c J 'Ik geef me maar tot op bepaalde hoogte bloot' Concertagenda F Jan Fabre werkt in een Uefde-haatverhouding met theater en de dans Gardzienice vult ruimte met mysterieuze energie Protest tegen verdwijnen dansopleiding in Tilburg Derde lustrum Poetry 34 f DINSDAG 19 JUNI 1984 Kunst Fragment uit de voorstelling van het Poolse Teatr Gardzienice Holland Festival: Teatr Gardzienice (Polen) met 'Gusla' van Adam Mic- kiewicz. Gezien op 18/6 in de Nieu we Kerk Amsterdam. Nog te zien op 19/6 en 20/6. Aanvang 22.30 uur. Op 23/6 en 24/6 speelt de groep 'Het leven van de prelaat Awwaku- AMSTERDAM De voorstel ling van de Poolse groep Gard zienice bleek gisteravond een uur te zijn uitgesteld, omdat het buiten nog te licht was. Pas om half elf betraden we het ge heel afgeschermde priester koor van de Nieuwe Kerk op de Dam en werden we naar on ze plaatsen gebracht onder smalle steigers die een verder leeg speelvlak insloten. Nog voor iedereen zat begon vlak naast me een acteur zacht maar zeer snel te praten in onver staanbaar Pools. Van de over kant klonk muziek en één voor één kwamen er andere figuren binnen in boerekleren. Toen naast me een toeschouwer, blijkbaar een Poolse, het eerste lied van de acteurs zachtjes be gon mee te zingen, begreep ik dat er eigenlijk twee verschil lende voorstellingen tegelijk werden gegeven: één voor de Polen, één voor de Hollanders, één voor de ingewijden, één voor de buitenstaanders. Maar beide waren, hoe verschillend ook, zeer de moeite waard. Teatr Gardzienice doet onder zoek naar de bronnen van de Poolse volkscultuur en baseert daar zijn theaterprodukties op. De groep haalt de.volkskunst niet naar de stadstheaters, maar gaat zelf de boer op. 'Gus la' (Toverspreuken) is het ritu eel van de half heidense, half christelijke voorouderverering op het platteland. Het stuk dient na het vallen van de sche mering gespeeld te worden in een kapel, op een begraaf plaats of in een verlaten huis aan de rand van het dorp. Op de grens tussen leven en dood dus. Slechts verlicht door wat fakkels en vuurpotten leken de spelers elkaar met hun gezan gen, sprongen, wervelende dansen en gefluisterde teksten in trance te willen brengen. Uitbarstingen van pure blijd schap, diepe angst of seksuele driften werden soms plotseling afgebroken, waarbij het laatste woord nog lang nagalmde tus sen de pilaren van de Nieuwe Kerk. Het vuur van de fakkels leek hen, als ze er per ongeluk mee in aanraking kwamen, ook werkelijk niet te deren. Nadat alle spelers en muzikan ten, onder wie regisseur Sta- niewski, in het midden van de ruimte geknield een laatste lied hadden gezongen, werd er een schaal met drie brandende kaarsen neergezet en ver dween iedereen. Niemand kwam terug om te buigen, nie mand applaudisseerde. Stil schuifelde het publiek naar buiten. Het is jammer dat door de vele Poolse teksten er toch heel wat mysterieus en verborgen bleef. Maar als een gemis heb ik het niet gevoeld. De klanken van de stemmen, samen met de muziek en de voortdurende, soms spectakulaire acties van de spelers vormden een boeiende compositie van ge luid en beweging. Bijna een uur lang wist Gardzienice de donkere en lege ruimte te vul len met een mysterieuze ener gie. Ik had na afloop het gevoel weinig begrepen, maar veel meegemaakt te hebben. MARC VAN DER VELDEN DUIN-en BOLLENSTREEK- Dirk Out, organist van de Radio- kerk in Bloemendaal, zal donder dagavond 21 juni het orgel van de St. Agathakerk in Lisse be spelen. Het programma vermeldt werken van Vierne, Langlais, Dupré, Guilmant en Franck. Sander van Marion geeft op zater dagavond een orgelconcert in Katwijk aan Zee. Hij zal het orgel (GPD) - Jan Fabre, 25 jaar en afkomstig uit het in opmer kelijke kunstenaars grossierende Vlaanderen, behoort tot de omstreden avant-garde. Met ongewone tentoon stellingen en bizarre performances vestigde hij na zijn opleiding in Antwerpen als beeldend kunstenaar al snel de aandacht op zich gevestigd. Toch heeft hij vooral roemrucht naam gemaakt door zijn controversiële thea terprogramma's. De eerste voor het podium ge maakte produktie van Jan Fabre. 'Theater met een K is een kater', roept in 1980 alleen al door het verwerken van de combinatie ge weld en seks opgewonden reac ties op. Omdat er maar enkele voorstellingen van worden gege ven, waaronder twee in het Am sterdamse Shaffy Theater, blijft de uitstraling nog beperkt. Zijn in 1982 gemaakte stuk, 'Het is theater zoals te verwachten en te voorzien was', brengt Jan Fabre wél een internationale reputatie. Daarmee wordt hij als gerucht makend theatermaker j_ door heel West-Europa Verenigde Staten. Het stuk, met bewegingsscènes en een theatraal concept van hoog tepunten uit de beeldende kunst, vergt acht uur van toeschouwers en spelers. Het blijkt niet alleen door de tijdsduur een beproe ving. Opnieuw is de weinig zachtzinnige omgang met de uit voerenden opvallend. De vrijwel onduidbare grens tussen haat en liefde, pijn en genot, lelijk en mooi, het blijft een belangrijk thema in het oeuvre van Jan Fa bre. Ook bij zijn nieuwe produktie, 'De macht der theaterlijke dwaashe den', komt dat weer tot uiting. De zestien uitvoerenden balan ceren hierin letterlijk en figuur lijk met het scherp van het mes langs de grenzen van theater en dans. Als rode draad in deze vier uur durende voorstelling fun geert een wrange versie van het sprookje 'De nieuwe kleren van de keizer'. Op 21 juni wordt de Nederlandse première gegeven van 'De macht der theaterlijke dwaasheden', als onderdeel van het Holland Festi val 1984, elf dagen na de wereld première in Venetië. Daar is een lange voorbereiding aan vooraf gegaan. Dikwijls in afzondering heeft Jan Fabre met zijn groep vijf maanden lang onder grote discipline in Herentals en Ant werpen gewerkt aan deze pro duktie. Tijdens zo'n langdurig 'werkproces' moet door dagelijk se repetities en besprekingen het stuk zijn definitieve vorm krij gen. Door Jan Baart Inspraak „Het begin van een produktie als 'De macht der theaterlijke dwaasheden' bestaat uit het no teren van thema's en het uitlij nen van een concept. Ik vertrek van een eerste idee, maar al werkende verschuift dat. Door alle invloeden, zaken die rondom mij gebeuren, woorden die ik hoor vallen, komen er wijzigin gen. Vooral tijdens het werkpro ces van de groep spelers veran dert er veel. Tijdens dat werkpro ces hebben de toekomstige uit voerenden inspraak in bepaalde scènes. Het bespreken van die ideeën uit de groep, ook wat de mensen wèl en wat ze echt niet op het podium willen doen, heeft een belangrijke invloed. Er ont staat een natuurlijk proces van schrappen, praten en zoeken, wat het eigenlijke idee aanvult en rijper maakt. Het stuk wordt daardoor ook menselijker, min der conceptueel". „Ik heb gemerkt, nog meer dan bij de vorige produktie, dat een groot deel van het werkproces bestaat uit evolueren, in een pau ze samen eten, even in het zonne tje zitten en weer gaan werken. Die momenten van gewoon met de groep samen zijn interesseren me nu meer dan het in première gaan. Wanneer ik pijn of genot bij die mensen zie, dan heb ik zelf gewoon pijn en genot. De sfeer in zo'n groep, dat je eens ru zie maakt en elkaar toch achteraf weer kunt liefhebben, ik vind dat heel mooi. Er zijn al verschillen de ruzies in de groep geweest en dat geeft een gezonde spanning. Ja, daar hou ik van". „Ergens wil ik niet bij de groep ho ren en ergens wel.... Die betrok kenheid heeft voor mij veel met observatie te maken. Ik geef me maar tot op een bepaalde hoogte bloot, en dat moet ook zo blijven. Door mijn intensieve manier van werken weet ik uit ervaring, zo dra de mensen mij beginnen te haten zijn ze op het niveau dat ze op het podium kunnen staan. Ze hebben dan alles doorgemaakt, staan en bloc tegenover me. Heel goed is dat. Het komt met de nieuwe produktie ook wel goed: ze beginnen me al zoetjes aan te haten". Hoe belangrijk de resultaten van het werkproces ook zijn, Jan Fa bre neemt toch de uiteindelijke beslissingen. Hij is de drijfkracht achter de produktie. „Funda menteel gaat het ook over mijn liefde-haatverhouding tot thea ter en dans. Er zijn ook verwij zingen naar de opera. Het artifi ciële, dat breng ik op de planken. Ik vind het de pest dat nu overal die dans zo'n succes heeft, van Flash Dance tot Pina Bausch. Je ziet ook in de beeldende kunst dat na de conceptuele jaren ze ventig, feitelijk de hoogconjunc tuur van het intellectualisme, er nu een stroming is gekomen van de new-emotional painting: back to the emotions. Ik vind dat dus bullshit. Het is weer een toege ven aan de bourgeoisie. Je voelt het aan de politiek, we verkeren in een laagconjunctuur. En in een laagconjunctuur krijg je steeds het terugvallen op alleen een soort emoties, iets gemak kelijks, iets om zand in de ogen te strooien. Ik denk dat het daar om gaat. Alhoewel ik er aan twij fel, blijf ik toch hopen dat er jon gere mensen zijn die gewoon proberen het emotionele met kennis of intellectualisme te combineren. Ik probeer dat zelf ook. Alleen maar vervallen in Jan Fabre: 'Die momenten een emotionele toestand, daar krijg ik echt de schijt van". Het is nu een tijd waarin verschei dene jongeren geen werk hebben en misschien wel een bepaalde leegte voelen. „Leegte creeër je volgens mij alleen zelf, maar juist de mensen die wel kunnen werken en met theater of dans bezig zijn, zij vervallen in het even een plezierig werkje ma ken. Met een paar mooie bewe ginkjes strooien ze nog eens zand in de ogen van de werkloze men sen die moeten stempelen. Vol gens mij moet er toch een soort beter bewustzijn kunnen zijn van de tijd waarin je leeft. Ik heb het er moeilijk mee, dat een be paalde groep mensen zich heel conservatief begint op te stellen met hun werk, in het theater en in de danswereld, zelfs ook in de beeldende kunst. Volgens mij heeft dat alleen maar te maken met een soort veiligheid, een marge. Als je ook die dansrage ziet. Het is allemaal gespeeld op veiligheid, op een projectie van de pers en van het publiek. Het is natuurlijk een historisch gege ven, in tijden van depressie is het hoogtij voor vrolijke musicals. In mijn voorstelling laat ik dat dan ook zien, met beelden die verwij zen naar Hollywood". dan de première Opera De macht der theaterlijke dwaas heden is waarschijnlijk het laat ste op theater gerichte program ma dat Jan Fabre maakt. Hij wil zich op de opera gaan richten. „Voor mij heeft de opera de toe komst. Het maffe is dat opera op dit moment ook aan het opko men is. Volgens mij heeft dat weer met die politieke en econo mische situatie te maken. Die be langstelling voor opera is overi gens geen liefde op het eerste ge zicht geweest". „Mijn eerste ervaring met opera kreeg ik rond mijn tiende jaar. Met school moest ik naar een voorstelling van de Koninklijke Vlaamse Opera in Antwerpen, De rattenvanger van Hameln. Ik haatte dat. Het was ook een dooddoener natuurlijk, een jon getje van tien jaar een opera la ten zien. Verdomd, ze hadden be ter met ons kunnen gaan voet ballen. Ik heb daarna jaren niks van opera moeten hebben. Door het luisteren naar grammofoon platen van een familielid heb ik rond mijn achttiende jaar de ope ra ontdekt. In die tijd heb ik zelf veel teksten geschreven, ook poe'zie. Ik ben er toen op gewe zen dat teksten in de opera heel Kees Verkade maakt beeld van Gracia van de Vredeskerk bespelen en een gevarieerd programma ten gehore brengen. Het Amerikaans jeugdkoor Missi- sippe Valley Chorale verschijnt dinsdagavond 26 juni in de Im- manuelkerk in Rijnsburg. Uitge voerd wordt een programma van klassieke koormuziek, geestelij ke liederen en Amerikaanse volksliederen. DEN HAAG Toneelgroep De Appel gaat van 20 tot 28 juni op tournee naar Borneo. Het gezelschap zal daar voor de Nederlandse ge meenschap in verschillende plaatsen De Huisbewaarder van Harold Pinter spelen. Die voorstelling werd aan het begin van dit seizoen in Nederland uitge bracht. Het is de derde keer dat De Appel een buitenlandse tournee maakt. Eerdere reizen gingen naar de Nederlandse Antillen en Sunna- DEN HAAG - De voorstellingen van 'Hamlet', die de Haagse Comedie deze week in de Poolse hoofdstad Warschau zou geven, zijn op het laatste moment afgelast. De afgelasting hield verband met het feit dat de hoofdrolspeler, Hans Hoes, zaterdagochtend op weg naar Schiphol zo ziek werd, dat hij moest worden opgenomen in een ziekenhuis in Amsterdam. De leden van het gezelschap, die de reis toch aanvaardden in de hoop dat Hoes spoedig op zou knappen en wat later naar Polen zou vertrekken, hebben hun vliegreis tijdens een tussenlanding in Frankfort af moeten breken. UTRECHT - Het Utrechts Symfonie Orkest zal eind juni mede werking verlenen aan de festivals van Athene en Istanboel. In Athene speelt het op 26 juni onder leiding van Hubert Soudant werken vai. Beethoven, Papioannou, Brahms en Van Anrooy en op 27 juni met Dimitri Agrafiotis als dirigent werken van Kounadis, Gneg en Beetho ven. In Istanboel (dirigent Soudant) staan op 29 en 30 juni werken van Van Anrooy, Chopin, Brahms. Saygun en Beethoven op het program- poëtisch kunnen zijn. Het libret to van Wagner's Ring des Nibe- lungen heb ik bijvoorbeeld nage lezen. Als je het vergelijkt met popteksten van nu, dan klinkt het nog ongelooflijk modern, ja. of die andere ouderwets bijkans. Ik weet het niet". Vooral opera als Gesamtkunst- werk intrigeert Jan Fabre. „Het gaat mij niet om het mythische of zo. Ik ben geïnteresseerd in opera door de manier waarop muziek samengaat met beelden, met stemmen. Ik ben zelf al een tijd bezig allerlei facetten samen te brengen in mijn werk, zowel binnen de beeldende kunst als in het theater. Het is ook een stap verder om me nu op muziek toe te leggen. Richard Wagner is voor mij een fantastisch voor beeld, die heeft ongelooflijk knappe stukken geschreven. Van Wagner heb ik het meest ge lezen en gehoord, maar Richard Strauss vind ik ook heel boeiend". „Ik ga toch niet graag naar een ope ravoorstelling. Bij de opera's die ik heb gezien, zowel van de Muntschouwburg in Brussel als van de KVO in Antwerpen, heb ik me doodverveeld. Het is weer een soort haat-liefde verhouding. Als ik naar de opera ga, dan reali seer ik me dat ik steeds op het puntje van mijn stoel zit, voor niks, gewoon voor de impressio- nante beelden, of een impressio- nant orkest. Daar betrap ik me dan op, en dat wil ik gewoon niet... daar ben ik tegen". „Het gaat mij niet om de inhoud van opera. Wat ik heb gezien, ik val erbij in slaap bij wijze van spreken. Scènisch gezien is het nooit interessant. De regie vind ik echt heel oubollig. Daarmee is het voor mij ook een braaklig gend terrein. Ik heb wel ideeën hoe ik ermee zou kunnen werken, op een of andere manier. Daarom wil ik ook met theater stoppen. Ik zie er het nut ook niet van in, weer een theaterpro- duktie te gaan maken. Misschien over een jaar of vijf nog eens. Ik heb een produktie gemaakt in 1980, in 1982, en nu in 1984. Dat vind ik al veel. Ik wil niet verval len in de gewoonte van anderen, die drie produkties per jaar ma ken, en dan nog eens een pro duktie en nog eens...". „Volgens mij zijn al die mensen in de theaterwereld genieen, met hun drie, vier produkties per jaar. Ik kan dat niet. Het is voor mij een proces van nadenken, aanscherpen, rijpen, er met vrienden over schrijven, en noem maar op, voor ik er mee naar buiten kom. Met deze thea tervoorstelling is het net zo ge gaan. Vanaf januari werken we er dagelijks aan. Ik voel dat er nóg tijd te kort is. Als er dan van die andere produktieve genieën rondlopen, kan ik maar beter met theater stoppen". Béjart wijzigt programma na blessures van twee dansers AMSTERDAM (ANP) - Het tweede programma, dat het Ballet van de XXste Eeuw in het Holland Festival uitvoert, is gewijzigd. Dit is nodig geworden nu twee dansers bij repetities ernstige blessures hebben opgelopen. Op 21 juni wordt in het RAI-Con- grescentrum in Amsterdam in de plaats van het „Vioolconcerto" „Isadora" gedanst. Dit ballet heeft artisiek leider Mau rice Béjart gemaakt op een com pilatie van muziek van Liszt, Chopin, Beethoven, Skriabin en Roget de l'Isle gedanst. In de so- lorol is Marei Haydee te zien, danseres en artistiek leidster van het Stuttgarter Ballett. Zij trad al eerder in het Holland Festival op. Het tweede programma van het Ballet van de XXste Eeuw be staat behalve uit „Isadora", uit „Le Sacre du Printemps" op mu ziek van Strawinsky en „Zeven Griekse Dansen" op muziek van Mikis Theodorakis. Het eerste programma wordt vanavond uit gevoerd. Het bestaat uit het avondvullende ballet „Messe pour le Temps Futur" waarvoor teksten van de Brazilaanse aartsbsisschop Dom Helder Ca- mara als uitgangspunt zijn geno men. Beide Festival-program ma's worden gepresenteerd in samenwerking met de Nationale Opera van Belgi"e en in het ka der van de culturele betrekkin gen tussen België en Nederland. TILBURG (ANP) - Het gemeentebestuur van Tilburg is verontrust over het voornemen van minister Deetman (onderwijs) om de vooropleiding toneeldans aan het Brabants conservatorium in Tilburg per 1 augustus 1985 op te heffen. Daardoor zou de opleiding geconcentreerd worden in Amsterdam, Den Haag en Rotterdam. Ook de ouders van leerlingen van de vooropleiding - die tussen 10 en 16 jaar oud zijn - hebben per brief op de plannen van de minister gerea geerd. Het concentreren van de opleiding in de Randstad houdt vol gens de ouders een gedwongen verhuizing van hun kinderen naar een pleeggezin in. Velen zullen die stap niet zetten, waardoor er een streep wordt gezet onder hun zware studie. „Wij dringen er namens onze kin deren op aan, hen niet na zoveel jaren lichamelijke investeringen in de kou te laten staan door een gedwongen uit huis plaatsing of een abrupt einde van hun carrière", aldus de ouders in hun brief aan de minister De toneeldansopleiding in Tilburg telt, inclusief de vooropleiding, 125 studenten. MONACO De Nederlandse beeldhouwer Kees Verkade naast hei beeld dat hij van wijlen prinses Gracia van Monaco heeft vervaardigd. Het beeld, dat gisteren in aanwezigheid van de prinselijke familie werd onthuld, heeft een plaats gekregen in het rosarium (Foto anp» ROTTERDAM (ANP) - Voor de vijftiende keer wordt deze zomer in Rotterdam 'Poetry Internatio nal' georganiseerd. Het evene ment, dat duurt van 23 tot en met 30 juni, wordt gepresenteerd door Remco Campert, Jan Eij- kelboom en Ineke Hollander. Op het programma staan onder meer een Italiaanse avond, een thema-avond over het onder werp 'De Liefde' en een Dante- project, waaraan wordt meege werkt door het Rotterdams Phil- harmonisch Orkest, dat een deel van de Dante-symfonie van Liszt uitvoert. Ter gelegeneheid van het lustrum van Poetry Interna tional is een bloemlezing samen gesteld. die op 27 juni verschijnt Het boek, samengesteld door Remco Campert, Jan Eijkel- boom. Joke Gerritsen en Martin Rooy, geeft een overzicht van de poëzie die sinds 1970 mede door Poetry International in ons land is geïntroduceerd.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 19