c 'Op water' de berg op D: Nieuwe dimensie in wielersport Het geheim van de Colombianen SIEMENS ZOVEEL MENSEN, ZDVEELWENSEN;WIJ BIEDEN U EEN SIEMENS KOELKASTOP MAAT. SIEMENS. DOORDACHT EN DUURZAAM. Winnen een uur vooruit Sport GRONINGEN (GPD) - Ze weten het niet precies op het bondsbureau in Bogota, maar Colombia telt ongeveer tweeduizend wielrenners met een licentie. Dat zijn er niet veel voor een land dat tweemaal zo groot als Frank rijk is, maar genoeg om het land maf te maken van de wielersport. Voor de racefiets moet veel wijken, zelfs au to's. Elke zondagmorgen bijvoorbeeld worden de grote autowegen rond de Colombiaanse hoofdstad Bogota af gesloten voor het gemotoriseerde verkeer. Dat moet zich gedurende een paar uur behelpen met B-wegen ten fa veure van de sportievelingen onder het volk. Joggers, rolschaatsers, maar vooral toerfietsers nemen dan mas saal bezit van de brede, geaccidenteerde asfaltstroken. Projecteer zo'n situatie eens op Amsterdam, waar zo'n overheidsmaatregel ondenkbaar is. DINSDAG 19 JUNI 1984 Het wieleijaar '84 wordt gekenmerkt door twee op vallende ontwikkelingen. Eerst richtte zich de aandacht op de entree van de wetenschappelijke begeleiders, die uit het 33 jaar oude lichaam van de Italiaan Francesco Moser niet meer verwachte krachttoeren haalden. Nog meer stuntwerk werd er begin deze maand gemeld vanuit de Dauphiné Libéré, ook wel de kleine Ronde van Frankrijk genoemd. In deze wedstrijd zetten een ploegje Colombiaanse amateurs (wat heet, maar daar over later meer) gerenommeerde jongens uit het Europese profpeloton voor schut. Ze konden dat doen omdat in het parcours talrijke cols waren opgenomen. Want als weinig anderen kunnen die kleine gebronsde Zuidamerikanen klimmen. Martin Ramirez, de winnaar van de Dauphiné. Francisco Rodriguez, Pablo Wilches en Reinel Mnntnvac wvpn. zo lieten alle kenners in koor weten, de wielersport in de Dauphiné dimensie. Panasonic-ploegleider Peter Post: „Wat die jongens daar hebben laten zien, had ik echt niet verwacht. Je leest veel over die Colom bianen en je hoort er ook veel van, m: het hebben gezien om het te geloven. De thuis blijvers zullen wel hebben gedacht dat die profs niet hebben gereden, maar zo was het toch moö: niet. Ze zijn er gewoon afgereden". In de komen de Tour de France zal dan ook met veel belang stelling worden uitgekeken naar de daden van het Colombiaanse contingent deelnemers. Hun debuut vorig jaar, met Edgar Corredor en Patro- cinio Jimenez in de hoofdrollen, smaakt in elk geval naar meer. Zetten de Colombianen hun op mars in het profpeloton voort? Bijgaand een beeld van de Colombiaanse wielersport. In Colombia mag ae wielersport zich in een gigantische belang stelling verheugen. Wint een van de zonen van het land een grote wedstrijd, dan komt gegaran deerd president Betancourt op draven. Geen wonder dat de commercie hierop gretig is inge sprongen. De vier grootste com merciële radiostations vechten om de gunst van de wielerfans. Elke zender heeft niet alleen zijn eigen wedstrijd, ook strijdt men om de uitzendrechten van de Tour de France. Vorig jaar was Radia Caracol de gelukkige, dit jaar Radio RCN, de organisator van de gelijknamige Classico. RCN nodigde onlangs voor het eerst Europese profs uit voor hun koers, waarin wereldkam pioen Greg Lemond, Tourwin naar Laurent Fignon en Pèscal Simon weinig presteerden, maar desondanks veel geld konden opstrijken. Uiteraard kon Radio Caracol, organisator van de Ron de van Colombia, niet achterblij ven. De grote concurrent van RCN moest het echter wel met minder bekende Europeanen doen, zoals de Nederlanders Pe ter Schroen en Jean Habets, knechten in de ploeg van de Ier se vedette Sean Kelly. Omdat Radio Radial, dat de Re- nault-équipe al heeft uitgeno digd voor de klassieker Domin go-Domingo eind oktober, en Radio Super wel in de pas moe ten blijven om hun luisterdicht heid op peil te houden, ligt er een financieel aantrekkelijk terrein braak voor de oude continent. Argwaan Beukers bij Utrecht UTRECHT (ANP) - Michel Beu kers heeft een overeenkomst ge tekend die hem voor twee jaar aan FC Utrecht bindt. Beukers maakte in zijn eerste jaar als be taald voetballer (seizoen 1983/84) negentien doelpunten voor Ex celsior. Die productiviteit lever de hem de achtste plaats op de topscorerslijst van de eredivisie op. FC Utrecht gaf aan Beukers de voorkeur boven Huub Smeets, die bij Fortuna S blijft. sico RCN te rijden, maar daaraan vastgekoppeld de Ronde van Co lombia. De organisatoren van de traditionele Europese koersen zullen deze trend met argwaan gadeslaan. En vanuit Colombia zijn nog meer initiatieven te ver wachten. Carlos-Julio Ardila, grote man achter de Classico RCN, denkt onder meer aan een soort Masters-toernooi voor wiel renners, naar het voorbeeld in de tennis-wereld. De veertig besten van een in te stellen wereldrang lijst zouden in zijn ogen moeten worden uitgenodigd voor grote omniums (bestaande uit een tijd rit, een bergrit en een criterium) in de voornaamste wielerlanden. Uiteraard met de televisie er bij, zodat de sponsors elkaar in de rij gaan staan te verdringen. Aangezien in Colombia de transis torradio massaal wordt benut voor het volgen van de urenlange wielerreportages, is het bedrijf Varta (batterijen) daar op haar beurt weer ingesprongen. Dit van oorsprong Duitse concern sponsort de Colombiaanse natio nale ploeg, die ook in de Tour van start gaat, tegen en vergoe ding van drie miljoen gulden. Met zulke budgetten werken de Europese profploegen c Riant De topwielrenners in Colombia mogen dan ook wel de amateur- status hebben, ze leven als vol waardige profs. Ze krijgen een riant salaris (naar verluidt zo'n tienduizend gulden per maand) en een constante, intensieve be geleiding. Het hele jaar door is de ploeg van Varta bijeen. Is het niet in wedstrijden, dan wel in ■een grote villa even buiten Bogo ta, op 2600 meter hoogte. Daar waakt directeur-sportif Ruben- Damio Gomez over zestien cou reurs, drie masseurs, drie meca- niciëns, een dokter, enkele koks en nog wat hulpjes in de huis houding. De vedette van het ge zelschap is Luis Herrera, onlangs winnaar van zowel de Classico RCN en de Ronde van Colombia. De grote concurrent van Varta is de formatie van Raul Mesa, Le- che Grande Via. Twee renners uit deze ploeg hebben naam ge maakt in de Dauphiné Libéré, winnaar Martin Ramirez en de onbetwiste bergkoning Francis co Rodriguez, die door een knie blessure zijn kansen op de eind zege verloren zag gaan. Qua orga nisatie en begeleiding zijn de renners bij Varta echter beter af. Daar ontvangt men niet alleen een jaarsalaris, maar wordt ook waarde gehecht aan sociale voor zieningen. Bij Leche Grande Via hebben de contracten slechts een looptijd van enkele maan den, waarna de coureurs vrij zijn om zich ergens als huurling aan te bieden. Dank zij hun goede prestaties in de Dauphiné zijn Rodriguez c.s. gewilde reclame objecten geworden voor de Eu ropese firma's, die met een ploeg in de Ronde van Frankrijk aan wezig zullen zijn. Die trend baart de Colombiaanse bond zoveel zorg, dat men inmiddels heeft besloten het professionalisme in te voeren. Cola Waarin schuilt de kracht van de Colombiaanse coureurs? In het gebruik van cafeine en cola, wordt beweerd. Nee, zeggen de Colombianen, het zit hem in Pa- nella-water. Een buitengewoon zoete drank die wordt geprodu ceerd uit rietsuiker. Het lijkt ech ter onwaarschijnlijk dat met Pa- nella-water de Tour de France kan worden gewonnen. Maar de gevestigde orde der beroepsren ners is wel gewaarschuwd sinds de laatste editie van de Dauphiné Libéré. Universele koelkast KS 2650 't Kan vriezen en 'l kan dooien in uw keuken! Tafelmodel koelkast KT 1630(wit of beige). Tafelmodel koelkast KT 1650. Zonder vriesvak. Tafelmodel koelkast KT 1730(wit of beige). In 't vriesvak blijft een ijstaart een ijstoart! maar met 'n loge energierekening! De carbonoadjes hebben er vorstverlet! 'Zoveel mensen, zoveel wensen' is de gedachte bij niet iederéén naar de zin maken. Maar met zo'n omvang- T||[)F| lik KANS OP GRATIS KOELKAST' Siemens. Vandaar dat wij u zoveel uiteenlopende, rijk assortiment biedt Siemens u toch een aardige keuze- J- vrijstaandemodellenkunnenbieden:tafel-enkastmodellen, mogelijkheid. Nietwaar? dubbeldeurs-uitvoeringen, koel/vriescombinaties of een Komt u zich ervan overtuigen in onze zaak! 3-zone model met uitrijd- bare kelderwagen. Goed, misschien kan Siemens 't Uw Siemens-vakhandelaar ALPHEN A/D RIJN, Groen Aarhof Stereo Centrum B.V., Winkelcentrum de Aarhof 10 - Jan de Jong Wit-Goed B.V., Hooftstroat 82 LEIDERDORP, Het Witte Huis, Winkelhof 34. NOORDWIJK, Van Asten Noordwi|k B.V., Schoolstraat 42-45. OEGSTGEEST. J.H. van Duyvenbode B.V., Spaargarenstraat 1-3 - Fa. G W. Roest, Lange Voorstraat 11 VOORSCHOTEN, Joh. Mens B.V., Schoolstraat 109-111. LUGANO (GPD) Peter Winnen heeft gisteren de etappe van de Ronde van Zwitserland over de St. Gotthard met een voorsprong van een uur op de winnaar beëin digd. De Nederlandse Tour-favo riet, zaterdag gevallen in de der de etappe, reed de rit namelijk als training voor de Ronde van Frankrijk. Voor het vertrek in Buerglen sprak Winnen overi gens de vrees uit dat hij bij die val van zaterdag toch nog een ernstige blessure zou hebben op gelopen. „Ik werd vanmorgen wakker met een enorme pijn op mijn borst. Ik ben bang dat ik toch een rib heb gebroken", zei hij. Verzorger Bertus Fok van de Panasonic-ploeg deelde die vrees echter niet en nadat Win nen de hele rit op de fiets had af gelegd, stelde hij: „Het zal alle maal wel meevallen. Als je een rib hebt gebroken rij je niet zo gemakkelijk bergop. Het is waar schijnlijk een kneuzing, waar hij nu ineens last van krijgt". Petra de Bruin grijpt titel achtervolging r van de Dauphiné Liberë. sianst7akrook~i^e~ToiLT. Hier gaathij wereldkampioen Lemond S^^eu^opTeeft^gisleren^p iroto anp) de wièierbaan in Sloten voor veel publiek de nationbale titel ach- tervolging behaald. Zij versloeg in een spannende finale Mieke Havik uit Volendam. Deze laat ste nam vrij snel een voorsprong, die tot ruim 25 meter uitgroeide, maar daarna zette Petra de Bruin hard aan. Zienderogen liep zij in en-pakte met een verschil van twee-honderdste van een secon de de titel. Haar tij.d was 3.57.10. Voor Mieke Havik'werd 3.57.30 geklokt. In de strijd om de derde plaats liep de kampioene van 1983 Monique Kauffmann (Kijk duin) na drie 'Yninuten en 10.78 seconden haar tegenstandster Wesly Post (Eindhoven) in. Goud voor Rene Waayer NEW YORK (ANP) - Op de eerste dag van de wereldspelen voor ge handicapten in New York heeft Nederland eenmaal goud en een maal brons veroverd. Het goud was voor Rene Waayer uit Voor schoten, die bij de visueel gehan dicapten de 50 meter schoolslag won in 40.30 seconden. De Ame rikaan Zoller werd tweede in 40.76 en de Deen Wetke derde in 40.77 seconden. Bij de cross-country werd de 20 ja rige John Jansen uit Warnsveld derde. Zijn tijd was 5 minuten 28 seconden. De winnaar Robert Mearns (Canada) was 28 secon den sneller. Chris de Korte nieuwe coach van judobond DEN HAAG (ANP) - Chris de Kor te wordt de nieuwe herencoach van de Judobond Nederland (JBN). De 44-jarige De Korte volgt na de Olympische Spelen van Los Angeles Peter Snijders op, die deze functie acht jaar - met een onderbreking - vervul de. De nieuwe coach tekende met de JBN een contract voor vier jaar. De Korte, die al coach van Jong Oranje was, zal beide selecties onder zijn hoede nemen. Boven dien zal hij zich bezighouden met de wedstrijdscholing van ju doleraren. Bij zijn werkzaamhe den als coach wordt De Korte ge holpen door een assistent. Voor die functie zoekt de JBN nog een kandidaat. Tafelmodel koelkast KT 1850(wit of beige). Hier hebben de ijsblokjes heimwee naar 't vriesvak! Als u tussen 10 mei en14 juli a.s. een Siemens koelkast koopt, heeft u alle kans dat Siemens het aankoopbedrag aan u terugbetaalt, of wellicht komt u in aanmerking voor één van de troostprijzen. Er ligt een wedstrijdformulier bij ons voor u klaar. Doe méé!

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 12