Muziekschool in Voorschoten ten dode opgeschreven Als gemeente bij bezuinigingen blijft Waterspektakel in Leiderdorp Wassenaarse bobsleebaan ingewijd Bromfietser botst tegen auto aan Ruimf125.000 voor olifanten Moet er op groennota worden gesnoeid? Warmonders kunnen straks groenstukj es'overnemen' VOORSCHOTEN - De ge meente Voorschoten draait met haar bezuini gingsbeleid het muziek onderwijs de nek om. De plaatselijke vestiging van de streekmuziekschool is ten dode opgeschreven wanneer de gemeente op het standpunt blijft staan dat de school in 1986 18.000 gulden moet bezui nigen. Dit verklaart een woord voerder van de school, die naast Voorschoten ook vestigingen in Oegstgeest, Wassenaar en Leiden heeft. Gemeenten waar de streekmuziekschool zon der al te veel moeite een sluitende begroting kan fabriceren. In Voorschoten ligt dat duidelijk anders. De woordvoerder geeft aan dat de school zich maar op twee manieren kan wapenen te gen "het idiote afbraakbeleid van de gemeente" Óf de tarie ven moeten omhoog, óf de do centen moeten minder uren voor de klas gaan staan. Geen van beide oplossingen biedt soelaas, oppert hij. Het verhogen van de tarieven lijkt hem onwen selijk omdat de school nu reeds een van de duurste muziekscho len van Nederland is. Dat het aantal Voorschotense leerlingen in drie jaar is teruggelopen van 381 naar 256 is volgens hem voor een groot deel te wijten aan de hoge tarieven. Zij bedragen in Voorschoten maximaal 724 gul den (voor kinderen van ouders die meer dan 38.000 gulden ver dienen). Ook oplossing twee, het terug draaien van het aantal lesuren, wijst hij af. De wachtgeldregelin gen en garantie-urenregelingen zijn zodanig opgezet dat de school maar weinig bezuinigt wanneer ze een leraar de laan uit stuurt of deze minder uren laat maken, merkt hij op. "Het brengt alleen maar veel schade toe aan de muziek. Want: wat moetje af stoten? De harp, luit of fagot, in strumenten waar weinig interes se voor is?" Hij vindt van niet: "het is verschrikkelijk dat af te stoten. De helft van de mensen van de streekmuziekschool speelt bij korpsen en orkestjes. Wat moeten die gezelschappen zonder fagot?" Verarming Een ander argument tegen het te rugdraaien van het aantal lesu ren is dat andere gemeenten dan meer moeten gaan betalen aan de streekmuziekschool. Hun bij drage is namelijk afhankelijk van het aantal klokuren. Wan neer één gemeente de uren te rugbrengt, moeten de andere ge meenten mogelijk tienduizenden guldens bijpassen. Dit loopt zo op omdat de school flink wat uren zal moeten schrappen. De woordvoerder denkt dat zeker 20 van de 90 klokuren zullen meten worden afgevoerd om een beetje te bezuinigen. De man van de streekmuziek school denkt dat de gemeenten hier weinig oor naar zullen heb ben. "Misschien zeggen ze wel tegen Voorschoten: treedt maar uit", voert hij aan. Hij weet niet of Voorschoten, die 55 procent bijdraagt in de kosten, hier erg bedroefd over zal zijn. Óm eerlijk te zijn: hij begrijpt het beleid niet. "Natuurlijk, de gemeente moet bezuinigen. Maar waarom moet de cultuur zo hard inleve ren?", begint hij voorzichtig, om in staccato te eindigen met: "Maar je kunt kunst niet laten vallen. Dat is een verarming". Hij beseft dat in Voorschoten een commerciële muziekschool is ge vestigd en dat er verschillende pianoleraressen actief zijn, "die vaak niet gediplomeerd zijn". Hij vindt dat bij hen echter geen mu ziek wordt geproduceerd. "Wat krijg je bij zo'n muziekschool?", zegt hij met iets van afgrijzen in zijn stem. "Daar zitten twintig mensen in een les. Met een kop telefoon op spelen zij op een elektronisch orgel. Is dat nou muziek?". Zyn afgrijzen wordt aangewak kerd door twee zaken. Niet al leen de soort muziek maar ook de groepsgrootte stoot hem af. Hij zou niet graag met zulke gro te klassen in de weer zijn. "Be ginners kun je nog wel in een groep laten spelen. Zo zitten we bij de gitaarles met vier mensen in een lokaal. Maar voor gevor derden is dat niks: na een paar jaar moetje de mensen individu eel onderwijs geven". "Economisch denken" Bij de gemeente Voorschoten weet men dit zo net nog niet. Direc- LEIDERDORP - Een 3Vz uur du rende sport-, spel- en spektakel show kunnen bezoekers van Winkelhof in Leiderdorp morgen verwachten. Deze show omlijst het nationaal kampioenschap zeepbalkstoeien. Leiderdorp valt de eer te beurt om als strijdto neel te dienen voor één van de voorrondes voor deze 'sport', die zich afspeelt op een spekgladde 'zeepbalk boven een bassin, waarin 25.000 liter water is opge slagen. Leiderdorpenaren die zelf willen proberen zich op die gladde balk 'staande' te houden kunnen daadwerkelijk aan het festijn deelnemen. Ze dienen zich dan morgen voor elf uur op te geven bij één van de winkels aan de buitengalerij of bij de wedstrijd leiding. Men moet alleen niet bang zijn voor een nat pak. De deelnemers worden in catego rieën ingedeeld. Uiteraard geldt dat degene die het langst kan blijven zitten de winnaar is. De finale van dit kampioenschap wordt op 9 september gehouden in De Efteling. Overigens: een set reserve-kleding wordt de deelnemers wel aanbe volen. Het waterfestijn begint om half elf en zal tot ongeveer vier uur duren, 's Morgens ko men eerst de kleintjes aan de beurt: om half twee de 13- tot 15- jarigen en vanaf half drie de cate gorieën heren en dames. teur welzijn, C. Verlooij, ver wacht dat ambtenaren bij de be zuinigingsoperatie ook zullen kijken naar de groepsgrootte. Hij kan niet zeggen wat precies zal worden onderzocht tijdens deze operatie, die na de zomervakan tie moet uitmonden in een advies aan B en W en raadsleden. Wél kan hij zich indenken dat ook zal worden bekeken of het nu wel zo nodig is dat er fagotlessen wor den gegeven aan niet meer dan twee leerlingen. Een verre van rendabele zaak, immers. Hij gelooft overigens niet dat dé gevolgen van de bezuiniging des astreus zullen zijn. De 18.000 is niet zo "hard": wanneer de streekmuziekschool duidelijk kan maken dat het echt niet mo gelijk is het bedrag te halen, kan het wellicht een beetje worden teruggeschroefd. "Ze zijn niet tot het.onmogelijke gehouden", al dus CDA-wethouder L. Marselis (welzijn). Maar op voorhand is de directeur welzijn er nog niet van overtuigd dat de 18.000 gulden onmogelijk kan worden gehaald. Belangstellenden verzamelen zich bij het beginpunt, waar Job van Oostrom c hem graaf Van Zuylen van Nijeveltrechts de heer Geertsema. x zijn tocht begint. Links van 52 VRIJDAG 15 JUNI1984 ARTSEN Leiden De weekenddienst begint zaterdag om 8 uur en eindigt maandag om 24 uur. Spreekuur van 12 tot 12.30 uur, (alleen voor spoedeisen medische hulp). Voor de patiënten van de artsen: Groep 1 - Mastenbroek, Tan, v. Tol, Zwijnenburg, Meijer, R. v. Leeuwen, Verhage, Groeneveld, Kloprogge: za 8 uur tot zo 8 uur, J. Schonenberg, tel. 125096; spreekuur Rosmolen 2. zo 8 uur tot 24 uur: M. v. Tol. de Sitter- laan 80, tel. 142427; spreekuur Ros molen 2. Groep 2 - Pieterse, v. Gent, Taytelbaum, v. Luyk, Klaassen, Rus, Kruis en Lahr: za 8 uur tot zo 8 uur: F. Kruis, Klaproos 34, tel. 126371; spreekuur Hooigracht 24. zo 8 uur tot 24 uur: J. v. Gent, Zoeter- woudseingel 28, tel. 122538. Groep 3 - Pleiter, J. van Leeuwen, Smit, W. de Bruyne, J. de Bruyne, Stolk, Jurgens, Fogelberg: za 8 uur tot zo 8 uur: W. de Bruyne, de Laat de Kanterstraat 32, tel. 126866. zp 8 uur tot 24 uur: J. Stolk, Burggra- venlaan 16, tel. 125820. Groep 4 - v. Wingerden, v. Rijn, Bénit, Nieuwenhuis, Roos, Boer, v.d. Waard, Arnou: za 8 uur tot zo 8 uur: M. v.d. Waart, tel. 311414; spreekuur Petr. Moensweg WASSENAAR - De bobsleebaan op het Wassenaarse attractiepark Duinrell is gisteren geopend. Neder lands bekendste bobsleeër en lid van de Olympi sche ploeg, Job van Oostrom, daalde als eerste af van de baan die 360 meter lang is en een hoogtever schil heeft van 32 meter. De baan bestaat uit een stalen goot die over de duinen is gedrapeerd. Het is de bedoeling dat de bosleeër in een metalen sleetje met vier wieltjes omlaag suist. Met een rem kan de snelheid worden geregeld. De eerste maanden zullen de enthousiaste glijders, ie dere keer wanneer zij omlaag willen, eerst met bobs lee en al naar boven moeten klauteren. In september moet hier verandering in komen. De rail waarlangs nu de bobslee omhoog dient te worden getrokken, wordt dan waarschijnlijk vervangen door een kabel. weg 60. Groep 5 - Schaefer, Jasperse, Crul, Kooyman, de Jong, Prince, Reinders, Hammerstein, Kortmann: za 8 uur tot zo 8 uur: S. Kooyman, Noordeindsplein 2a, tel. 122268. zo 8 uur tot 24 uur: H.C. Jasperse, Witte Singel 72, tel. 124961. Leiderdorp za, J. v.d. Leden. Hoofdstraat 8, tel. 894539; zo, J. v.d. Beek, Baljuwstraat 5, tel. 894539; za en zo spreekuur van 1%30-13 uur op Hoofdstraat 8. De plannen voor de baan zijn overigens al zeer oud. In 1963 maakte Duinrell-directeur graaf Van Zuylen wv-*« van Nijevelt W. Geertsema, toen nog burgemeester Oegstgeest van Wassenaar, deelgenoot van zijn plannen. Geert- D.L.P. van Overvest, Terweeweg 152, sema was gisteren aanwezig, evenals Jim Vermeu- tel. 173994. len, voorzitter van de Nederlandse Bobsleebond. Laatstgenoemde gaf het startschot. Voorschoten za, E. Schotanus, Leidsweg 305, tel. 766462; zo, A. Tromp, Leidseweg 328, Poëzie-avond Het Warmondse jongerencentrum Ut Sloepie staat vanavond in het teken van de poëzie. Rond negen uur zal André Stek, eind redacteur van het literair tijd schrift 'De Lift', een inleiding houden over dit onderwerp. Daarna zal de Warmondse dich ter Rein de Vroomen een aantal van zijn gedichten voordragen. Gedichten die hij zelf om schrijft als 'een surrealistische werkelijkheid'. Het publiek kan beide heren vragen stellen. Na afloop van de poëzie-avond, om ongeveer elf uur, kan er worden geswingd. drie uur. De docenten voor de nieuwe cursussen, die in sep tember beginnen, geven ook in formatie in het onderkomen van de SJJO: gebouw Taberna, Julianalaan 1 in Oegstgeest. Koffieconcert Het Warmondse Oude Raadhuis heeft voor zondag een speciaal vaderdag-koffieconcert in pet to. Natuurlijk zijn moeders en kinderen nok welkom in dit ge bouw aan de Dorpsstraat. Het 'Trio Pasticcio' treedt er op met werken van Bach. Aanvang half één. Kaarten zijn onder meer verkrijgbaar bij galerie De Pomp en zondag aan de zaal. tel. 762159. Warmond A. de Gijzel, Oranje Nassaulaan 10, tel. 01711-10834. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van: 15 juni tot 22 juni door: Doeza Apotheek, Doezastraat 31, Lei den, tel. 121313; Apotheek Van Breest Smallenburg, Loevestein 6, Leiderdorp, tel. 890000. DIERENARTSEN Leiden Voor de praktijk Roest: G. Roest, Haaghuishof 5, Leiderdorp i Muurhng, Helder. i Schiekade 23, Lei- Fiets-fototocht Het Voorschotense buurthuis Bloemenwijk-Boschgeest orga- LEIDERDORP - Een 16-jarige WASSENAAR - De kans dat het Wassenaarse dierenpark een olifanten- verblijf krijgt is een stuk groter geworden nu de actie "Een pand voor een olifant" ruim 125.000 gulden heeft opgebracht. Het dierenpark is dan ook zeer enthousiast over de TROS-mannen Ivo Niehe en Ron Brandsteder die in een quiz-achtig programma op 20 mei aandacht besteedden aan de actie. Zij lieten in de show beelden zien van het dierenpark en stelden enkele vragen aan de "mensen thïiis". Tv-kijkster Jessica Visser uit Hoorn had de goede antwoorden paraat en beschikte over een flinke portie geluk. Uit de vele inzendingen werd haar briefkaartje gelicht. De 12-jarige kreeg daarom een personenauto. Ron Brandsteder overhandigde haar gisteren de autosleuteltjes. Jessica heeft nog geen rijbewijs, zo vertrouwde ze de tv-held toe. (eigen foto) tocht. Startpunt is het clubhuis van Avanti (Raadhuislaan 45), 's morgens tussen tien en elf uur. Volleybal Bij Swetterhage in Zoeterwoude wordt morgen een pop-volley baltoernooi gehouden. Van tien uur 's ochtends tot acht uur 's avonds zullen zestien teams te gen elkaar strijden. Diverse mu ziekgroepen zullen het sportie ve festijn muzikaal ondersteu nen. Voordat het toernooi be gint zal drumfanfare VIOS een rondgang door het dorp maken. Cursusmiddag Ter afsluiting van het cursussei zoen organiseert de Oegstgees- ter Stichting Jeugd- en Jonge renwerk morgen een cursus middag. Deze middag staat he lemaal in het teken van de dans. Een aantal dansgroepen (jazz- ballet, klassiek ballet en revue) geeft een demonstratie vanaf bromfietser uit Leiderdorp is gis teravond gewond doordat hij bo ven op een auto terechtkwam. De bromfietser reed door de Hoofdstraat, ter hoogte van de Mauritssingel, op het moment dat een geparkeerd staande auto mobilist wilde wegrijden. De twee zagen elkaar niet: een fron tale botsing was het gevolg. De bromfietser heeft vermoedelijk een bebroken neus opgelopen. Hij is naar het Academisch Zie kenhuis Leiden overgebracht. De auto werd beschadigd. tel. 890405. H. Vestjens, Rijn e den, tel. 144323. Oegstgeest R.J.W. Duijn, Pres. Kennedylaan 260, tel. 153266. Voorschoten C. Westgeest, Leidseweg 560, tel. 768616. TANDARTSEN De weekenddienst voor Leiden, Leider dorp en Oegstgeest wordt waargeno men door: WIJKVERPLEGING Leiden Interkruis, Middelweg 38, tel. 121753 en 134604, na 17 uur en in het weekend te bereiken via dokterstelefoon: 122222. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. Kruisgebouw, Berkenkade 7, tel. 410131, spreekuur ma t/m do van 13- 14 uur. Gezondheidscentrum, Florijn 10, tel. 896193, spreekuur ma, woe, vr van 13- 13.30 uur. Oegstgeest Interkruis, Lfjtweg 7. tel. 177444. Voorschoten gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 4641. Wassenaar Horst en Vliet - Hofcampweg 65, tel. 16275, ma t/m' vr 9-10 uur en op af- WARMOND - De binnenkort te maken groennota zal in War mond heel wat meer losmaken dan takken en struiken alleen. Enerzijds zal er voor sommige Warmonders wellicht een 'voor deeltje' uit te halen zijn als aan de hand van die nota wordt be sloten stukken openbaar groen aan hen in bruikleen te geven. Bijvoorbeeld aan mensen wier tuin grenst aan een strook ge meentelijk groen. Anderzijds: die nota komt er niet voor niets. Er zal wat het groenonderhoud betreft flink moeten worden bezuinigd, en de groennota moet aangeven waar dat kan. Elke struik en iedere boom die Warmond rijk is wordt gewikt en gewogen. Er worden vervolgens allerlei suggesties ge daan voor een zo goed mogelijk onderhoud. En juist dat gegeven doet de wenk brauwen fronsen van de plaatse lijke WD en raadslid C. Vreeken (zelfstandig). Want, zo verwoordt WD-raadslid C.A.M. Saris de kwestie: wie garandeert ons dat dit 31.000 gulden kostende rap port ook met bezuinigingssugge sties komt? Wellicht dat er juist uit blijkt dat Warmond meer geld moet uittrekken voor het groenonderhoud. Nee, van de WD en van Vreeken hoeft zo'n geldverslindende sta pel papier niet. Saris: "Begrijp me goed, ik heb niets tegen zo'n nota op zich, maar wel iets tegen de hoogte van dat bedrag. Voor VVD-raadslid Saris: kan het alle maal niet wat goedkoper? (foto Wim Dijkman) een kleine gemeente als War mond is dat absurd. Het kan ook best goedkoper, want er is ook- een offerte binnengekomen voor een rapport dat 12.000 gulden zou moeten kosten". Saris doelt op de aanbieding van bureau DHV om het Warmondse groen voor het bedrag van 12.000 gulden te inventariseren. Het raadslid denkt dat dit rapport net zo goed kan zijn: het geeft ook knelpunten en suggesties aan. Saris: "Het is ook veel persoon lijker. Ze laten de keuze ook aan de gemeente over, terwijl Oranje woud veel meer zwart-wit is". De WD en Vreeken bleken vorige week tijdens de raadsvergade ring alleen te staan met die me ning. Met zeven tegen vier stem men werd het voorstel aangeno men om de groennota door Öran- jewoud te laten opstellen. Bevolking Gemeentesecretaris C. Zoetemelk verwacht dat de angst van Saris - geen bezuinigingen mogelijk, er moet juist meer geld bij het groenonderhoud - niet gegrond Zoetemelk: "Uitgangspunt van het rapport is het gegeven dat we so wieso moeten bezuinigen. En ik acht de kans dat er naar aanlei ding van dc groennota minder geld naar het groenonderhoud vloeit ook groot. Ons probleem is altijd: waarop moet je#precies be zuinigen? Zo'n groennota kan dat aangeven". Het is volgens de gemeentesecreta ris allerminst de bedoeling dat er straks al te drastisch wordt ge snoeid, met andere woorden, dat een deel van het Warmonds groen helemaal zal verdwijnen. Hij wil voor geen prijs dat het dorp het image van groene ge meente kwijtraakt. "Je moet houden wat je hebt", zo is zijn motto. Alleen: of de gemeente dat nu heeft, of de Warmondse ingezetenen, dat maakt niet zo veel uit. Vandaar dat Zoetemelk nog ver voor het rapport met de suggestie komt om bepaalde stukken groen in bruikleen af te staan. "Ik heb de laatste jaren vanuit de bevolking dergelijke signalen ook al gekregen. Het is ook heel actueel. Men is best be reid om bepaalde stukken zelf te onderhouden, mits men dat groen natuurlijk zelf ook mag ge bruiken". Wat de kosten van de nota betreft: Warmond wil het geld uit de sal- di-reserve, zeg maar: het ge meentelijk spaarpotje halen. Hummelburcht begroting praten vallen ze over duizend gulden. Op het moment dat die 31.000 gulden op tafel moet komen is er niets aan de hand. Als we zo'n groot bedrag toch ergens aan besteden, dan weet ik wel andere dingen in Warmond. We zouden kleuter school De Hummelburcht bij voorbeeld kunnen ombouwen tot een bejaardenverblijf. Straks komt die school vrij en je krijgt ook in Warmond steeds meer be jaarden, die volgens mij graag een ontmoetingscentrum zouden willen hebben". Haar wens zal niet in vervulling gaan. De nota is groeiende en de gemeente Warmond verwacht medio december met de resulta ten ervan aan het werk te kun- Pieterskerk - orgelconcert door Albert de Klerk, 20.15 uur. LVC - Breestraat, optreden de Engelse reggaegroep Jab Jab, 21 uur. Filmhuis LVC - Breestraat, film 'Glut' van Koerffer, 21.15 uur. Kijkhuis - Vrouwenkerkkoorstraat, film Vertigo' vat* Hitchcock, 20 en 22.15 Antoniuskerk - Vijf Meiplein, start avondfietsvierdaagse, 18-19 uur. Antoniuskerk - Sempre Avanti met het programma'Muziek kent geen gren zen'. 20.30 uur. Catena - Kolfmakerssteeg 86, jaarverga dering Jonge Socialisten in de PvdA afd. Leiden met aansluitend feest avond, 20.30 uur. Speeltuinvereniging Prinses Beatrix - Schubertlaan, opening nieuwe club gebouw, 19 uur. Leiderdorp Muzenhof - Gordijnsingel, volkdansin- stuif, kinderen 19-20 uur, voor vol wassenen van 20.15-24 uur. Warmond Pleintje bij pomp - prestatieloop Opper- Volta, inschrijven vanaf 18.15 uur. milieu-bijen- markt, 9-15.30 uur. VW-kantoor - start toeristische wan deltocht door centrum van Leiden, 10.30 uur. Hartebrugkerk - wandelorgelconcert door Arie Plomp, 15-15.30 uur. Stadhuisplein - Festival of Fools, 15 uur. Apothekersdijk ter hoogte van de Leid- se Courant - start provinciale fietsdag, 9-13 uur. NZH-busgarhge - Rijnsburgerweg, start excursie Ned. Ver. van Belangstellen den in het Spoor- en tramwezen, 10.15 uur, inl. 215802: Terrein Vijf Meihal - handbaltoernooi voor basisscholen, 9 uur. Clubhuis 't Weipoorfje - bazaar buurt vereniging van de Vrouwenweg, 10 Speeltuinvereniging Prinses Beatrix - Schubertlaan, feestprogramma: om 10 uur. Ome Willem; Veronica drive- in show met optreden Babe; vanaf 20 uur, feest m.m.v. dansorkest de Runa way's. Noodgebouw Rijn en Vliet - Schubert laan, bingo-middag, 14.30 uur. Nieuwe Mare/hoek Oude Singel - an tiek- en curiosamarkt, 9.30-17 uur. Leiderdorp Muzenhof - Gordijnsingel, kinderthea ter, kindertheater, 14.30 uur. Oegstgeest SJJO, Taberba - Julianalaan 1. middag met informatie over danscursussen, 15 uur. Zoeterwoude Swetterhage - 10-20 uur. pop-volleybaltoernooi. Voorschoten buurthuis Arsenaal - Leidseweg 440, lente-trimloop, inschrijven vanaf 13 uur, loop 14 uur. Wassenaar Papeweg 2 - fancy-fair internaat Mariti- ma, 11-17 uur. LEIDSCH -£L DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ische overschr-jving Kwartaalabonnement 63,10 Commentaren Iistratie en Per post f 85.50 W F J Wirlz ei Maandabonnement 21.21 A A van Bruss' (Autom betaling) Losse r Rubriekchefs. Post uitsluitend aan: Postbus 54. 2300 AB LEIDEN Geen krant ontvangen tel 071-123143 tussen 18 00-19 30 uur (nabezorgmg na 19 30 uur), zaterdag van 16 30-18 00 uur Abonnementsgelden bi| vooruitbetaling te voldoen Restitutie is niet toegestaan verstri|ken van de abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen volgt automatische verlenging Betaling van abonnementsgelden op giro 3203571 t n V Damiate Holding BV te Haarlem J Kroon (stad) B W T Jungman (plv) H I J Veldhuizen (regio) P J de Tombe (sport) A van Kaam (plv) WC-H Schrama (feature) M Hoenson-de Graaf! (randgem P C Rosier (radio, televisie, kunst) S J de Groot (geestelijk leven) Redactie stad en randgemeenten tel 071-144941. tst 219 Aangesloten bi| de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten 0 a in Bonn. Brussel. Londen. Parijs, Washington. Cairo. Rome. Madrid. Mexico en Wenen.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 2