Uitkering voor gehuwde c vrouw Gemeenten met eigen plan ww-uitkering Spoorwegpolitie mag optreden Kabinet presenteert emancipatienota VNZ wil vrijwillige verzekering behouden De Ruiter houdt vast aan kernwapentaken Enquête: Jan Soldaat nog steeds ontevreden Justitie verzacht straf Rotterdamse heroïneprostituees DINSDAG 19 JUNI 1984 Binnenland DEN HAAG (GPD/ANP) - Het emancipatiebeleid moet meer nadruk leggen op de econo mische onafhankelijkheid van individuen. Dat betekent onder meer dat vrouwen en met name de gehuwde vrouwen recht moeten krijgen op een zelfstandige uitkering. Dit voornemen staat in het gisteren gepresenteerde ontwerpbeleidsplan emancipatie van staatssecretaris Kappeijne van de Coppello (emancipatiebeleid). Een voorwaarde voor de uitkering voor vrouwen is dat zij zich be schikbaar stellen voor de ar beidsmarkt. Om werken en huis houden makkelijker te maken wil het kabinet binnen enkele maanden met voorstellen komen met betrekking tot het ouder schapsverlof. Op de inhoud van het wetsontwerp wilde Kappeij ne van de Coppello niet ingaan. Wel zei ze dat er afspraken kun nen worden gemaakt over be taald dan wel onbetaald verlof voor een bepaalde periode tus sen werkgevers en -nemers. Die zelfde partijen kunnen ook over eenkomen dat men na de periode in hetzelfde bedrijf terugkomt in een deeltijdbaan. Vanaf 1990 kunnen getrouwde vrouwen die dan achtien jaar zijn in aanmerking komen voor een individuele uitkering. De maat regel geldt niet voor oudere, ge huwde vrouwen die door onvol doende opleiding heel moeilijk een baan kunnen krijgen. Bij werkloosheid krijgt de kostwin ner een uitkering die is afge stemd op onderhoud voor het he le gezin. Arbeidstijdverkorting is volgens het plan het hoofdspoor om ar beid te herverdelen. Het streven is gericht op een 36-urige werk week in 1987, die daarna nog kor ter kan worden. Kappeijne gaf geen antwoord op de vraag of op den duur vrouwen niet zullen worden gedwongen om uit werken te gaan, als arbeidstijd verkorting tot forse loonsverla ging in gezinnen leidt waardoor één inkomen niet langer vol doende is. Op korte termijn zal de ongelijk heid tussen man en vrouw in de wet worden opgeheven. Daarbij wil het kabinet bij mannen in sleutelposities meer begrip kwe ken voor de achterstelling van vrouwen. Kappeyne noemde hierbij als voorbeeld de man ach- .ter de balie van het arbeidsbu reau, die vrouwen ontmoedigt als ze zich komen inschrijven als werkzoekende. ZEIST (ANP) - De Vereniging van Nederlandse Ziekenfondsen (VNZ) zal zich niet zonder meer neerleggen bij een eventuele op heffing van de vrijwillige zieken fondsverzekering per 1 januari volgend jaar. Dat zei VNZ-voor- zitter H. J. Anbeek vandaag op de algemene vergadering van zijn organisatie in Zeist. Er is volgens Anbeek geen reden voor staatssecretaris Van der Reijden (volksgezondheid) om vast te houden aan zijn plannen de vrijwillige verzekering, die in moeilijke financiële positie van de eerste stappen uit dat plan is de overheveling van de uitkeringsgerechtigde verzeker den van het vrijwillige naar het verplichte ziekenfonds. Volgens Anbeek zou alleen al daardoor de vrijwillige verzekering op korte termijn uit de problemen kun nen zijn. De premies voor de overgebleven verzekerden zou den na het overhevelen van de uitkeringsgerechtigden omlaag kunnen, waardoor de concurren tiepositie ten opzichte van de particuliere verzekeraars veel be- zijn. verkeert, per 1 januari op te doe- ken. De VNZ heeft vorige maand een plan gepubliceerd om in tien jaar tijd te komen tot een volksverze kering tegen ziektekosten. Een Brokstukken doden man BREDA (ANP) - De 73-jarige P. van Wijk uit Breda is gisteravond door een ongeval in zijn woon plaats om het leven gekomen. Hij werd geraakt door brokstuk ken van een instortende muur op het terrein van een voormalig ho tel. De man was al vele jaren ge woon op sloopterreinen te zoe ken naar oude, nog bruikbare stenen, die hij verkocht voor res tauratiewerkzaamheden en der gelijke. zich moet onthouden van ingrij pende stappen totdat duidelijk is hoe de ziektekostenverzekering er in de toekomst uit zal zien. De VNZ-voorzitter wees bovendien op het gevaar dat opheffing van de vrijwillige verzekering veel banen zal gaan kosten bij de zie kenfondsen. Anbeek ging ook in op de nog niet ingevoerde, maar wel door het parlement aanvaarde, wet voor zieningen gezondheidszorg (wvg). Die wet, die onder meer de overheveling van bevoegdhe den naar de lagere overheden re gelt, mag er volgens de VNZ niet komen zoals hij er nu uit ziet. In voering van de wet is uit oogpunt van kostenbeheersing tot mis lukken gedoemd, aldus Anbeek. Hij drong er op aan dat de wet wordt uitgebreid met een bepa ling die financiers het recht geeft mee te beslissen over de finan ciële grenzen van de geplande voorzieningen. DEN HAAG (GPD) - Minister De Ruiter (defensie) ziet voorlopig geen conventionele alternatie ven voor het nucleaire korte-af- standsgeschut, waar zijn partij, het CDA, het liefst van af zou wil len. Tijdens de laatste van een se rie van vier commissievergade ringen over de defensienota van het kabinet-Lubbers, zei De Rui ter gisteren, dat om troepencon centraties van de tegenstander te voorkomen voorlopig slechts nu cleaire afweerwapens bruikbaar zijn. De Ruiter doelde daarbij op twee van de zes Nederlandse kernwa pentaken: de nucleaire 203 mm- artillerie en de Lance-raket. Bin nen de NAVO wordt overwogen ook het conventionele 155 mm- geschut te moderniseren en nu- cleariseren. maar het CDA (en de linkse oppositiepartijen) voelen daar niets voor De Ruiter wilde echter geen defini tief oordeel over deze kernwa pentaken geven. Het kabinet heeft tijdens het kruisraketten- debat vorige week gesteld dat een beslissing over de Neder landse kernwapentaken eind 1985 aan de Kamer zal worden meegedeeld. De Ruiter naar die belofte en wilde ook de NAVO-studie over de terugtrek king van 1400 kernkoppen van gevechtsveldwapens afwachten. Een ander staartje van het debat vorige week over de kruisraket ten was de wijze waarop Neder land met de Sowjet-Unie in con tact zal treden. Het CDA had ge vraagd minister Van den Broek (buitenlandse zaken) naar Mos kou te sturen om daar het kabi netsbesluit toe te lichten. Van den Broek zei gisteren desge vraagd dat al voor het besluit was gevallen door hem werd on derzocht of zijn Russische colle ga Gromyko een bezoek aan Ne derland kan brengen. Die visite van Gromyko zou, aldus Van den Broek, kunnen 'vallen binnen een geplande Europese toernee van de Russische be windsman. Stemerdink (PvdA) vroeg of dit betekende dat Van den Broek niet zelf naar Moskou zal afreizen. De minister hield die vraag af met de mededeling dat hij ervoor zou zorgen dat in de Sowjet-hoofdstad geen enkel misverstand over de aard van het Nederlandse kruisrakettenbe- sluit kan bestaan. Een apart hoofdstuk in het con cept-beleidsplan is gewijd aan het bestrijden van seksueel ge weld tegen vrouwen en kinde ren, zoals aanranding, verkrach ting en gewelddadige porno waarbij kinderen worden opge voerd. Het kabinet wil steun ver lenen aan een experiment voor vertrouwensvrouwen in de be drijven, waar vrouwelijke werk nemers terecht kunnen. Ook de overheid wil hulp bieden aan slachtoffers van ongewenste inti miteiten op de werkplek. Het conceptbeleidplan is gisteren voor advies toegezonden aan de Emancipatieraad en de Gezins raad. Ook de SER krijgt het plan ter kennisneming toegestuurd en kan beslissen of ze er een ad vies over wil uitbrengen. WD: geen uitbreiding experimenten middenschool ZEEVANG (GPD) - De WD-frac- tie in de Tweede Kamer zal zich blijven verzetten tegen een te forse uitbreiding van het aantal experimenten met de midden school-nieuwe stijl. Van de libe ralen mag slechts een zeer be perkt aantal experimenten wor den gehouden. Die moeten na verloop van tijd door onafhanke lijke deskundigen worden beoor deeld. De WD doorkruist met deze stel- lingname het overleg dat minis ter Deetman (onderwijs) momen teel voert met de onderwijsorga nisaties over de invoering van de middenschool. Op een spreekbeurt in Zeevang (NH) zei het WD-kamerlid Franssen gisteren, dat de WD zich niet gebonden acht aan de uitkomst van het overleg tussen Deetman en de organisaties. 'Voor de WD blijft voorop staan dat ook in de toekomst in het middelbaar onderwijs niveau verschillen tussen de leerlingen worden aangebracht en dat de driejarige middenschool met een centraal schriftelijk examen wordt afgerond. De uitslag van het examen moet bepalend zijn voor een eventuele vervolgoplei ding', aldus Franssen. Om op wetenschappelijke wijze te bepalen of de driejarige midden school voldoet, is volgens Frans sen slechts een beperkt aantal experimenten nodig. Hij noemde geen aantallen, maar het is dui delijk dat de WD-fractie op dit punt nog steeds overhoop ligt met het CDA. Die laatste partij is wel voor het uitbreiden van het aantal experimenten. Kluis voor kampeerder DORDRECHT (ANP) - Het huren van een kluis is nu in principe ook op campings mogelijk. De ANWB-verzekeringsmaatschap- pij Unigarant en de fabrikant van beveiligingsprodukten, Chubb Lips Nederland hebben gisteren in Dordrecht een kluissysteem geïntroduceerd dat bruikbaar is op campings en recreatieterrei- Kampeerders kunnen volgens het systeem hun goederen afgeven bij de campingbeheerder, die ze in de safe opbergt. De kluis kan met twee sleutels worden ge opend, een van de beheerder en een van de campeerder. Als de laatste zijn sleutel verliest kan hij een nieuwe opvragen bij de ver zekeringsmaatschappij. De in houd van de kluis is gedekt tot maximaal 5.000 gulden UTRECHT (ANP) - Het is op de meeste kazernes naar de mening van veel soldaten nog steeds niet best gesteld met het eten en de huisvesting. Ook op het over werk, de reistijden en het militai re straf- en tuchtrecht valt het nodige aan te merken. Op al die terreinen is een dienstplichtige militair onnodig in het nadeel ten opzichte van leeftijdsgenoten die niet in dienst hoeven. Dat is de conclusie die de soldatenvak- bond WDM trekt uit een enquê te onder ruim 900 dienstplichti gen. Het WDM-onderzoek is uitge voerd in samenwerking met de Wetenschapswinkel en het eco nomisch instituut van de Katho lieke Universiteit in Nijmegen. Het rapport van het onderzoek werd vandaag op de algemene le denvergadering van de soldaten- vakbond in Utrecht aangeboden aan staatssecretaris Hoekzema (defensie). De resultaten zijn vol gens de WDM representatief voor de omstandigheden van alle dienstplichtigen in de krijgs macht. Het warme eten, traditioneel een onderwerp van veel gemor in dienst, is ook in 1984 vaak niet om over naar huis te schrijven, vindt bijna veertig procent van de ondervraagde soldaten. Al leen het toetje ondervindt bij de overgrote meerderheid van het krijgsvolk waardering. Bijna de helft zegt melk tekort te komen bij de maaltijd. Ook zijn er klach ten over de wachttijden bij de eetzaal. Weinig soldaten zijn enthousiast over de huisvesting op de kazer ne. Te volle kamers (het gemid delde is 8 tot 9 soldaten per ka mer, met uitschieters naar 17 man), te weinig toiletten, dou ches en wasbakken, te kleine kasten en last van tocht of een verwarming die niet regelbaar is, zijn de meest voorkomende klachten. Gezien het gebodene zou de 70 gul den die een dienstplichtige per maand verplicht voor zijn huis vesting moet betalen moeten worden afgeschaft, zo is de con clusie van de soldatenvakbond. De werk- en rusttijden in het leger lijken officieel goed geregeld, maar in de praktijk wordt er vaak de hand mee gelicht, aldus de WDM. Uit de enquête blijkt dat er heel wat dagen zonder compensatie moet worden over gewerkt, vaak in de avonduren cn tijdens weekeinden of op feestdagen. Ook de vaak lange reistijden naar huis zijn veel dienstplichtigen een doorn in het oog. Gemiddeld is een in Nederland gelegerde soldaat hieraan 4.5 uur per week kwijt, in eigen tijd. Voor soldaten in West-Duitsland is dit 12 uur. Veel soldaten moeten zondag avond al weer terug naar de ka zerne. omdat zij maandagoch tend rond acht uur alweer op ap pèl moeten staan. De WDM vindt de resultaten van het onderzoek al met al 'schok kend'. gezien de 'prachtige rege lingen voor dienstplichtigen, die in de eind 1983 uitgekomen de fensienota staan'. In de praktijk blijkt er vaak nogal wat aan te mankeren, en valt er voorlopig nog genoeg werk te verzetten voor soldatenvakbonden, zo is de conclusie van de WDM. AMSTERDAM- Het is eindelijk zomerweer. Warm genoeg voor dit Amster dammertje om in z'n blootje rond te struinen e ROTTERDAM (ANP) - De Rotter damse rechtbank zal terughou dend optreden tegen heroïne prostituees, zolang de gemeente Rotterdam niet een prostitutie- beleid heeft ontwikkeld dat ook aan de gerechtvaardigde belan gen van de prostituees tegemoet komt. Dit is de uitspraak van de Rotter damse rechtbank gisteren in een hoger beroep van een zaak voor de kantonrechter, waarbij drie heroine-prostituees tot geldboe tes waren veroordeeld wegens tippelen in het gebied rond de Nieuwe Binnenweg. De recht bank verwierp weliswaar alle verweren van de raadsman van deze prostituees, de Amsterdam se advokaat mr. P. Bakker Schut, maar legde de vrouwen geringere geldboetes op. De voorzitter van de strafkamer, mr. W.A.M. van Schendel, uitte in navolging van de kantonrech ter en de officier van justitie ern stige kritiek op het gemeentelijk prostitutie-beleid, dat is gericht op het voortdurend oppakken van prostituees om overlast van omwonenden tegen te gaan. Vol gens de rechtbank komen daar mee de belangen van zowel de prostituees als de klanten in het geding. Pas als een beleid is ont wikkeld zal de rechtbank het te rughoudende strafmaat-beleid kunnen laten varen. Terwijl de rechtbank felle kritiek uitte op het gemeentelijk beleid vond ze het niet op haar weg lig gen de doelmatigheid van het vervolgingsbeleid van het Open baar Ministerie aan de orde te stellen. .Mr. Bakker Schut had onder meer om het ondoelmatige karakter van de vervolging vrij spraak en voorlopige vrijwaring bepleit. De betreffende overlastgevende heroine-prostitutie wordt op aan wijzing van de politie bij wijze van experiment overigens ver plaatst naar de even verderop rustiger gelegen G.J. de Jongh- weg. De gemeente ontkent elke bemoeienis daarmee en heeft ge zegd dat het om een initiatief van de politie gaat, dat door de ge meente met belangstelling wordt gevolgd. Nog steeds ontdekkingen via IRAS AMSTERDAM (ANP) - De in ons land ontwikkelde kunst maan IRAS heeft tijdens zijn missie vorig jaar op zijn minst veertig zonnestelsels in wording ontdekt. Dit blijkt uit bestudering van de verza melde gegevens door een groep van astronomen onder gezamenlijk voorzitterschap van prof. dr. H. Habing van de Rijksuniversiteit in Lei den en dr. G. Neugebauer van het Technologisch Insti tuut in Californië. Ofschoon de IRAS (Infra Rood Astronomische Satelliet) is uitgewerkt en geen gegevens meer doorseint, is er zoveel niet bestudeerd materiaal aanwezig, dat nog steeds nieuwe ontdekkingen wor den gedaan. Tijdens de mis sie zond de kunstmaan elke dag miljoenen gegevens naar de aarde. De sterrenkundi gen zullen naar schatting vijf tot tien jaar werk hebben om alle gegevens te verwerken. Bij nadere bestudering van 335 sterren, die alle niet verder dan 75 lichtjaar van de aarde staan, vond men er meer dan 40 die waren omgeven door rondcirkelend materiaal. Hieruit kunnen na verloop van tijd planeten ontstaan. Een tweede verrassende ont dekking is dat een onver wacht groot aantal sterren stelsels invloed op elkaar uit oefenen of zelfs met elkaar in botsing dreigen te komen. Uit overige waarnemingen lei den de astronomen af dat on geveer 25 procent van deze sterrenstelsels zich naar el kaar toe bewegen. Tenslotte melden de astrono men dat de kunstmaan de staart van de Bowell-komeet heeft waargenomen. Deze blijkt een lengte te hebben van 50 miljoen kilometer. ROTTERDAM (ANP) - De spoor wegpolitie mag wel degelijk op treden in stationsrestauraties. Dit heeft de Rotterdamse recht bank gisteren bepaald in een uit spraak in hoger beroep. Daarmee werd een eerder vonnis van de kantonrechter, die de bevoegd heid van de spoorwegpolitie op die plaats had afgewezen, vernie tigd. Dit gebeurde in een zaak tegen twee vrouwen die door de spoor wegpolitie waren gesommeerd de stationsrestauratie te verla ten. omdat zij met hun voeten op tafel lagen. Vervolgens scholden ze de agenten uit. De vrouwen op hun beurt zeiden door de politie te zijn geslagen. De kantonrech ter sprak de beide vrouwen vrij, omdat volgens hem de spoor- ROTTERDAM/VOORSCHOTEN - Een week voor haar beëdiging nam Nederlands eerste vrouwelijke dijkgraaf, de Voorschotense J.M. Leem huis-Stout (37), gisteren een kijkje in haar werkgebied, dat zich bevindt tussen Gouda, Zoetermeer en Rotterdam. Zo betrad zij, voor het oog van de fotograafde Schielandse Hoge Zeedijk in Rotterdam. Een dijk met een toepasselijke naam omdat haar werkge bied de naam waterschap Schieland draagt. De Voorschotense moet in dit gebied zorgen voor de waterkwaliteit, -kering en -huishouding. Drie zaken staan haar daarbij voor ogen: de dijken moeten het water aankunnen en het water mpet schoon en betaalbaar zijn voor de bur gers. Deze burgers moeten namelijk door middel van belasting meebeta len aan het werk van het schap. Mevrouw Leemhuis-Stout is nu nog directeur bij de Unie van Waterschappen, de spreekbuis van de hoog heemraadschappen. wegpolitie geen gezag heeft in stationsrestauraties, maar alleen mag optreden bij zaken die rechtstreeks te maken hebben met het spoorwegverkeer. De rechter baseerde zich hierbij op de spoorwegenwet. De rechtbank heeft daaraan een andere uitleg gegeven. In de be palingen m de spoorwegenwet gaat het om de verzekering van een goede bedrijfsgang, alsmede verzekering van veiligheid, orde en rust op het station. Daaronder valt ook de stationsrestauratie, ook al komen daar mensen die misschien niet met de trein rei zen, aldus de rechtbank. De rechtbank achtte het wange drag van de beide vrouwen be wezen. Omdat de vrouwen ech ter door het hoger beroep dat de officier van justitie had ingesteld tweemaal terecht moesten staan werd slechts een boete van vijf tig gulden per persoon opgelegd. Pseudo-arts DEN HAAG (GPD) De Haagse politie heeft gisteren de 29-jarige A. E. aangehouden die ervan wordt verdacht een huisartsen praktijk te hebben uitgeoefend zonder een diploma te bezitten. De man had als 'dokter R. R. van Dijk' een praktijk in Schevenin- gen, Luxemburg en twee andere Nederlandse plaatsen. De man wordt nog verhoord.E. zou in Los Angeles een artsenbul heb ben gehaald en daarmee meer dan een jaar geleden naar Neder land zijn gekomen. Of dit artsen- diploma authentiek is, staat nog niet vast, omdat de man tot dus ver geen Nederlandse erkenning had aangevraagd.Het staat vast dat E. met zijn recepten verdo vende middelen, zoals opium en amfetaminen, bestelde, maar de Haagse recherche tracht nog uit te zoeken of hij dat ook voor zichzelf heeft gedaan. In elk ge val heeft hij zich voor het uit schrijven van de recepten laten betalen. DEN HAAG (ANP) - De Vereni ging van Nederlandse Gemeen ten (VNG) heeft een alternatief plan ontwikkeld voor de herzie ning van de sociale zekerheid. Daarin stelt de VNG voor de hui dige ww-periode van een half jaar te verlengen tot maximaal twee jaar. Die eerste twee jaar wordt de werkloze een uitkering gegeven via een werknemersver zekering, betaald door de be drijfsvereniging. Na twee jaar zou de werkloze moeten terug vallen op de zogenoemde werk nemersvoorziening, betaald door de gemeentelijke sociale dien sten. De hoogte van de uitkering wordt gekoppeld aan het laatstverdien de loon, waarbij d.e uitkeringen boven het minimumniveau in halfjaarlijkse termijnen worden afgebouwd tot het niveau van het wettelijk minimumloon. Om dat dit gekoppeld is aan het ge zinsminimum zijn er geen gezin stoeslagen nodig. Het alternatieve plan van de VNG is toegestuurd aan staatssecreta ris De Graaf (sociale zaken), die de VNG om commentaar had ge vraagd op de kabinetsplannen. De VNG vindt dat jongeren onder de 23 jaar geen recht op een uit kering moeten krijgen, tenzij zij kunnen aantonen dat zij meer dan 2,5 jaar in loondienst hebben gewerkt. Oudere werklozen, vooralsnog 57,5-jarigen en oude ren, moeten tot hun pensioen recht houden op een uitkering gelijk aan het laatstverdiende loon. Behalve deze werknemersverzeke ring, die uit premies moet wor den gefinancierd, stelt de VNG een werknemersvoorziening voor. Die moet gelden voor werklozen die niet (meer) terug kunnen vallen op de werkne mersverzekering. De voorzie ning moet in beginsel gelden tot aan de pensioengerchtigde leef tijd en valt in het plan in twee fasen uiteen. De eerste fase duurt een jaar, en daarin wordt voor de hoogte van de uitkering reke ning gehouden met het inkomen van de werkloze en z(jn of haar partner. In de tweede fase wordt de uitkering afhankelijk ge maakt van zowel het inkomen als het vermogen per huishouden. Die fase is te vergelijken met de huidige rww, een bijstandsuitke ring. De overheid moet de werk nemersvoorziening financieren. De VNG vindt de plannen die de regering met het stelsel van so ciale zekerheid heeft uitermate kostbaar. Nieuwe elementen in het stelsel, zoals gezinstoeslagen en een aan leeftijd gekoppelde uitkeringsduur, zijn onvoldoen de doorberekend op hun finan ciële gevolgen. Ook is er geen re kening mee gehouden dat als de kabinetsplannen doorgaan er een groter beroep op bijstand, huursubsidie en eenmalige uit keringen zal worden gedaan. De vereniging zegt verder dat de regering is uitgegaan van verou derde gegevens. Sinds 1982 zijn er enorme verschuivingen opge-l treden in het clientenbestand en in de werkloosheidsuitgaven in de richting van de rww. De rege ringsvoorstellen dragen volgens de VNG niet bij tot een grotere samenhang en eenvoud in het stelsel. Aan het uitgangspunt van gelijkberechtiging van man en vrouw wordt slechts ten dele voldaan. De vereniging wyst er verder op dat gemeenten in staat zijn het uitkeringsbeleid te combineren met andere maatregelen. Juist voor langdurig werklozen kan het doelmatig zijn dat de uitke ring wordt verbonden met dien sten op terreinen zoals schulden- regeling, huisvesting, sociaal- culturele voorzieningen en werk- gelegenheidsbevordering, aldus de VNG.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 5