c Elsgeesterpolder Oegstgeest moet landelijk blijven Voorbereidingen woonwagencentrum Ruigelaan gaan door 'Met 40.000 gulden over straat - dat kon toen nog rustig9 D- Bord moet vrachtverkeer weren Agenda Eigenaar Warmonds schip wil zekerheid DINSDAG 19 JUNI 1984 Stad en rand Wassenaarse raad geeft groen licht WASSENAAR - De voorberei dingen voor de aanleg van een twaalf plaatsen tellend woonwagenkampje aan de Ruigelaan in Wassenaar gaan gewoon door. Met een nipte meerderheid heeft de raad gisteren het voorstel van bur gemeester en wethouders ge steund om opnieuw een voorbereidingsbesluit voor het betrokken gebied te ne men, zodat de aanleg plano logisch mogelijk blijft. Pro vincie en rijk hebben al eer der laten Weten op geen en kele wijze medewerking aan deze lokatie te willen geven. Vorig jaar kwamen de WD en Par tij Wassenaar terug op het besluit een woonwagenkamp aan het Ammonslaantje te bouwen, maar een terrein aan de Ruigelaan daarvoor te bestemmen. Dat le verde fel verzet op van de PvdA, CDA en D'66, maar omdat de li beralen en Partij Wassenaar een meerderheid in de raad hebben haalde dat niets aan. Ook de pro vincie nam echter geen genoe gen met dat besluit. De Ruige laan ligt volgens het provinciebe stuur te ver buiten de bebouwde kom waardoor er van integratie van de woonwagenbewoners met de 'gewone' bevolking niets terechtkomt. De provincie wees terreintjes aan de Zijlwatering en de Hoge Klei aan voor de realisa tie van de twaalf standplaatsen. De gemeente ging daartegen in be roep bij de Raad van State. Het rechtscollege besloot op verzoek van de gemeente ook om de pro vincie te verbieden om voorbe reidingen voor de aanleg te tref fen totdat er een definitieve uit- van beide beroepen van de ge meente al een uitspraak heeft ge daan, wilen burgemeester en wethouders opnieuw een voor bereidingsbesluit nemen 'om de bouwvergunningsprocedure op elk gewenst moment te kunnen beginnen'. Vorig jaar juni nam de raad bij de aanwijzing van van de Ruigelaan ook al een voorbe reidingsbesluit (een besluit dat het bestemmingsplan wordt her zien), maar dergelijke besluiten blijven maar een jaar geldig. Is er dan nog niets gebeurd, dan moet er opnieuw een dergelijk besluit worden genomen. De raad be sloot gisteravond op voorstel van het college zo'n nieuw voorberei dingsbesluit te nemen, waarbij de bekende stemverhoudingen weer naar voren kwamen: alleen de WD en Partij Wassenaar steunden het collegevoorstel. CDA, PvdA en D'66 stemden te gen het voorstel en motiveerden dat met korte verklaringen waar in ze hun bezwaren tegen de lo katie nog eens uiteenzetten. Volgens een woordvoerder van de gemeente Wassenaar is overi gens nog niet bekend wanneer de kroonberoepen tegen provin cie en rijk door de Raad van Sta te worden behandeld. spraak over het Wassenaarse be roep is. Vlak daarna liet het mi- nisterie van volkshuisvesting, ruimtelijke ordening en milieu hygiëne weten dat Wassenaar geen rijksgeld krijgt voor de aan leg van een woonwagenkamp aan de Ruigelaan omdat dit 'on voldoende voorwaarden biedt voor een goed woon- en leefmi lieu'. Ondanks verzet van - op nieuw - PvdA, CDA en D'66 be sloot de gemeenteraad in maart ook tegen deze subsidieweige ring in beroep te gaan bij de Raad van State. Hoewel de Raad van State geen Begraafplaats Groene Kerkje wel uitgebreid 1rfirrmnn nrrri r*r».f .mi. in F ZOETERWOUDE - Oplettende vrachtwagenchauf feurs zullen niet meer per vergissing allerlei opstop pingen veroorzaken in de straten van Zoeterwoude- dorp. Sinds kort staat bij binnenkomst van het dorp (aan de Burgemeester Wapstraat) een waarschu wingsbord dat het auto- en vrachtverkeer erop wijst dat het toch echt naar de rijksweg moet om het in dustrie-terrein 'Grote Polder' en de bekende bier brouwer in Zoeterwoude-Rijndijk te bereiken. "Met het bord wil de gemeente de grote opleggers er tijdig op wijzen rechtsomkeert te maken", aldus een woordvoerder van de gemeente Zoeterwoude. (foto Holvast) Jubilerende bankdirecteur Zoeterwoude: OEGSTGEEST - De Oegst- geester Elsgeesterpolder moet voor het overgrote deel bij ven zoals deze nu is: een open agrarisch gebied. Dat is het uitgangspunt voor het nieuwe bestemmingsplan dat de gemeente heeft ge maakt voor dit 58 hectare, meest westelijke gebied van Oegstgeest. Er mogen bij de bestaande boerderijen overi gens wél windturbines wor den opgericht. De plannen om aan de rijksweg 44 twee benzinepompen te bouwen, zijn wat de gemeente betreft van de baan. Het bestemmingsplan omvat het Oegstgeester grondgebied ten westen aan de rijksweg 44 en het gebied dat wordt begrensd door ruwweg de snelweg, Haaswijk, het Groene kerkje en het Oegst- geesterkanaal. Het gebied is gro tendeels agrarisch en dat moet volgens het bestemmingsplan ook in de toekomst blijven. Het plan is daarom ook vooral een ju ridische aanpassing van het zwaar verouderde plan uit 1961. De natuur in de polder dient te worden beschermd, aldus het plan. Het weidegebied ten oos ten van de snelweg is vooral be langrijk als vogel weidegebied. Uitbreiding van de bestaande boerderijen wordt daarom sterk beperkt. Wel mogen de agariërs desgewenst een windmolen bou wen. De kassenbouw daarente gen is sterk beperkt: per bedrijf mag niet meer dan vijftig vier kante meter glas worden neerge zet. Een zogeheten koebosje van meer dan honderd jaar oud, dat vlakbij de grens met Voorhout ligt en volgens de natuurbe schermers van de Stichting het Zuidhollands Landschap 'goed onderhouden is en voorzien van een prachtige onderbegroeiing', wordt tot beschermd natuurge bied verklaard. Benzinepomp De plannen om aan zowel de Post als de westkant van de snelweg een benzinestation neer te zet ten, gaan ondanks bezwaar schriften van de twee (aspirant- )exploitanten vrijwel zeker niet door. Volgens de commissie openbare werken vormen de pompen een te grote aanslag op het aanzien van de polder. Het station aan de westkant zou moe ten komen bij de bosjes langs de Vinkenweg. Deze weg zou dan echter bij gebrek aan ruimte voor de pomp moeten worden omgelegd en het station zou dan het open landschap aantasten. Een pomp aan de oostkant van de weg, die even voorbij de bos jes zou moeten komen, vond de commissie al evenmin aanvaard baar. Alleen WD-raadslid Kunt- DEN HAAG/WARMOND - De ei genaar van het woonschip Hap py Landings in de Warmondse Groote sloot, de Hagenaar Bloemsma, wil van de provincie een ligvergunning voor vijf jaar in plaats van een vergunning die telkens voor één jaar wordt afge geven. Bloemsma zegt dat in een bezwaarschrift dat hij bij Provin ciale Staten heeft ingediend te: gen- een afwijzing van een derge lijk verzoek door Gedeputeerde Staten. De Hagenaar vindt het ook niet eerlijk dat zijn boot door de lig plaats onder het uitstervingsbe- leid valt. Dat betekent namelijk dat Bloemsma wél zijn boot mag verkopen, maar dat de nieuwe ei genaar géén vergunning krijgt om in de Groote Sloot te blijven liggen. Daardoor brengt de woonboot, aldus Bloemsma, bij een verkoop veel minder op. Dat steekt de Hagenaar des te meer omdat hij in 1980 op verzoek van de gemeente Warmond naar de nieuwe ligplaats verhuisde om ruimte te maken voor de uitbrei ding van de scheepswerf van Juffermans. De verplaatsing van de boot is destijds ook door de ze vond dat er aan deze kant wel een pomp kan komen. Het plan Elsgeesterpolder houdt wel rekening met een uitbrei ding van de begraafplaats bij het Groene Kerkje, die binnenkort vol is. Deze uitbreiding komt op de plaats van het parkeerterrein- tje naast het Groene Kerkje. Het parkeerterrein zelf dan 'ver plaatst' naar de overkant van de Haarlemmerstraatweg. In het plan is voor de Haaswijkbe woners een fiet- en voetpad op genomen, dat halverweg de brug en het Groene kerkje uitkomt op de Haarlemmerstraatweg. Het fietspad sluit daardoor net niet aan op een ander (nieuw) fiets- gemeent Warmond betaald, al dus Bloemsma in zijn bezwaar schrift. Gedeputeerde Staten van hun kant zeggen zich ervan bewust te zijn dat Bloemsma vier jaar geleden noodgedwongen verhuisde, maar stellen daarbij wel dat zy daar niet verantwoordelijk wa ren, maar de gemeente. Bloems ma moet dus maar bij de ge meente Warmond aankloppen voor een ligplaats die voldoet aan de voorwaarden van de pro vinciale woonschepenverorde ning, waardoor hij niet (meer) onder het uitstervingsbeleide te recht komt, aldus GS. pad dat in het bestemmingsplan is opgenomen, dat langs het Oegstgeester kanaal van Leiden haar Katwijk moet gaan lopen. Dit fietspad komt voor rekening van de provincie, nadat het pro vinciebestuur eerder tevergeefs heeft geprobeerd om de betrok ken gemeenten er voor te inte resseren. De gemeenten vonden vooral de kosten ervan te hoog. Bij de provincie is er nog geen zicht op, wanneer het fietspad er komt. Het staat zelfs nog niet eens op het provinciale fietspa denplan, en wordt daarop op zijn vroegst bij de herziening van dat plan in 1985 opgenomen. I I Haven Volgens een woordvoerder van dc gemeente Warmond heeft Bloemsma nog niet bij de ge meente aangeklopt voor een an dere ligplaats. Hij kan ook niet zeggen of Bloemsma een andere ligplaats krijgt wanneer deze daarom zou vragen. Daarvoor zou het geval goed onderzocht moeten worden, aldus de woord voerder. Hij wijst erop dat ook de gemeente zelf een uitstervings- beleid voert: wanneer een woon boot een periode alleen als week- eindschip is gebruikt, krijgt de eigenaar geen vergunning meer om deze weer als permanente woonruimte te gebruiken. Wat de 'gedwongen verhuizing' be treft merkt hij op dat dat niet meer behelsde dan het 'opschui ven' van de woonboot met enige tientallen meters. De boot van Bloemsma is daardoor precies terechtgekomen in het water waar de toekomstige woonbo- tenhaven van Warmond is gepro jecteerd. Overigens is nog niet bekend op welke termijn die ha ven wordt gerealiseerd. ZOETERWOUDE - Vijf jaar lang nam hij iedere vrijdag de bus van tien over negen. In zijn hand had hij een kof fertje, in dat koffertje zat zo'n 30- tot 40.000 gulden. Heel Stompwijk wist dat. Maar niet één keer is P.Th.J. van der Kolk overvallen. Hoofdschuddend vertelt de Zoe- terwoudenaar, die vandhag zijn 25-jarig jubileum bij de Rabo bank viert, over de vrijdagse reis jes naar Leiden. Reisjes die als einddoel het café Bellevue had den. Daar deed hij zaken met de boeren die op de veemarkt ston den rond molen De Valk. En na het zakendoen keerde hij zonder te worden lastig gevallen met zijn koffertje terug met de bus van tien voor één. Hij kan nog steeds niet geloven dat dat zomaar mogelijk was. "Dat zou toch nu volkomen ondenk baar zijn?", zegt de man, die op 26-jarige leeftijd werd benoemd tot kassier van de toenmalige 'Boerenleenbank Stompwijk'. Ondanks de van oudsher bekende 'twisten' tussen Zoeterwoude en Stompwijk zette de benoeming van deze Zoeterwoudenaar geen kwaad bloed bij de bevolking van de beide gemeenten. Maar in een gespreid bedje kwam hij nu ook weer niet: Van der Kolk's voorgangers waren man nen die door hun leeftijd over wicht en aanzien bij de plaatselij ke bevolking genoten. "Ik kwam als jongeman op een bank die al zo'n 30 jaar door dorpsonderwij zers werd gedreven. Het was moeilijk, maar het is me gelukt het vertrouwen van de boeren te winnen en de zaak draaiende te houden", zegt Van der Kolk. 'De zaak draaiende houden' is be- door Wouda Bouwman scheiden uitgedrukt. Vanaf zijn komst in 1959 probeerde hij van de bank een Bank te maken. "Toen ik begon, nam ik twee avondzittingen en een zaterdag morgen over. Mijn eerste ge dachte was: "De bank moet zo snel mogelijk vaker open. Dat lukte vrij snel", zegt hij over de beginperiode. De bank groeide en groeide al gauw. In de jaren '60 veranderde de naam Boerenleenbank in Raiffeisen- bank. Bij die naamsverandering wijzigde ook de titel van Van der Kolk. Hij mocht zich voortaan di recteur noemen. Van der Kolk daarover: "Als kassier, zeg maar geldteller, stond ik dichter bij het geld. Ik ben dezelfde dingen blijven doen, maar de afstand tussen de klanten en mij is groter geworden. Ik denk dat sommige klanten niet eens weten dat ik; de directeur ben". In 1977 fuseerden de Raiffeisen- banken van Stompwijk en Zoe terwoude. Van de ene op de an dere dag kreeg Van der Kolk het beheer over drie kantoren plus over meer personeelsleden en grotere geldbedragen. Ook bij die gelegenheid gedroegen de in woners van de beide dorpen zich voorbeeldig. "We hebben de le den van beide banken duidelijk kunnen maken dat de bank al leen maar sterker wordt door een krachtenbundeling. Die twisten bestonden volgens mij alleen tussen de plaatselijke voetbal verenigingen", legt de jubileren de directeur uit. Wie het over een bank heeft, denkt tegenwoordig automatisch aan een bankoverval. In de beginja ren van Van der Kolk was van die link er nog niet. "Toen ik nog in Stompwijk zat, zei ik altijd: Bankrovers komen hier niet. Ze kunnen maar drie kanten op: Leidschendam, Zoetermeer en Zoeterwoude. Het risico dat ze gepakt worden, is te groot. Ik heb wel vaak gedacht dat ze me uit bed zouden halen. Tot 1977 had ik een kluissleutel, op de kluis zat geen tijd- of cijferslot. Natuurlijk vertelde ik wel tegen iedereen dat er beveiliging op zat", zegt Van der Kolk lachend.. Toch is er wel eens sprake geweest van een mogelijke overval op zijn Stompwijkse bank. De poli tie had een sterk vermoeden dat er een overval op het kantoor zou worden gepleegd. Ze zat op de bovenverdieping van het pand met getrokken pistool klaar voor een eventuele actie. "Maar er ge beurde gelukkig niets", zegt Van der Kolk. Het filiaal Zoeterwoude-Rijndijk moest er wél aan geloven. Vorig jaar november werd de brand kast leeggehaald terwijl de be heerster van het gebouw met een pistool werd bedreigd. De bankdirecteur over die ener-, veerde dag: "Er vielen gelukkig geen slachtoffers. Maar toch, als iemand een bankoverval mee maakt, vergeet hij dat zijn leven niet. Hij krijgt een enorme emo tionele klap te verwerken. De da der is nooit gepakt en van het geld ontbreekt tot op vandaag de dag ook ieder spoor". Die gebeurtenis kan zijn herinne ringen desondanks niet over schaduwen. De directeur kykt met plezier en een beetje wee moed terug. "Zoals het was, zal het nooit meer zijn", zegt hij ten slotte. DINSDAG Leiden Stadhuis - gemeenteraad, 20 uur. Kijkhuis - Vrouwenkerkkoorstraat, film 'The man who knew too much' van Hitchcock. 20 en 22.15 uur. Kinderboerderij Merenwijk - schapen scheerdersdag, 9.30-12 uur, 14-15 uur. Oegstgeest Gemeentecentrum - Lijtweg, open brid ge-drive. 19.45 uur. Voorschoten Lindehoeve - Burg. v.d. Haarplein, start fietsdriedaagse, 18-18.45 uur. Ambachtshuis - Voorstraat, raadscom missie welzijn, 17.30 uur. Warmond Trefpunt - Herenweg, avonddriedaagse, 18.30-19 uur. Gemeentehuis - Herenweg, raadscom missie ruimtelijke ordening, 20 uur. WOENSDAG Anjeractie: majorettes op het Stadhuis plein, Little Stars. 13.30 uur. Angels, 13.45 uur, Kopergirls, 14 uur, Pualine jr.. 14.30 uur. Stats jongerencentrum - Haarlemmer straat 73, cursus stijldansen, soos en sport, 15-17 uur. Hooglandse Kerk - pauzeorgelconcert door Ann Page, 12.30 uur. Kapelzaal K&O - Oude Vest, kinder filmmiddag, 14.30 uur. 't Parlement - Nieuwstraat, zomer avondwandeltocht, start 18-19 uur. Voorschoten Poppentheater - Churchillweg, kinder voorstelling, 14.30 uur. Lindehoeve - Burg. v.d. Haarplein, kin dermiddag, 6-12 jaar, vanaf 15 uur; start fietsdriedaagse, 18-18.45 uur. Clubhuis Avanti - Raadhuislaan, korte fietstocht, start 18-19 uur. Ouderenmarkt Een informatiemarkt onder het motto 'thuiszorg voor ouderen' wordt morgenavond gehouden in het Voorschotense Gezond heidscentrum (Van der Waals laan). Vele organisaties en hulp verleners verlenen hun mede werking aan de markt, die om half acht begint en tot half tien duurt. Kindermiddag Kinderen van zes tot twaalf jaar kunnen morgenmiddag weer te recht in de Voorschotense Lin dehoeve. Vanaf drie uur kunnen ze er knutselen en spelletjes doen. Oud materiaal (blikken, dozen, papier etc.) is van harte welkom. De Lindehoeve staat aan het Burgemeester van der Haarplein 8. Bridge-drive De Oegstgeester bridgeclub 'Rijn land' houdt vanavond weer een open bridge-drive voorleden en niet-leden uit deze regio. Aan vang kwart voor acht in het Ge meentecentrum aan de Lijtweg (bij de Lange Voort). Poppentheater Voorschotense kinderen kunnen morgen weer genieten van een voorstelling van poppentheater Wellus-Nietus in het theatertje aan de Churchillweg. De voor stelling heet 'Het vrouwtje met de pukkel'. Aanvang half drie. Graag van tevoren reserveren via telefoonnummer 01717-8361. Discussie-avond De PvdA, afdeling Wassenaar, or ganiseert morgen een discussie avond over de vraag of Rusland onze vijand is. De bijeenkomst wordt gehouden in 'De Stoof achter het Dorpscentrum aan de Schoolstraat. De Wassenaarse PvdA-wethouder J. Greep zal een antwoord op die vraag trachten te geven. Aanvang half negen en iedereen is welkom. Burgerlijke stand ZOETERWOUDE - Geboren: Florieke Maria van der Meer, Linda Adrianne Bosman, Naomi Suzanna de Koning, Lineke Êlderhorst. Dieuwertje Ver meulen, Johanna Maria Borst, Johan nes Jozef Zandbergen, Miijam Johan na Maria Herfrisen, Aafke Hilda van Klaarwater, Suzanne-Lisa Maria de Goede, Jilte Jos Onderwater, Maria Jacoba Cornelia Wolvers. Gehuwd: Nicolaas Binnendijk met Ma ria Rosalia Adriana Hockx, Maarten Arie Kleine met Hana Herlin, Elders van Schagen met Verena Desideria van Unen. C W H. van Riet en A. Kor- tenoever, N.E. v.d. Berg en J.A.M. Hoogduin, G. Mennenga en J.C. Alto- na. R.W.A. van der Poel en C.Th.G. Blom, A. Slegtenhorst en S.M. Dexel, A. Bronmeijer en P.J. van 't Veer, M. Verwey en M.T. van der Meulen, G. van der Blom en C.M.A. Berg, AA.E. Mol en E.M. Beermann, N. Franken en L. Hoogwout, J.C.P. Schoteldraay- er en A.P. Hira Panday, F.R. Nijhuis en J.M. van Ee. L.J. Siera en J.C. van Gijlswyk, Gerrit van Du(jn en Johan na Gysbertha Apolonia van der Geest. Robert Jan van Klaarwater met Clasina Wilhelmina Theodora Maria van der Voet, Jan Dominicus Hulsbos en Yvonne Helena Maria Dofferhof, Gertjan Kool met Theodo ra Catharina Maria Vervoorn. Overleden: Elizabeth Barbera Pijnacker (91), Cornelia Maria Verhagen-Meyer (66), Hendrika Zwetsloot-Hooger- vorst (56). G.F.A.M. van Houten, L.H. van Teylingen, Walterus Huberus An- tonius Belt, Petrus de Vogel. LEIDSCH £L DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN itische overschf'iving Post uitsluitend aan Postbus 54. 2300 AB LEIDEN Geen krant ontvangen: tel 071-123143 tussen 18 00-19 30 uur (nabezorging na 19.30 uur), zaterdag v 16 30-18 00 u Abonnementsgelden bij vooruitbetaling te voldoen Restitutie is niet toegestaan incassokosten Abonnementen kunnen dagelijks ingaan Indien eên maand voor hel verstreken van de abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen, volgt automatische verlenging Betaling van abonnementsgelden op giro 32035711 n V Damiaie Holding BV te Haarlem Hoofdredacteur Drs J W E Metselaar Ad| Hooldredacteur R U Paauw i Commentaren I Wirtz en an Brussel J. Kroon (stad) B W T. Jungman (plvj HIJ Veldhuizen (regio) H vd Post (plv) W F J Wirtz (bin buit./ec P J de Tombe (sport) A. van Kaam (plv) W. C. H. Schrama (leature) 071-144941. tst. 219 Aangesloten bij de Persdienst mei eigen correspondenten o a in. Bonn. Brussel. Londen. Pari|s. Washington. Cairo.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 2