Groenhazengracht grote onzekerheid door verzakkingen Een oude bekeuring en de kansen van Portugal Rapport: schade was te voorkomen Lezers schrijven Leiden LEIDEN - "Dit soort sussende geluidjes, daar kopen wij niets voor". H.J. Scheltus, woonachtig aan de Groenhazengracht, reageert op het rapport van het Laboratorium voor Grondmechanica Delft dat ingaat op de verzakkingen die daar zijn opgetreden. Zes huizen verkeren in een zeer slechte bouwkundige staatm weet Scheltus. En dat komt volgens hem door de hei- en graafwerkzaamheden die op de Groenhazengracht plaatshebben. Walmuren worden daar vernieuwd en rioleringen aangelegd. DINSDAG 19 JUNI 1984 Volgens het rapport van het labo ratorium waren de verzakkingen tijdens het eerste deel van de werkzaamheden - tussen het Ra penburg en de Oude Varken markt - te voorkomen geweest. Dat blijkt volgens de onderzoe ker ir. J. Kruizinga uit de resulta ten van de veranderde werkme thode in het tweede deel tussen de Oude Varkenmarkt en de Rembrandtstraat. die i Minder diep In dat stuk is minder diep gegra ven en zijn minder heipalen de grond in gegaan. Er werden min der ernstige verzakkingen ge constateerd dan tijdens het werk aan het eerste deel. Volgens de gemeente zijn de verzakkingen het gevolg van de slechte funde ring van de huizen. Dezelfde me thode die eerst op de Groenha zengracht werd gebruikt, heeft op de Doelengracht niet voor dergelijke problemen gezorgd. Toen bleek dat ernstige verzak kingen optraden werd het werk stilgelegd en naar een andere methode gezocht, die nu dus blijkt te werken, aldus het labo ratorium. Nog steeds zijn er huizen die ver zakken, maar dat gebeurt altijd, schrijft onderzoeker Kruizinga: "Deformaties achter grondke- rende wanden kunnen nooit ge heel worden voorkomen. Het hangt echter van de wijze van uitvoering en/of de toestand van de aangrenzende bebouwing af of er schade optreedt dan wel een gevaarlijke toestand ont staat". De panden die ernstig zijn verzakt, °g.£eernst zijn door de gemeente onder steund met stalen steunframes, nadat de rechter dit had bevolen. De bedoeling is te voorkomen dat de voorgevels naar voren zouden komen. De grote vraag is echter wat er gaat gebeuren als die steunframes worden verwij derd. Ir. Kruizinga is daarover dqulqi, niet duidelijk. "Gezien het feit DdKKer dat er nog geen wezenlijk ver- Bakker Streng schil in zettingsgedrag (verzak kingen-red.) tussen wel en niet- ondersteunde panden is gecon stateerd, zal het verwijderen van de frames naar verwachting niet leiden tot een grote toename van de vervormingen". Na half jaar Maar even verder in zijn rapport adviseert hij de steunframes een voor een te verwijderen en ge lijktijdig te meten of er verdere verzakkingen ontstaan. "Het ver wijderen zou dan moeten wor- den gestopt als de geveldeforma- Die tijd komt er nog tie zodanig groot wordt, dat er want de bakkerij bouwkundig gezien, een gevaar- lijke toestand ontstaat", stelt hij verder. Bovendien is het volgens hem verstandig al naar gelang de resultaten van de verdere metin gen de steunframes bijvoorbeeld pas een halfjaar na het gereedko men van de werkzaamheden - dus als het water weer door de nu gedempte gracht stroomt - weg te halen, een pand zit dat grote schade heeft opgelopen. Het pand is niet van hem, maar van de Stichting Studentenhuisves ting. Hij ondervindt er wel de ge volgen van. De scheuren zijn zo erg dat er gevaar voor instorten bestaat, weet de bakker. De stichting heeft dan ook het plan om het grote pand, dat nu nog evenals de andere panden op een stenen fundering staat, te onder- heien. Daarvoor moeten wel alle vloeren uit het pand. En die werkzaamheden gaan zo'n zes maanden i is bovenop, Streng was de laatste tijd toch al moeilijk be reikbaar. "En als je een klant kwijt bent, ben je hem echt kwijt. De winkel was gewoon niet normaal bereikbaar. Er za ten gaten en kuilen in het pad, dames braken hun hakken", ver telt Streng, die vanwege het gele den omzetverlies zeker "enkele tienduizenden guldens" schade - gaat claimen bij de gemeente. Voor de bewoners is dit rapport de Het grote probleem voor hem zoveelste dooddoener meentezijde. "De grote vraag is hoe de schade wordt afgewik keld", vertelt Scheltus, nauw be trokken bij de zaak. Hij is niet zo geïnteresseerd in dit soort rap porten, omdat het de bewoners allang duidelijk was dat er grote schade is ontstaan. "Zes huizen hebben grote schade. Drie staan er nog by de gratie van de steun frames", weet Scheltus. Verder hebben veel andere huizen klei nere schade, zoals scheuren in de de schade in de huizen te typeren, geeft Scheltus een paar voorbeelden: "De keu kenuitbouw is al van een huis af gescheurd. Iemand anders moet door het raam naar binnen en buiten, omdat ze deur klem zit. Dat is ook niet verholpen met dit rapport". komt nog. Zijn bakkerij moet tij delijk worden verplaatst naar een noodwinkel tijdens de werk zaamheden. Zijn oven moet de ruimte uit en gaat tijdelijk naar het magazijn. Maar daar moeten wel alle leidingen en afvoeren worden aangelegd. En boven dien komt hij in ruimtenood. Hij gaat alle kosten voor die ver plaatsing verhalen op de ge meente. "En dat gaat kapitalen kosten", weet hij, zonder zelfs over de opknapkosten van het monumentale pand te spreken. Hoe groot de schade precies is aan de panden aan de Groenhazen gracht, zal voorlopig nog onbe kend blijven. Eerst zal het werk klaar moeten zijn en de steunfra mes verwijderd, zegt Scheltus. "Als u een gebroken been heeft en ik schop de krukken weg dan kunnen de gevolgen ook naar zijn", maakt hij het beeldend 'duidelijk. door Wim Brands LEIDEN - De agent besprak in de gang van het kantongerecht de kansen van de Portugezen om Europees kampioen voet ballen te worden. "Ik snap ze niet, die jongens. Het schijnt dat er een vreselijk goede aan valler op de bank zit". Hij onderbrak zijn lezing even om met de politiepet een vlieg tegen de ruit te pletten. "Als die trainer nog van gedachten verandert, dan kan Portugal hoge ogen gooien. Let op mijn woorden". De pet stond inmiddels weer op zijn hoofd en de agent deed er even het zwijgen toe, omdat ie mand anders^hem deskundig en vriendelijk begon uit te leg gen dat hij het bij het verkeer de eind had. Wat deed deze voetbalfan in uni form hier eigenlijk? Hij bleek te zijn opgeroepen in verband met een verkeersover treding te Voorschoten. Ruim een jaar geleden. Iemand had het rode licht bij een spoor wegovergang genegeerd. De verdachte bestreed dat en de agent mocht nu komen uitleg gen dat hij niet met zijn ogen dicht bij die overgang had ge staan. "Een lullig overtredinkje in we zen", verklaarde de agent met een gezicht alsof hij doorgaans zwaardere zaken bij de hand had; alsof hij elke dag tenmin ste tien met karabijnen gewa pende bankovervallers la Starsky Hutch door de stra ten van Voorschoten achter volgde. "En het probleem is dat het al weer een jaar geleden is. Goed, je herinnert je wel het een en ander, maar vaag. Je gaat er maar vanuit dat je toen je boekje niet voor niets hebt ge trokken, want daar ben ik ten slotte niet voor aangenomen". Geen speld tussen te krijgen. Ongeveer een kwartier later stond hij voor de rechter, zon der pet. De verdachte was niet aanwezig, maar de recher las voor wat hij had verklaard: hij had wel moeten doorrijden omdat hij slechts drie meter verwijderd was geweest van de overgang. Die agent had het volgens hem dus bij het foute eind gehad met zijn verklaring dat het ten minste dertig meter was ge weest. Ook de verklaring van de dochter werd nog even aan gehaald: zij had helemaal geen lichten gezien. Onze opsporingsambtenaar (zo Met stalen steunframes worden sommige panden aan de Groenhazengracht overeind gehouden. De vraag is wat er gaat gebeuren als deze palen worden weggehaald. <foto Holvast) Gemeente Wat de bewoners echter het meest steekt, is het feit dat er geen dui delijkheid is over de schade-af wikkeling. Er is geen sprake van overleg met de gemeente, stelt Scheltus. "Hoewel het nu iets be ter is dan onder wethouder Waal. Dan werden je brieven pas na zes maanden onbevredigend beant woord. Nu duurt het nog maar twee en een halve maand". In het rijtje mensen dat schade heeft geleden, heeft de aannemer van de werkzaamheden zich in middels ook gevoegd. Hij wil tweehonderdduizend gulden van de gemeente hebben, omdat het werk door de problemen een aantal malen is stilgelegd. Tij dens die periodes gingen de kos ten wel door, redeneert de aanne- noemt de officier van justitie een agent altijd) werd door de ze verklaringen niet aan het twijfelen gebracht. Drie meter had hij indertijd geschat, drie meter bleef het in zijn ogen. Hij werd in het gelijk gesteld door de officier van justitie en de rechter. Bij verstek werd de verdachte veroordeeld tot een boete van honderddertig gul den. Alle reden tot vrolijkheid dus, die agent. Maar hij liep terug met een gezicht alsof een onbe kwame tandarts net met een drilboor zijn hele gebit fout had gesaneerd. Waarom? Op deze vraag is slechts één ant woord mogelijk: tijdens de zit ting moet hij er achter zijn ge komen dat Portugal geen en kele kans maakt om Europees kampioen te worden. Pand gekraakt aan Breestraat LEIDEN - Ongeveer vijftien per sonen hebben in het afgelopen weekeinde een pand aan de Breestraat 85 gekraakt. Het pand, eigendom van de Westland Utrecht verzekeringsmaatschap pij, werd tot vorig jaar augustus gebruikt door de Leidse univer siteit Inbrekersduo aangehouden LISSE - De rijkspolitie in Lisse heeft vannacht rond vier uur twee jonge Leidenaars aange houden die een inbraak in de kantine van atletiekvereniging De Spartaan hadden gepleegd en een auto gestolen. Surveillerende politiemensen ont dekten de diefstal in de kantine aan de Lisser Spekkelaan. Na on derzoek trof de politie in de om geving een personenauto met een nog warme motor. Van de daders echter geen spoor. Later in de nacht kreeg de politie een telefoontje van een Lisse- naar die woont in de omgeving van de Hobahohallen. Volgens de melding werd ingebroken in een auto. Na komst van de politie namen de twee de benen. Met be hulp van een speurhond werden zij echter spoedig ingerekend. Op het politiebureau in Lisse be kenden zij de inbraak bij De Spartaan en na een uitgebreid verhoor tevens inbraken in Noordwijk, Leiden en andere plaatsen in de omgeving. Vol gens de politie is het niet uitge sloten dat de twee Leidenaars nog meer inbraken bekennen. Gifbelt Omdat de discussie over de ver dachte gifopslagplaats aan de Broekweg in de Merenwijk wat verstomd is, menen wij er goed aan te doen, haar nieuw leven in te blazen door onze geheugens op te frissen. Wij zijn respectievelijk als spelend kind en als klant bij een autos loopbedrijf destijds frequent bij de verdachte locatie geweest. Het betrof hier de zogenaamde vuilstort gem. Oegstgeest. In on ze herinneringen bestaat de over eenkomst dat de belt zich noord westelijk van de Broekweg be vond, iets vóór de afslag rechts naar de nog bestaande boerderij. Dit betekent dat het thans noord westelijk van de Broekweg gele gen parkje de noordgrens van de belt vormt. Naar onze mening impliceert dit, dat de volgende straten zich op de verdachte locatie bevinden: Wollegras, Lintgras, Zwenkgras, Buntgras, Fakkelgras. Omdat de omvang van het aantal gifopslagplaatsen een steeds hui veringwekkender grootte aan neemt, verbazen wij er ons over dat het onderzoek naar de belt in de Merenwijk nog steeds geen concrete vorm heeft aangeno- Wij spreken de hoop uit, dat de draad wederom wordt opgepakt. F. Hagedoorn P. de Vreese Mariënpoelstraat 41 Leiden. Circus Ik wil graag reageren op de kritiek in de krant van dinsdag 6-6-84 over het circus. Ten eerste wil ik ingaan op het feit dat Henny van Egmond vindt dat een klein circus geen topat tracties kan presenteren. Welnu, ik vind dat juist in zo'n klein cir cus met een vrij kleine tent geen topattracties nodig zijn. De intie me sfeer en het toch zeer geva rieerde en wervelende program ma zijn voor een kind en volwas sene voldoende voor een hele fij ne avond of middag. Topattrac ties zoals bijvoorbeeld te zien zijn bij het Russisch Staatscircus zijn natuurlijk heel leuk, maar worden al snel te professioneel en te groots opgezet. Zo'n klein circus heeft veel meer van de be kende 'circusromantiek', al mag er dan best eens een minder goed nummer bij zitten. Daarom vind ik het ook geweldig dat i families in staat zijn avondvullend programma te ma ken. Dat is veel moeilijker dan voor elke act een gespecialiseer de persoon, zoals bij de grote cir cussen. Ten tweede zegt de schrijver dat het publiek waarschijnlijk al had voorgevoeld dat dit circus niet bijzonder is. Nu, daar kan hij vol gens my niet veel over zeggen na de eerste voorstelling. Verder ge loof ik dat dit zeker niet het geval is geweest. Nee, het circus is ge woon aan het uitsterven, vandaar het weinige publiek. Mensen gaan liever naar een bioscoop, in plaats van een ouderwerts cir cus. En dat is nu juist het treuri ge. Ik vind dat dit nieuwe circus Mullens zeker geen kritiek ver dient. Zij proberen dat het circus en de hele sfeer en romantiek daaromheen bewaard blijven en zij slagen er met dit programma ook zeker in. Ik heb althans een echte ouderwertse circusvoor stelling gezien!! Erika Hoek Diamantlaan 6 Leiden Woonlasten (2) Ik schrijf naar aanleiding i stuk van de heer Kooien i de Renovatie Advies Groep. Die er prat op gaat zichzelf in het openbaar de mafia van Leiden te noemen,- zoals hij deed op de feestavond van plan 5 Lage Mors, dat gegeven werd omdat zij gewonnen hadden en er niet wordt gerenoveerd. Laat ik u dan zeggen, als de overheid het geld disponibel had gesteld aan het project Lage Mors, dan zou er wel gerenoveerd zijn en dan had de mafia verloren. Ik vraag me af waar die welzijns werkers vandaag komen die vol gens de heer Kooien het Woon- lastenkomitee hebben overgeno men. Het Leids Woonlastenko- mitee bestaat uit tien leden, van wie één van de Stichting Welzijn. Voorheen waren dat twaalf le den: waar u spreekt van vier le den die weggelopen zijn, kan ik mij er twee herinneren. Want ik- kan mij de bewuste avond dat u bij het Woonlastenkomitee was nog heel goed herinneren. Mijn woorden waren toen: als ik één kilo appels koop en er zitten twee rotte bij, dan moeten ze er uit! En dit is niet geschreven door een welzijnsman, maar door een man B. Ouwerkerk lid Woonlastenkomitee Conradstraat 5 Leiden Woonlasten (3) Graag wilden wij reageren op de rubriek Lezers schrijven van 12 juni jl. van de heer J.K. Kooien. Er wordt een volkomen negatief en foutief beeld gegeven, in ver band met de weigeringsactie van de komende huurverhoging van 1 juli a.s. Wij willen helemaal niet suggere ren dat hierdoor automatisch de problemen zullen worden ver holpen. Wy willen alleen op deze manier extra druk uitoefenen bij de gemeente Leiden, die dan op haar beurt druk kan uitoefenen in Den Haag, om een financiële ondersteuning te kunnen geven aan de woningbouwverenigin gen, die dit hard nodig hebben om de plannen te kunnen uitvoe ren, bij renovatie en of achter stallig onderhoud. (Dit laatste is by ons het geval). De manier waarop de welzijnswerkers in een verkeerd daglicht worden gesteld door de heer J. Kooien, daar kregen wij tocht wel een wrange smaak van in de mond. De burgerij heeft deze mensen juist hard nodig, daar zij ten eer ste in staat zijn een volkomen ob jectiefbeeld te geven, ten tweede zij geen enkel financieel belang hebben bij of renovatie of achter stallig onderhoud, ten derde ook geen enkel belang hebben bij de woningbouwverenigingen ener zijds en een architectenbureau anderzijds. Wij hebben goede ervaringen met de mensen van de Stichting Wel zijn, we hebben dan ook nooit enige druk of het gevoel van pressie gehad die van hun kant is uitgegaan. Wij hebben in het verleden en ook nu nog een goe- •de begeleiding, het initiatief en de beslissingen zijn altijd bij de bewonerscommissie gebleven. Het is dus precies andersom, wij als bewonerscommissie hebben voor de actie om ondersteuning gevraagd aan de Stichting Wel zijn, voor de folder die van ons is uitgegaan. Wij hebben dit besluit samen met andere bewoners- goed overleg ge- Als laatste vragen wij ons af waar de heer J. Kooien én de zijnen zich het recht verschaf fen, zich een Renovatie Advies groep te noemen. Wij vinden het nogal een onsmakelijke manier om een feestje te geven, als er aan de mensen verteld wordt dat het plan niet plaats kan vinden door de financiële moeilijkhe den, dit terwijl onderhoud aan de woningen dringend no,dig is, door deze methode's kan men een vraagteken zetten, of zij zich werkelijk in willen zetten voor bewoners. Wij zouden hen dus willen betitelen als oproerkraai ers die niet zoals de Stichting Welzijn, Woonlasten komitee. Rechtswinkel en mensen van de Technische Bewonersadviseurs naast ons staan, maar zich tegen de mensen opstellen. Bewonerscommissie plan 7, W.B.V. Tuinstadwijk, Seer. P. Pardon, Van s' Gravesandestraat 21, Leiden. Zweeds wittebrood Hoe langer de oorlog voorbij is hoe meer onzin er over wordt gepu bliceerd. Ik beperk me hier tot één voorbeeld, dat afgedrukt stond in één of ander huis-aan- huis verspreid blaadje. Zo'n ge schrift wordt altijd nog wel door een paar duizend inwoners van Leiden gelezen en het verbaast mij altijd weer hoe men vrijwel alles slikt als zoete koek. In dit geval is het een heel aardig fabel tje dat kennelijk zo algemeen als waar wordt aanvaard, dat wie er tegen ingaat niet eens meer wordt geloofd. Kennis is on macht. Bij mij is het fabeltje als histori sche onwaarheid in het verkeer de keelgat geschoten. Ik reageer er negatief op, als enige, waar door ik me een zak en een uit slover voel. En vertwijfeld, want heeft het zin? Ik ben een spelbre ker en een kniesoor. Ik bederf een prachtig verhaaltje en het plezier dat het vele mensen heeft gegeven door aan te durven ko men met kritiek: eindeloze zeu ren en ouwehoeren dat het ver haaltje onjuist is en een stuk ge schiedenis) vervalsing en hoe de werkelijkheid was! Dat is misdadig! Ja, ik verdien ge lyncht te worden, was ik een held ik had mijn nek geboden ge lijk wijlen burgemeester Van den Werf zijn zijdgeweer (degen, sabel of zwaard, wat was het?) - aan de verstoorde, met gram schap vervulde, Leidse burgers om opgeknoopt te worden aan de hoogste boom (met deze woorden als laatste: gelijk heb ben is nog geen gelijk krijgen). Ik vond het echter verstandiger en iets minder zinloos een ingezon den stuk te schrijven en met de inzending daarvan te wachten tot de roes van de bevrijdings feesten was geweken en men wellicht in staat is tot bezinning en kritiek aan te horen. Het fa- beltjesverhaal luidde als volgt: "Dat er kort voor het einde van de Tweede Wereldoorlog voedsel- droppings boven Nederland plaatsvonden hoefje geen enkele Nederlander meer te vertellen. Dat het daarbij om Zweeds wit tebrood ging, weet ook ieder kind. Blijkbaar redenen genoeg voor de organisatoren van de 5 mei-viering om deze historische gebeurtenissen dit jaar in Leiden te halen. Zij het dan op een wal minder spectaculaire manier dan toentertijd het geval was". Voor dit gretig geslikte verhaal vol verzinsels geef ik een onverteer baar brok rauwe waarheid in de plaats. Het fabeltje is 100% on juist, want de beschreven ge beurtenis heeft nóóit plaats ge vonden! Er zijn twee gebeutenis- sen door elkaar gehaald. Verder was het zo dat met de capitulatie van Duitsland op 7 of 8 mei 1945 W.O. II in Europa was afgelopen, maar nog niet in Azië (waaronder Nederlands-Indië). Op 4 mei 1945 was alleen West- Duitsland (de oude Vesting Hol land) nog door de Duitsers bezet, de vest was er voor, in de loop van 1944 en 1945, al bevryd. Za terdag 5 mei ging de capitulatie in van de Duitse bezetting in West-Nederland in en heette ook dit deel van ons land, als laatste van het geheel vrij. Dinsdag 8 mei werd de bevrijding in Lei den een daadwerkelijk feit met de intocht van de Canadezen en de doortocht van de Prinses Ire ne Brigade. De Canadezen sloe gen hun kamp op in Oud-Poel geest. Het kan zijn dat het een ar tillerie-onderdeel was, ze be schikten althans over een aantal gepantserde self-propelled 17- pounden guns, op tanks gelij kende voertuigen, die gepar keerd stonden in de Kwaaklaan. In juni hielden ze in Leiden een parade, foto's daarvan werden gemaakt door o.a. de fotograaf van de Apothersdijk. (Deze op namen zijn aanwezig in het ge meente-archief, waar ze naar ik mij meen te herinneren opgebor gen liggen als foto's van de in tocht der Canadezen!). De voedseldroppings waren vooral belangrijk voor de hongerende inwoners van de grote steden als Rotterdam, Schiedam, Delft, Den Haag, Leiden, Haarlem en Amsterdam. Een groot deel van Nederland had er geen belang bij en viel er buiten en daar zal nu waarschijnlijk slechts een ênke- ling iets van die voedseldrop pings weten. De droppings werden uitgevoerd door 4-motorige Engelse en Amerikaanse bommenwerpers. De vliegvelden waarboven de droppings plaats vonden waren Valkenburg, Schiphol en ver moedelijk Ypenburg. Ik heb AVRO Lancasters boven Val kenburg gezien en Boeing B17 vliegende Forten en Consolida ted B-24 Liberators op weg naar Schiphol. Wanneer de droppings begonnen zijn herinner ik me niet meer precies: ik weet dat het niet vóór 25 april was, maar wel vóór 4 mei. Wat werd gedropt? Grote blikken met biscuit, cho cola, vlees, geconserveerd in blik (groente, aardappelen en vlees: meat and vegetables), eipoeder o.a. Het kwam eerst dagen na 5 mei, naar mijn gevoel na lange tijd, misschien na bijna twee we ken, in de distributie, mondjes maat en geen grote hoeveelhe den. Bij de gaarkeuken werden de eerste dagen na 5 mei ook- geen grotere porties verstrekt of iets extra's als biscuit. Zweeds wittebrood is niet gedropt en niet per vliegtuig aangevoerd. Was dat wèl gebeurd dan was het, gezien het transport per schip van Zweden naar Enge land en van de havens naar de verschillende vliegvelden en het voortdurend verladen bij het droppen al keihard en beschim meld geweest en by de uitbrei ding via de distributie inmiddels totaal ongeschikt voor consump tie! Het brood is in feite dan ook niet als brood in Nederland aangeko men, maar als meel. Onder de auspiciën van het Zweedse Rode Kruis is dat meel per schip (coas ters) van Zweden naar Neder land gebracht, in Delfzijl gelost en daar vandaan naar het honge rende Westen, (dat toen, daar de noordelijke provinciën nog niet bevryd waren, nog niet als bezet gebièd geïsoleerd was komen te liggen). Door Westnederlandse (Leidse) bakkers gebakken kon men het Zweedse Rode Kruis brood vers bij de bakker op de daarvoor aangewezen distributiebonnen afhalen (spontane uitdelingen - die misschien in 1574 hebben plaats gehad - zijn in 1945 niet voorgekomen). Er was boter of margarine by. Het brood is twee keer verstrekt, met een tussen- .poos van enige weken. Wanneer precies kan ik me niet meer her inneren. Er staat me iets by van eind februari 1945. Misschien zyn de data na te gaan in oude nummers van Het Dagblad voor Leiden en Omstreken, de enige krant die toentertijd verscheen, en die wellicht worden bewaard in het gemeente-archief. En an ders zullen de data op te diepen zijn bij *het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie (officieel afgekort als R.V.O., onofficieel: als RIOD) inJAmsterdam. Het was nog volop oorlogstijd en ik vrees dat de aanvoer van het meel bestemd voor en de distri butie van het Zweedse Rode Kruis brood eigenlijk niet in ver band is te brengen met de bevrij ding en daar geheel los van staat! Fred Vos Bachstraat 20 Leiden 'Anatomie van de macht', een scherp zinnige analyse van een van de be kendste Amerikaanse economen John Kenneth Galbraith. De mening van deze gepensioneerde Harvard- hoogleraar is in Amerika nog steeds gezaghebbend. Hollandia, prijs 24.90. 'Nooit meer bang'. Serge en Francois Marland zetten de video-gestalt-the- rapie uiteen. Hoe door het gebruik maken van video (voor zelfconfronta- i hypnose (als toegang tot het ƒ27,50. 'Alles onecht', keuze uit de gedichten van Gerrit Komrij, die zelf eens heeft geschreven dat hij 'de lezers altijd met een rijmend kluitje in het riet van hun eigendunk heeft gestuurd'. De Arbeiderspers, prijs 16,50. 'Ster Woordenboeken', volgens de uit gever: de gulden middenweg tussen het handwoordenboek waarin alles staat, en het vaak al te beknopte zak- Kleine Koenen kost 17,50, de bui tenlandse boeken 16,- per stuk. 'De wind komt niet uit de bomen', ro man van acteur-schrijver Leo Beyers. Een autobiografische getint verhaal met een blik op het theaterleven en een protest tegen de in veel opzichten onwerkelijkheid daarvan. Hadewjjch,

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 4