c Steeds 'Nu eindelijk beleid voor kabeltv en -radio uitstippelen' Weigeiïngsactie huurverhoging wordt doorgezet Relais \du Centre 'Markten moeten actiever worden' Kritiek op regionaal bestuurslichaam Sen met /celomb btadbteeld VRIJDAG 15 JUNI1984 Leiden DEN - De ontevredenheid over het functioneren van het regionale bestuurslichaam op gebied van kabeltelevisie- en radio groeit. Niet alleen consumenten, maar ook alge meen bestuurders uiten steeds meer kritiek op het dage lijks bestuur van de gemeenschappelijke regeling op ka- belgebied, die wordt voorgezeten door de Leidse wet houder Fase (WD) van economische zaken. Fase en haar medebestuurders wordt verweten dat zij geen be leid voeren en niet alert reageren op de ontwikkelingen op radio- en televisiegebied. Het Leidse CDA-gemeenteraadslid J. Walenkamp, de Voorschoten- se wethouder J. van Leeuwen (PvdA/PPR) en de bestuursleden J. van Gelder en P. Klein van de Stichting Kabelnet Merenwijk (SKM), hebben nu een nota sa mengesteld die moet dienen als "prikkel voor onze medebestuur ders binnen de gemeenschappe lijke regeling". Tussen de regels door valt in deze kabelnota te lezen dat de vier sa menstellers het dagelijks be stuur van de regionale kabelclub nogal lui vinden. Bovendien be klagen zij zich er over dat het al gemeen bestuur van de gemeen schappelijke regeling, waarin ne gen gemeenten plus de SKM zijn vertegenwoordigd, zo weinig vergadert en dat de spaarzame vergaderingen ook nog eens zeer matig worden bezocht. "We kun nen dan ook niet spreken van een intensief contact en dito uit wisseling van ervaring en ideeën tussen de vertegenwoordigers van de verschillende aangesloten gemeenten", zo merken de sa menstellers in hun nota cynisch op. Succesje De nota-Walenkamp cs. zal op de eerstvolgende vergadering van het algemeen bestuur van de ge meenschappelijke regeling, op 21 juni, worden behandeld. "Dat op zich is al een klein succesje", vinden Walenkamp en Van Leeuwen, die het waarom van het samenstellen van de nota gis teravond nader toelichtten. "Wij hebben er best begrip voor dat een organisatie als de ge meenschappelijke regeling, waarin negen verschillende ge meenten zitten, niet zo vlot kan werken. Ook hebben wij er best begrip voor dat er in de eerste ja ren orde op zaken moest worden gesteld. Maar de kabelclub draait nu vijfjaar en dan wordt het toch wel eens tijd om een beleid te gaan uitstippelen. Maar voorals nog wijst werkelijk niets er op dat dit ook daadwerkelijk gaat gebeuren. De gemeenschappelij ke regeling doet nog altijd niets meer dan het kabelnet beheren. En dat terwijl er toch tal van za ken zijn die een beleidsmatige aanpak vereisen", vinden Walen kamp en Van Leeuwen. Walenkamp: "Vandaag de dag zijn er hele bevolkingsgroepen die zestig procent van hun vrije tijd besteden aan het kijken naar te levisie. Dat is een belangrijk maatschappelijk gegeven en daarom moet je als gemeen schappelijke regeling een duide lijk en herkenbaar beleid gaan voeren wat betreft het doorgeven van programma's. De wensen en behoeften van de consument die nen zeer serieus te worden geno- _men". Volgens Van Leeuwen komt de huidige ontevredenheid van de kabelconsument in deze regio het best tot uiting in het aanslui- tingspercentage. Hij zegt: "Die geeft namelijk geen stijging meer te zien. En als je weet dat het aansluitingspercentage in nieuwbouwprojecten nagenoeg honderd procent is, dan wil dat dus zeggen dat er mensen zijn die hun abonnement opzeggen. Met andere woorden: we dreigen in een neerwaartse spiraal te be landen". Programmaraad In hun nota geven Walenkamp en Van Leeuwen een waslijst van mogelijkheden aan om te komen LEIDEN - De actie van bewoners in Leidse buurten, om per 1 juli aanstaande de jaarlijkse huur verhoging te weigeren gaat door. Gebleken is dat de respons om aan de actie mee te doen onder bewoners van ruim 700 wonin gen "boven verwachting" zeer groot is. "De door de bewonerscommissies gestelde norm dat tenminste 25% van de bewoners aan de actie moet meedoen is in elke buurt ADVERTENTIE GOEDE ZAKEN EN SFEERVOLLE UREN De restaurants van Relais du Centre stellen hun gastheerschap in dienst van beide. Met een kook kunst die nooit in kunstenmakerij ontaardt. Met een wijze van bedienen en adviseren die voor elke gast de juiste nuance zoekt. Want we streven naar: Persoonlijk gastheerschap aan elke tafel Amsterdam „Tout Court Tel. 020- 258637 Amsterdam „De Trechter" Tel. 020 -771263 Haarlem „De Coninekshoek Tel. 023 -314001 Haarlem „Mangerie lx Chat Noir" Tel. 023 317387 Noordwijk Le Diplomate lel. 01719 -15620 Ouderkerk aan de Ainstel Bistro Klein Paardenburg Tel. 02963 -1335 Walenkamp: "Alle ruimte die de kabel biedt, moet worden benut". (foto Wim Dijkman) tot een verbetering van het pak ket dat de consument kan wor den aangeboden. "Op dit mo ment kunnen er maar liefst 31 FM-programma's worden door gegeven, maar in werkelijkheid kan de consument slechts uit zestien zenders kiezen. Je kunt dus zeggen dat de consument voor een deel betaalt voor vijf tien lege kanalen. Dat geldt ook voor de televisie. Het koppelnet biedt plaats aan maar liefst twin tig programma's, maar zoveel worden er bij lange na niet door gegeven. Binnen het bestuur van de gemeenschappelijke regeling wordt steeds gesproken over het aanbieden van een minimum pakket. Belachelijk natuurlijk, alle ruimten die de kabel biedt, moeten gewoon worden opge vuld. En dat hoeft nauwelijks iets te kosten. Het is letterlijk een kwestie van een paar pluggen in steken". Het aantal programma's dat via het kabelnet kan worden doorgege ven, is op dit moment al zo groot dat een nauwkeurige selectie noodzakelijk is. In hun nota heb ben de samenstellers een uitge breid overzicht gegeven van ra dio- en tv-programma's die nu of binnen afzienbare tijd aan het huidige programmapakket kun nen worden toegevoegd. Wat de tv-mogelijkheden betreft zijn dat onder andere uitbreiding met het vierde Engelse net Channel Four, Sky Channel, twee Franse netten, het tweede Franstalige Belgische net, een teletekstka- naal, een mededelingenkanaal en een zoganaamd mozaiekbeeld waarop alle overige tv-kanalen in één oogopslag kunnen worden bekeken. Van Leeuwen en Walenkamp haas ten zich te zeggen dat hun sug gesties van puur persoonlijke aard zijn. Zij vinden dat er eigen lijk een programmaraad moet worden ingesteld die bepaalt met welke programma's het net moet worden uitgebreid. "Een regionale raad waarin be stuurders, deskundigen en con sumenten zijn vertegenwoor digd. We moeten naar een situa tie waarin het bestuur van de ge meenschappelijke regeling de eindverantwoordelijkheid be houdt, maar de inhoudelijke kant het kabelgebeuren dele geert naar een programmaraad" Ook willen de samenstellers van de kabelnota dat de reservegelden (zo'n vier ton) waarover de ge meenschappelijke regeling be schikt, worden aangewend voor een verbetering van het pro grammapakket. Zij vinden dat met de komst van satelliettelevi sie de tijd rijp is om te informe ren naar de kosten voor het plaatsen van één of meer para- Bond van veehandelaren: De mast in Oegstgeest. Als daar iets ernstigs mee gebeurt, zijn 300.000 bewoners verstoken van te levisie en radio. (foto Holvast) boolantennes voor satellietont vangst. Verder zijn zij van mening dat er een plan moet komen voor het aanleggen van een net van reser ve-ontvangststations. Van Leeu wen: "Zo'n honderdduizend ge zinnen zijn in deze regio aange sloten op de mast in Oegstgeest. Dat betekent dat zeker 300.000 kijkers afhankelijk zijn van één spriet. Ik neem aan dat wij in Ne derland betere masten bouwen dan in Belgie, waar onlangs een mast is omgewaaid. Maar stel dat er iets rampzaligs met de mast in Oegstgeest gebeurt. Dan kunnen in één klap 300.000 regiobewo ners niet meer naar de televisie kijken of naar de radio luisteren. Zo'n situatie is toch veel te ris kant?" LEIDEN - Veemarkten moeten zich actiever opstellen in de con currentiestrijd met andere afzet- wegen voor vee. Dit betoogde voorzitter J.W Diepeveen van de Nederlandse Bond van Handela ren in Vee vandaag tijdens het eerste congres van de Europese Unie van Veemarkten, dat in Lei den werd gehouden. Dat dit eerste congres in Leiden plaats had (in de Stadsgehoor zaal) was tot vreugde van de bond van veehandelaren: "Lei den is een stad met een goed geoutilleerde veemarkt, waar wekelijks een zesduizend stuks dieren wordt verhandeld, voor namelijk door veehandelaren", hield Diepeveen zijn betoog Als woordvoerder van de voor naamste klanten van de vee markten riep Diepeveen de aan wezige Europese veemarktdirec teuren op een aantal verbeterin gen op hun markten aan te bren gen. Hij noemde: - de mogelijkheid om levende die ren rechtstreeks van de markt te kunnen exporteren, waarvoor voldoende sorteer- en inlaad- ruimte nodig is; - de accommodatie van de vee markten moet zo goed mogelijk voldoen aan de eisen van de ge bruikers; dat geldt met name voor de los- en laadplaatsen, par keerterreinen, markthallen met passende voorzieningen voor het drijven en stallen van de dieren. Nodig zijn ook hokken op de markten voor moeilijk handelba re koeien en stieren, die op de boerderij nooit zijn aangebon den. - de tarieven van de veemarkten mogen niet zo hoog zijn dat de directe afzet van boerderij naar slachterij of exporteur of verhan deling via opvangcentra (zoals met nuchtere kalveren gebeurt) daardoor aantrekkelijk worden. Om de tarieven laag te kunnen houden, moeten volgens Diepe veen twee zaken worden aan- gakt: het personeel van het vee- marktbedrijf moet zo efficiënt mogelijk worden ingezet, waar bij hij met name denkt aan het diergeneeskundig toezicht en de reiniging plus ontsmetting en daarnaast is vereist dat de ac commodatie op dagen dat er geen veemarkt is voor andere doeleinden wordt gebruikt en reeds ruimschoots overschre den", aldus een woordvoerder van de bewonerscommissies en het Leidse Woonlastenkomitee "Strookjes waarmee mensen te kennen geven de huur te zullen weigeren stromen nog steeds binnen. In sommige complexen doet nu al 80% van de bewoners mee aan de inhoudingsactie". De bewonerscommissies en het woonlastencomité menen dat het in deze tijd van inkomensver laging onverantwoord en onfat soenlijk is om huurverhoging te vragen. Zij vinden een verhoging ook niet terecht omdat hun wo ningen wegens geldgebrek voor lopig niet in aanmerking zullen komen voor renovatie of groot onderhoud. Alleen plan 8 van woningbouwvereniging De Een dracht maakt nog kans op een groot onderhoudsbeurt. De bewonerscommissies en het Leidse Woonlastenkomitee wil len bereiken dat hun stem in "Den Haag" gehoord wordt en dat men daar gaat inzien dat het roer moet worden omgegooid. T entoonstelling over energie LEIDEN - Club- en buurthuis Mirt-Honken organiseert volgen de week in buurtcentrum de Kooi (Driftstraat) een energieten toonstelling. Te zien is hoe ener gie op verschillende manieren gewonnen en gebruikt kan wor den en hoe er in de huishoudens op het gebruik kan worden be spaard. Woensdag is er, in samenwerking met het Combinatiepakket Noord en de stichting 'Energie anders', een informatie-ochtend met diaseries. Aanvang kwart over negen. De tentoonstelling is geopend maandag tot en met donderdag van negen tot zes uur en 's avonds van zeven tot elf; op vrijdag alleen van negen tot zes en op zondag van twee tot vier Schijnbeweging Gaan we het dan toch beleven? Betekent de drooglegging van het moeras aan het Noordein de dat er eindelijk een begin wordt gemaakt met de lang verwachte woningbouw? "Nee dus", helpt stadsvernieuwings ambtenaar Reinout van Gulick ons resoluut uit onze droom. "Het terrein op de hoek van het Noordeinde en de Rem- brandtstraat is alleen geëgali seerd om het uitzicht voor Le Forestier wat draaglijker te In een ver verleden was het gat van het Noordeinde gevuld met een fraaie villa die onder andere onderdak heeft gebo den aan de Stag-drukkerij en de Leidse studentenbond. In '77 werd het pand gekocht door de Leiderdorpse aanne mer Steef Noorlander. De villa kwam leeg en er trok een groep van twaalf krakers in. Noorlander wilde het gebouw af breken en er negentien wonin gen en een flaftgebouwtje (drie hoog) neerzetten. Na twee jaar moesten de krakers hun biezen pakken. Noorlander had de rechter wijs gemaakt dat hij de nieuwbouw serieus nam en nu toch echt eens op het Noord einde aan de slag wilde. De rechter stuurde de krakers de straat op waarna Noorlander onmiddellijk een peloton slo pers liet aanrukken. In een week tijd sloegen de slo pers een gat dat nu, vier jaar later, nog altijd gaapt op de hoek van het Noordeinde en de Rembrandtstraat. De grond heeft Noorlander inmiddels verkocht aan de gemeente die op haar beurt ook van plan is er woningen op te zetten. Hoeveel? Dat is afhankelijk van de eventuele sloop van het pand Noordeinde 3 dat wordt gebruikt door de avondscho lengemeenschap Boerhaave De gemeente wil het fraaie wit te hoekpand Noordeinde 1, ook door Boerhaave in ge bruik, in elk geval handhaven. Inmiddels is een ambtelijk voorstel ingediend om Noord einde 3 met de grond gelijk te maken. Maar de avondscholen gemeenschap barst nu al uit z'n voegen, dus zal Boerhaave eerst een alternatief moeten worden aangeboden. Reinout van Gulick: "Sloop of geen sloop, er zullen maximaal zestien gestapelde gezinswin- op de hoek van het Noordeinde en de Rembrandstraat. Bestratingen stuurde er even een sjofelheen om het uitzcht van Leo Kamphues wat draaglijker te maken. (foto Holvast) gen aan het Noordeinde ko men. Het is de bedoeling dat dit bouwplan tegelijk wordt uitgevoerd met drie andere plannetjes in de Academie- wijk: de Sliksteeg achter het Daklozencentrum waar negen eengezinswoningen moeten komen, het nu gekraakte me disch archief aan de Oude Var kenmarkt waar in totaal elf wo ningen moeten komen en het gat aan de Groenhazengracht waar drie gestapelde gezinswo ningen zijn gepland. Zoals de zaken er nu voor staan, zal me dio volgend jaar met de uitvoe ring van deze plannen worden begonnen". Het egaliseren van de vuilnis jungle was dus slechts een schijnbeweging. Horeca-mag- naat Leo Kamphues (onder meer le Forestier/1 'Esperancel Gapende Eter/Hooykist/Koets- o-theek) heeft onlangs bij de gemeente een aanvraag inge diend om het moeras niet al leen te mogen droogleggen, maar zelfs te verharden. Van Gulick: "Kamphues wilde er een terras beginnen en een par keerplaats aanleggen. Dat ver zoek is afgewezen omdat het college van B en W geen ver dere vertraging van de bouw plannen wil De afdeling be strating heeft er toen maar even een 'sjofel' heen gestuurd om het uitzicht van Kamphues wat minder op een i laten lijken". Dus geen terras en/of parkeer plaats? Van Gulick: "Nee, het is het college echt ernst om dit bouwplan nu eindelijk eens uit te voeren" Dat was het Noorlander vijf jaar geleden ook. J.V. Uitgerookt (4) Slechts vijf mensen waren giste ren op de 'nazorgavond' afge komen en dat viel cursusleider Zeeman ook wat tegen. "Aan de andere kant: je zit nu met vakanties. Vier waren er weg en één dame had afgebeld De nazorg, gisteravond in het Antonius Clubhuis, was er voor de deelnemers aan de stop-met-roken-cursus. Men sen die het met zelfdiscipline alleen niet konden redden, probeerden het sinds begin vo rige maand onder leiding van de stichting Leven en Gezond heid. Een laatste poging om eindelijk van hun verslaving af te komen. Negentien mensen verzamelden zich 7 mei voor het eerst aan de Lange Mare. Slechts de ster ken bleven overeind. Zeeman: "Onze ervaring is dat ongeveer zestig procent van het roken afkomt. Dat blijkt nu ook wel te kloppen. Je hebt bijvoor beeld altijd mensen die niet echt gemotiveerd zijn. Zo was er deze cursus iemand die met een familielid was meegeko men. Dat is niet echt de juiste instelling natuurlijk, het moet wel uit jezelf komen". Zeeman pakt de papieren er even bij en weet dan van in elk geval vier mensen dat ze weer even hard roken als voordien. Maar ook de volhouders zijn nog niet definitief gered. Zee man: "De verslaving verdwijnt wel na enige tijd, maar de ver leiding blijft. Je vervalt al heel snel weer in het automatisme.' Bovendien is de ervaring van eigenlijk iedereen dat je de ver slaving zo weer opvat. Na één sigaret al". Daarvoor dan ook gisteravond de nazorgavond, in de vorm van een kringgesprek. Ter le ring werden ervaringen uitge wisseld. Zeeman: "De meesten zeggen toch eigenlijk wel: het kost me nauwelijks moeite". Wel blijkt hem dat er "emotio neel een hoop verandert". Zo vertelde één deelnemer dat hij veel vrolijker was geworden en veel vaker liep te zingen. Zeeman: "Het roken neemt in derdaad de pieken van de ge voelens af. Veel mensen blij ken als ze zijn gestopt agressie ver, of zeg maar assertiever te worden". En dat is in elk geval een gezondere manier van stoom afblazen. dus inkomsten oplevert (een si tuatie die zich in het geval van de Leidse veemarkt, die op maan dag en dinsdag in de Groenoord- hallen wordt gehouden, dus voordoet). Prijsvorming Voor wat betreft de prijsvorming van het vee, net als Unie-voorzit- ter De Jong (zie deze krant van gisteren) is Diepeveen van me ning dat die in EG-verband op de markten dient te geschieden, zo als dat de komende drie jaar in elk geval nog voor de slachtrun- deren zal gebeuren. Hij noemde het onjuist dat voor wat de scha pensector betreft de door Neder land opgegeven referentieprijzen slechts afhangen van gegevens van slachterijen. "Op de vee markten wordt namelijk een veelvoud van lammeren verhan deld. Bovendien worden op de veemarkten vaak hogere prijzen voor lammeren betaald dan vol gens opgaven van slachterijen". Diepeveen riep de overheden op "de belangrijkste functie van veemarkten voor het tot waarde brengen van vele dieren in een situatie van volledige concurren tie te erkennen en daarmee reke ning te houden". Hij sprak met nadruk tegen dat veemarkten het gevaar met zich mee zouden brengen dat zij dierziekten ver spreiden. "Op veemarkten ge beurt het verzamelen van dieren van vele herkomstbedrijven en distribueren over meerdere be stemmingen onder veterinaire controle en met zorg voor reini ging en ontsmetting van markt plaatsen en veeauto's". Hollandse haring wordt uitgedeeld LEIDEN - Het produktschap voor vis en visprodukten probeert de komende week de "Hollandse Nieuwe" in verschillende ge meenten in Nederland nog popu lairder te maken dan hij al is. Zo zullen Burgemeester Goekoop en de voorzitter van van de com missie voor haring en wittebrood van de 3 October Vereeniging, H.A.M. Meijer, maandagmiddag om vier uur op het bordes aan het Stadhuisplein een hele kers verse nieuwe haring mogen ver orberen. De omstanders die deze "haring- happerij" aanschouwen, zullen haringsnacks gepresenteerd krij gen. En ook de nieuwste variatie op vruchtgebied: de Kiwi, zal te proeven zijn. Verder worden er dit jaar in sa menwerking met het produkt schap 10.000 haringen verzonden aan de Nederlandse ambassades en verenigingen over de hele we reld. Met dit initiatief wil burge meester Goekoop de Nederlan ders in het buitenland in de gele genheid stellen Leidens ontzet mee te vieren. Op 3 oktober wor den er alleen al in de Waag 40.000 haringen aan de Leidse bevol king uitgedeeld. Aanrijding hondje leidt tot tumult LEIDEN - Door een hondje dat werd aangereden, laaiden de ge moederen in de Lusthoflaan nog al hoog op. Het hondje kon overi gens met gering letsel aan zijn lijf de weg vervolgen. De eigenaar van het hondje, een zeer geschrokken 31-jarige Lei- denaar, deelde volgens de politie onmiddellijk na het gebeuren een ferme klap uit aan de autom- bilist. Hij kreeg daarbij bystand van een onbekend gebleven per soon die op visite was bij een fa milie aan de Lusthoflaan en de aanrijding had gezien. Het ge volg hiervan was dat de automo bilist na de tweede klap zijn evenwicht verloor en door een ruit van een woning aan de Lust hoflaan viel. De man liep hierbij enige snijwonden op. Er is geen aanklacht ingediend. De wijkagent heeft vandaag bemid deld in deze hondenruzie Open Huize St. Maarten LEIDEN - In Huize St. Maarten aan de Sint JlCObsgTBCht zal morgen, zaterdag 16 juni, van 11.00 tot 15.00 uur een open dag worden gehouden Dit voormali ge wees- en oudeliedenhuis is onlangs verbouwd tot een negen tigtal wooneenheden voor één- en tweepersoonshuishoudens. Om 12.00 en 13.00 zullen onder deskundige leiding rondwande lingen plaatsvinden.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 3