (DPA/Reuter) - Het conflict in de Westduitse metaalindustrie is gisteren verscherpt door de be slissing van de werkgevers in Ba- den-Württemberg en Hessen op nieuw 44 bedrijven te sluiten. Daardoor zijn nog eens 25.000 tot 30.000 arbeiders door 'uitslui ting' (tijdelijk ontslag) op straat komen te staan. De werkgevers hebben laten weten de vakbewe ging met deze stap te willen dwingen akkoord te gaan met een compromis. De leiding van de metaalvakbond IG Metall is gisteren maandag na lang vergaderen in Frankfurt ak koord gegaan met een voorstel tot het instellen van een bemid delingscommissie. Voorzitter van dit orgaan zou naar de me ning van de IG Metall ex-minis ter Georg Leber moeten zijn. Europa solidair Leber geniet het vertrouwen van de vakbeweging op grond van zijn vroegere functie van voorzit ter van de bij het Westduitse vak verbond DGB aangesloten bouwbond. Het was gisteravond niet bekend of Leber ook voor de werkgevers aanvaardbaar is. In de grafische industrie, waar ver korting van de werkweek van 40 naar 35 uur eveneens de inzet van nu al weken durende stakin gen is, neeit ae vaKDeweging 12.500 arbeiders in 80 bedrijven tot nieuwe acties opgeroepen. Vandaag komt een bemidde- lingscommissie voor deze be drijfstak opnieuw bijeen. Deze commissie staat onder voorzit terschap van CDU-politicus Kurt Biedenkopf. Solidariteit De Europese Federatie van Metaal werkers organiseerden vandaag in verschillende Europese lan den symbolische stakingen uit solidariteit met Westduitse metaalarbeiders die al enkele weken staken voor een 35-urige werkweek. Bert Thierron, secre taris-generaal van de federatie, zei dat in Frankrijk en Italië kort symbolische werkonderbrekin gen zouden worden georgani seerd, terwijl in Scandinavië en de Benelux-landen pamfletten worden verspreid en collectes worden georganiseerd voor het stakingsfonds van de Westduitse bond IG-Metall. Thierron zei verder dat de Europe se Vakbondsconfederatie in principe heeft besloten op 26 ju ni een dag van solidariteit te or ganiseren in heel Europa. Eerst zal echter nog het resultaat van de bemiddeling worden afge wacht. De Koning zei dat de eerste resul taten van het kabinetsbeleid om de groei van de werkloosheid om te buigen zich, mede als gevolg van de aantrekkende internatio nale economie, aandienen. De bewindsman schreef het herstel voor een belangrijk deel toe aan het akkoord van eind 1982, waar bij afspraken zijn gemaakt over het brengen van inkomensoffers door het inleveren van onder meer de prijscompensatie. "Als we blijven doorgaan met de herverdeling van arbeid", aldus drs. De Koning, "dan is het zeer wel mogelijk om te komen tot forse percentages van herbezet ting in het bedrijfsleven". Hij sprak in dat verband zijn bewon dering uit voor de werkgevers en werknemers in de groot- en kleinmetaal voor de afspraken die zij de laatste weken hebben gemaakt over herverdeling van de arbeid. Om een dam op te werpen tegen de jeugdwerkloosheid wordt ge dacht, zo deelde de minister mee, aan een verdubbeling van het leerlingenstelsel en uitbreiding van het aantal deeltijdbanen. Het is volgens hem van groot belang dat grote groepen jongeren met voorrang in de arbeidsmarkt worden ingesluisd. De entrée op de arbeidsmarkt zou voor hen onder meer door prak tijkervaringsplaatsen en door een speciaal schoolverlatersplan gemakkelijker moeten worden gemaakt. Daarbij zouden zij een jaar lang een halve baan krijgen gecombineerd met een beroeps-, gerichte scholing. Garanties Volgens de FNV is het nog moei lijk aan de leden te verkopen om door te gaan met arbeidstijdver korting wanneer dat geen duide- Order Mulder (rollend materieel) in Bos koop heeft van het GEB te Rot terdam een order binnengekre gen ter waarde van f 20 miljoen voor de levering van transport bandinstallaties. Deze opdracht is de grootste op dit gebied die ooit in ons land is verstrekt en verschaft 90 man een jaar werk, aldus Mulder. Pikante bijzonder heid is dat de opdracht groter is dan de hele omzet van Mulder in 1983 die f 18 mihoen was lijke effecten op de werkgelegen heid oplevert. In een nota, die op het FNV-congres in oktober zal worden besproken, stelt de bond dat van werkgevers en overheid harde garanties worden ver wacht. De FNV wil in 1990 uitkomen op een werkweek van 32 uur. De kosten daarvan kunnen worden betaald uit de in te leveren prijs compensatie en de produktiestij- ging. Wel vindt de FNV dat thans in de onderhandelingen met de werkgevers moet worden ge sproken over minder werken voor iedereen, ambtenaren én trendvolgers. Wat er het afgelo pen jaar is gebeurd, werktijdver korting invoeren via verlaging van de VUT-leeftijd of via roos- tervrije dagen, is volgens de FNV een tussenfase geweest. De FNV is van mening, dat nieuw komers op de arbeidsmarkt nu al een aanstelling moeten krijgen van 32 uur per week. Bij een ver der door te voeren arbeidstijd verkorting zullen de laagstbe taalden voor wat betreft het ver lies aan koopkracht buiten schot moeten blijven. Volgens FNV-voorzitter Wim Kok heeft tot nu toe de arbeidstijd verkorting slechts een herbezet ting van 25 procent opgeleverd. "Voor de helft van wat de werk nemers hebben ingeleverd, heb ben ze niets terug gezien", aldus FNV-bestuurder Frans Drabbe. Daarom wil de FNV eerst met werkgevers en regering op cen traal niveau basisafspraken voor een aantal jaren maken, die dan in de bedrijven en bedrijfstak ken kunnen worden vertaald. Consumptie Het volume van de consumptieve bestedingen is in het eerste kwartaal van 1984 met ruim een half procent gedaald ten opzich te van het eerste kwartaal van 1983. De bestedingen aan duur zame goederen daalde met 3.5 en die van voedings- en genotmid delen (vooral dranken en tabak) met twee procent, de consump tie van de overige goederen en diensten nam met 0,5 procent toe. Dit blijkt uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Statis tiek. DAF Het Dafbedrijf in het Belgische Oe- vel heeft een dochteronderne ming opgericht die activiteit gaat ontplooien buiten de vrachwa- gensector. Die dochteronderne ming heeft in de afgelopen week haar eerste order binnengehaald: het vervaardigen van landings gestellen voor de Britse fabri kant van Seaking-helicopters. Daf in Oevel zal in de komende jaren investeringen doen voor een totaalbedrag van ongeveer 270 miljoen gulden. Dat alles is meegedeeld bij het werking stel len van een nieuwe lakstraat voor de fabriek van vrachtwa gencabines. AMSTERDAM (ANP) - Bestuur en directie van het coöperatieve aardappelzetmeel- en derivaten- concern Avebe zijn optimistisch over de toekomst van het al en kele jaren in moeilijkheden ver kerende bedrijf. Vorig jaar werd nog een verlies geleden van 31,5 miljoen gulden. Dit verlies lag feitelijk nog aanmerkelijk hoger (bijna 60 miljoen) maar kon door steun van de boeren-aandeelhou- ders van de coöperatie en een re geling met de overheid worden beperkt. Voor dit jaar verwacht het bedrijf geen nieuwe verliezen, al zullen de boeren-aandeelhouders nog extra moeten bijdragen. Volgens hoofddirecteur B. ten Hoove zal van die extra bijdrage ongeveer drie vier miljoen gulden wor den aangewend om het eigen vermogen van Avebe te verster ken. Bestuur en directie hebben dit gisteren meegedeeld in Am sterdam tijdens een toelichting op het jaarverslag. Om Avebe weer gezond te maken zijn de af gelopen jaren al zes fabrieken ge sloten. Avebe moet de komende maanden nog een oplossing vinden voor voorwaarden die de Nationale Investeringsbank heeft gesteld aan een half jaar geleden geslo ten principe-overeenkomst, waarin de financiering van het bedrijf in 1984 en 1985 is veiligge steld. Die overeenkomst houdt de opschorting in van een aantal financiële verplichtingen in deze jaren. Avebe heeft een schulden last van ongeveer 700 miljoen gulden. Aan de eerste voorwaarde, dat in overleg met de sociale partners van het personeel een bijdrage moet worden gevraagd, is nog niet voldaan. Het overleg met de vakbonden heeft begin dit jaar nog niets opgeleverd. De tweede voorwaarde, oplossing van mi lieuproblemen bij de Avebe-ves- tiging in Ter Apelkanaal, is iets dichter bij een oplossing. De zui vering van het afvalwater van de ze fabriek vergt een investering van in totaal zestig miljoen, maar Provinciale Staten van Gronin gen beslissen deze week over de eerste fase, waarmee twintig mil joen is gemoeid. AVEBE verwacht dat voor de ko mende campagne, die vermoede lijk half augustus al begint, 50.000 tot 52.000 hectare met fa brieksaardappelen beschikbaar is. Mogelijk wordt dat nog iets meer als daar aardappelen bijko men die op speculatieve basis worden geteeld. Vorig jaar was de opbrengst door het natte vooijaar en de droge zomer zeer teleurstellend. Vastgelopen tanker weer in de vaart ROTTERDAM (ANP) - De Pana mese produktentanker 'Grenan- ger', die gistermorgen in de Nieuwe Waterweg bij Rozenburg is vastgelopen, is gisteravond door vijf havensleepboten van Smit bij hoog water vlot getrok ken. Tijdens dat karwei werd het scheepvaartverkeer op de water weg stilgelegd. De ruim 13.000 ton wegende tanker was op weg uit de Botlek naar open zee toen het roer bleef han gen. Volgens een woordvoerder van het Rotterdamse havenbe drijf heeft het schip geen schade opgelopen. SCHIPHOL (GPD) - De KLM heeft vorig boekjaar een winst behaald van 103 miljoen gulden, een forse stijging met f 63 miljoen ten opzichte van het jaar ervoor, toen een winst werd geboekt van f 41 miljoen. In de verslagperiode is het vervoer gestegen met 8 procent tot 2885 miljoen ton-kilometers. Het vrachtvervoer was 20 procent hoger dan het jaar ervoor. Het passagiers- en postvervoer waren vrijwel gelijk aan dat van 1982-'83. Het chartervervoer was 15 procent lager en de beladingsgraad steeg van 61,7 procent naar 65,4 procent. Scheepsbouwer in problemen STELLENDAM/BRUINISSE (ANP) - De grootste scheeps bouwer voor visserij schepen in Nederland, de firma Maas kant Shipyards in Stellen dam en Bruinisse, heeft sur séance van betaling aange vraagd bij de rechtbank in Middelburg. Het bedrijf heeft voor 33 van de 128 werkne mers ontslag aangevraagd, 17 in Stellendam en 16 in Brui nisse. Volgens de woordvoerder van de directie, C. Ribbens, heeft Maaskant veel problemen met de verkoop van tweede hands schepen Maaskant ruilde als bijzondere service aan zijn klanten, de oude vis sersschepen in als er een nieuwe werd gekocht. Dat bedrag aan onverkoopbaar materiaal is inmiddels tot bo ven de tien miljoen gulden opgelopen. De grootste crediteur van de firma Maaskant, de Neder landse Middenstandsbank, wil deze schuld nu geregeld zien. Het bedrijf zal worden afgeslankt, maar men rekent erop met de nieuwbouw, de reparatie en de bouw van lie ren voor de scheepvaart (een specialiteit van Maaskant) door te kunnen gaan. VOOr schuldencrisis' Duitse boer HAL wil de miljoenen schade terug ROTTERDAM (ANP) - De Holland Amerika Lijn heeft een schade claim van verscheidene tiental len miljoenen dollars ingediend tegen de Franse werf Alsthom- Atlantique wegens het niet op tijd en niet in goede technische staat opleveren van de 'Nieuw Amsterdam'. De eis heeft niet al leen betrekking op directe en in directe schade, maar ook op de gevolgen voor de eerstkomende jaren. Volgens de raad van be stuur leert de ervaring dat derge lijke procedures verscheidene ja ren in beslag kunnen nemen. De Holland Amerika Lijn als ge heel zal in 1984 weer een beschei den positief resultaat behalen; deze verwachting heeft de raad van bestuur van de HAL maan dag uitgesproken in de jaarver- gadering. Hij baseert zich daarbij o m. op het feit dat inmiddels ruim tachtig procent van de crui se- en tourboekingen voor het lo pende jaar is gedaan. EG-commissie tegen extra subsidie BAZEL (AFP/RTR/DPA) - De centrale banken van de westerse industrie landen zijn bereid om in het geval van een internationale bankcrisis een aanzienlijke hoeveelheid liquide middelen beschikbaar te stellen. Dit heeft Fritz Leitwiler, president van de Bank voor Internationale Beta lingen (BIB), gisteren verklaard op de jaarvergadering van de „centrale bank der centrale banken" in Bazel. Leutwiler is ervan overtuigd dat de Latijns-Amerikaanse schuldenlanden zich niet zullen verenigen in een „schuldkartel", ondanks de grote pro blemen die die landen hebben bij het aflossen van hun schulden. Deze week komen de ministers van financiën van zes Latijns-Amerikaanse landen (Brazilië, Mexico, Argentinië, Venezuela, Colombia en Bolivia) in het Colombiaanse Cartagena bijeen om de financiële problemen te bespreken. BIB-president Leutwiler noemde de ontwikkelingen rond de Amerikaan se bank Continental Illinois positief, aangezien de twaalf centrale ban ken van de Verenigde Staten in staat zijn gebleken hulp te bieden Continental Illinois heeft enige tijd op de rand van faillissement geba lanceerd en is „in leven gehouden" door enkele Amerikaanse banken en door het centrale-bankstelsel van de VS. In juli zal opnieuw een aantal (Amerikaanse) banken een deel van hun vorderingen op Latijns- Amerikaanse landen af moeten schrijven. Als een nieuwe bankcrisis de westerse banken bedreigt weten de centrale banken wat te doen. De plannen voor noodgevallen liggen klaar, aldus Leutwiler, die eraan toevoegde dat er in grote lijnen overeenstemming bestaat tussen de westerse industrielanden. Volgens de BIB hebben de ontwikkelingslanden, die van de OPEC - Organisatie van Olie Exporterende Landen - uitgezonderd, bij elkaar een schuld van 560 miljard dollar. De BIB doet een dringend beroep op de landen van Latijns-Amerika om orde op zaken te stellen via een grondige aanpak van de kapitaalvlucht, die per jaar 10 miljard dollar omvat. Er mag niet worden verwacht dat de rest van de wereld ontwik kelingshulp geeft die door de landen met schulden als zodanig niet wordt gebruikt, aldus het jaarverslag. LUXEMBURG (ANP) - De EG- commissie heeft gisteren in Lu xemburg geweigerd in te gaan op een Duits verzoek om de boe ren in dat land een extra subsidie te geven. Helmut Kohl, de Duitse bondskanselier, had daarom en kele weken geleden in een per soonlijke brief aan EG-commis- sievoorzitter Gaston Thorn ver zocht. De Duitse boeren zijn in fianciële problemen geraakt als gevolg van eind maart genomen beslui ten inzake de hervorming van de Europese landbouw. Daarbij was ook een afbraak vastgelegd van de monetaire compenserende bedragen in de landbouw. In Duitsland (ook in Nederland) be tekent dat een feitelijke verla ging van de prijs die de boer voor zijn produkten ontvangt. Afgesproken was dat West-Duits- land zyn boeren daarvoor enigs zins zou mogen compenseren. Dat zou gebeuren door de boeren minder BTW te laten betalen Ook landbouwminister Braks heeft zich gisteren echter fel ver zet tegen niwe subsidies aan de Westduitse boeren. Die zouden een ernstige concurrentieversto ring tot gevolg hebben, zo zei hij. Met autoraces en valse orders voor kolengraver Dreiging Vertegenwoordigers van de Zweedse werkgevers hebben hun bezorgdheid geuit over het dreigement van de regering in Stockholm om de vennoot schapsbelasting te verhogen. In het weekeinde zei minister van financiën Kjell-Olof Feldt in een interview met het nationale pers bureau TT. dat de grootte van de huidige loonsverhogingen aan toont dat de Zweedse onderne mingen te veel geld hebben. De regering heeft dit jaar een be lasting van twintig procent inge steld op de werkelijke winst van bedrijven om daarmee beleg gingsfondsen te financieren die door de vakbonden gecontro leerd worden. Toen deze belas ting geïntroduceerd werd klaag den de bedrijven dat dit hen te gronde zou richten. Nu blijkt dat ze voldoende geld hebben om hogere lonen te betalen. DEN HAAG (ANP) - „Making mo ney while other people sleep" („rijk worden terwijl anderen sla pen") - dat was de lijfspreuk was James D. Stacy, de man die voor RSV de kolengraafmachines aan de man moest brengen. Hij bracht die filosofie ook in de praktijk - ten bate van zichzelf en ten koste van RSV. De tweede getuige in de derde verhoorron- de van de RSV-enquêtecommis- sie, de Amerikaan C. Frank Har- scher, wist daarvan gisteren in de Weeskamer van het Ridder zaalcomplex sterke staaltjes te vertellen. Harscher was vanaf september 1980 twintig maanden lang direc teur planning en ontwikkeling van ACM, de verkooporganisatie van de kolengravers in de VS. Stacy ging als topman van ACM zover, dat hij kolengravers van RSV verdonkeremaande en in zette voor een eigen dagbouw mijn, die werd geëxploiteerd door Stacy's bedrijf MMWOPS - inderdaad de afkorting Jansen: leek op kolengebied cy's motto, zo bevestigde Har scher. RSV-mensen werden door Stacy onthaald op een „dog and pony show", een circus van ontspan ning, waar vrijwel niet doorheen te breken was. Vaste prik was daarbij een bezoek aan een „stock car race", een hobby waar Stacy volgens Harscher aanzien lijke sommen gelds op moet heb ben bijgelegd. J.A. Vermeer, vanaf 1978 in dienst van RSV als Divisie-controleur, moet daar over kunnen meepraten. Har scher bekende dat hij wel even met zijn ogen heeft geknipperd, toen hij Vermeer aantrof bij een race, waaraan Stacy's opgevoer de wagens deelnamen, met een basketbalpetje, een stopwatch en notitieblokje om de tijden nauwkeurig op te nemen, Het was hem inmiddels overduide lijk geworden dat Stacy als hoofd van de verkooporganisatie niet deugde. Stacy had zijn zaak jes contractueel zodanig gere geld dat geen enkele kolengraaf- machine ooit zou kunnen vol doen aan de voorwaarde dat zij ministens zestig aaneengesloten dagen op zestig procent van hun capaciteit zouden kunnen draai en. Stacy bepaalde dat namelijk zelf, en zolang geen enkele ko lengraver aan de norm voldeed hoefde hij RSV geen cent te beta len. Rooskleurig Integendeel, RSV draaide op voor onderhouds- en reparatiekosten. Dat ging in de vorm van voor schotten voor de geraamde kos ten, inclusief een opslag van 15 procent voor ACM. Als de werkelijke kosten lager waren moest RSV dat maar aantonen om geld terug te kunnen vorde ren, en Stacy zat zo bovenop die cijfers dat zelfs zijn rechterhand Harscher ze nooit heeft kunnen RSV werd intussen aan het lijntje gehouden door Stacy, die een veel te rooskleurig beeld van de afzetmogelijkheden van de ko lengravers voorspiegelde. In de zomer van 1980 beroemde hij zich op definitieve verkoopcon tracten voor 33 kolengravers en vrij vaste opties voor nog ruim dertig machines. Harscher weet dat er op het hoogtepunt slechts 17 tot achttien kolengravers via definitieve contracten waren be steld. Stacy maakte dan ook weinig van het verkoopbeleid. Harscher vat te het echec samen in vier pun ten: de machines werden vaak geplaatst in dagbouwmijnen die daarvoor ongeschikt waren, het ontbreken van voldoende exploi- Harscher: sterke staaltjes tatievergunningen voor mijnen die potentieel het neusje van de zalm voor de kolengravers zou den zijn, het volkomen gebrek aan leiding in het verkoopbeleid en de chronische panne van de kolengravers die tot de kinder ziekten behoorde. Aan al die problemen zou in de VS een mouw kunnen worden ge past, zo betoogde Harscher. Zo bleek een Britse ondernemer die een Amerikaanse mijn exploi teerde uitstekend uit de voeten te kunnen met de kolengraver - zolang zijn eigen personeel het apparaat maar onderhield en Stacy's serviceploeg uit de buurt bleef. Toen Harscher in september 1981 door.Th. A. Jansen, als lid van de Raad van Bestuur in feite de di rect verantwoordelijke man voor het kolengraversproject, werd uitgenodigd om zijn licht over ACM te laten schijnen, kwam er al „bijna elk uur" bij RSV in de Maasstad een klacht binnen over defecten aan de kolengraafma chines, aldus Harscher. Ameri kaanse banken konden in dat stadium al niet meer overge haald worden om het project me de te financieren. ..Het probleem was dat de machine zichzelf niet had bewezen. Dan keken zij naar de onderliggende principes en ze vonden dan niks," zei Harscher. Volslagen leek Volgens RSV-bestuurder Jansen, die gisteren eveneens door de co- missie verscheen, heeft het con cern op het kolengraaf-project in de Verenigde Staten circa 400 miljoen gulden verloren, omdat geen van de kolengravers tot op heden is verkocht. Aanvankelijk als gevolg van technische man kementen, later door het inzak ken van de kolenmarkt en ge brekkig management in de Ver enigde Staten. Jansen erkende gisteren dat RSV een volslagen leek was op het ge bied van kolen en zei zich bij de produktie - op voorraad - van ko lengravers te hebben laten leiden door een later gebleken tijdelijke opleving van de kolenmarkt en door een schier onbegrensd ver trouwen in Stacy. Uit het verhoor van Jansen ont stond een merkwaardig beeld over de benadering van RSV van het kolengraaf-project. Op mo menten dat het apparaat nog dui delijke mankementen vertoonde en geen test was gestart laat staan volbracht, versnelde RSV de produktie van de kolengra vers op basis van contracten waar Stacy mee zwaaide, maar die niet geeffectueerd konden worden omdat de kolengraver technisch nog haperde. RSV-enquête RSV financierde ondertussen zelf de bouw en het transport van de kolengravers. Het vermogensbe- slag daarvan bedroeg eind 1980 100 miljoen, eind 1981 220 mil joen en eind 1982, kort voor de surséance, 410 miljoen gulden Dat gebeurde met aanbetalingen van het ministerie van Defensie op de levering van fregatten door RSV-werf De Schelde in Vlissin gen. Jansen moest toegeven dat RSV de contracten die Stacy met met na me kleine myn-eigenaren in de Verenigde Staten had gesloten niet heeft gezien dan in een laat stadium. Dat RSV in de kolen- wereld een vreemde was, stond vast. De reputatie van Stacy daarin en in de financiële kolen- wereld was amper onderzocht. Hengstmengel Stacy kwam binnen via M. Hengst mengel, die het kolengraafpro- ject bij RSV had aangemeld. Ook deze Hengstmengel heeft het concern de nodige miljoenen ge kost. Zo betaalde RSV in 1981 3,75 miljoen dollar (circa 10 mil joen gulden) om M Hengstmen gel uit te kopen in kolcngraaf-ac- tiviteiten van het bedrijf in de Verenigde Staten waarvoor op dat moment nog geen machine was verkocht. Hengstmengel kreeg bovendien een winstrecht dat hem bq verkoop van alle ge- prognotiscerde 200 kolengravers in totaal 60 miljoen gulden had kunnen opleveren. 12,5 procent van de winst die RSV zich had gedacht op de verkoop van deze machines. RSV heeft er in 1982 bewust van afgezien Stacy wegens wanbe leid uit de ondernemingen te sto ten, omdat RSV-advokaten in de Verenigde Staten daarvoor wei nig kans van slagen zagen van wege het falen van RSV zelf om de kolengraver tijdig gereed te hebben. De verkoop van de RSV-kolenbelangen aan de zoge naamde Freeman-grocp ging vol gens Jansen begin 1983 niet door, omdat RSV in februari in surseance van betaling raakte. De afwikkeling van de RSV-ko- lengraafbelangen is nog steeds in handen van de bewindvoerders van het bedrijf.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 9