Onbegonnen Werk Schijtlijsterig gedrag van een sneeuwvrouw PAGINA 4 Leiden VRIJDAG 15 JUNI1984 Leidse kroniek door Ruud Paauw en John Kroon Stationsweg Er is een tijd geweest dat over heidsorganen de uiterste cor rectheid en zorgvuldigheid aan de dag legden of in elk geval pogingen daartoe in het werk stelden. En als ze toch hun toe vlucht namen tot een beneden- dekse schuiver dan had deze in elk geval enige stijl en allure. Maar het heeft er steeds meer van weg dat die tijd verleden tijd Wat is de gemeente nou bij voor beeld raar aan het hannesen en klooien met het bouwplan van een projectontwikkelaar, die een modern kantoorpand wil neerzetten op de plaats van het huidige pand Stationsweg 26/ 28. De gemeente vindt diep in haar hart dat daar niets moet ver anderen, het is een markant stukje Leiden en er zou zeker geen modem kantoorpand moeten komen, want dat zijn negen van de tien keer toch maar sekreten van dingen. Daar is wat voor te zeggen. Maar dan moet er wel handig, gesle pen en vindingrijk worden ge manoeuvreerd. Helaas, als het om de Stations weg gaat, raakt de gemeente kluts kwijt, dat is al eerder ge bleken. Bij de gemeentelijke beroep- en bezwaarschriftencommissie, waar de projectontwikkelaar de zaak had gedeponeerd, bleek vorige week dat het colle ge van Burgemeester en Wet houders in dit geval zo klunzig te werk was gegaan dat zelfs de assistent van de putjesschep per zich ervoor zou hebben ge schaamd. De gemeente voerde aan dat zij op advies van de welstands commissie in de volksmond: de schoonheidscommissie) het (ge wijzigde) plan had afgekeurd. Maar mr. Olivier, de voorzitter van de beroepscommissie, toon de aan dat de welstandscom missie ddt plan nog niet onder ogen kon hebben gehad. Het ge wijzigde bouwplan was op 20 februari ingediend en een dag later had de gemeente afwij zend over een bouwvergunning beschikt. Gemeenten kunnen soms mis schien razendsnel zijn, maar zó snel - nee. Het betrof hier, al dus Olivier, de afwijzing van een eerder plan. Als keurig ju rist kon hij uiteraard niet zeg gen dat de gemeente ordinair stond te liegen, maar het kwam er wel op neer. Kunnen dat hele stadhuis en stadsbouwhuis nou met niets vernuftigers op de proppen ko men dan dit armzalige gefrut- sel, waar zo doorheen wordt ge prikt? Het bouwplan zou bovendien niet voldoen aan het bestem mingsplan, zo liet de gemeente weten. Olivierdie het wel op zijn heupen had, stelde vervol gens vast dat de bepalingen van het bestemmingsplan zo beroerd waren opgesteld dat een architect die zich er aan hield een gedrocht van een ge bouw zou neerzetten. Zo'n gemeente gaat steeds meer lijken op een voetbalelftal: af en toe totaal uit vorm. Sneeuwvrouw Actiegroepen kunnen soms op merkelijk verschillen in hou ding en gedrag ten toon sprei den, dat is bekend. Maar zel den zal het contrast zo groot zijn als tussen Onkruit en De Verschrikkelijke Sneeuw vrouw, die beide deze week de krantekolommen haalden. Onkruit sleepte vorig jaar een macht geheime documenten uit commandobunkers in Katwijk en Noordwijk - het materiaal had betrekking op de rol die bunkers zouden moeten spelen bij de voorbereidingen op een (kern)óorlog. Over het algemeen houd je wat je jat voor je, althansje pronkt er niet open en bloot mee, maar Onkruit ging er wel degelijk de boer mee op. (Deze week is Leiden aan de beurt; de paperassen zijn te zien in het pand Korte Mare 24). Het geheel draagt de naam van de bunkerbuit-expositie hetgeen bijna aan pop-art doet denken. Stel daar tegenover nu eens de houding van de actiegroep De Verschrikkelijke Sneeuw vrouw. Twee leden daarvan stonden onlangs terecht omdat ze in februari 1982 grote roze voetafdrukken in de Leidse binnenstad hadden geschil derd als protest tegen de onvei ligheid op straat voor vrou- De één kreeg nu een boete van 250 gulden, de ander werd vrijge sproken als gevolg van een fout in het gerechterlijk vooronder zoek (vergissen we ons nou, of gebeurt dat laatste steeds va ker?). De twee aangehouden vrouwen hebben nooit toegege ven de voetstappen te hebben geschilderd. Ze waren in de Hoogstraat wel aangetroffen met een kwast, verf van roze kleur en een mal van een voe tafdruk, maar hun advocate vond dat daaruit niet de con clusie kon worden getrokken dat het tweetal ook daadwerke lijk had geverfd. Tja, inderdaad, bij Paul Vlaan deren en Agatha Christie is de gene die met onaangename ge laatstrekken en een bebloed mes naast het lijk wordt aange troffen zelden de dader. Maar de werkelijkheid is helaas heel wat prozaïscher en rechtlijni ger dan een mooi gecon strueerd detective-romannetje. Wat moesten die vrouwen dan ei- Maar het laboratorium en zijn naaste omgeving zijn kennelijk zeer verguld met dat initiatief. Volgens het verslag in deze krant zei de voorzitter van de vakgroep, prof. W.J. Rietveld, het heel verheugend te vinden dat de wetenschap uit zijn ivo ren toren is gekomen. "Het be sef is er dat de maatschappij op begrijpelijke wijze 'kennis moet nemen van de ontwikke lingen op het terrein van de we tenschap". Je wrijft de ogen even uit. Het is keurig gezegd, hoor, daar niet van. Maar het is zo'n zin van iemand die na lang reizen met paard en wagen eindelijk in de moderne tijd is aangeland. Zou al dat woeste geschrijf in de jaren zeventig over weten schap en maatschappij aan hem voorbij zijn gegaan? Nou ja, het besef is er, godlof. Gesignaleerd in de Koppenhinksteeg. Maar beweging heen? Bhagwan Jezelf De Verschrikkelijke Sneeuwvrouw noemen en dan zulk schijtlijsterig gedrag. Kunnen ze niet eens stage lo pen bij Onkruit? Besef Het laboratorium voor fysiologie aan de Wassenaarseweg be stond dezer dagen een kwar teeuw. Ter gelegenheid daar van heeft men de deuren open gezet om leken eens te laten zien Waarmee men in het labo ratorium bezig is. Dat is aardig, maar niets bijzon ders. Tal van instituten houden op gezette tijden een open dag of iets van die aard, de meeste wachten daarmee niet tot het 25-jarig bestaan. Ze lopen in oranje jurkentooien zich met kettingen en denken dat door maar lang genoeg vrolijk rond te springen, het vanzelf wel ophoudt met rege nen. God zij dank hebben ze Leiden nu verlaten, de Ma's Truta Hola en de Swami's Oh Cletsneck. Ze zijn volgelingen van een han delaar in zeepbellen, die elke keer als hij weer een visioen heeft gehad, er een Rolls Royce bijkoopt en zich, met gevoel voor ironie, 'de gezegende' laat noemen. Ze openden in Amster dam een dure discotheek, waar het geld rijkelijk rolt zodat de grote leider nog meer visioenen kan krijgen. Ze bieden de dolenden, de zoeken den een reddingsplank die op zijn best van schuimpapier is gemaakt. Hun werkelijkheid is de ontkenning van de werkelijkheid. Ze trekken allemaal dezelfde kle ren aan en geloven onvoor waardelijk in maar één leider. Ze zijn eng. In Leiden hadden ze hun koffie shop Zorba de Buddha ge noemd, net als het restaurant in Antilope (Oregon), hun im perium in de Verenigde Staten. De vroegere koffieshop/annex meditatiecentrum aan de Bree- straat staat nu te koop. Moge het pand dusdanig gedepro- gammeerd worden, dat er weer een fatsoenlijke textielwinkel of daaromtrent in kan trekken. Vooroordeel In het 'Leidsch Liberaal Bulle tin', orgaan van de VVD, staat deze mededeling van het afde- "Die leden die, vanwege een krappe beurs, he laas zouden overwegen o.a. het VVD-lidmaatschap op te zeg gen, verzoeken wij dit te her overwegen met ons navolgende voorstel: gespreide betaling kan bij de penningmeester aangevraagd worden. Deze zal uitermate coulant zijn in de be handeling hiervan". En als dat nog niet genoeg is, kunnen die VVD-ers toch hun lidmaatschap van de hockey- vereniging, de cricketvereni- ging, de roeiclub en de Rotary opzeggen, inkopen voortaan doen bij de Hema in plaats van de Bijenkorf, Opel Kadett gaan rijden en hun tuinman ontslaan? AZL-voetbal Het personeel van het AZL heeft onlangs het jaarlijkse onder linge voetbaltoernooi op de vel den van Docos gehouden, zo blijkt uit het blad 'Centrum'. Dat heeft in het verslag tot voor de buitenstaander merkwaar dige zinnen geleid als "de Keu ken was goed op dreef met een overwinning op Fysiothera pie" en "de Bloedbank schoof Röntgen en Algemene Interne aan de kant". Trouwens, de spelers van de Bloedbank hadden voor de wedstrijden een receptie be zocht, waardoor het ook nog een Bloedbank met een opmer kelijk alcoholpromillage geworden. Te denken geeft een alinea het slot van het verslag, organisator Peter Kerkvliet zich geen voorstander toont van gemengde teams. "Daarbij krijg je problemen met de kleedgelegenheid. Vorig jaar stonden dames en heren samen onder de douche. Dat kan niet. Niet dat ik er tegen ben, maar later krijg je er toch problemen Zusters, dokters toch! Actiecomité De veranderde verkeerssituatie op de Stationsweg en de Steen- straat had vorig jaar felle protesten tot gevolg van een zich Ondernemersvereniging Actiecomité Stationsweg- Steenstraat noemende organi satie. In elk geval een naam die ruim klinkt. De acties, ludieke en knorrige, hadden enigszins resultaat, ook al lieten diverse onderne mers uit de buurt in deze krant weten wel in hun sas te zijn met de nieuwe verkeerssituatie. Toen de toenmalige verkeers wethouder Waal er even een dagje niet was, besloot de rest van BenW om, globaal samen gevat, voor een jaar op proefde rijrichting van de 2e Binnen vestgracht om te draaien. Maar zo'n proefmaatregel komt er ook niet zonder inspraak. En wie tekenden er bezwaar aan? Banken en een horeca-onderne- ming aan de Stationsweg, evenals de ook daar gevestigde Kamer van Koophandel, die onlangs in elk geval op uitstel van de verkeersproef aan drong. Wat weer leidde tot een uitspraak van het actiecomité dat ex-wethouder Waal met één opmerking gelijk had (welis waar in ander verband ge zegd): "De Kamer van Koop handel kan maar beter ver dwijnen". Ingewikkeld hoor, een wethouder van verkeer die gelijk krijgt van winkeliers, omdat hij vindt dat een instelling die de belangen van die winkeliers behartigt net zo goed kan ver dwijnen, terwijl die instelling het dus eigenlijk weer met die wethouder eens is. Overigens, toen Waal weg was, hees het comité ook de vlag. Als nu ook alle ondernemingen die over de huidige verkeerssi tuatie wel te spreken zijn, ver dwijnen, kunnen de actievoer ders tevreden zijn: hun actie zal eindelijk eensgezind gedra gen worden, althans er zal nie mand meer tegensputteren. Zolang het zover niet is, moet dat actiecomité maar eens duide lijk maken wie het nu eigenlijk wel vertegenwoordigt. Bingo In het club- en buurthuis 'Rond om de Maredijk' wordt maan dagavond 18 juni het aloude kansspel bingo georganiseerd. Aanvang 20.00 uur. Ruilavond Postzegel, ruil, contact en vei lingavond, georganiseerd door de Leidse postzegelvrienden, wordt maandagavond gehou den in de kantine van 'HCG', ingang 5 Meilaan. De zaal is om 19.00 uur open; na 19.30 uur is er gelegenheid tot het be zichtigen van de kavels. Pokerrit De motorclub Randstad in Lei den organiseert zondag een po kerrit. De rit zal worden verre den op de Zuidhollandse eilan den. In het totaal zijn er zes controleposten die moeten wor den bezocht, alwaar wat spel letjes en opdrachten moeten worden uitgevoerd. De in schrijving en strat vinden plaats tussen 9.30 uur en 11.00 uur in het clubhuis bij de Lan ge Mare. Rekeningen In het Olgabedrijfsverzamelge- bouw wordt woensdagmiddag een themabijeenkomst over 're kening schrijven' georgani seerd. Deze bijeenkomst is be doeld voor mensen met een ei gen bedrijf, of andere zelfstan digen die regelmatig rekenin gen moeten versturen. Verdere Feestweek in Zuid-West in voüe gang LEIDEN - De Feestweek in Lei den Zuid-West is in volle gang. Zo gingen diverse deelnemers gisteravond van start voor de derde tocht' van de Antonius fietsvierdaagse, die dus vandaag wordt besloten. De start was bij de Antoniuskerk op de hoek van de Churchilllaan en Vijf Meilaan (zie .foto). Als de fietsers goed doortrappen kunnen ze vanavond opnieuw in de Antoniuskerk terecht, waar het Leidse muziek- en showgezel schap Sempre Avanti een pro gramma verzorgt onder het mot to 'Muziek kent geen grenzen'. Aanvang half negen; de kerk gaat om half acht open. De jaarlijkse feestweek in Zuid- West wordt dit weekeinde beslo ten met een bingomiddag voor ouderen zaterdag in het nood-be jaardencentrum aan de Schu- bertlaan en met een koffie-con- cert in de Antóniuskerk, zondag ochtend. (foto Holvast) Fauna Harm Niessen van de stichting Kritisch Faunabeheer houdt zaterdagavond om acht uur een lezing in de 'Dijkhof aan de Rijndijk. Niessen spreekt daar op uitnodiging van de jeugdbonden NJN en ACJN, die streven naar een "moreel en wetenschappelijk verantwoord faunabeheer". Belangstellen den voor de lezing dienen zicht op te geven bij H. van der Keur, tel. 314429 of bij de kraam van de vereniging op de Bijenmarkt bij de Sterrewacht aanstaande zaterdag. Sprookje 'Sneeuwwitje en Rozenrood' is de titel van de sprookjesfilm die woensdag in het K&O-gebouw om 14.30 uur wordt vertoond. Sneeuwwitje en Rozenrood is een film naamste rollen worden ge speeld door kinderen - naar een verhaal van de gebroeders Grimm. Er wordt Nederlands gesproken. Diabetes De Diabetes Vereniging Neder-' land organiseert maandag een avond over het onderwerp 'Dieet in het buitenland'. Op vragen als: kan ik nu' wel of niet met de "vreemde pot" meeeten of hoe moet ik het spui ten en het dieet aanpassen aan een verlengd of verkort etmaal in verband met verre reizen, probeert diëtiste Cora Visser een antwoord te geven. De avond wordt gehouden in het AZL, gebouw 5,6e etage aan de Wassenaarseweg. Aanvang 20. 00 uur. Volksdans Volksdansinstuif met het Noord hollandse orkest Novi Gospo- dar en het Leidse dansensem ble Achalayi. Het dansen be gint zondag om 19.00 uur in het Leids Vrijetijds Centrum aan de Breestraat. Film 'De vergeten kust' begint zondag middag om 15.00 in het mu seum voor Volkenkunde aan de Steenstraat. De film geeft een beeld van het dagelijks leven van de bewoners van Tideria, op de kust van oost-Groenland. Aan de film gaat een korte in-, leiding van drs. Gert Nooter, conservator van het arctisch cultuurgebeid, vooraf. Eerste hertje van dit jaar in Leidse Hout LEIDEN - In het dierenkamp van de Leidse Hout is gisteravond het eerste hertje van dit jaar geboren. Het nog wat schuwe beestje, dan vanochtend al scholieren op bezoek kreeg, is de eerste van een serie, die naar verwachting tot zes zal uitgroeien. Want zoveel vrouwtjes zijn er zwanger. Daar is één mannelijk hert voor verantwoordelijk. De om vang van de hertenpopulatie in de Leidse Hout bedraagt, de nieuwko mer van gisteravond meegerekend, op dit moment elf stuks, (foto Holvast) LEIDEN - Geboren: Ilse Joyce dv. P. Zwanenburg en P.D.C. van Zon, Krijn zv. W.P.M. Bots en P.A. van der Voort, Evelien dv. G. Vos en C. van der Leede, Jan zv. S. van Rossum en A. van der Niet, Marlous Henriëtte dv. R.H.A. de Monchy en L.C. Versteeg, Branda dv. P.H.J. Botermans en J.C.M. Heinsbroek, Juan Enrico Pe dro zv. P.H. Roox en E.C.M. van den Haak, Marina dv. M.L. Vooijs en J. Hoek, Maria Louise Johanna dv. C. Blokland en M.H.A. Verschoor, Chan- tal dv. W. Kloos en M.C.W. Smit, des, Derkjan Adriaan zv. H.W. Lut- gert en A.M. Boomsma, Gerardus Adrianus zv. G.A. van der Poel en C.H. Heijmans, Frankwin Hugo zv. C.A.A.M. van Winsen en G.P.C.M. van der Meer, Maaike Adriana dv. A. Voordyk en N.W. Ambachtsheer, Rutger zv. L.B.M.J. Janssen en M.C. Havenaar, Robin Antonie Frans zv. H.P.M. van Abeelen en C.G.B.M. Ou de Vrielink, Lydia Tineke dv. J. de Vries en M.A. den Haan, Maria Catha- rina Nicoletta dv. M.M. van Veelen en M.C.J. Hogervorst, Arjen Peter zv. P.M.J. Vervoort en A H. Jager, Rea- mon zv. H. de Leeuw en A. de Mooij. Anneke dv. A.W. van Duijn en D. Har- teveld, Erik Alexander zv. J. van Hul- steijn en M. van Strien, Robert zv J. Burgerlijke stand T.A. Tigchelaar, Bart-Ja: Blokker en J.E.M. Wolswijk, Chris- tiaan Simon zv. F. Burgel en B.S. Ad miraal, Yvonne Adriana Maria dv. F.W. Beerenfenger en W.J. Zwartjes, Maikel Evert zv. J.A.J. Kapel en P.M. Hegeman, John zv. A.H. van Delft en E. Sturm, Dennis zv. C.A.M. Boekee en P. Boehlee, Cynthia dv. M.J.G. Hil- lebrand, Huig zv. H. Ouwehand en J. Ouwehand, Ronald zv. A. Schouten en L.M. Hazenoot, Eva dv. A. van der Harst en W. de Graaf, Stefano Pedro zv. A.P. Domingos en H.A.M. de Vo gel, Sander Laurens zv. R.M. Valen- tijn en M. Benz, Arie zv. A. van der Plas en T. van der Boon, Bart Chris- E.J. Gijzenij en B. GoversJ Hilda Martha dv. M. Heemskerk H M. de Vries. Mitchell Schlagwein en C.C. Slingerland, Fa: P.J. a dv. M. Sayem en R. Belmir, Chadi- cha dv. M. Sayem en R. Belmir, Cor nells zv. A. Snijer en A. Ouwehand. Natasja Swanetta dv. A. Bergers en Y.A. Middelkoop, Margot dv. E.F.J. Dickmann en A.L.M. van Deinse. Rutger Toon zv. A.J.M. Driessen en M.S. Kappeyne van de Coppello, Ta co Marijn Sebastiaan zv. K. Th. van Lier en C M. van de Velde, Reinder zv. J W. van der Voort en S.C.C. Era- des, Esther Stephanie Jeanine dv. J.F.L. Op den Kamp en N.A. Ouwe-, hand, Frederike Paulien dv. F.W.M. van Straelen J. Bosma, Dennis zv. B. van Bohemen en A.C.C. Klarholz. Na- tascha dv. J.H. Witmer en T.M.G. Falkman, Mariem dv. H. Yakoubi en M. Azeroual, Ferry zv. J.F. Tiemeyer en C. van Kranen, Matthijs Herman Antoon zv. A.H.M. Timmerman en J.F. Somerwil, Paul zv. D.W.J.H. Leu- gering en A.K. van der Zwan, Astrid dv. H.W. de Wind en J. Rol, Pauline dv. M. Gijsman en H. van Vliet, Pa trick zv. A.D. Durieux en J.M. Star, Evelyn dv. J. de Jong en W.H. Ree dijk, Juliette Sophia Maria dv. J.R.M. Kemp en J.H.P. van der Zyden, Jo hanna dv. J. de Mooij en J.C. van Vliet, Debbie Johanna Petronella dv. J.J.J. van Slingerland en A.J. Splin ter, Anna Maria dv. H. de Vroome en M.H. Ruhl, Paulus Cornelis Francis- cus zv. N.S.W. Hijdra en J.C.H.J. van der Kroft, Marjolein Christine dv. J.J. Calame en R.C. Prevo, Marie-Louise Eline dv. J.J. Calame en R.C. Prevo, Pascal zv. J. Weeda en D.J.J. Hey- mans, Olivier Alexander zv. E.P.A. Brouwer en G. Smit.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 4