VS-delegatie loopt boos weg Gaan Polen naar de stembus? Proces wordt een politiek debat Reagan wil weer praten Tk ben pas vrij, als Namibië vrij is' Artillerie-gevecht Irak-Iran STAAT DER NEDERLANDEN VRIJDAG 15 JUNI1984 WENEN (Rtr./GPD) - De Amerikaanse delegatie is gisteren weggelopen uit een debat over milita risering van de ruimte in de VN-commissie voor vreedzaam gebruik van de ruimte. Delegatie leider Otho Eskin sloot niet uit dat de VS dit forum geheel de rug zullen toekeren. Buitenland De Amerikanen liepen weg tijdens de jaarlijkse zitting van de VN- commissie in Wenen, toen het agendapunt over de dreiging van een wapenwedloop in de ruimte aan de orde kwam. De VS menen dat de ontwapeningsconferentie in Geneve het juiste VN-orgaan is om over ruimtewapens te spre ken. Volgens afgevaardigden in de VN-commissie inzake vreed zaam gebruik van de ruimte zijn de Europese Navo-landen en en kele andere leden het erover eens dat de zaak van de ruimte wapens niet in deze commissie thuis hoort. Westerse diplomaten menen dat de Sowjet-Unie dit VN-forum wil gebruiken voor een discussie over ruimtewapens om Washington in verlegenheid te brengen. De Amerikaanse delegatieleider Eskin noemde in de commissie het op de agenda zetten van ruimtewapens een „ernstige ver gissing", welke niet zal bijdragen tot een oplossing van ontwape ningsproblemen, maar de com missie zal afleiden van haar ei genlijke taken. Volgens Eskin staat de VN-commissie nu voor de ernstigste crisis in haar be staan. „De commissie staat nu op een kruispunt. We zien nu een agen da van confrontatie, politisering en futiliteiten, een hele steriele omgeving, waarin de commissie in toenemende mate irrelevant wordt", aldus de Amerikaanse delegatieleider. Eskin zei verder dat de huidige koers een „ernsti ge slag" kan betekenen voor de inspanningen van de VN op het gebied van samenwerking in de ruimte. Het door de VS gehekel de agendapunt was opgevoerd op grond van een door de Sow jet-Unie gesteunde resolutie van de Algemene Vergadering van de VN van vorig jaar. Volgens de Oostenrijkse voorzitter van de VN-commissie, Peter Jankowitsch, is de militarisering van de ruimte op de agenda ge plaatst, omdat hierover bij de ontwapeningsconferentie in Ge neve niet wordt gesproken. „Daarom is er druk ontstaan er in een ander VN-orgaan over te praten". Jankowitsch zei bereid te zijn een beroep te doen op de VN over „Star Wars" te praten in Geneve, zodat zijn commissie zich weer kan beperken tot haar technische en wetenschappelij ke werk. De VN-commissie inzake vreed zaam gebruik van de ruimte werd in 1959 ingesteld als be langrijkste forum voor ruimte recht, exploitatie van hulpbron nen in de ruimte en samenwer king op het gebied van ruimte- technologie. lingen over vermindering van de kernbewapening nog niet zijn hervat. Reagan zei, dat de VS momenteel, via diplomatieke ka nalen onder meer, met de Rus sen in contact zijn om de basis te leggen voor zo'n gesprek en dat hij persoonlijk aan Tsjernenko een boodschap heeft gestuurd. Reagans verklaring volgt op een aanbod van Tsjernenko om te onderhandelen over een verbod van anti-satellietwapens. De VS hebben zulke besprekingen tot nog toe geweigerd, omdat zij ver ificatie van een akkoord onmo gelijk achten, maar Reagan zei nu niet zonder meer nee te willen zeggen en benadrukte 'Wij heb ben de deur niet dichtgeslagen'. DEN HAAG (ANP) - "Veel verschil maakt het niet of ik in of buiten de gevangenis ben. Zolang Na mibië niet onafhankelijk is. zal ik ook niet vrij zijn". Andimba Toi- vo ja Toivo. een van de oprich ters van de Namibische onafhan kelijkheidsbeweging SWAPO, verkeert nog steeds in het onge wisse over de redenen voor zijn onverwachte vrijlating na 16 jaar gevangenschap op Robben-ei land. het gevangeniseiland waar Zuid-Afrika de nationalistische leiders van Zuid-Afrika en Nami bië vasthoudt. In maart jl. werd hij plotseling overgebracht naar de Namibi sche hoofdstad Windhoek en daar op vrije voeten gesteld. Kort daarop had hij in de Zambiaanse hoofdstad Lusaka een ontmoe ting met de huidige voorzitter van SWAPO, Sam Nujoma. "Het was voor het eerst in ons leven dat wij elkaar ontmoeten -een heel emotioneel ogenblik". Na zijn vrijlating werd Toivo geko zen in het 17 leden tellend poli tiek bureau van SWAPO, maar hij wil niet zeggen of er een vorm van taakverdeling is afgesproken tussen hem en Nuioma. "Mijn missie in het leven is te werken aan de bevrijding van Namibië. Hoe ik dat zal doen, daar kan ik nu niet op ingaan". Nujoma leidt de buitenlandse vleugel van SWAPO vanuit de SWAPO-kantoren in Lusaka en Luanda, Toivo is na zijn vrijla ting in Windhoek gaan wonen. gen zelfs geen vergaderingen houden, zegt Toivo. wijzend op de arrestatie van 37 SWAPO-le- den die vorige week werden op gepakt. Niet eens tijdens een ver gadering, maar tijdens een feest je om de vrijlating van tientallen SWAPO-leden uit een interne ringskamp te vieren. "Ik heb mijn vrijlating geweigerd zolang niet al mijn kameraden ook vrij zouden komen, maar het vrijlatingsbevel was al getekend, en de gevangenisdirectie heeft me gewoon buiten de poort ge zet", vertelt Toivo die tijdens zijn langdurige gevangenschap veel heeft gesproken met Nelson Mandela, Walter Sisulu en Go- van Mbeki van het African Natio nal Congress. "We hadden veel politieke discussies, maar we wisten nauwelijks wat er in de bL£58enwereld allemaal gebeurde. Van het uitstippelen van strate gieën kon dus geen sprake zijn". Zonder mijn instemming namen sommigen de wapens op. Zelf meende ik dat we te zwak waren om Zuid-Afrika met geweld te kunnen verdrijven. Maar na de teleurstellende uitspraak van het Internationaal Gerechtshof had ik geen antwoord op de vraag wat ons beleid van geweldloos verzet had opgeleverd, en als loyaal Namibier besloot ik mijn i te steunen, ook toen ze de wapens opnamen, zo zei Toi vo in 1968 voor de rechtbank. De rechters hadden geprobeerd communistische terminologie op te sporen in de SWAPO-docu- menten, om de strijd van de Na- mibiers te kunnen afschilderen als een communistische samen zwering. Maar de godsdienstige inspiratie, die volgens Toivo meer kenmerkend was voor SWAPO's doelstellingen, werd opzettelijk genegeerd. "De we reld weet dat wij niet geïnteres seerd zijn in ideologieën", zei hij in 1968. Toivo's verklaring voor de recht bank ademde een geest van christen-humanisme. terwijl de huidige SWAPO-leiding officieel streeft naar een "klasseloze so cialistische maatschappij" en haar verbondenheid betuigt met de "socialistische gemeen schap". Over de ideologische ommezwaai, die zich tijdens zijn langdurige gevangenschap heeft voltrokken in de SWAPO-lei- ding, wil Toivo niet spreken, al erkent hy wel dat de SWAPO van de jaren '80 niet meer in alle opzichten dezelfde beweging is die hij in 1960 hielp oprichten. Hij wil slechts kwijt dat hij nog ge heel achter zijn verklaring uit 1968 staat, maar dat hij ook alle besluiten aanvaardt die de SWA- PO-leiding tijdens zijn gevan genschap heeft genomen. Zijn jaren op Robben-eiland heb ben hem niet geradicaliseerd, zegt hij. "Ik was toen overtuigd dat ik streed voor een rechtvaar dige zaak, en dat ben ik nog steeds. Ik geloofde in de Gand- hiaanse methoden van geweld loos verzet, maar ik zie ook dat in onze situatie geen alternatief was voor de gewapende strijd". Tijdens zijn bezoek aan Nederland heeft Toivo onder meer gespro ken met minister van den Broek van buitenlandse zaken, met de Kamercommissies voor buiten landse zaken en met vertegen woordigers van kerken en hulp- Reagan President Reagan heeft zich giste ren bereid verklaard tot een ge sprek met Sowjet-leider Tsjer nenko, ook als de onderhande- Canadese liberalen kiezen morgen opvolger Trudeau OTTAWA (RTR-ANP) - In Canada zal de Liberale partij morgen uit maken wie Pierre Trudeau gaat opvolgen als partijleider en als premier. De strijd gaat vooral tussen de vlot van de tongriem gesneden advocaat John Turner en de krachtige en populaire po liticus Jean Chrétien. Als Turner het wordt, en daar ziet het er wel naar uit, betekent dat een ver- rechtsing van het beleid. De verschillen tussen Turner en Chrétien zijn opmerkelijk. Tur- Winst voor Britse SDP PORTSMOUTH (RTR) - De Britse conservatieve regeringspartij van premier Margaret Thatcher heeft gisteren met een overwicht van 1.341 stemmen haar kiesdis trict Portsmouth South moeten afstaan aan de SDP, de sociaal democratische partij die een ver bond vormt met de liberalen. De zetel was in de Lagerhuisverkie zingen van juni vorig jaar met een overwicht van 12.000 stem men gewonnen door de conser vatieven. De tussentijdse verkiezing was no dig geworden door de dood van Ralph Bonner Pink, het conser vatieve Lagerhuislid voor Ports mouth South. De winnende kandidaat in het dis trict was Michael Hancock, lid van de drie jaar oude sociaal-de mocratische partij. De uitslag is een forse morele rug gesteun voor de sociaal-demo- cratisch-liberale alliantie, die probeert Labour naar de kroon te steken als de tweede partij van Groot-Brittannië. ner trad in 1975 wegens politieke meningsverschillen af als minis ter van financiën onder Trudeau. Chrétien staat daarentegen be kend als een „doener" en iemand die Trudeau van het begin af aan trouw heeft gediend. Onder de kop „Straatvechter of kroon prins" maakte een krant onlangs duidelijk tussen wie de 3.500 af gevaardigden, die-vanaf donder dagavond in Ottawa bijeenko men, de keus hebben. Trudeau is bijna zestien jaar vrij wel onafgebroken premier ge weest. Zijn opvolger lijkt nu de 55-jarige Turner te worden die in 1968 ook een gooi naar het partij- leiderschap deed en toen door Trudeau werd verslagen. Blij kens een recente peiling geeft 45 procent van de afgevaardigden aan Turner de voorkeur tegen 26 procent aan de 50-jarige Chré tien, die op het ogenblik minister van energiezaken is. ABU DHABI/NEW YORK (UPI) - De Golfstaten hebben gisteren een beroep gedaan op de VN te helpen de dreiging van Iraanse represaille-aanvallen op hun scheepvaart weg te nemen. Iran en Irak hebben melding gemaakt van zware artillerie-gevechten. VN-bemiddelaar Diego Cordo- vez bereikte overeenstemming met Iran en Irak over het toe zicht op een bestand voor wat be treft de beschieting van burger doelen. De Samenwerkingsraad van de zes Golfstaten, een militaire alliantie van Saoedi-Arabië, Koeweit, Verenigde Arabische Emiraten, Bahrein, Qatar en Oman, deed de oproep tot de VN na een confe rentie van ministers van buiten landse zaken van de lidstaten in het Saoedische Taïf. Succes Volgens diplomaten wijst de op roep erop dat de Golfstaten zich aangemoedigd voelen door het succes van VN-secretaris-gene- raal Perez de Cuellar die het be stand voor beschieting van bur gerdoelen bereikte. Volgens de verklaring van de Golfstaten zul len zij samenwerken met de Cuellar om de resolutie van 1 ju ni uit te voeren over de vrije scheepvaart in de Golf. Iran en Irak maakten gisteren bei de melding van artilleriegevech ten langs de grens. Beide landen zeiden dat de beschietingen wa ren gericht op militaire doelen. In New York werd bekend dat VN-bemiddelaar Diego Cordo- vez, naaste medewerker van Pe rez de Cuellar, met Iran en Irak overeenstemming heeft bereikt over de wijze waarop toezicht zal worden gehouden op het deelbe stand, dat de stopzetting behelst van de beschieting van burger doelen. Een VN-woord voerder wilde geen bijzonderheden ge ven. Volgens diplomatieke bron nen zal voor het toezicht gebruik worden gemaakt van een klein aantal leden van het personeel van de UNTSO (VN-organisatie voor toezicht op wapenstilstand). De UNTSO zetelt in Jeruzalem en oefent toezicht uit op de gren zen tussen Israël en de Arabische landen. Volgens een VN-woord- voerder houden Iran en Irak zich aan het deelbestand, dat begin deze week van kracht werd. JERUZALEM (DPA) - De tijd dat anti-Arabische fanatici onder de joodse kolonisten in de door Is raël bezette gebieden hun gang konden gaan lijkt voorbij. Ko mende zondag begint de openba re behandeling van het spectacu lairste terroristenproces in de ge schiedenis van Israël. In totaal 25 kolonisten van de be zette Westelijke Jordaanoever en de geannexeerde Golan-hoogten zullen zich voor het gerechtshof in Oost-Jeruzalem moeten ver antwoorden voor uitgevoerde of beoogde gewelddaden tegen Arabieren. Zes van de beklaag den worden beschuldigd van moord (waarop als zwaarste straf levenslang staat), de overigen staan terecht wegens poging tot moord, lidmaatschap van een terroristische organisatie of soortgelijke misdrijven. Op deze delicten staan hoogste straffen van 10 tot 20 jaar gevangenis. De verdediging van de tot reli gieus-nationalistische groeperin gen behorende beklaagden zal volgens berichten in de Israëli sche pers trachten bij het proces de zaak om te draaien en het tot een proces tegen de staat te ma ken. In hun argumentering heb ben de Israëlische regering en het leger te weinig gedaan voor de bescherming van de kolonis ten tegen Arabische aanvallen, en hebben de joden dus uit nood weer gehandeld. „Dit zal een po litiek proces zijn, waarbij de staat Israël in de beklaagden bank zit", meende het onafhan kelijke dagblad „Jeruzalem Post". Daarbij komt dat de regering en de kolonisten het tot dusver met el kaar eens waren - ook als het er om ging Arabieren te intimide ren. „Bloed voor bloed", luidt de strijder voor de koloniseringsbe weging na de verovering van de Westoever en de Gazastrook in de zesdaagse oorlog in 1976. „Geen druppel joods bloed wordt ongestraft vergoten", viel Menachem Begin, de premier die de invasie in Libanon uitdacht, hem bij. De radicale kolonisten voerden feitelijk in een kleiner kader uit wat de premier in het groot deed: de strijd tegen de Arabische tegenstanders van Is raël, aldus hun redenering. 'Europa steunt Midden-Amerika' PARIJS (Rtr.) - President Luis Al berto Monge van Costa Rica heeft gisteren in Parijs gezegd dat hij steun van Spanje, West- Duitsland, Nederland en Frank rijk heeft gekregen voor het denkbeeld van een conferentie van Europese en middenameri- kaanse ministers van buiten landse zaken in september. Op de conferentie van San José in Costa Rica zou gestreefd worden naar Europese hulp bij het over winnen van de sociaal-economi sche crisis in Midden-Amenka, als tegenwicht tegen de nadruk die de Verenigde Staten leggen op militaire vraagstukken, aldus Monge. Volgens de president werden de andere middenamerikaanse lan den - El Salvador, Guatemala, Honduras en Nicaragua - al ge polst en verwachtte hij ook de steun van België. Groot-Brittan nië en Italië, tijdens zijn bezoek aan die landen. ADVERTENTIE S>é% LENING 1SB4"1 PER 19SB/1991 open bedrag de koers wordt na de inschrijving op 19 juni vastgesteld volgens het tendersysteem jaarlijks op 1 augustus in 4 jaarlijkse termijnen van 1 augustus 1988 af 19 juni a.s. van 9 tot 15 uur via banken en commissionairs 1 augustus 1984 kosteloos bij banken en commissionairs bedrag koers rente aflossing inschrijving storting prospectus WENEN - Alle Polen van 18 jaar en ouder, die niet voor gek zijn verklaard of van hun burger rechten zijn ontdaan, of die toevallig in de gevangenis zit ten met of zonder veroorde ling, zijn opgeroepen om op 17 juni naar de stemlokalen te ko men en nieuwe „volksraden" te kiezen. Deze nieuwe raden zullen op verschillende ni veaus functioneren. Er zijn ge meenteraden en ook raden voor de 49 'Vojvodsjappen' (kleine provincies) waarin het land is verdeeld. Voor sommi ge delen van het land zijn er speciale raden, die een meng sel zijn van plaatselijke en pro vinciale vertegenwoordigers. door Anton Koene De Polen zijn opgeroepen hun stem uit te brengen, maar het is de vraag of zij massaal op ko men draven. Solidariteit heeft vanuit het ondergrondse hoofdkwartier opgeroepen de verkiezingen de eerste die worden gehouden sinds de staat van oorlog op 13 decem ber 1981 is afgekondigd en die 17 maanden heeft geduurd te boycotten. „Jullie moeten de zelfde mensen kiezen die dit land op de knieën heeft ge bracht", zeggen de tegenstan ders. In de nieuwe wet die de zaak van de volksraden regelt en die is gedateerd op 13 februari van dit jaar, staat in artikel 5 dat ie dereen die het recht heeft om te kiezen, ook het recht heeft gekozen te worden. Maar in ar tikel 40 staat overduidelijk dat het recht om kandidaten te be noemen beperkt is tot een aan tal instanties en instituten die allemaal direct verbonden zijn met de communistische partij. Het zijn de Poolse Verenigde Ar beiderspartij (PUWP), de Ver enigde Boerenpartij, de Demo cratische Partij (alle toegelaten partijen, die de leidende rol van de communistische PUWP erkennen), de afdelingen van de roomskatholieke Pax-bewe- ging, de Christelijke Sociale Vereniging, de Poolse Katho lieke Sociale Unie - alle semi- kerkelijke instanties, die ook de leidende rol van de partij aanvaarden. Al deze partijen en associaties zijn aangesloten bij de PRON, de Patriottische Beweging voor Nationale Wedergeboor te, opgericht in 1982, onmid dellijk na de opheffing van de staat van oorlog. Doel van de PRON is aldus de versie van de communistische partij en de militaire machthebbers volk en regering dichter bij el kaar te brengen. Omdat het doel van de verkiezin gen het oprichten is van raden die de mensen meer inspraak moeten geven op plaatselijk ni veau, is de organisatie van de verkiezingen hoofdzakelijk in handen van de PRON en haar afdelingen. Mocht een of andere dissident door de mazen van het net glip pen en toch een plaats verove ren in een van de raden, dan zijn er binnen de nieuwe wet nog genoeg mogelijkheden hen prompt uit de raad te ver wijderen, zodat infiltratie van voor het communistische be wind ongewenste figuren bijna is uitgesloten. Daarom heeft Solidariteit opgeroepen de ver kiezingen te boycotten. Want in de wet staat ook dat, als minder dan de helft van de mensen die stemrecht hebben op 17 juni van dat recht ge bruik maken, er binnen twee weken een tweede verkiezing nodig is, eventueel met nieuwe kandidatenlijsten. En wie dan gekozen wordt neemt zijn plaats in in de raad, die tussen de 20 en 250 leden omvat, naar gelang de grootte en het aantal inwoners van het betrokken gebied. De Poolse leider, generaal Jaru- zelski, heeft al tijdens een ver gadering van het centrale co mité van de communistische partij de vrees uitgesproken dat het volk de verkiezingen werkelijk zal boycotten. En dat niet vanwege Solidariteit, maar omdat zij allen willen protesteren tegen de toestand waarin het land zich op het ogenblik bevindt en ook tegen het feit dat de toekomst er zo duister uitziet. De PRON heeft haar verkie zingscampagne in maart gelan ceerd met de beloften van nieuwe nationale benadering en vernieuwing, van verhoging van de produktie van con sumptiegoederen en van dienstbetoon voor de boeren, zodat het Poolse volk zich toch uiteindelijk zelf kan bedrui pen, en ook dat de mogelijk heid voor ieder gezin om een eigen woning te krijgen iets reëler wordt. Op het ogenblik is de wachtlijst voor een wo ning nog 20 jaar. Ook belooft de PRON betere voorwaarden waaronder jongeren zich zowel geestelijk als lichamelijk kun nen ontwikkelen. Verdere beloften zijn, de moge lijkheid te scheppen meer mensen aan het culturele leven te laten deelnemen, de vernie tiging van het milieu tegen te gaan, de gezondheidsdienst te verbeteren, het uiterlijk van steden en dorpen en de woon blokken te verbeteren en de „sociale plagen" beter onder de knie te krijgen. Alles bij elkaar een korf vol be loften, die gehouden moeten worden juist door degenen die alle problemen hebben veroor zaakt? Of stemmen de Polen met hun voeten en blijven een voudig thuis? De generaal had gelijk, zich zorgen te maken over de opkomst van het kie zersvolk.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 9