Gerestaureerd Het Loo nu museum van Oranje C Paus kreeg oecumenisch 'lesje 3- Kernmacht Europa bedreigt stabiliteit Reportage Paleis en tuinen in Apeldoorn open voor het publiek DINSDAG 19 JUNI 1984 Varia APELDOORN - In de so ber ingerichte kapel van paleis Het Loo staat één stoel. Een statige welis waar, bekleed met rood fluweel, maar de rugleu ning wordt ontsierd door een scherpe win kelhaak. Op die plaats drong aan het eind van de Tweede Wereldoorlog een scherf binnen. Ko ningin Wilhelmina, voor wie Het Loo een 'thuis' was, weigerde de stoel te laten repareren. En aan gezien zij in deze stoel al tijd de diensten in de ka pel bijwoonde, is dat tot op de dag van vandaag zo gebleven. In diezelfde kapel zijn met veel zorg de punaises bewaard, die in 1962 de plaatsen markeer den waar de erewacht stond bij de baar van koningin Wilhel mina. Stoel en punaises zijn enkele van de eerbewijzen aan de vrouw die in 1898 begon met wat zijzelf noemde 'de in wendige restauratie van het huis'. Wilhelmina wilde 'de toestand herstellen zoals deze was ten tijde van stadhouder Willem III'. Nu, 86 jaar later, opent koningin Beatrix mor gen het vrijwel geheel naar Wilhelmina's wensen gerestau reerde paleis Het Loo. Het Loo begint aan een nieuwe periode in zijn geschiedenis. Vanaf morgen is het rijksmu seum. Eeuwenlang is het op de eerste plaats woonhuis van de Oranjes geweest, maar het pa leis heeft ook andere bestem mingen gekend zoals kazerne, soldatenhospitaal, hoofdkwar tier van de Binnenlandse Strijdkrachten en opvangcen trum voor repatrianten uit het voormalig Nederlands-Indië, slachtoffers van de waters noodramp en vluchtelingen uit Hongarije. Rijksmuseum Het Loo wil een beeld geven van de geschiede nis van het Nederlandse ko ningshuis vanaf de bouwer in 1685, koning-stadhouder Wil lem III, tot en met de laatste bewoonster koningin Wilhel mina. Bezoekers zullen echter geen beeld kunnen krijgen van de wijze waarop prinses Wil helmina in het paleis haar laat ste levensdagen sleet. Haar pri- vé-vertrekken uit die tijd zijn niet gerestaureerd. „Deze twee vertrekken waren te klein om er bezoekers binnen te laten", zo verklaart museumdirecteur A. W. Vliegenthart, „ze zijn niet ingericht, ze bestaan niet meer". Nier zozeer de omvang van de vertrekken lijkt echter de reden voor afscherming als- wel piëteit ten opzichte van prinses Wilhelmina, die wei gerde iets over haar privé-le- ven na haar troonsafstand aan het publiek prijs te geven. door Rian van Kuppenveld Gebouw en tuinen van paleis 't Loo zijn opgeknapt in de oorspronkelijke 1 le-eeuwse stijl Bijna dertig jaar heeft de restau ratie van het paleis geduurd. Nog tijdens prinses Wilhelmi na's leven, in 1956, werd de eer ste restauratiecommissie inge steld. Aanvankelijk ging men heel voorzichtig te werk. Prin ses Wilhelmina was inmiddels, in de woorden van museumdi recteur Vliegenthart, „een ou de dame geworden, die wars was van restauraties". Nu had ze ook niet zulke goede erva ringen met ingrepen in het pa leis door de Staat. In 1911 be gon het rijk met een verbou wing die vooral ten doel had het paleis te vergroten. Wilhel mina schreef daarover in haar biografie: „Helaas, deze bracht geen verbetering van de stijl". En dat zij daarin volkomen ge lijk had bewijst wel het feit dat de hele ingreep van 1911 in de huidige restauratie ongedaan is gemaakt. De feitelijke restauratie begon in 1976, nadat eindelijk na veel gekibbel - met name over de restauratie van de tuinen - de knoop was doorgehakt. Het pa leis heeft de oorspronkelijke 17de eeuwse hoofdvorm terug gekregen, waarbij voor bezoe kers vooral opvalt dat Het Loo niet riteer wit is, maar terugge bracht is naar de oorspronke lijke bakstenen-kleur. Dat wit was een idee van de Franse ko ning Lodewijk-Napoleon, die hier was als bezetter van 1806 tot 1810. De restauratie, die 84 miljoen heeft gekost en straks een half miljoen bezoekers per jaar moet trekken, heeft het paleis gemaakt tot een imposant Oranje-monument. Een monu ment dat 90 arbeidsplaatsen heeft opgeleverd, jaarlijks een exploitatie-tekort zal hebben van een kleine vier miljoen, en waar 40 gidsen, allemaal vrij willigers en leden van de parti culiere stichting 's Konings Loo, de bezoekers door de tien tallen aan Oranje gewijde, en hun sfeer ademende, vertrek ken zullen leiden. Het paleis werd tussen 1685 en 1692 gebouwd als jachtslot voor koning-stadhouder Wil lem III en zijn vrouw Mary Stuart. Architect was Jacob Roman, die het paleis bouwde naar een ontwerp van de Aca demie d'Architecture in Parijs. Het interieur en de tuinen zijn van Daniel Marot, een uit Frankrijk gevluchte Hugenoot die door Willem III in dienst was genomen. Bij de restaura tie was het van groot belang dat vrijwel alle bouw- en inte rieurtekeningen bewaard zijn gebleven. Niet alleen liet Marot bijvoorbeeld tekeningen van de grote eetzaal als proeve van zijn kunne over heel Europa uitzwermen, maar ook de be schrijving van Walter Harris, lijfarts van koning-stadhouder Willem III van ,,'s Konings Pa leis en Tuinen" leverde de res taurateurs, onder leiding van architect J. B. baron van As- beck, veel materiaal, met name over de oorspronkelijke staat van de tuinen op. Het paleis is echter niet helemaal in de oorspronkelijke 17de eeuwse stijl teruggebracht. Er worden eeuwen overbrugd. Al le generaties tussen de koning- stadhouder en koningin Wil helmina, met het bij hun tijd passende interieur, worden be licht. Veel van het oorspronke lijke meubilair is weer terugge keerd naar Het Loo omdat de Oranjes in de loop der eeuwen bijna alles hebben bewaard. Een van de oudste kamers in het paleis is ongetwijfeld de slaap kamer van Mary Stuart, de vrouw van de koning-stadhou der. Het staatsiebed wat daar nu staat is niet het echte 'Het Loo-bed', maar een vrijwel identieke kopie die Mary had laten maken voor Kensington Palace in Londen waar zij na Willem's kroning tot koning van Engeland, woonde. Dit bed staat nu op Het Loo, nadat het gerestaureerd werd door twee dames uit Uithoorn die er zes jaar aan bezig waren. Via de zaal waar koning Willem I in 1840 afstand deed van de troon en de kamer met het bed waarin koning Willem III in 1890 overleed, komt men in de kamers van Oranjes die het dichtst tegen onze tijd aanzit ten. De kamer van koningin Sophie, de eerste vrouw van Willem III, en die van zijn tweede vrouw, Wilhelmina's moeder koningin Emma. Ook die laatste kamer is met het oorspronkelijke meubilair in gericht. Of Wilhelmina dat zou hebben gewaardeerd is de vraag. In haar biografie „Een zaam maar niet alleen" schrijft zij daar tenminste over (en over haar eigen kinderspeelka mer): „Deze vertrekken volde den aan redelijke eisen wat licht en lucht betreft en droe gen alleen het stempel van de slechte smaak van toen". Ook de kamer van Wilhelmina's echtgenoot, prins Hendrik, is zoals hij oorspronkelijk was, te bezichtigen. Die kamer leverde de restaurateurs overigens nogal wat werk op. Bij haar hu welijk liet Wilhelmina voor haar man een kamer inrichten met een beschilderd plafond en lambrizeringen in kleuren, waarvan zij dacht dat ze zeven tiende eeuws waren. Het cu rieuze is echter dat bij de res tauratie op verschillende plaat sen échte zeventiende eeuwse kleuren werden teruggevon den, die veel lichter en vrolij ker bleken dan het beeld dat men aan het eind van de ne gentiende eeuw van die tijd had. Na het overlijden van prins Hendrik in 1934 liet Wil helmina zijn kamer volledig ontmantelen, alles werd weg gebroken en naar een zolder gebracht die al gauw 'de prins Hendrik-zolder' ging heten. Onder het plafond werd een tweede plafond van wit stuc werk aangebracht. Een hommage aan Wilhelmina is ook het trappenhuis dat zij rond de eeuwwisseling liet res taureren naar 17de eeuws mo del. Aan dat trappenhuis is niets veranderd, zodat daar goed zichtbaar is hoe verschil lend de kleurtonen zijn van de werkelijk 17de eeuwse kleu ren. Na dit trappenhuis heeft Wilhelmina in het paleis nog nauwelijks enige restauratie gepleegd. De ingreep van de staat in 1911 ontnam haar ie dere animo. Weinig begrip zou Wilhelmina ook hebben kunnen opbren gen voor de prachtig naar 17de eeuws model teruggebrachte tuinen. Voor Wilhelmina wa ren de tussen 1809 en 1815 ge plante beuken en linden het absolute einde. Toen echter tij dens de restauratie eenmaal besloten was tot reconstructie naar het oorspronkelijke mo del, bleek ook nog eens dat die bomen voor het grootste deel tot één meter boven de grond hol waren. Rijksmuseum Paleis Het Loo is het hele jaar door geopend van 10 tot 17.00 uur, behalve op maandagen. Toegangsprijs: volwassenen 7 gul den, kinderen 5, gezinnen betalen in totaal 17 gulden. WASHINGTON (Reuter) - Als En geland en Frankrijk niet worden betrokken bij de onderhandelin gen met Moskou over wapenbe heersing kunnen deze landen binnenkort een nieuwe nucleaire supermogendheid worden. Ge zien de snelle modernisering van het kernwapenarsenaal van En geland en Frankrijk dreigt een versnelling van de wapenwed loop, die de vooruitzichten op wapenbeheersing teniet zal doen. Die waarschuwing staat in een arti kel van George Seignious, van 1978 tot 1980 directeur van het Amerikaanse bureau voor wa penbeheersing en ontwapening (ACDA) in het invloedrijke blad Foreign Policy. Seignious, een gepensioneerd luitenant-gene raal die ook heeft deelgenomen aan de Amerikaans-Russische besprekingen over beperking van de strategische bewapening (SALT) schreef zijn artikel sa men met Jonathan Paul Yates, medewerker van de Amerikaan se senaat voor veiligheidsvraag stukken. De kernwapen-programma's van Engeland en Frankrijk staan er borg voor dat West-Europa niet tot neutralisme zal vervallen, zo menen de auteurs, maar over het geheel genomen zullen deze kernwapen-arsenalen de wester se veiligheid in feite verzwak ken. De nieuwe kernwapens worden zodanig geplaatst dat ze potentieel kwetsbaar en destabi liserend zullen zijn. "Bovendien zullen ze de eenheid van de NAVO en de uitvoerbaar heid van de nucleaire doctrine van het bondgenootschap aan tasten". Volgens de auteurs zul len deze Franse en Britse kern- wapen-programma's vrijwel ze ker leiden tot tegenmaatregelen aan de Sowjet-kant en fatale hin dernissen opwerpen voor het streven naar wapenbeheersing. Alleen al de nieuwe kernraketten die Engeland en Frankrijk instal leren op hun onderzeeërs zullen in staat zijn enorme schade toe te brengen aan de Sowjet-Unie. De atoomkop van een nieuwe Britse Trident-raket, die begin van de jaren '90 inzetbaar moet worden, is in staat de Sowjet-Unie als we reldmacht uit te schakelen, aldus het artikel. Driepoot Deze op onderzeeërs gestationeer de raketten zullen samen met de Franse en Britse kernwapens te land en in de lucht een geduchte nucleaire driepoot vormen die West-Europa in staat zal stellen een conflict met de Sowjet-Unie tot een vernietigend niveau te es caleren. Seignious en Yates doen daarom een beroep op Londen en Parijs om deel te gaan nemen aan kernwapen-onderhandelin gen, opdat de wapenwedloop kan worden beteugeld in plaats van opgevoerd. De prijs van hun nieuwe machts positie zal een verhoogde kwets baarheid zijn. Engeland en Frankrijk zullen een belangrijk doelwit worden voor Sowjet-ra- ketten. Want iedere aanval die ook maar een Britse of Franse onderzeeër intact zou laten kan een nucleaire reactie uitlokken waardoor de Sowjet-Unie gede cimeerd zou worden, zo stelt het artikel. Maar tegelijkertijd wordt ook de dreiging voor de Verenigde Sta ten groter. Want als een nucleaire aanval zou worden gericht op Sowjet-grondgebied zal Moskou niet weten of dat kernwapen uit West-Europa of uit de Verenigde Staten afkomstig is - en als de Russen het wel weten zal het voor hen weinig verschil maken Als de Sowjet-Unie dan terug slaat zal dat niet alleen gericht zijn op Engeland en Frankrijk, maar ook op de Verenigde Sta ten. Volgens de auteurs is er nog een risico verbonden aan de moder nisering van het Franse en Britse kernwapen-programma. De kos ten daarvan, ruwweg geraamd op 50 miljard dollar, zullen wor- ACHTERGROND den gefinancierd door gelden te onttrekken aan de conventionele strijdkrachten, die nodig zijn om een Sowjet-aanval op Europa af te schrikken. De Franse en Britse kernwapen programma's voorzien in een versterking van hun kernmacht van ongeveer 300 atoomkoppen te land en op zee in de huidige situatie tot een arsenaal van ze ker 1.200 atoomkoppen. Die mo dernisering betekent ook dat het arsenaal zal bestaan uit krachti ger wapens met een grotere pre- Onderhandelingen Moskou heeft steeds verlangd dat in het Geneefse overleg over de kernwapens voor de middellan ge afstand (INF) rekening zou worden gehouden met de Franse en Britse kernwapens. Voordat de Sowjet-Unie deze onderhan delingen vorig jaar afbrak eiste de Sowjetdelegatie dat Moskou een aantal atoomkoppen zou mo gen behouden dat evenredig is aan de Britse en Franse kern macht. Washington en zijn Europese bondgenoten weigerden echter de Franse en Britse kernwapens in te brengen in deze besprekin gen. Hun argument was dat het hier ging om zelfstandige af schrikkingswapens die niet on der het NAVO-bevel vielen. In een ander artikel in Foreign Po licy waarschuwt de Amerikaanse diplomaat Jonathan Dean voor de gevaren van Westduits neu tralisme als Washington de dia loog met Moskou niet hervat. Washington moet zich niet be perken tot het inperken van de expansiedrang van de Sowjet- Unie, maar ook een systemati sche politieke dialoog met het Kremlin op gang brengen en gaande houden. Anders dreigt een situatie waarin Bonn moge lijk toestemming zou weigeren voor plaatsing van Amerikaanse kernwapens op Westduits grond gebied, zo meent Dean, een voor malig politiek adviseur van de Amerikaanse ambassade in Bonn. Als de Verenigde Staten er in sla gen tenminste één afspraak over wapenbeheersing te maken met de Sowjet-Unie zou dat een halt toeroepen aan Duits neutralis me. Maar als Washington zich eenzijdig concentreert op "con tainment", het in bedwang hou den van de Sowjetmacht, zal dat op den duur slechts leiden tot toenemende verwijdering tussen de Verenigde Staten en West-Eu ropa en in West-Europa de nei ging versterken om bij Ameri kaans-Russische conflicten aan de kant te blijven staan, zo meent Dean. De Republikeinse fractieleider in de Amerikaanse senaat, Howard Baker, heeft zondag gepleit voor het houden van jaarlijkse Ameri kaans-Russische topconferen ties. Dergelijke bijeenkomsten zouden een vast instituut moeten worden, dat niet per se elke keer tastbare resultaten hoeft op te le veren. De enige manier om we derzijdse vernietiging te voorko men is ervoor te zorgen dat we inzicht hebben in eikaars proble men en zorgen, aldus Baker. Hij meende dat een initiatief voor een Amerikaans-Russische top niet moet wachten tot na de pre sidentsverkiezingen. Het tegenhouden van gemeen schappelijke avondmaalsvie ringen is ongehoorzaamheid tegenover de opdracht van Christus. Dat hebben de verte genwoordigers van de Bond van Protestantse Kerken in Zwitserland de paus bij diens bezoek vorige week duidelijk gezegd. Het bestuur van de bond deelde dat gisteren op de jaarvergadering in. Wildhaus (bij Zurich) mee. De paus had in het bewuste gesprek 'volle dige overeenstemming over geloofsvragen' voorwaarde ge noemd voor een gemeenschap pelijke eucharistieviering. Verder hebben de Zwitserse pro testanten de paus voorgesteld, dat het Vaticaan en de Wereld raad van Kerken Oost en West oproepen om onmiddellijk de onderhandelingen in Genève voort te zetten. Kardinaal Willebrands, hoofd van het Vaticaanse secretariaat voor de eenheid der christe nen, kenschetste gisteren het bezoek van de paus aan de We reldraad als 'zeer positief voor het oecumenische gesprek'. "Daarmee heeft de paus zijn goedkeuring willen geven aan de 15-jarige samenwerking tus- sen Rome en de Wereldraad en aan de belangrijke ontwikke lingen die daaruit zijn voortge komen", zei de kardinaal te genoverjournalisten in Rome Overigens beaamde Willebrands, dat de paus het verschil tussen zijn kerk en de andere kerken 'zeer duidelijk' heeft aangege ven, toen hij zijn eigen positie als bisschop van Rome en op volger van Petrus aanroerde. "Het was niet zinvol geweest als er over het bijzondere van de rooms-katholieke opvattin gen en leer zou zijn gezwegen". De Wereldraad vond het 'fair', dat de paus meteen al aan het begin van zijn toespraak had gezegd, dat alleen de bisschop van Rome de opvolger van Pe trus is. "Dat is zijn visitekaar tje', zo reageerde Günther Gassmann, hoofd van de afde ling 'geloof en kerkorde' van de Wereldraad. Volgens Gassmann heeft het geen zin. als de Wereldraad de kwestie van het pausschap 'het belangrijkste struikelblok op weg naar oecumenische eenheid' - direct ter discussie stelt. "Het leidt misschien tot meer resultaten als dit langs een omweg gebeurt", zei hij Beroepen Hervormde Kerk: beroepen te Oosternijkerk-Morra-Lioes- sens-Paesens (Fr.) kandidaat W. Veltman Burum, te Capelle aan de IJssel H. Visser Kat wijk aan Zee, te Noordeloos en te Wijngaarden kandidaat A. Baas Benthuizen, te Dirks- land I. Hoornaar Ochten; be noemd tot studiesecretaris van de raad 'Kerk en Israel' H. Vreekamp Epe (gisteren al ge meld in synodeverslag); aange nomen naar Rijnsburg W. Wagter Stedum, naar Lang weer kandidaat J Dijkstra Bennekom; bedankt voor Oud- Beijerland en voor Wagenin- gen Chr. Hovius Apeldoorn. Gereformeerde Kerken: aange- ir Wijhe kandidaat D. J. Deunk Rhenen, naar Epe B. Aalbers Halle, naar Niawier (Fr.) K Welbedacht Hazers- woude, die daarmee bedankte voor Kollumerpomp; bedankt voor Rhenen G. Bilker Dok- kum. Gereformeerde Kerken Vrijge maakt: bedankt voor Apel doorn A. den Broeder Bergen- theim. Nederlands Gereformeerde Ker ken: bedankt voor Bunscho ten-Spakenburg L. Blokhuis Schiedam. Christelijke Gereformeerde Kerken: aangenomen naar Driebergen P. van Zonneveld Doornspijk; bedankt voor Rot- terdam-Capelle aan de IJssel W. van Benthem Genemuiden, voor Tholen-Oud-Vossemeer G. Bouw Scheveningen. Gereformeerde Gemeenten: be dankt voor Aalst Chr. van de Poel Yerseke, voor Utrecht L. Blok Nunspeet. Baptistengemeenten: aangeno men naar Veendam B Lou- werse Steenwijk. Afscheid. Morgenavond tussen 8 en 10 uur kan ieder in de An- toniuskerk in Leiden-Zuid- west (Boshuizerlaan) afscheid nemen van pastoor W H. Hap- pel. Zoals gemeld, krijgt Hap- pel een functie bij het bezin ningscentrum 'Stoutenburg' in Amersfoort. Petrus-parochie Leiden. Bin nenkort is de benoeming te verwachten van pastoor A. Heijst te Everdingen tot pas toor van de Petrus-parochie xn Leiden. Promotie. De heer G. W. Drost te Valkenburg is gisteren aan de Leidse universiteit gepro moveerd tot doctor in de lette ren op een proefschrift getiteld 'De Moriscos in de publicaties van Staat en Kerk (1492-1609) De studie is 'een bijdrage tot het historisch discriminatie- onderzoek'. Na zijn doctoraal examen werd de heer Drost bij de theoloei- sche faculteit in Leiden be noemd tot wetenschappelijk assistent bij de vakgroep gods dienstgeschiedenis en vergelij kende godsdienstwetenschap. Zangavonden. In de Oude Kerk aan de Boulevard in Kat wijk aan Zee zijn de zomer zangavonden weer begonnen Tot 5 september elke woens dagavond om 8 uur Cadeau Voor het afscheidscadeau van bisschop Bluyssen van Der! Bosch is ruim f. 200.000 bijeen gebracht Het geld gaat naar pastoraal opbouwwerk en een radiostation in Brazilië, waar Bluyssen tien jaar geleden op bezoek is geweest. Er werken daar ook Nederlandse missio narissen. Zelf krijgt de bis schop een tv en video van het geld. De 'Scientology Kerk' in Am sterdam (Nicuwezijds Voor burgwal 271) houdt zaterdag en zondag 'open huis', met rondleidingen en demonstra ties De staf van de kerk is be reid met bezoekers te praten Evangelisatie. De organisatie 'Jeugd met een opdracht' - de Nederlandse tak van 'Youth with a Mission' - begint in sep tember in Amsterdam met een 'Discipelschap Training- school', een internationale cur sus in evangelisatie en christe lijke hulpverlening. De basis opleiding is in Amsterdam, de praktijkopleiding in een ander Europees, Afrikaans of Azia tisch land. (Voor nadere inlichingen Prins Hendrikkade 50, 1012 AC Am sterdam).

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 13