c 790% Steeds Raad wil onderzoek naar goedkopere logiesmogelijkheden Braderie in Haarlemmerstraat 'Grijze literatuur' te weinig gewaardeerd OMHOOG OF OMLAAG DAT BLIJFT DE VRAAG. Hutten voor trekkers9 J. Driesen onderscheiden Monument voor verzets- vrouwen in Stevenshof Sen met ko/ornj btadbteejd DINSDAG 19 JUNI 1984 Leiden LEIDEN - De vorig jaar zo druk bezochte braderie in de Haarlem merstraat wordt deze week, don derdag en vrijdag, voor de twee de maal gehouden. De braderie is goed voor ruim tweehonderd deelnemers die met kraampjes in de straat zullen staan. Naast de gebruikelijke donderdag is er ook vrijdag van zeven tot negen een koopavond. De braderie wordt donderdag om twaalf uur geopend, maar de kraampjes kunnen er al om ne gen uur staan. Om één uur is er een speciale attractie: burge meester Goekoop springt dan, gehuld in duikerskostuum, in een levensgroot aquarium op het plein bij de Hartebrugkerk en zal zijn zwemkunst demonstreren. Leden van de duik- en bergings- dienst De Amfor zijn daarbij aan wezig en zij stellen gedurende de braderie ook het publiek in de gelegenheid aan het duikersa- vontuur te beginnen. (Kleedhok jes aanwezig). Piek-uur Beide dagen is er van twee tot vier uur het zg. piek-uur. Winkeliers verkopen dan bepaalde artikelen voor één gulden. Deze aanbie dingen moeten van twaalf uur af in de marktkraam worden ge toond. Eveneens op beide dagen is er een Fakir Show ter hoogte van Haar lemmerstraat 267, de speelgoed winkel van Van Brussel. Een show compleet met slangebe zweerders, spijkerbedden en vuurvreters. Aanvang: zowel om vijf uur als om zeven uur. Het Pijpenkabinet, een museum dat gevestigd is in het Hof Meer mansburg, verzorgt ter hoogte van de Bouwelouwensteeg een demonstratie pijpmaken. Daar naast zijn er op de tweedaagse braderie tal van Oud-Hollandse ambachten te zien, in kraampjes die verspreid tussen die van de winkels zullen staan. Een speciale jury zal de hele Haar lemmerstraat aflopen om te beoordelen welke kraam het mooist is. Die jury bestaat uit VW-directeur Hugens, voorzit ter Welling van 'Leiden Leeft', gemeente-ambtenaar Van Woer den en de echtgenote van voor zitter Palm van de organiserende Ondernemersvereniging Promo- Domper Terwijl de feestverlichting in de straat inmiddels jvordt opgehan gen, is deze vereniging met één domper op de vreugde gecon fronteerd. In tegenstelling tot vo rig jaar eist de gemeente een be drag van in totaal 5000 gulden voor het feit dat er kraampjes in de straat worden opgesteld 1.55 per vierkante meter). De ver eniging heeft een protestbrief naar wethouder Fase (economi sche zaken) gestuurd, maar vreest de belasting toch te zullen moeten betalen. Daarom heeft zy om te bezuinigen afgezien van het laten rijden van het 'Glipper- tje', het treintje jlat bij wijze van attractie eerder dit jaar enkele dagen van molen De Valk naar de Haarlemmerstraat tufte. De winkeliers nemen de gemeente haar standpunt zeer kwalijk. "Zo boor je nou een initiatief de grond in. Daarom kunnen we ook nu nog niet zeggen, zoals vo rig jaar, dat er volgend jaar zeker weer een braderie zal worden ge houden". LEIDEN - Er komt een onderzoek naar uitbreiding van goedkope overnachtingsmoge lijkheden in Leiden. Wethouder Fase (WD) nam gisteravond een motie van CDA en PPR/PSP, ingediend tijdens de behandeling van de nota 'Leiden de moeite waard', over. De nota werd overigens met alge mene stemmen en zonder grote wijzigingen aanvaard door de ge meenteraad. Duidelijk bleek wel dat de gehele gemeenteraad veel waarde hecht aan goedkope lo giesmogelijkheden. En dan werd niet in eerste instantie gedacht aan een camping, omdat daarvan de exploitatie ernstig betwijfeld wordt. De gedachten gingen eer der uit naar zogenaamde trek kershutten. Die zijn redelijk goedkoop, makkelijk te onder houden en kunnen het hele jaar blijven staan. Per nacht zou ie mand dertig gulden moeten be talen om in zo'n hut te overnach ten. Volgens CDA-raadslid Van Duyn zouden die hutten kunnen komen op het terrein op de hoek PSP verhuist LEIDEN De Leidse afdeling van de PSP gaat verhuizen. Na vijf jaar aan de Rijnstraat te hebben gezeteld, trekt de partij naar een ruimte die centraler ligt: Lange Mare 37a. Behalve als vergader centrum zal dit onderkomen die nen als ruimte voor het spreek uur van de gemeenteraadsfrac tie, als winkeltje op zaterdagmid dag, als vergadercentrum en voor bijeenkomsten van actie groepen. De officiële opening is zaterdag middag om vier uur. van de Cronesteijnkade en de Zoeterwoudsesingel. Overigens zal de mogelijkheid van een cam ping wel worden meegenomen in het onderzoek. Musea Vrijwel alle fracties wilden weten hoe het staat met de mogelijke komst van een grafisch museum naar Leiden. Het voormalige Le germuseum wordt als mogelijke plaats genoemd. Wethouder Fase "Verklaarde dat het onderzoek naar de mogelijke komst "ge staag vordert. Alles hangt echter om het geld, maar het ziet er po sitief uit". De VVD en D'66 wilde bovendien weten of er nu wel of niet een museum voor zeil- en bedrijfs- schepen in het Galgewater komt. Ook daarover kon Fase nog geen uitsluitsel geven. "De bedoeling is dat er aan de schepen wordt gewerkt, dat ze worden gerestau reerd. Daar richten de bezwaren van de omwonenden zich op. Ze verwachten rommel en overlast. Maar dat hoeft in de praktijk niet het geval te zijn", vertelde Fase. Eerst zal er met de bewoners overeenstemming moeten zijn voordat het drijvend museum naar Leiden komt. Fase zei verder dat er "een beleids notitie in de maak is" over rom melmarkten in Leiden en dan vooral op zondag. Hoekema (D'66) en Snelders (PvdA) had den daarover een motie inge diend, die van harte werd onder steund door PPR/PSP-woord- voerder Van Lint: "Ik zal deze motie zeker steunen met het oog op de saaiheid van de zondag". Zijn steun was overigens niet no dig, omdat het college de motie LEIDEN - Ir. J. Driesen is be noemd tot Officier in de orde van Oranje Nassau. Deze koninklijke onderscheiding werd hem toege kend ter gelegenheid van zijn af scheid als directeur van de in Leiden gevestigde vereniging Het Kaasmerk. De versierselen werden Driesen, die met pensioen gaat, opgespeld door ambtenaar C.C.J.M. v.d. Meijs, hoofd van de directie voe ding op het ministerie van land bouw. Driesen heeft naast zijn werk voor Het Kaasmerk nog tal van ande re functies, bekleed. Zo was hij tien jaar bestuurslid van de 3 Oc- tober-Vereeniging, bestuurslid van de Rotary, lid van de Raad van Arbeid, voorzitter van de Maatschappij voor Nijverheid en Handel afdeling Leiden en als zo danig afgevaardigde naar het hoofdbestuur en bestuurslid van de Leidse Vereniging voor In dustrie. Hij is 35 jaar directeur van Het Kaasmerk geweest. LEIDEN - Er zijn aanwijzigingen dat de kwaliteit van de 'grijze litera tuur' redelijk tot goe'd is. Toch overheerst de idee van onleesbare, waar deloze rapporten die met echte wetenschap niets van doen hebben. Dit concludeert H. Lagerwaard in 'Een vloed van inkt. Beschouwingen over grijze literatuur', een uitgave van het Centrum voor Onderzoek van Maatschappelijke Tegenstellingen (COMT) aan de Leidse universi teit. Grijze literatuur is een omschrijving voor wetenschappelijke geschriften die niet via de kanalen van erkende uitgeverij en erkende boekhandel worden geproduceerd en verspreid. Er vallen volgens Lagerwaard kwalitatief goede geschriften uit de boot omdat ze commercieel niet aantrekkelijk genoeg zijn, bijvoorbeeld te specialistisch of niet modieus van onderwerp. Daarnaast ontbreken veelal de financiën of bij de auteur zelf of van instanties (in de vorm van subsidies) om deze werken in het 'witte' circuit uitgegeven te krijgen. Het idee dat grijze literatuur kwalitatief onder de maat is, wordt zelden of nooit beargumenteerd. Lagerwaard stelt dat in de enkele gevallen dat men wèl argumenten aanvoert, deze er niet toe doen of niet zijn bewe zen. Volgens de onderzoeker wordt die lage dunk ook benadrukt bij onder zoeken die gericht zijn op het tellen van publicaties en citaties. Bij dergelijk onderzoek is grijze literatuur bij voorbaat van telling uitgeslo ten. ADVERTENTIE 1982 SsAINT- SvÉRAN wijn gedistilleerd Tel. (015)569324' ADVERTENTIE Kapitaalmarkt- Renterekening. Rentepercentage maand juni. Denkt u dat de spaarrente nog verder omhoog gaat? En wilt u verzekerd zijn van de actuele rente? Profiteer dan van een spaarvorm die de rente op de voet volgt U kunt al meedoen vanaf f 1.000,-. En hoe langer uw geld op de rekening staat, hoe lager de opnamekosten Praat er eens N^^B BANK DENMB DENKT MET U MEE. over bij de NMB. LEIDEN - Een spei voor en door het Produktschap voor Vis en Visprodukten. Daar leek het op toen burgemeester Goekoop (rechts) en de voorzitter van de 3-oktobercommissie Haring en Wittebrood, H.A.M. Meijer, een 'Hollandse Nieuwe' verschalkten. Geen hond sloeg er acht op. Zelfs het verwachte publiek rond het bordes van het Stadhuis bleef uit. Ook de drie accordeonisten die het produktschap hatl meege nomen, samen met de zestien ha ringmeisjes, twee begeleiders en vertegenwoordigers van pro duktschap, konden daar geen verandering in brengen. De Lei- denaar weigerde naar dit folklo ristische schouwspel te kijken en aan deze 'haring happerij' mee te doen. Het leek alsof hij zich geno men voelde. Je laat Goekoop toch ook niet zien hoe hij een lint moet doorknippen. (foto Holvast) DEN HAAG/LEIDEN - Indien de vier toegangswegen naar de ro tonde Lammenschansplein met verkeerslichten worden bevei ligd behoeft de op stapel staande grootscheepse reconstructie van het plein niet door te gaan en kan de bestaande oversteek flat Cro- nestein-Zoeterwoudseweg ge handhaafd blijven. Dit voorstel doet Cronestein-bewoner F. Deppe en om het kracht bij t*. zetten heeft hij tegen de huidige reconstructieplannen bij de pro- 'Reconstructie Lammenschans plein onnodig' vincie een bezwaarschrift inge diend. Hij herinnert er hierin aan dat de grote verkeersstroom die de ro tonde op de ochtend van 12 april als gevolg van de verkeersramp op snelweg A4 bij Leiderdorp te verwerken kreeg, met behulp van slechts twee agenten goed kon worden verwerkt. Volgens Deppe zal door de plaatsing van verkeerslichten het plein veiliger worden, de bewoners van Crone- stein zullen er een beveiligde oversteekplaats aan overhouden en "de prachtige rotonde kan dan eveneens ongeschonden be houden blijven". LEIDEN - In de Stevenshof zal volgend jaar een monument ver rijzen ter ere van Leidse vrou wen uit het verzet. Het werkco mité 'Monument voor Leidse vrouwen uit het verzet' heeft daarover onlangs overleg ge pleegd met burgemeester Goe koop die zich enthousiast toonde en tevens zitting nam in het co mité voor aanbeveling. Voor de Stevenshof is gekozen omdat een aantal straten daar is ver noemd naar bekende vrouwen. Onder hen ook vrouwen die in het Leidse verzet actief waren zoals mevrouw Van der Blom- Vylbrief. De beeldhouwster Truus Menger, zelf verzetsvrouw en bekend van het Hannie Schaft monument in Haarlem, heeft al een ontwerp gemaakt. Het is de bedoeling dat op de sokkel de namen komen van Leidse vrouwen die in een concentratiekampen hebben ge zeten, Informatie daarover is welkom bij het secretariaat van het comité (Smaragdlaan 77). Het comité zegt de komst van een dergelijk monument ook toe te juichen aangezien het fascisme weer de kop op steekt. Het Ne derlands Auschwitz Comité en het comité Vrouwen van Ravens- bruck hebben zich al achter het initiatief geschaard. Wie een bij drage aan de kosten van het mo nument wil geven, kan dat doen op het postgironummer 503948 ten name van het comité 'Monu ment voor Leidse vrouwen uit het verzet 1940-1945'. Het comité wil, mede met die giften, zelf het monument bekostigen. Nieuwe pastoor voor Petrus-parochie LEIDEN- Binnenkort is de be noeming te verwachten van pas toor A. W. C. Heijst te Everdin- gen tot pastoor van de Petrus-pa rochie (Lammenschansweg) in Leiden. Hij komt in de plaats van pastoor Hoogervorst, die naar Warmond ging. Na diens vertrek doet een waarnemend pastoor het priesterlijke werk. Pastoor Heijst is 49 jaar. Zijn huidi ge werkgebied omvat de paro chies van Everdingen en Leer dam. Hij denkt in Leiden op 1 oktober te beginnen. Redactie: Bart Jungmann Jaap Visser Ontspoort "Wat heb ik nu weer aan m n fiets hangen", vroegen passe rende wielrijders zich af. Wan delende passanten haalden hun schouders op en automo bilisten krabden zich achter de Het was overduidelijk dat eigen lijk niemand precies wist wat die straatschilders gisteren en vandaag op de Steenstraat aan het doen waren. Sommigen hielden het op een materiaal- proef, anderen dachten dat er van moderne kunst sprake was. Niets van dat alles dus. De witte epoxiemassa die nu op de Steenstraat ligt, pal voor de ingang van het museum voor volkenkunde, stelt de funde ring van de Rijnsburgerpoort Van de acht stadspoorten die Leiden vroeger rijk was, staan er nog twee, gerestaureerd en wel overeind (de Morspoort en de Zijlpoort). Een opgemetseld stukje walmuur aan de Oude Vest moet er aan herinneren dat daar ergens de Marepoort heeft gestaan en met de verfspuit is nu dus een ode aan de Rijnsburgerpoort gebracht. In twee etappes is de figuratie op het wegdek van de Steenstraat aangebracht. Gisteren is de ene en vandaag de andere weg helft bespoten. Gemeentevoor- lichter Wim Issendonck weet te melden dat Koning Willem 1, 2 of 3 indertijd opdracht heeft gegeven om alle Leidse stadspoorten, op twee na, te slopen, omdat het maar eens afgelopen moest zijn met het heffen van accijnzen door die deksele Leidenaars. Maar wie nu eigenlijk het idee heeft gelanceerd om de Rijns burgerpoort te laten reincane- ren, is niet helemaal duidelijk. Op de gemeente-afdeling mo numentenzorg verwijzen ze naar de afdeling stadsvernieu wing, waar ze vermoeden dat het idee bij ruimtelijke orde ning is opgeborreld. Maar de ruimtelijke ordenaars houden het op civiele werken. Bij het civiele werken-onderdeel be stratingen weet uiteindelijk ie mand te vertellen dat het afde lingshoofd Barendregt de geestelijke vader van de straat- tekening is. Barendregt, die op vakantie is, schijnt zijn geesteskind te heb ben gebaard in de archeologi sche begeleidingscommissie van de gemeente die het on- De epoxieklodders worden op de Steenstraat gekwakt. Het geesteskind middeUijk heeft geadopteerd. Maar wat de Leidse bevolking nu met dit staaltje hobbyisme aan moet, is ons een vraag. Wie de verfklodders op de Steenstraat aan een nader onderzoek wil onderwerpen, is zijn leven niet zeker met al die langsrazende bussen -en taxi's. Het aanbren gen van de verffundamenten was gisteren al goed voor een aanrijding. Dit verkeersonveiligheid bevor derende monument spreekt in elk geval weinig tot de verbeel ding. Neem nou voorbijganger/ apotheker Dick de Roode. Die vond de proefstrepen die op het wegdek werden aange bracht wel erg omvangrijk. "O, moet dit de fundamenten van de Rijnsburgerpoort voorstel len? Goh, wat leuk dat dit soort dingen gewoon doorgaan na het vertrek van Waal. Maar ik zou er wel een bordje bijzetten met wat uitleg". Al was het alleen maar in het ka der van de verkeersveiligheid. J V. Janmaten Hadden de Europese verkiezin gen ook voor de gemeente- raaad gegolden, dan had er één raadszetel voor de Centrum partij vrij gemaakt moeten worden. Van de ruim 49 pro cent die in Leiden ging stem men (anderhalf procent meer dan het staatje van gisteren meldde, foutje van het ANP), vond 2,4 procent dat de CP naar Straatsburg moet. De Centrumpartij moest het daarbij vooral hebben van stembureau 'Bejaardencen trum Rijn en Vliet' aan de Schubertlaaan. Daar konden 28 janmaten genoteerd wor den. Goed deed de meest rechtse partij van Nederland het ook in de stembureau s aan de Beethovenlaan (26), Valken pad (26), Rijnsburgersingel (23), Willem de Zwijgerlaan (23), Sumatrastraat (23). Oos terstraat (23), Lekstraat (24) en Hoflaan (23). Het lijkt nog niet op de tien procent van de Fran se reactionair Le Pen, maar toch. Aan de andere kant van de weeg schaal vinden we de stembu- reau's in de Drie Oktoberstraat en aan de Langegracht: respec tievelijk vier en vijf stemmen voor de CP. Opvallender dan de score van de Centrumpartij was het succes van de PvdA: 16.274 stemmen, ruim eenderde van het totaal aantal. Samen met de groene kleuters van PSP, PPR en CPN zou er zelfs een meerder heid in de raad in zitten: 21 ze tels. CDA en WD zouden in deze Europese versie op ver lies uit komen. De christen-de mocraten zouden twee zetels verliezen en er zeven houden, de WD zou ééntje teruggaan: van tien naar negen. D'66 zou de raad compleet maken met één zetel. Voor het eerst was Leiden verza melplaats voor regionalen die in het buitenland zitten. Lei den en omstreken over de grens zogezegd, samen goed voor 1.132 geldige stemmen. Ver van huis en haard zijn er slechts drie stemmen voor de Centrumpartij te noteren. Lyst negen daarentegen kwam van alle bureau's het best uit de bus by het bnefstembureau: zeven stemmen. En lijst negen stond voor 'God met Ons'. B.J.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 3